عکاسی

باداب سورت از دید دوربین

رفتن به مسافرت همیشه بهترین راه برای رها شدن از زندگی تکراریست حتی اگر در قالب یک سفر کوتاه یک روزه هم باشد تاثیر شگرفی روی روحیه مان می گذارد و چه بهتر است که در این مسافرت های کوتاه سرگرمی مورد علاقه خود را همراه تان ببرید.

سفر به نقاط خاص همیشه جزو علاقمندی هایم بوده و دوست دارم که برای یکبار هم شده هر چند کوتاه نگاهی به این مکان ها بزنم مخصوصا اگر این نقاط در نزدیکی محل سکونتم باشند سعی می کنم حتما بروم. از عنوان پست فکر نکنید که یک عکاس حرفه ای هستم، نه اتفاقا کاملا آماتور هستم و ادعایی هم نداریم ولی تنها سرگرمی حرفه ای من، عکاسی هست.

شاید اسم چشمه های رنگی باداب سورت در استان مازندران را شنیده باشید که هم اکنون بر فراز کوههای اطراف شهر ساری واقع شده اند، دلیل انتخاب این نام برای چشمه ها این است که از قدیم روستایی در نزدیکی چشمه ها به نام سورت قرار گرفته بود (هم اکنون از بین رفته و به نام جدید اروست تغییر پیدا کرده است) که در زبان محلی سورت به معنای صدای سوت هم می باشد، به گونه ایی که وقتی درون قسمت عمیق دریاچه شیرجه زده بزنید صدای سوت در گوش می پیچد که احتمالا به دلیل حباب های گاز موجود در آب آن می باشد، باداب یا باد آب به معني آب گاز دار است که اگر قسمت شد و به این منطقه رفتید می توانید بوی گازهای اطراف استخرها را استشمام کنید.

در این سفر یک روزه، بنده به همراه سایر اعضا باشگاه عکاسان جوان که برخلاف نام آن، از همه سن و قشری در گروه ما وجود داشت به چشمه های معدنی و منحصر بفرد باداب سورت عزم سفر کردیم، از نکات خوب این گروه این است که خوشبختانه تاکنون برای اکثر استان های کشورمان گروه های عکاسی مختص تشکیل شده که می توانید جهت ارتقا دانش عکاسی و کسب تجربیات بیشتر از بزرگان این هنر به این گروه بپیوندید زیرا مکان هایی را انتخاب می کنند که معمولا کمتر کسی به آنجاها سرک کشیده است.

اگر نگران این هستید که دوربین عکاسی ندارید نگران نباشید این روزها دیگر گوشی های موبایل از دوربین های عکاسی در حال جلو زدن هستند اما اگر دوربینی هر چند ساده را با توجه به تجربیات من در این پست که در زمینه خرید دوربین عکاسی است را تهیه کنید بهتر است زیرا عکاسی با دوربین دیجیتال چیز دیگریست.

در شروع تور یک روزه مان کمی ناهماهنگی بین اعضای گروه وجود داشت که باعث تاخیر نیم ساعته در حرکت به سمت مقصدمان شد، مسیری که طی کردیم تقریبا طولانی بود و از منطقه ای کوهی به نام لنگر می گذشت که این منطقه محل تولد سرپرست گروه عکاسان مازندران آقای سید ولی شجاعی لنگری هم است و به علت آشنایی کامل ایشان با منطقه سورت مشکلی از نظر پیدا کردن راه نداشتیم.

اما مسیری که باید بعد از پیاده شدن از ماشین تا رسیدن به چشمه ها به صورت پیاده طی کنید دارای شیب بسیار تندی است که در هنگام بالا رفتن مطمئنا به نفس زدن می افتید اما بعد از شیب با یک حوضچه بزرگ و تعدای پله کان رنگارنگ تشمیل شده از رسوبات در طی سالیان دراز روبرو می شوید که فوق العاده منظره زیبایی را به وجود آورنده اند اما متاسفانه مثل همیشه باز هم افرادی بودند که در حال تخریب این چشمه ها با شنا کردن در آب این حوضچه ها بودند!!

