دانشگاه

تجربیات یک دانشجوی فارغ التحصیل از رشته ICT

یکی از موضوعاتی که دانشجویان قبل از ورود به دانشگاه همیشه جستجو می کنند این هست که آیا رشته ما به دردمان می خورد؟ چه میزان بازار کار دارد؟ آیا این رشته مورد نیاز جامعه است؟ به همین دلیل تصمیم گرفتم تا رشته تحصیلی خودم را که ICT می باشد مورد بررسی قرار دهم. دوستان توصیه می کنم حتی اگر کسی از اطرافیانتان چنین قصدی دارد که وارد این رشته شود، این مطلب را بخوانید و برایش خلاصه اش را تعریف کنید.

کمی مقدمه چینی: از همان اولین روزهایی که وارد مقطع دوم دبیرستان شده بودم آگهی کلاس آموزشی کامپیوتر بعد از ساعات مدرسه، توجهم را به خود جلب کرد، آن زمان کامپیوتر هنوز جز لوازم لوکس به شمار می آمد و کمتر کسی بود که آن را در اختیار داشت بالاخره دل را به دریا زدم در کلاس ثبت نام کردم، هفته ای یک بار هر کلاس دو ساعت در 10 جلسه کامل. خاطرات آن روزها و مبتدی بودنم هیچ وقت از ذهنم پاک نمی شوند که در اولین جلسه حتی نمی توانستم حرکت ماوس را کنترل کنم آن هم ماوس های قدیمی که زیرشان گوی پلاستیکی غلتان بود!! بیشتر از 11 سال از آن روزها می گذرد فکر میکنم همان کلاس باعث شد تا عاشق کامپیوتر و دنیایش شوم. حتی یادم می آید بعد از دبیرستان در دوره پیش دانشگاهی نمایشگاه کتابی برگزار شده بود با اینکه آن روزها ویندوز اکس پی در اوج خود بود من از روی ذوق و شوق کتاب آموزشی ویندوز 98 را خریدم که نهایتا بعد از چند روز آن را تعویض کردم!!

آن زمان مهندس شدن برای خودش کلاس داشت مخصوصا مهندس کامپیوتر و اینترنت بودن!!! خانواده با دیدن علاقه شدیدم به کامپیوتر تا آخر دوران پیش دانشگاهی سیستمی برایم تهیه کردند که آن زمان برای خودش غولی به حساب می آمد!! همیشه از مطالعه مطالب آموزشی کامپیوتر لذت می بردم پیشرفتم خیلی سریع بود توجه چندانی به درس نمی کردم همین باعث شد که نتوانم در رشته اصلی خودم یعنی پزشکی در کنکور قبول شوم و در عوض بعد از طی دوران کاردانی در رشته برق قدرت به رشته ICT در دوره کارشناسی رفتم جایی که فکر می کردم همه خوره اینترنت و کامپیوتر هستند اما باز هم همه چیز برخلاف تصوراتم بود در این دوره با دوستانی ارتباط داشتم که هنوز قادر به نصب یک ویندوز معمولی نبودند!

متاسفانه در دانشگاه به اطلاعاتم چیزی اضافه نشد حتی از اساتید خودم اطلاعات بیشتر و به روزتری داشتم اساتیدی که فقط در پی جستجوی افرادی بودند تا پروژه های دوره ارشد یا دکتری خود را گردن کسی بیندازند تا کارشان مفت تمام شود زیرا اهرمی به نام نمره در اختیار داشتند. نمی دانم شاید از شانس بد ورودی های اول این رشته باشد که باید 69 واحد پاس می کردیم و ورودی های بعد از ما 6 واحد کمتر پاس می کردند!!! این هم از همان قانون های لحظه آخری بود که  با زندگی خیلی از جوانان بازی کرد.

معرفی رشته ICT

نام این رشته مخفف سه کلمه Information and Communications Technology می باشد که در فارسی به فناوری ارتباطات و اطلاعات ترجمه شده است برای دوستانی که قصد ادامه تحصیل در رشته ICT را دارند باید بگویم که هیچ نوع برنامه نویسی و طراحی نرم افزار در این رشته وجود ندارد البته فقط در یک درس به اسم طراحی صفحات وب کمی کد نویسی صفحات وب برای زبان HTML یاد می دهند که آن هم بستگی به استاد و امکانات دانشگاه دارد. حیف شد که این درس تک واحدیست به نظرم باید جزو دروس تخصصی می شد تا واقعا یک طراح وب از آب در می آمدیم تا بعد از فارغ التحصیلی دل مان به چیزی خوش می شد.

