خدمت سربازی

چند نکته درباره خدمت سربازی

در دو مطلبی (+ و +) که تا به حال از تجربیاتم در مورد خدمت سربازی و آمادگی پیش از اعزام به خدمت نوشته بودم تا حدودی کلی گویی کرده بودم اما در این پست قصد دارم نکات ریز ولی مهمی را به شما بگویم تا این دوره از زندگی را بدون مشکلی به بهترین شکل ممکن بگذرانید.

خوب خیلی سریع می روم سر اصل مطلب. در ابتدا باید بگویم که برای رفتن به خدمت سربازی باید آمادگی فکری کامل داشته باشید یعنی ترسی از دور شدن از خانه و موقعیت اجتماعی حال حاضر نداشته باشید،البته قبول دارم که در شرایط حال حاضر جامعه مدت خدمت سربازی کمی بیشتر از حد معمول است طوری که باعث عقب ماندن از پیشرفت ها می شود اما باور کنید که شخص خودم شاید بیش از 3 سال قبل از اعزام خود را برای این مرحله از زندگی آماده کرده بودم تا بعد از وارد شدن به آن توان تحملش را داشته باشم.

از تاثیرات منفی این دوره که به نظرم مهمترینش عدم کسب درآمد و وابسته بودن به خانوادتان است، متاسفانه نمی توانید روی حقوقی که از طرف سازمان نیروهای مسلح به سربازان پرداخت می شود حسابی باز کنید زیرا هزینه های خدمت و کرایه ها آنقدر بالاست که مطمنا از جیب هم باید روی آن بگذارید، متاسفانه چند سالی می شود که مردم ما در کشورمان برای دو قشر هیچ ارزشی قایل نمی شود قشر اول دانشجویان هستند که نیاز به شرح عملکردهایشان نیست،قشر دوم سربازان وظیفه ای هستند که با وضعیت اقتصادی بسیار اسفناکی به سختی در حال گذراندن خدمتشان در بدترین نقاط کشور هستند و در این بین رانندگان عزیزی که در جاده ها در حال امرارمعاش هستند با دیدن سرباز، گاهاً کرایه بیشتر از حق خود را طلب می کنند علت این امر هم مشخص است چون روی سربازان اجباری وجود دارد که همه به خود اجازه می دهند تا به نوعی باج خواهی کنند، سرباز هم به ناچار برای رسیدن به پادگان باید تن به هر چیزی بدهد.

نکته اول: یک هفته یا بیشتر مانده به روز اعزام تان شروع کنید به انجام ورزش های بدنی تا از نظر جسمانی آمادگی بهتری داشته باشید مخصوصا ورزش دو که احتیاج به هیچ نوع تجهیزات خاصی ندارد بسیار هم مفید است. در کل با هر تمرین بدنی که خودتان راحت تر هستید کار کنید.
نکته دوم: مورد بعدی که بعد از اولین حضورم در پادگان برایم خیلی عجیب بود آزار و اذیت هاییست که خود سربازان در حق یکدیگر انجام می دهند،این آزارها از شکل کلامی و صدا زدن یکدیگر با عناوین مختلف و زشت گرفته تا زد و خوردهای فیزیکی که چیزی جز دردسر برای خود سربازان ندارد البته گاهی اوقات برخوردهای زشتی که واقعا از یک سربازی که مدرک کارشناسی ارشد دارد می دیدم که به همه چیز وی شک می کردم که چگونه توانسته با این وضعیت اخلاقی توانسته به این درجه از تحصیلات برسد!! همیشه یادتان باشد که سرتان به کار خودتان باشد و با افراد بی تربیت و بددهن همنشین و همکلام نشوید، در خدمت افرادی که مشکلات روانی  دارند و به اصطلاح ناپایدار هستند بسیار زیادند که در همان نگاه اول از روی رفتار و نوع برخوردهایشان می توانید اینها را شناسایی کنید به هیچ وجه سمت اینها نروید چون به هیچ وجه اعمال این چنین افرادی قابل پیش بینی نیست.
به هیچ وجه با یکدیگر درگیر نشوید در دوره آموزشی یک روز که برای توجیه نگهبانی رفته بودیم ناگهان در حضور افسرسر همان روز (مسئول کل نگهبانان در آن شیفت) دو سرباز شروع به فحاشی و کتک کاری کردند و نتیجه این شد که با مشت و لگد افسران حاضر، به بازداشتگاه پادگان فرستاده شدند جالب اینجا بود که هفته آخر آموزشی شان بود!! هفته های آخر دوره آموزشی بعد از دوماه کم کم به بسیاری اخلاقیات دوستانتان پی می برید چون خصوصیات واقعی خودشان را نشان می دهند که همین موضوع باعث به وجود آمدن درگیری های بسیار زیادی بین تان می شود سعی کنید کاری به کار کسی نداشته باشید، اگر به کسی کاری نداشته باشید کسی هم معمولا کاری با شما ندارد، به نظرم سرباز زرنگ کسی است که در پایان دوره خدمتش فرمانده یا افسر وی نام و نام خانوادگی وی را نداند چون همیشه سرش به کار خودش گرم است و بی چون و چرا دستورات را رعایت می کند. در خدمت سربازی چون از استان ها و طایفه های مختلف دور هم جمع می شوید احتمال درگیری های قومی و قبیله ای وجود دارد پس مواظب حرف زدنتان باشید که به کسی توهین نکنید حتی ناخودآگاه.

