از وبلاگ های قدیمی وبلاگستان فارسی چه خبر؟

همیشه به وبلاگ های قدیمی علاقه زیادی داشتم وبلاگ هایی که نوع نوشتنشان فرق می کرد.  مدتی هست که خیلی از وبلاگ های قدیمی وبلاگستان فارسی به دلایل مختلفی آپدیت نشدند یا اینکه خیلی کم در حال آپدیت شدن هستند. در این پست به معرفی تعدادی از وبلاگ های قدیمی و البته جدید وبلاگستان فارسی می پردازم. اگر احیانا از روی بی اطلاعی وبلاگی را در لیست نیاوردم پیشاپیش معذرت می خواهم.

برای نوشتن پست های این چنینی بیشتر از یک هفته زمان می گذارم چون با طیف بزرگی از حرفه ای های وبلاگستان فارسی در طرف هستم و حجم کار هم واقعا زیاد است از طرفی سر زدن به تک تک این وبلاگ ها و پیگیری فعالیت های جدیدشان واقعا سخته، گاهی برای پیدا کردن وبلاگ نویسان قدیمی در چند سایت جستجو می کردم و مطالبشان را می خواندم تا ببینم در کجا فعالیت جدیدشان را آغاز کرده اند.

در بین سایت و وبلاگ های فارسی هیچ نوع لیست کامل و آماده ای برای دسترسی به لینک وبلاگ ها وجود نداشت تنها راهی که داشتم استفاده از بوکمارک ها و گوگل کردن بود البته برای شروع از لیست برترین وبلاگ های  فارسی سرویس پرشین بلاگ استفاده کردم که خیلی از وبلاگ های برگزیده در این سرویس به طور کامل فعالیتشان را قطع کرده اند یا اینکه تغییر آدرس دادند که با جستجوهای بیشتر در گوگل توانستم آدرس جدید برخی از آنها را به دست بیارم.

برای جلوگیری از طولانی شدن بیش از حد پست، وبلاگ هایی که آخرین آپدیت شان امسال بود را در این لیست آوردم و بقیه وبلاگ ها با اینکه هنوز بالا می آمدند را ذکر نکردم البته از قدیمی ها سعی کردم که کسی را جا نیندازم. یکی از اهدافم از انتشار این پست این هست که سعی می کنم با روش های مختلف خوانندگان وبلاگ های قدیمی بالاتر برود تا کاربران بیشتری با آنها آشنا شوند، به نظرم بازدید کننده معمولی به درد این وبلاگ ها نمی خورد مهم خواننده ثابت است که به نویسنده وبلاگ امید نوشتن می دهد. اگر از مطالبی در این وبلاگ ها خوشتان آمد نظر دادن فراموش نشود.

وبلاگ های همچنان فعال:

