چند نکته درباره خدمت سربازی

در دو مطلبی (+ و +) که تا به حال از تجربیاتم در مورد خدمت سربازی و آمادگی پیش از اعزام به خدمت نوشته بودم تا حدودی کلی گویی کرده بودم اما در این پست قصد دارم نکات ریز ولی مهمی را به شما بگویم تا این دوره از زندگی را بدون مشکلی به بهترین شکل ممکن بگذرانید.

خوب خیلی سریع می روم سر اصل مطلب. در ابتدا باید بگویم که برای رفتن به خدمت سربازی باید آمادگی فکری کامل داشته باشید یعنی ترسی از دور شدن از خانه و موقعیت اجتماعی حال حاضر نداشته باشید،البته قبول دارم که در شرایط حال حاضر جامعه مدت خدمت سربازی کمی بیشتر از حد معمول است طوری که باعث عقب ماندن از پیشرفت ها می شود اما باور کنید که شخص خودم شاید بیش از 3 سال قبل از اعزام خود را برای این مرحله از زندگی آماده کرده بودم تا بعد از وارد شدن به آن توان تحملش را داشته باشم.

از تاثیرات منفی این دوره که به نظرم مهمترینش عدم کسب درآمد و وابسته بودن به خانوادتان است، متاسفانه نمی توانید روی حقوقی که از طرف سازمان نیروهای مسلح به سربازان پرداخت می شود حسابی باز کنید زیرا هزینه های خدمت و کرایه ها آنقدر بالاست که مطمنا از جیب هم باید روی آن بگذارید، متاسفانه چند سالی می شود که مردم ما در کشورمان برای دو قشر هیچ ارزشی قایل نمی شود قشر اول دانشجویان هستند که نیاز به شرح عملکردهایشان نیست،قشر دوم سربازان وظیفه ای هستند که با وضعیت اقتصادی بسیار اسفناکی به سختی در حال گذراندن خدمتشان در بدترین نقاط کشور هستند و در این بین رانندگان عزیزی که در جاده ها در حال امرارمعاش هستند با دیدن سرباز، گاهاً کرایه بیشتر از حق خود را طلب می کنند علت این امر هم مشخص است چون روی سربازان اجباری وجود دارد که همه به خود اجازه می دهند تا به نوعی باج خواهی کنند، سرباز هم به ناچار برای رسیدن به پادگان باید تن به هر چیزی بدهد.

نکته اول: یک هفته یا بیشتر مانده به روز اعزام تان شروع کنید به انجام ورزش های بدنی تا از نظر جسمانی آمادگی بهتری داشته باشید مخصوصا ورزش دو که احتیاج به هیچ نوع تجهیزات خاصی ندارد بسیار هم مفید است. در کل با هر تمرین بدنی که خودتان راحت تر هستید کار کنید.
نکته دوم: مورد بعدی که بعد از اولین حضورم در پادگان برایم خیلی عجیب بود آزار و اذیت هاییست که خود سربازان در حق یکدیگر انجام می دهند،این آزارها از شکل کلامی و صدا زدن یکدیگر با عناوین مختلف و زشت گرفته تا زد و خوردهای فیزیکی که چیزی جز دردسر برای خود سربازان ندارد البته گاهی اوقات برخوردهای زشتی که واقعا از یک سربازی که مدرک کارشناسی ارشد دارد می دیدم که به همه چیز وی شک می کردم که چگونه توانسته با این وضعیت اخلاقی توانسته به این درجه از تحصیلات برسد!! همیشه یادتان باشد که سرتان به کار خودتان باشد و با افراد بی تربیت و بددهن همنشین و همکلام نشوید، در خدمت افرادی که مشکلات روانی  دارند و به اصطلاح ناپایدار هستند بسیار زیادند که در همان نگاه اول از روی رفتار و نوع برخوردهایشان می توانید اینها را شناسایی کنید به هیچ وجه سمت اینها نروید چون به هیچ وجه اعمال این چنین افرادی قابل پیش بینی نیست.
به هیچ وجه با یکدیگر درگیر نشوید در دوره آموزشی یک روز که برای توجیه نگهبانی رفته بودیم ناگهان در حضور افسرسر همان روز (مسئول کل نگهبانان در آن شیفت) دو سرباز شروع به فحاشی و کتک کاری کردند و نتیجه این شد که با مشت و لگد افسران حاضر، به بازداشتگاه پادگان فرستاده شدند جالب اینجا بود که هفته آخر آموزشی شان بود!! هفته های آخر دوره آموزشی بعد از دوماه کم کم به بسیاری اخلاقیات دوستانتان پی می برید چون خصوصیات واقعی خودشان را نشان می دهند که همین موضوع باعث به وجود آمدن درگیری های بسیار زیادی بین تان می شود سعی کنید کاری به کار کسی نداشته باشید، اگر به کسی کاری نداشته باشید کسی هم معمولا کاری با شما ندارد، به نظرم سرباز زرنگ کسی است که در پایان دوره خدمتش فرمانده یا افسر وی نام و نام خانوادگی وی را نداند چون همیشه سرش به کار خودش گرم است و بی چون و چرا دستورات را رعایت می کند. در خدمت سربازی چون از استان ها و طایفه های مختلف دور هم جمع می شوید احتمال درگیری های قومی و قبیله ای وجود دارد پس مواظب حرف زدنتان باشید که به کسی توهین نکنید حتی ناخودآگاه.

نکته سوم: نیازی نیست که با کل گروهانتان دوست شوید باور کنید همه دوستان تان یک هفته بعد آموزشی شما را فراموش می کنند زیرا همه به نوعی می خواهند که این دوره را فقط بگذرانند، از طرفی شما که همه را نمی توانید بشناسید، افراد سوءاستفاده گر هم بسیار زیادند که این دیگر بستگی به میزان شناخت و تجربه شما از آدم ها دارد،باور کنید در کل این دوماه بنده اسم نیمی از همخدمتی های خودم را یاد نگرفتم چون نیازی به هیچ کدامشان نداشتم فقط چند دوست خوب و با مرام پیدا کنید، به نظرم کافیست با آن هایی که در اطراف تخت شما هستند دوست شوید زیرا ممکن است به آن ها نیاز پیدا کنید.

دوست ندارم کلمه دزد را به کار ببرم اما دزدیدن وسایل شخصی و سازمانی ارتش در این دوره بسیار زیاد است مخصوصا وسایل سازمانی ارتش، مثلا فرض کنید که یکی از دوستان شما وسیله ای را گم کرده و از طرفی اجباری که از سمت ارشدهای شما جهت برگرداندن این وسایل وجود دارد بسیار زیاد است از این رو وی خیلی راحت و بدون هیچ عذاب وجدانی فقط در جهت فرار از عواقب بعدی آن خیلی راحت از وسایل شما می گیرد که در نهایت دردسر گم شدنش فقط برای شماست، شما هیچ وقت هم متوجه نمی شوید که کار چه کسی است پس از همین الان حواستان را جمع کنید.

