تکنولوژی

اینترنت موبایل و بی اطلاعی مشترکین از شرایط آن

بعد از روی کار آمدن گوشی های هوشمند ابعاد جدیدی در استفاده کاربران از خدمات این گجت ها به وجود آمد در نوع استفاده و جنس و سن کاربران هیچ نوع آمار رسمی وجود ندارد اما همین قدر که در کوچه،بازار و اجتماع در دست هر شخصی از خردسال تا بزرگسال می بینیم نشان می دهد که واقعا همه گیر شده. با وبلاگ یک جوان همراه باشید تا تجربیاتی که بنده در طی فعالیتم در امور مشترکین سه اپراتور تلفن همراه به دست آوردم و میزان اطلاعات مشترکین و مشکلاتشان از خدمات اینترنت همراه را برایتان شرح دهم.

  در طی مدتی که با من همراه بودید و اگر از خوانندگان ثابت من شده باشید متوجه نوع نوشتنم شدید که کمی با بقیه وبلاگ ها متفاوت می باشد منظورم این است که به صورت خیلی ریز وارد جزئیات می شوم به شکلی که خودم را جای شما کاربران و اطلاعاتم را در حد صفر فرض می کنم تا بتوانم مطالبی ارائه دهم که برای وبلاگستان مفید باشد و جای خالی این چنین مطالبی احساس نشود.این پست همانند پست های قبلی طولانیست سعی کنید با حوصله بخوانید البته پر از جزئیات همیشگی که گاهی بسیار تلخ هستند.

خوب برویم سر اصل مطلب،در مدت فعالیتم در دفتر پیشخوان دولت می توانم بگویم که واقعا با عجایب بسیاری روبرو شدم،در پستی که تجربیات شغلی خود را توضیح دادم می توانید برخی از آنها را بخوانید، اما از نحوه استفاده و میزان اطلاعات عمومی مردم در مورد سرویس های درخواستی شان چیزی در آن پست نگفتم، شاید باور نکنید اما همه ما روزانه با افرادی زندگی و برخورد می کنیم که حتی نحوه استفاده از تلفن همراه خود را نمی دانند و جالب تر اینجاست که همین افراد به ما جهت فعالسازی اینترنت گوشی خود مراجعه می کنند تا به قول خودشان چند صفحه روزنامه و خبر روز را بخوانند!!

به نظرم نفس این کار خیلی خوب است که با وجود تکنولوژی همه آنلاین باشند اما به چه قیمتی؟ زمانی که شخصی از نحوه کارکرد و شارژ کردن سیم کارت خود اطلاعی ندارد آیا فعالسازی اینترنت این چنین مشترکانی آن هم فقط با دریافت هزینه توسط دفاتر پیشخوان کاری اصولیست؟؟ به نظر شما چه تعداد از مسئولین و کارمندان دفاتر برای چنین مشترکانی دلسوزی می کنند و راهنمایی مربوطه را انجام می دهند؟ معمولا مشترکین این چنینی دارای برخورد مناسبی نیستند به همین جهت کارمند مربوطه هم فقط در پی رد کردن وی تلاش می کند.

سناریویی واقعی از نحوه استفاده یک مشترک خط دائمی همراه اول از اینترنت موبایل

بگذارید مثل همیشه مثالی بزنم تا قضیه برایتان روشن تر شود: در یکی از روزهای فعالیتم در دفتر که اتفاقا روز کار بسیاری شلوغی هم بود یکی از مشترکینی که سنش با ارفاق به 35 سال می رسید درخواست فعالسازی اینترنت روی گوشی خود را داشت پس از دریافت شماره وی و ثبت در سیستم CRM همراه اول و انجام تنظیمات اولیه به علت مشکلات همیشگی شبکه در آن لحظه پیامکی مبنی بر فعلاسازی اینترنت برای وی ارسال نشد با این حال برگه ای آموزشی که خودم برای مشترکین سه اپراتور تهیه کرده بودم به وی دادم،طبق عادت همیشگی با اینکه در ازدحام مراجعین بودیم قسمت های مورد نیاز برگه را برای وی توضیح دادم و نهایتا هم چند بار این نکته را گوشزد کردم که اگر تا چند ساعت دیگر پیامک فعالسازی برایتان ارسال نشد با زدن فلان کد استعلام بگیرید و مطمئن شوید که در سیستم درخواستتان ثبت شده است.

