چند نکته درباره خدمت سربازی

در دو مطلبی (+ و +) که تا به حال از تجربیاتم در مورد خدمت سربازی و آمادگی پیش از اعزام به خدمت نوشته بودم تا حدودی کلی گویی کرده بودم اما در این پست قصد دارم نکات ریز ولی مهمی را به شما بگویم تا این دوره از زندگی را بدون مشکلی به بهترین شکل ممکن بگذرانید.

خوب خیلی سریع می روم سر اصل مطلب. در ابتدا باید بگویم که برای رفتن به خدمت سربازی باید آمادگی فکری کامل داشته باشید یعنی ترسی از دور شدن از خانه و موقعیت اجتماعی حال حاضر نداشته باشید،البته قبول دارم که در شرایط حال حاضر جامعه مدت خدمت سربازی کمی بیشتر از حد معمول است طوری که باعث عقب ماندن از پیشرفت ها می شود اما باور کنید که شخص خودم شاید بیش از 3 سال قبل از اعزام خود را برای این مرحله از زندگی آماده کرده بودم تا بعد از وارد شدن به آن توان تحملش را داشته باشم.

از تاثیرات منفی این دوره که به نظرم مهمترینش عدم کسب درآمد و وابسته بودن به خانوادتان است، متاسفانه نمی توانید روی حقوقی که از طرف سازمان نیروهای مسلح به سربازان پرداخت می شود حسابی باز کنید زیرا هزینه های خدمت و کرایه ها آنقدر بالاست که مطمنا از جیب هم باید روی آن بگذارید، متاسفانه چند سالی می شود که مردم ما در کشورمان برای دو قشر هیچ ارزشی قایل نمی شود قشر اول دانشجویان هستند که نیاز به شرح عملکردهایشان نیست،قشر دوم سربازان وظیفه ای هستند که با وضعیت اقتصادی بسیار اسفناکی به سختی در حال گذراندن خدمتشان در بدترین نقاط کشور هستند و در این بین رانندگان عزیزی که در جاده ها در حال امرارمعاش هستند با دیدن سرباز، گاهاً کرایه بیشتر از حق خود را طلب می کنند علت این امر هم مشخص است چون روی سربازان اجباری وجود دارد که همه به خود اجازه می دهند تا به نوعی باج خواهی کنند، سرباز هم به ناچار برای رسیدن به پادگان باید تن به هر چیزی بدهد.

نکته اول: یک هفته یا بیشتر مانده به روز اعزام تان شروع کنید به انجام ورزش های بدنی تا از نظر جسمانی آمادگی بهتری داشته باشید مخصوصا ورزش دو که احتیاج به هیچ نوع تجهیزات خاصی ندارد بسیار هم مفید است. در کل با هر تمرین بدنی که خودتان راحت تر هستید کار کنید.
نکته دوم: مورد بعدی که بعد از اولین حضورم در پادگان برایم خیلی عجیب بود آزار و اذیت هاییست که خود سربازان در حق یکدیگر انجام می دهند،این آزارها از شکل کلامی و صدا زدن یکدیگر با عناوین مختلف و زشت گرفته تا زد و خوردهای فیزیکی که چیزی جز دردسر برای خود سربازان ندارد البته گاهی اوقات برخوردهای زشتی که واقعا از یک سربازی که مدرک کارشناسی ارشد دارد می دیدم که به همه چیز وی شک می کردم که چگونه توانسته با این وضعیت اخلاقی توانسته به این درجه از تحصیلات برسد!! همیشه یادتان باشد که سرتان به کار خودتان باشد و با افراد بی تربیت و بددهن همنشین و همکلام نشوید، در خدمت افرادی که مشکلات روانی  دارند و به اصطلاح ناپایدار هستند بسیار زیادند که در همان نگاه اول از روی رفتار و نوع برخوردهایشان می توانید اینها را شناسایی کنید به هیچ وجه سمت اینها نروید چون به هیچ وجه اعمال این چنین افرادی قابل پیش بینی نیست.
به هیچ وجه با یکدیگر درگیر نشوید در دوره آموزشی یک روز که برای توجیه نگهبانی رفته بودیم ناگهان در حضور افسرسر همان روز (مسئول کل نگهبانان در آن شیفت) دو سرباز شروع به فحاشی و کتک کاری کردند و نتیجه این شد که با مشت و لگد افسران حاضر، به بازداشتگاه پادگان فرستاده شدند جالب اینجا بود که هفته آخر آموزشی شان بود!! هفته های آخر دوره آموزشی بعد از دوماه کم کم به بسیاری اخلاقیات دوستانتان پی می برید چون خصوصیات واقعی خودشان را نشان می دهند که همین موضوع باعث به وجود آمدن درگیری های بسیار زیادی بین تان می شود سعی کنید کاری به کار کسی نداشته باشید، اگر به کسی کاری نداشته باشید کسی هم معمولا کاری با شما ندارد، به نظرم سرباز زرنگ کسی است که در پایان دوره خدمتش فرمانده یا افسر وی نام و نام خانوادگی وی را نداند چون همیشه سرش به کار خودش گرم است و بی چون و چرا دستورات را رعایت می کند. در خدمت سربازی چون از استان ها و طایفه های مختلف دور هم جمع می شوید احتمال درگیری های قومی و قبیله ای وجود دارد پس مواظب حرف زدنتان باشید که به کسی توهین نکنید حتی ناخودآگاه.

نکته سوم: نیازی نیست که با کل گروهانتان دوست شوید باور کنید همه دوستان تان یک هفته بعد آموزشی شما را فراموش می کنند زیرا همه به نوعی می خواهند که این دوره را فقط بگذرانند، از طرفی شما که همه را نمی توانید بشناسید، افراد سوءاستفاده گر هم بسیار زیادند که این دیگر بستگی به میزان شناخت و تجربه شما از آدم ها دارد،باور کنید در کل این دوماه بنده اسم نیمی از همخدمتی های خودم را یاد نگرفتم چون نیازی به هیچ کدامشان نداشتم فقط چند دوست خوب و با مرام پیدا کنید، به نظرم کافیست با آن هایی که در اطراف تخت شما هستند دوست شوید زیرا ممکن است به آن ها نیاز پیدا کنید.

دوست ندارم کلمه دزد را به کار ببرم اما دزدیدن وسایل شخصی و سازمانی ارتش در این دوره بسیار زیاد است مخصوصا وسایل سازمانی ارتش، مثلا فرض کنید که یکی از دوستان شما وسیله ای را گم کرده و از طرفی اجباری که از سمت ارشدهای شما جهت برگرداندن این وسایل وجود دارد بسیار زیاد است از این رو وی خیلی راحت و بدون هیچ عذاب وجدانی فقط در جهت فرار از عواقب بعدی آن خیلی راحت از وسایل شما می گیرد که در نهایت دردسر گم شدنش فقط برای شماست، شما هیچ وقت هم متوجه نمی شوید که کار چه کسی است پس از همین الان حواستان را جمع کنید.