نکته چهارم: سعی کنید در خدمت یک هنر یا فن را یاد بگیرید مطمئن باشید آنقدر بچه های بااستعداد و هنرمند می توانید پیدا کنید که فکرش را هم نمی توانید بکنید،مثلا بنده قبل از اعزام به دوره آموزشی قصد داشتم تا در این دوره با دست چپ نوشتن را تمرین کنم که به علت خواندن کتاب های مختلف متاسفانه نتوانستم این ایده را اجرایی کنم اما در یگان خدمتی ام حتما انجامش می دهم در عوض معکوس نویسی را از دوست عزیز خوزستانی ام یاد گرفتم که با یاد دادن این هنر واقعا کمک زیادی به بنده کرد، ایشان ابتدا تعدادی سرمشق برای بنده گرفت و من هم روزهای بعد از روی سرمشق های ایشان می نوشتم البته روزهای اول کمی بد مینوشتم که در تصویر زیر می بینید اما کم کم بهتر می شود.

معکوس نویسی

نمونه ای از تمرینات معکوس نویسی من در دوران آموزشی خدمت

نکته پنجم: در سربازی از شما فقط نظم و اطلاعت دستورات را می خواهند اگر به شما گفتند که سینه خیز برو بدون سوالی بروید یادتان باشد تمام عناوینی که قبل خدمت داشید را قبل از ورود به پادگان فراموش کنید و بدون سوال پرسیدن فقط دستورات را انجام دهید تا دچار تنبیهات سخت تری نشوید باور کنید که اذیت کردن سربازان تحت آموزش برای فرماندهان مثل آب خوردن است و به قول خودشان تو مُخی رفتن برایشان کاری ندارد، اگر به دستورات شان گوش نکنید مطمئن باشید که بدترین دوران عمر خود را سپری خواهید کرد سعی نکنید برخلاف جریان رود شنا کنید که غرق می شوید اگر همیشه به خاطر عملکردتان در دید فرمانده یا دیگران باشید سختی خدمت برایتان دوچندان می شود کاملا ساکت باشید و فقط به فکر گذراندن این دوره باشید.

نکته ششم: در دوره آموزشی هر چقدر هم تنبیه شوید چند دقیقه بعد آن را فراموشش می کنید باور کنید اصلا یادم نمی آید که بخاطر شلوغ کاری بچه های گروهان خودمان چند بار تنبیه شدیم آن هم نصفه شب زمانی که همه خواب بودند ما در حال بشین پاشو و سینه خیز رفتن در سرمای پادگان پرندک بودیم!! در ضمن نیازی نیست که کل اتفاقات این دوره را به خانواده خود مخصوصا مادرتان اطلاع دهید معمولا مادرتان نمی تواند دلیل انجام برخی از اتفاقات این دوره را درک کند و با حرفهایتان فقط ناراحتش می کنید به نظرم نیاز است که برخی از اتفاقات را در ذهن خود برای همیشه داشته باشید همه اینها قابل گفتن نیست. نکته جالب در مورد این سختی ها اینجاست که بعد از دو هفته اول کمتر می شود مخصوصا بعد از میدان تیر اولتان دیگری کاری با شما ندارند و فرماندهان و افسران آموزشی تان کم کم با لحن دوستانه تری با شما صحبت می کنند و دیگر خبری از آن سخت گیری ها شروع دوره نیست.

نکته هفتم:کلاس هایی که در این دوره می گذرانید هم متنوع است از کلاس های صف نظام جمع گرفته،آموزش خواندن قران،کار با اسلحه تا عقیدتی،سیاسی و حتی کلاس آموزش های ازدواج که فقط جهت خندیدن و گذراندن اوقات برایتان برنامه ریزی می کنند اما اگر زرنگ باشید می توانید نکات بسیار خوبی را در همین کلاس ها یاد بگیرید.در بین تمام کلاس ها فقط حوصله یک کلاس را نداشتم آن هم تربیت بدنی بود که برای افرادی مثل بنده که شبانه روز پشت سیستم بودیم واقعا عذاب آور است که مثلا چند بار به صورت دویدن دور میدان بگردیم که مثلا ورزش کنیم! البته این کلاس اجباری نیست و اگر مشکلی دارید می توانید شرکت نکنید اما حتما باید در میدان کنار بقیه حاضر باشید تا حاضری شما را بزنند این کلاس ها هم معمولا دو بار در هفته اول صبح ها تشکیل می شود که فقط دویدن خالی است که برای من که مشکل کلیه دارم اتفاقا هم بسیار مناسب اما در سربازی بخاطر عرق کردن و سرماخوردگی و نداشتن امکانات نظافت مناسب در دوره آموزش معمولا علاقه ای به شرکت در این کلاس نداشتم.

نکته هشتم:هیچ چیز در خدمت قابل پیش بینی نیست و روی تعطیلات میان دوره و پایان دوره به هیچ وجه حسابی باز نکنید پادگان به پادگان فرق می کند مخصوصا دوره آموزشی که هر لحظه ممکن است دستور جدید از سمت ستاد کل به پادگان برسد مثلا در دوره قبل از ما که افسر آموزش مان تعریف می کرد همه بچه ها برای میان دوره لباس شخصی پوشیده و وسایل شان را هم جمع کرده بودند که به مرخصی بروند اما در لحظه آخر میان دوره حذف شد!! با خود فکر کنید که چه ضربه بزرگی به سربازان وارد شد، پس روی هیچ چیز خدمت حساب باز نکنید حتی حرفها و تجربیات من!!!!

نکته نهم: در دوره آموزشی هر روز تمرین رژه دارید از این رو نیازی نیست که پاهاهی خود را از قسمت پاشنه پا (کف پا) به زمین بکوبید بهترین کار کوبیدن از قسمت انگشتان است علت این حرفم این است که بعد از تمام شدن دوره آموزشی همانند بنده مطمناً کمردرد می گیرید از مشکلات دیگری که خدای نکرده ممکن است برایتان اتفاق بیفتد مشکلات ناشی از عقیمی است چون ضرباتی که با پاهایتان به زمین میزنید باعث وارد آمدن فشار زیادی به بیضه هایتان می شود از این رو نیازی نیست که جو گیر شوید چون یکی دو روز نیست و هر روز صبح یا بعدازظهر کارتان تمرین رژه است. در یگان خبری از رژه های زیاد مثل دوره آموزشی نیست، معمولا فقط در مراسمات خاص رژه می روید.

