گنو/لینوکس

راهنمای جامع نصب فدورا 21

اگر بعد از سال ها استفاده از ویندوز جدیدا احساس می کنید که دانش کامپیوتری تان باید بیشتر شود و برای شروع هم هر روز در سایت های آموزشی سیستم عامل لینوکس وبگردی می کنید اما هر چه به دست می آورید مطالبی آنقدر قدیمی یا ناقص هستند که به احتمال خیلی زیاد شما را در ابتدای کار تنها می گذارد اما یک پیشنهاد جذاب دارم که ضرر نمی کنید چون این مطلب از زبان شخصیست که همانند شما بعد از سال ها استفاده از لینوکس اینک قصد به اشتراک گذاری تجربیاتش از لینوکس و دنیای جذابش را دارد.

در مورد مقدمه قصد گفتن تاریخچه لینوکس و چیزهای دیگرش را ندارم چون در پست هایم عادت دارم نکات مربوطه را به صورت خیلی ریز باز کنم که به اندازه کافی مقدمه هستند! اما این دو لینک (+و+) را حتما بخوانید تا به تفاوت میان لینوکس با گنو/لینوکس پی ببرید که اگر بعدا کسی از شما پرسید تفاوتشان چیست بتوانید چیزی برای گفتن داشته باشید!

در مورد گنو/لینوکسی شدنم شاید بیش از 10 سال گذشته باشد که وارد دنیایش شدم، اولین توزیعی که اقدام به تهیه آن کردم اوبونتو نسخه 8 بود که با اینترنت Dial up آن زمان دانلود کرده بودم! بعد از اوبونتو نوبت همین فدورایی بود که اینک بعد از ده سال دوباره به آن برگشتم! البته اگر حافظه درست یاری ام کند فِدورا را در 6 سی دی خریداری کردم (دانلود فدورا با سرعت اینترنت من عمر نوح می خواست که ندارم) که بعد از نصب عاشق محیط خاص و خالصش شدم و با اینکه در طی این سالها همیشه در حال کوچ به اوبونتو، مینت، فدورا و ویندوز بودم اما با این حال همیشه به فدورا ارادت خاصی داشتم.

به نظرم اوبونتو به تازگی آنقدر دستکاری شده که اصلا اسمش را نمی شود سیستم عامل گذاشت! درسته که مینت برای کاربران ایرانی به علت آماده بودن همه بسته ها و نرم افزارها بهترین گزینه است ولی جدیدا آنقدر سنگین شده که باعث دور شدنم از این توزیع شده و به خیلی از نرم افزارهای از پیش نصب شده آن هم نیازی ندارم، غیر از این توزیع ها با دو توزیع فارسی آریوس و پارسیدورا هم کار کردم که آریوس شکل تغییر یافته اوبونتو محسوب می شد و به نظرم برای کاربران ایرانی واقعا ایده آل بود اما دو سالی می شود که از ارائه نسخه 4 آریوس می گذرد و قرار هم نیست که نسخه جدیدی بیاید، پارسیدورا نسخه ای فارسی از فدوراست که در این توزیع دیگر نیازی به داشتن اینترنت پرسرعت ندارید، همه چیزش دقیقا همان فدوراست که فعلا تا نسخه 20 منتشر شده.

انتخاب توزیع لینوکسی مناسب در بین تعداد بسیار زیاد توزیع ها بستگی به سرعت اینترنت شما جهت راه اندازی سیستم عامل و نوع کاربردتان دارد اما در این پست بنده قصد آموزش جزبه جز توزیع فدورا در کنار ویندوز 7 را دارم. در فدورا احساس سبکی می کنم چون همه چیز آن دست من است و محیط جدید گنوم (همان تم ویندوزی) مزید بر علت شده، حتی به نظرم طراحی دسکتاپ یا میزکار فدورا از ویندوز 8 هم بهتر شده، اگر شما هم از آن دسته کاربرانی هستید که فقط دنبال گوش دادن آهنگ و فیلم دیدن و وبگردی روزانه هستید پیشنهاد می کنم در کنار ویندوزتان یک نسخه از توزیع های گنو/لینوکس را نصب کنید و بی جهت از اسم لینوکس نترسید.

