گنو/لینوکس

راهنمای جامع نصب نرم افزارهای فدورا 21

برای استفاده کامل از اکثر توزیع های لینوکسی معروف تر مانند اوبونتو،فدورا،ردهت،دبیان و.. بعد از هر بار نصب کردنشان نیاز به دانلود و نصب ابزارهای موردنیازتان دارید که امروزه با وجود داشتن اینترنت پرسرعت و نسل سوم و چهارم مشکل چندانی در این زمینه وجود ندارد. شیوه نصب در بیشتر توزیع های مشتق شده یکی است اما اگر از توزیع های مادر یا اصلی استفاده کنید کمتر دچار مشکل می شوید، با پست من همراه باشید تا شیوه نصب نرم افزار و کدک های صوتی و تصویری مورد نیاز در توزیع Fedora را بررسی کنیم.

حال برای استفاده از توزیع فدورا باید تعدادی نرم افزار همانند سیستم عامل ویندوز نصب کنید، ویندوز که تکلیفش مشخص است همه چیز نهایتا با یک بسته نرم افزاری گردو برایتان حل می شود! اما سیستم عامل های وابسته به لینوکس به علت فلسفه آزادی که دارند امکان اجرای فایل های ویدئویی و موسیقی را بعد از اتمام نصب شان ندارند برای همین ابتدا باید تعدادی کدک مربوطه به فدورا را نصب کنید تا بتوانید امکان اجرای این فایل ها را داشته باشید. البته نگران حجم زیاد برنامه ها نباشید چون اکثر نرم افزارها حجمی در حدود 20 مگابایت دارند که به علت همه گیرشدن دسترسی به اینترنت به نظرم تعداد کمی هنوز مشکل اینترنت دارند، ولی اگر احیانا مشکلی در زمینه مصرف شدن ترافیک ماهانه دارید می توانید از اینترنت در ساعات شبانه استفاده کنید!

برای نصب ابزارها و کارکردن در فدورا و اکثر تویع های گنو/لینوکسی می توانید از دو طریق اقدام کنید روش اول محیط گرافیکی است یعنی همانند ویندوز می توانید از طریق نصاب گرافیکی اقدام به نصب نرم افزار کنید اما به نظرم این روش هیچ نوع فایده ای در حرفه ای تر شدن شما و یادگیری بیشترتان ندارد چون اگر این طور می خواستید همان استفاده از ویندوز بهترین کار بود! اصلا هدف من از منتشر کردن پستی جامع در زمینه نصب فدورا 21 این بود که تنبلی محیط ویندوز را فراموش کنید و به خود و مغزتان تکانی دهید! روش دوم هم استفاده از ترمینال لینوکس است، چیزی شبیه به داس با محیط مشکی و ترسناک ویندوز!

معمولا اکثر کاربران با دیدن ترمینال از آن فراری می شوند دقیقا این حس شما را من هم 10 سال پیش داشتم زمانی که برای بار اول اوبونتو نصب کردم به هیچ وجه نمی توانستم با ترمینال کار کنم البته آن زمان  تعداد مطالب آموزشی در زمینه لینوکس خیلی کمتر از الان بود اما اگر واقعا به دنیای لینوکس علاقه داشته باشید مدتی بعد این موضوع برایتان عادی می شود اما اگر فدورا اولین تجربه لینوکسی شدنتان است همان نصاب گرافیکی فعلا انتخاب بهتریست.

نگران نباشید قصد فراری دادن شما از گنو/لینوکس و مخصوصا فدورا را ندارم، برای نصب نرم افزار در محیط گرافیکی فدورا ابتدا به منوی Activities بروید (گوشه سمت چپ قرار دارد) سپس چند حرف اول کلمه Software را تایپ کنید روی آیکون نرم افزار کلیک کنید تا وارد محیط نرم افزار شوید، برای مثال FileZilla را در کادر تایپ کنید که با زدن Install می توانید آن را نصب کنید البته در صورتی نرم افزار مورد نظر شما را پیدا می کند که در مخازن رسمی فدورا موجود باشد در غیر این صورت باید از طریق ترمینال اقدام کنید.