 •  آقای سلمان جریری به عنوان اولین شخص ایرانیست که در 16 شهریور سال 1380 در بلاگ اسپات شروع به نوشتن کردند و همچنان در حال آپدیت کردن وبلاگشون در این آدرس هستند وقتی وبلاگ شون رو دیدم که هنوز می نویسند خیلی خوشحال شدم.
 • بلاگ نوشت با نویسندگی آقای صادق جم جزو پیشکسوتانیست که خوشبختانه همچنان درحال نوشتن است آقای جم یا به قول خودشون يک شهروند عادي ايرانی از گیلان در آذر سال 1383 در دامنه فعلی شروع به نوشتن کردند البته قبلا هم در بلاگ اسپات می نوشتند. تولد 10 سالگی بلاگ نوشت را هم به ایشون تبریک می گویم.
 • یک پزشک توسط علیرضا مجیدی همچنان در حال آپدیت شدن است نیازی به معرفی ندارد تازه واردین کافیست نگاهی گذرا به آن داشته باشند همه چیز دستشان می آید. این وبلاگ در تمام این سال ها جزو برندگان تمام جشنواره های برگزار شده بود، واقعا هم مطالب نابی دارد.
 •  امیرعماد میرمیرانی از وبلاگ نویسان افتخاری سایت نارنجی بود که هم اکنون در وبلاگ شخصی خود با عنوان کیبرد آزاد مطلب می نویسد که به شکل عادی دسترسی به آن امکان پذیر نیست ، وی به تازگی وبلاگ دیگری با عنوان فقط برای تفریح در مورد لینوکس و نحوه متولد شدنش می نویسد این وبلاگ از نظر دسترسی مشکلی ندارد البته فعلا! فعالیت های آقای میرمیرانی در اینترنت با نام مستعارش یعنی جادی انجام می گیرد ایشان سال هاست که از دنیای آزاد و بدون محدودیت خود می نویسد جادی عاشق آزادی و لینوکس است، وبلاگ وی همیشه در حال آپدیت شدن است بدون شک خوانندگان خاص خود را دارد زیرا از قدیمی ترین وبلاگ نویسان ایرانیست.
 • در مورد شایان شلیله هر چه جستجو کردم وبلاگ شخصی پیدا نکردم البته یکی پیدا کردم که بالا نمی آمد البته از نظر کسب و کار بسیار فعال است طوری که چند استارت آپ طراحی کرده که مهمترین آنها وب سایت خبری وبنا، جشنواره وب ایران، جشنواره نرم افزارهای موبایل، شبکه تبلیغات همچنین برگزارکننده استارتاپ ویکند تهران هستند. آقای شلیله نماینده جهانی استارتاپ ویکند هم هستند عمده فعالیت شایان از سال 80 با اولین کسب و کار اینترنتی اش یعنی اولین آموزشگاه مجازی زبان شروع شد.
 • وب نوشت متعلق به یکی از روحانیون وبلاگ نویس فعال کشورمان به نام محمدعلی ابطحی است که به دو زبان انگلیسی و فارسی آپدیت می شود . مطالب وبلاگ آقای ابطحی بیشتر نقد و بررسی مسائل مختلف است.
 • حضرت ولا مامبو جامبو هم از دسته قدیمی هاست که هنوز می نویسد فکر می کنم قبل از سال 90 بود که با وبلاگ ایشون آشنا شده بودم فکرش را نمی کردم که هنوز در حال نوشتن باشند. از شهریور 87 تا بحال همچنان در حال آپدیت شدن هستند.
 • آریا پارس از دسته تاریخی هاست که خوشبختانه هنوز در حال نوشتن است البته کمی دیر به دیر آپدیت می شود حتی جدیدترین پست این وبلاگ، نقدی بر فعالیتهای آقای فردوسی پور است پیشنهاد می کنم بخوانید خیلی جالبه. این وبلاگ در جشنواره نوروز پرشین بلاگ هم جزو برندگان بود.
 • نیما اکبرپور با وبلاگ عصیان اولین بار همانند بسیاری از هم دوره ای های خود در بلاگ اسپات شروع به فعالیت کرد چندی بعد به عنوان نویسنده و سردبیر روزنامه های متعددی فعالیت می کرد تا اینکه هم اکنون در برنامه کلیک در حال فعالیت است. دسترسی به وبلاگ آقای اکبرپور در داخل کشور به شیوه عادی امکان پذیر نیست اما همچنان با موضوعات مختلف آپدیت می شود.
 • گویا آی تی فعالیت خود را از سال 1387 آغاز کرده است از وبلاگ های پیشرو در زمینه انتشار اخبار آی تی وبررسی های مختلف است و همیشه هم به روز است.
 • آرش آبادپور که با نام مستعار آرش کمانگیر در وب فارسی فعالیت می کرد هم اکنون ساکن کاناداست و از نخستین های وبلاگ نویسی است و هم اکنون مجموعه وبلاگهای کمانگیر شامل یک و یک  وبلاگ فارسی غیرفعال است.
 • وبلاگ زهرا اچ بی متعلق به خانمی به همین نام است که روزمره های خویش را می نویسد، زهرا اچ بی تا بحال دست از نوشتن برنداشته است. وبلاگ ایشان مدتی از دسترس خارج بود که هم اکنون این مشکل برطرف شده است.
 • حسین جاوید با وبلاگ کتابلاگ از سال 82 تا بحال در حال آپدیت وبلاگ فرهنگی خود بوده البته چند باری متوقف شده بود اما دوباره با قدرت برگشته و هم اکنون در حال فعالیت دوباره است. کتابلاگ چند باری کاندیدای بهترین وبلاگ ادبی و فارسی هم شده است. بخشی هم با عنواندویست کتاب که باید پیش از مرگ خواند” دارد که بسیار جالب است پیشنهاد می کنم نگاهی بیندازید.
 • امین ثابتی که از سال 82 شروع به وبلاگ نویسی در سرویس های مختلف کرده است هم اکنون در وبلاگ شخصی خودش با عنوان ندای امروز همچنان می نویسد البته در اینستاگرام هم فعالیت می کند. برای لود کامل سایت ایشون باید کمی حوصله به خرج بدهید زیرا از ssl  استفاده می کنند.
 • آقا میلاد احرام پوش هر وقت حسش بیاید شروع به نوشتن می کند آخرین مطلبش مربوط به مهر امسال هست، معمولا ماهی یک بار می نویسد امیدوارم که باز هم با قدرت بیشترشروع به نوشتن کند اما انصافا بعضی از مطالبش خیلی به دردم خورد. از مطالبش این طور فهمیدم که به اپل علاقه خاصی داره!
 • وبلاگ بعدی به نام خواب پروانه شدن هست که خودم جدیدا با نوشته هاشون آشنا شدم ایشون خانمی هستن که بسیار ریزبین هستن تا حدی که برخی از وبلاگ های برگزیده در این لیستی که بنده به بررسی شون می پردازم را قبول ندارند البته تا حدی بعضی از حرفهایشان را قبول دارم. چند روز پیش هم تولد سه سالگی وبلاگ شون در این دامنه بود البته از 7 سال قبل می نوشتن.