در وب هر چه دنبال آموزش نصب فدورا نسخه 21 بودم چیزی پیدا نکردم هر چه بودم همان آموش های مربوط به نسخه های قدیمی بود که برای کاربران حرفه ای ایرادی ندارد اما این موضوع برای کاربران تازه کاری که قصد آشنایی و احتمالا استفاده از این توزیع را دارند، وجود یک آموزش کامل برای راه اندازی فدورا ضروری به نظر می رسید که اقدام به تهیه آن کرده ام. فقط یک نکته اساتید حرفه ای گنو/لینوکس از گفتن نکات ریز بر من خورده نگیرند سعی کردم مطلب را مخصوص تازه واردین و به دور از اصطلاحات تخصصی بنویسم.

نحوه نصب فدورا 21:

خوب در ابتدا باید یک نسخه از فدورا را با توجه به نوع کاربرد خود برگزینید زیرا فدورا در نسخه های جدید تمرکزش را بر روی سه نسخه فضای ابری، سرورها و سیستم های شخصی گذاشته . اکثر کاربران عادی به دنبال نصب نسخه معمولی هستند، حجم نسخه معمولی 64 بیت 1.4 گیگابایت و حجم نسخه 32 بیت 1.2 گیگابایت است. اگر سیستم شما دارای رم بیش از 2 گیگابایت و سی پی یو هم از 64 بیت پشتیبانی می کند پیشنهادم دانلود نسخه 64 بیت است زیرا تفاوت را در سرعت و روان بودن سیستم عامل متوجه خواهید شد.

از لینک بالا هر کدام را که خواستد دانلود کنید اما تا دانلود شدن کامل فایل ایمیج شما باید حداقل دو پارتیشن مخصوص لینوکسی آماده کنید، طبق تجربه شخصی پیشنهاد می کنم اگر درایو C که در حال حاضر ویندوز نصب است را با ابزارهای پارتیشن بندی تحت ویندوز مانند Paragon Hard Disk Manager یا سی دی های بوت شونده مانند Gparted یا Hiren bootcd هم می توانید پارتیشن هایتان را جابجا کنید. حجم درایو مورد نظر برای پارتیشن اصلی یا ریشه در فدورا 10گیگابایت و حجم پارتیشن دیگر موسوم به Swap را بسته به ظرفیت رم سیستم خود تا دو برابر آن را به عنوان swap در نظر بگیرید مثلا اگر مثل من رم سیستم تان 4 گیگ بود swap را 8 گیگابایت بسازید، دلیل ساختن Swap این است که اگر سیستم عامل های گنو/لینوکسی در استفاده از رم کم بیاورند ( که معمولا برای سیستم های جدید این اتفاق نمی افتد) برای اینکه بتوانند به فعالیت خود ادامه دهند از این پارتیشن استفاده می کنند که در اکثر منابع، مقدار آن را بیش از دوبرابر رم فعلی سیستم تان پیشنهاد می دهند.

linux partiotion
پارتیشن لینوکس و ویندوز در کنار یکدیگر

خوب حالا که پارتیشن های مورد نیاز را ساختید نوبت به بوت کردن فایل ایمیجی است که دانلود کرده بودید، اگر فلشی در حد 4 گیگابایت در اختیار دارید نیازی به رایت کردن دیسک خام ندارید (دوره رایت کردن تمام شده) با نرم افزار ویندوزی UNetbootin به حجم تقریبی 5 مگابایت می توانید از طریق آن فدورا را نصب کنید. بعداز نصب نرم افزار روی ویندوزتان با صفحه زیر روبرو می شوید که می توانید از قسمت DiskImage مسیر فایل دانلود شده را بدهید و سپس از قسمت Type درایوی که فلش به آن وصل شده را انتخاب کنید ولی معمولا خود نرم افزار این کار را انجام می دهد با زدن OK در این مرحله باید چند دقیقه ای منتظر باشید تا فایل ها در فلش کپی شوند.