ICT در 10 گرایش:دیتا (دیتا و امنیت شبکه)،سیستمهای تحت شبکه، مدیریت ICT، کاربردهای ICT،مخابرات سیار (موبایل)،مخابرات ماهواره ای،مخابرات نوری، انتقال،سوییچ و نصب و راهبری سیستمهای مخابراتی ارائه می شود که گرایش بنده کاربردهای ICT بود. طبق آخرین اطلاعاتی که دارم این رشته به علت کمبود دانشجو در بیشتر دانشگاهها جمع شده و در چند دانشگاه به صورت تجمیع شده ارائه می شود و زیر شاخه یا همسان با IT می باشد. برای دوره کارشناسی ارشد هنوز خبری از این رشته نیست و باید در گرایش های مرتبط با IT ادامه تحصیل دهید. تنها درسی که در این رشته به دردم خورد سیستم های مخابرات سیار بود که بالاخره توانستم درک بسیار خوبی از نحوه کارکرد شبکه های تلفن همراه پیدا کنم، انصافا چقدر هم طرز کارشان پیچیده است.

درس های سخت تر این رشته شامل معماری کامپیوتر، مخابرات دیجیتال که بیش از 15 واحد در ترم های آخرتان به قبولی در این درس بستگی دارد!( اوج شاهکار برنامه ریزی وزارت علوم اینجاست) ، ریاضی مهندسی که به قول بچه های فنی مهندسی هر کسی این درس را پاس کند مهندس کامل می شود، فکر نمی کنم از این سه درس مشکل تر در این رشته باشد البته این سختی ها بستگی به دانشجو دارد به این صورت که برای شخصی که پایه کامپیوتری اش ضعیف هست درس معماری ممکن است سخت تر باشد برعکس در ریاضی حرفی برای گفتن داشته باشد. با این حال به نظرم هیچ درسی سختی ندارد نداشتن برنامه ریزی مناسب است که سختی می آورد.

بازار کار هم تا دلتان بخواهد وجود دارد اما این شما هستید که با یادگیری علوم مختلف برای خود کسب و کار راه می اندازید. یادتان باشد که به دانشگاه و اساتید به هیچ وجه تکیه نکنید از همین دوران دانشجویی دنبال یادگیری مطالبی در خصوص طراحی وب،کد نویسی سایت ها،کار با شبکه های کامپیوتری،کار با سرورهای لینوکسی و ویندوزی بپردازید تا سطح دانش تان بالاتر برود، نیازی به گفتن نیست اما الان یک بچه 10 ساله هم می تواند وبلاگ طراحی کند و مطلب داخل آن بگذارد یا ویندوز نصب کند،یادتان باشد که نوجوانان آینده بسیار زرنگ تر از الان هستند. دوستان من قصد ترساندن شما را ندارم اما در این آشفته بازار باید همه چیز تمام باشید یا لاقل در یکی از تخصص ها ،حرفه ای باشید تا بتوانید فعالیت کنید، نباید مانند خیلی از فروشندگان لوازم کامپیوتری باشید که بدون اطلاع از چیزی صرفا فروشنده هستند باید اطلاعات فنی و تخصصی در این رشته یاد بگیرید از اسم این رشته هم مشخص است که کاملا با تکنولوژی و ارتباطات درهم آمیخته است.

it_photo_105697

موضوع دیگری که در کشور ما برای خیل عظیمی از دانشجویان ما مهم است هزینه های جانبی رشته شان است بگذارید به شما تبریک بگویم اگر قصد دارید وارد این رشته شوید مطمئن باشید هیچ هزینه ای ندارد زیرا همه چیز بر پایه اینترنت است فقط یک کامپیوتر یا لپ تاپ که معمولا در هر خانواده یکی پیدا می شود و یک خط اینترنت پرسرعت که این روزها با گوشی هم می توانید به آن دست پیدا کنید مشکلتان حل است. بیشتر تکالیف تان آنلاین است و در حد ردوبدل کردن ایمیل بین شما و استادانتان است که این هم باز بستگی به میزان استفاده استاد شما از تکنولوژی های روز دارد!

برخلاف رشته های دیگر خبری از خرید کتاب آن هم با این هزینه های سرسام آور نیست نهایتا چند صفحه جزوه دارید.اما به شما یک توصیه می کنم اگر احیانا در آینده قصد فعالیت در زمینه شبکه های کامپیوتری دارید حتما کتاب شبکه های کامپیوتری که در دو جلد توسط آقای تننبام نوشته شده و آقای جعفر قمی هم ترجمه کرده اند را خریداری کنید. این دو کتاب مرجع هستند از قطور بودنشان نترسید اطلاعات بسیار خوبی در این دو کتاب آورده شده که حتی بی نیاز به جزوه نوشتن می شوید. این دو کتاب برای کارشناسی ارشدتان هم به کارتان می آید پس فکر نکنید پول الکی خرج می کنید! یک موضوع دیگر یادتان باشد که به علت خوشنامی این رشته و بالا بودن تقاضا در دوره ارشد باید تسلط کافی بر دروس مختلف و متفاوت در حوزه IT در دوره کارشناسی خود داشته باشید لذا باید انگیزه بالایی برای ادامه تحصیل در این رشته داشته باشید.

