چند نکته درباره خدمت سربازی

در دو مطلبی (+ و +) که تا به حال از تجربیاتم در مورد خدمت سربازی و آمادگی پیش از اعزام به خدمت نوشته بودم تا حدودی کلی گویی کرده بودم اما در این پست قصد دارم نکات ریز ولی مهمی را به شما بگویم تا این دوره از زندگی را بدون مشکلی به بهترین شکل ممکن بگذرانید.

خوب خیلی سریع می روم سر اصل مطلب. در ابتدا باید بگویم که برای رفتن به خدمت سربازی باید آمادگی فکری کامل داشته باشید یعنی ترسی از دور شدن از خانه و موقعیت اجتماعی حال حاضر نداشته باشید،البته قبول دارم که در شرایط حال حاضر جامعه مدت خدمت سربازی کمی بیشتر از حد معمول است طوری که باعث عقب ماندن از پیشرفت ها می شود اما باور کنید که شخص خودم شاید بیش از 3 سال قبل از اعزام خود را برای این مرحله از زندگی آماده کرده بودم تا بعد از وارد شدن به آن توان تحملش را داشته باشم.

از تاثیرات منفی این دوره که به نظرم مهمترینش عدم کسب درآمد و وابسته بودن به خانوادتان است، متاسفانه نمی توانید روی حقوقی که از طرف سازمان نیروهای مسلح به سربازان پرداخت می شود حسابی باز کنید زیرا هزینه های خدمت و کرایه ها آنقدر بالاست که مطمنا از جیب هم باید روی آن بگذارید، متاسفانه چند سالی می شود که مردم ما در کشورمان برای دو قشر هیچ ارزشی قایل نمی شود قشر اول دانشجویان هستند که نیاز به شرح عملکردهایشان نیست،قشر دوم سربازان وظیفه ای هستند که با وضعیت اقتصادی بسیار اسفناکی به سختی در حال گذراندن خدمتشان در بدترین نقاط کشور هستند و در این بین رانندگان عزیزی که در جاده ها در حال امرارمعاش هستند با دیدن سرباز، گاهاً کرایه بیشتر از حق خود را طلب می کنند علت این امر هم مشخص است چون روی سربازان اجباری وجود دارد که همه به خود اجازه می دهند تا به نوعی باج خواهی کنند، سرباز هم به ناچار برای رسیدن به پادگان باید تن به هر چیزی بدهد.

نکته اول: یک هفته یا بیشتر مانده به روز اعزام تان شروع کنید به انجام ورزش های بدنی تا از نظر جسمانی آمادگی بهتری داشته باشید مخصوصا ورزش دو که احتیاج به هیچ نوع تجهیزات خاصی ندارد بسیار هم مفید است. در کل با هر تمرین بدنی که خودتان راحت تر هستید کار کنید.
نکته دوم: مورد بعدی که بعد از اولین حضورم در پادگان برایم خیلی عجیب بود آزار و اذیت هاییست که خود سربازان در حق یکدیگر انجام می دهند،این آزارها از شکل کلامی و صدا زدن یکدیگر با عناوین مختلف و زشت گرفته تا زد و خوردهای فیزیکی که چیزی جز دردسر برای خود سربازان ندارد البته گاهی اوقات برخوردهای زشتی که واقعا از یک سربازی که مدرک کارشناسی ارشد دارد می دیدم که به همه چیز وی شک می کردم که چگونه توانسته با این وضعیت اخلاقی توانسته به این درجه از تحصیلات برسد!! همیشه یادتان باشد که سرتان به کار خودتان باشد و با افراد بی تربیت و بددهن همنشین و همکلام نشوید، در خدمت افرادی که مشکلات روانی  دارند و به اصطلاح ناپایدار هستند بسیار زیادند که در همان نگاه اول از روی رفتار و نوع برخوردهایشان می توانید اینها را شناسایی کنید به هیچ وجه سمت اینها نروید چون به هیچ وجه اعمال این چنین افرادی قابل پیش بینی نیست.
به هیچ وجه با یکدیگر درگیر نشوید در دوره آموزشی یک روز که برای توجیه نگهبانی رفته بودیم ناگهان در حضور افسرسر همان روز (مسئول کل نگهبانان در آن شیفت) دو سرباز شروع به فحاشی و کتک کاری کردند و نتیجه این شد که با مشت و لگد افسران حاضر، به بازداشتگاه پادگان فرستاده شدند جالب اینجا بود که هفته آخر آموزشی شان بود!! هفته های آخر دوره آموزشی بعد از دوماه کم کم به بسیاری اخلاقیات دوستانتان پی می برید چون خصوصیات واقعی خودشان را نشان می دهند که همین موضوع باعث به وجود آمدن درگیری های بسیار زیادی بین تان می شود سعی کنید کاری به کار کسی نداشته باشید، اگر به کسی کاری نداشته باشید کسی هم معمولا کاری با شما ندارد، به نظرم سرباز زرنگ کسی است که در پایان دوره خدمتش فرمانده یا افسر وی نام و نام خانوادگی وی را نداند چون همیشه سرش به کار خودش گرم است و بی چون و چرا دستورات را رعایت می کند. در خدمت سربازی چون از استان ها و طایفه های مختلف دور هم جمع می شوید احتمال درگیری های قومی و قبیله ای وجود دارد پس مواظب حرف زدنتان باشید که به کسی توهین نکنید حتی ناخودآگاه.

نکته سوم: نیازی نیست که با کل گروهانتان دوست شوید باور کنید همه دوستان تان یک هفته بعد آموزشی شما را فراموش می کنند زیرا همه به نوعی می خواهند که این دوره را فقط بگذرانند، از طرفی شما که همه را نمی توانید بشناسید، افراد سوءاستفاده گر هم بسیار زیادند که این دیگر بستگی به میزان شناخت و تجربه شما از آدم ها دارد،باور کنید در کل این دوماه بنده اسم نیمی از همخدمتی های خودم را یاد نگرفتم چون نیازی به هیچ کدامشان نداشتم فقط چند دوست خوب و با مرام پیدا کنید، به نظرم کافیست با آن هایی که در اطراف تخت شما هستند دوست شوید زیرا ممکن است به آن ها نیاز پیدا کنید.

دوست ندارم کلمه دزد را به کار ببرم اما دزدیدن وسایل شخصی و سازمانی ارتش در این دوره بسیار زیاد است مخصوصا وسایل سازمانی ارتش، مثلا فرض کنید که یکی از دوستان شما وسیله ای را گم کرده و از طرفی اجباری که از سمت ارشدهای شما جهت برگرداندن این وسایل وجود دارد بسیار زیاد است از این رو وی خیلی راحت و بدون هیچ عذاب وجدانی فقط در جهت فرار از عواقب بعدی آن خیلی راحت از وسایل شما می گیرد که در نهایت دردسر گم شدنش فقط برای شماست، شما هیچ وقت هم متوجه نمی شوید که کار چه کسی است پس از همین الان حواستان را جمع کنید.

نکته چهارم: سعی کنید در خدمت یک هنر یا فن را یاد بگیرید مطمئن باشید آنقدر بچه های بااستعداد و هنرمند می توانید پیدا کنید که فکرش را هم نمی توانید بکنید،مثلا بنده قبل از اعزام به دوره آموزشی قصد داشتم تا در این دوره با دست چپ نوشتن را تمرین کنم که به علت خواندن کتاب های مختلف متاسفانه نتوانستم این ایده را اجرایی کنم اما در یگان خدمتی ام حتما انجامش می دهم در عوض معکوس نویسی را از دوست عزیز خوزستانی ام یاد گرفتم که با یاد دادن این هنر واقعا کمک زیادی به بنده کرد، ایشان ابتدا تعدادی سرمشق برای بنده گرفت و من هم روزهای بعد از روی سرمشق های ایشان می نوشتم البته روزهای اول کمی بد مینوشتم که در تصویر زیر می بینید اما کم کم بهتر می شود.

معکوس نویسی

نمونه ای از تمرینات معکوس نویسی من در دوران آموزشی خدمت

نکته پنجم: در سربازی از شما فقط نظم و اطلاعت دستورات را می خواهند اگر به شما گفتند که سینه خیز برو بدون سوالی بروید یادتان باشد تمام عناوینی که قبل خدمت داشید را قبل از ورود به پادگان فراموش کنید و بدون سوال پرسیدن فقط دستورات را انجام دهید تا دچار تنبیهات سخت تری نشوید باور کنید که اذیت کردن سربازان تحت آموزش برای فرماندهان مثل آب خوردن است و به قول خودشان تو مُخی رفتن برایشان کاری ندارد، اگر به دستورات شان گوش نکنید مطمئن باشید که بدترین دوران عمر خود را سپری خواهید کرد سعی نکنید برخلاف جریان رود شنا کنید که غرق می شوید اگر همیشه به خاطر عملکردتان در دید فرمانده یا دیگران باشید سختی خدمت برایتان دوچندان می شود کاملا ساکت باشید و فقط به فکر گذراندن این دوره باشید.

نکته ششم: در دوره آموزشی هر چقدر هم تنبیه شوید چند دقیقه بعد آن را فراموشش می کنید باور کنید اصلا یادم نمی آید که بخاطر شلوغ کاری بچه های گروهان خودمان چند بار تنبیه شدیم آن هم نصفه شب زمانی که همه خواب بودند ما در حال بشین پاشو و سینه خیز رفتن در سرمای پادگان پرندک بودیم!! در ضمن نیازی نیست که کل اتفاقات این دوره را به خانواده خود مخصوصا مادرتان اطلاع دهید معمولا مادرتان نمی تواند دلیل انجام برخی از اتفاقات این دوره را درک کند و با حرفهایتان فقط ناراحتش می کنید به نظرم نیاز است که برخی از اتفاقات را در ذهن خود برای همیشه داشته باشید همه اینها قابل گفتن نیست. نکته جالب در مورد این سختی ها اینجاست که بعد از دو هفته اول کمتر می شود مخصوصا بعد از میدان تیر اولتان دیگری کاری با شما ندارند و فرماندهان و افسران آموزشی تان کم کم با لحن دوستانه تری با شما صحبت می کنند و دیگر خبری از آن سخت گیری ها شروع دوره نیست.

نکته هفتم:کلاس هایی که در این دوره می گذرانید هم متنوع است از کلاس های صف نظام جمع گرفته،آموزش خواندن قران،کار با اسلحه تا عقیدتی،سیاسی و حتی کلاس آموزش های ازدواج که فقط جهت خندیدن و گذراندن اوقات برایتان برنامه ریزی می کنند اما اگر زرنگ باشید می توانید نکات بسیار خوبی را در همین کلاس ها یاد بگیرید.در بین تمام کلاس ها فقط حوصله یک کلاس را نداشتم آن هم تربیت بدنی بود که برای افرادی مثل بنده که شبانه روز پشت سیستم بودیم واقعا عذاب آور است که مثلا چند بار به صورت دویدن دور میدان بگردیم که مثلا ورزش کنیم! البته این کلاس اجباری نیست و اگر مشکلی دارید می توانید شرکت نکنید اما حتما باید در میدان کنار بقیه حاضر باشید تا حاضری شما را بزنند این کلاس ها هم معمولا دو بار در هفته اول صبح ها تشکیل می شود که فقط دویدن خالی است که برای من که مشکل کلیه دارم اتفاقا هم بسیار مناسب اما در سربازی بخاطر عرق کردن و سرماخوردگی و نداشتن امکانات نظافت مناسب در دوره آموزش معمولا علاقه ای به شرکت در این کلاس نداشتم.

نکته هشتم:هیچ چیز در خدمت قابل پیش بینی نیست و روی تعطیلات میان دوره و پایان دوره به هیچ وجه حسابی باز نکنید پادگان به پادگان فرق می کند مخصوصا دوره آموزشی که هر لحظه ممکن است دستور جدید از سمت ستاد کل به پادگان برسد مثلا در دوره قبل از ما که افسر آموزش مان تعریف می کرد همه بچه ها برای میان دوره لباس شخصی پوشیده و وسایل شان را هم جمع کرده بودند که به مرخصی بروند اما در لحظه آخر میان دوره حذف شد!! با خود فکر کنید که چه ضربه بزرگی به سربازان وارد شد، پس روی هیچ چیز خدمت حساب باز نکنید حتی حرفها و تجربیات من!!!!

نکته نهم: در دوره آموزشی هر روز تمرین رژه دارید از این رو نیازی نیست که پاهاهی خود را از قسمت پاشنه پا (کف پا) به زمین بکوبید بهترین کار کوبیدن از قسمت انگشتان است علت این حرفم این است که بعد از تمام شدن دوره آموزشی همانند بنده مطمناً کمردرد می گیرید از مشکلات دیگری که خدای نکرده ممکن است برایتان اتفاق بیفتد مشکلات ناشی از عقیمی است چون ضرباتی که با پاهایتان به زمین میزنید باعث وارد آمدن فشار زیادی به بیضه هایتان می شود از این رو نیازی نیست که جو گیر شوید چون یکی دو روز نیست و هر روز صبح یا بعدازظهر کارتان تمرین رژه است. در یگان خبری از رژه های زیاد مثل دوره آموزشی نیست، معمولا فقط در مراسمات خاص رژه می روید.