 • بامدادی همانند عصیان از وبلاگ نویسان قدیمی است که همچنان در حال آپدیت شدن است اما امکان دسترسی به شکل عادی به وبلاگ ایشان امکان پذیر نیست. بامدادی در مورد همه چیز می نویسد.
 • وبلاگ لیموناس فعالیتش را از سال 84 در سرویس پرشین بلاگ شروع کرد که بعد از مدتی به دامنه شخصی روی آورد. این وبلاگ از نوع همه چیز نویس هست.
 • پوریا ناظمی هم اکنون به عنوان روزنامه کار علمی آزاد در کانادا در حال فعالیت است، آقای ناظمی علاقه شدیدی به نجوم و آسمان دارند برای همین وبلاگ ایشان در همین زمینه است. آقای ناظمی در حال حاضر عضو تحریریه مجله دانستنیها بوده و به طور آزاد با روزنامه های جام جم،  نشریه Astronomy-Quebec ، وب سایت خبرآنلاین، مجله نجوم همکاری می کنند.
 • علیرضا شیرازی مدیر سرویس پرطرفدار بلاگفاست که بسیار از ماها از جمله خودم اولین وبلاگ خودمان را در این سرویس ساختیم و شروع به وبلاگ نویسی کردیم این سرویس در آذر سال 83 راه افتاد. آقای شیرازی علاوه بر بلاگفا مدیر سایت خبری و موتور جستجوگر پارسیک هم هستند. اولین پست آقای شیرازی در وبلاگ شخصی شان در خرداد 85 بود که در مورد سیستم عامل ملی نوشتن و همچنان می نویسند البته نه مثل قبل.
 • آقای امیرحسین متین بعد از وبلاگ های متعدد هم اکنون در وبلاگی با عنوان HuLeZone از سال 89 مطالبی در مورد انواع بیسکویت،هَله هوله و البته مسافرت به استانبول می نویسند مطالب آقای متین به گفته خودشان کاملا اختصاصیست تاکنون هیچ وبلاگی نتوانسته چنین مطالبی را منتشر کند.
 • از یک چیز وبلاگ های قدیمی خیلی خوشم می آید اینکه توانستند با قالب های ساده خودشان را در دل کاربران جا باز کنند وبلاگ خانم شیرین احمدنیا با عنوان از زندگی هم از آن دسته وبلاگ هاست که 10 سالی می شود که در مورد همه چیز می نویسد اما بیشتر شامل گزارش های کاری ایشان است که معمولا طولانی هم هستند.
 • لیشام نوع نوشتنش فرق می کند البته خیلی قشنگ می نویسد راستش را بخواهید سبک نوشتنش در بعضی از پست هایش متفاوت تر از بقیه است نویسنده این وبلاگ در صفحه اصلی وبلاگش تصویری از چهره خود را قرار داده است که آدم از دیدنش حس خوبی می گیرد. آخرین آپدیت لیشام مربوط به شهریور امسال است.
 • گزاره ها از آبان سال 87 توسط آقای علی نعمتی شهاب متولد شد یکی از بخش خوبی که همیشه در این وبلاگ دنبال می کنم بخش معرفی لینک هفته هست که در طی هفته مطالبی که از نظر خودشون جالب تر هست رو با بقیه به اشتراک می گذراند ایشان هم جزو نویسندگان همیشه فعال وبلاگستان هستند.
 • داوود مظفری مدیر سایت پارسیش از سال 86 فعالیت خود را در زمینه آی تی و تکنولوژی شروع کرد و بعد از مدتی توقف باز هم با تشکیل تیم جدیدی دوباره شروع به کار کردند.
 • کوثرانه از دسته وبلاگ های مذهبی دخترانه است که توسط خانم رضوان خسروی از شیراز در حال آپدیت شدن است خانم خسروی وبلاگ نویسی را از سال 81 شروع کردند. وبلاگ کوثرانه تابحال برنده سه جایزه مختلف در سالهای 88،89،90 شده است.
 • خانه‌ی امنِ مجازی مهدی صالح‌پور با عنوان دوربرگردون هشت سالی می شود که در حال آپدیت شدن است.آن طور که آقای صالح پور می گویند دوربرگردون برگزیده بهترین وبلاگ یادداشت در جشنواره «چهره بلاگ92» و بهترین وبلاگ از نگاه داوران در جشنواره «پرشین بلاگ92» بوده و هست!
 • نویسنده وبلاگ آهستان  با نام امید حسینی از سال 87 تا به حال در حال نوشتن هستند البته از خواننده های قدیمیشون هستم گاهی اوقات مطالبشان را می خوانم، آهستان مدتی هم مسدود شده بود که خداروشکر فعلا بدون مشکل در حال آپدیت شدن است.
 • مصطفی لامعی هم از اولین هایی بود که در کشور ما به اینترنت دسترسی داشت این دسترسی از طریق محل کار پدر ایشان که دانشگاه نزدیک محل سکونتشان بود فراهم می شد فعلا در سایت آی کلاب بعد از یک وقفه طولانی شروع به نوشتن کرده اند البته با حذف آرشیو قبلی. آقای لامعی در قسمت دیگری از وبلاگش با نام       آی پالس اقدام به تهیه پادکست های خودشان می کنند که هنوز از قسمت های جدید آن خبری نیست. نوشته های آقای لامعی درباره بازاریابی و استراتژی کسب و کار است.
 • سالار کابلی برنامه نویس و طراح وب حرفه ای وبلاگستان فارسی هستند که یکی از کارهای حرفه ای و زیبایشان را در قالب جدید یک پزشک می توانید ببینید. اولین نوشته آقای کابلی در وبلاگشون از سال 84 بود البته مانند خیلی از وبلاگ نویسهای دیگر در انجمن هایی مانند پرشین تولز هم می نوشت.
 • آرش زاد مدیر وبلاگینا که از وبلاگ نویسان فعال و قدیمی ما هستند فعلا در ترکیه به سر می برند البته مدتی هست که وبلاگینا به روز نمی شود. آقای زاد در وبلاگ شخصیشان که متاسفانه مسدود شده هنوز مطلب می نویسند. از کارهای جدید آقای آرش زاد سرویس جدید باایمیل می باشد که طراحی این سایت به عهده آقای سالار کابلی بود. آقای زاد از سال 83 فعالیت وبلاگ نویسی را شروع کردند، در حال حاضر در زمینه مارکتینگ گرفته تا آنلاین برندینگ، مشاوره و مدیریت پروژه‌های مختلف فعالیت حرفه ای را در قالب گروهی به نام زیگ زاگ لب ادامه می دهند.