نکته چهارم: سعی کنید در خدمت یک هنر یا فن را یاد بگیرید مطمئن باشید آنقدر بچه های بااستعداد و هنرمند می توانید پیدا کنید که فکرش را هم نمی توانید بکنید،مثلا بنده قبل از اعزام به دوره آموزشی قصد داشتم تا در این دوره با دست چپ نوشتن را تمرین کنم که به علت خواندن کتاب های مختلف متاسفانه نتوانستم این ایده را اجرایی کنم اما در یگان خدمتی ام حتما انجامش می دهم در عوض معکوس نویسی را از دوست عزیز خوزستانی ام یاد گرفتم که با یاد دادن این هنر واقعا کمک زیادی به بنده کرد، ایشان ابتدا تعدادی سرمشق برای بنده گرفت و من هم روزهای بعد از روی سرمشق های ایشان می نوشتم البته روزهای اول کمی بد مینوشتم که در تصویر زیر می بینید اما کم کم بهتر می شود.

معکوس نویسی

نمونه ای از تمرینات معکوس نویسی من در دوران آموزشی خدمت

نکته پنجم: در سربازی از شما فقط نظم و اطلاعت دستورات را می خواهند اگر به شما گفتند که سینه خیز برو بدون سوالی بروید یادتان باشد تمام عناوینی که قبل خدمت داشید را قبل از ورود به پادگان فراموش کنید و بدون سوال پرسیدن فقط دستورات را انجام دهید تا دچار تنبیهات سخت تری نشوید باور کنید که اذیت کردن سربازان تحت آموزش برای فرماندهان مثل آب خوردن است و به قول خودشان تو مُخی رفتن برایشان کاری ندارد، اگر به دستورات شان گوش نکنید مطمئن باشید که بدترین دوران عمر خود را سپری خواهید کرد سعی نکنید برخلاف جریان رود شنا کنید که غرق می شوید اگر همیشه به خاطر عملکردتان در دید فرمانده یا دیگران باشید سختی خدمت برایتان دوچندان می شود کاملا ساکت باشید و فقط به فکر گذراندن این دوره باشید.

نکته ششم: در دوره آموزشی هر چقدر هم تنبیه شوید چند دقیقه بعد آن را فراموشش می کنید باور کنید اصلا یادم نمی آید که بخاطر شلوغ کاری بچه های گروهان خودمان چند بار تنبیه شدیم آن هم نصفه شب زمانی که همه خواب بودند ما در حال بشین پاشو و سینه خیز رفتن در سرمای پادگان پرندک بودیم!! در ضمن نیازی نیست که کل اتفاقات این دوره را به خانواده خود مخصوصا مادرتان اطلاع دهید معمولا مادرتان نمی تواند دلیل انجام برخی از اتفاقات این دوره را درک کند و با حرفهایتان فقط ناراحتش می کنید به نظرم نیاز است که برخی از اتفاقات را در ذهن خود برای همیشه داشته باشید همه اینها قابل گفتن نیست. نکته جالب در مورد این سختی ها اینجاست که بعد از دو هفته اول کمتر می شود مخصوصا بعد از میدان تیر اولتان دیگری کاری با شما ندارند و فرماندهان و افسران آموزشی تان کم کم با لحن دوستانه تری با شما صحبت می کنند و دیگر خبری از آن سخت گیری ها شروع دوره نیست.

نکته هفتم:کلاس هایی که در این دوره می گذرانید هم متنوع است از کلاس های صف نظام جمع گرفته،آموزش خواندن قران،کار با اسلحه تا عقیدتی،سیاسی و حتی کلاس آموزش های ازدواج که فقط جهت خندیدن و گذراندن اوقات برایتان برنامه ریزی می کنند اما اگر زرنگ باشید می توانید نکات بسیار خوبی را در همین کلاس ها یاد بگیرید.در بین تمام کلاس ها فقط حوصله یک کلاس را نداشتم آن هم تربیت بدنی بود که برای افرادی مثل بنده که شبانه روز پشت سیستم بودیم واقعا عذاب آور است که مثلا چند بار به صورت دویدن دور میدان بگردیم که مثلا ورزش کنیم! البته این کلاس اجباری نیست و اگر مشکلی دارید می توانید شرکت نکنید اما حتما باید در میدان کنار بقیه حاضر باشید تا حاضری شما را بزنند این کلاس ها هم معمولا دو بار در هفته اول صبح ها تشکیل می شود که فقط دویدن خالی است که برای من که مشکل کلیه دارم اتفاقا هم بسیار مناسب اما در سربازی بخاطر عرق کردن و سرماخوردگی و نداشتن امکانات نظافت مناسب در دوره آموزش معمولا علاقه ای به شرکت در این کلاس نداشتم.

نکته هشتم:هیچ چیز در خدمت قابل پیش بینی نیست و روی تعطیلات میان دوره و پایان دوره به هیچ وجه حسابی باز نکنید پادگان به پادگان فرق می کند مخصوصا دوره آموزشی که هر لحظه ممکن است دستور جدید از سمت ستاد کل به پادگان برسد مثلا در دوره قبل از ما که افسر آموزش مان تعریف می کرد همه بچه ها برای میان دوره لباس شخصی پوشیده و وسایل شان را هم جمع کرده بودند که به مرخصی بروند اما در لحظه آخر میان دوره حذف شد!! با خود فکر کنید که چه ضربه بزرگی به سربازان وارد شد، پس روی هیچ چیز خدمت حساب باز نکنید حتی حرفها و تجربیات من!!!!

نکته نهم: در دوره آموزشی هر روز تمرین رژه دارید از این رو نیازی نیست که پاهاهی خود را از قسمت پاشنه پا (کف پا) به زمین بکوبید بهترین کار کوبیدن از قسمت انگشتان است علت این حرفم این است که بعد از تمام شدن دوره آموزشی همانند بنده مطمناً کمردرد می گیرید از مشکلات دیگری که خدای نکرده ممکن است برایتان اتفاق بیفتد مشکلات ناشی از عقیمی است چون ضرباتی که با پاهایتان به زمین میزنید باعث وارد آمدن فشار زیادی به بیضه هایتان می شود از این رو نیازی نیست که جو گیر شوید چون یکی دو روز نیست و هر روز صبح یا بعدازظهر کارتان تمرین رژه است. در یگان خبری از رژه های زیاد مثل دوره آموزشی نیست، معمولا فقط در مراسمات خاص رژه می روید.