نکته دهم: کتاب هایی که همراه خود می برید سعی کنید از نوعی باشند که فهمیدن و درک کردنشان ساده باشد طوری که نیاز به فکر کردن زیاد نداشته باشید چون معمولا حوصله این کار را ندارید اگر رمان یا داستان خوب دارید حتما همراه خود ببرید یا اگر اهل خواندن مجله هستد بایگانی های قدیمی خود را ببرید و یکبار دیگر آنها را بخوانید نکات خوبی می توانید در آن ها پیدا کنید.همیشه کتاب یا مجله یا هر چیزی که با آن سرگرم می شوید را با خود ببرید تا در روزهای تعطیلی که در پادگان هستید دلگیر نشوید و فکرتان به خانه و راحتی های آنجا نیفتد. مثلا من در دوره آموزشی کل داستان های سایت Linux story را روی برگه های A4 به شکل چهار صفحه پشت و روی هم پرینت گرفتم که نزدیک به 50 برگه A4 شده بود و کل دوره در حال خواندشان بودم،اتفاقا دو بار هم خواندم و حسابی از داستان به وجود آمدن لینوکس و فلسفه آن لذت بردم. کتاب های دیگری که در این دوره از دوستانم قرض گرفتم که خواندم شان شامل: عایشه بعد از پیامبر با ترجمه ذبیح الله منصوری،زندگی نامه چنگیزخان مغول به نویسندگی هانری ماسه و کتاب تاریخ ایران به نویسندگی هانری مانسه و کتاب زندگی نامه کوروش که متاسفانه نام نویسنده آن را فراموش کرده ام. شاید باورتان نشود اما در کل دوره آموزشی روزی نبود که خود را با کتاب یا مجله ای مشغول نکرده باشم، اتفاقا با خواندن کتب مختلف متوجه گذر زمان هم نمیشدم زیرا همیشه غرق در داستان و موضوع کتاب می شدم.

نکته یازدهم: دوستان؛ خود را برای خدمت در بدترین نقاط کشورمان آماده کنید تا آمادگی آن را داشته باشید که اگر جای بدی افتادید شوکه نشوید، به خدا توکل داشته باشد زیرا تنها کسی که با شما در دوران خدمت می ماند فقط خداست، خدمت سربازی بهترین فرصت برای خواندن نمازهای قضایتان است، در خدمت می توانید قرآن را با معنای فارسی آن بخوانید، زمانی که در منزل هستید بخاطر وجود وسایل ارتباط جمعی شاید هیچ وقت سراغ اینها نمی رفتید اما به نظرم خدمت شروع خوبی برای آشتی کردن با دین و خدایتان است. باور کنید که در حسینیه مرکز 02 افرادی را می‌دیدم که به قیافه‌شان نمی‌خورد که اهل نماز و قرآن خواندن باشند، اما عصرها بعد از کلاس ها در حال خواندن قرآن در خلوت خودشان بودند که آرام شوند پس فقط توکل شما باید به خدا باشد تا خدمت بگذرد، اگر این دوره را سخت بگیرید به شما سخت می گذرد چون در هر ارگانی که بیفتید و هر طوری که باشد بالاخره می گذرد زیاد فکرش را نکنید.

نکته دوازدهم: سوءاستفاده از سربازان به همان دلیلی که بالاتر گفتم از گرفتن کرایه های بیشتر از حق راننده ها گرفته تا تعارف خوردنی و سپس دزدیدن پول و وسایل سربازان بسیار زیاد شده،از این رو بسیار حواس خود را جمع کنید و در طول مسیر به هیچ وجه خوردنی از کسی نگیرید و با رعایت ادب و احترام آن را قبول نکنید، اگر از اتوبوس های ترمینال استفاده نمی کنید سعی کنید به صورت گروهی مثلا دونفره سوار ماشین های شخصی شوید تا در راه با چاقو تهدیدتان نکنند باور کنید که این اتفاق بارها افتاده، برای نمونه زمانی که در دفتر پیشخوان قبل از خدمت مشغول به کار بودم یکی از مشترکان به علت آنکه در راه برگشت از پادگان به منزل، در یک خودروی شخصی دو نفر با چاقو به جانش افتاده بودند و بدون پول و هیچ وسیله دیگری وی را رها کرده بودند و متاسفانه تمام وسایل وی را زده بودند بعد از بازگشت به منزل آن هم با چه دردسری اقدام به سوزاندن و تعویض نمودن سیم کارت خود کرده بود،حالا وضعیت روحی وی به کنار که این حادثه ضربه بسیار بدی برای یک پسر جوان است. پس احتیاط کنید و بی جهت خطر نکنید.

نکته سیزدهم:سربازی فرصت خوبی برای شناخت خود واقعی تان است،تعارف را کنار بگذارید و ببینید که با خود چندچند هستید و در آینده می خواهید چه کار کنید؟ اگر دوره خدمت را فقط در ساعت اداری می گذرانید سعی کنید که بعدازظهرها یا حتی شیفت شب جایی مشغول به کار شوید مخصوصا اگر در شهر خودتان افتادید که راحت تر هستید و مشکل جا هم ندارید.بی جهت نگذارید که این دو سال الاف و بدون هیچ نتیجه ای فقط بگذرد.انسان زرنگ کسی است که از فرصت هایی مانند خدمت سربازی نهایت استفاده را بکند زیرا زمانی که خدمت تان تمام شد باز هم دچار روزمرگی قبل از خدمت تان می شوید و فکرش را هم نمی کنید که اوقات بیکاری مانند دوران خدمت تا آخر عمر دیگر نصیبتان شما نمی شود.

نکته چهاردهم: اگر سحرخیز باشید و حوصله در صف دستشویی ماندن را هم ندارید پیشنهاد می کنم صبح ها زودتر از بقیه بیدار شوید و دست و صورت خود را بشویید تا در زمان زدن بیداری با ازدحام جمعیت سربازانی که برای سرویس بهداشتی هجوم می آورند روبرو نشوید، برای زمان ناهار هم بعد از میل کردن غذایتان بهترین زمان برای دستشویی رفتن است زیرا در این زمان اکثرا در حال شستن یغلاوی خود هستند، برای شب هم نیم ساعت قبل از خاموشی و قُرُق دستشویی زمان خوبی برای مسواک زدن و دستشویی رفتن است چون ممکن است که بعد از صرف شام میوه ای یا چیز دیگری با دوستان میل کنید از این رو مسواک زدن زودتر از موعد ممکن است اذیت تان کند. شب ها هم زودتر بخوابید تا برای صبح انرژی کافی داشته باشید.

نکته پانزدهم: اگر جزو افرادی هستید که شرایط دار هستید تمام مدارک مورد نیاز را همان روز اول آموزشی یا یگان تان همراه خود ببرید زیرا زمان مرخصی ها اصلا مشخص نیست تا مشکلی برای استفاده از شرایط داری خود نداشته باشید.

نکته شانزدهم:چند ماه قبل از ارسال مدارک تان، پیشنهاد میکنم حتما دنبال امریه در دستگاههای دولتی باشید ، زیرا اولا شغل شما بعد پایان این دوره معمولا تضمین شده است، در ثانی سختی که در یک پادگان دور از شهر در میان سربازان صفر می گذرانید را در یک اداره به هیچ وجه نمی توانید متوجه شوید، نگویید می روم خدمت و مرد می شوم و برمی گردم باور کنید این حرفها همه برای دلخوش کردن من و شماست، با قانون جدیدی که از ابتدای سال 94 به بعد اجرایی می شود در هر ارگان دولتی و پادگانی که بیفتید باز هم 24 ماه کامل خدمت دارید ، این موضوع برای افرادی که امریه ادارات را گرفته اند نکته مثبتی است یعنی شمایی که در یگان رزمی در سوز و سرمای شدید در حال گذران خدمت هستید باید 24 ماه بگذرانید، آن شخصی که پشت صندلی در اداره در حال گذراندن خدمتش است هم باید 24 ماه بگذراند نکته جالب اینجاست که کاری از دستتان برنمی آید و باید تحمل کنید!! اگر مدرک کارشناسی به بالا دارید که حتما دنبال این مورد باشید زیرا در یگان با افرادی مواجه می شوید که همان روز اول گریه تان را در می آورند.