نکته دهم: کتاب هایی که همراه خود می برید سعی کنید از نوعی باشند که فهمیدن و درک کردنشان ساده باشد طوری که نیاز به فکر کردن زیاد نداشته باشید چون معمولا حوصله این کار را ندارید اگر رمان یا داستان خوب دارید حتما همراه خود ببرید یا اگر اهل خواندن مجله هستد بایگانی های قدیمی خود را ببرید و یکبار دیگر آنها را بخوانید نکات خوبی می توانید در آن ها پیدا کنید.همیشه کتاب یا مجله یا هر چیزی که با آن سرگرم می شوید را با خود ببرید تا در روزهای تعطیلی که در پادگان هستید دلگیر نشوید و فکرتان به خانه و راحتی های آنجا نیفتد. مثلا من در دوره آموزشی کل داستان های سایت Linux story را روی برگه های A4 به شکل چهار صفحه پشت و روی هم پرینت گرفتم که نزدیک به 50 برگه A4 شده بود و کل دوره در حال خواندشان بودم،اتفاقا دو بار هم خواندم و حسابی از داستان به وجود آمدن لینوکس و فلسفه آن لذت بردم. کتاب های دیگری که در این دوره از دوستانم قرض گرفتم که خواندم شان شامل: عایشه بعد از پیامبر با ترجمه ذبیح الله منصوری،زندگی نامه چنگیزخان مغول به نویسندگی هانری ماسه و کتاب تاریخ ایران به نویسندگی هانری مانسه و کتاب زندگی نامه کوروش که متاسفانه نام نویسنده آن را فراموش کرده ام. شاید باورتان نشود اما در کل دوره آموزشی روزی نبود که خود را با کتاب یا مجله ای مشغول نکرده باشم، اتفاقا با خواندن کتب مختلف متوجه گذر زمان هم نمیشدم زیرا همیشه غرق در داستان و موضوع کتاب می شدم.

نکته یازدهم: دوستان؛ خود را برای خدمت در بدترین نقاط کشورمان آماده کنید تا آمادگی آن را داشته باشید که اگر جای بدی افتادید شوکه نشوید، به خدا توکل داشته باشد زیرا تنها کسی که با شما در دوران خدمت می ماند فقط خداست، خدمت سربازی بهترین فرصت برای خواندن نمازهای قضایتان است، در خدمت می توانید قرآن را با معنای فارسی آن بخوانید، زمانی که در منزل هستید بخاطر وجود وسایل ارتباط جمعی شاید هیچ وقت سراغ اینها نمی رفتید اما به نظرم خدمت شروع خوبی برای آشتی کردن با دین و خدایتان است. باور کنید که در حسینیه مرکز 02 افرادی را می‌دیدم که به قیافه‌شان نمی‌خورد که اهل نماز و قرآن خواندن باشند، اما عصرها بعد از کلاس ها در حال خواندن قرآن در خلوت خودشان بودند که آرام شوند پس فقط توکل شما باید به خدا باشد تا خدمت بگذرد، اگر این دوره را سخت بگیرید به شما سخت می گذرد چون در هر ارگانی که بیفتید و هر طوری که باشد بالاخره می گذرد زیاد فکرش را نکنید.

نکته دوازدهم: سوءاستفاده از سربازان به همان دلیلی که بالاتر گفتم از گرفتن کرایه های بیشتر از حق راننده ها گرفته تا تعارف خوردنی و سپس دزدیدن پول و وسایل سربازان بسیار زیاد شده،از این رو بسیار حواس خود را جمع کنید و در طول مسیر به هیچ وجه خوردنی از کسی نگیرید و با رعایت ادب و احترام آن را قبول نکنید، اگر از اتوبوس های ترمینال استفاده نمی کنید سعی کنید به صورت گروهی مثلا دونفره سوار ماشین های شخصی شوید تا در راه با چاقو تهدیدتان نکنند باور کنید که این اتفاق بارها افتاده، برای نمونه زمانی که در دفتر پیشخوان قبل از خدمت مشغول به کار بودم یکی از مشترکان به علت آنکه در راه برگشت از پادگان به منزل، در یک خودروی شخصی دو نفر با چاقو به جانش افتاده بودند و بدون پول و هیچ وسیله دیگری وی را رها کرده بودند و متاسفانه تمام وسایل وی را زده بودند بعد از بازگشت به منزل آن هم با چه دردسری اقدام به سوزاندن و تعویض نمودن سیم کارت خود کرده بود،حالا وضعیت روحی وی به کنار که این حادثه ضربه بسیار بدی برای یک پسر جوان است. پس احتیاط کنید و بی جهت خطر نکنید.

نکته سیزدهم:سربازی فرصت خوبی برای شناخت خود واقعی تان است،تعارف را کنار بگذارید و ببینید که با خود چندچند هستید و در آینده می خواهید چه کار کنید؟ اگر دوره خدمت را فقط در ساعت اداری می گذرانید سعی کنید که بعدازظهرها یا حتی شیفت شب جایی مشغول به کار شوید مخصوصا اگر در شهر خودتان افتادید که راحت تر هستید و مشکل جا هم ندارید.بی جهت نگذارید که این دو سال الاف و بدون هیچ نتیجه ای فقط بگذرد.انسان زرنگ کسی است که از فرصت هایی مانند خدمت سربازی نهایت استفاده را بکند زیرا زمانی که خدمت تان تمام شد باز هم دچار روزمرگی قبل از خدمت تان می شوید و فکرش را هم نمی کنید که اوقات بیکاری مانند دوران خدمت تا آخر عمر دیگر نصیبتان شما نمی شود.

نکته چهاردهم: اگر سحرخیز باشید و حوصله در صف دستشویی ماندن را هم ندارید پیشنهاد می کنم صبح ها زودتر از بقیه بیدار شوید و دست و صورت خود را بشویید تا در زمان زدن بیداری با ازدحام جمعیت سربازانی که برای سرویس بهداشتی هجوم می آورند روبرو نشوید، برای زمان ناهار هم بعد از میل کردن غذایتان بهترین زمان برای دستشویی رفتن است زیرا در این زمان اکثرا در حال شستن یغلاوی خود هستند، برای شب هم نیم ساعت قبل از خاموشی و قُرُق دستشویی زمان خوبی برای مسواک زدن و دستشویی رفتن است چون ممکن است که بعد از صرف شام میوه ای یا چیز دیگری با دوستان میل کنید از این رو مسواک زدن زودتر از موعد ممکن است اذیت تان کند. شب ها هم زودتر بخوابید تا برای صبح انرژی کافی داشته باشید.

نکته پانزدهم: اگر جزو افرادی هستید که شرایط دار هستید تمام مدارک مورد نیاز را همان روز اول آموزشی یا یگان تان همراه خود ببرید زیرا زمان مرخصی ها اصلا مشخص نیست تا مشکلی برای استفاده از شرایط داری خود نداشته باشید.

نکته شانزدهم:چند ماه قبل از ارسال مدارک تان، پیشنهاد میکنم حتما دنبال امریه در دستگاههای دولتی باشید ، زیرا اولا شغل شما بعد پایان این دوره معمولا تضمین شده است، در ثانی سختی که در یک پادگان دور از شهر در میان سربازان صفر می گذرانید را در یک اداره به هیچ وجه نمی توانید متوجه شوید، نگویید می روم خدمت و مرد می شوم و برمی گردم باور کنید این حرفها همه برای دلخوش کردن من و شماست، با قانون جدیدی که از ابتدای سال 94 به بعد اجرایی می شود در هر ارگان دولتی و پادگانی که بیفتید باز هم 24 ماه کامل خدمت دارید ، این موضوع برای افرادی که امریه ادارات را گرفته اند نکته مثبتی است یعنی شمایی که در یگان رزمی در سوز و سرمای شدید در حال گذران خدمت هستید باید 24 ماه بگذرانید، آن شخصی که پشت صندلی در اداره در حال گذراندن خدمتش است هم باید 24 ماه بگذراند نکته جالب اینجاست که کاری از دستتان برنمی آید و باید تحمل کنید!! اگر مدرک کارشناسی به بالا دارید که حتما دنبال این مورد باشید زیرا در یگان با افرادی مواجه می شوید که همان روز اول گریه تان را در می آورند.

نکته هفدهم:چند ماه قبل از شروع خدمت حتما روی چند تخصصی که در ادامه می گویم کار کنید تا در زمان تقسیم شدن در یگان در بخش راحت تری بیفتید که خدمت سربازی زیاد به شما سخت نگذرد، در تایپ کامپیوتری و بسته مایکروسافت آفیس و مخصوصا فتوشاپ حرفه ای شوید طوری که یک برگه A4 را لااقل بتوانید زیر 10 تایپ کنید یا از پس طراحی یک بنر ساده مرتبط با مناسبت های نظامی بربیایید، تخصص دیگری که می توانید روی آن کار کنید فیلمبرداری و عکاسی است که بهتر است با زوایای مختلف فیلمبرداری آشنایی نسبی داشته باشید، کار با نرم افزارهای ویرایشگر فیلم مانند Adob Premiere – Corel video studio را بدانید به نفعتان است چون با این ها هم سروکار دارید، اگر الان طراح وب هستید بدانید که در خدمت هیچ به دردتان نمیخورد اما گاهی پیش می آید که نیاز به برنامه نویس کامپیوتر جهت طراحی و تولید برخی از نرم افزارهای نظامی دارند. اگر تخصص ساز و آواز دارید هم بیشتر روی خودتان کار کنید تا در یگان موزیک بیفتید.
نگران مطابقت رشته درسی خود با تخصص هایتان نباشید زیرا اینها هیچ کدام مهم نیست، اگر بی تخصص باشید بعد از ورود به یگان و در زمان تقسیمات داخل یگانی ،هر جایی که دلشان بخواهد شما را تقسیم می کنند اما اگر کاربلد باشید جذب می شوید.

نکته هجدهم: دنبال گرفتن گواهینامه رانندگی باشید البته بهتر است راننده حرفه ای هم باشید زیرا ماشین های یگانی ارتش معمولا ترمز درست و حسابی ندارند، به قول یکی از فرماندهان ما که اگر شما بتوانید از پس راندن یکی از ماشین های ارتشی بربیایید می توانید در آینده هواپیما هم برانید!! پس حساب کار دستتان آمده که اوضاع ماشین هایشان چگونه است. تعمیرات موتوری با یگان تعمیرات و پشتیبانیست پس از این نظر نگران نباشید، نگرانی شما فقط برای تصادفات احتمالی باشد و تمام.

در مورد دوره آموزشی می توانید به این لینک ها + و +و+ و + بروید بااینکه مطالبشان کمی قدیمی شده اما در خلال آنها می توانید نکات جالبی پیدا کنید.

نحوه گذراندن دوره آموزشی برای هر شخصی فرق می کند همینکه شما اطلاعات کلی از پادگان آموزشی تان داشته باشید کافیست بقیه چیزها را باید بروید و تجربه کنید. این دوره را زیاد به خود سخت نگیرید فقط به خدا توکل کنید و تمام.

آخرین پستی که تا مدتی دیگر در مورد خدمت سربازی ام منتشر می کنم مربوط به تجربیاتم در گذراندن دوره یگان خدمتی ام در پادگان شهید پژوهنده شاهرود یا همان چهل دختر قدیم است که بعد از اولین مرخصی ام آن را هم منتشر می کنم تا پرونده این سری از پست ها هم بسته شود.

آپدیت 1395/12/13:

تعدادی فایل که شامل تجربیاتی در خصوص نحوه گذراندن خدمت سربازی و مدارک مورد نیاز جهت گرفتن کسری خدمت،مدارک شرایط داری می باشد که به صورت مفصل در این فایل ها توضیح داده ام می توانید از طریق لینک های زیر یکی از آنها را تهیه کنید.

محتوای این فایل ها به دو بخش عمومی و مخصوص همان پادگانی که در عنوانش درج شده تهیه و تکمیل شده اند لذا می توانید هر کدام را که خواستید انتخاب کنید.

فایل حاوی تجربیات سربازان در پادگان چهلدختر (تبعیدگاه سربازان و دارای شرایط بد آب و هوایی)

فایل حاوی تجربیات سربازان در پادگان 03 عجب شیر تبریز

فایل حاوی تجربیات سربازان در دوره آموزشی مرکز 02 شهید عبدالحمید انشائی

فایل حاوی تجربیات خدمت سربازی در پادگان 04 امام رضا (ع) بیرجند

فایل حاوی تجربیات دوره آموزشی در پادگان 06 مالک اشتر ناجا اراک

فایل حاوی تجربیات دوره کد مركز آموزش 33 تكاور شهيد سرلشگر ابوالفضل شبان نزاجا

فایل حاوی تجربیات خدمت سربازی در مرکز 87 سپاه خاتمي يزد

فایل حاوی تجربیات خدمت سربازی در پادگان شهید باهنر کرمان (ناجا)

تجربیات خدمت سربازی در پادگان نیروی انتظامی شهید درویش اهواز

موفق باشید.

361 دیدگاه در “چند نکته درباره خدمت سربازی

 1. محمد

  سلام چطوری باید تو خدمت ورزشمو ادامه بدم

 2. محمد

  سلام تو خدمت سربازی میشه ورزش حرفه ای ادامه داد چیکار کنم که یگان ورزش بیفتم

 3. علی

  سلام خدمت در زندان بومی هست یعنی در صورت پذیرش در اداره کل زندانها یگانتون در استان خودتون هست وهفتاد درصد در شهر خودتون اما اموزشی در شهید کچویی کرج می باشد اما خدمت در زندان سخت وپر مسولیت می باشد و بسیار هم خطرناک هست ودر همه یگان ها کم ترین مرخصی داراست ودارای بیشترینن اش خوری و پایه بازی در یگان هاست و در هر نوع ظلم وازاری توسط نمی تونید به فرمانده و حفاظت اطلاع دهید چون بفروش محسوب می شوید و توسط سربازان فراری داده می شوید واز نظر پست بسیار پر مسولیت می باشد واگر در شهر خود خدمت کنید 1روز پست می دهید 1 روز تا ساعت دو اعزام به دادگاه هستید و1روز دوباره پست می دهید وروز چهارم اعزام به دادگاه تا ساعت دو وساعت دو به بعد به مرخصی می رید تا فردای ان روز ساعت 6 خودتون تحویل می دهید وروز از نو وروزی از نو واگر در شهرستان خدمت کنید ماهی 3تا 4 روز مرخصی دارید ودر صورت فرار زندانی باید خودتون به جای زندانی برید زندان

 4. محمد از آبادان

  با سلام خدمت شما آقای علی پور از شما یک سوال دارم اعزام بنده برج شش شهریور ماه هستش و از بدی ماجرا پدرم مبتلی به سرطان روده پیشرفته هستش آیا با بردن مدارک پزشکی از دکتر و بیمارستان و کمیته امداد امکان داره که تو شهر خودم اعزام بشم لطفا من راهنمایی کنید.ممنون

  • سلام بله فکرمیکنم بتونید کفالت ایشونر وبگیرید فقط باید تایید کنن

  • محمد از آبادان

   باز هم سلام نه آقای علیپور من نمی تونم کفالت پدرم رو به عهده بگیرم چون دو برادر دارم و تک فرزند نیستم طی دوره آموزشی و خدمت در یگان رو میگ می تونم با فرستادن مدارک در دوره آموزسی در شهر خودم خدمت کنم / ممنون

 5. Moh

  سلام.من در حال گذراندن دوره ی آموزشی در ( ۰۲) ام.راهی هست که برای یگان در ارتش پذیرش بگیرم؟
  سوال دیگه ام‌اینه که کارت بسیج فعال دارم.پدرم هم ۸ ماه جبهه بوده که البته برادر بزرگترم‌ استفاده کرده.آیا کسری شامل حال من میشه؟چند ماه؟
  لطفا راهنمایی کنید. با تشکر.