چند وبلاگ جدید:

 • خانم نسرین قاسمی با وبلاگ واینسا برو جلو خانمی در مورد تکنولوژی،لینوکس،جامعه و هر چیزی که دم دستشان می رسد از تیر ماه سال 92 تابحال می نویسند. به شخصه وبلاگ شان را ندیده بودم و توسط یکی از دوستان به بنده معرفی شد.
 • امروز لیلی چی می خونه از دسته وبلاگ های فرهنگی هست که از اسمشان مشخص هست که نویسنده اش خانم است و البته کتابدار. ایشان در وبلاگ  خودشان بیشتر به معرفی کتاب می پردازند که همراه با ذکر جزئیات دقیقی در مورد کتاب مورد نظر هست و از سال 91 وبلاگ نویسی را شروع کردند. در وبلاگ این خانم خبری از قسمت نظرات و یا شبکه های اجتماعی نیست که به نظرم رویکرد جالبیه چون بیشتر با کتاب خواندن سرگرم هستند.
 • وبلاگ بعدی باز هم مربوط به خانمهاست این وبلاگ با عنوان نوشته‌های شخصی سمانه نصیحت‌ کن تقریبا دو سالیست که شروع به نوشتن کرده چندی پیش هم ایده سی روز نوشتن پست آن هم پشت سر هم را ایشان همراه با مسعود فاطمی مدیر یک ادمین راه اندازی کردند که سمانه خانم بالاخره با موفقیت تمومش کردند اما مسعود فاطمی نتوانست!
 • امیرحسین آل شیخ 21 ساله با وبلاگ دیزاین نوشت آن طور که در آرشیو وبلاگش نشان می دهد جزو جدیدی های وبلاگستان است البته آن طور که خودش می گوید از سال ها قبل می نوشت که در دیزاین نوشت بیشتر در مورد رشته معماری و هنر می نویسد البته پست های آقای آل شیخ بیشتر جنبه آموزشی دارند.
 • وبلاگ دلتنگی های آخر هفته کاملا از نوع دلنوشته هست و کمی هم چاشنی نقد وبررسی موضوعات مختلف را اضافه می کند. نویسنده این وبلاگ سینا انصاری است که چند وقتی شده به وبلاگستان فارسی آمده وقتی قالب ساده وبلاگش را دیدم یاد یکی از وبلاگ های خودم در blog spot افتادم. یادش بخیر
 • احسان شرک وبلاگنویسی است که بیشتر از 13 سال در حال نوشتن است، جالب اینجاست که در گوشه و کنار وبلاگستان هنوز هم افراد باتجربه اما شناخته نشده را می شود پیدا کرد.
 • آرش میلانی با طراحی مینیمال و ساده وبلاگش توانسته در مدت زمان کمی طرفداران بیشماری برای خود جمع کند. آرش در زمینه هک،طراحی وب و برنامه نویس فعالیت می کند.آرش فعالیت وبلاگ نویسی را چند ماهی است که شروع کرده است.
 • بهراد جاود وبلاگ نویس جوان و جدید دیگری است که در زمینه بازاریابی شبکه های اجتماعی فعالیت می کند یا آن طور که خودش می گوید استراتژیست محتواست اکثر اوقات هم آنلاین است. بهراد از سال 89 به بعد در حال وبلاگ نویسی است وی یکی از نویسندگاه اصلی وبلاگ یک ادمین هم بوده است.
 • چک نویس از وبلاگ های جدیدی است که در مورد فوتبال،اقتصاد،اجتماعی و شخصی می نویسد.
 • وبلاگ توسعه دهنده با نویسندگی آقای بهروز بختیاری از سال 85 تا به حال درباره توسعه نرم افزار و فرآیندهای توسعه نرم افزار به روز می شود مطالب آقای بختیاری بسیار تخصصی و کامل هستند که وبلاگ هایی این چنینی مورد نیاز وبلاگستان هستند اما برای خودم بسیار عجیب بود که اصلا اسمی از این وبلاگ تا به حال نشنیده بودم.
 • گاه نوشت های حامد اسلامی در مورد برنامه نویسی و وب و وردپرس است همچنین در پست اول وبلاگ خود از تجربیاتی که از کار کردن با مک بوک جدید داشتند صحبت هایی کردند. ضمنا آقا حامد از دوستداران وبلاگ نویسی هم هستند.
 • مسلم میرزایی در وبلاگ لذت وبلاگ نویسی مدتی است که با مطالبی که درمورد لذت شروع وبلاگ نویسی توانسته کاربران بیشتری را به این سمت جذب کند. مطالب آقای میرزایی واقعا ساده و گیرا هستند.
 • آقای علیرضا جلیلی در وبلاگ پراب از سال 90 تابحال در مورد آموزش وبلاگ نویسی حرفه ای و روشهای کسب درآمد از طریق وبلاگ نویسی مطلب می نویسند. کسب درآمد از وبلاگ نویسی یکی از مباحث جدید وب فارسی است که اکثرا وبلاگ نویسان جوان به این موضوع توجه ویژه ای می کنند.
 • اکثر وبلاگ های جدیدی که می بینم بیشتر درمورد آموزش روشهای بهینه سازی،الگوریتم های جدید و سئو در وبلاگ نویسی هستند که از نظر موتورهای جستجوگر اهمیت بسیار زیادی دارند. وبلاگ سئوموز هم از این دسته وبلاگ هاست که از سال 90 شروع به کار کرده است.
 • مسعود فاطمی جز قشر جوان وبلاگستان فارسی به شمار می آید که بعد از وبلاگ نویسی در سرویس شرکت بیان هم اکنون مدیریت وبلاگ یک ادمین و وبلاگ شخصی خویش را به عهده دارد و توانسته در مدت زمان کم با فعالیت زیاد در زمینه سئو و بهینه سازی وب سایت ها جز حرفه ای های وبلاگستان شود و پروژه های بزرگی را تا بحال بر عهده گیرد. وبلاگ شخصی آقای فاطمی با وجود فعالیت های زیاد همچنان در حال به روز شدن است.
 • یحیی صیاد اربابی از دیگر وبلاگ نویسان جدید ما هستند که در وبلاگی با عنوان یک وبلاگ نویس مطلب می نویسند. یحیی در حال حاضر دانشجوی رشته نرم افزار است که علاقه زیادی به ادبیات، کتاب خوانی و شعر و فلسفه دارد، ایشان غیر از تجربه وبلاگ نویسی در وبلاگ شخصی خود قبلا هم در سایت هایی مانند گردو مطلب می نوشتند، یکی از ایده های جدیدی که یحیی در قالب پستهایش منتشرش می کند “خاطره بازی” است که به نظرم ایده خوبیست.
 • وبلاگ دیگری با عنوان ویرگول مربوط به خانمیست که هیچ نامی ونشانی از وی نتوانستم پیدا کنم، اما این وبلاگ به عنوان دومین وبلاگیست که ایشان شروع کرده اند ویرگول خانم از سال 1388 تا بحال روزمرگی های خود را در پرشین بلاگ بیشتر به شکل توییت کردن می نویسد.
 • وبلاگ آقای سینا رحیمی جزو جدیدترین وبلاگ های فعال در وبلاگستان می باشد که با عنوان لوچ در حال فعالیت است به همین علت هنوز پست های زیادی در این وبلاگ منتشر نشده است. آقای رحیمی همانند وبلاگ ویرگول خانم هیچ نوع اطلاعاتی از خود منتشر نکرده اند، اسم ایشان را با کمک یکی از دوستان پیدا کردم.
 • سعید چوبانی در وبلاگی با عنوان در ستایش آزادی محتوا شروع به کار کرده که مطالب وبلاگش بیشتر در زمینه استارت آپ و زمینه های مرتبط به آن است. ایشان در کنار وبلاگ نویسی به روزنامه نگاری هم مشغول هستند، اولین مطلب در وبلاگشان مربوط به سال 92 بوده و همانند جادی از سیستم آمارگیر استفاده نمی کنند زیرا اعتقادی به این چیزها ندارند.
 • حامد تکمیل ملقب به سیلورکاور در وبلاگی با همین عنوان در حال نوشتن است که از طراحی وب گرفته تا توسعه دهنده وردپرس و نویسندگی فعالیت می کند. بعضی از پست های آقا حامد خیلی جالبه پیشنهاد می کنم این یکی را بخوانید.