خلاصه آن روز گذشت و تقریبا دوهفته بعد که قبوض جدید برای مشترکین دائمی همراه اول ارسال شده بود همان مشترک که هنوز در ذهنم مانده بود با عصبانیتی که مشخص بود حسابی از جای دیگری هم پر شده، قبض را روی پیشخوان روبروی بنده کوبید و شروع به سروصدا کرد که چقدر اینترنت شما گران است! قبض را که نگاه کردم مبلغی در حدود 250 هزارتومان فقط هزینه استفاده از اینترنت برایشان ثبت شده بود هزینه سرویس های ارزش افزوده که توضیحش را پایین تر می دهم دیگر بماند، تعجب کردم که اگر ایشان هر تعداد بسته اینترنتی هم استفاده کرده باشد نباید این مبلغ بالا برایشان می آمد فهمیدم که مشکل از جای دیگریست.

با جستجوی شماره ایشان در سیستم متوجه شدم که در آن روز همان لحظه سرویس اینترنت برایشان فعال شده بود اما به دلایل نامعلوم از طرف شبکه ای پیامک تایید فعالسازی ارسال نشده بود، از طرفی ایشان حتی به خود زحمت نداده بود تا نگاهی به برگه آموزشی که داده بودم بیندازد آن طور که در خلال سروصداهایش متوجه شدم بعد از بیرون رفتن از دفتر برگه اموزشی که بسیار ریز همه نکات را توضیح داده بودم به هوای اینکه اینترنت رفتن که دیگر اموزش نمی خواهد پاره کرده بود!! جالبتر اینجاست که با آن همه توضیحی که برایش به وصرت زبانی هم داده بودم حتی به خود زحمت نداده بود تا یکی از بسته های اینترنتی را فعال کند و با همان نرخ قدیمی 2.5 تومان در ازای هر کیلوبایت از اینترنت استفاده می کرد.البته کمی بعد که بیشتر فکر کردم به این موضوع اطمینان پیدا کردم که حتی در صورت فعالسازی بسته به هیچ وجه قادر به تمدید سرویس خویش نبود زیرا به خود زحمت خواندن دو صفحه برگه را نداده بود ولی حاضر شده بود این همه پول اضافی بدهد، مشترکینی مانند ایشان اینترنت را فقط در جستجو کردن تصاویر بی محتوا می دانند ولاغیر. تعدادشان هم کم نیست بیشتر مشترکین ما از این دسته هستند.

خوشبختانه با دستوری که وزیر ارتباطات و اطلاعات در مورد ارزان تر کردن نرخ آزاد اینترنت به 5 تومان در ازای هر کیلوبایتی دادند با یک حساب کتاب سرانگشتی می توان متوجه شدکه یک گیگ ترافیک در اینترنت موبایلی با نرخ جدید نزدیک 50 هزارتومان برای مشترکین بی اطلاع ما آب می خورد دیگر خودتان حساب قبل از این نرخ را بکنید که چقدر می شد! اما به نظر می رسد با این خبر خوب کمی وضعیت برای مشترکین بی اطلاع ما بهتر شده است آن هم مشترکینی که فقط به دنبال ارضای حس کنجکاوی خود اقدام به فعالسازی اینترنت سیم کارت خود می کنند اما نمی دانند که تا قبل از این، نرخ استفاده آزاد از اینترنت چقدر بود و الان چقدر شده. نمی دانند که ارتباط با دوستان از طریق وایبر چقدر گران تر از شکل عادی خود تمام می شود، نمی دانند که یک وایبر رفتن ساده و لود تعدادی عکس جمعا چند مگابایت می شود،اینها فکر می کنند همین که چند لحظه وارد این نرم افزارها شدند و سریع بیرون آمدند تمام است و مدیریت کاملی روی هزینه های خود دارند، هنوز نمی دانند که وایبر و امثال این نرم افزاها به صورت سیستمی همیشه درحال اجراشدن هستند و بدون اطلاع شما از دیتای سیم کارت تان مصرف می کنند تا همیشه آپدیت بمانید.ای کاش که قبل از آمدن تکنولوژی جدید به کشورمان تمام جوانب آن به صورت برنامه های آموزشی با اصلی ترین رسانه ما یعنی تلویزیون به اطلاع عموم می رسید تا اپراتورها برای جیب خودشان به این راحتی سر مردم کلاه نگذارند. وضعیت تلویزیون در جامعه ما طوریست که اگر جای روز بگوید الان شب است حداکثر جامعه ما قبول می کنند اما حیف که از این بستر عظیم استفاده درست و بجا نمی کنند.