گرایش های پرکاربردتر در این رشته شامل شبکه و دیتا و مخابرات سیار می باشند که در حال حاضر کاربرد این گرایش ها در زندگی همه احساس می شود و به نوعی همه به تکنسین این گرایش ها نیاز دارند. با این گرایش ها امکان فعالیت در بازار دیتاسنتر یا اپراتورهای تلفن همراه را دارید، پس تا می توانید رزومه کاریتان را پربارتر کنید اگر بتوانید دوره کارآموزی خود را در شرکت های هاستینگ یا حتی پشتیبانی شرکت هایی مانند شاتل،مبین نت یا صبانت بگذرانید که بهتر است و مطمئن باشید که در آینده از سایرین جلوترید.

کار با نرم افزارهای تخصصی را یاد بگیرید، برای نمونه در دوره کاردانی یکی از اساتید بنده که خدا خیرش دهد با معرفی کتابی آموزشی در زمینه نرم افزار اتوکد که برای طراحی نقشه های برق کاربرد داشت توانست یک کلاس پربار ارائه دهد ایشان برخی از مسائل مقدماتی نرم افزار مذبور را تشریح می کردند ما هم با کنجکاوی دنبال امکانات و طرزکار آن می گشتیم، انصافا کلاس خوبی برایم بود زیرا توانستم بیش از 50 درصد اتوکد را در همان کلاس یاد بگیرم در حال حاضر بدون هیچ مشکلی می توانم با اتوکد کار کنم یا نمونه دیگر در همین دوره کارشناسی بود که درس محیط های چند رسانه ای را داشتیم، به علت کم بودن تعداد دانشجو کلاس حضوری تشکیل نشد اما در یکی از روزهای پایانی ترم استاد پروژه ای در قالب نرم افزار Multimedia Builder تعیین کرد که خوشبختانه  من چیزی در حدود 10 سال پیش یعنی همان اوایل شروع به کار با کامپیوتر با این نرم افزار کار کرده بودم در آن زمان تا حدی پیشرفت کرده بودم که چند عدد سی دی دارای اتوران که شامل  نرم افزارهای گلچین شده خودم بود به اطرافیان فروخته بودم! شروع کار کردنم با این نرم افزار فقط با دیدن از روی دست یکی از دوستان و اساتید بنده بود که در طی مسیر منزل فقط در ذهنم مدام اسم نرم افزار را تکرار می کردم تا فراموشش نکنم،بعد از دانلود نرم افزار و کمی کنجکاوی توانستم قلق کاملش را بگیرم و درآمدی هر چند کوچک که توضیحش را دادم کسب کنم. پس تا می توانید باید دنبال یادگیری باشید ممکن است با چیزی به ظاهر سطحی برخورد کنید اما همان در آینده تبدیل به راه نجات شما می شود.

در حین تحصیل در این رشته یا رشته های مرتبط با کامپیوتر سعی کنید یکی از آموزش های فنی حرفه ای را یاد بگیرید تا در بازار کار که همه کار با ویندوزو  ورد را بلدند بتوانید حرفی برای گفتن داشته باشید کارفرمایان به شخص کاربلد نیاز دارند معمولا در شغل ها کسی نمی آید از صفر تا صد همه چیز را به شما آموزش دهد باید چیزی در خود داشته باشید. به نظر من اگر کسی لیسانس کامپیوتر یا IT یا ICT داشته باشد و نتواند برای خود درآمدی ایجاد کند مشکل از خود شخص است دیگر همه می دانند که در این دنیای الکترونیکی همه چیز به کامپیوتر وابسته است فقط کافیست نبوغ و ایده جدیدی داشته باشید از طرفی خود اشتغالی در رشته های این چنینی سرمایه خیلی کمی می خواهد و نیازی نیست تا برای شرکتی با اندک حقوقی فعالیت کنید، بهتر است آستین بالا بزنید و همزمان با تحصیل وارد بازار کار شوید.

پیشنهاداتی برای دوره کارآموزی:

این دوره را حتما به صورت کامل در یک شرکت یا سازمان معتبر بگذرانید و بیخود دنبال گرفتن مهر و امضا از این و آن نباشید چون گذراندن این دوره باعث افزایش قابلیت های شما برای اشتغال بهتر در آینده می شود، اما مشکلاتی مانند عدم حضور استاد راهنما یا سرپرست در محل کارآموزی باعث شده تا دانشجویان ما به این درس توجه چندانی نداشته باشند و صرفا به ارائه گزارش کار نهایی و گرفتن نمره بیشتر اکتفا کنند البته در این بین سازمان ها یا واحدهای صنعتی بزرگ هم کم مقصر نیستند که به علت نداشتن مسئول مربوطه برای راهنمایی و آموزش دانشجویان و در اکثر موارد به علت ناآشنا بودن این سازمان ها با اهمیت دوره کارآموزی از پذیرش دانشجویان خودداری می کنند. اگر بتوانید واحدهای کارآموزی و پروژه پایانی خود را همزمان بگیرید که بهترین کار را کرده اید چون در حین گذراندن دوره کارآموزی می توانید موضوعی مرتبط با فعالیت سازمان یا شرکت مربوطه برای پروژه پایانی خود تعیین کنید و با فعالیت در سازمان مربوطه با جنبه های مختلف پروژه خود آشنا شوید از طرفی می توانید از پیشنهادهای تجربی سایر همکاران هم بهره مند شوید.