نکته هفدهم:چند ماه قبل از شروع خدمت حتما روی چند تخصصی که در ادامه می گویم کار کنید تا در زمان تقسیم شدن در یگان در بخش راحت تری بیفتید که خدمت سربازی زیاد به شما سخت نگذرد، در تایپ کامپیوتری و بسته مایکروسافت آفیس و مخصوصا فتوشاپ حرفه ای شوید طوری که یک برگه A4 را لااقل بتوانید زیر 10 تایپ کنید یا از پس طراحی یک بنر ساده مرتبط با مناسبت های نظامی بربیایید، تخصص دیگری که می توانید روی آن کار کنید فیلمبرداری و عکاسی است که بهتر است با زوایای مختلف فیلمبرداری آشنایی نسبی داشته باشید، کار با نرم افزارهای ویرایشگر فیلم مانند Adob Premiere – Corel video studio را بدانید به نفعتان است چون با این ها هم سروکار دارید، اگر الان طراح وب هستید بدانید که در خدمت هیچ به دردتان نمیخورد اما گاهی پیش می آید که نیاز به برنامه نویس کامپیوتر جهت طراحی و تولید برخی از نرم افزارهای نظامی دارند. اگر تخصص ساز و آواز دارید هم بیشتر روی خودتان کار کنید تا در یگان موزیک بیفتید.
نگران مطابقت رشته درسی خود با تخصص هایتان نباشید زیرا اینها هیچ کدام مهم نیست، اگر بی تخصص باشید بعد از ورود به یگان و در زمان تقسیمات داخل یگانی ،هر جایی که دلشان بخواهد شما را تقسیم می کنند اما اگر کاربلد باشید جذب می شوید.

نکته هجدهم: دنبال گرفتن گواهینامه رانندگی باشید البته بهتر است راننده حرفه ای هم باشید زیرا ماشین های یگانی ارتش معمولا ترمز درست و حسابی ندارند، به قول یکی از فرماندهان ما که اگر شما بتوانید از پس راندن یکی از ماشین های ارتشی بربیایید می توانید در آینده هواپیما هم برانید!! پس حساب کار دستتان آمده که اوضاع ماشین هایشان چگونه است. تعمیرات موتوری با یگان تعمیرات و پشتیبانیست پس از این نظر نگران نباشید، نگرانی شما فقط برای تصادفات احتمالی باشد و تمام.

در مورد دوره آموزشی می توانید به این لینک ها + و +و+ و + بروید بااینکه مطالبشان کمی قدیمی شده اما در خلال آنها می توانید نکات جالبی پیدا کنید.

نحوه گذراندن دوره آموزشی برای هر شخصی فرق می کند همینکه شما اطلاعات کلی از پادگان آموزشی تان داشته باشید کافیست بقیه چیزها را باید بروید و تجربه کنید. این دوره را زیاد به خود سخت نگیرید فقط به خدا توکل کنید و تمام.

آخرین پستی که تا مدتی دیگر در مورد خدمت سربازی ام منتشر می کنم مربوط به تجربیاتم در گذراندن دوره یگان خدمتی ام در پادگان شهید پژوهنده شاهرود یا همان چهل دختر قدیم است که بعد از اولین مرخصی ام آن را هم منتشر می کنم تا پرونده این سری از پست ها هم بسته شود.

آپدیت 1395/12/13:

تعدادی فایل که شامل تجربیاتی در خصوص نحوه گذراندن خدمت سربازی و مدارک مورد نیاز جهت گرفتن کسری خدمت،مدارک شرایط داری می باشد که به صورت مفصل در این فایل ها توضیح داده ام می توانید از طریق لینک های زیر یکی از آنها را تهیه کنید.

محتوای این فایل ها به دو بخش عمومی و مخصوص همان پادگانی که در عنوانش درج شده تهیه و تکمیل شده اند لذا می توانید هر کدام را که خواستید انتخاب کنید.

فایل حاوی تجربیات سربازان در پادگان چهلدختر (تبعیدگاه سربازان و دارای شرایط بد آب و هوایی)

فایل حاوی تجربیات سربازان در پادگان 03 عجب شیر تبریز

فایل حاوی تجربیات سربازان در دوره آموزشی مرکز 02 شهید عبدالحمید انشائی

فایل حاوی تجربیات خدمت سربازی در پادگان 04 امام رضا (ع) بیرجند

فایل حاوی تجربیات دوره آموزشی در پادگان 06 مالک اشتر ناجا اراک

فایل حاوی تجربیات دوره کد مركز آموزش 33 تكاور شهيد سرلشگر ابوالفضل شبان نزاجا

فایل حاوی تجربیات خدمت سربازی در مرکز 87 سپاه خاتمي يزد

فایل حاوی تجربیات خدمت سربازی در پادگان شهید باهنر کرمان (ناجا)

تجربیات خدمت سربازی در پادگان نیروی انتظامی شهید درویش اهواز

موفق باشید.

1javan

درباره محمد علیپور

موسس وب سایت یک جوان،مدرس دانشگاه علوم پزشکی و .... طرفدار فناوری اطلاعات و هر آن چیزی که مرتبط به کامپیوتر باشد!

594 دیدگاه در “چند نکته درباره خدمت سربازی

 1. موسی

  آهااان…میتونید بگید حداقل فرصتی ک میدن چقده مثلا سه ساعت در روز گیر میاد؟؟

  • سلام معمولا ساعت 4 به بعد بیکارهستید اما اگر نگهبانی باشید فرصت ندارید چون 4باید نگهبانی بدین

 2. آرمان

  سلام .یه سوال دارم ممنون میشم پاسخ بدید.
  در حال حاظر مدرک کاردانی الکترونیک رو گرفتم و برای کارشناسی هم قبول شدم اما قصد دارم برم خدمت سربازی
  آیا خدمت کردن با مدرک های کاردانی و کارشناسی با هم تفاوت داره ؟؟اگر داره چقدره؟؟؟مرسی

 3. موسی

  امکان درس خوندن هست اصلا؟؟

 4. موسی

  با سلام…بنده دانش آموز دبیرستانی هستم دو بار در کنکور شرکت کردم متاسفانه به نتیجه ی دلخواه نرسیدم و بنا به قانون برای اینکه بتونم برا بار سوم در آزمون شرکت کنم باید معاف بشم چون مشمول هستم…حالا مجبوم برم ولی میخوام درسامو تو دوران خدمت بخونم تا به امید خدا به محض اینکه تمومش کردم به دانشگاه برم…سوال اینه ک وقت گیرم میاد اونجا؟؟چند ساعت وقت بیکاری در روز حداقل هست؟؟جواب بدین یه دنیا ممنونم