نصاب گرافیکی فدورا 21

برای اینکه ترمینال را باز کنید باز هم در منوی Activities، کلمه terminal را تایپ کنید و روی آیکون آن کلیک کنید تا صفحه ای مشابه تصویر زیر برایتان باز شود. برای نصب نرم افزارها در ترمینال باید دسترسی به کاربر root داشته باشید که به شکل زیر می توانید این دسترسی را ایجاد کنید، ابتدا با تایپ دو حرف su و وارد کردن همان پسوردی که در زمان نصب فدورا به سیستم داده بودید می توانید میزان دسترسی خود را تغییر دهید.

fedora-software-installation-01خوب حالا که دسترسی کامل شد می رویم سراغ اصل کاری:

آموزش نصب نرم افزارهای فدورا 21

نکته ۱: حجم تقریبی که در کنار برخی از نرم افزارها نوشتم با توجه به دانلود پیش نیازهای مورد نیاز است یعنی علاوه بر نصب نرم افزار اصلی، فدورا همانند ویندوز (مانند بسته های DirectX , Microsoft Visual C در ویندوز) نیاز به نصب بسته های مکمل دیگر دارد و ذکر این حجم ها دلیلی نمی شود که برای سیستم شما هم حتما این مقدار از ترافیک مصرف شود البته اگر دو بسته اول را نصب کنید برای بقیه ابزارها هم تقریبا همینی است که کنارشان نوشتم. حجم دو بسته اول یعنی کدک ها تقریبا ۴۰ مگابایت است.

نکته ۲: به همین ترتیبی که کدها را نوشتم شما هم نصب شان کنید تا دچار مشکل نشوید.

 • با نصب بسته RPM Fusion که معروفترین بسته فدوراست چند کُدک لازم به همراه نرم افزار محبوب VLC برای پخش فایل های ویدئویی روی فدورا نصب می شود. برای وارد کردن دستورات نصب باید در همان دسترسی کاربر root باشید و دستور زیر را در محیط ترمینال copy , past کنید. در همین ابتدا پیشنهاد می کنم دست تان را به تایپ دستورات عادت دهید  و زیاد دنبال کپی کاری نباشید.
yum localinstall --nogpgcheck http://download1.rpmfusion.org/free/fedora/rpmfusion-free-release-$(rpm -E %fedora).noarch.rpm http://download1.rpmfusion.org/nonfree/fedora/rpmfusion-nonfree-release-$(rpm -E %fedora).noarch.rpm'

در حین نصب کُدک ها خود فدورا فقط در صورت اتصال به اینترنت همه کارها را انجام می دهد و شما فعلا فقط نظاره گر هستید و به خود ببالید که به زودی هکر می شوید! در صورتی که کار به تصویری مشابه زیر رسید از بین سه گزینه y/d/n اگر y را انتخاب کنید فدورا به صورت خودکار بسته های مورد نیاز را دانلود نصب می کند و اگر n را انتخاب کنید دستور شما اجرا نمی شود d مخفف کلمه دانلود است یعنی بسته فقط دانلود می شود اما نصب نمی شود البته اگر اشتباها این گزینه را انتخاب کردید با تایپ دوباره کل دستور و انتخاب y امکان نصب آن را خواهید داشت. فقط حواستان باشد که در ادامه نصب نرم افزارهای دیگر نصاب هر بار از شما می پرسد که آیا می خواهید فایل را دانلود و نصب کنید یا خیر، که شما فقط قبول کنید.(نگران نباشید فایل ها ویروسی نیستند)

fedora-software-installation-03

البته بعد از نصب این بسته باید فدورای خود را با دستور زیر آپدیت کنید که حجمی در حدود  ۴۷۰ مگابایت دارد با این حال اگر کسی دوست داشت که جدیدترین آپدیت ها را روی فدورا داشته باشد از دستور زیر استفاده کند اگر هم نخواستید ایرادی ندارد!

sudo yum update
 • با دستور زیر کدک های آزاد دیگری برای پخش فرمت های دیگر به سیستم اضافه می شود:
yum install gstreamer gstreamer-ffmpeg gstreamer-plugins-bad gstreamer-plugins-bad-free gstreamer-plugins-bad-nonfree gstreamer-plugins-base gstreamer-plugins-good gstreamer-plugins-ugly gstreamer-plugins-bad ffmpeg libdvdcss libdvdread libdvdnav audacious-plugins-freeworld-mp3 phonon-backend-gstreamer xine-lib-extras-freeworld
 • با این دستور به فدورا می فهمانید که اینترنت شما کم سرعت است و هر لحظه ممکن است لنگر کشتی ارتباط اینترنت شما را قطع کند پس باید زودتر بسته ها را از نزدیکترین سرور برای شما دانلود کند! این بسته حجمی هم ندارد ۳۵ کیلوبایت.
yum install yum-fastestmirror
 • برای تنظیمات مربوط به میزکار یا همان دسکتاپ در فدورا و بقیه توزیع های گنو/لینوکسی باید ابزاری به نام gnome-tweak به حجم تقریبی ۲۶۰ کیلوبایت را نصب کنید تا همانند دسکتاپ من بتوانید دسترسی سریعتری به درایوها داشته باشید:
yum install gnome-tweak-tool
نرم افزار gnom tweak در فدورا21
نرم افزار gnome tweak در فدورا 21