 • آقای احد نعمتی با وبلاگی به نام خودشان  فارغ التحصیل ارشد مهندسی مکانیک، برنامه نویس وب و طراح وب سایت هستند آقای نعمتی در وبلاگ دیگری که فتوبلاگ ایشان محسوب می شود کارهای عکاسی شان که بسیار حرفه ای هم هستند را به اشتراک می گذارند.
 • صالح سوزنچی از شهر همدان یکی دیگر از توسعه دهنده های نرم افزار و آزادکار هستند که وبلاگشان این روزها کمتر آپدیت می شود.
 • یک آزاداندیش با نویسندگی علیرضا چ، از سال ۸۵ با سرویس های وطنی شروع به کار کرد مطالب علیرضا در رابطه با وردپرس، گرافیک، موفقیت و.. می شوند وبلاگ یک آزاداندیش همیشه آپدیت است و مطالب جالبی هم می شود در آن پیدا کرد.
 • وب‌ادوایس از یک تیم چند نفره به نام های امید امرایی و داوود تراب‌ زاده تشکیل شده که کارشان طراحی کسب‌ وکارهای دیجیتالی است. در این وبلاگ شما می توانید نکاتی در زمینه استراتژی‌محتوا، طراحی، تجربه‌کاربری و استراتژی‌دیجیتال را پیدا کنید. فعالیت آقای امرایی از سال 82 در وب فارسی شروع شده است.
 • وبلاگ پیام صادری با عنوان گودزیلای وب فارسی در مورد لینوکس،معرفی کتاب و استارت آپ و چالش های مختلف است. ایده انتخاب این اسم برای وبلاگ زا از زبان آقای صادری بخوانید:”همینجوری داشتم فکر میکردم که به این نتیجه رسیدم که وب فارسی پدر داره، مادر داره. مرد اول داره و خیلی چیزهای دیگه. اما گودزیلا نداره.”
 • نوشته های پراکنده یک مسعود وبلاگی در زمینه سینما، موسیقی و کتاب و …. است که از طرف یکی از خوانندگان این پست به بنده پیشنهاد شد. به نظرم مطالب بسیار خوبی دارد زیرا طرز فکر نویسنده وبلاگ با بسیاری از وبلاگ نویسان دیگر فرق می کند و اغلب نوشته هایش نکات جالبی دارند. مسعود در آدرس قبلی خود در میهن بلاگ با 100 پست کامل به کارش پایان داد و در آدرس جدید کارش را به صورت حرفه ای تر شروع کرده است. وی از 8 آذر ماه سال 88 وبلاگ نویسی را با کمک نویسنده خوب وبلاگستان آقای مجیدی شروع کرد و به گفته خودش هدف اصلی ام در این سایت، “تولید مطلب” بوده است. آرزوی موفقیت برای ایشان دارم.
 • کافه دِوا با شعار هیچ چیز آنگونه نیست که به نظر می رسد عاشق کتابخوانیست، در وبلاگ این آقای سی و خورده ای سال که با نام کافه چی در حال نوشتن هستند خبری از شبکه های اجتماعی، پست های آی تی و …. نیست فقط کتاب و داستان و هر چه مرتبط به خواندن هست می توان یافت، چقدر خوبه که هنوز افرادی هستند که به سیل خروشان شبکه های اجتماعی نپیوستند، کافه چی با فیس بوک کاملا مخالف هست و پروفایلی ندارد وی از سال 87 نوشتن را شروع کرد. کافه چی مدتیست که نمی نویسد اما به علت اینکه تعدادی از پست هایش در امسال ارسال شده اند وبلاگ ایشان را در لیست جدیدی های وبلاگستان ثبت می کنم تا علاقه مندان بیشتری بتوانند نوشته های ایشان را دنبال کنند. امیدوارم به زودی شروع به نوشتن کند.
 • وبلاگ های خاموش شده:

 • یکی از وبلاگ هایی که قبلا می نوشت یک فتحی بود که متاسفانه بعد از چندبار شروع و توقف فعالیتشون این بار چند سالی هست که به طور کامل از وبلاگنویسی کناره گیری کردند.
 • وبلاگ مانی آنلاین  که در زمان خودش جزو برگزیدگان جشنواره های مختلف بود هم اکنون دیگر آپدیت نمی شود ایشون یکی از برنامه نویسان حرفه ای هستن که اگر قصد پیدا کردنشان را دارید باید به این سایت بروید به نظر می رسد که علاقه زیادی به پیگیری فیلم های روز دارد چون از طریق فید فعالیت های خودشان در سایت کریتیکر که یک شبکه اجتماعی مربوط به فیلم هست را به وبلاگ خاموش خودشون متصل کردند.
 • نویسنده وبلاگ دختر خورشید سال 2011 متاسفانه در تصادف فوت کردن که در آدرس جدیدی که ثبت شده این خبر را مادرشان اعلام کردند.
 • وبلاگ یادداشت های یک دختر ترشیده یا آنی دالتون دیگر آپدیت نمی شود به نظر می رسد که دچار از دست دادن ذوق وشوق نوشتن شدند، آخرین نوشته این خانم بلاگر مربوط به سال 92 است اما در آرشیو نظرات هنوز هم خوانندگانی هستند که به امید آپدیت شدن دوباره نظر می دهند.
 • دکتر مزیدی هم  سالیان قبل جزو فعالین وبلاگستان بودن که در چندین آدرس مختلف می نوشتند اما همشون مسدودمی  شدند که آخرین وبلاگ ایشان در وردپرس بود.
 • وبلاگ پرهام باغستانی هم از پارسال تابحال خاموش شده است البته ایشان در زمینه جشنواره وب فارسی فعالیت دارند اگر آدرس پروفایل پرهام را در شبکه های مختلف می خواهید به اینجا بروید.
 • وبلاگ خانم حورا وکیلی که از سال 83 می نوشت کاملا حذف شده است.
 • وبلاگ قدیمی رضا مقدری که از سال 81 در وبلاگی با عنوان آی تی بلاگ مطلب می نوشت کامل حذف شده است اما به آدرس دیگری در زمینه آی تی کوچ کرده است آقای مقدری در دیجیاتو با عنوان دبیر ارشد مطلب می نویسند، باعث خوشحالی هست که هنوز در کنار ما هستند.
 • وبلاگ سیاوش کشمیری همچنان بالا می آید به گفته خودش قرار شده تا دوباره نویسندگی را شروع کند.آخرین نوشته قای کشمیری مربوط به آبان سال 1390 می باشد.
 • مجله اینترنتی پریانا هم در اوایل حضورش با مدیریت نوید کاشانی بسیار فعال ود و جزو مراجع دوستداران آی تی محسوب می شد.
 • آقای سیدعلی پورطباطبایی قبلا وبلاگی با عنوان خیزران داشتند که دیگر بالا نمی آید و در این آدرس جدید مشغول فعالیت خبرنگاری خود هستند ایشان با سرویس پرشین بلاگ در سال 81 شروع به وبلاگ نویسی کردند.
 • وبلاگ خورشید خانم هم با اینکه در آدرس جدیدش هنوز بالا می آید اما نویسنده این وبلاگ چند سال پیش در تصادف فوت کردند.
 • سروش روحبخش با وبلاگ خواب بزرگ هم از قدیمی های ماست، 8 سالی می شد که سروش در حال نوشتن بود ولی به تازگی نوشتن را قطع کرده، امیدوارم هر جایی که هست همیشه موفق باشد.
 • آقای نیستانی با وبلاگ توکای مقدس یک سالی می شود که دست از نوشتن برداشتند، ایشان هم اکنون ساکن تورنتو هستند و پاتوق آقای نیستانی در کافه ها و کتابفروشی هاست. پست های ایشان تنها چیزیست که از ایشان برای ما به یادگار مانده، پیشنهاد می کنم چند پست را بخوانید تا بفهمید که مطالب ایشان چه بوده اند که از دست دادیم شان.