  • سلام بله میتونیدمطالعه کنید اما بستگیبه محل خدمتی تون داره که چه میزان بهتون فرصت بدن

 5. مصطفی

  سلام
  فقط محض اطلاع میگم چون اشتباه نوشته بودید
  سربازانی ک امریه دارن 24 ماه
  سربازیانی که امریه ندارن 21
  سربازانی ک مناطق عملیاتی هستن 18 ماه

 6. آیدین

  سلام و خسته نباشید فراوان.بنده دانشجوی کارشناسی پیوسته بودم ولی 3 سال بعد از تحصیل معادل کاردانی گرفتم و از کارشناسی انصراف دادم.تاریخ اعزام من 8.19 هست در حالی که بنده باید 8.1 میشدم.چون کسایی که مقطع دانشگاهی رو گذروندن 1 هر ماه اعزام دارن.سوال من این هست که ایا من سرباز صفر محسوب میشم؟ یا باید مراحل اداری طی کنم!

  • سلام مدرک شما کاردانی هست و بااین مدرک 19 ماه همراه سربازان صفر ودیپلم به پایین اعزام می شوید اما سرباز صفر نیستید

 7. نوری

  سلام خسته نباشید.برادرم آموزشی و شش ماه خدمت انجام دادن.بعد رفتن دانشگاه و لیسانس گرفتن الان دوباره باید بره آموزشی؟

 8. احد

  سلام بنده سال89توسازمان زندان ها تو پادگان شهید کچویی13روز آموزشی بودم که بعلت قبولی دانشگاه تا الن که فوق لیسانس هستم و میخوام تو سپاه پذیرش بشم.ایا بنده میتونم توسپاه خدمت کنم یا باید برگردم بعد 7سال باید برگردم جای اولم؟

 9. صادق

  سلام اقای علی پور لطفا اگه میشه جواب منو هم بدید.دو سوال داشتم
  1.من متولد 73/02/20هستم.پدرم 75جبهه داره دو تا از داداشامو معاف کرده برای من 15ماه باقی میمونه..ولی شنیدم چون متولد 73هستم کسری نمیدن.درسته؟
  2.من با دیپلم 10روز نیرو انتظامی بودم ولی رفتم دانشگاه.ترم بعد فارغ التحصیل میشم .لیسانس.ایا بازم محل خدمتم نیرو انتظامیه یا ممکنه ارتش و سپاه باشم؟

  • سلام
   1-بله متاسفانه
   2-معمولا همان یگان قبلی هست ولی احتمال تغییر هم هست

  • morteza

   سلام
   دوست من شرایط شما رو داشت نیرو انتظامی بود با 48 روز خدمت دوره آموزشی بعدا که دوباره دفترچه پست کرد افتاد ارتش .

 10. saeed

  سلام
  ساعات کار سربازای اداری تو سپاه تهران چه جوریه؟ تا ۲ باید بمونیم یا بیشتر؟
  واسه کار پاره وقت تا چه ساعتی میشه بیرون بود و چه ساعتی از شب باید برگشت به خوابگاه پادگان؟

  • سلام بله معمولا تاساعت 2 هست.اگربخواین بیرون بمونید باید مرخصی بگیرید و نگهبان هم نباشید.ساعت برگشت طبق مرخصی شماهست

 11. امیر

  سلام. من 6/1 اعزامم به شهدای کرمانشاه. می خواستم بدونم 31 شهریور(سالروز دفاع مقدس) باید بریم تهران برای رژه؟

 12. خسرو

  سلام عزیزم من امسال اعزام ام میشم لیسانس مترجمی زبان انگلیسی دارم میخواستم بدونم دوران خدمتم چیکار می کنم؟میفرستنم جایی آموزش بدم؟ کجا؟

  • سلام میتونید درخواست تدریس داخل مدارس خانه های سازمانی رو بدین

 13. E30

  سلام. من لیسانس کامپیوتر دارم و یکم شهریور اعزام میشم.از شانس بد خودم افتادم ارتش عجب شیر(03)(بقیه اینو میگن). اسمش که خوف به تن آدم میاره.میخواستم بدونم چجور جاییه؟ ممنون

 14. محمد

  سلام من درخواست امريه داده بودم و همه چيز اوكي بود و توي سايت هم درج شده بود آموزشگاه شهداي وظيفه نزاجا (امريه دار) تا اينكه ديروز باهام از سازمان مربوطه كه درخواست امريه كرده بودم باهام تماس گرفتن و گفتن كه توي مصاحبه رد شدي !!
  امكان داره كه مكان آموزشيم هم تغيير پيدا بكنه با لغو امريه؟

  پي نوشت: لطفا پلاگين مربوط به صفحه بندي كامنت ها رو نصب كنيد ، اينطوري هم خودتون اذيت ميشيد هم كاربران…

  ممنون

  • سلام خدمت شما
   بله این احتمال داره که مرکز اموزش جدیدی برای شما انتخاب کنن که اگر کارشناسی یا ارشد باشید معمولا 01 یا 02 تهران رو اموزش باید برید
   بابت اطلاع دادن در خصوص کامنت ها ممنون.صفحه بندی رو فعال کردم

   • محمد

    ممنون از شما ، در حال حاضر ٠١ افتادم و ليسانس هستم.
    حالا امريه لغو شده چيز مهمي نيست برام , فقط مكان اموزشيم اميدوارم تغيير نكنه !

 15. عرفان

  سلام و خسته نباشید من ۱ شهریور تاریخ اعزام دارم میخواستم ببینم لباس رو توی خود پادگان میدن یا همین جا داخل شهر خومون تحوییل میگیریم؟ وسایت چیا لازم داریم؟

 16. محسن

  سلام.من امروز اموزشیم تو 05 تموم شد افتادم تیپ زرهی 288 خاش…
  چجور جاییه؟خیلی داغونه؟
  تو برگه امریه ام زده رسته اداری پرسنلی.ینی تو قسمت اداری میندازنم؟
  درجمم گروهبانیک

  • سلام بله اداری هستید تا قبل از اعزام مجدد توصیه میکنم مهارت های کار با اکسل و ورد رو بیشتر کنید

 17. مجتبی

  سلام من 1 شهریور اعزامم , کد ثامن مشهد ( نیرو انتظامی ) واسم خورده 🙁
  بعد اموزشی مرزبانی میفتم? بعد درجه لیسانس تو نیرو انتظامی چیه?
  لطفا راهنمایی کنید, با تشکر