نکته سوم: نیازی نیست که با کل گروهانتان دوست شوید باور کنید همه دوستان تان یک هفته بعد آموزشی شما را فراموش می کنند زیرا همه به نوعی می خواهند که این دوره را فقط بگذرانند، از طرفی شما که همه را نمی توانید بشناسید، افراد سوءاستفاده گر هم بسیار زیادند که این دیگر بستگی به میزان شناخت و تجربه شما از آدم ها دارد،باور کنید در کل این دوماه بنده اسم نیمی از همخدمتی های خودم را یاد نگرفتم چون نیازی به هیچ کدامشان نداشتم فقط چند دوست خوب و با مرام پیدا کنید، به نظرم کافیست با آن هایی که در اطراف تخت شما هستند دوست شوید زیرا ممکن است به آن ها نیاز پیدا کنید.

دوست ندارم کلمه دزد را به کار ببرم اما دزدیدن وسایل شخصی و سازمانی ارتش در این دوره بسیار زیاد است مخصوصا وسایل سازمانی ارتش، مثلا فرض کنید که یکی از دوستان شما وسیله ای را گم کرده و از طرفی اجباری که از سمت ارشدهای شما جهت برگرداندن این وسایل وجود دارد بسیار زیاد است از این رو وی خیلی راحت و بدون هیچ عذاب وجدانی فقط در جهت فرار از عواقب بعدی آن خیلی راحت از وسایل شما می گیرد که در نهایت دردسر گم شدنش فقط برای شماست، شما هیچ وقت هم متوجه نمی شوید که کار چه کسی است پس از همین الان حواستان را جمع کنید.

نکته چهارم: سعی کنید در خدمت یک هنر یا فن را یاد بگیرید مطمئن باشید آنقدر بچه های بااستعداد و هنرمند می توانید پیدا کنید که فکرش را هم نمی توانید بکنید،مثلا بنده قبل از اعزام به دوره آموزشی قصد داشتم تا در این دوره با دست چپ نوشتن را تمرین کنم که به علت خواندن کتاب های مختلف متاسفانه نتوانستم این ایده را اجرایی کنم اما در یگان خدمتی ام حتما انجامش می دهم در عوض معکوس نویسی را از دوست عزیز خوزستانی ام یاد گرفتم که با یاد دادن این هنر واقعا کمک زیادی به بنده کرد، ایشان ابتدا تعدادی سرمشق برای بنده گرفت و من هم روزهای بعد از روی سرمشق های ایشان می نوشتم البته روزهای اول کمی بد مینوشتم که در تصویر زیر می بینید اما کم کم بهتر می شود.

معکوس نویسی
نمونه ای از تمرینات معکوس نویسی من در دوران آموزشی خدمت

نکته پنجم: در سربازی از شما فقط نظم و اطلاعت دستورات را می خواهند اگر به شما گفتند که سینه خیز برو بدون سوالی بروید یادتان باشد تمام عناوینی که قبل خدمت داشید را قبل از ورود به پادگان فراموش کنید و بدون سوال پرسیدن فقط دستورات را انجام دهید تا دچار تنبیهات سخت تری نشوید باور کنید که اذیت کردن سربازان تحت آموزش برای فرماندهان مثل آب خوردن است و به قول خودشان تو مُخی رفتن برایشان کاری ندارد، اگر به دستورات شان گوش نکنید مطمئن باشید که بدترین دوران عمر خود را سپری خواهید کرد سعی نکنید برخلاف جریان رود شنا کنید که غرق می شوید اگر همیشه به خاطر عملکردتان در دید فرمانده یا دیگران باشید سختی خدمت برایتان دوچندان می شود کاملا ساکت باشید و فقط به فکر گذراندن این دوره باشید.