برای اینکه آیکون درایو،سطل آشغال فدورا و دی وی دی رام خود را به محیط سیستم عامل خود اضافه کنید ابتدا بعد از نصب این ابزار و یک بار ریستارت کردن سیستم، با تایپ اسم این برنامه در منوی Activities آن را اجرا کنید اگر پسور خواست همان پسورد اصلی را وارد کنید سپس گزینه Icons on Desktop را on کنید و تیک چهار گزینه اول تصویر بالا را فعال کنید. دکمه های maximize , minimize در فدورا فعال نیست برای فعال کردن این دو گزینه در همین نرم افزار به صورت شکل زیر عمل کنید سپس سیستم را ریستارت کنید.

fedora-software-gnom-2

 • برای نصب یک تقویم ساده فارسی به این لینک بروید که مخزن انواع افزونه برای پوسته گنوم است، نحوه نصب به این صورت است که با زدن کلید کنار نام افزونه روی on می توانید آن را به سیستم خود اضافه کنید.fedora-software-installation-10
 • برای پخش فیلم در فدورا از نرم افزار smplayer با حجم ۶ مگابایت استفاده کنید که بسیارحرفه ایست و از زبان فارسی برای زیرنویس پشتیبانی می کند
yum install smplayer
 • دستور نصب vlc را هم می گذارم تا اگر کسی نیاز داشت جدا نصب کند دوستانی که طبق این آموزش پیش می روند نیازی به زدن دوباره این کد ندارند.

fedora-software-installation-07

yum install vlc
 •  برای پخش موسیقی در فدورا از دو برنامه زیر می توانید استفاده کنید که نرم افزار rhythmbox (ریتم باکس) از قبل نصب شده اما نرم افزار ساده ولی کاربردی دیگری به نام musique هم موجود است که بدون دردسر فقط موزیک پخش می کند!fedora-software-installation-06
yum install musique
 •  برای باز کردن فایل های فشرده zip , rar برنامه زیر را نصب کنید.Archive Manager زیر ۵۰۰ کیلوبایت حجم دارد. البته این برنامه به صورت پیشفرض نصب شده و از فایل های زیپ شده پشتیبانی می کند اما برای فایل هایی با فرمت rar نیاز به نصب کردن پلاگین های مربوطه دارد که با دستور زیر این کار انجام می شود.
yum install unrar unzip
 • اگر مثل من از feed reader تحت ویندوز استفاده می کنید برای فدورا و توزیع های لینوکسی هم چنین نرم افزاری با حجمی زیر ۱ مگابایت موجود است.
فیدخوان در فدورا 21
فیدخوان در فدورا 21
yum install liferea
 •  اگر وب مستر هستید و برای آپلود و دانلود فایل های هاست شخصی در ویندوز از ftp استفاده می کردید اینجا هم از همان نرم افزار تحت ویندوز اما نسخه لینوکسی می توانید همچنان استفاده کنید که بالاتر در قسمت نصب نرم افزار به شیوه گرافیکی توضیحش را داده ام. حجم این نرم افزار ۱۰ مگابایت است.