  • سلام درهرحالت شما یگان تون هم ارتش هست.در ازای هریک سال فعالی وثبت سابقه 1 ماه شامل شما می شود.کسری جبهه هیچ

 6. محسن

  سلام.من اموزشی ۰۵کرمان هستم.احتمال اینکه دوره خدمت رو تهران بیفتم چقدره؟خودمم بچه کرمان هستم و فوق دیپلم

  • سلام احتمال مشخصی وجود نداره تقسیمات نامشخص هست

   • محسن

    ممنون بابت پاسخ.یه سوال دیگه اگه کسی مادر یا پدرش بیماری خاص داشته باشه و نیاز به مراقبت داشته باشه میتونیم کاری کنیم تو شهر خودمون بیفتیم کنار خانوادمون؟یکی میگفت میشه استشهاد جمع کنیم قبول میکنن.میشه؟

    • سلام این شرایط توی کمیسیونی که میگیرن باید بررسی بشه با استشهاد قبلا قبول میکردن اما لاان سخت هست ولی اقدام بکنید شاید قبول کنن

 7. mohamad

  سلام دور کد چجوریه من شیراز افتادم رسته زرهی پادگان ایرج رستمی خوبه یا نه هرکس اطلاعاتی از پادگان و دور کد داره بگه که من شنبه باید اونجا باشم بعدش برای دور کد باید فرنچ و شلوار باید چجوری باشه و موی سر باید با 4 بزنم الان هم خیلی بلند نیست و بقیه مطالبی که خودتون در نظر دارید بهم بگید

 8. احسان

  درود. من شرایط تک پسری رو دارم و توی دوره ی اموزشی مدارکم رو ثبت کردم. حالا دارم دوره کد رو میگذرونم. میخواستم بدونم میشه شرایطم رو لغو کنم؟ یعنی تک پسریم اعمال نشه؟ اخه پادگان شهر خودم خیلی سخت گیر و نامناسبه. سپاس

  • سلام باید از ستاد کل اقدام کنید البته زیاد این شرایط تاثیری نداره و انتظارنداشته باشید صدردصد شهرخودتون می افتید

 9. سلام و درود خدمت شما آقای علی پور عزیز
  ببخشید چند تا سوال داستم لطفا جواب بدید
  ۱بنده تک پسرم و پدرم فوت شده مادر بزرگم چندین ساله قیوم منه و پدربزرگمم فوت شده میخواستم بدونم میشه با این شرایط توی شهر خودم خدمت کنم وقت اداری(کرمانشاه)زندگی میکنم،باید مراقب مادر بزرگم باشم
  ۲بنده دست و پا و زیر بغلم همیشه عرق میکنه و خیلی آزارم میده سوال کردم گفتن معاف از رزم میشی ولی من اینو نمیخوام چون بعد اتمام خدمت نمیشه سر کار اداری برم و روی کارت پایان خدمتم معافی پزشکی درج میکنن
  ۳مدرک فوق دیپلم دارم رشته نقشه کشی صنعتی(فنی)فرق من با دیپلم به پایین چیه؟؟
  مرسی منتظر جواب هاتون هستم دوسته عزیز

  • سلام خدمت شما
   1-شرایط سنی مادربزرگتون رو داخل دفترچه خدمت بخونید اگر پسردیگه ای نداشته باشن فکرمیکنم امکان اینکه شما بتونید کفالت ایشون رو بگیرید باشه
   2-دنبال این نوع از معافیت ها نباشید قبلا میدادن اما الان رو شک دارم
   3-بستگی به زمان اعزامتون داره ممکن هست با لیسانسه ها اعزام بشین که بهتر هست ولی اگر با دیپلمه ها اعزام بشین کمی سخت میگذره ویجورایی سرباز معمولیم حسوب میشین البته بستگی به خودتون داره که سواد و کاربلد بودن تون رو به رخ فرمانده بکشید

 10. سرباز

  سلام خسته نباشید
  من اموزشی افتادم نیروی زمینی سپاه پادگان شهدا کرمانشاه
  یکه تیر اعزامم مدرکم لیسانس برق دارم
  میخواستم بدونم بعد اموزشی مشخص میشه ک میفتم تو تیپ یا ناحیه؟امکانش هست تو ناحیه شهر خودم باشم؟

 11. محمد

  سلام به همه دوستان
  اقا من واقعا بد اوردم به نظر خودم
  يكي برام امريه جور مي كرد برا سپاه
  حالا كه رفتم برگه گرفتم اموزشي و زده نيرو انتظامي مشكين شهر
  خوب يعني امريم جور نشده يا اموزشي ربطي نداره كجا باشه؟
  لطفا جواب بديد ١/٤/٩٦ بايد برم

 12. محمد

  سلام خسته نباشید. من اهل شیراز هستم اموزشی افتادم نیرو هوایی ارتش شیراز ینی شهر خودم. مدرکم لیسانس هست میخواستم بدونم منی که تو شهر خودم هستم میذارن برم خونه؟ حداقل اخر هفته رو یا نه همه باید 24 ساعت رو تو پادگان باشن؟
  یگان هم میدونم همین شیراز میوفتم اونجا وضع چطوره؟ میشه رفت خونه؟

 13. م

  سلام حاجی
  دمت گرم اینو نوشتی یکم اشنا شیم با حالو هوا خدمت
  من تقریبا 2 هفته دیگه اعزامم هنوز ولی مشخص نشده کجا
  دنبال امریه و … بودم فایده نداشت بهم ندادن
  ی مدت دنبال پذیرش سپاه هستم تو شهر خودم
  منتها اکثرا دنبال دیپلم هستند
  من مدرکم لیسانسه از اصفهانم
  و تکمیلی بسیج هم میخوان
  البته ی چندتایی هم گفتن پذیرش میکنیم
  ولی باید تاریخ اعزامتو 2 ماه بندازی عقب
  حاالا به نظرتون در درجه اول این پذیرش ها تو سپاه قطعیه؟؟؟
  دوما پذیرش بهتره یا بسپاریم دست شانس ؟؟
  مرسی جواب بدی

  • سلام خیر قطعی نیست.اقدم جهت دریافت پذیرش رو انجام بدین اگر درست شد که هیچ اگرهم نشد که امیدوارم شانس خدمتی خوبی داشته باشید

 14. با سلام یه سوال داشتم اونم این بود که من دوست دارم نیرو انتظامی بیفتم خدمت سربازی زو آیا میشه خودمون انتخاب کنیم اخه من پدرم بازنشسته نیرو انتظامی هستش راهنمای و رانندگی وه گفته میشه فرزندان نیروی انتظامی تو شهر خودشون خدمت می کنن در ضمن من مدرکم فوق دیپلمه است با تشکر

  • سلام درزمان ارسال دفترچه خدمت گزینه های این چنینی هست بیشتر بستگی به شانس داره

   • این که فرزندان نیروی انتظامی تو شهر خودشون خدمت می کند صحت داره؟؟؟؟ من پدرم بازنشسته نیرو انتظامی راهنمای هست

 15. داوود

  سلام میخاستم بپرسم که بعد از اتمام سربازی اگه تو سربازی بمونیم درجه میدن یا کارت پایان خدمت رو
  چون من خیلی دوست دارم برم تو ارتش لطفا جواب بدین…داوود از اسلامشهر

 16. سامان یوسفی

  سلام… من سال ۹۱ یکسال پشت کنکور موندم,بعد از پایان ۱ ساله دوره فارق التحصیلیم مجبور بودم خرداد ۹۲ دفترچه پست کنم تا غیبت نخورم… خلاصه محل اموزشیم مشخص شد… یه دو ماهی تمدید کردم و نرفتم تا اینکه دانشگاه رشته ی پرستاری قبول شدم… الانم که دیگه دارم تموم میکنم درسو… سوالی که واقعا منو درگیر کرده اینه که من دوباره باید به همون محل اموزشی که اسمم درومد برم یا اون باطل و من دوباره باید دفترچه پست کنم… جواب بدید ممنون میشم

 17. ali

  سلام دوست من مرسی بابت اطلاعاتی که به من و امثال من دادین
  ببخشید یه سوال داشتم مخواستم بپرسم این ماه کد میخوره یا نه
  ۹ روز دیگه باید برم خدمت آموزشی آموزشگاه گهریزک سماجا افتادم به نظرتون جایه سختیه یا نه؟ ممنون

 18. mehran

  واقعا چه کارا که نمیکنن
  نیاز به این دردسرا نیست
  من یه راه عالی و قانونی برای خدمت نرفتن بلدم
  داداشمم با اون معاف کردم
  حدود دویست تومن هزینه داره ولی می ارزه
  چون هم معاف میشی هم مشهور

 19. علیرضا

  سلام من دیماه 95 دیپلم کاردانش گرفتم
  چه مدت وقت دارم تا اقدام به کار های سربازی کنم؟ چه زمانی باید دفترچه بگیرم؟؟
  تک فرزند هم هستم
  بعد من درخواست کارت ملی دادم ولی هنوز دریافت نکردم بدون کارت ملی نمیشه اقدام به مراحل سربازی کرد؟

  • سلام بعدازاتمام تحصیل معمولا یک سال زمان دارید
   میشه فقط شماره ملی رو پلیس +10 میخواد.
   ولی برای داخل خدمت حتما کارت ملی داشته باشید

 20. آرش

  سلام من دیپلم و پیش دانشگاهی دارم و میخوام دفترچه پر کنم. بسیج فعال ندارم و نمیتونم پذیرش سپاه بگیرم میخواستم بپرسم چه جاهایی الان ممکنه خدمت بیافتم؟تاریخ اعزام روی محل خدمت تأثیر داره که مثلا اعزامی مرداد ارتش یا ناجا باشیم؟راهی هست تا بتونم ارتش بیافتم؟با تشکر

 21. […] چند نکته درباره خدمت سربازی | یک جوان […]

 22. محمد

  سلام خسته نباشید
  اگر یه نفر که سرباز ارتش هست خدمتش تو شهر خودش باشه عصرا میتونه بره خونه؟ چون یه عده میگن ارتش اجازه نمیده سربازاش خارج شن حتی اونایی که تو شهر خودشون مشغول به خدمت هستن یه عده هم میگن نه مشکلی نداره اجازه میدن

  • سلام نمیشه برای همه یه فرمول پیچید بستگی به یگان و محل خدمت تون داره اگر به عنوان نگهبان بهتون نیاز داشته باشن باید بمونید و اگر جایی خدمت بکنید که نیاز به نگهبان یا افسرنگهبان شب نداشته باشن میتونید خونه تشریف ببرید

 23. […] چند نکته درباره خدمت سربازی | یک جوان […]

 24. alib

  سلام. خسته نباشید آقای علی پور …
  آقای علی پور واسه گرفتن امریه چه شرایطی لازمه؟

 25. mohamad

  سلام
  من تو شهر خودم پادگان های ارتش خوبی نیست به سپاه هم علاقه ندارم درسته میگن برای اپلای کردن خدمت نکنی تو سپاه بهتره ؟
  و دوم میخواستم بدونم بین سپاه یه جای کمی دور از شهر و یگان های ارتش تهران کدوم بهتره شاید بتونم خودمو یکی از این یگان ها بندازم
  واینکه اگه دور از شهرت باشی مرخصی هات چه قدره
  مدرکم هم کارشناسی هست

  • سلام بله بعضی از کشورها قوانین خاصی دراین زمینه دارن.
   زمان ارسالد فترچه میتونید مشخص کنید که کدوم یگان بیفتید وباتوجه به اینکه کارشناسی دارید احتمال اینکه ارتش بیفتید هست البته باید از پلیس +10 بپرسید تامطمئنبشین
   مرخصی هم باتوجه به اون یگان تعریف میشه ومیزان سختی شرایط تون

 26. Javad syiami

  سلام محمد جان من ديپلم رياضى دارم البته دانشجوى انصرافى كارشناسى پيوسته مترجمى زبان ميخوندم بعد سه ترم انصراف دادم ، من زبانمم خوبه از كامپيوترم خوب سر درميارم خودم كافى نت داشتم تو كاراى افيس و اينترنت واردم ولى هيچگونه مدركى دررابطه با زبان و كامپيوتر ندارم كه ارائه كنم ايا بدون مدرك ميتونم تو سربازى از اين تخصص هام استفاده كنم ؟
  كى از ما ميپرسن اول اموزشى يا بعد اموزشى ؟

  • در شروع اموزشی و زمانی که دریگان هستید میپرسن اما تقسیماتی که توبرگه امریه میزنن براساس مدرک ورشته تون هست اما زمان تقسیم اگر امیر یا فرمانده پادگان شخصا اومد میتونید بگین که فلان چیز رو بلد هستید و یا در یگان مربوطه بگین که چه چیزهایی بلد هستید و جذبتون کنن

 27. محمدMBرضا

  سلام دوستان من19/2اعزامم و افتادم08خاش هرکی اونجا افتاده بیاد تلگرام @mr75shahdadi

 28. alib

  سلام. وقت بخیر. ببخشید من دیسک گردن دارم میخواهم ببینم مشمول معافیت سربازی میشم. واینکه بردار ندارم تنها یه خواهر دارم میخواستم ببینم امتیازی داره واسه خدمت تو شهر خودمون

  • سلام به پزشک معتمد مرجاعه کنید بهتون میگن. تک پسری شرایط هست اما تاثیر چندانی نداره

 29. محمد

  با سلام و خسته نباشید. میخواستم بدونم زمانی که میخوام برم دفترچه پست کنم باید حتما مدرک بسیجم که دارم بدم؟یا در حین خدمت هم میشه بسیج رو ادغام کرد

  • سلام نه ابتدا دفترچه رو پست کنید زمانی که به یگان خدمتی یعنی پادگان اصلی رفتید باید برای کسری خدمت اقدام کنید
   البته قبل اینکه دفترچه رو پست کنید به پایگاه بسیج برید ببینید که پرونده تون فعال هست یا نه؟شاید راکد شده باشه که کسری تعلق نمیگیره واینکه بارتون ثبت ساعت کردن یا نه سپس اقدام کنید

 30. سلام خدمت شما دوست عزیز من یه سوال دیگه داشتم اونم اینکه می شود در حین خدمت ادامه تحصیل داد

 31. محمد

  اگه نماز نخونی چکارت میکنن؟

  • سلام سعی کنید زیاد تو دید نباشید موقع نماز.ولی اگر کارتون به عقیدتی سیاسی پادگان بیفته اذیت میکنن

 32. ...