دوستان در این رشته نباید به دست همکلاسی یا دوست خود که حرفه ای تر از شماست نگاه کنید تا برای شما پروژه ای طراحی کند باید خودتان دست به کار شوید چون بالاخره روزی درگیر بازار کار می شوید و خدماتی به مردم ارائه می دهید آن زمان می خواهید چه کار کنید؟؟ تا چه زمانی می خواهید پشت این و آن مخفی شوید؟؟زمانی که برای استخدامی به شرکتی مراجعه کردید در مقابل این پرسش که چه چیزهایی بلد هستید می خواهید چه بگویید؟؟ با خودتان روراست باشید دوران دانشجویی بالاخره روزی تمام می شود خانواده تان به امید اینکه در آینده کاره ای می شوید به سختی در حال پرداخت شهریه دانشگاهها هستند که ترم به ترم در حال افزایش می باشد پس با انتخاب درست رشته تان ناامیدشان نکنید. اگر این راه را بروید و خوب نباشید اول به خودتان و عمر و جوانی تان خیانت کرده اید و بعد به خانواده تان.

اگر واقعا تصمیم جدی برای ادامه تحصیل مرتبط با رشته های کامپیوتری را دارید پیشنهاد می کنم مطلبی با عنوان “نون تو ساختمون سازیه، از رشته کامپیوتر که نمیشه پول درآورد!” از وبلاگ سیلورکاور را حتما بخوانید، نوشته های حامد بسیار واقع بینانه هستند چون بدون تعارف خیلی رک و راست حرفش را می زند، حامد دستی در نوشتن کتب مختلف هم دارد، در رابطه با همین مطلب پیشنهاد می کنم کتابی که ایشان در پایان پستش نوشته را بخوانید، نکات خوبی در مورد رشته های نرم افزار،علوم کامپیوتر و تجربیات دانشجویان دیگری که این رشته ها را گذرانده اند گفته است.

اگر شما هم خواستید رشته خود را نقد و بررسی کنید خوشحال می شوم تا مطلب تان را به اسم شما منتشر کنم. یک جوان جایی است برای انتشار تجربیات تک تک جوانان ایرانی. از سایر دوستان وبلاگ نویس هم خواهش می کنم در قالب یک پست رشته تحصیلی خود را بررسی کنید تا وب فارسی از این نظر کمبودی نداشته باشد.

هر نوشته ای شامل ایراد و خطاست شاید از زاویه ای که شما دوست داشتید این رشته را بررسی نکردم پس اگر سوالی دارید که در موردش صحبت نکردم در نظرات بپرسید تا به مطلب اضافه کنم که کامل تر شود.

موفق باشید.

برچسب ها
نمایش بیشتر

محمد علیپور

موسس وب سایت یک جوان،مدرس دانشگاه علوم پزشکی و .... طرفدار فناوری اطلاعات و هر آن چیزی که مرتبط به کامپیوتر باشد!

‫157 نظرها

 1. سلام یک سوال دارم من فارغ التحصیل کاردانی رشته فناوری اطلاعات اینترنت شبکه گسترده هستم برای کارشناسی میخوام دانشگاهمو عوض کنم برم یک دانشگاه دولتی برای رشته آی سی تی ک گفتن یک ازمون برای ورود داره البته اگه موقع ثبت نام سیستم شمارو باتوجه ب رشته قبول کنن میشه راجب این مورد کمک و راهنماییم کنین ک من از رشته خودم میشه برم ای سی تی و قبولم میکنن؟درصورت قول کرد چ دروسی و باید برای ازمون بخونم؟

 2. سلام من نهم هستم و انتخاب رشته دارم
  ایا امکانش هست تجربی برم و تو کنکور IT رو قبول شم؟
  لطفا کمکم کنید

 3. سلام من دیپلم الکترونیک دارم ودردانشگاه شمسی پور ictقبول شدم میخواستم بدانم چگونه میشود در کاردانی به کارشناسی ناپیوسته دوباره وارد برق یا زیر شاخه های دیگر ان شوم چگونه میتوانم در کنکور فنی حرفه ای در درس دیگری قبول شوم یا در دانشگاه ازاد کار دانی به کا ر شناسی می توانم تغیر رشته مرتبت دهم

 4. سلام و تشکر از مطالب مفید و ارزنده ای که در خصوص این رشته منتشر کردید.کسی با کارشناسی itچطور میتونه ارشدش رو در این رشته یعنی ictادامه بده و برای شرکت در ازمون ارشد چه منابعی رو باید مطالعه کنه؟ ممنون میشم راهنمایی کنید.با تشکر.