نکته دهم: کتاب هایی که همراه خود می برید سعی کنید از نوعی باشند که فهمیدن و درک کردنشان ساده باشد طوری که نیاز به فکر کردن زیاد نداشته باشید چون معمولا حوصله این کار را ندارید اگر رمان یا داستان خوب دارید حتما همراه خود ببرید یا اگر اهل خواندن مجله هستد بایگانی های قدیمی خود را ببرید و یکبار دیگر آنها را بخوانید نکات خوبی می توانید در آن ها پیدا کنید.همیشه کتاب یا مجله یا هر چیزی که با آن سرگرم می شوید را با خود ببرید تا در روزهای تعطیلی که در پادگان هستید دلگیر نشوید و فکرتان به خانه و راحتی های آنجا نیفتد. مثلا من در دوره آموزشی کل داستان های سایت Linux story را روی برگه های A4 به شکل چهار صفحه پشت و روی هم پرینت گرفتم که نزدیک به 50 برگه A4 شده بود و کل دوره در حال خواندشان بودم،اتفاقا دو بار هم خواندم و حسابی از داستان به وجود آمدن لینوکس و فلسفه آن لذت بردم. کتاب های دیگری که در این دوره از دوستانم قرض گرفتم که خواندم شان شامل: عایشه بعد از پیامبر با ترجمه ذبیح الله منصوری،زندگی نامه چنگیزخان مغول به نویسندگی هانری ماسه و کتاب تاریخ ایران به نویسندگی هانری مانسه و کتاب زندگی نامه کوروش که متاسفانه نام نویسنده آن را فراموش کرده ام. شاید باورتان نشود اما در کل دوره آموزشی روزی نبود که خود را با کتاب یا مجله ای مشغول نکرده باشم، اتفاقا با خواندن کتب مختلف متوجه گذر زمان هم نمیشدم زیرا همیشه غرق در داستان و موضوع کتاب می شدم.

نکته یازدهم: دوستان؛ خود را برای خدمت در بدترین نقاط کشورمان آماده کنید تا آمادگی آن را داشته باشید که اگر جای بدی افتادید شوکه نشوید، به خدا توکل داشته باشد زیرا تنها کسی که با شما در دوران خدمت می ماند فقط خداست، خدمت سربازی بهترین فرصت برای خواندن نمازهای قضایتان است، در خدمت می توانید قرآن را با معنای فارسی آن بخوانید، زمانی که در منزل هستید بخاطر وجود وسایل ارتباط جمعی شاید هیچ وقت سراغ اینها نمی رفتید اما به نظرم خدمت شروع خوبی برای آشتی کردن با دین و خدایتان است. باور کنید که در حسینیه مرکز 02 افرادی را می‌دیدم که به قیافه‌شان نمی‌خورد که اهل نماز و قرآن خواندن باشند، اما عصرها بعد از کلاس ها در حال خواندن قرآن در خلوت خودشان بودند که آرام شوند پس فقط توکل شما باید به خدا باشد تا خدمت بگذرد، اگر این دوره را سخت بگیرید به شما سخت می گذرد چون در هر ارگانی که بیفتید و هر طوری که باشد بالاخره می گذرد زیاد فکرش را نکنید.

نکته دوازدهم: سوءاستفاده از سربازان به همان دلیلی که بالاتر گفتم از گرفتن کرایه های بیشتر از حق راننده ها گرفته تا تعارف خوردنی و سپس دزدیدن پول و وسایل سربازان بسیار زیاد شده،از این رو بسیار حواس خود را جمع کنید و در طول مسیر به هیچ وجه خوردنی از کسی نگیرید و با رعایت ادب و احترام آن را قبول نکنید، اگر از اتوبوس های ترمینال استفاده نمی کنید سعی کنید به صورت گروهی مثلا دونفره سوار ماشین های شخصی شوید تا در راه با چاقو تهدیدتان نکنند باور کنید که این اتفاق بارها افتاده، برای نمونه زمانی که در دفتر پیشخوان قبل از خدمت مشغول به کار بودم یکی از مشترکان به علت آنکه در راه برگشت از پادگان به منزل، در یک خودروی شخصی دو نفر با چاقو به جانش افتاده بودند و بدون پول و هیچ وسیله دیگری وی را رها کرده بودند و متاسفانه تمام وسایل وی را زده بودند بعد از بازگشت به منزل آن هم با چه دردسری اقدام به سوزاندن و تعویض نمودن سیم کارت خود کرده بود،حالا وضعیت روحی وی به کنار که این حادثه ضربه بسیار بدی برای یک پسر جوان است. پس احتیاط کنید و بی جهت خطر نکنید.

نکته سیزدهم:سربازی فرصت خوبی برای شناخت خود واقعی تان است،تعارف را کنار بگذارید و ببینید که با خود چندچند هستید و در آینده می خواهید چه کار کنید؟ اگر دوره خدمت را فقط در ساعت اداری می گذرانید سعی کنید که بعدازظهرها یا حتی شیفت شب جایی مشغول به کار شوید مخصوصا اگر در شهر خودتان افتادید که راحت تر هستید و مشکل جا هم ندارید.بی جهت نگذارید که این دو سال الاف و بدون هیچ نتیجه ای فقط بگذرد.انسان زرنگ کسی است که از فرصت هایی مانند خدمت سربازی نهایت استفاده را بکند زیرا زمانی که خدمت تان تمام شد باز هم دچار روزمرگی قبل از خدمت تان می شوید و فکرش را هم نمی کنید که اوقات بیکاری مانند دوران خدمت تا آخر عمر دیگر نصیبتان شما نمی شود.

نکته چهاردهم: اگر سحرخیز باشید و حوصله در صف دستشویی ماندن را هم ندارید پیشنهاد می کنم صبح ها زودتر از بقیه بیدار شوید و دست و صورت خود را بشویید تا در زمان زدن بیداری با ازدحام جمعیت سربازانی که برای سرویس بهداشتی هجوم می آورند روبرو نشوید، برای زمان ناهار هم بعد از میل کردن غذایتان بهترین زمان برای دستشویی رفتن است زیرا در این زمان اکثرا در حال شستن یغلاوی خود هستند، برای شب هم نیم ساعت قبل از خاموشی و قُرُق دستشویی زمان خوبی برای مسواک زدن و دستشویی رفتن است چون ممکن است که بعد از صرف شام میوه ای یا چیز دیگری با دوستان میل کنید از این رو مسواک زدن زودتر از موعد ممکن است اذیت تان کند. شب ها هم زودتر بخوابید تا برای صبح انرژی کافی داشته باشید.