راستش رو بخواهید زمانی که نوشتن این پست تموم شد دلم خیلی گرفته بود تو این سال ها به خیلی ها سر می زدم ولی چندتایی را هم فراموش کرده بودم در آرشیو وبلاگ نویسان از مشکلاتی که برای خیلی هایشان پیش آمده بود مطلع شدم، فهمیدم که خیلی از اینها به هر دلیلی دیگر ذوق و شوقی برای ادامه دادن ندارند به نظرم از هم جدا شدیم خبری از هم نمیگیریم فقط باید روز وبلاگستان بهانه ای شود تا خبری از قدیمی های خود بگیریم، حتی از اتفاقات بد و خوب زندگی آنهایی که به ما کمک کرده اند هم بی خبریم……..

این هم از لیست وبلاگ نویسان قدیمی وبلاگستان فارسی که تعداد زیادی از اینها با اینکه آپدیت شدنشان کمتر شده اما خوشبختانه هنوز در حال نوشتن هستند اما دیر یا زود اینها هم می روند و نوبت به نیروی تازه نفس می رسد پس دست بجنبانید.

لیستی که بنده تهیه کرده ام صرفا بر اساس تجربه های شخصی خودم در این سالها بوده ممکن است در این بین افراد زیادی باشند که نگاهم هیچ وقت به وبلاگشان نیفتاده باشد با این حال از شما دوستان خواهش می کنم که اگر به نظر شما وبلاگی از این لیست جا مانده حتما در نظرات اطلاع دهید تا اضافه کنم.

اگر هنوز وبلاگ ندارید پیشنهاد می کنم پستی از وبلاگ یک جوان با عنوان چگونه در وبلاگستان فارسی تغییر ایجاد کنیم؟ را بخوانید نوشته ای طولانیست اما برای تازه کاران مناسب است تا بفهمید وضعیت وب فارسی در حال حاضر چگونه است .

لیستی از سایت های مفید و کاربردی در وب فارسی را در پست های دیگری با عنوان معرفی سایت های مفید و کاربردی به مرور زمان معرفی می کنم.

آپدیت 16 آذر 93: چند وبلاگ جدید و قدیم دیگر به پیشنهاد دوستان اضافه کردم.

موفق باشید.

1javan

درباره محمد علیپور

موسس وب سایت یک جوان،مدرس دانشگاه علوم پزشکی و .... طرفدار فناوری اطلاعات و هر آن چیزی که مرتبط به کامپیوتر باشد!

85 دیدگاه در “از وبلاگ های قدیمی وبلاگستان فارسی چه خبر؟

 1. بل

  سایتی بی نظیری دارید امیدوارم موفق باشی و پاینده دوست عزیز

 2. mahsa

  برای سفر به خارج از کشور حتما یک سر به وب سایت الی گشت بزنید
  خدمات متنوعی داره و تور با هر قیمتی که بخوای میتونی بخری
  برای همه ی مسیرهای پروازی بلیط داره و برای بیشتر مسیرهای پروازی خارجی بلیط چارتر داره که چون چارترکننده خودشه خیالتون راحت، سرویس بلیط هواپیما + هتل هم تنها این سایت ارائه می کنه و طوری که خودتون میگین هتل و پروازتون چی باشه
  تور:
  https://www.eligasht.com/package/

  هتل:
  https://www.eligasht.com/hotel/

  بلیط هواپیما
  https://www.eligasht.com/flight/

 3. لباس

  برای این مطلب ممنونم
  موفق باشید

 4. دیزل ژنراتور

  سایت خیلی خوبی دارید

 5. […] تاکنون دنبالشان می کردم منتشر کرده ام آن پست قدیمی اینجاست. این پست هم نوعی ادامه همان است ولی ترجیح دادم به عنوان […]

 6. سلام
  ممنونم
  واقعا دمتون گرم
  واقعا زحمت کشیدید
  دست شما درد نکنه

 7. فروش ساندویچ پانل

  ممنون از اطلاعات مفیدی که در اختیار ما قرار میدهید.

 8. سکوبندی آزمایشگاهی

  ممنون از سایتتون

 9. اسپلیت

  جالب بود تشکر از شما

 10. تابلو روان

  خیلی سایت خوبی دارین ممونم از شما

 11. اینا خوب بود ولی منم 8 سال وبلاگ نویس بودم ولی مشهور نشدم اینطوری !!!

 12. از سایت خوبتون ممنونم

 13. متشکر از سایتتون

 14. سلام و سپاس از مطالبتون.

 15. سلام ممنون از مطالب خوبتون.

 16. خیلی مطالب خوبی بود ممنون

 17. ممنون از مطالب خوبتون …

 18. مطالب خوبی بود ممنون که در سایتتون قرار دادید

 19. ممنون از سایت و مطالب خوبتون

 20. سایت خوبی دارید موفق باشید

 21. مرسی از شما واقعا عالی بود
  موفق باشید

 22. عالیییییییییییی بود

 23. پژمان

  برای خرید بلیط هواپیما از سایت سفرمی http://www.safarme.com استفاده کنین من خودم برای کیش از این سایت خرید کردم هم رفت هم برگشت خیلی گشتم و از جاهای دیگه ارزون تر بود پیشنهاد میکنم یه سر بزنین .. یه سفر ارزون و خوب برای دور شدن از این همه مشکلای شهری واقعا لازمه.. پرواز خارجی هم داره

 24. مطلب عالی بود
  ممنون از شما و وب سایت خوبتان

 25. خیلی برام جالب بود چون همیشه دوست دارم سایت یا وبلاگ هایی که بهشون سر میزنم رو یه مرجع معتبر پیشنهاد داده باشه.
  ممنون از شما

 26. ممنون از سایت پر بار شما

 27. راستی ایشون [www.mojdeh.in] هم از قدیمی های وبلاگستان هستند
  البته جدیدا کم آپ می کنن ولی هستن

 28. سلام
  واقعا دمتون گرم
  به قول دوست قبلی فیدلی ام دوباره جون گرفت ?
  واقعا زحمت کشیدید
  دست شما درد نکنه
  ایشالله همیشه موفق و سلامت باشید

 29. من وبلگ قدمی بی تردید را می تویسم هنوز اما خیلی دیر به دیر .از. فروردین 82تا حالا اما اسمی از من نبرید

  • سلام دوست عزیز شرمنده تعداد وبلاگ های قدیمی خیلی زیاد هست اگه اسمی از شما نبردم منوباید ببخشید
   در سری جدید پست سعی میکنم که تعدادی از وبلاگ های قدیمی دیگه روهم معرفی کنم
   .به امید همیشه نوشتن شما

 30. بک فتحی

  اشک یکی از نویسندگان خاموش را در آوردید.
  دقیقا توی اوج وبلاگنویسی و زمانی که کاملا موفق محسوب می‌شدم مجبور شدم ترکش کنم.