UNetbootin-1

در آخرین مرحله با یک پیغام Reboot روبرو می شوید که با زدن این گرینه آماده ورود به دنیای گنو/لینوکس است. مرحله بعدی شناساندن فلش به عنوان وسیله بوت شونده به سیستم تان است اگر سیسیتم رومیزی دارید بعد از راه اندازی مجدد در اولین قسمتی که لوگوی مادربردتان بالا آمد چند بار کلید F12 یا F2 روی کیبرد را بزنید تا منویی مشابه عکس زیر ظاهر شود (مشابه نصب ویندوز)

usb-boot

با انتخاب گزینه USB-ZIP سیستم از روی فلش بوت می شود اگر گزینه ای با عنوان USB در منوی بوت وجود نداشت احتمالا مادربرد شما به علت قدیمی بودن از این شیوه نصب پشتیبانی نمی کند که باید فایل ایمیج را در یک DVD رایت بزنید تا سیستم شما همانند زمان نصب ویندوز از این طریق بوت شود، بعد از بوت شدن با منوی زیر روبرو می شوید که با انتخاب گزینه پیشفرض (Default) وارد محیط فدورا و استفاده در حالت زنده (Live) می شوید.UNetbootin-2در تصویر بالا با بقیه گزینه ها کاری ندارید و با انتخاب همان گزینه اول می توانید محیط فدورا را ببینید که بسیار دلنشین تر از آن چیزیست که بنده توان منتقل کردنش را در قالب کلمات داشته باشم. بعد از بالا آمدن محیط فدورا کادری ظاهر می شود که از بین دو گزینه Try Fedora , Install to Hard Drive باید گزینه Install to Hard Drive را انتخاب کنید سپس همانند تصویر زیر می توانید زبان نصب فدورا را که از فارسی هم پشتیبانی می کند تعیین کنید که من زبان انگلیسی را انتخاب کردم (به علت عادت همیشگی)، در گوشه پایین سمت راست گزینه Continue را بزنید تا به مرحله بعدی بروید. دقت کنید که در این مرحله فارسی به صورت پیشفرض باشد زبان و منوهای فدورا بعد از نصب هم فارسی باقی می ماند که اگر خواستید قابل تغییر هم است.

انتخاب زبان نصاب فدورا 21

در این مرحله باید تنظیمات مانند زبان صفحه کلید،ساعت،تاریخ، محل نصب و نوع پارتیشن ها را تعیین کنید.

fedora-installation 002

گزینه Keyboard را بزنید تا بتوانید زبان فارسی و کلید های تغییر زبان را انتخاب کنید.با زدن علامت + همانند تصویر بالا کادر دیگری ظاهر می شود که در قسمت پایین کادر با تایپ سه حرف per می توانید زبان فارسی استاندارد را با زدن ADD به فدورا اضافه کنید.

انتخاب زبان صفحه کلید
انتخاب زبان صفحه کلید

بعد از این کار نوبت به تعیین دو کلید معروف جهت تغییر زبان همانند ویندوز است، برای این کار از گزینه Option که در سمت راست قرار دارد استفاده کنید، بعد از زدن آن با هر کدام از کلید های ترکیبی که راحت تر بودید می توانید برای تغییر زبان صفحه کلیدتان استفاده کنید.

fedora-installation-004

البته برای تغییر زبان در فدورا بعد از اتمام نصب آن می توانید از کلیدهای سمت چپ صفحه کلیدتان استفاده کنید (مثلا من از کلیدهای Alt+Shift سمت چپ استفاده می کنم). خوب تنظیمات صفحه کلید که تمام شد از گزینه Done قرار گرفته در قسمت گوشه سمت چپ برای خارج شدن از این بخش استفاده کنید.

مرحله بعدی مربوط به تنظیمات ساعت و تاریخ است که با زدن Date & Time می توانید از نقشه گرافیکی برای انتخاب کشور و استان خود استفاده کنید که این یکی را دیگر توضیح نمی دهم زیرا نکته خاصی ندارد. مهمترین قسمت در نصب یک توزیع گنو/لینوکس مربوط به پارتیشن بندی است که چون ما از قبل پارتیشن های مورد نیاز را سرفرصت آماده کرده بودیم اینجا مشکل چندانی نداریم، خوب بعد از انجام تنظیمات مربوط به تاریخ و زمان باز هم گزینه Done را بزنید تا وارد محیط اصلی نصاب شوید سپس برای پارتیشن بندی گزینه Installation Destination را بزنید تا تصویری مشابه تصویر زیر برایتان باز شود.

fedora-installation-005

همان طوری که در تصویر بالا مشخص کرده ام باید تیک گزینه های مورد نظر فعال باشد تا پارتیشن بندی به صورت دستی انجام گیرد، خوب گزینه Done را بزنید تا با انتخاب و فرمت درایوهای از پیش آماده شده این مرحله را هم تمام کنیم.