نکته پانزدهم: اگر جزو افرادی هستید که شرایط دار هستید تمام مدارک مورد نیاز را همان روز اول آموزشی یا یگان تان همراه خود ببرید زیرا زمان مرخصی ها اصلا مشخص نیست تا مشکلی برای استفاده از شرایط داری خود نداشته باشید.

نکته شانزدهم:چند ماه قبل از ارسال مدارک تان، پیشنهاد میکنم حتما دنبال امریه در دستگاههای دولتی باشید ، زیرا اولا شغل شما بعد پایان این دوره معمولا تضمین شده است، در ثانی سختی که در یک پادگان دور از شهر در میان سربازان صفر می گذرانید را در یک اداره به هیچ وجه نمی توانید متوجه شوید، نگویید می روم خدمت و مرد می شوم و برمی گردم باور کنید این حرفها همه برای دلخوش کردن من و شماست، با قانون جدیدی که از ابتدای سال 94 به بعد اجرایی می شود در هر ارگان دولتی و پادگانی که بیفتید باز هم 24 ماه کامل خدمت دارید ، این موضوع برای افرادی که امریه ادارات را گرفته اند نکته مثبتی است یعنی شمایی که در یگان رزمی در سوز و سرمای شدید در حال گذران خدمت هستید باید 24 ماه بگذرانید، آن شخصی که پشت صندلی در اداره در حال گذراندن خدمتش است هم باید 24 ماه بگذراند نکته جالب اینجاست که کاری از دستتان برنمی آید و باید تحمل کنید!! اگر مدرک کارشناسی به بالا دارید که حتما دنبال این مورد باشید زیرا در یگان با افرادی مواجه می شوید که همان روز اول گریه تان را در می آورند.

نکته هفدهم:چند ماه قبل از شروع خدمت حتما روی چند تخصصی که در ادامه می گویم کار کنید تا در زمان تقسیم شدن در یگان در بخش راحت تری بیفتید که خدمت سربازی زیاد به شما سخت نگذرد، در تایپ کامپیوتری و بسته مایکروسافت آفیس و مخصوصا فتوشاپ حرفه ای شوید طوری که یک برگه A4 را لااقل بتوانید زیر 10 تایپ کنید یا از پس طراحی یک بنر ساده مرتبط با مناسبت های نظامی بربیایید، تخصص دیگری که می توانید روی آن کار کنید فیلمبرداری و عکاسی است که بهتر است با زوایای مختلف فیلمبرداری آشنایی نسبی داشته باشید، کار با نرم افزارهای ویرایشگر فیلم مانند Adob Premiere – Corel video studio را بدانید به نفعتان است چون با این ها هم سروکار دارید، اگر الان طراح وب هستید بدانید که در خدمت هیچ به دردتان نمیخورد اما گاهی پیش می آید که نیاز به برنامه نویس کامپیوتر جهت طراحی و تولید برخی از نرم افزارهای نظامی دارند. اگر تخصص ساز و آواز دارید هم بیشتر روی خودتان کار کنید تا در یگان موزیک بیفتید.
نگران مطابقت رشته درسی خود با تخصص هایتان نباشید زیرا اینها هیچ کدام مهم نیست، اگر بی تخصص باشید بعد از ورود به یگان و در زمان تقسیمات داخل یگانی ،هر جایی که دلشان بخواهد شما را تقسیم می کنند اما اگر کاربلد باشید جذب می شوید.

نکته هجدهم: دنبال گرفتن گواهینامه رانندگی باشید البته بهتر است راننده حرفه ای هم باشید زیرا ماشین های یگانی ارتش معمولا ترمز درست و حسابی ندارند، به قول یکی از فرماندهان ما که اگر شما بتوانید از پس راندن یکی از ماشین های ارتشی بربیایید می توانید در آینده هواپیما هم برانید!! پس حساب کار دستتان آمده که اوضاع ماشین هایشان چگونه است. تعمیرات موتوری با یگان تعمیرات و پشتیبانیست پس از این نظر نگران نباشید، نگرانی شما فقط برای تصادفات احتمالی باشد و تمام.

در مورد دوره آموزشی می توانید به این لینک ها + و +و+ و + بروید بااینکه مطالبشان کمی قدیمی شده اما در خلال آنها می توانید نکات جالبی پیدا کنید.

نحوه گذراندن دوره آموزشی برای هر شخصی فرق می کند همینکه شما اطلاعات کلی از پادگان آموزشی تان داشته باشید کافیست بقیه چیزها را باید بروید و تجربه کنید. این دوره را زیاد به خود سخت نگیرید فقط به خدا توکل کنید و تمام.

آخرین پستی که تا مدتی دیگر در مورد خدمت سربازی ام منتشر می کنم مربوط به تجربیاتم در گذراندن دوره یگان خدمتی ام در پادگان شهید پژوهنده شاهرود یا همان چهل دختر قدیم است که بعد از اولین مرخصی ام آن را هم منتشر می کنم تا پرونده این سری از پست ها هم بسته شود.

آپدیت 1395/12/13:

تعدادی فایل که شامل تجربیاتی در خصوص نحوه گذراندن خدمت سربازی و مدارک مورد نیاز جهت گرفتن کسری خدمت،مدارک شرایط داری می باشد که به صورت مفصل در این فایل ها توضیح داده ام می توانید از طریق لینک های زیر یکی از آنها را تهیه کنید.

محتوای این فایل ها به دو بخش عمومی و مخصوص همان پادگانی که در عنوانش درج شده تهیه و تکمیل شده اند لذا می توانید هر کدام را که خواستید انتخاب کنید.

فایل حاوی تجربیات سربازان در پادگان چهلدختر (تبعیدگاه سربازان و دارای شرایط بد آب و هوایی)

فایل حاوی تجربیات سربازان در پادگان 03 عجب شیر تبریز

فایل حاوی تجربیات سربازان در دوره آموزشی مرکز 02 شهید عبدالحمید انشائی

فایل حاوی تجربیات خدمت سربازی در پادگان 04 امام رضا (ع) بیرجند

فایل حاوی تجربیات دوره آموزشی در پادگان 06 مالک اشتر ناجا اراک

فایل حاوی تجربیات دوره کد مركز آموزش 33 تكاور شهيد سرلشگر ابوالفضل شبان نزاجا

فایل حاوی تجربیات خدمت سربازی در مرکز 87 سپاه خاتمي يزد

فایل حاوی تجربیات خدمت سربازی در پادگان شهید باهنر کرمان (ناجا)

تجربیات خدمت سربازی در پادگان نیروی انتظامی شهید درویش اهواز

موفق باشید.