  • سلام فتحی جان بنده هم یکی از خوانندگان همیشگی شمابودم هیچ وقت پست های شمارویادم نمیره واقعا دوست دارم که بازهم شروع کنید اما با انگیزه بیشتروقویتر.
   مطمئناهمه مامشکلاتی داریم ولی چقدرخوبه که اگه شده هرازچندی ازسربیکاری هم شده یه پست بذاریم تادل خیلی ها روشادکنیم چون ممکنه مطالبمون بدردیکی واقعا بخوره.
   به امیدبرگشتن شماهستم
   بابت پاسخ دادن دیر معذرت میخوام دسترسی به اینترنت نداشتم

 31. سلام ، همان 16 شهریور که روز وبلاگنویسی بنده فهمیدم کسانی که معرفی می شوند افزاد خاصی هستند ، مثلا بیشترشان در زمینه ی آی تی بوده اند یا رفیق همدیگر بوده اند . دارم درباره ی این حرف می زنم که حلقه ی خاصی شدند وبلاگنویس های فارسی زبان و خیل عظیمی فراموش شده اند . مثلا روزمره نویسی ها که هنوزم دارند می نویسند و جایی از آنها حرفی نمی زنند یا کسانی که با اسم مستعار می نوشتن و انقدر فرم ادبی جالبی داشتند که حالا که نمی نویسند واقعا نگران کننده است .
  بیشتر وبلاگ هایی که اینجا معرفی شدند در 50 وبلاگ دیگر نیز با عنوان طلایه دار های وبلاگ فارسی معرفی می شوند ، نوعی پدرخواندگی که هنوزم دارد تبلیغ می شود اما بروید نوشته های تازه اینها را بخوانید و بینید چقدر بی کیفیت و معمولی می نوسند و این طور می شود که بنده به عنوان خواننده دیگر به هیچ لیستی اعتماد نخواهم کرد ، چرا که چیزی را تبلیغ می کند که “باید” تبلیغ کنند .
  امیدوارم یادداشتم کسی را نرنجاده باشد
  با تشکر – علی امامی

  • باسلام
   حرفهای شماراتاحدودی قبول دارم ولی دلیل اینکه این دوستان بصورت جمعی فقط خودشان رومعرفی می کننداین است که فعالیت اکثرا مرتبط به رشته ها وتخصص های مرتبط با کامپیوتر هست وازاین رو همکاران یادوستان یکدیگررا معرفی میکنند وکمتر دنبال وبلاگ هایی باموضوعات دیگرمی روند و به همین دلیل معمولا دوستان دیگر ناشناخته می مانند ،به نظرم این موضوع طبیعی هست که هرشخص دنبال علایق خود برود وتبلیغ نوشته های همسوبا علایق خودودوستانش رابکند وبلاگ شماروهم تازه دیدم ولی فرصت خواندن مطالب روهنوز نداشتم
   اگرشماعلاقمندبودید می توانید نام چندوبلاگ که به نظرخودتان کامل مینویسند راذکر کنیدتابه پستم اضافه کنم هدف بنده اززدن این پست همین بودکه لیست کاملی ازگلچین شده های وب فارسی داشته باشیم واگرنه بنده خودم هنوزخیلی از این دوستان رانمی شناسم به هیچ وجه هم قصدتبلیغ راندارم نداشتم فقط خواستم دوستان تازه واردی هم ازمطالب قدیمی ترهای ما استفاده ببرند.هیچ کدامشان هم افراد خاصی نیستند اگروبلاگ شماراقبلادیده بودم مطمئن باشیدکه حتما معرفی تان میکردم چراکه ازپست هایتان اینطور برمی آید که حرفهای جالبی برای گفتن دارید
   ممنون ازنظرمتفاوتی که دادید.بابت دیرپاسخ دادن هم معذرت میخوام یک ماه اخیر دسترسی به اینترنت نداشتم .

 32. منم برگشتم و تصمیم دارم دوباره بنویسم 🙂

  • خوشحالم که برگشتی.خوش اومدی
   ببخشید که دیر ج دادم دسترسی به اینترنت نداشتم

 33. […] وبلاگم بودن و می شناختمشون  و چنتای دیگه هم به لطف یکی از مفید ترین پست های وبلاگی که تا حالا خوندم با هاشون آشنا شدم. تا الان که این پست رو می نویسم ۳ تا از […]

 34. خیلی جالب بود.با کلی وبلاگ جدید آشنا شدم

 35. سروش

  کاره خیلی خوبی کردی 🙂

 36. آرش

  در مورد خورشید خانم و دختر خورشید دچار اشتباه شدید.
  خورشید خانم وبلاگ صنم دولتشاهی هست که هرچند نمی نویسه وای الان در بی بی بی فارسی فعاله.
  دختر خورشید هم وبلاگ بهاره علوی بود که در تصادف فوت کرد.در واقع بهاره علوی نسبتی با صنم دولتشاهی نداره ولی از نظر مجازی خودشو دختر اون می دونست.
  ممنون

 37. این صفحه رو ذخیره کردم،بعدا خواهم خوند حدود 90 درصدش رو قبلا میرفتم وباهاشون خاطره دارم که خیلی هاش همونطور که گفتین آپدیت نمیشه،تو لیستتون سایتهای نارنجی و نگهبان و شاهوار و زنگوله رو ندیدم!!!!!!!!!!!

  • سلام
   حرفاتون درسته قبلا شاهوار خیلی آپدیت می شد اما دیگه خبری ازش نیست همشون خاطره هستن.دلیل ذکر نکردن نارنجیو نگهبان رو که میدونید ازبین رفتن .
   شاهواره و زنگوله رو فراموش کردم
   ممنون بابت یادآوری چندسایت خوب.