نکاتی در زمینه فعالسازی دیگر طرح های موبایلی

نکته ای که در مورد اینترنت موبایلی و فعالسازی طرح هایش باید بگویم این است که اکثر اپراتورهای ما به بهانه خرابی شبکه اقدام به ارسال پیامک اتمام بسته یا طرح برای مشترک نمی کنند و سیستم به صورت خودکار روی محاسبه نرخ آزاد می رود برای مشترکین اعتباری یا شارژی نهایتا با اتمام شارژ که در حد چند هزارتومان است مشکل ختم می شود اما برای مشترکین دائمی می تواند تبدیل به فاجعه ای چند صد هزارتومانی شود نمونه این مشکل را در این لینک بخوانید که در مورد اپراتور دوم ما یعنی ایرانسل می باشد. اشتباه دیگری که مشترکین ما می کنند این است که با سیم کارت دائمی که دارای ودیعه یا همان پیش پرداخت نزد اپراتور است به اینترنت متصل می شوند در مورد استفاده از اینترنت چنین سیم کارت هایی پیشنهاد می کنم تا جایی که ممکن است با این سیم کارت ها به هیچ وجه به شبکه وصل نشوید یا اگر هم شدید بعد از هر استفاده، میزان باقی مانده اعتبار بسته خود را چک کنید زیرا این سیم کارت ها قادرند تا رسیدن به مبلغ پیش پرداخت شما نزد اپراتور به اینترنت متصل باشند سپس سیستم اقدام به قطع خط مورد نظر می کند زیرا بدهی مشترک از سقف ودیعه بیشتر شده است.

اگر می خواهید بگویید که این کارشان دزدی است حرف شما را تا حدودی قبول دارم ولی باور کنید که پیگیری باقی مانده سرویس، وظیفه خود ماست اپراتور که نمی تواند هر روز میزان استفاده شما را گوشزد کند از طرفی فرض کنیم که اپراتوری بیاید این چنین سیستمی را طراحی کنید که در پایان هر روز با پیامکی میزان استفاده را اطلاع رسانی کند می داند که همین سرویس ساده تا چه میزان باعث بیشتر شدن هزینه نهایی شما می شود؟؟البته این روش هم یکی از شگردهای درآمدزایی در کشور ماست که اتفاقا به خاطر کم اطلاعی یا کاربلد نبودن مشترکین، برای اپراتورها بسیار خوب درحال جواب دادن است. باید روزی در دفتر ما باشید و ببینید که چه تعداد از مشترکین دائمی همراه اول همانند آن شخصی که توصیفش را بالاتر شرح دادم با دادوبیداد از ما طلب کارند انگار که ما به اجبار گفتیم بیایید و اینترنت خط خود را فعال کنید!! اما بعد از ارائه توضیحات تازه پی به اشتباه خود می برند اکثرا هم متاسفانه درخواست قطع سرویس از سیم کارت خود را دارند اینها به جای اینکه مشکل را ریشه ای حل کنند و دنبال یادگیری بروند می روند صورت مساله را پاک می کنند غافل ازا ینکه مدتی بعد این داستان برای شان تکرار می شود.

با پیشرفت هایی که در زمینه تولید گوشی های هوشمند صورت گرفته و تعدادشان روزبه روز در کشورما در حال بیشتر شدن است اکثر دارندگان این گوشی ها حتی نمی دانند که قابلیت آپدیت گوشی و سیستم عاملش چیست، اکثر این مشترکین نمی دانند که به صورت پیش فرض کارخانه سازنده، آپدیت نرم افزاری روی تلفن همراهشان را روشن نگه داشته است و در صورت اولین اتصال به اینترنت از حجم بسته خریداری شده شان مصرف می شود یا با نرخ آزاد محاسبه می شود. مثلا خانم مسنی دیدم که دو گوشی لمسی سامسونگ داشت و قصد فعالسازی اینترنت روی هر دو خط خود را داشت اما حتی قادر به شارژ کردن سیم کارت خود نبود!! نکته جالب تر اینجا بود که کنار آیکون آنتن یکی از گوشی های وی علامت E فعال شده بود یعنی اینکه به طریقی گوشی وی تنظیمات شبکه را دریافت کرده بود و به صورت خودکار به اینترنت موبایل وصل شده بود اما این مشترک حتی متوجه این قضیه نشده بود و همچنان به فعالسازی اینترنت خطوط خود اصرار می ورزید که در نهایت برای وی توضیح دادم که قضیه از چه قرار است اما نهایتا دچار سردرد شدید شدم زیرا اصلا ساده ترین حروف انگلیسی را تشخیص نمی داد و برای خودم فقط توضیح می دادم!!! آری اینها مشترکین ما هستند و جای تعجبی ندارد که گاهی اوقات یک مشترک بیشتر از ده عدد سیم کارت برای روز مبادا کنار گذاشته است.