1javan

درباره محمد علیپور

موسس وب سایت یک جوان،مدیر گروه نرم افزاری زاویکس،مدرس دانشگاه علوم پزشکی و .... طرفدار فناوری اطلاعات و هر آن چیزی که مرتبط به کامپیوتر باشد!

531 دیدگاه در “چند نکته درباره خدمت سربازی

 1. Javad syiami

  سلام محمد جان من ديپلم رياضى دارم البته دانشجوى انصرافى كارشناسى پيوسته مترجمى زبان ميخوندم بعد سه ترم انصراف دادم ، من زبانمم خوبه از كامپيوترم خوب سر درميارم خودم كافى نت داشتم تو كاراى افيس و اينترنت واردم ولى هيچگونه مدركى دررابطه با زبان و كامپيوتر ندارم كه ارائه كنم ايا بدون مدرك ميتونم تو سربازى از اين تخصص هام استفاده كنم ؟
  كى از ما ميپرسن اول اموزشى يا بعد اموزشى ؟

  • در شروع اموزشی و زمانی که دریگان هستید میپرسن اما تقسیماتی که توبرگه امریه میزنن براساس مدرک ورشته تون هست اما زمان تقسیم اگر امیر یا فرمانده پادگان شخصا اومد میتونید بگین که فلان چیز رو بلد هستید و یا در یگان مربوطه بگین که چه چیزهایی بلد هستید و جذبتون کنن

 2. محمدMBرضا

  سلام دوستان من19/2اعزامم و افتادم08خاش هرکی اونجا افتاده بیاد تلگرام @mr75shahdadi

 3. alib

  سلام. وقت بخیر. ببخشید من دیسک گردن دارم میخواهم ببینم مشمول معافیت سربازی میشم. واینکه بردار ندارم تنها یه خواهر دارم میخواستم ببینم امتیازی داره واسه خدمت تو شهر خودمون

  • سلام به پزشک معتمد مرجاعه کنید بهتون میگن. تک پسری شرایط هست اما تاثیر چندانی نداره

 4. محمد

  با سلام و خسته نباشید. میخواستم بدونم زمانی که میخوام برم دفترچه پست کنم باید حتما مدرک بسیجم که دارم بدم؟یا در حین خدمت هم میشه بسیج رو ادغام کرد

  • سلام نه ابتدا دفترچه رو پست کنید زمانی که به یگان خدمتی یعنی پادگان اصلی رفتید باید برای کسری خدمت اقدام کنید
   البته قبل اینکه دفترچه رو پست کنید به پایگاه بسیج برید ببینید که پرونده تون فعال هست یا نه؟شاید راکد شده باشه که کسری تعلق نمیگیره واینکه بارتون ثبت ساعت کردن یا نه سپس اقدام کنید

 5. سلام خدمت شما دوست عزیز من یه سوال دیگه داشتم اونم اینکه می شود در حین خدمت ادامه تحصیل داد

 6. محمد

  اگه نماز نخونی چکارت میکنن؟

  • سلام سعی کنید زیاد تو دید نباشید موقع نماز.ولی اگر کارتون به عقیدتی سیاسی پادگان بیفته اذیت میکنن

 7. ...

  سلام
  نامزد من افتاده نیروی انتظامی شهید باهنر کرمان الان برای اموزشی 2 هفته ای میشه که رفتن
  میخوام ببینم تقسیمات این پادگان چه جوریه ؟؟؟ تقسیمات مرزی هم دارن؟؟ یعنی نامزد من ممکنه مرز بیفته؟؟؟😭😭😭😭😭
  توروخدا جواب بدین لطفااااا

  • سلام نیروی انتظامی همه جور تقسیماتی داره بهترهست از شرایط متاهلی استفاده کنن تا بتونن نزدیکتر بیان

  • محمد

   سلام خانم خیالت راحت باشه کسایی که متاهل هستند یعنی عقدنامه محضری دارن صدرصد میفتن شهر خودشون نگران نباش

 8. امیر پایکاری

  شاید تا به حال از خود پرسیده باشید که چطور بعضیها به دنیا می آیند و قدرت و ثروت دارند و بعضیها که ممکن است که خیلی انسانهای مهربان و دلسوز ومومنی هم که هستند بسیار انسانهای فقیری هستند میخواهم شما را در دنیا با کمترین هزینه و با بیشترین سرعت شما را از لحاظ روحی مانند آنها کنم و اگر به خداوند متعال قول بدهید که از قدرت و ثروت بدست آمده در راه خداوند متعال هزینه و کار کنید به شما قول میدهم که قدرت و ثروتتان تا آخر عمر با شما باشد و هیچ خللی به زندگی خودتان و عزیزانتان وارد نشده و تا آخر عمر اینجانب برادر کوچک خودتان را هم از دعای پرخیر و برکت خودتان بی نصیب نکنیدو این را انسانهای نمازخوان که نمازشان را کنار بگذارند هیچ بهره ای از دنیا ندارند ولی مردمان عزیز اقلیت مذهبی با انسانهای مرتد از دین اسلام کاملا متفاوت هستند پادشاه مصر یعنی فرعون(((در رؤیا می‌بیند که هفت گاو لاغر هفت گاو فربه را می‌خورند و هفت خوشه خشک هفت خوشه سبز را نابود می‌سازند ))) اگر خوب دقت کنید خداوند در زمان هفت سال فراوانی دوران حضرت یوسف نبی ( ص ) قبل از قحطی دستور جمع آوری گندم با پوستش را به مردم مصر را داد که پوست گندم خوراک دامهای روستاییان بود و از گندم و محصولات گندم برای تغذیه ملت استفاده کرده و از کلیه محصولات گاو هم به پیشنهاد خداوند برای تغذیه استفاده کنند چون گاو در قبال تغذیه اندک رشد چشم گیر تری نسبت به حیوانات حلال گوشت مناسب دیگر دارد اگر کمی دقت کنید این را بدانید که مردمان در زمان قحطی از تحرک بدنی کمتری برخوردارند که حالت مشابه آن زمانه در خیلی از کشورهای جهان حکم فرما شده است و دیگر اینکه اگر انسانها با داروهایی که پزشکان میدهند برای تغذیه اینگونه مصرف بکنند مطمئن باشید که همانطور که بعد از گذر هفت سال قحطی ملت مصر حضرت یوسف ( ص ) را به خاطر قحطی نفرین نکردند نفرین نکردند نفرین نکردند و خواب حضرت يوسف(ع) که در سن کودکی میبیند که یازده ستاره و خورشید و ماده یر وی سجده کردند مراد از خورشيد و ماه، پدر و مادر حضرت يوسف و يا پدر و خاله اش (بنابر برخي نقل ها) بوده و مراد از يازده ستاره، برادران يازده گانه آن حضرت بوده اند که این به خاطر قدرت بدنی بسیار بالای مردم مصر بعد از گذر طول مدت زمان قحطی بود که هفت سال به طول کشیده شد و مردمان بیشتر از دوهزار سال پیش قدرت یک مرد را در قدرت بدن میدیدند با تشکر فراوان.شما هم انشاالله اگر گناه کبیره نکنید بعد از گذر قحطی زندگیتان مردمان ثروتمند زمانه خودتان را نفرین نخواهید کرد