  سلام
  نامزد من افتاده نیروی انتظامی شهید باهنر کرمان الان برای اموزشی 2 هفته ای میشه که رفتن
  میخوام ببینم تقسیمات این پادگان چه جوریه ؟؟؟ تقسیمات مرزی هم دارن؟؟ یعنی نامزد من ممکنه مرز بیفته؟؟؟😭😭😭😭😭
  توروخدا جواب بدین لطفااااا

  • سلام نیروی انتظامی همه جور تقسیماتی داره بهترهست از شرایط متاهلی استفاده کنن تا بتونن نزدیکتر بیان

  • محمد

   سلام خانم خیالت راحت باشه کسایی که متاهل هستند یعنی عقدنامه محضری دارن صدرصد میفتن شهر خودشون نگران نباش

 33. امیر پایکاری

  شاید تا به حال از خود پرسیده باشید که چطور بعضیها به دنیا می آیند و قدرت و ثروت دارند و بعضیها که ممکن است که خیلی انسانهای مهربان و دلسوز ومومنی هم که هستند بسیار انسانهای فقیری هستند میخواهم شما را در دنیا با کمترین هزینه و با بیشترین سرعت شما را از لحاظ روحی مانند آنها کنم و اگر به خداوند متعال قول بدهید که از قدرت و ثروت بدست آمده در راه خداوند متعال هزینه و کار کنید به شما قول میدهم که قدرت و ثروتتان تا آخر عمر با شما باشد و هیچ خللی به زندگی خودتان و عزیزانتان وارد نشده و تا آخر عمر اینجانب برادر کوچک خودتان را هم از دعای پرخیر و برکت خودتان بی نصیب نکنیدو این را انسانهای نمازخوان که نمازشان را کنار بگذارند هیچ بهره ای از دنیا ندارند ولی مردمان عزیز اقلیت مذهبی با انسانهای مرتد از دین اسلام کاملا متفاوت هستند پادشاه مصر یعنی فرعون(((در رؤیا می‌بیند که هفت گاو لاغر هفت گاو فربه را می‌خورند و هفت خوشه خشک هفت خوشه سبز را نابود می‌سازند ))) اگر خوب دقت کنید خداوند در زمان هفت سال فراوانی دوران حضرت یوسف نبی ( ص ) قبل از قحطی دستور جمع آوری گندم با پوستش را به مردم مصر را داد که پوست گندم خوراک دامهای روستاییان بود و از گندم و محصولات گندم برای تغذیه ملت استفاده کرده و از کلیه محصولات گاو هم به پیشنهاد خداوند برای تغذیه استفاده کنند چون گاو در قبال تغذیه اندک رشد چشم گیر تری نسبت به حیوانات حلال گوشت مناسب دیگر دارد اگر کمی دقت کنید این را بدانید که مردمان در زمان قحطی از تحرک بدنی کمتری برخوردارند که حالت مشابه آن زمانه در خیلی از کشورهای جهان حکم فرما شده است و دیگر اینکه اگر انسانها با داروهایی که پزشکان میدهند برای تغذیه اینگونه مصرف بکنند مطمئن باشید که همانطور که بعد از گذر هفت سال قحطی ملت مصر حضرت یوسف ( ص ) را به خاطر قحطی نفرین نکردند نفرین نکردند نفرین نکردند و خواب حضرت يوسف(ع) که در سن کودکی میبیند که یازده ستاره و خورشید و ماده یر وی سجده کردند مراد از خورشيد و ماه، پدر و مادر حضرت يوسف و يا پدر و خاله اش (بنابر برخي نقل ها) بوده و مراد از يازده ستاره، برادران يازده گانه آن حضرت بوده اند که این به خاطر قدرت بدنی بسیار بالای مردم مصر بعد از گذر طول مدت زمان قحطی بود که هفت سال به طول کشیده شد و مردمان بیشتر از دوهزار سال پیش قدرت یک مرد را در قدرت بدن میدیدند با تشکر فراوان.شما هم انشاالله اگر گناه کبیره نکنید بعد از گذر قحطی زندگیتان مردمان ثروتمند زمانه خودتان را نفرین نخواهید کرد

 34. سلام. داداش من نظرم اینه بعد گرفتن کاردانی به سربازی برم بعد باخیال راحت بیام کارشناسی رو بگیرم وه آماده بشم واسه ارشد. ولی بعضی ها میگن سربازی با مدرک فوق دیپلم سخته بشین کارشناسی تو بگیر نرو میخاستم بدونم این حرفا راسته ایا خدمت با کارشناسی بهتر از کاردانیه. با تشکر

  • سلام بله باتوجه به تغییراتی که در نحوه جذب سرباز دادن دربعضی از یگان ها نه همه سربازان لیسانسه به عنوان سرباز صفر در حال انجام کارهای خدماتی هستند سن تون هرچه بالاتر بره انجام این کارها سخت تر هست .خدمت با هر مدرکی که برید سختی های خودشو داره مدرک بالاتر باعث ایجاد انتظارات بیجا در شما میشه که توی خدمت وپادگان باعث اذیت شدن فرد میشه
   البته بیشتر به شانس خدمتی شما وابسته هست.
   شرایط تون رو ببینید چطوری هست بعد اقدام کنید

   • محمد

    نه داداش اضافه وزنت مشکلی نداره زیاد دادو بیداد میکنن برا سرباز چه با وزن کم چه زیاد شما بیخیالی طی کنی بخدا اگه احساس کنی! اذیتت نمیکنن بهت قول میدم بالاخره اوناهم آدمن شما فقط هرکار گفتن سعی کن خوب انجامش بدی هرچیشم نتونستی فقط یکم غر میشنوی والا نه توهین نه تنبیه هیچی نصیب وزن بالاها نمیشه پس نگران نباش

 35. جواد

  سلام، من اضافه وزن زیاد دارم خواستم ببینم توی دوره اموزشی خیلی ورزش داره؟؟ اگه ادم نتونه چی؟؟ ممنون میشم جواب بدید

  • سلام بله ورزش دارید و سختگیری هم برمیگرده به افسر اموزش تون.

  • محمد

   نه داداش اضافه وزنت مشکلی نداره زیاد دادو بیداد میکنن برا سرباز چه با وزن کم چه زیاد شما بیخیالی طی کنی بخدا اگه احساس کنی! اذیتت نمیکنن بهت قول میدم بالاخره اوناهم آدمن شما فقط هرکار گفتن سعی کن خوب انجامش بدی هرچیشم نتونستی فقط یکم غر میشنوی والا نه توهین نه تنبیه هیچی نصیب وزن بالاها نمیشه پس نگران نباش

 36. زانیار

  راستی داداش گفتید بعد از ساعت اداری من چون هیچ اشنایی با سربازی ندارم میشه بگید ایا بعد از اون سرباز میتونه بره داخل شهر یا اونجا کار کنه یا خونه بگیره و صبح بیاد یا خیر منظورتون چیز دیگه ای بود؟راستش من تا اسم سربازی میاد هیچی نمیفهمم.ولی هنوز سوالاتی دارم یکیش همون معاف از رزم بودن و اینا دوم این که بعد از ساعت اداری سرباز ازاده یا خیر؟مثلا اونجایی که من افتادم یه کاری پیدا کردم که شبم میتونم بمونم یا خیر خونه گرفتم ایا امکانش هست یا خیر؟کلا شرایطش چیه؟ممنون ببخشید بخدا خیلی استرس دارم مجبورم از شما کمک بگیرم

  • بعضی از سربازها به دلیل درجه ای که میگیرن میتونن بین پادگان رفت وامد داشته باشن وبعدازظهر به شغلی مشغول بشن که شرایط خاصی داره.
   داخل پادگان باشید ازادی به معنای بیرون هم نخواهید داشت.
   شما این فایل رو دریافت کنید داخلش کامل توضیح دادم
   digifilestore.ir/downloads/experiences-in-the-course-of-military-service-02-martyr-abdul-enshaei/

 37. زانیار

  سلام داداش ممنون بابت کمک هاتون.من میخوام اقدام کنم برا رفتم به سربازی کار با نرم افزار ادیوس و فتوشاپ بلدم گواهینامه سه 4 سالیه دارم.تایپم خوبه کلا دانشجوی کاردانی کامپیوتر بودم اما به خاطر مشکلاتی که با نظام وظیفه پیدا کردم مجبور به ایست تحصیلی و رفتن به خدمت شدم اما مشکل من اینه حتی دیپلممو هم تو نظام وضیفه ثبت نکردن میگن تو دوران قبل از گرفتن دیپلمت درخواست معافی دادی کلیه مدارک بعد از ان غیر قانونیه و ما قبول نداریم ایا دیپلم و اینا رو ببرم با خودم اونجا قبول میکنن؟راستش معاف از رزم هم هستم ایا برای این که سربازیم راحت تر باشه با معاف از رزم برم بهتره یا عادی؟ممنون میشم فرق این دوتا رو بگید و با شرایطی که من دارم اونجا چی میشم رو بهم بگید مدیونتون میشم.
  با تشکر

  • سلام نه هرچیزی که توسط نظام وظیفه ثبت شده رو قبول میکنن. بعد گرفتن پایان خدمت تمام مدارک شما قانونی هست .
   معاف از رزم هم ببرید ولی بستگی به یگان خدمتی تون داره.

 38. مصطفی

  سلام
  شرایط کسر خدمت گرفتن چطوریه؟
  من پدرم 7 ماه سابقه جبهه ( در واقع 37 ماه که با 30 ماهش برادرم معاف شد ) و حدود 10 درصد جانبازی داره.
  چطور باید برای گرفتن کسری اینها اقدام کنم؟
  19 فروردین اعزامم

 39. Behnam

  سلام می خواستم بگم که آیا حافظ یک جز قران بودن شامل کسری و امتیازاتی میشه و آگه یک جز از قرآن رو حفظ باشی میتونی خدا انخاب کنی مکان خدمت سربازیت رو یا نه؟
  و یا این که یک جز کافی نیست و باید بیشتر حفظ باشی‌

  • سلام امتیاز داره لی نه درحد اینکه انتخاب کنید کجا خدمت کنید
   هرچه بیشتر باشه بهتر هست

 40. علی

  سلام. اگر درخواست تعجیل بدم کد مازاد میخورم ؟یک شش اعزامم ولی میخوام زودتر برم. اگ تعجیل بزنم چ معایبی داره؟ کد مازاد بد یا ن؟
  دوتا پلیس +10 رفتم یکجا گفت کد مازاد میشی یکی گفت ربطی نداره.
  لطفا راهنماییم کنید نمیدونم چکار کنم.

  • سلام نه برای همه اینطوری نیست معایب خاصی نداره فقط زودتر اعزام میشین و بهتر هست

 41. میثم

  کارت سبز بسیج نیاز به اموزشی نداره ؟

 42. عارف

  سلام ممنون از مطالب مفیدتون ی سوال داشتم اینکه من میخوام همزمان با دوستم دفتر چه پست کنم من کاردانی دارم دوستم کارشناسی میخواسم ببینم اگه با هم پست کنیم با هم میریم یا نه؟

 43. مجید

  سلام جناب آقای علی پور ممنون از سایت خوبت، یه سوالی پیش اومد که متولد ۷۵ هستم و ۱۰ /۹۳ ترک تحصیل کردم و خدمت میتونم برم اضافه خدمت چقدر میخورم بخشیده میشه یا نه؟؟
  با تشکر

  • سلام دراین خصوص اطلاعی ندارم تابع یکسری از شرایط و قوانین هست. بخشید بله در ایامی از سال معمولا با حکم رهبری بخشیده میشه ولی بستگی به نوع غیبت داره!

 44. سلام.چقدرطول می کشه اعزام بشیم

 45. سلام.من تک پسر هستم ویک خواهرم هم دارم بادیپلوم هنرستان .امکانش وجود داره درشهریااستان خودم بیافتم.