نمونه دیگر این هزینه ها استفاده از سرویس ارزش افزوده یا همان پیامک های تبلیغاتی داخل شبکه است که اپراتورها یا شرکت های طرف قراردادشان با متون جذاب جمع کثیری از مشترکین بی اطلاع را متحمل پرداخت هزینه های بالا می کنند مشترکین در زمان فعالسازی پیامک ها هیچ توجهی به متن پیامک نمی کنند که به صراحت مبلغ فعالسازی و شرایط استفاده از این سرویس در آن ذکر می شود اما با این وجود اقدام به فعالسازی می کنند و بعد از کلافگی شدید در پی غیرفعال کردن آن برمی آیند که در اکثر موارد ناموفق هستند زیرا بیشترین سود اپراتورها در همین پیامک های روزانه است که درقالب شعر،فال حافظ،مسابقات ورزشی و … برای مشترکین ارسال می شود و پر واضح است که اپراتورها راه مشخصی جهت غیرفعال کردن این سرویس معرفی نمی کنند یا اگر هم معرفی کنند کارآمد نیست و مسکن موقتی است زیرا بعد از مدتی دوباره به صورت خودکار فعال می شود.

مثلا برای خود من دیروز پیامکی با این مضمون به دستم رسید که ” امروز: فقط با 3 هزارتومان، شارژ 5 هزارتومانی دریافت کنید! با ارسال 5 به 90909″ که از طرف یک شماره 50002307 برای من ارسال شده بود، همانطوری که می بینید متن پیامک بسیار اغواکننده است و کسی که از شگردهای کلاهبرداری مطلع نباشد حیله ترفندهای این چنینی را می خورد، سوال من از اشخاصی که قصد فعالسازی این طرح ها را دارند این است که شما از کجا مطمئن هستید که واقعا این مبلغ به شارژ شما اضافه می شود؟ به این فکر کرده اید که این پیامک برای چند نفر غیر از شما فرستاده می شود؟ بر فرض مثال امکان اضافه شدن این مبلغ به شارژ شما وجود داشته باشد ایا م دانید که چه مبلغ هنگفتی برای کل کشور با این تعداد بالای مشترکین می شود؟ اصلا شماره فرستنده را می شناسید؟ از کجا معلوم که بعد از فعالسازی این طرح از شارژ فعلی شما تحت عناوین مختلف مانند کمک به خیریه،زلزله زدگان و… کم نشود؟ متاسفانه افرادی که اقدام به ارسال چنین پیام هایی می کنند با احساسات پاک مردم ما بازی می کنند تا جیب خودشان پر شود، افرادی که قصد کمک دارند با ترفندهای این چنینی برای همیشه بدگمان می شوند. این خبر را بخوانید متوجه حرفهایم می شوید.

اپراتور اول ما در زمینه ارسال این چنین پیامک هایی بسیار فعال است و بیشترین شکایتی که به دفاتر پیشخوان می رسد از مشترکین دائمی این خطوط که عمدتا افرادی با سن وسال زیاد و گاهی بی سواد می باشد، تماس با مرکز اپراتور هم هیچ فایده ای ندارد، برای اپراتور دوم هم چنین قضیه ای صادق است و به علت فراگیر بودن بیشتر ایرانسل با طیف مختلفی از مردم روبرو هستیم حتی در این بین، جوانان ما هم به خود زحمت نمی دهند تا دنبال یادگیری بیشتر بروند برای هرکاری حاضرند پول بدهند تا مشکلشان حل شود به نوعی همه عادت کردند که به ذهن خود هیچ گونه فشاری وارد نکنند پس تا جایی که می توانید دنبال فعالسازی این سرویس ها نروید و گول متن های جذابشان را نخورید اگر هم فعال کردید مسئولش خودتان هستید نه کسی دیگر.

در مورد سرویس رومینگ اپراتورها چیزی نمی گویم زیرا آنقدر بحث طولانیست و دارای تبصره ماده هاییست که در حوصله این مطلب نمی گنجد سعی می کنم در مقاله ای جدا به بحث هزینه ها و نحوه کارکرد این سرویس بپردازم.

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

محمد علیپور

موسس وب سایت یک جوان،مدرس دانشگاه علوم پزشکی و .... طرفدار فناوری اطلاعات و هر آن چیزی که مرتبط به کامپیوتر باشد!

نوشته های مشابه

‫2 نظرها

  1. لطفاً ” برگه ای آموزشی که خودم برای مشترکین سه اپراتور تهیه کرده بودم” را در وبلاگتان بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا
بستن