کاری با خاصیت درمانی این آب ها ندارم زیرا تخصص کافی در این زمینه ندارم اما به نابودی کشاندن تدریجی یک اثر طبیعی که شاید میلیون ها سال برای تشکیل شدنش سپری شده فقط برای چند دقیقه شادی زودگذر واقعا دردناک است، برایم جالب بود که بعضی از افراد آنچنان شنا می کردند که گویی استخر آب در عمرشان ندیده بودند!

زمانی که در حال عکاسی از یک چشمه که نسبتا دارای حجم آب کمتری نسبت به بقیه چشمه ها بود با شخصی برخورد کردم که به بهانه بیماری سنگ کلیه اش، پلاستیک های آب معدنی را پر از آب چشمه ها می کرد و مقداری از اب چشمه را همزمان با پر شدن پلاستیک مذکور با حرص و ولع خاصی می نوشید تا به خیال خودش سنگ کلیه اش با این روش درمان شود!! گاهی اوقات آدم فقط باید نگاه کند و چیزی نگوید چون فایده ای ندارد.نکته جالب اینجاست که مزه آب این چشمه ها در هر چشمه متفاوت است آب چشمه کوچکی که این بنده خدا در حال خوردنش بود به گفته خود ایشان ترش مزه بود و چشمه ان ظرف تر شور بود که احتمالا آن را هم خورده بود تا سنگ کلیه اش درمان شود!!

در این سفر کوتاه ولی زیبا توانستم تعدادی عکس توسط دوربین خود بگیرم که بیشتر با تکنیک HDR مرتبط هستند، به زبان خیلی ساده همان عکاسی با جزئیات زیاد در تصویر می باشد که تصاویر به دست آمده در این روش دارای رنگ های بیشتری نسبت به تصاویر معمولی هستند. در این شیوه چند عکس را با نوردهی متفاوت به یکدیگر وصل می کنند و خروجی شامل طیف گسترده ای از نور است.

تکنیک hdr از چشمه های پلکانی
تکنیک hdr از چشمه های پلکانی

قسمت ناراحت کننده تصویر بالا را حتما فهمیدید که با اینکه ما در فصل پاییز و بارش باران به این چشمه ها رفته بودیم، متاسفانه چشمه ها در حال خشک شدن کامل هستند، در طی مسیر رسیدن به چشمه ها در طول جاده نزدیک به چشمه ها می توانید اثرات نمک های خشک شده این چشمه ها در طی سالیان گذشته را بر روی سنگ های کوهی منطقه ببینید که خود چشمه ها هر چند سال یکبار مسیرشان تغییر می کند.

به علت تغییر سایز تصاویر توسط فتوشاپ اطلاعات تصاویر ثبت شده پاک شده اند که به صورت خلاصه اطلاعات مربوط به هر عکس را می گویم. سایز اصلی این تصاویر که توسط دوربین فوجی مدل HS25 EXR ثبت شده اند 4608 در 3456 پیکسل می باشد که مشخصا فنی آن به شرح زیر است:

iso:100  , F/11  , Exposure time:1/100s,No flash

مسیر جدید تشکیل چشمه و کوههای روبروی چشمه
تشکیل چشمه های دیگر در مسیر جدید

عکس دوم هم گویای این موضوع است که ما عکاسان، مسافران و روستاییان و.. همه با هم دست به دست یکدیگر دادیم و با رفت و آمد بیجا از این قسمت که شامل چشمه های ریزی است که در حال تشکیل شدن است باعث خشکی و کم آب شدن این قسمت از چشمه ها شده ایم. ذکر این نکته به نظرم ضروریست که رنگ رسوبات تصویر بالا دقیقا همانیست که ثبت کرده ام و دستکاری شده فتوشاپ نیست، آب چشمه های باداب سورت رنگی نیست و این رسوبات حوضچه هاست که نمایی رنگارنگ به چشمه ها می دهد. فقط فرض کنید که اگر هوا آفتابی و آسمان آبی بود چه صحنه زیبایی داخل آب های این قسمت همراه با کوههای سبز رنگ در دوردست تشکیل می شد.