 46. مهران

  سلام
  ببخشید میخواستم بدونم اگه امریه داشته باشم و معاف از رزم هم باشم باید دوره آموزشی رو برم؟
  ممنون میشم جواب بدید

  • سلام افرادی که امریه دارن معمولا اموزشی نمیرن البته اگه دوره تکمیلی رو گذروندید

 47. حميد رضا

  سلام من اعزام ١٩شهريورم ايا داشتن مدرك زبان انگليسي ،،ديپلم و تي تي سي مي تونه كمكي بكنه منظورم اينه ايا به درد بخور هست ممنون

 48. mehdi

  مدارک مورد نیاز برای بومی شدن تک فرزند ذکور چی هست و کی باید ارایه بدیم؟؟؟
  بعد میشه آموزشی هم شیراز باشم آخه من اهل شیراز هستم ممنون.

 49. mehdi

  ایا تک فرزند جز شرایط بومی شدن خدمت می باشد؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 50. حسن سلیمانی

  سلام خسته نباشید منو داداشم میخوایم با هم بریم سربازی،این طرح هست ک دوتا برادر با هم در حال خدمت باشن یکیشون خوده شهرش بیوفته… همچین چیزی هس؟

 51. محمد

  سوال بعدیم هم اینه که من که اضافه خدمت خوردم میتونم ازکسری بسیج استفاده کنم ؟ و یک سوال دیگم اینکه شرایط بخشودگی اضافه خدمت چیست؟

  • سلام خیر با اضافه خدمت نمیتونید از کسری استفاده کنید.
   شرایط خاصی فک نمیکنم داشته باشه که معمولا طبق دستور رهبری در اعیاد بخشی از ضاافه خدمت ها بخشید میشه

 52. محمد

  با سلام وتشکر ویژه…من اعزامی درتاریخ 95/12/1 هستم و در نیور هوایی شهید خضرایی افتادم…دو تا سوال داشتم..اینکه باتوجه به اینکه توی سپاه آشنادارم چگونه میتونم یگان خدمتم رو بجای ارتش توی سپاه بگذرونم؟ و سوال دومم اینکه چجوری میشه یگانم رو توی تهران بندازم…چون بسیاری از کسایی که اموزشی تو نیروهوایی تهران بودن افتادن شهرستان… و به ما گفتن اگه مشکل خاصی مثل بیماری پدر یامادر دارید مدارکتون رو بیارید تا برای تقسیمتون راحتتر باشید…

  • سلام اگر شرایط خاص دارید مدارک رو ببرید امکان داره تهران بیفتید
   چجوری تهران بیفتید رو اشناتون بلد هستن

 53. علی

  سلام.من اموزشی ارتش هستم.بیماری دارم وروزای اول مشکل پیدا کردم .اوناقبول نمیکردند منو ببرند بهداری.حتی مدارکم هم همراهم بود.بااصرار رفتم بهداری ونامه اعزام به بیمارستان داد.ولی هنوزارتش دفترچه بیمه نداده ایا باهمون نامه بهداری برم کافیه؟؟

 54. مهتاب

  سلام اگه ی سرباز در سربازی تیر بخوره و این کار عمدی باشه حکمش چیه؟

 55. یاسر

  سلام آقا روز اول برا معرفی چیزی لازمه ببرم شنیدم لباس میدن با چن روز مرخصی برای اندازه کردن لباسا
  درسته ایا؟

 56. شهرام

  سلام…آقا من آموزشیم تازه تموم شده سپاه مدرس کرج لیسانسم….افتادم مقر شهیدان مداح سپاه ولی امر میدان پاستور تهران….خواهش میکنم اگه اطلاعی دارید بگید که چجور پادگانیه؟

 57. فرزانه

  سلام ، نامزدم اخر بهمن دفترچه چو فرستاده ، بیست و ششم ، کی اعزامش میشه ؟! ایا الان که دفترچه رو فرستاده باز هم میتونه برا امریه اقدام کنه ؟ اخه انگاری باید مدرک یا مقاله معتبر بفرستن ، ارشد رشته های علوم پزشکی ان،

 58. عباس

  سلام ایا میشود اگر کسی در سباه خدمت میکند جای خود را مثلا در نیرو انتظامی خدمت کتد و چگونه در فرودگاه خدمت کنیم یعنی به کدام بخش باید اشنا داشته باشیم

 59. عباس

  سلام ایا میشود اگر کسی در سباه خدمت میکند جای خود را مثلا در نیرو انتظامی بیافتد

 60. حسام

  سلام..ی سوال داشتم
  من هفته دیگه اعزامم پدافند سمنان
  برای اموزشی روز اول چی باید باخودم ببرم اصلا چیزی لازم هست چیزی ببرم..چون شنیدم روز اول لباس بهت میدن چند روز بهت مرخصی میدن برای اندازه کردن لباس و برداشتن وسایل این جور چیزا…
  از اخر چیکار کنم چیزی ببرم یا نبرم!
  ممنون

 61. علی

  سلام. من دو هفته دیگه اعزامم. چند روز قبل زانوم توی فوتبال آسیب دید در حدی که نمیشد راه برم. الان کم کم راه افتادم. ولی یه کم که فشار میارم باز درد میگیره. امریه هم گرفتم با هزار دردسر. به نظرتون توی آموزشی چی سرم میاد؟ تجدید دوره ماجراش چیه؟ تجدید دوره بشم امریم میپره؟

  • سلام تجدید دوره اگریک مدت زمان خاصی که خودشون تعین میکنن حضورنداشته باشد تجدید دوره میشین. درمورد امریه چون حساسیت خاصی به زمان اموزشی و ادامه خدمت به صورت امریه داره بله احتمالا امریه تون حذف میشه

 62. شاهرخ

  سلام وتشکراز اطلاعات خوبتون،بسیار استفاده کردم.
  من فروردین ماه اعزام میشم،وشرایطم:قدبلندوچثه بزرگ ودیپلمه وآشناباهنرهای رزمی و دارای گواهینامه پایه۳.
  دردوران آموزشی ویاطول خدمتم چه مزیت هایی درپی دارم؟و از من درکجاها استفاده میکنن؟

  • سلام اموزشی که برای همه یکسان است وافسراموزش دارید شاید در یگان به کارتون بیاد

 63. کیا

  سلام آقا ممنون از مطالب خوبتون.
  من اول اسفند اعزامم و دیسک کمر تقریبا شدید دارم و هم رباط صلیبی عمل کردم که عملش خوب نبود و الان درد شدید پا دارم و زانوم هم خم نمیشه و لیسانس و متاهل هستم میخواستم بدونم آموزشی چکار کنم که هم تابلو نشم هم کار نکشن ظاهری قد بلند و بدنم ورزیده هست تقریبا ولی مشکل درد زانو کمر زمین گیرم کرده ممنون میشم راهنمایی کنین در ضمن پزشکی فقط معاف از رزم دادن گفتن ههه لیسانسی باید قطع عضو باشی معاف بشی!

  • سلام برگه معاف از رزم تون همیشه داخل اموزشی همراهتون باشه .
   نگران چیزی نباشید ونترسید چون کاری ندارن تمام مدارک همراهتون باشه ازروزی که گردان ومسئول بهداری تون مشخص شد دنبال کاری معافی داخل محل اموزش باشید
   نهایتا مشکل تون رو بگین و زمان آموزش نظام جمع و رژه ها کنار میدان منتظر بقیه میمونید ولی نشون ندین که امادگی بدنی دارید تا از بیگاری ها هم معاف بشین

 64. میلاد

  باعرض خسته نباشید وتشکر از اینکه پاسخ میدین
  تو آموزشی میشه گوشی برد ولی دم در پادگان تحویل بدی و مرخصی ها دوباره اونو تحویل بگیری و کلا وظعیت تلفن زدن تو سپاه چجوریه باید کارت تلفن بگیری؟؟

 65. muhammadhossein

  سلام محمد یه سوال داشتم و اونم این که اگه تایپ فارسی و انگلیسی با ۱۰ انگشت بلد باشیم ممکنه به درد بخوره؟
  همچنین شما گفتی که کار با فتوشاپ بلد باشیم خوبه، میخواستم بدونم فتوشاپ در حد مقدماتی به درد میخوره؟
  یا کار کردن با ورد ویندوز چطور؟
  اگه ممکنه یه توضیح بده ممنون میشم
  من ۹۵/۱۲/۱۹ اعزام میشم!

  • سلام هرچیزی که دررابطه با کامپیوتر باشه به دردشون میخوره مخصوصا تایپیست برای تایپ نامه های اداری

 66. میلاد

  سلام
  من با دیپلم دارم میرم سربازی . فرق بین ما با لیسانس چیه؟ خیلی سخت تر می گیرند؟
  سوال دومم اینکه الان 24ماه خدمت هستتش یا نه؟
  با تشکر

 67. پدرام

  سلام.چند روز قبل اعزام معلوم میشه کجاافتادی؟؟

 68. نسترن

  سلام نامزد من یگانشو افتاده کرمان.اونجا سخت گیرن؟وضعیت تلفن زدن در یگان ججوریه.اون نتونسته بهم زنگ بزنه خیلی نگرانم.تو یگانم سخت میگین نمیذارن زنگ بزنن؟یا کارت نیس.خواهشا جواب بدین خیلیییی نگرانم…

 69. سورنا

  سلام خسته نباشید،من یکمکی تو تاسیسات و لوله کشی مهارت دارم میخواستم بپرسم تو خدمت میتونم برم تو تاسیسات اونا واستم؟میشه اداری باشم ینی صبح تا ظهر تو تاسیسات باشم؟سربازیمم سپاهه

 70. بهرام

  سلام.من دانشگاه ميرم يه سال مونده تا برم سربازي ميخواستم كسري خدمت ايثارگري پدرم بگيرم بايد از الان اقدام كنم يا بعدا برم دنبالش.
  ممنون

 71. سلام مشخص نیست

 72. علی اصغر

  من میخوام به جاهای دور بیفتم خودم بچهی همدانم میخوام بیفتم جای دور باید چیکار کنم لطفا راهنمایی کنید

 73. علی

  سلام خسته نباشین ماتاریخ اعزاممون ١٦/10/٩۵هستش روزپنجشنبه درصورت که پنجشنبه روزتعطیله فرمانده هاست میخواستم بدونم فردامیاییم خونه .روزبرگ میشیم همه یافقط اونایی که تهران هستن برمیگردن.درضمن من سربازوظیفه پدافندهستم

 74. عباس ب

  سلام من برا م جای مرکز اموزش نقطه چین زده یعنی کجا افتادم

 75. maryam

  سلام
  برادر من افتاده چابهار همه خیلی نگرانش هستیم ایا ما میتونیم تماس بگیریم و حالشو بپرسیم؟
  یا کلا فقط خودش میتونه تماس بگیره؟
  ارتش چابهار چطوره؟؟؟

  • سلام اطلاعی ندارم

  • سعید

   سلام من نظامی و شاغل چابهار هستم اگ هنوز تماس نگرفته و خانواده نگران هستن مشخصاتشو بدین بهش بگم تماس بگیره 09330421784

 76. امید

  سلام و خسته نباشید خدمت شما دوست عزیز که اینهمه وقت صرف کردین برای آگاهی دادن به من و امثال من ، من تو زمینه وب هکینگ و کلاینت هکینگ فعالیت میکنم ( در حد متوسط ) ، به نظرتون این مهارتها به کارشون میاد ؟ در ضمن 12/1 اعزام میشم

 77. مرتضی

  سلام من دفترجه مرخصی گم کردم ثبح می خواهم برم سر یگان دجار مشکل نمی شم

 78. سجاد

  باسلام من دچار افسردگی واظطراب شدید بودم که برای معافیت درخواست کردم که معاف نشدم فقط معاف از رزم شدم الان یک سال نیم غیبت دارم اما بعدبه خاطر بیماریم هیجده روز در بیمارستان بستری بودم واتاق عمل هم برای الکتروشوک رفتم مریضیم هم اسکزوفرنی تشخیص دادند الان بایدمن چه کاری انجام دهم لطفا راهنمایی کنید

 79. میلاد صفی

  سلام.غیر بومی ها رو میزارن آخر هفته ها تو پادگان بمونن؟
  پادگانمم نیروی زمینی ارتش هست

 80. سیامک

  سلام
  ممنون از اینکه به سوال ها جواب میدید
  من تو امریم یگانمو زده: مرکز اموزش وظیفه 02 انشایی نزا-اج
  ادرسم زده تهران پرندک
  رستمم دارایی کد امور مالی
  بعد این که زده اج کجا میشه
  10/10/95 گفتن معرفی کنم باس برم همون پرندک؟
  باز ممکنه از پرندک تقسیم باه جای دیگه یا نه دیگه تقسیم نداره همونجا نگه میدارن
  ممنونم

  • سلام داخل 02 تقسیم میشین البته اگر دوره کد نیستید دوره کد باشید ممکن هست بعداز پایان دوره جای دیگه ای برید

 81. یوسف

  سلام .ببخشید من یک سالی دیر اقدام کردم و شش ماه اضاف خوردم مردکم هم دیپلم ناقصه.تاریخ اعزا۱۲/۱۹هستش.میخواستم بدونم کدوم ارگان شاید بیفتم و ایا میشه جایی رو پذیرش کرد؟؟ممنون و متشکر

 82. میلاد صفی

  سلام ببخشید من اعزامی 10/19هستم میخواستم بدونم کی نامه اعزامم ب پادگان میاد ؟

 83. هليا

  سلام من ميخواستم بدونم وضعيت تلفن زدن در دوره ي اموزشي چه جوريه؟ من خيلي منتظر تلفن نامزدم هستم ، ولي خبري ازش نيست ،اموزشيش توي نيرو هوايي ارتش تهران هست ،ممنون ميشم جواب بدين، ايا من ميتونم برم اونجا ببينمش؟