 38. واقعا خسته نباشی.من خودم 1.5 ساعت طول کشید تا این پست رو بخونم و وبلاگ ها رو چک کنم.بهترین کاری که میتونستی در حق وبلاگ نویسا بکنی رو انجام دادی.از اینکه وبلاگ من رو هم معرفی کردی ممنونم.
  بیوگرافی ننوشته بودم که الان نوشتم اگه خواستی پستت رو آپدیت کن.
  Looch.ir

  • بابت نظر ممنونم
   خواهش می کنم خودمم دوست داشتم ببینم دوستان درچه حالی هستن.
   بله حتما آپدیت میکنم

 39. راستش را بخواهيد فكر مي كنم همانطور كه گفتيد اين فقط تجربه و ديدگاه شخصي شماست ، چون اسم خيلي از وبلاگ هاي پر مخاطب سالها پيش در اين ليست نيست، وبلاگ هايي كه الان اكثرا فيلتر هستند و يا نمي نويسند و به همين دليل مهجور شده اند ، مثل زيتون، پينكفلويديش، يك پنجره، زن نوشت، زنانه ها، عاقلانه و شراگيم و … و به تناوب در طول اين ده سال وبلاگ هاي پر بازديد آمدند و رفتند، يا برحسب موضوع يا به خاطر شرايط و محدوديت ها و يا به صورت خودخواسته كمرنگ شدند و ديگري جايش را گرفت كه خود مساله قابل بررسي است از منظر جامعه شناسي ، به هر حال موضوع جالبي را مطرح كرديد

  • حرفاتون کاملا درسته منم به خیلی ها سرزدم و بخاطرننوشتن دیگه نامی ازشون نبردم اکثر این وبلاگ ها درامسال حداقل یک پست داشته اند برای همین ذکرشان کردم.
   وبلاگ شما هم که جزو باتجربه های ما هست خیلی خوبه که همچنان می نویسید
   خوشحالم که وبلاگ خوبی مثل شماروهم پیدا کردم

 40. AramiS

  سلام جناب علی پور… دستتون درد نکنه با این پست جالب و تبریک بهتون که روی نوشته هاتون وقت میذارید و ی ایده ی خام رو تحویل خواننده نمیدید.
  با خوندن مطلبتون چندتا وبلاگ به نظرم اومد که جاشون تو لیست شما خالیه گفتم با اجازتون اینجا ذکر کنم : خواب بزرگِ سروش روحبخش، وبلاگ توکا نیستانی عزیز، کافه کافکا و وبلاگ زنگوله با محوریت آی تی که همگی از وبلاگ های پرمخاطب بودن و همچنین وبلاگ “نوشته های پراکنده ی یک مسعود” که نه به اندازه ی وبلاگ های قبلی قدیمی و پرمخاطبه ولی وبلاگ وزینیه که حکایت از نویسنده ای باسواد و سختگیر داره.

  • سلام خواهش میکنم بابت نظر سازنده تون هم ممنونم دوست من
   تمام نوشته های بنده حاصل تجربیات سالها وبگردی و خواندن مطالب گوناگون هست همیشه سعی ام این هست که خود را جای خوانندگانم در حد مبتدی بگذارم تامطالبی مناسب برای همه اقشار بنویسم
   وبلاگ هایی که نام بردید رو ای کاش که لینک میداید تا درپست اضافه می کردم با جستجو وبلاگ نوشته های یک مسعود راپیدا کردم که لینک آن اضافه شد

   • AramiS

    سلام مجدد … غیر از کافه کافکا (http://qalampar.blogfa.com/) و سروش روحبخش با وبلاگ خواب بزرگ (https://bigsleep.wordpress.com/) دوتا وبلاگ دیگه که گفتم جزء وبلاگ هایی هستن که با وجود پرمخاطب بودن خاموش شدن.
    لینکاشونو براتون میذارم : توکا نیستانی با وبلاگ توکای مقدس (http://sainttouka.blogfa.com/) که قبل از بلاگفا در پرشین بلاگ می نوشت. البته آقای نیستانی در شبکه های اجتماعی هنوز خیلی فعالن.
    و آخری وبلاگ زنگوله که نویسنده در عین تخصصی نوشتن به زبان ساده مطالب رو بیان می کرد و برنامه نویس کار بلدی بود که منم نتونستم با سرچ در گوگل پیداش کنم ولی تو آرشیومو گشتم آدرسش این بود. (http://zangoole.com/)

    • سلام برشما
     بابت زحمتی که کشیدید ممنونم باکمک شما لیست پربارتری می شود

 41. از زندگی

  سلام
  از این که از وبلاگ من هم یادی کردید متشکرم
  البته من خانم هستم و نه آقا!

  موفق باشید
  شیرین احمدنیا

  • سلام خواهش میکنم
   ممنون که بابت اشتباهم نظر دادید
   امیدوارم نوشتن های شما بیشتر شود.

 42. 🙂
  کاش وبلاگ های خاموش شده هم به آغوش وبلاگستان برگردند!

 43. هادی

  دامین وبلاگ لوچ رو من برای دوستم ثبت کردم ولی نویسنده ش نیستم 🙂

  نویسنده اسمش سینا رحیمی هست، لطفا اصلاح کنید.

  • ممنون بابت تذکر .
   هرچه داخل وبلاگ گشتم چیزی پیدانکردم به ناچار از روی اطلاعات دامنه استفاده کردم
   شما خودتون چرا وبلاگ نمی نویسید؟؟

 44. Ali

  بسیار عالی و خاطره انگیز …

 45. دست‌تون درد نکنه. مطلب خیلی خوبی نوشتید. از یک پزشک رسیدم به این‌جا. خیلی خوبه و خوراک‌های تازه‌ای رو برام مهیّا کردید. مرسی.

 46. سلام، امروزوقتی تو آمار گیرم دیدم یکی از اینجا اومده تو تعجب نمودم بسیار! برام جاالب بود وبلاگ منم معرفی شده:)
  ممنون بابت این لیست! بریم چند تا دوست جدید بیابیم!:دی

  +میگم که شما ادمین وبلاگستان نبودین قبلنا؟

  • سلام
   خواهش می کنم
   چرابراتون جالب بود؟ ادمین نه ولی نظاره گر بودم هههه

   • چون این وبلاگم خیلی مهجور و طفلکیه:دی
    +نفهمیدیم وبلاگستان چی شد آخرش:(

    • نه اتفاقا معروفید
     اگه تا آخرشو خونده باشید گفتم که خیلی ها هنوز درحال نوشتن هستند اما نوشتن در وبلاگستان خیلی کمتر شده.
     چندتایی رو هم در قسمت وبلاگ های خاموش نام بردم

     • ویرگول

      البته منظورم سایت وبلاگستانه:دی

 47. احسان

  سلام

  برای این مطلب ممنونم

  کلی وبلاگ باحال برای خواندن پیدا کردم

  • سلام
   خواهش می کنم خوشحالم که مطلب مناسبی بود
   در پست های دیگه هم سایت های مفید رومعرفی میکنم خوشحال میشم بعدا هم نظر بدی

 48. بسیار پست عالی و مفیدی بود
  با تشکر از شما

 49. عالی… البته شاید ۹۰ درصدشون رو از قبل دنبال می‌کردم ولی واقعا باید بهت یه خسته نباشید بگم… کار با ارزشی کردی.

 50. واقعا مطلب پرباری بود.. بعد از مدتی دوباره فیدلی‌م جون گرفت … هرچند بعضی‌ها رو از قبل می‌شناختم ولی خیلی‌ها هم واسم جدید بودن …
  ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.