تنظیمات پارتیشن در نصب فدورا 21
تنظیمات پارتیشن در نصب فدورا 21

در تصویر بالا نوع پارتیشن بندی همان LVM باشد بهتر است تا اگر بعدا هارد دیگری به سیستم اضافه کردید مشکلی نداشته باشید، در لیست پارتیشن ها، پارتیشنی با عنوان NTFS/sda1 که همان پارتیشن درایو C در ویندوز می باشد، NTFS/sda6 همان درایو D است که تمام فایل های من در آن ذخیره شده اند. ما با دو پارتیشن NTFS/sda2 و NTFS/sda5 کار داریم، sda2 در اینجا 12 گیگابایت است که به عنوان محل نصب فدورا درنظر گرفته ام و sda5 هم swap ما هست که به عنوان رم کمکی سیستم استفاده می شود. این نوع نامگذاری بستگی به تعداد درایوهای سیستم شما دارد اما برای اینکه اشتباها درایو دیگری را فرمت نکنید در همان مرحله آماده سازی پارتیشن برای گنو/لینوکس حتما در جایی حجم و درایو مورد نظر برای فدورا را بنویسید تا بعدا اشتباه نکنید.

خوب ابتدا پارتیشن اصلی فدورا که در اینجا sda2 است را انتخاب کنید، می بینید که در سمت راست گزینه هایی فعال می شوند، دقیقا همانند تصویر بالا عمل کنید و این درایو که دارای حجم بیشتری نسبت به swap است را به عنوان ریشه قرار دهید به این صورت که در قسمت Mount Point با تایپ یک / این درایو را به عنوان ریشه به سیستم معرفی می کنیم، با قسمت Desired Capacity کاری نداشته باشید، اگر دوست داشتید تا محتویات درایو اصلی شما قفل گذاری شود تیک گزینه Encrypt را بزنید، در قسمت File System فرمت درایو را ext4 انتخاب کنید و تیک کنار آن یعنی Reformat را بزنید تا درایوتان درپایان فرمت شود، در کادر Label اگر دوست داشتید می توانید نامی برای درایو خود انتخاب کنید که پیشنهاد می کنم چیزی تایپ نکنید اگر هم چیزی نوشته شده بهتر است آن را پاک کنید چون این درایو در ویندوز نمایش داده می شود که فعلا هیچ کدام از ویندوزها نمی توانند فرمت درایوهای گنو/لینوکسی را بخوانند و حتما باید از ابزارهای جانبی استفاده کنید. زمانی که در ویندوز روی این درایوها کلیک کنید خطا می دهد برای همین بهتر است اسمی ننویسید. خوب حالا که تنظیمات یک درایو را با موفقیت انجام دادیم از قسمت پایین سمت راست گزینه Update Setting را بزنید تا تنظیمات جدید به سیستم شناسانده شوند.

مرحله بعدی نوبت انتخاب پارتیشن Swap است روی درایو مورد نظر خود که در اینجا sda5 است کلیک کنید برعکس پارتیشن بالا اینجا اکثر گزینه ها غیرفعال هستند که با فعال کردن گزینه Reformat می توانید Swap را انتخاب کنید.