نکته ششم: در دوره آموزشی هر چقدر هم تنبیه شوید چند دقیقه بعد آن را فراموشش می کنید باور کنید اصلا یادم نمی آید که بخاطر شلوغ کاری بچه های گروهان خودمان چند بار تنبیه شدیم آن هم نصفه شب زمانی که همه خواب بودند ما در حال بشین پاشو و سینه خیز رفتن در سرمای پادگان پرندک بودیم!! در ضمن نیازی نیست که کل اتفاقات این دوره را به خانواده خود مخصوصا مادرتان اطلاع دهید معمولا مادرتان نمی تواند دلیل انجام برخی از اتفاقات این دوره را درک کند و با حرفهایتان فقط ناراحتش می کنید به نظرم نیاز است که برخی از اتفاقات را در ذهن خود برای همیشه داشته باشید همه اینها قابل گفتن نیست. نکته جالب در مورد این سختی ها اینجاست که بعد از دو هفته اول کمتر می شود مخصوصا بعد از میدان تیر اولتان دیگری کاری با شما ندارند و فرماندهان و افسران آموزشی تان کم کم با لحن دوستانه تری با شما صحبت می کنند و دیگر خبری از آن سخت گیری ها شروع دوره نیست.

نکته هفتم:کلاس هایی که در این دوره می گذرانید هم متنوع است از کلاس های صف نظام جمع گرفته،آموزش خواندن قران،کار با اسلحه تا عقیدتی،سیاسی و حتی کلاس آموزش های ازدواج که فقط جهت خندیدن و گذراندن اوقات برایتان برنامه ریزی می کنند اما اگر زرنگ باشید می توانید نکات بسیار خوبی را در همین کلاس ها یاد بگیرید.در بین تمام کلاس ها فقط حوصله یک کلاس را نداشتم آن هم تربیت بدنی بود که برای افرادی مثل بنده که شبانه روز پشت سیستم بودیم واقعا عذاب آور است که مثلا چند بار به صورت دویدن دور میدان بگردیم که مثلا ورزش کنیم! البته این کلاس اجباری نیست و اگر مشکلی دارید می توانید شرکت نکنید اما حتما باید در میدان کنار بقیه حاضر باشید تا حاضری شما را بزنند این کلاس ها هم معمولا دو بار در هفته اول صبح ها تشکیل می شود که فقط دویدن خالی است که برای من که مشکل کلیه دارم اتفاقا هم بسیار مناسب اما در سربازی بخاطر عرق کردن و سرماخوردگی و نداشتن امکانات نظافت مناسب در دوره آموزش معمولا علاقه ای به شرکت در این کلاس نداشتم.

نکته هشتم:هیچ چیز در خدمت قابل پیش بینی نیست و روی تعطیلات میان دوره و پایان دوره به هیچ وجه حسابی باز نکنید پادگان به پادگان فرق می کند مخصوصا دوره آموزشی که هر لحظه ممکن است دستور جدید از سمت ستاد کل به پادگان برسد مثلا در دوره قبل از ما که افسر آموزش مان تعریف می کرد همه بچه ها برای میان دوره لباس شخصی پوشیده و وسایل شان را هم جمع کرده بودند که به مرخصی بروند اما در لحظه آخر میان دوره حذف شد!! با خود فکر کنید که چه ضربه بزرگی به سربازان وارد شد، پس روی هیچ چیز خدمت حساب باز نکنید حتی حرفها و تجربیات من!!!!