 5. سلام وقت بخیر . من فوق دیپلم برق صنعتی دارم میخواستم بدونم چطوری برای کارشناسی It رو بخونم ؟ تو دفترچه کنکور چیزی ب اسم فناوری اطلاعات نیست

 6. سلام وقت بخیر
  ممنون از مطالبی که نوشتید
  من چند سال پیش مدرک لیسانس ارتباطات و فناوری اطلاعات رو گرفتم اما چون آن زمان نتونستم کار مرتبط پیدا کنم مجبور شدم فاصله بگیرم از این رشته
  الان میخوام دوباره دنبال کنم رشته خودمو و قصد دارم چندتا آموزش لازم متناسب با مدرک رو ببینم که بتونم از اونا برا استخدامی استفاده کنم
  بنظر شما کدوم دوره ها میتونه مفید باشه و بدرد بازار کار مرتبط با رشته ict بخوره
  ممنون میشم راهنمابی کنید

 7. سلام
  من کاردانی نرم افزار خوندم ولی هیچی یاد نگرفتم
  الان میخوام کارشناسی بخونم میخوام بدونم ای تی آسان تره
  یا ای سی تی
  شما که میگین بازار کار دست خودمون هسته

 8. با سلام
  به نظر من واقعا یکی از اشتباهات زندگیم خوندن رشتهICT بود .چون هیچ جا کاربردی نداره .گرایش من مخابرات انتقال هست،اما تو مخابرات نمی گیرن رشته ما رو جای هم استخدامی نزده.درسای سخت خوندیم الان باید واحد اداری مثل یه منشی در حد دیپلم سر کاربریم

 9. چرا اطلاعات اشتباه انتشار میدی؟ این رشته برنامه نویسی داره . کارگاه طراحی صفحات وب داره و…. حالا اینکه از اول قرار بود براش ارشد بیاد یا نه رو شما لابد بیشتر درجریانی!

  1. من خودم امسال فارغ التحصیل رشته ای سی تی میشوم واین رشته فقط ی برنامه نویسی دارد اونم صفحات وب ک زیاد هم بهش توجه نمیشه چون درس ی واحدی

 10. سلام.ایا این رشته وابسته به وزارت اطلاعات است و کیس که مدرک این رشته را بگیرد باید فقط در وزارت اطلاعات کار کند یا میتواند در خارج از کشور هم میشود.یعنی محرمانه است یا نه؟

  1. سلام خیر ارتباطی به وزارت اطلاعات ندارد. برخی از رشته های مختص وزارت اطلاعات در کنکور مشخص هست که بیشتر در حوزه امنیت فعال می کنند

 11. سلام عرض میکنم به آقای علیپور. ممنون که دوستان رو آگاه میکنین فقط میخوام بگم. من در گرایش مدیرت ICT درس خوندم. بنظرم اشتباه محض که وارد این رشته بشین. من و دو نفر از دوستان در این زمینه درس خوندیم. اما مجبوریم سرکار دیگه بریم.موفق باشید

 12. سلام من ترم اخر کاردانیه رشته برق صنعتی ام . اصلا باهاش حال نمیکنم اون چیزی ک قبل انتخاب رشته در مورد برق فک میکردم با اون چیزی ک تو دانشگاه دارم میبینم زمین تا اسمون فرق داره :/ کار که یاد نمیدن از اونورم درسای محاسباتی پدر مارو در اورده میدونم این شرایط تو کارشناسی هم بدتره واسم اگه همین رشته رو ادامه بدم . ولی از اونور به پی سی علاقه دارم به نظرتون برم ای سی تی یا نه ؟ نسبت به کارشناسیه برق صنعتی سبک تره درساش ؟ و اینکه رشته ای که تو کاردانی خوندم ربطی به نرم افزارو این داستانا نداشته واسم‌ مشکل درست نمیکنه برم ای سی تی واسه کارشناسی؟ از نظر بحثای پایه ای ؟ من استعداد و علاقه دارم به کامپیوترو نرم افزارو این بحثا و خوب درک‌میکنم کلا کار با پی سی و کلیت سیستمو خوب بلدم ولی تا به حال دنبال چیزیایی که به ای سی تیو برق تو پی سی ربط داشته باشه نرفتم یعنی هیچ تجربه ای تو این مبحث ندارم چیکار کنم ؟ 😐

  1. سلام در ict هم انتظار نداشته باشید همه چیز یاد بدهند پیشنهاد میکنم آیی تی برید که در دنیا هم رسمی هست و اینکه گرایش های زیادی در ارشد ودکتر داره اما ای سی تی نه.
   در حوزه کامپیوتر خودتون باید برید دنبال دانش هایی مثل برنامه نویسی و ….
   دنبال سبک تر یا سنگین تر بودن درس ها نباشید با محاسباتی مشکل دارید در دوران کارشناسی کلیه رشته های مهندسی درسی با نام ریاضی مهندسی رو باید پاس کنند که بیشترین حجم محاسبات داره.
   در زمینه کامپیوتر و نرم افزار هم مسائل برنامه نویسی ومحاسبات دیگر چه بسا سنگین ترا ز برق وجود داره.
   وضعیت خودتون رو ببینید هیچ کسین میتونه راه حل صددرصدی بهتون بده.