 9. سلام. داداش من نظرم اینه بعد گرفتن کاردانی به سربازی برم بعد باخیال راحت بیام کارشناسی رو بگیرم وه آماده بشم واسه ارشد. ولی بعضی ها میگن سربازی با مدرک فوق دیپلم سخته بشین کارشناسی تو بگیر نرو میخاستم بدونم این حرفا راسته ایا خدمت با کارشناسی بهتر از کاردانیه. با تشکر

  • سلام بله باتوجه به تغییراتی که در نحوه جذب سرباز دادن دربعضی از یگان ها نه همه سربازان لیسانسه به عنوان سرباز صفر در حال انجام کارهای خدماتی هستند سن تون هرچه بالاتر بره انجام این کارها سخت تر هست .خدمت با هر مدرکی که برید سختی های خودشو داره مدرک بالاتر باعث ایجاد انتظارات بیجا در شما میشه که توی خدمت وپادگان باعث اذیت شدن فرد میشه
   البته بیشتر به شانس خدمتی شما وابسته هست.
   شرایط تون رو ببینید چطوری هست بعد اقدام کنید

   • محمد

    نه داداش اضافه وزنت مشکلی نداره زیاد دادو بیداد میکنن برا سرباز چه با وزن کم چه زیاد شما بیخیالی طی کنی بخدا اگه احساس کنی! اذیتت نمیکنن بهت قول میدم بالاخره اوناهم آدمن شما فقط هرکار گفتن سعی کن خوب انجامش بدی هرچیشم نتونستی فقط یکم غر میشنوی والا نه توهین نه تنبیه هیچی نصیب وزن بالاها نمیشه پس نگران نباش

 10. جواد

  سلام، من اضافه وزن زیاد دارم خواستم ببینم توی دوره اموزشی خیلی ورزش داره؟؟ اگه ادم نتونه چی؟؟ ممنون میشم جواب بدید

  • سلام بله ورزش دارید و سختگیری هم برمیگرده به افسر اموزش تون.

  • محمد

   نه داداش اضافه وزنت مشکلی نداره زیاد دادو بیداد میکنن برا سرباز چه با وزن کم چه زیاد شما بیخیالی طی کنی بخدا اگه احساس کنی! اذیتت نمیکنن بهت قول میدم بالاخره اوناهم آدمن شما فقط هرکار گفتن سعی کن خوب انجامش بدی هرچیشم نتونستی فقط یکم غر میشنوی والا نه توهین نه تنبیه هیچی نصیب وزن بالاها نمیشه پس نگران نباش

 11. زانیار

  راستی داداش گفتید بعد از ساعت اداری من چون هیچ اشنایی با سربازی ندارم میشه بگید ایا بعد از اون سرباز میتونه بره داخل شهر یا اونجا کار کنه یا خونه بگیره و صبح بیاد یا خیر منظورتون چیز دیگه ای بود؟راستش من تا اسم سربازی میاد هیچی نمیفهمم.ولی هنوز سوالاتی دارم یکیش همون معاف از رزم بودن و اینا دوم این که بعد از ساعت اداری سرباز ازاده یا خیر؟مثلا اونجایی که من افتادم یه کاری پیدا کردم که شبم میتونم بمونم یا خیر خونه گرفتم ایا امکانش هست یا خیر؟کلا شرایطش چیه؟ممنون ببخشید بخدا خیلی استرس دارم مجبورم از شما کمک بگیرم

  • بعضی از سربازها به دلیل درجه ای که میگیرن میتونن بین پادگان رفت وامد داشته باشن وبعدازظهر به شغلی مشغول بشن که شرایط خاصی داره.
   داخل پادگان باشید ازادی به معنای بیرون هم نخواهید داشت.
   شما این فایل رو دریافت کنید داخلش کامل توضیح دادم
   digifilestore.ir/downloads/experiences-in-the-course-of-military-service-02-martyr-abdul-enshaei/

 12. زانیار

  سلام داداش ممنون بابت کمک هاتون.من میخوام اقدام کنم برا رفتم به سربازی کار با نرم افزار ادیوس و فتوشاپ بلدم گواهینامه سه 4 سالیه دارم.تایپم خوبه کلا دانشجوی کاردانی کامپیوتر بودم اما به خاطر مشکلاتی که با نظام وظیفه پیدا کردم مجبور به ایست تحصیلی و رفتن به خدمت شدم اما مشکل من اینه حتی دیپلممو هم تو نظام وضیفه ثبت نکردن میگن تو دوران قبل از گرفتن دیپلمت درخواست معافی دادی کلیه مدارک بعد از ان غیر قانونیه و ما قبول نداریم ایا دیپلم و اینا رو ببرم با خودم اونجا قبول میکنن؟راستش معاف از رزم هم هستم ایا برای این که سربازیم راحت تر باشه با معاف از رزم برم بهتره یا عادی؟ممنون میشم فرق این دوتا رو بگید و با شرایطی که من دارم اونجا چی میشم رو بهم بگید مدیونتون میشم.
  با تشکر

  • سلام نه هرچیزی که توسط نظام وظیفه ثبت شده رو قبول میکنن. بعد گرفتن پایان خدمت تمام مدارک شما قانونی هست .
   معاف از رزم هم ببرید ولی بستگی به یگان خدمتی تون داره.