 84. من بچه اردبیلم تک پسر هم هستم چیکار کنم که دوره سربازی رو تو شهر خودم باشم

 85. من بچه اردبیلم تک پسر هم هستم چیکار کنم تا دوره سربازی رو تو شهر خودم بگذرونم

 86. امیر

  سلام من اول دی ماه اعزامم ولی 27 آذر دوره تکمیلیه کارت سبز برگذار میشه که 2 هفته ست، به نظرتون میشه در دوره شرکت کنم و بعد بلا فاصله به محل خدمتم برم، یا بهتره اینطور بگم که آیا 10 روز غیبت در آموزشی به خاطر شرکت در دوره تکمیلی مشکلی پیش میاره یا خیر؟!
  ممنون از راهنمایی هاتون

  • سلام بله خدمت سربازی جدی تر از دوره تکمیلی هست ودرضمن اگر غیبت در دوره خدمت داشته باشید کسری خدمت تکمیلی به شما تعلق نمیگیره . کسری خدمت فقط به افرادی میدن که هیچ گونه اضافه یا غیبتی نداشته باشن
   با مسئولین گردان وگروهان دوره تکمیلی صحبت کنید باهاتون راه میان

 87. علی

  سلام .من برج دوازده اعزامم.تازه فهمیدم که بیماری ای که من دارم میتونم معافیت بگیرم.الان برم اموزشی تواونجا درخواست بدم؟تجدیددوره نشم؟طورخدا جواب بدید.09198118147

 88. سینا

  سلام برادر ممنون که وقت میذارین
  یه سوال
  آیا ارگان محل آموزش با ارگان خدمت لزوما یکیه؟
  مثلا میشه آموزشی ارتش باشه خدمت سپاه؟

 89. سرباز

  سلام، مطالبتون خیلی مفید بود،.ممنون
  برج بعد اعزام میشم، رشتم مکانیک خودرو هست و به تعمیرات خودرو کاملاً مسلط هستم، به نظر شما این تخصصمو مطرح کنم یا نه؟
  چون شنیدم میگن شرایط برای مکانیکا تو پادگان سخته

  • سلام بله نکنید بهتر هست البته بستگی به پادگان داره اگر پادگان های خارج از شهر افتادید نکنید چون در سرما و گرمای شدید هوا باید کارشون رو انجام بدین

 90. سهراب

  سلام.

  من لیسانس دارم و اول دیماه اعزام میشم.افتادم سپاه؛ اردکان یزد و پس از اون پادگان آماد و پشتیبانی سپاه تهران و خودمم هم بچه اسلامشهرم …

  سوال اولم اینه که آیا بردن کتاب آمادگی ارشد مثل ریاضی کار منطقی هستش؟یعنی میشه اونجا اینجور درسی هم خوند ؟

  و دوم اینکه آیا در طول خدمت اونقدری وقت اضافه هستش که آدم به فکر درس خوندن باشه یا از همین الان به فکر یه کار دیگه ای باشم؟

  • سلام ریاضی رو زیاد پیشنهاد نمیکنم چون بافشارهای ذهنی که هست کمترمیشه تجزیه وتحلیل ومحاسبات رو انجام داد اما بستگی به خودتون داره . وقت همیش هست

 91. سعید

  یعنی من میتونم الان که مشغول پاس کردن. این یه درس هستم دفترچه ام رو پست کنم؟

  • سلام باید انصراف بدین و دفترچه رو بفرستید ومجددا ثبت نام کنید و ادامه بدین تا زمان اعزام تون برسه . از مدرسه وپلیس +10 بپرسید تا مطمئن بشین

 92. سجاد

  سلام ؛ آیا فرزندان پرسنل نیروی انتظامی رو در دوران خدمت شهر خودشون میندازن ؟
  با تشکر

 93. سعید

  سلام
  من یه درس از سال چهارم پیش دانشگاهی ام(رشته ریاضی هستم) مونده وشبانه ثبت نام کردم ميخوام بعد قبولی برم خدمت باید چکار کنم برای اعرام

 94. حسن

  سلام من فوق دیپلم تربیت بدنی دارم میخوام برم خدمت تو سپاه هم اشنادارم میخوام بدونم امکان این هست که صبح تا ظهر برم ینی اداری؟ چ قسمت هاییش اداریه؟ بسیجی فعال هم دارم

 95. علی

  سلام , خسته نباشید من 19/9/95 اعزامم ی برادر دوقلو هم دارم 05 کرمان آموزشیه اون که اموزشیش تموم بشه من باید برم آموزشی چن روز پیش زنگ زد گفت ی قانون هست (برادر در حال خدمت) گفت با این قانون میتونی بیوفتی شهر خودت خواستم ببینم راسته؟ راستی معاف از رزم هم هستم مشکل تنفسی دارم. ممنون میشم جواب بدین

  • سلام بله راست هست و میتونید اقدام کنید البته پادگان مربوط به در شهرتون داشته باشید

 96. سرباز

  دست شما درد نکنه خیلی ممنونم
  من لیسانس خودرو هستم،و رزومه مهارتی و تخصصی هم دارم، میخوام برای امریه بیفتم ارتش، اگر این ماه برگه های آماده به خدمت رو پست کنم، تخمینی کی تاریخ رفتنم میشه؟
  برای وزارت صنعت معدن تجارت و یا سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران میخوام در زمینه رشته خودم امریه بگیرم، نکته ای شما یا دوستان میدونید ممنون میشم بفرمایید..
  سهمیه و قوانین 5 گانه و پارتی هم ندارم. و میخوام یک امریه در زمینه رشتم بگیرم. مانند ایرانخودرو یا شرکت سایپا،

 97. میلاد صفی

  سلام.ببخشید یه سوال…درجه فوق دیپلم با دیپلم ها و زیر دیپلم ها فرقی میکند یا نه؟
  اگه فرق میکند چه دزجه ای به فوق دیپلم هامیدهند؟

 98. علی

  سلام ببخشیدمن اعزامم۱۹/۱۱/۹۵هستش برااموزشی براعیدچن روزمرخصی بهمون میدن ودرروزچن ساعت استراحت داریم

 99. میلاد صفی

  سلام من اعزامی10/19هستم و مدرکمم فوق دیپلم هست..میخواستم بدونم حقیقت داره که مدرک فوق دیپلم با دیپلم فرقی ندارن؟

  • سلام بستگی به پادگان دارد که شمارا با لیسانسه ها در یک گروهان بندازند ولی در کل بله تفاوت انچنانی ندارند

   • میلاد صفی

    بعد درجه ای که میدن هم با دیپلم ها و زیردیپلم ها فرقی نمیکند عایا؟

    • بله متفاوت هست طبق مدرک تحصیلی واگر دوره کد بخورید طبق دروه کد یک درجه بالاتر میدن که البته برای همه صدق نمیکنه بیشتر شانسی هست

 100. بهزاد

  سلام . من مدرك پیش دانشگاهی دارم و بين اورگان ها (سپاه و نيرو انتظامي و ارتش و وزارت دفاع) حق انتخاب دارم چون آشنا دارم ولي مشكل اينجاست كه آشنام تو نيرو انتظاميه و در صورتيكه من برم نيرو انتظامي ميتونه هوامو داشته باشه ولي اگه منو مثلا سپاه بندازه ميگه از اون به بعد در اختيار من نيستي و من كمكي نميتونم برات بكنم ، به نظر شما کدوم اورگان را انتخاب کنم ؟

 101. سحر

  با سلام داداش من متولد 1377/5/19 مشکل بیماری پوستی و همچنین بیماری تنفسی داره میخواستم بپرسم میتونه معاف بشه؟ شرایطش چه طوریه؟
  خیلی ممنون

  • سلام اطلاعی ندارم دست کمیسیون پزشکیه ست از نظام وظیفه بپرسید

  • عبدالکریم

   اره میشه اگه پارتی داشته باشی الان از نظام وظیفه میفرستن کرمان بیمارستان سیدالشهدا اونجا دکترها ازاد حساب مبکنن دو میلیونی خرجشه من رفتم خرج کردم اما معاف نشدم

 102. ساسان مهتاب

  سلام.
  آقا دمت گرم خیلی خوب بود مطالبت عالی بود همش.حساب کار کاملا اوم دستم.

  فقط یه جا گفتی کارشناسی به بالا برن دنبال امریه دولتی…
  دقیقا برم کجا پرس و جو کنم برای امریه؟
  پلیس + 10 یا جای دیگه؟!

 103. محمد

  سلام. بنده فرزند معلولی که دچار کم توانی ذهنی است دارم و اعزام یکم آبان هستم وبرای معافیتم از طریق بهزیستی اقدام کردم .اگه کمیسیون پزشکی در طول دوره آموزشی باشه آیا به بنده مرخصی میدن؟

  • سلام اره میدن اما مدارک مربوطه همراهتون باشه تا بتونید ثابت کنید وراحت تر مرخصی بگیرید البته مرخصی گرفتن در اموزشی بسیار سخت هست

 104. محمد

  سلام. بنده اول اردیبهشت ۰۴ بیرجند افتاده بودم اما با گواهی پزشکی تمدیدش کردم البته با دلیل بیماری .ولی الان سپاه پرونده تحویل دادم ایا احتمالش هست که بیفتم سپاه یا اینکه چون قبلا افتادم ارتش الان برای سپاه قبول نمیکنن.

 105. حسین

  سلام..من .24مهر.95.آموزشی .کرمان شهیدباهنر افتادم…میخواستم بدونم.اونایی .اضافه وزن دارن..کارشون چجوریه.سخت گیری میکنن…

  • محسن

   داداش.جواب ندادی..منتظر جوابم

  • سلامدر خدمت با کسی تعارف ندارن بستگی به فرمانده تون داره ولی سختگیری های خدمت زمان خوبی هست تا اضافه وزن تون رو از بین ببرید

 106. ali

  سلام
  میخواستم بپرسم آیا کسی که رتبه ی اول فارغ التحصیلی هم تو دوره کاردانی و هم کارشناسی باشه تاثیرمثبتی تو سربازی داره یا نه؟

 107. علی اصغر

  سلام،من متولد 1377/03/19هستم
  مدرکمم پیش دانشگاهیه
  میخاستم ببینم اگه بخوام بهمن و اسفند ب خدمت برم غیبت حساب میشه؟
  و چ موقع ثبت نام کنم تا بهمن و اسفند اعزام شم

  • سلام بعداز پایان تحصیلات 6 ماه فرصت دارید تا معرفی کنید.(جدیدا فک کنم یک سال شده اما مطمئن نیستم از نظام وظیفه بپرسید)

 108. علیرضا

  سلام،من امسال دانشگاه (کاردانی)قبول شدم دو دل هستم که برم خدمت یادانشگاه به نظرشمابهترین زمان برایه خدمت ازلحاظ تحصیل کی هست؟!
  درضمن مدرک فنی حرفه ای تعمیرات پکیج توخدمت به دردم میخوره؟؟

  • سلام هر کار فنی که بلد باشید توپادگان به دردتون میخوره اما شرایط کار در پادگان با بیرون رو اصلا باهم مقایسه نکنید معملوا وضعت شرایط جوی سرما وگرما خیلی سخت تر از شهر هست
   شماوضعیت خودتون رو ببینید بعد تصمیم بگیرید

 109. بهروز

  سلام. تک پسر تو شهر خودش خدمت میکنه؟

 110. Milad

  جواب ما رو ندادین

 111. Mahsaa

  میشه بگیدوضعیت تلفن زدن تودوره اموزشی چطوره؟؟؟؟؟؟
  الان یازده روزه از نامزدم خبری نیس😔

  • همیشه میشه زنگ زد ولی بستگی به ارشد و فرمانده گروهان هم داره اما شب ها دراختیارخودشون هستن غیرازمواقعی که نگهبان هستن

 112. سعید

  سلام خواستم بدونم در دوره آموزشی خدمن چه زمانی اجازه هست که تلفن بزنیم؟

 113. مهرداد

  سلام من پایان خدمتی تیر 95 هستم 15روز به دوره اموزشی رفتم و 16 روز هم بعد مرخصی نرفتم بعد 16 روز هم دو روز رفتم دوباره الان دو هفتست نرفتم الان اگه برم عاقبتم چیه

 114. میلاد

  سلام. من 19 مهر اعزامم فردا و پس فرداش تعطیله
  همون روز اعزام میشم یا بعد تعطیلات؟

 115. سلام
  ممنون از نکته ها—راستش برام sms اومده که اگه وقتش شده باید نامه رو پست کنم–من در اول دبیرستان ترک تحصیل کردم و کار میکنم الان میخوام برم مدرک دیپلوم عکاسی مو بگیرم که این sms اومده—-در حال حاضر کارم میکس فیلم به صورت حرفه ای-عکاسی-فیلم برداری-طراحی و روتوش عکس هست—-به نظرتون همینجوری بدون مدرکم جذب میشم؟؟

 116. Nima

  سلام یه سوال داشتم
  میخواستم بدونم من 1377/8/21مشمول میشم .چقد وقت دارم برم خدمت واینکه بامدرک دیپلم درتمامی ارگان مثل سپاه
  ارتش
  نیروی انتظامی چه درجه دارم
  ممنون

 117. سهراب

  سلام من موسیقی کار میکنم ساز ویالنـ از سال 90 . ساز ترومپدم میخوام قبل سربازی ک چند ماه دیگه میخوام براش اقدام کنم و یاد بگیرم

  ایا راحت میتونم برم در یگان موزیک یا شانسیه؟
  راسی معاف از رزم هم هستم

  اینا ربطی ب هم نداره؟
  ممنون میشم اگر راهممایی کنید

 118. نادر

  باسلام من آموزشی 4.1تهران هستم که در تاریخ 5.9به مرخصی آمدم واپاندیسم ترکید وپنج روز بستری شدم وبعد دکترپانزده روز استراحت پزشکی داده آیا من دوباره تجدید دوره آموزشی میشم