  • سلام معمولا گروهبان میدن تقسیمات نیوری انتظامی مشخص نیست

   • مجتبی

    17 روز گذشت , من 1/6 اعزام شدم به ثامن الائمه مشهد
    اینجا واقعا از نظر غذا و امکانات رفاهی عالیه در واقعه هتله, درجه برای سربازهای لیسانس حداقل استوار 2 و حداکثر ستوان 3 هست اینجا
    اعزامی های 1/4 که خرخیص شدن و 1/6 همه انتظامی خوردن , هیچ کس مرزبانی نیفتاد

 18. پویا

  سلام وخسته نباشید خدمت شما.
  ببخشید سوالی مدنظرم بود اینه که ایا میشه در کنار خدمت سربازی دریک کلاس اموزشی ای مثل زبان انگلیسی شرکت کنم.ایا اجازه این کارو میدن؟

  • سلام بله میتونید اما اگر بعدازظهر بیکار باشید و نگهبانی نداشته باشید

 19. esmaeil

  سلام داداش خسته نباشی.
  معمولا تو خدمت افراد رو بر اساس رشته تحصیلیشون رو یه کاری میذارن؟؟؟ یا هرکی رو که خودشون اتفاقی انتخاب کنند؟ من لیسانس کامپیوتر دارم میخواستم بدونم بر اساس رشته م میذارن پشت سیستم باشم یا نه. یه سوال دیگه هم دارم اینکه تو آموزشی هم سربازا رو به این جور کارها مشغول میکنن یا فقط تو یگان؟
  من 96/03/31 فارغ التحصیل شدم یه مدت هم دنبال امریه بودم کل ادارات شهرمونو رفتم ولی گفتن باید بری مرکز استان درخواست بدی اگه هم درخواست بدی ممکنه چند ماه طول بکشه جوابش بیاد و فرضا شاید قبولت نکردن واسه امریه،منم که نمیخواستم بیشتر از این سربازیم عقب بیوفته تاریخ اعزامم رو که 96/10/01 بود تعجیلی زدم واسه 96/06/01 که قبول کردن شهریور برم.

  • سلام بستگی به فرمانده پادگان داره که زمان تقسیم چجوری عمل بکنه معمولا براساس رشته هست وتخصص فرد.
   بله توی اموزشی هم میتونید ازاینکارها بکنید ولی پیشنهاد میکنم اموزشی مسئولیت نگیرید حجم کاری فوق العاده زیاد هست
   بله بی جهت دنبال امریه نباشید خیلی سخت قبول میکنن زودتر خدمت تموم بشه به نفع تون هست

 20. ali

  با سلام
  بنده اعزامی 1 شهریور هستم
  میخواستم بدونم محل اموزشی بنده کی مشخص میشه
  شنیدم تعیین کد اموزشی زود مشخص میشه میشه با رفتن به میدون سپاه میشه زود فهمید
  حقیقت داره؟

 21. بهزاد

  با سلام….من ی سوال داشتم اگه میشه منو راهنمایی کنید..
  من کارشناسی پرستاری دارم…تاریخ اعزامم برج ۸ هست
  پدرم ارتشی هستن و این امتیاز رو دارن که من رو بندازن شهر خودم(شیراز)
  ب نظر شما
  متناسب با مدرکم پیام اور سلامت بشم یا اینکه پذیرش ارتش شهر خودم رو بگیرم؟؟؟
  و اینکه اگه رفتم ارتش چقدر احتمال داره بیفتم توی بیمارستانای ارتش؟
  و اینکه میتونم توی دوره سربازی جایی مشغول به کار بشم؟

  • سلام اگر ارتش یبفتید حتما می افتید بخش بیمارتسان یا بهداری.
   بستگی به محل خدمت تون داره که اجازه بدن

  • بنیامین

   با عرض سلام و احترام
   من 19 شهریور اعزامم و کدمم مازاد خورده البته گفتن ممکنه تغییر کنه
   با مدرک فوق دیپلم ای تی
   به نظر شما ممکنه کجا بیفتم؟
   و اینکه ایا بین فوق دیپلم و دیپلم فرقی میزارن یا نه؟
   تشکر از شما

 22. آرش

  میخواستم بدونم اگه با بند پ جات خوب باشه میشه نیمه وقت کار کرد تو خدمت؟ اخه از هر کی میپرسم میگه نمیشه و خدمت از لحاظ روحی نمیزاره

  • سلام بستگی به یگان تون داره اگه فقط درساعت اداری خدمت باشید بعدازظهرها میتونید کارکنید

 23. آرش

  سلام.من مدرک کارشناسی دارم میخواستم بیفتم ارتش
  آیا راهی هست که بیفتم ارتش یا حداقل سپاه؟
  متنفرم از نیروی انتظامی چون دیدم خدمتش خیلی مزخرفه

  • سلام باتوجه به مدرکتون احتمالش زیاد هست ارتش بیفتید وتوی دفترچه هم میتونید ارتش رو انتخاب اولتون باشه

 24. مجتبی

  سلام من ۳۰ روز دیگه اعزام میشم
  وسایل و لوازم رو همون روز اول که برم باید ببرم؟
  تعداد و مکان های پادگان های آموزشی سپاه رو هم لطفاً بگید

 25. saeed

  سلام
  من مدرکم لیسانسه…یکی هست که تونسته واسم کار تو سپاه تهران پیدا کرده که خدمتم رو اونجا بگذرونم
  به نظرتون بهتره شهر (گیلان)بمونم یا برم تهران؟ در ضمن تک پسرم هستم

  • سلام اگه منظورتون از کار شغل دائمی هست ونظامی گری اگر به روحیه تون میسازه برید واگرنه موقعیت و درامد دارید نیازی نیست به نظامی گری بپردازید اگرهم خدمت منظورتون هست توی شهرخودتون بمونید بهترهست بعدزاظهرها رو سرکار برید

 26. محمد

  سلام چطوری باید تو خدمت ورزشمو ادامه بدم

 27. محمد

  سلام تو خدمت سربازی میشه ورزش حرفه ای ادامه داد چیکار کنم که یگان ورزش بیفتم

 28. علی

  سلام خدمت در زندان بومی هست یعنی در صورت پذیرش در اداره کل زندانها یگانتون در استان خودتون هست وهفتاد درصد در شهر خودتون اما اموزشی در شهید کچویی کرج می باشد اما خدمت در زندان سخت وپر مسولیت می باشد و بسیار هم خطرناک هست ودر همه یگان ها کم ترین مرخصی داراست ودارای بیشترینن اش خوری و پایه بازی در یگان هاست و در هر نوع ظلم وازاری توسط نمی تونید به فرمانده و حفاظت اطلاع دهید چون بفروش محسوب می شوید و توسط سربازان فراری داده می شوید واز نظر پست بسیار پر مسولیت می باشد واگر در شهر خود خدمت کنید 1روز پست می دهید 1 روز تا ساعت دو اعزام به دادگاه هستید و1روز دوباره پست می دهید وروز چهارم اعزام به دادگاه تا ساعت دو وساعت دو به بعد به مرخصی می رید تا فردای ان روز ساعت 6 خودتون تحویل می دهید وروز از نو وروزی از نو واگر در شهرستان خدمت کنید ماهی 3تا 4 روز مرخصی دارید ودر صورت فرار زندانی باید خودتون به جای زندانی برید زندان