fedora-software-installation-09

yum install filezilla
 •  اگر قصد راه اندازی شبیه ساز ویندوز در فدورا را دارید از دستور زیر استفاده کنید تا نسخه گنو/لینوکسی virtuabox با حجم ۴۰ مگابایت برایتان نصب شود.
yum install VirtualBox
 • اگر هنوز هم تا اینجا نتوانستید با فدورا و توزیع های لینوکسی ارتباط برقرار کنید به نظرم کمی دست نگه دارید بهتر است چون با نصب نرم افزار شبیه ساز برنامه ویندوزی در لینوکس هنوز هم راه نجاتی برای شما وجود دارد. نرم افزار wine تنها ابزار حرفه ای برای شبیه سازی نرم افزارهای ویندوز تحت گنو/لینوکس است که با حجم ۲۳۰ مگابایتی خودش کمی برای دانلود سنگین دارد! البته با این حجم شما جدیدترین نسخه این نرم افزار یعنی ۱.۷.۳  را دانلود می کنید. برای دریافت آموزش بیشتر در این زمینه به اینجا بروید و فایل ویدپویی فارسی به حجم ۸ مگابایت را دانلود و مشاهده کنید.
yum install wine
 • دوستانی که در ویندوز همانند بنده کارت DVB از شرکت اسکای استار دارند با زدن دستور زیر نرم افزار  kaffeine به حجم ۷۰ مگابایت برای شان نصب می شود که می توانند در فدورا هم به دیدن شبکه های مورد علاقه  خود بپردازند چون فدورا و بیشتر توزیع های گنو/لینوکسی به صورت خودکار و درونی درایو این کارت ها را می شناسند و فعال می کنند.
کارت dvb در فدورا
کارت dvb در فدورا
yum install kaffeine
 • اگر می خواهید در فدورا کار گرافیکی انجام دهید ابزاری به نام GIMP وجود دارد که چیزی از فتوشاپ کم ندارد فقط چون همه به منوها و ابزارهای فتوشاپ آشنا هستیم اوایل کارکردن با محیط این نرم افزار کمی سردرگم هستید اما کم کم متوجه عملکرد آن می شوید. حجم گیمپ ۳۵ مگابایت است.
yum install gimp

 

فتوشاپ لینوکسی (گیمپ)
فتوشاپ لینوکسی (گیمپ)
 • Inkscape برنامه ای برای  ویرایش فایل های vector داست که با دستور زیر می توانید برای خود نصب کنید. ۲۷ مگابایت حجم این نرم افزار است.
yum install inkscape
 • اگر نیاز به مرورگر دیگری غیر از فایرفاکس دارید می توانید از Epiphany استفاده کنیدُ این برنامه در قسمت software (نصاب گرافیکی) فدورا موجود است.  حجم این برنامه تقریبا ۲ مگابایت است
yum install Epiphany
 • Yumex همان Add/Remove ویندوزی hست که رابط گرافیکی برای حذف و نصب بسته های فدورا است اما کار کردن برای تازه کاران کمی سخت است زیرا بخش های مختلفی دارد که سعی می کنم آموزشش را تهیه کنم. زیر یک مگابایت هم حجمش است.

fedora-software-installation-08

yum install yumex
 • برای نصب آخرین نسخه پایدار مرورگر محبوب گوگل کروم روی فدورا در دو نسخه 32 و 64 بیتی به شکل زیر عمل کنید.

گوگل کروم برای سیستم 32 بیتی:

yum localinstall --nogpgcheck https://dl.google.com/linux/direct/google-chrome-stable_current_i386.rpm

گوگل کروم برای سیستم 64 بیتی:

yum localinstall --nogpgcheck https://dl.google.com/linux/direct/google-chrome-stable_current_x86_64.rpm

فایل دانلود شده در نسخه 64 بیتی روی سیستم بنده تقریبا 40 مگابایت حجم داشت، بعد از دانلود فایل نصبی گوگل کروم فدورا از شما سوالی مبنی بر دانلود بسته های تکمیلی دیگر می پرسد که حجم این بسته 190 مگابایت است اما فقط 16 مگابایت آن برای شما دانلود می شود، بعد از دانلود خود سیستم اقدام به نصب آن می کند و در پایان گوگل کروم آماده استفاده است.

 • اگر از تورنت دانلود می کنید نیاز به کلاینت دارید که با دستور زیر می توانید نرم افزار  qbittorrnet با حجم ۲۵ مگابایت را نصب کنید.

fedora-software-installation-04

yum install qbittorrent
 •  برای نصب فضای ابری دراپ باکس به این روش عمل کنید که در دو نسخه ۳۲ و ۶۴ بیتی جدا کردم.

fedora-software-installation-05نسخه ۳۲ بیتی:

cd ~ && wget -O - "https://www.dropbox.com/download?plat=lnx.x86" | tar xzf -

و سپس بعد از دانلود فایل نصبی این دستور را وارد کنید:

~/.dropbox-dist/dropboxd

نسخه ۶۴ بیتی:

 cd ~ && wget -O - "https://www.dropbox.com/download?plat=lnx.x86_64" | tar xzf -

و سپس بعد از دانلود فایل نصبی این دستور را وارد کنید:

~/.dropbox-dist/dropboxd

برای دسترسی به تمام نرم افزارهای بالا که نصبشان کردیم البته غیر از کدک ها فقط با تایپ چند حرف اول نرم افزار در منوی Activities می توانید به آنها دسترسی داشته باشید.