 119. حسن

  سلام خسته نباشی آقابعداینکه آموزشیت تموم شه یعنی درزمان خدمت دقیقاچه کاری انجام میدیم واینکه اگه بخوایم بیفتیم مناطق بدآب وهواشرایطش چیه؟

 120. محمد

  سلام آقااگه تک فرزندباشی معافیت شاملت میشه؟
  اگه کف پات کمی صاف باشه چی؟

 121. amin

  سلام من اعزام 19 شهریور هستم امکانش هس بدونم .سپاه افتادم یا ارتش؟؟

  • سلام برگه اش به زودی براتون میاد

  • امیرمحمد

   داداش منم اعزامم ۱۹ شهریورا.همدانم.خدا میدونه کجا میخوام بیفتم.هنوز معلوم نشده

 122. amin

  سلام و خسته نباشید . من که معاف از رزمم چه فرقی داره شرایطم با کسی که نیست ؟ و آیا مدرک ielts کار آمده ؟

 123. علی

  سلام خسته نباشیدآقامن شهریوامسال18سالم میشه ومعافیت تحصیلی ندارم چقدروقت دارم که خودم روبرای خدمت معرفی کنم واینکه من دیپلم تجربی دارم معدل کتبی9.5ومعدل کل15.5میتونم درحین خدمت درنظام استخدام شم؟باتشکر

 124. محمدهادی

  سلام دوست عزیز خوب یک سوالی درمورد سربازی داشتم امیدوارم کمک ام کنید من تاریخ اعزام آموزشی ام 1395/4/19 بوده من نرفتم الان میخام برم باید به کجا برم که تکلیف مشخص بشه باید برم پلیس +10 برم باید چکارکنم میخام تکلیف مشخص بشه یک سوال دیگه امکان داره من برم بگم نرفتم بازم برام نامه بزنن تاریخ اعزام جدید بزن محل رفتن عوض بشه یانه باتشکر

 125. امیر

  سلام. خواستم بدونم بعد اتمام دوره اموزشی تا مشخص شدن محل خدمت و اعزام ب محل چقد فاصله زمانی هست؟ منظورم مرخصی پایان دوره اموزشیه چندروزه؟ ممنون

 126. عرف

  سلام دوست عزیز ، میخواستم بدونم توی آموزشی من که فوق دیپلم دارم وضعیت ام چطوریه ؟
  با دیپلم و زیر دیپلم ها حساب میشم یا با لیسانس و بالاتر ؟ ممنون

 127. سلام ! خسته نباشید ! طاعات و عباداتتون قبول باش
  ببخشید چن سوال داشتم !
  اول اینکه میشه تو سربازی درس بخونم ( واس کنکور) اینقد وقت آزاد هست ک بخونم ؟

  یک سرباز در طول روز چقد وقت آزاد داره ؟ تو پادگان کتاب درسی ببینن چیزی نمیگن ؟
  لطفا جواب بدین 🙁

  • سلام در یگان اره وقت ازاد دارید ببینن درس می خونید کار زیادی باهاتون ندارن که بستگی به عملکرد خودتونم هم داره
   بعدازظهر معمولا ازاد هستید . نه خوشحال هم مین ببینن دنبال این چیزا هستید

 128. بهزاد

  سلام خوبین
  کسی که قبلا خدمت رفته و معافیت از تحصیل گرفته و الان درسش تموم شده باز اموزشی میره؟؟؟

 129. حبیب

  سلام .ببخشید خواستم بدونم آیا من با دیپلم کامپیوتر میتونم تو خدمتم استخدام شم؟؟/ با برنامه های عکاسی ویرایش فیلم وفتوشاپ هم حرفه ای کار میکنم /آهنگ سازی هم بلدم

 130. حسین

  سلام.

  من برج 6 اعزام میشم. اما برای آزمون نظام مهندسی ثبت نام کردم. که آزمون 6/12 برگزار میشه. بنظرتون بهم مرخصی میدن که بیام آزمونم رو بدم یا نه؟

 131. علی

  سلام و خسته نباشید ،مدت آموزشی برای فوق لیسانس چند روزه؟

 132. احمد

  سلام آقای علی پور،خسته نباشید،آیا به متاهلی بدون بچه طبق قانون جدید کسری تعلق میگیره؟

 133. رسول

  باسلام
  میخواستم بدونم که من با لسانس دفترچه پست کنم و ارتش بیافتم درجه من چی هست خوبه یا حتما باید پاییم بالاباشه تا برام خوب باشه مرسی از جواب گویتون

  • سلام شانسی هست ومشخص نمیکنه ولی معمولا گروهبان یکم.فرقی با سرباز صفر ندارید یعنی همه کاری دستتون میدن التبه بستگی زیادی به محل ویگان خدمتی تون داره ولی ارشد بهتر هست فعلا

 134. مهدی

  سلام.به خاطر خراب بودن آب، از چهارشنبه تا صبح دوشنبه مرخصی دادن و کل سربازهارو فرستادن مرخصی.حالا من سرماخوردم و دکتر گفت گواهی پزشکی برات مینویسم. اگه 3/4روز بعد مرخصی غیبت کنم، گواهی پزشکی نشون بدم اتفاقی پیش نمیاد؟ قبول میکنن؟
  خواهش میکنم جواب بدین

  • سلام ازنظر مرخصی دوره خوبی رو شروع کردید ولی وضعیت آب اونجا همیشه همینطوری بوده ومتاسفانه کاری نمیشه کرد.
   سرماخوردگی معمولی ترین بیماری هست که دراین دوره برای سربازان رخ میده درمان رو جدی بگیرید چون در این دو ماه بازهم بهتون منتقل میشه.
   گواهی رو معمولا قبول ندارن فقط باید پزشک داخل پادگان تایید کنه پیشنهادمیکنم غیبت نکنید چون پاک کردن غیبت دردسر داره.برگه رو همراه خودتون ببرید به پزشک اونجا نشون بدین اونها اگه تشخیص دادن که وضعیتتون خیلی بد هست مرخصی میدن (ولی معمولا به خاطر این بیماری ها مرخصی نمیدن) حتی برای شکستگی پا و این چیزها هم مرخصی نمیدن.

 135. حسین

  سلام.
  میخواستم بدونم من که بعد از کمی دویدن از نفس میفتم عادیه؟اگه عادی باشه خودمو آماده کنم.آخه من تنگی نفس دارم.و اینکه شنیدم اگه بیماری خاصی برای معافی داشته باشی معاینه پزشکی در برگ لحاظ نمیکنه و باید قبل از معاینه پزشکی دکتر بری تا با مدرک بهشون ثابت کنی که مریضی.درسته این حرف؟

  • سلام. بهتره اماده کنید البته اگه شرایط تون حاد هست زمان اعزام یه برگه معرفی به پزشک هست اونجا بگید تا براتون معاینات مخصوص انجام بشه.دقیقا باید ثبات بشه بهشون. و جدیدا حرف دکترهای بیرون روهم قبول نمیکنن و داخل پادگان پزشک هایی هستن که اونجا هم باید تاییدیه بگیرن و بهتره مدارک مربوطه همراهتون باشه

 136. بهار

  سلام،بدترین زوزای عمرمو دارم میگذرونم،شوهرم 1هفتس پادگان شهید باهنر کرمان نیروی انتظامی اعزام شده،نمیزارن درست تماس بگیره اعصابه همه بهم ریخته،وضعیت مرخصیش معلوم نیس خواهش میکنم سوالمو جواب بدید،تو آموزشی وضعیت مرخصی به چه صورته؟بدجوری سرماخورده دارم دغ میکنم😭

  • سلام خدمت سربازی هست و شرایطش همینه باید عادت کنید تو اموزشی وضع همینه . شب میتونه باهاتون تماس بگیره. پزشک هم هست و توی اموزشی سرماخوردگی شدید یک چیز کاملا عادی هست به دلیل شرایط بهداشتی که معمولا اکثرا رعایت نمی کنن این بیماری بسیار همه گیر هست.
   نراگنی شما چیزیو درست نمیکنه . مرخضی باید کمش یه ماه اول بگذره تا یه میان دوره بدن که اونم مشخص نیست بدن

 137. mhamnadali

  سلام خوبید من مدرکم دیپلم هست برای سربازی چه درجه داره?? ممنون

 138. پوریا

  سلام ببخشید من یه سوال داشتم ممنون جواب بدید
  می خواتسم بپرسم اول که
  میشه در حین خدمت استخدام شد من مدرک IT دارم حالا ارتش یا نیرو انتظامی چون سپاه که نمیرم مظمئنم چون پذیرش نگرفتم
  و دوم اینکه پدرم نظامی بوده ارتش نیرو دریایی و افسر می تونم تو شهر خودم باشم ؟

  • سلام باید در ازمون استخدامیشون شرکت کنید چون سهمیه دارید راحت تر جذب میشین.
   اگه پایگاه نیروی دریا توشهر شما هست اره ولی مشخص نیست باز

 139. mhamnadali

  البته من علاقه به ساز و آواز دارم ولی تخصص شو ندارم

 140. mhamnadali

  سلام بچه‌ها خوبید من بی تخصص هستم چیکار کنم کمکم کنید

 141. علی

  سلام.
  تک پسرها تو شهر خودشون خدمت میکنن؟

  • سلام بستگی به ارگان خدمتی تون داره که تو شهر شما وجود داره یا نه. در کل میگن اما اصلا قابلیت پپیش بینی نداره ومشخص نیست.

 142. shadmehr

  سلام
  آیا مرجعی یا سایتی برای رسیدگی به درخواست ها و شکایات سربازان هست تا به صورت اینترنتی به درخواست ها رسیدگی کنن؟

  • سلام بنده تابحال چنین جایی ندیدم. اما داخل خود پادگان میتونید به بازرسی مراجعه کنید.

 143. فواد

  سلام علیکم .
  غرض از مزاحمت اینکه کسی میتونه توی خدمت سربازی هر ارگانی که افتاد درخواست بده که استخدام بشه .بنده لیسانس کامپیوتر دارم .ممنون میشم که جواب بدید .یا علی

  • سلام سال نو مبارک
   قبلا میشد اما الان فکر نکنم معمولا به صورت استخدامی هست و توی ازمون هاشون باید شرکت کنید.موفق باشید

 144. اشکان

  سلام محمد جان خوبی
  من 19اعزامم میخواستم بدونم که معاف از رزمم ولی داخل برگه اعزامم نزده رفتم نظام وظیفه گفت باید اونجا باید بگی یعنی اونجا باید چیکار کنم روزی که رسیدم؟بعدشم به دردم میخوره معاف از رزم

 145. معصومه

  خواهشا جواب سوالمو بدید یعنی حتی اجازه نمیدن زنگ بزنن با اینک نزدیک یک ماه از اموزشیش گذشته خواهشا جواب بدید

 146. معصومه

  سلام نامزدم از 19 بهمن رفته پادگان سیرجان واس اموزشی از اونموقع تا امروز ک 11 اسفنده حتی یبارم زنگ نزده خیل ینگرانم ؟ شماره پادگان و می خوام, چیکار کنم حالا

  • سلام نگران نباشید اینکه هنوز زنگ نزده شاید بخاطر مشکل مخابراتی باشه معمولا پادگان ها تلفن درست و درمونی ندارن.طی روز اموزش هستن و سربازا نمیتونن زنگ بزنن .شما ابتدا با 118 استان خودتون 118 کرمان یا سیرجان رو بگیرید سپس از اونجا شماره تلفن های پادگان رو بگیرید .ساعت اداری کسی جواب نمیده بعدازظهر زنگ بزنید ان شالله که جواب میدن. نگران نباشید

   • معصومه

    زنگ زدنش مشکلی نداره فقط بدونم سالمه کافیه, شرایط منم جوریه ک فقط صبحا میتونم باهاش بحرفم, ممنون از راهنماییتون

 147. محمد

  سلام.. من یک ماه آموزشی رفتم بعدش غیبت داشتم دی ماه باید واسه تجدید دوره میرفتم. که نرفتم… درسته میگن تجدید دوره هر سه ماه یک بار؟یعنی دی نرفتم فروردین باید برم؟

  • سلام دراین مورد اطلاعی ندارم ولی فک نکنم اینطوری باشه دوره بعدی دوباره اعزام هس مسلما شما هم بایدبرید.دو نفر در دوره ما اینطوری شده بودن که ازباقی مونده دوره قبل ما بودن درنهایت دوره ما رو تموم کردن و رفتن

 148. علی

  باسلام میخواستم بدونم بعد از یک بار تعجیل امکان تمدید وجود دارد؟

  • سلام امکانش هست ولی باید دلیل خوبی داشته باشید که بستگی به پلیس +10داره قبول بکنه یانه وسامانه نظام وظیفه

 149. وحید

  سلام. مرسی بابت پستتون. تو نظرات گفتین معاف از رزم تو اموزشی فرقی نداره یعنی بدرد نمیخوره؟ من فکر میکردم معاف از رزم فقط بدرد اموزشی میخوره. مگه بعد اموزشی بازم کارای رزمی هست که اونجا بدرد بخوره. بعد آموزشی مگه کارای اداری نیست. میشه توضیح بدید با داشتن معاف از رزم از چه کارایی تو اموزشی معاف میشی؟ من فوق دیپلم دارم بعد آموزشی به نظرتون کجا ممکنه بیفتم؟ نظری دارید؟ مرسی

 150. ایمان

  با سلام و عرض وقت بخیر.
  ممنون از به اشتراک گذاری این اطلاعات مفید.
  من و دوستم با هم دفترچه فرستادیم. تاریخ اعزام هر دوتامون هم یکی هست. می خواستم بدونم با توجه به اینکه هم شهری هستیم امکان داره آموزشی با هم یه جا نیفتیم؟
  پیشاپیش از شما تشکر می کنم.