  نحوه تنظیم پارتیشن swap گنو/لینوکس
نحوه تنظیم پارتیشن swap گنو/لینوکس

اینجا هم گزینه Update Setting را بزنید تا تغییرات انجام شود. خوب قسمت سخت کار همین بود که تمام شد حالا بار دیگر گزینه Done را بزنید تا سیستم برای بار آخر از شما تاییدیه فرمت و  ساختن پارتیشن های مناسب لینوکس را بگیرد. در تصویر زیر دستورات 1و2 که قرمز هستند ابتدا فرمت قبلی پارتیشن ها فرمت و حذف می شود سپس در گام 3و4 با فرمت مخصوص لینوکس پارتیشن ها را می سازند.

fedora-installation-6

اگر گزینه Accept changes را بزنید فدورا جهت ایجاد تغییر در پارتیشن های شما تاییدیه نهایی را می گیرد که با زدنش کارتان در اینجا تمام شود، گزینه کناری آن شما را دوباره به صفحه قبل برگشت می دهد. بعد از این قسمت اگر به گزینه Network & Hostname بروید می توانید برای سیستم خود در شبکه داخلی یک اسم بگذارید اگر هم چیزی تعیین نکنید مهم نیست خود سیستم یک نام می گذارد که بعد از نصب می توانید تغییرش دهید.

اگر تمام تنظیمات را در صفحه Installation Summary درست انجام داده باشید بعد از خارج شدن از محیط پارتیشن بندی گزینه Begin Installation به رنگ آبی در می آید که یعنی همه چیز را درست انجام داده اید در غیر این صورت کنار همین گزینه می توانید خطاهایی که رخ داده را به رنگ نارنجی مشاهده و رفع کنید. اگر تمام تنظیماتی که بالاتر گفتم را درست و مرحله به مرحله انجام داده باشید حتما می توانید به آخرین مرحله از نصب فدورا بروید. در این صفحه با تعیین Username , password می توانید کار نصب و کپی شدن فایل ها را از فلش به هارد خود به پایان برسانید.

fedora-installation-008

ابتدا گزینه Root Password را بزنید و پسوردی را برای کاربر root سیستم انتخاب کنید، در هر دو کادر یک پسورد مشابه تایپ کنید و Done را بزنید، این بار گزینه User Creation را بزنید

ساخت کاربر در نصاب فدورا
ساخت کاربر در نصاب فدورا

در تصویر بالا هم مشخص است که ابتدا یک نام برای کاربر تایپ می کنیم سپس گزینه ای که مشخص کردم را فعال کنید تا کاربر فعلی به عنوان کاربر root سیستم انتخاب شود و پسوردی که اینجا تایپ می کنید دقیقا همانی باشد که در گزینه Root Password تایپ کردید.

برای بار آخر Done را بزنید و کمی صبر پیشه کنید تا گنو/لینوکس فدورایی تان نصب شود. برای اینکه بیشتر با محیط فدورا آشنا شوید پیشنهاد می کنم در حین نصب فدورا 21 با زدن کلید ویندوز از روی صفحه کلید و رفتن به منوی Activities که سمت چپ دسکتاپ شما قرار دارد کمی با فدورا کار کنید تا کمی حس کنجکاوی تان ارضا شود.

fedora-installation-010

مدت زمان نصب بستگی به قدرت سخت افزارهای سیستم شما دارد برای من بعد از 10 دقیقه نصب شد، شما با دیدن این پیام بدانید که نصب فدورا در کنار ویندوز7 بدون هیچ گونه تلفاتی به  طور کامل به پایان رسیده که در پایان باید سیستم را مجددا راه اندازی کنید برای ریستارت کردن ابتدا گزینه Quite را بزنید تا از نصاب خارج شوید سپس از گوشه سمت راست آخرین گزینه را که بزنید منوی دیگری باز می شود که آیکون خاموش کردن و ریستارت سیستم را می توانید در آن پیدا کنید. زمانی که سیستم در حال بالا آمدن است دو گزینه جدید به بوت سیستم شما اضافه شده که باید چیزی شبیه تصویر زیر باشد.

fedora-installation-12

شما با انتخاب اولین گزینه وارد فدورا می شوید و آخرین گزینه هم که مشخص است، فقط اگر بعد از انتخاب ویندوز 7 نتوانستید وارد سیستم شوید یک بار ریستارت کنید درست می شود اگر هم اصلا ویندوز 7 در بین گزینه ها قرار نداشت نگران نشوید در انتهای آموزش نحوه بازگرداندن آن را توضیح دادم.

fedora-installation-13
کادر ورود کاربر به فدورا 21

 

بعد از وارد کردن مشخصات کاربری خود می توانید وارد محیط سیستم عامل فدورا 21 شوید که تصویر زیر منوی اصلی فدورا را نشان می دهد.