 13. سلام خسته نباشید
  آموزش پروش ک هر سال آزمون استخدامی داره از آی سی تی هم استفاده میکنه؟؟
  و سوال دیگه آی سی تی فقط تو ادرات مثل مخابرات و برق میشه کار کرد؟؟

 14. سلام. وقتتون بخیر.مطالبتون عالی بود. من همین امشب جواب کنکورم اومد. رشته ی آی سی تی دانشگاه بابل یعنی شهر خودمون دولتی و روزانه قبول شدم. راستش من خیلی به برنامه نویسی علاقه دارم. عاشق برنامه نویسیم. ولی شما گفتین نداره تو ای سی تی😔 نمیدونم نرم افزار غیر انتفاعی بدون کنکور برم یا ای سی تی دولتی😔دوراهی بدیه. به شبکه هم علاقه دارم ولی میترسم سخت باشه از پسش برنیام. به نظرتون بازار کار کدوم رشته بهتره؟ کدوم پر در امد تره؟

 15. سلام. من کنکور تجربی دادم. ایا میتونم این رشته رو واسه دانشگاه انتخاب کنم؟؟
  یا اینکه میتونم ای تی رو انتخاب کنم؟

 16. سلام
  ممنون از مطالب خوبی که گذاشتید
  من توی مدرسه ی تیزهوشان درس میخونم و پایه نهم هستم
  به دلیل علاقه ای که به کامپیوتر دارم میخوام برای سال دبیرستانم کامپیوتر بخونم
  لطفا بگید ارزششو داره یا نه ؟؟؟
  منتظر نظرتوون هستم

 17. سلام . وقت شما بخیر
  با این اوصاف رشته ای سی تی برای یه خانم اصلا کارایی نداره . استخدامی هم که نمیشه شرکت کرد . چجوری برا خودمون بازار کار ایجاد کنیم در چه زمینه ای خودمونو پرورش بدیم . ؟ فک کنم بهترین روش برنامه نویسی باشه . البته برنامه نویسی تو شهرهای کوچک مورد استفاده ای نداره

 18. با سلام من لیسانس برق دارم سربازیمم یه ماهه تموم کردم تصمیم دارم برم پیام نور کامپیوتر بخونم و حدود ۶۰ واحد تطبیق بزنم و بقیشم تو دو سال تموم کنم.به نظرتون تصمیم درستیه یا وقت تلف کردنه ؟اگه راهنماییم کنید ممنون میشم؟

 19. سلام. خسته نباشید. تشکر می کنم از مطالبی که گذاشتید.
  من هم فارغ التحصیل ict گرایش کاربد را دارم.
  5 ساله مدرک را گرفتم با معدل 17 خیلی هم به رشته ام علاقه مندم. ولی تو این 5 سال یه استخدامی ندیدم که رشته ict بتونه شرکت بکنه.
  الان 5 ساله بیکارم و استخدامی نبوده شرکت کنم.
  سوال من اینه ایا من میتونم به عنوان یکی از گرایش های it در استخدامی ها شرکت کنم.
  میشه گفت ict یکی از گرایش های it هست؟؟؟
  خواهش میکنم من و راهنمایی کنید.
  میتونم در استخدامی ها به عنوان رشته فناوری اطلاعات شرکت کنم؟

  1. سلام متاسفانه وزارت خانه ها هم اطلاع چندانی از این رشته ندارند برای مثال درازمون استخدامی وزارت بهداشت امسال معادل انگلیسی این رشته را در دفترچه it نوشته بودند که پس از پیگیری های فراوان بنده مشکل حل نشد اما اگر کد ict می زدید قبول می کردند!

   1. سلام
    آقای علیپور ممنون از پاسختون.
    به نظرتون من باید چی کار کنم تغییر رشته بدم . کجا باید پیگیری کنیم؟؟
    برم از سازمان سنجش بپرسم؟؟؟
    تکلیف این همه جوان فارغ التحصیل این رشته چیه؟
    همین امروز دادگستری استخدامی داده واسه کارشناس فناوری اطلاعات.
    من اصلا نمیدونم میتونم به عنوان گرایش فناوری اطلاعات شرکت کنم؟؟
    من کاردانی الکترونیک دارم و کارشناسی ict واقعا نمیدونم الان ict جزو یکی از گرایش های مهندسی برق یا یکی از گرایش های فناوری اطلاعات.
    چون من کنکور کاردانی به کارشناسی که شرکت کردم ict یکی از گرایش های برق بود. الان دیگه برداشتن.
    واقعا من نمیدونم تکلیف این رشته چیه.
    اصلا نمیدونم ارشد و چی باید بخونم. .
    چون هر چی بخونم واسه استخدامی واسه مدرک کارشناسی گیرمیدن.
    اگه راهنمایی کنید خیلی ممنون میشم.
    اصلا نمیدونم کجا باید پی گیری کنم؟؟
    فقط میخوام بدونم واسه استخدامی میتونم رشته فناوری اطلاعات شرکت کنم یا نه.
    میتونم به عنوان یکی از گرایش های رشته برق شرکت کنم یا نه؟؟؟،
    بازم ممنون میشم راهنمایی کنید.