 29. محمد از آبادان

  با سلام خدمت شما آقای علی پور از شما یک سوال دارم اعزام بنده برج شش شهریور ماه هستش و از بدی ماجرا پدرم مبتلی به سرطان روده پیشرفته هستش آیا با بردن مدارک پزشکی از دکتر و بیمارستان و کمیته امداد امکان داره که تو شهر خودم اعزام بشم لطفا من راهنمایی کنید.ممنون

  • سلام بله فکرمیکنم بتونید کفالت ایشونر وبگیرید فقط باید تایید کنن

  • محمد از آبادان

   باز هم سلام نه آقای علیپور من نمی تونم کفالت پدرم رو به عهده بگیرم چون دو برادر دارم و تک فرزند نیستم طی دوره آموزشی و خدمت در یگان رو میگ می تونم با فرستادن مدارک در دوره آموزسی در شهر خودم خدمت کنم / ممنون

 30. Moh

  سلام.من در حال گذراندن دوره ی آموزشی در ( ۰۲) ام.راهی هست که برای یگان در ارتش پذیرش بگیرم؟
  سوال دیگه ام‌اینه که کارت بسیج فعال دارم.پدرم هم ۸ ماه جبهه بوده که البته برادر بزرگترم‌ استفاده کرده.آیا کسری شامل حال من میشه؟چند ماه؟
  لطفا راهنمایی کنید. با تشکر.

  • سلام درهرحالت شما یگان تون هم ارتش هست.در ازای هریک سال فعالی وثبت سابقه 1 ماه شامل شما می شود.کسری جبهه هیچ

   • Moh

    ممنونم.
    منظورم از پذیرش در ارتش اینه که یگانمو تهران بیوفتم.کاری هست که لازم باشه انجام بدم؟

 31. محسن

  سلام.من اموزشی ۰۵کرمان هستم.احتمال اینکه دوره خدمت رو تهران بیفتم چقدره؟خودمم بچه کرمان هستم و فوق دیپلم

  • سلام احتمال مشخصی وجود نداره تقسیمات نامشخص هست

   • محسن

    ممنون بابت پاسخ.یه سوال دیگه اگه کسی مادر یا پدرش بیماری خاص داشته باشه و نیاز به مراقبت داشته باشه میتونیم کاری کنیم تو شهر خودمون بیفتیم کنار خانوادمون؟یکی میگفت میشه استشهاد جمع کنیم قبول میکنن.میشه؟

    • سلام این شرایط توی کمیسیونی که میگیرن باید بررسی بشه با استشهاد قبلا قبول میکردن اما لاان سخت هست ولی اقدام بکنید شاید قبول کنن

 32. mohamad

  سلام دور کد چجوریه من شیراز افتادم رسته زرهی پادگان ایرج رستمی خوبه یا نه هرکس اطلاعاتی از پادگان و دور کد داره بگه که من شنبه باید اونجا باشم بعدش برای دور کد باید فرنچ و شلوار باید چجوری باشه و موی سر باید با 4 بزنم الان هم خیلی بلند نیست و بقیه مطالبی که خودتون در نظر دارید بهم بگید

 33. احسان

  درود. من شرایط تک پسری رو دارم و توی دوره ی اموزشی مدارکم رو ثبت کردم. حالا دارم دوره کد رو میگذرونم. میخواستم بدونم میشه شرایطم رو لغو کنم؟ یعنی تک پسریم اعمال نشه؟ اخه پادگان شهر خودم خیلی سخت گیر و نامناسبه. سپاس

  • سلام باید از ستاد کل اقدام کنید البته زیاد این شرایط تاثیری نداره و انتظارنداشته باشید صدردصد شهرخودتون می افتید

 34. سلام و درود خدمت شما آقای علی پور عزیز
  ببخشید چند تا سوال داستم لطفا جواب بدید
  ۱بنده تک پسرم و پدرم فوت شده مادر بزرگم چندین ساله قیوم منه و پدربزرگمم فوت شده میخواستم بدونم میشه با این شرایط توی شهر خودم خدمت کنم وقت اداری(کرمانشاه)زندگی میکنم،باید مراقب مادر بزرگم باشم
  ۲بنده دست و پا و زیر بغلم همیشه عرق میکنه و خیلی آزارم میده سوال کردم گفتن معاف از رزم میشی ولی من اینو نمیخوام چون بعد اتمام خدمت نمیشه سر کار اداری برم و روی کارت پایان خدمتم معافی پزشکی درج میکنن
  ۳مدرک فوق دیپلم دارم رشته نقشه کشی صنعتی(فنی)فرق من با دیپلم به پایین چیه؟؟
  مرسی منتظر جواب هاتون هستم دوسته عزیز

  • سلام خدمت شما
   1-شرایط سنی مادربزرگتون رو داخل دفترچه خدمت بخونید اگر پسردیگه ای نداشته باشن فکرمیکنم امکان اینکه شما بتونید کفالت ایشون رو بگیرید باشه
   2-دنبال این نوع از معافیت ها نباشید قبلا میدادن اما الان رو شک دارم
   3-بستگی به زمان اعزامتون داره ممکن هست با لیسانسه ها اعزام بشین که بهتر هست ولی اگر با دیپلمه ها اعزام بشین کمی سخت میگذره ویجورایی سرباز معمولیم حسوب میشین البته بستگی به خودتون داره که سواد و کاربلد بودن تون رو به رخ فرمانده بکشید

 35. سرباز

  سلام خسته نباشید
  من اموزشی افتادم نیروی زمینی سپاه پادگان شهدا کرمانشاه
  یکه تیر اعزامم مدرکم لیسانس برق دارم
  میخواستم بدونم بعد اموزشی مشخص میشه ک میفتم تو تیپ یا ناحیه؟امکانش هست تو ناحیه شهر خودم باشم؟

 36. محمد

  سلام به همه دوستان
  اقا من واقعا بد اوردم به نظر خودم
  يكي برام امريه جور مي كرد برا سپاه
  حالا كه رفتم برگه گرفتم اموزشي و زده نيرو انتظامي مشكين شهر
  خوب يعني امريم جور نشده يا اموزشي ربطي نداره كجا باشه؟
  لطفا جواب بديد ١/٤/٩٦ بايد برم

 37. محمد

  سلام خسته نباشید. من اهل شیراز هستم اموزشی افتادم نیرو هوایی ارتش شیراز ینی شهر خودم. مدرکم لیسانس هست میخواستم بدونم منی که تو شهر خودم هستم میذارن برم خونه؟ حداقل اخر هفته رو یا نه همه باید 24 ساعت رو تو پادگان باشن؟
  یگان هم میدونم همین شیراز میوفتم اونجا وضع چطوره؟ میشه رفت خونه؟