کدهای نصب را چند بار تست کردم فکر نمی کنم که مشکلی داشته باشند اگر به نرم افزار دیگری غیر از اینهایی که نوشتم نیازد اشتید اعلام کنید تا دستور آن را اضافه کنم.

امکان دانلود و نصب پلاگین فلش پلیر به علت تحریم شرکت Adob امکان پذیر نیست به زودی در پست دیگری جایگزین این پلاگین را که رایگان هم هست معرفی می کنم.

برچسب ها
نمایش بیشتر

محمد علیپور

موسس وب سایت یک جوان،مدرس دانشگاه علوم پزشکی و .... طرفدار فناوری اطلاعات و هر آن چیزی که مرتبط به کامپیوتر باشد!

‫12 نظرها

 1. سلام خسته نباشید
  من فدورا 21 را نصب کردم ولی فارسی شده یعنی نام پوشه ها و اسم فعالیت ها همه فارسی هستند چطوری به انگلیسی تبدیلش کنم؟
  با تشکر

 2. سلام من به تازگی فدورا 21 نصب کردم دلیلم این بود چون به برنامه نویسی علاقه دارم میخام یاد بگیرم خودم رشته هوا فضا میخانم تا جایی که جستجو کردم فهمیدم که لینوکس برای برنامه نویسی بهتره برای برنامه نویسی هنوز اول راهم چیز زیادی بلد نیستم خاستم از شما راهنمایی بگیرم برای سی پلاس پلاس و جاوا در لینوکس چه کنم چطور نصب میشه مثل نصب کد بلاکس کیوتی … وچه نرم افزارهایی برای این کار بهتره از چه سایتهایی تهیه کنم چون در هوافضا باید موقعیت سفینه را شبیه سازی کردنرم افزار زیادی وجود نداره خاستم خودم اقدامی کنم درکل چه باید بکنم ممنون ازسایت شما و مطالب مفیدش

 3. سلام
  ممنونم از مطلب اموزشی که گذاشتی خیلی خیلی به دردم خورد.فقط میخوام phpstorm یا هر IDE که مناسب برنامه نویسی تحت وب و پایتون هست نصب کنم بلدنیستم اگه امکانش هست راهنمایی کنید. باتشکر

 4. سلام

  بسیار عالی و با احساس توضیح میدهید. در بین بسیاری از توضیح های موجود فدورا برای من بسیار قابل احترام و دارای شخصیت مخصوص بخود هست. چند هفته فقط در حال کلنجار رفتن برای نصب کارت گرافیکی Nvidia 740m لپ تاپ بودم با اینکه به راحتی می توانستم اینکار را روی Ubuntu انجام بدهم. اما ارزش کار کردن را دارد.

  فقط نیاز هست که از دنیایی پر زرق و برق ویندوز و اپل بتوانیید خودتان را برهانیید. البته بیشتر ما به راحت طلبی عادت کرده ایم. اما باور کنید که اگر این گنو/لینوکس اگر نبود همین ویندوز و ا\ل مجبور نمی شدند که به فکر بیافتند برای بقای خودشان سیستم عامل هایشان را مجانی کنند. اگر گنو/لینپکس نبود این همه پیشرفت در ضمینه روباتیک گوشی های همراه و هزار یک چیز دیگر نبود…

  باور کنید که بعد استفاده از گنو/لینوکس کم کم احساس می کنید که در حال تنفس هوای آزاد هستید….

  1. سلام خواهش میکنم حرفهای شماکاملا درسته وقبولشون دارم
   خیلی خوبه که مایکروسافت به بهانه گنولینوکس هم شده ویندوز بعدی رومجانی بده البه یک نسخه خاصش هم کافیه.
   ببخشیدکه دیر پاسخ دادم چون مدتی هست که دسترسی به اینترنت ندارم

 5. سلام
  دوست عزیز اگه میشه یه راهنمایی برای نصب درایور nvidia یا GEFORCE 610M رو بذار. باید چکار کرد؟؟؟
  با سپاس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا
بستن