    1. سلام کاری نمیتونید بکنید از ابتدا نباید این رشته رو میخوندین اگر امکانش رو دارید برای ارشد ای تی بخونید و یا اینکه کارشناسی درسهای ای تی رو پاس کنید و بقیه رو تطبیق میزنن و میتونید با این مدرک دنبال استخدام باشید اما چندان دلتون به استخدامی ها خوش نباشه .
     داخل دفترچه استخدامی توضیح داده که چه رشته هایی رو میگیرن وضعیت تحصیلی دوره کاردانی و کارشناسی شما همانند بنده هست این رشته زیرمجموعه مهندسی برق هست که داخلش مخابرات و ای تی و کامپیوتر هم گنجوندن!!
     برای استخدامی باید زیرمجموعه مهندسی برق شرکت کنید در برخی از استخدامی ها فناوری اطلاعات جدا هست که میتونید زیرمجموعه این رشته هم باشید
     باید دفترچه ها رو دقیق مطالعه کنید متاسفانه کارشناسانی که اقدام به طراحی این دفترچه ها میکنن کوچکترین اطلاعی از این رشته ندارن پس دنبال پیگیری نباشید فعلا.
     برای ارشد میتونید فناوری اطلاعات -فناوری اطلاعات سلامت-علوم کامپیوتر و دیگر رشته های مرتبط ثبت نام کنید

     1. سلام. بازم ممنون از پاسختون.
      اقای علیپور امروز با وزارت علوم تماس گرفتم از طرف دانشگاه هم پیگیری کردم.
      از کارشناس فنی و مهندسی وزارت علوم پرسیدم.گفتن که رشته ict منسوخ شده. البته مورد تاییده. ولی دیگه این رشته هم ارشد نداره هم تو دانشگاه ها تدریس نمیشه.

      ولی در سطح کارشناسی جزو گرایش برق محسوب میشه چون تا سال 96 یعنی امسال تو کنکور کارشناسی جزو گروه برق بوده.
      میگفت واسه ارشد هم باید برق بخونیم.
      اگه شما تهران هستید ویا از دوستان رشتهict که تهران هستن برن وزارت علوم حضوری خیلی مطمن جواب میگیریم.
      شاید به دلیل منسوخ بودن رشته اگه پیگیری نماییم خیلی راحت مدرک برامون تغییر گرایش بدن.
      یه خبر خوب هم امروز استخدامی واسه تامین اجتماعی سنندج اومده رشته ict هم میخواد.
      نشانه خوبیه چون من خیلی کم تو استخدامی این رشته رو دیدم.
      ممنون اگه اطلاع جدیدی از این رشته و آینده کاری و ادامه تحصیل داشتید بزارید.

      1. سلام خیر تهران نیستم.از ابتدا هم قرار نبود ارشد برای این رشته بیاد .بله از بین برق و ای تی یا مهندسی پزشکی که مرتبط با مسائل برق هست میتونید یکی رو انتخاب کنید یا اینکه به زیرمجموعه دیگری بروید.

 20. سلام
  به هیچ عنوان وارد این رشته نشید!
  اگه قصد کار دارین و تمام سرمایه تون می خواید بزارین واسه گرفتن مدرک توی این رشته؛ من توصیه می کنم اصلا” یه همچین کاریو انجام ندین!
  هم زمانتونو از دست دادین هم هزینه الکی کردین…
  من یکی از سوختگان این رشته هستم…
  اینجا ایرانه… داستان خیلی فرق … هیچ جا به شما نگاه یه متخصص نمی کنن… توی هیچ کدوم از ارگانی مثل شاتل یا .. پذیرفته حتی به عنوان کارآموز

 21. سلام
  خارج ایران در مقطع دکتری امکان ادامه تحصیل در Ict هست؟
  در حال حاضر دانشجوی ارشد مدیریت فناوری تطلاعات هستم و قصد دارم دکتری در کانادا یا اتریش این رشته بخونم

  1. سلام این رشته مختص ایران هست ووزارت ارتباطات بنا بر نیاز خودش این رشته رو به وجود اورده ارشد ودکترا نداره خارج از کشور باید ای تی بخوانید