مشخصات فنی عکس دوم به شرح زیر است:

f/8 ,ISO:200 ,Exposure time: 1/220s , No flsh

برای به دست آوردن این صحنه، از سه تصویر با زمان نوردهی متفاوت استفاده کردم که بعد از کمی تغییرات در فتوشاپ، نتیجه اش را می بینید.

ثبت کردن این چشمه ها در آثار ملی کشور هیچ فایده ای تابحال نداشته، نمونه این چشمه ها هم اکنون در کشور ترکیه موجود هستند که در زیبایی به هیچ وجه به پای چشمه های باداب سورت نمی رسند چندی پیش در خبری خواندم که ترکیه از این راه توانسته توریست های بسیاری را جذب کند و ما فقط شاهد نابودی اینها هستیم.

در صورتی که به شکل خانوادگی قصد سفر به باداب سورت را دارید انتظار برخورد مناسب از سمت روستاییان منطقه را نداشته باشید زیرا به علت مشکلات قبلی مانند درگیری مسافرین با اهالی به علل مختلف، روستاییان چندان روی خوشی به شما نشان نمی دهند، اما می توانید در این دو لینک (+ و +) از شرایط، هزینه و تصاویر ویلاهای روستاییان جهت رزور قبلی مطلع شوید. در ضمن در محل چشمه ها یعنی بالای کوه هیچ نوع امکانات بهداشتی وجود ندارد پس حواستان جمع باشد.برای اطلاعات بیشتر در مورد راههای دسترسی به این چشمه ها و وضعیت آب و هوای منطقه می توانید به لینک های مشخص شده هر کدام بروید. در مسیر رسیدن به چشمه ها انتظار تابلوهای راهنما را نداشته باشید بهتر است نقشه منطقه را همراه داشته باشید.

اگر در فصل پاییز و زمستان به این منطقه می روید توجه کنید که به علت قرار داشتن چشمه ها در ارتفاع بلندی در حدود 1800 متر بالاتر از سطح دریا در معرض وزش بادهای سرد شدیدی است که در اکثر مواقع با مشاهده کوچکترین ابری در آسمان، باران در انتظار شما و دوربین تان است پس محافظ بارانی دوربین و لباس گرم همراه داشته باشید.

نکته ای که در مورد آب این چشمه ها وجود دارد این است که به هیچ وجه در زمستان آن هم در آن ارتفاع بلند یخ نمی زنند چون این آب دارای نمک،املاح و ترکیباتی است که جلوی یخ زدن آن را می گیرد.

سایتی که معرفی کردم توسط یکی از اهالی همان منطقه طراحی شده که به نظرم اطلاعات خوبی از منطقه می دهد (بهتر ازهیچی است) البته در مورد قیمت ویلاهای اجاره ای هیچ اطلاعی ندارم چون اصلا احتیاجی به گذراندن شب در روستا نداشتیم و در نهایت غروب همان روز در هوای سرد پاییزی برگشتیم.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد باداب سورت و مشاهده تصاویر قدیمی گرفته شده از چشمه ها به سایت مکان بین بروید و تصاویر قدیم و جدید آن را با یکدیگر مقایسه کنید و ببینید که چه بر سر باداب سورت ایران آمده است.

چند تصویر ثبت شده توسط بنده خالی از اشکال نیستند خوشحال می شوم در مورد ایرادات و نقاط قوت تصاویرم نظری از روی دانش خود دهید.

سعی می کنم به زودی بخشی با عنوان گالری عکس در وبلاگ ایجاد کنم تا نمونه کارهای عکاسی ام را آرشیو کنم.

برچسب ها
نمایش بیشتر

محمد علیپور

موسس وب سایت یک جوان،مدرس دانشگاه علوم پزشکی و .... طرفدار فناوری اطلاعات و هر آن چیزی که مرتبط به کامپیوتر باشد!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا
بستن