 13. مصطفی

  سلام
  شرایط کسر خدمت گرفتن چطوریه؟
  من پدرم 7 ماه سابقه جبهه ( در واقع 37 ماه که با 30 ماهش برادرم معاف شد ) و حدود 10 درصد جانبازی داره.
  چطور باید برای گرفتن کسری اینها اقدام کنم؟
  19 فروردین اعزامم

 14. Behnam

  سلام می خواستم بگم که آیا حافظ یک جز قران بودن شامل کسری و امتیازاتی میشه و آگه یک جز از قرآن رو حفظ باشی میتونی خدا انخاب کنی مکان خدمت سربازیت رو یا نه؟
  و یا این که یک جز کافی نیست و باید بیشتر حفظ باشی‌

  • سلام امتیاز داره لی نه درحد اینکه انتخاب کنید کجا خدمت کنید
   هرچه بیشتر باشه بهتر هست

 15. علی

  سلام. اگر درخواست تعجیل بدم کد مازاد میخورم ؟یک شش اعزامم ولی میخوام زودتر برم. اگ تعجیل بزنم چ معایبی داره؟ کد مازاد بد یا ن؟
  دوتا پلیس +10 رفتم یکجا گفت کد مازاد میشی یکی گفت ربطی نداره.
  لطفا راهنماییم کنید نمیدونم چکار کنم.

  • سلام نه برای همه اینطوری نیست معایب خاصی نداره فقط زودتر اعزام میشین و بهتر هست

 16. میثم

  کارت سبز بسیج نیاز به اموزشی نداره ؟

 17. عارف

  سلام ممنون از مطالب مفیدتون ی سوال داشتم اینکه من میخوام همزمان با دوستم دفتر چه پست کنم من کاردانی دارم دوستم کارشناسی میخواسم ببینم اگه با هم پست کنیم با هم میریم یا نه؟

  • سلام باید از =لیس +10 بپرسید احتمال داره که با هم برید

  • محمد

   شانسیه رفقیم مرداد پست کرد از یه شهر دیگه آبان افتاد منم مهر پست کردم از یه شهر دیگه دی افتادم درخواست تعجیل زدم واسه آبان الان هر دو افتادیم عجب شیییر😑

  • محمد

   البته بستگی داره کدام ارگان نیرو بخواد آبان نیروی زمینی گرفت دی ماه زمان پذیرش سپاه هست و نیروی انتظامی .ما رو که فله اب نیروی زمینی گرفت

 18. مجید

  سلام جناب آقای علی پور ممنون از سایت خوبت، یه سوالی پیش اومد که متولد ۷۵ هستم و ۱۰ /۹۳ ترک تحصیل کردم و خدمت میتونم برم اضافه خدمت چقدر میخورم بخشیده میشه یا نه؟؟
  با تشکر

  • سلام دراین خصوص اطلاعی ندارم تابع یکسری از شرایط و قوانین هست. بخشید بله در ایامی از سال معمولا با حکم رهبری بخشیده میشه ولی بستگی به نوع غیبت داره!

 19. سلام.چقدرطول می کشه اعزام بشیم

 20. سلام.من تک پسر هستم ویک خواهرم هم دارم بادیپلوم هنرستان .امکانش وجود داره درشهریااستان خودم بیافتم.

 21. مهران

  سلام
  ببخشید میخواستم بدونم اگه امریه داشته باشم و معاف از رزم هم باشم باید دوره آموزشی رو برم؟
  ممنون میشم جواب بدید

  • سلام افرادی که امریه دارن معمولا اموزشی نمیرن البته اگه دوره تکمیلی رو گذروندید

 22. حميد رضا

  سلام من اعزام ١٩شهريورم ايا داشتن مدرك زبان انگليسي ،،ديپلم و تي تي سي مي تونه كمكي بكنه منظورم اينه ايا به درد بخور هست ممنون

 23. mehdi

  مدارک مورد نیاز برای بومی شدن تک فرزند ذکور چی هست و کی باید ارایه بدیم؟؟؟
  بعد میشه آموزشی هم شیراز باشم آخه من اهل شیراز هستم ممنون.

 24. mehdi

  ایا تک فرزند جز شرایط بومی شدن خدمت می باشد؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 25. حسن سلیمانی

  سلام خسته نباشید منو داداشم میخوایم با هم بریم سربازی،این طرح هست ک دوتا برادر با هم در حال خدمت باشن یکیشون خوده شهرش بیوفته… همچین چیزی هس؟

 26. محمد

  سوال بعدیم هم اینه که من که اضافه خدمت خوردم میتونم ازکسری بسیج استفاده کنم ؟ و یک سوال دیگم اینکه شرایط بخشودگی اضافه خدمت چیست؟

  • سلام خیر با اضافه خدمت نمیتونید از کسری استفاده کنید.
   شرایط خاصی فک نمیکنم داشته باشه که معمولا طبق دستور رهبری در اعیاد بخشی از ضاافه خدمت ها بخشید میشه

 27. محمد

  با سلام وتشکر ویژه…من اعزامی درتاریخ 95/12/1 هستم و در نیور هوایی شهید خضرایی افتادم…دو تا سوال داشتم..اینکه باتوجه به اینکه توی سپاه آشنادارم چگونه میتونم یگان خدمتم رو بجای ارتش توی سپاه بگذرونم؟ و سوال دومم اینکه چجوری میشه یگانم رو توی تهران بندازم…چون بسیاری از کسایی که اموزشی تو نیروهوایی تهران بودن افتادن شهرستان… و به ما گفتن اگه مشکل خاصی مثل بیماری پدر یامادر دارید مدارکتون رو بیارید تا برای تقسیمتون راحتتر باشید…

  • سلام اگر شرایط خاص دارید مدارک رو ببرید امکان داره تهران بیفتید
   چجوری تهران بیفتید رو اشناتون بلد هستن

 28. علی

  سلام.من اموزشی ارتش هستم.بیماری دارم وروزای اول مشکل پیدا کردم .اوناقبول نمیکردند منو ببرند بهداری.حتی مدارکم هم همراهم بود.بااصرار رفتم بهداری ونامه اعزام به بیمارستان داد.ولی هنوزارتش دفترچه بیمه نداده ایا باهمون نامه بهداری برم کافیه؟؟

 29. مهتاب

  سلام اگه ی سرباز در سربازی تیر بخوره و این کار عمدی باشه حکمش چیه؟

 30. یاسر

  سلام آقا روز اول برا معرفی چیزی لازمه ببرم شنیدم لباس میدن با چن روز مرخصی برای اندازه کردن لباسا
  درسته ایا؟

 31. شهرام

  سلام…آقا من آموزشیم تازه تموم شده سپاه مدرس کرج لیسانسم….افتادم مقر شهیدان مداح سپاه ولی امر میدان پاستور تهران….خواهش میکنم اگه اطلاعی دارید بگید که چجور پادگانیه؟

 32. فرزانه

  سلام ، نامزدم اخر بهمن دفترچه چو فرستاده ، بیست و ششم ، کی اعزامش میشه ؟! ایا الان که دفترچه رو فرستاده باز هم میتونه برا امریه اقدام کنه ؟ اخه انگاری باید مدرک یا مقاله معتبر بفرستن ، ارشد رشته های علوم پزشکی ان،