  • سلام هرچیزی امکان داره.
   دوستی داشتم که از دوره آموزشی،دوره کد،یگان هم باهم بودن ولی ز مان ترخیصی چون یکیشون کسری بیشتری داشت زودتررفت

 151. سلام نه داداش هنوز پلیس+10 نرفتم.اگه بشه میخام برم بندرعباس واسه جواب کمیسیون.بعدش از اون طرف برم پادگان سیرجان…مگه جواب کمیسیون به پادگان اعلام نمیشه؟یا من خودم باید برم؟

 152. سلام محمد جان من تجدید دوره شدم یعنی 01/10 باید میرفتم که نرفتم…میگم کی ممکنه من اعزام بشم؟یعنی ممکنه چندروزدیگه توی همین ماه اعزام بشم؟

  • نه اگه میخاستین برین بایدد اول همین ماه میرفتین الان که دیر شده.پلیس +10رفتین آخر؟

 153. ام اس

  سلام …
  پادگان شهید پژوهنده شاهرود چطور بود … هرچی میگردم تو اینترنت ازش چیز خوبی پیدا نمیکنم … راهنمایی خاصی نداری برا من

 154. سلام ممد جان امروز واسم حقوقو ریختن…یعنی چی؟اگه قراره تجدید دوره بشم پس چرا حقوقو ریختن؟به خدا گیج شدم نمیدونم چیکار کنم؟نمیدونم برم پادگان امریه ام رو بگیرم؟ازون طرف به قول اونا من تجدید دوره شدم پس امریه ی من نباید بیاد…باید بیاد به نظرت،من که نمیدونم؟!!!

  • چون سربازهستیدحقوق می ریزن.شما پلیس +رفتی؟اگه اونا ج ندادن بروپادگان یا زنگ بزن ببین چیکارباید بکنی.
   یه شماره تلفن برای نظام وظیفه هم بود اونام ج میدن

 155. سلام ممد راستی میگم من میخام برم پلیس+10 مدارک پزشکیمو همون مدرک تشنج داشتنمو که دکتر گفته اگه خدمت رفتی باید خدمتت در کنار خانواده و همون شهر باشه رو نشونشون بدم یا نه؟از کجا میدونی تا به پلیس+10 مراجعه کردم زود همون موقع امریه ام مشخص شده؟

  • چون اونا اطلاعات شمارو دارن وازاین به بعد فقط پلیس + کارای مربوط به خدمت روانجام میده
   مدارک روزمان اموزشی به دکتر پادگان هم بایدنشون بدی تا معاف ازرزم بودنتو تایید کنن

 156. سلام ممد جان میگم تو این مدتی که منتظر می مونم اضاف که نمیخورم،نه؟البته ممد من منتظر جواب کمیسیون پزشکی ام که بیاد،اگه اوکی شه که اینا همه کشکه،خدا کنه!!! آخه یکی دیگه از دوستامم منتظر جواب کمیسیونش بود که بهش گفتن واسه ماهه دیگه…منظورم از آنلاین جواب دادن تو به سوالایی که ازت می کنمه اوکی،گرفتی چی شد؟آخه جوابایی که بهم میدی مثلا یکی،دو روز بعد میاد واسم…شرمنده که با سوالام خسته ات میکنم داداش…دمت گرم منتظر جوابم.

  • اضاف اگه بخورید معمولا بخشید میشه که بستگی به تیزبودن خودت دریگان داره البته کارت درست بشه که اینها هم میره کنار.ولی پادگان روبرو لااقل که دردسر نشه برات

 157. ممد میگم مگه تو آنلاین جواب نمیدی؟

 158. سلام ممدجان من امروز 30.9.94 میخام برم پلیس۱۰+ دیر نشده؟ یعنی یکم اعزام هستم چون من فوق دیپلم ام یا میره واسه 1.12?یعنی زود معلوم میشه که کجا باید اعزام بشم؟البته منتظر نتیجه کمیسیون واسه معافیم هم هستم…ممد میگم من تشنج دارم (صرع)،به نظرت معاف میشم؟من سه ساله دارم دارو مصرف میکنم.تو مدارکم دکتر توصیه کرده بود یعنی کتبی نوشته بود به خاطر مریضیم باید خدمتم در کنار خونوادم باشه.نظرت چیه داداش؟؟؟

  • اعزامت که فک نکنم به این زودی مشخص بشه ولی باتوجه به شرایطی که داری احتمال داره فرق کنه.جدیدا برای معافی حساسیت زیادی به خرج میدن ان شالله که میدن.
   اگه هم ندادن احتمالا نزدیکیترین جای ممکن می افتی

 159. سلام ممد جان،میگم منی که تجدید دوره شدم چه فرقی میکنه که جای قبلی برم یا کلا بخوام از اول بگیرم و دفترچه پست کنم که جای دیگه ای خدمت کنم؟من اعزامی 1.8.94 بودم بچه ها 27.9.94 تحلیف شون بود یعنی امریه من با اونا نیومده؟بعدش شما به من گفتی خودشون خبرمیکنن ،پس من بمونم خونه تا خبرم کنن؟تو این مدتی که منتظر میمونم اضاف نخورم؟ممنون میشم سریع جوابمو بدی…!

  • شما اول ازهمه پلیس +10برو شاید ازاونجا اقدام کن چون اطلاعات شمارودارن نیازی به پست د فترچه نیست
   احتمالا یه برگه امریه دیگه براتون میزنن که جاش هم مشخص شده احتمالا.

   • Milad

    سلام من دوره آموزشی رو تموم کردم مرزبانی نیرو انتظامی بودم 92آذر بعدش که تموم شد نرفتم یگان حالا میخام برم آیا تجدید دوره میشم یا نه منی که آموزشی تموم کردم مستقیم میرم یگان

 160. سلام محمد جان.من خدمتم نیرو دریایی سیرجان بود،تجدید دوره شدم،میگم میشه دوباره برم دفترچه بگیرم و پست کنم؟یعنی برم که از دست ارتش خلاص بشم…به خدا فکر کنم پادگان ما تنها پادگانی باشه که ساعت3:45صبح برپا میدن…ببین چیههههههههههه سیرجان! امیدوارم کسی اینجا نیفته خدمتش!!!

 161. سلام آقای علی پور میخاستم بدونم برای تجدید دوره من نامه ای باید بیاد یا خودم باید برم،به خدا نمیدونم.بعدش تو پادگان من ارشد اعزامی های جدیدم آره؟به منم فرمانده دوره رو سخت می گیره؟تو کدوم قسمت باشم که از آموزش ها و……معاف باشم؟

  • نه خودشون معرفیتون میکنن به پادگان ما فقط بایدتشریف ببرید پادگان.
   ارشد بشی نیانه تاثیری نداره بستگی به نظرفرمانده تون داره.سخت برای همه هست شاید شما بیشترازبقیه مشخص نیست
   منشی بشین خوبه که باتوجه به وضعیت شما فکرنمیک نم به شمابدن

 162. محمد علی هشیار

  سلام ببخشید من معاف از رزم هستم . زندکی من چه فرقی خواهد کرد اونجا تو پاذگان

 163. سلام میخواستم بپرسم که من تجدید دوره شدم،اعزامی 1.8.94 بودم باید حتما 1.10 برم یا نرم غیبت میخورم؟باید تو پادگان خودمون آموزشی رو بگذرونم؟بعد که دوره آموزشی رو برم از خدمتم کم میشه؟شرمنده تورو خدا زود جواب بدین.

  • سلام معمولادوره بعدیش باید اعزام بشید.ارهر مکان هم قبلی هس.سوال اخرتون رونمی دونم ولی فک نکنم کم بشه جزو خدمتتون هست واشتباه خودتون باعث این وضعیت شده به نوعی تنبیه یا اضافه خدمت هس

 164. احمد

  سلام.من 5 روز دیگه اعزاممه ان شاالله. امریه هم نیستم.
  همون تارخ که اعلام شده میبرن یا مث قدیما لباس رد میدن و یک هفته مرخصی داریم.ممنونم

 165. سلام من داشتم دوره ی آموزشی رو می گذروندم که اقدام کردم واسه معافی و اعزام بهی شدم.چند روز استعلاجی داشتم بعد 3,4 روز بیشتر موندم بعد رفتم کمیسیون که بهم گفتن تجدید دوره،واقعا واقعیت داره؟باید از اول آموزشی رو بگذرونم؟باید همون پادگان برم آموزشی یا اصلا میشه دوباره دفترچه بگیرمو ارسال کنم که جای دیگه بیفتم؟من نیروی دریایی سیرجان بودم،میخام دوباره دفترچه پست کنم،شاید بشه دوباره یه شانس داشته باشم،راستی هرجا باشم باید آموزشیمو همون پادگان سیرجان بگذرونم یا نه؟اصلا واقعا راست میگن تجدید دوره شدم یا الکی بهم گفتن؟تورو خدا زودتر جواب بدین ممنون میشم.

 166. omid

  لطفا جواب مارو هم بده

 167. omid

  تا چندروز قبل از از اعزام .می توان از بند پ .در سپاه پزیرش شد .یعنی .چند روز قبل از اعزام تقسیمات کشوری انجام می شو د .بعد من اعزامی 9.19 هستم می دونید کجا افتادن .با تشکر فراوان

 168. بهزاد

  با سلام.ممنون از راهنماییهاتون.نظرتون راجع به وزارت دفاع چیه؟؟؟؟

  • سلام اگه بتونید اونجا برید که عالیه .تاحالا ندیدم که کسی بره.ازبقیه ارگان هابهتره.ولی حساسیت زیادی داره اونجا
   البته چندسال پیش توی دفترچه ها یه گزینه داشت به اسم وزارت دفاع هرکی دوست داشت اونو میزد بقیه شانسی بود الان حذف شده.

 169. فرهاد

  سلام
  نکات جالب و تجربیات کارآمدی داشتید.
  ممنون که بدون هیچ چشمداشتی اطلاعاتتونو در اختیار ما قرار دادین.
  بسیار استفاده کردم.

 170. نوید پیلوار

  سلام،بسیار سپاسگذارم از محبت شما دوست عزیز مبنی بر اشتراک گذاری تجربیات خدمت،بنده هم اول تیر اعزامم،مطالب و تجربیات شمارو خوندم،متاسفانه نشد امریه بگیرم و خوشبختانه روی فتو شاپ و آفیس و عکاسی و فیلم برداری تسلط خوبی دارم،امیدوار شدم که شاید به کارم بیاد.
  موفق باشید.

 171. امین

  سلام دوست عزیز،من 19.12.93 اعزام شدم سپاه نیرو زمینی، چند سوال داشتم لطفا حتما برام ایمیل کن
  من که تو این دوره اعزام شدم دوره طلای هست چون بعد از یک هفته آمدیم مرخصی تا 14
  سوال فرمانده میگفت که شما بعد از عید که اومدین کلاساتون فشرده هست و خبری از میان دوره مرخصی آخر هفته نیست آیا راست میگن یا برای ترساندن؟
  فرمانده میگفت که شما کار نامه دارید اگر امتحانات قبول نشین تجدید دوره میشی راسته؟
  فرمانده میگفت اگه دومت کج باشه تجدید دوره فلا باشی تجدید دوره بسان باشی تجدید دوره راسته یا دروغ؟
  در کل حرفاشون برای ترسوندن هست یا نه واقعا انجام میدن

  • سلام
   واقعا بااین همه تعطیلاتی که داشتین بازم انتظارمیان دوره دارید؟؟؟
   میان دوره ای درکارنیست چون بعدعید نهایتش یک ماه اموزشتون میمونه چون همش تعطیلات بود.فشردگی هم بله درست گفتن آموزشی که باید در دوماه بهتون میدادن رودریک ماه بهتون میدن وخستگی هاتون بیشترمیشه متاسفانه
   کارنامه هم بله وجود داره پایان دوره امتحان میگیرن.تجدید نه برای ترساندن گفتن
   نه اینطوری که برای هرکاری تجدیددوره بشید کمی هم برای ترساندن هست
   اگه دعوایا درگیری راه بندازید امکان تجدید دوره کردن وجود داره همین

 172. masuod niyazi

  عالی ,ممنون از تجربیات شما
  میخواهم برم خدمت راهنمایی لازم دارم
  اگرممکن است با شماره …..ویا به ایمیل تماس بگیرید.
  (((فقط امروز رو وقت دارم)))
  هزینه تماس و …با من
  ممنون ,موفق باشید.

 173. واقعا خوبه که یک نفر داره از داخل معرکه، بی‌طرفانه برامون گذارش میکنه؛ با توجه به اینکه من این دوره رو در پیش دارم و نهایتا باید به سربازی برم، تا به حال تصورات اشتباه زیادی داشتم که خوشبختانه به مدد شما دارم با واقعیت روبه رو میشم.
  ممنون

  • خوشحالم که تجربیاتم به دردتون خورد.امیدوارم به خوبی این دوره رو بگذرونی یحیی جان

 174. Rasool

  سلام محمد جان
  نکات بسیار مفید و جالبی رو گذاشتی
  موفق باشی

  • امير

   ميخواستم بپرسم سه روز غيبت باعث تجديد دوره ميشه

   • امير

    در آموزشي سه روز غيبت باعث تجديددوره ميشه

  • محمدحسین

   سلام میشه بگین دوره اموزشی برای دیپلم ها چند وقت هست بعد کسی ک متاهل هست رفته اموزشی مرخصی بگیره بیاد سندو اماده کنه میتئنه دگ بیاد محل خودش خدمت کنه؟

   • سلام دیپلم و غیردیپام نداره دوره اموزشی.2 ماه هست . تو اموزشی مرخصی زیاد نمیدن . نه به این راحتی ها نیست بعد تحویل مدارک در تقسیمات مشخص میشه.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">