محیط فدورا 21 با میزکار گنوم
محیط فدورا 21 با میزکار گنوم

این هم از آموزش نصب جدیدترین نسخه فدورا. اگر پست را یک بار کامل خوانده باشید مطمئن باشید که مشکلی پیش نمی آید.

متاسفانه امکان گرفتن عکس های بهتر از محیط سیستم عامل در زمان نصب آن نداشتم اما تا جایی که امکان داشت سعی کردم تصاویر واضح تری را انتخاب کنم. در پستی دیگر سعی می کنم نحوه نصب نرم افزارها و کُدک های مورد نیاز فدورا را به شیوه همین پست منتشر کنم.

پیشنهاد می کنم یکبار با نرم افزارهای vmware , virtual box به صورت مجازی اقدام به نصب فدورا کنید تا از مشکلات احتمالی در زمان نصب سیستم عامل اصلی جلوگیری کنید.

این پست به هیچ وجه ترجمه شده نبود، اما به دلیل اینکه فدورا روی سیستم بنده از قبل نصب بود مجبور به استفاده از سه تصویر این پست شدم.

اگر احیانا مشکلی در زمان نصب داشتید در نظرات اعلام کنید تا راهنمایی تان کنم.

برچسب ها
نمایش بیشتر

محمد علیپور

موسس وب سایت یک جوان،مدرس دانشگاه علوم پزشکی و .... طرفدار فناوری اطلاعات و هر آن چیزی که مرتبط به کامپیوتر باشد!

‫23 نظرها

 1. سلام میشه بگید چقدر فضا روی ماشین مجازی نیاز دارم تا بتونم فدورا 21رو نصب کنم؟با تشکر.

 2. سلام من فدورا 23 رو نصب کردم.از راه درست هم رفتم ولی وقتی لاگین میکنم صفحه سیاه میشه و دیگه هیچ چیزی نمیاره،مشکل گرافیکیه؟
  آخه کارت گرافیکم gtx 750 هست فکر نمیکنم مشکلی باشه.لطفا اگه چیزی میدونید بگید تا مشکلم رو حل کنم ممنون میشم.

 3. با سلام من سیستم عامل Fedora_20_MATE_20140307 که به صورت ویرچوال بود رو با برنامه vmware بالا اوردم اما زبان سیستم عامل چینی هست، چطور میتونم زبانش رو تغییر بدم؟ با تشکر

 4. بازم سلامـ
  با virtualbox میخوام fedora 22 رو نصب کنم بطور مجازی ولی تو installation destination اونطوری کـ شما توزیع دادین نمیشه یا شایدم من نمیتونم!!
  خواهش میکنم یـ کمک کنید

 5. سلامــ و ممنون بابت پستتون
  مشکلی کـ من دارم اینکـ اول کار کـ اصلا گزینه Default نمیاد بعد از خیلی وقت کـ میگذره تا صفحه ای کـ یکی از دو گزینه Try Fedora و Install to hard drive باید انتخاب کنیم بیاد،هرچی رو گزینه Install to Hard Drive رو میزنم هیچکاری انجام نمیده

  بازمـ ممنونــ-;{@

  1. سلام خودم جواب خودمو میدم
   اینکارو من با DVD انجام دادم چون نمیدونم بـ چـ دلیلی با فلش بهم اِرور میداد،کـ البته با DVD هم نشد از یـ نفر پرسیدم گفت بخاطره DVD ته و رو لپ تاپ اون انجام شد،DVD از بیرون گرفتم بازم نشد کـ الان میخوام بصورت مجازی با virtual box نصبش کنم

 6. سلام خسته نباشید
  من اولین باره میخوام لینوکس نصب کنم نمیشه مستقیم از تو installation destination پارتیشن بندی کرد؟ اگه میشه توضیح بدین چطور لطفا

 7. سلام ممنون بابت اموزش
  قسمت پارتیشن ها نوشته destroy format
  پارتیشن ویندوز و فایل هام پاک نشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا
بستن