  • سلام معمولا اجازه میدن البته درصورتی که اخر هفته ها نگهبان نذارن

 38. م

  سلام حاجی
  دمت گرم اینو نوشتی یکم اشنا شیم با حالو هوا خدمت
  من تقریبا 2 هفته دیگه اعزامم هنوز ولی مشخص نشده کجا
  دنبال امریه و … بودم فایده نداشت بهم ندادن
  ی مدت دنبال پذیرش سپاه هستم تو شهر خودم
  منتها اکثرا دنبال دیپلم هستند
  من مدرکم لیسانسه از اصفهانم
  و تکمیلی بسیج هم میخوان
  البته ی چندتایی هم گفتن پذیرش میکنیم
  ولی باید تاریخ اعزامتو 2 ماه بندازی عقب
  حاالا به نظرتون در درجه اول این پذیرش ها تو سپاه قطعیه؟؟؟
  دوما پذیرش بهتره یا بسپاریم دست شانس ؟؟
  مرسی جواب بدی

  • سلام خیر قطعی نیست.اقدم جهت دریافت پذیرش رو انجام بدین اگر درست شد که هیچ اگرهم نشد که امیدوارم شانس خدمتی خوبی داشته باشید

 39. با سلام یه سوال داشتم اونم این بود که من دوست دارم نیرو انتظامی بیفتم خدمت سربازی زو آیا میشه خودمون انتخاب کنیم اخه من پدرم بازنشسته نیرو انتظامی هستش راهنمای و رانندگی وه گفته میشه فرزندان نیروی انتظامی تو شهر خودشون خدمت می کنن در ضمن من مدرکم فوق دیپلمه است با تشکر

  • سلام درزمان ارسال دفترچه خدمت گزینه های این چنینی هست بیشتر بستگی به شانس داره

   • این که فرزندان نیروی انتظامی تو شهر خودشون خدمت می کند صحت داره؟؟؟؟ من پدرم بازنشسته نیرو انتظامی راهنمای هست

 40. داوود

  سلام میخاستم بپرسم که بعد از اتمام سربازی اگه تو سربازی بمونیم درجه میدن یا کارت پایان خدمت رو
  چون من خیلی دوست دارم برم تو ارتش لطفا جواب بدین…داوود از اسلامشهر

  • سلام الان مثل قدیم نیست باید در ازمون استخدامی شرکت کنید

 41. سامان یوسفی

  سلام… من سال ۹۱ یکسال پشت کنکور موندم,بعد از پایان ۱ ساله دوره فارق التحصیلیم مجبور بودم خرداد ۹۲ دفترچه پست کنم تا غیبت نخورم… خلاصه محل اموزشیم مشخص شد… یه دو ماهی تمدید کردم و نرفتم تا اینکه دانشگاه رشته ی پرستاری قبول شدم… الانم که دیگه دارم تموم میکنم درسو… سوالی که واقعا منو درگیر کرده اینه که من دوباره باید به همون محل اموزشی که اسمم درومد برم یا اون باطل و من دوباره باید دفترچه پست کنم… جواب بدید ممنون میشم

  • سلام بله امکان داره مجدد برید اونجا

   • سامان یوسفی

    مرسی از پاسختون… یعنی امکان هم داره اسمم برای جای دیگه بیفته?

 42. ali

  سلام دوست من مرسی بابت اطلاعاتی که به من و امثال من دادین
  ببخشید یه سوال داشتم مخواستم بپرسم این ماه کد میخوره یا نه
  ۹ روز دیگه باید برم خدمت آموزشی آموزشگاه گهریزک سماجا افتادم به نظرتون جایه سختیه یا نه؟ ممنون

 43. mehran

  واقعا چه کارا که نمیکنن
  نیاز به این دردسرا نیست
  من یه راه عالی و قانونی برای خدمت نرفتن بلدم
  داداشمم با اون معاف کردم
  حدود دویست تومن هزینه داره ولی می ارزه
  چون هم معاف میشی هم مشهور

  • سرباز

   راهت چیه؟

 44. علیرضا

  سلام من دیماه 95 دیپلم کاردانش گرفتم
  چه مدت وقت دارم تا اقدام به کار های سربازی کنم؟ چه زمانی باید دفترچه بگیرم؟؟
  تک فرزند هم هستم
  بعد من درخواست کارت ملی دادم ولی هنوز دریافت نکردم بدون کارت ملی نمیشه اقدام به مراحل سربازی کرد؟

  • سلام بعدازاتمام تحصیل معمولا یک سال زمان دارید
   میشه فقط شماره ملی رو پلیس +10 میخواد.
   ولی برای داخل خدمت حتما کارت ملی داشته باشید

 45. آرش

  سلام من دیپلم و پیش دانشگاهی دارم و میخوام دفترچه پر کنم. بسیج فعال ندارم و نمیتونم پذیرش سپاه بگیرم میخواستم بپرسم چه جاهایی الان ممکنه خدمت بیافتم؟تاریخ اعزام روی محل خدمت تأثیر داره که مثلا اعزامی مرداد ارتش یا ناجا باشیم؟راهی هست تا بتونم ارتش بیافتم؟با تشکر

 46. […] چند نکته درباره خدمت سربازی | یک جوان […]

 47. محمد

  سلام خسته نباشید
  اگر یه نفر که سرباز ارتش هست خدمتش تو شهر خودش باشه عصرا میتونه بره خونه؟ چون یه عده میگن ارتش اجازه نمیده سربازاش خارج شن حتی اونایی که تو شهر خودشون مشغول به خدمت هستن یه عده هم میگن نه مشکلی نداره اجازه میدن

  • سلام نمیشه برای همه یه فرمول پیچید بستگی به یگان و محل خدمت تون داره اگر به عنوان نگهبان بهتون نیاز داشته باشن باید بمونید و اگر جایی خدمت بکنید که نیاز به نگهبان یا افسرنگهبان شب نداشته باشن میتونید خونه تشریف ببرید

 48. […] چند نکته درباره خدمت سربازی | یک جوان […]

 49. alib

  سلام. خسته نباشید آقای علی پور …
  آقای علی پور واسه گرفتن امریه چه شرایطی لازمه؟

 50. mohamad

  سلام
  من تو شهر خودم پادگان های ارتش خوبی نیست به سپاه هم علاقه ندارم درسته میگن برای اپلای کردن خدمت نکنی تو سپاه بهتره ؟
  و دوم میخواستم بدونم بین سپاه یه جای کمی دور از شهر و یگان های ارتش تهران کدوم بهتره شاید بتونم خودمو یکی از این یگان ها بندازم
  واینکه اگه دور از شهرت باشی مرخصی هات چه قدره
  مدرکم هم کارشناسی هست

  • سلام بله بعضی از کشورها قوانین خاصی دراین زمینه دارن.
   زمان ارسالد فترچه میتونید مشخص کنید که کدوم یگان بیفتید وباتوجه به اینکه کارشناسی دارید احتمال اینکه ارتش بیفتید هست البته باید از پلیس +10 بپرسید تامطمئنبشین
   مرخصی هم باتوجه به اون یگان تعریف میشه ومیزان سختی شرایط تون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url=""> 

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.