 33. عباس

  سلام ایا میشود اگر کسی در سباه خدمت میکند جای خود را مثلا در نیرو انتظامی خدمت کتد و چگونه در فرودگاه خدمت کنیم یعنی به کدام بخش باید اشنا داشته باشیم

 34. عباس

  سلام ایا میشود اگر کسی در سباه خدمت میکند جای خود را مثلا در نیرو انتظامی بیافتد

 35. حسام

  سلام..ی سوال داشتم
  من هفته دیگه اعزامم پدافند سمنان
  برای اموزشی روز اول چی باید باخودم ببرم اصلا چیزی لازم هست چیزی ببرم..چون شنیدم روز اول لباس بهت میدن چند روز بهت مرخصی میدن برای اندازه کردن لباس و برداشتن وسایل این جور چیزا…
  از اخر چیکار کنم چیزی ببرم یا نبرم!
  ممنون

 36. علی

  سلام. من دو هفته دیگه اعزامم. چند روز قبل زانوم توی فوتبال آسیب دید در حدی که نمیشد راه برم. الان کم کم راه افتادم. ولی یه کم که فشار میارم باز درد میگیره. امریه هم گرفتم با هزار دردسر. به نظرتون توی آموزشی چی سرم میاد؟ تجدید دوره ماجراش چیه؟ تجدید دوره بشم امریم میپره؟

  • سلام تجدید دوره اگریک مدت زمان خاصی که خودشون تعین میکنن حضورنداشته باشد تجدید دوره میشین. درمورد امریه چون حساسیت خاصی به زمان اموزشی و ادامه خدمت به صورت امریه داره بله احتمالا امریه تون حذف میشه

 37. شاهرخ

  سلام وتشکراز اطلاعات خوبتون،بسیار استفاده کردم.
  من فروردین ماه اعزام میشم،وشرایطم:قدبلندوچثه بزرگ ودیپلمه وآشناباهنرهای رزمی و دارای گواهینامه پایه۳.
  دردوران آموزشی ویاطول خدمتم چه مزیت هایی درپی دارم؟و از من درکجاها استفاده میکنن؟

  • سلام اموزشی که برای همه یکسان است وافسراموزش دارید شاید در یگان به کارتون بیاد

 38. کیا

  سلام آقا ممنون از مطالب خوبتون.
  من اول اسفند اعزامم و دیسک کمر تقریبا شدید دارم و هم رباط صلیبی عمل کردم که عملش خوب نبود و الان درد شدید پا دارم و زانوم هم خم نمیشه و لیسانس و متاهل هستم میخواستم بدونم آموزشی چکار کنم که هم تابلو نشم هم کار نکشن ظاهری قد بلند و بدنم ورزیده هست تقریبا ولی مشکل درد زانو کمر زمین گیرم کرده ممنون میشم راهنمایی کنین در ضمن پزشکی فقط معاف از رزم دادن گفتن ههه لیسانسی باید قطع عضو باشی معاف بشی!

  • سلام برگه معاف از رزم تون همیشه داخل اموزشی همراهتون باشه .
   نگران چیزی نباشید ونترسید چون کاری ندارن تمام مدارک همراهتون باشه ازروزی که گردان ومسئول بهداری تون مشخص شد دنبال کاری معافی داخل محل اموزش باشید
   نهایتا مشکل تون رو بگین و زمان آموزش نظام جمع و رژه ها کنار میدان منتظر بقیه میمونید ولی نشون ندین که امادگی بدنی دارید تا از بیگاری ها هم معاف بشین

 39. میلاد

  باعرض خسته نباشید وتشکر از اینکه پاسخ میدین
  تو آموزشی میشه گوشی برد ولی دم در پادگان تحویل بدی و مرخصی ها دوباره اونو تحویل بگیری و کلا وظعیت تلفن زدن تو سپاه چجوریه باید کارت تلفن بگیری؟؟

 40. muhammadhossein

  سلام محمد یه سوال داشتم و اونم این که اگه تایپ فارسی و انگلیسی با ۱۰ انگشت بلد باشیم ممکنه به درد بخوره؟
  همچنین شما گفتی که کار با فتوشاپ بلد باشیم خوبه، میخواستم بدونم فتوشاپ در حد مقدماتی به درد میخوره؟
  یا کار کردن با ورد ویندوز چطور؟
  اگه ممکنه یه توضیح بده ممنون میشم
  من ۹۵/۱۲/۱۹ اعزام میشم!

  • سلام هرچیزی که دررابطه با کامپیوتر باشه به دردشون میخوره مخصوصا تایپیست برای تایپ نامه های اداری

 41. میلاد

  سلام
  من با دیپلم دارم میرم سربازی . فرق بین ما با لیسانس چیه؟ خیلی سخت تر می گیرند؟
  سوال دومم اینکه الان 24ماه خدمت هستتش یا نه؟
  با تشکر

 42. پدرام

  سلام.چند روز قبل اعزام معلوم میشه کجاافتادی؟؟

 43. نسترن

  سلام نامزد من یگانشو افتاده کرمان.اونجا سخت گیرن؟وضعیت تلفن زدن در یگان ججوریه.اون نتونسته بهم زنگ بزنه خیلی نگرانم.تو یگانم سخت میگین نمیذارن زنگ بزنن؟یا کارت نیس.خواهشا جواب بدین خیلیییی نگرانم…

 44. سورنا

  سلام خسته نباشید،من یکمکی تو تاسیسات و لوله کشی مهارت دارم میخواستم بپرسم تو خدمت میتونم برم تو تاسیسات اونا واستم؟میشه اداری باشم ینی صبح تا ظهر تو تاسیسات باشم؟سربازیمم سپاهه

 45. بهرام

  سلام.من دانشگاه ميرم يه سال مونده تا برم سربازي ميخواستم كسري خدمت ايثارگري پدرم بگيرم بايد از الان اقدام كنم يا بعدا برم دنبالش.
  ممنون

 46. سلام مشخص نیست

 47. علی اصغر

  من میخوام به جاهای دور بیفتم خودم بچهی همدانم میخوام بیفتم جای دور باید چیکار کنم لطفا راهنمایی کنید

 48. علی

  سلام خسته نباشین ماتاریخ اعزاممون ١٦/10/٩۵هستش روزپنجشنبه درصورت که پنجشنبه روزتعطیله فرمانده هاست میخواستم بدونم فردامیاییم خونه .روزبرگ میشیم همه یافقط اونایی که تهران هستن برمیگردن.درضمن من سربازوظیفه پدافندهستم

 49. عباس ب

  سلام من برا م جای مرکز اموزش نقطه چین زده یعنی کجا افتادم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">