 22. سلام دوست عزیز رشته ictرشته خیلی خوبیه من دانشجوی دانشگاه شمسی پور تهرانم خدایی درسای خوبی داره این دوستمون که میگه برنامه نویسی نداره ی دروغه چرا که به ما c# ویژوال استدیو hatml و برنامه های دیگه مث الستیکس و غیره رو یاد دادن کلا از رشته های درپیت دیگه خیلی بالاتره

 23. با عرض سلام میخواستم بدونم که من الان دیپلم انسانی دارم علاقمند به ictشدم نمیدونم باید چیکار کنم باید تغیر رشته بده ایا؟ یا میتونم بیرون کلاس برم یا دانشگاه علمی کاربردی ؟ و یک سوال دیگه میخواستم بدونم که تفاوت های اموزشگاه های بیرون با دانشگاه چیه چون حدودا تمام دروسی که در دانشگاه اموزش میدن در اموزشگاه های دیگه مثل مجتمع فنی اموزش میدن یا نه یرای مثال فردی دوره های شبکه وبرنامه نویسی رو بیرون میگذرونه دوره های مثل (…..nwtwork+ , cisco,ciw,)ودیگه چی تفاوتی با یک شخصی که itیاictخونده داره اون فرد به صورت اماتور یاد گرفته فقط همین یا شای در دانشگاه چیز هی بیشتر یاد میدن مثلا برنامه نویسی رو یک فرد با گذروندن دوره های بیرون میتونه یاد بگیره و نرم افزار تولید کنه دیگه چی فرقی با یه شخصی که رشته مهندسی نرم افزار خونده داره

  1. سلام اگر بخوانید مدرک دانشگاهی بگیرید بله باید تغییررشته بدین یا ازطریق دانشگاه علمی کاربردی اقدام کنید که راحت تر هست درک دانشگاه معتبرتر هست و سرفصل های دانشگاه مرتبط با وزارت علوم هست ولی اموزشگاههای خصوصی خودشون تدریس میکنن
   اون دوره هایی که نام بردید تخصصی هست وهیچ دانشگاهی دروسش اینقدر تخصصی نیست
   شما خودتون هم میتونید بدون مراجعه به دانشگاه و اموزشگاههای یادبگیرید

 24. سلام تو یکی از نظرات خوندم که نوشته بودن دانشجوی کاردانی آی تی،کارشناسی آی تی نداره یعنی چی پس باید برای کارشناسی رشترو عوض کنه؟ من الان میخوام کاردانی آی تی گرایش اینترنت و شبکه های گسترده علمی کاربردی ثبت نام کنم و برای کارشناسی هم آی تی میخوام بخونم نمیشه یعنی؟

 25. سلام
  بنده فوق دیپلم کامپیوتر دارم برای کارشناسی میتونم برم ict بخونم؟ دانشگاه علمی کاربردی کجا رشته ict داره؟

 26. با عرض سلام و خسته نباشید
  من رشتم تجربیه و کنکور دارم
  و میخوام اگه بشه رشته ای تی انتخاب کنم
  ریاضی و فیزیکم خیلی تعریفی نداره
  بنظرتون به مشکل میخورم؟این دوتا درس خیلی دروس مهمی هستن توی رشته ای تی؟؟؟
  و اینکه مدرک دانشگاه مهمه؟یعنی اگر بخوام از دانشگاه غیر انتفاعی فارغ التحصبل بشم مدرک معتبری بهم میدن ک بشه روش حساب کرد و قبولش داشته باشن؟

  خیلی خیلی ممنون میشم اگ بهم کمکی کنید

  1. سلام.
   ای تی نه دروس خیلی سختی نداره که نتونید پاس کنید البته بستگی به زمینه کامپیوتری و اطلاعات تون از قبل داره که در چه حدی هستین
   مدرک دانشگاهی در کشورما برای جذب واستخدامی مهم هست

 27. سلام ببخشید من یخورده شرایطم با بقیه فرق داره کلاس نهمم و تابستون انتخاب رشته دارم به مخابرات ارتباطات فناوري علاقه دارم يا همون ictاگه میشه emailتونو بدید ي چنددقیقه وقتتونو بگیرم ممنون میشم چون نیاز به راهنماییي شديد دارم

 28. سلام ممنون از مطالب خوبتون
  میشه لطفا راهنماییم کنین. من لیسانس برق کنترل هستم اما برای ارشد قصد دارم تغییر رشته بدم . تصمیم دارم وارد رشته های کامپیوتری مثل it , ict بشم کمی تحقیق کردم راجع به شون اما راستش دنبال کسی ام ک خودش تو این رشته ها بوده باشه و بتونه راهنماییم کنه. تا اونجایی ک من تحقیق کردم فهمیدم ارشد رشته ict به صورت مجازی تو ایران هست اما چقدر خبرش درسته رو مطمعن نیستم! میشه راهنماییم کنین ک برای ادامه تحصیل و ارشد و دکترا و بازار کار کدوم رشته it یا ict بهتر است؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا
بستن