نکته نهم: در دوره آموزشی هر روز تمرین رژه دارید از این رو نیازی نیست که پاهاهی خود را از قسمت پاشنه پا (کف پا) به زمین بکوبید بهترین کار کوبیدن از قسمت انگشتان است علت این حرفم این است که بعد از تمام شدن دوره آموزشی همانند بنده مطمناً کمردرد می گیرید از مشکلات دیگری که خدای نکرده ممکن است برایتان اتفاق بیفتد مشکلات ناشی از عقیمی است چون ضرباتی که با پاهایتان به زمین میزنید باعث وارد آمدن فشار زیادی به بیضه هایتان می شود از این رو نیازی نیست که جو گیر شوید چون یکی دو روز نیست و هر روز صبح یا بعدازظهر کارتان تمرین رژه است. در یگان خبری از رژه های زیاد مثل دوره آموزشی نیست، معمولا فقط در مراسمات خاص رژه می روید.

نکته دهم: کتاب هایی که همراه خود می برید سعی کنید از نوعی باشند که فهمیدن و درک کردنشان ساده باشد طوری که نیاز به فکر کردن زیاد نداشته باشید چون معمولا حوصله این کار را ندارید اگر رمان یا داستان خوب دارید حتما همراه خود ببرید یا اگر اهل خواندن مجله هستد بایگانی های قدیمی خود را ببرید و یکبار دیگر آنها را بخوانید نکات خوبی می توانید در آن ها پیدا کنید.همیشه کتاب یا مجله یا هر چیزی که با آن سرگرم می شوید را با خود ببرید تا در روزهای تعطیلی که در پادگان هستید دلگیر نشوید و فکرتان به خانه و راحتی های آنجا نیفتد. مثلا من در دوره آموزشی کل داستان های سایت Linux story را روی برگه های A4 به شکل چهار صفحه پشت و روی هم پرینت گرفتم که نزدیک به 50 برگه A4 شده بود و کل دوره در حال خواندشان بودم،اتفاقا دو بار هم خواندم و حسابی از داستان به وجود آمدن لینوکس و فلسفه آن لذت بردم. کتاب های دیگری که در این دوره از دوستانم قرض گرفتم که خواندم شان شامل: عایشه بعد از پیامبر با ترجمه ذبیح الله منصوری،زندگی نامه چنگیزخان مغول به نویسندگی هانری ماسه و کتاب تاریخ ایران به نویسندگی هانری مانسه و کتاب زندگی نامه کوروش که متاسفانه نام نویسنده آن را فراموش کرده ام. شاید باورتان نشود اما در کل دوره آموزشی روزی نبود که خود را با کتاب یا مجله ای مشغول نکرده باشم، اتفاقا با خواندن کتب مختلف متوجه گذر زمان هم نمیشدم زیرا همیشه غرق در داستان و موضوع کتاب می شدم.

نکته یازدهم: دوستان؛ خود را برای خدمت در بدترین نقاط کشورمان آماده کنید تا آمادگی آن را داشته باشید که اگر جای بدی افتادید شوکه نشوید، به خدا توکل داشته باشد زیرا تنها کسی که با شما در دوران خدمت می ماند فقط خداست، خدمت سربازی بهترین فرصت برای خواندن نمازهای قضایتان است، در خدمت می توانید قرآن را با معنای فارسی آن بخوانید، زمانی که در منزل هستید بخاطر وجود وسایل ارتباط جمعی شاید هیچ وقت سراغ اینها نمی رفتید اما به نظرم خدمت شروع خوبی برای آشتی کردن با دین و خدایتان است. باور کنید که در حسینیه مرکز 02 افرادی را می‌دیدم که به قیافه‌شان نمی‌خورد که اهل نماز و قرآن خواندن باشند، اما عصرها بعد از کلاس ها در حال خواندن قرآن در خلوت خودشان بودند که آرام شوند پس فقط توکل شما باید به خدا باشد تا خدمت بگذرد، اگر این دوره را سخت بگیرید به شما سخت می گذرد چون در هر ارگانی که بیفتید و هر طوری که باشد بالاخره می گذرد زیاد فکرش را نکنید.

نکته دوازدهم: سوءاستفاده از سربازان به همان دلیلی که بالاتر گفتم از گرفتن کرایه های بیشتر از حق راننده ها گرفته تا تعارف خوردنی و سپس دزدیدن پول و وسایل سربازان بسیار زیاد شده،از این رو بسیار حواس خود را جمع کنید و در طول مسیر به هیچ وجه خوردنی از کسی نگیرید و با رعایت ادب و احترام آن را قبول نکنید، اگر از اتوبوس های ترمینال استفاده نمی کنید سعی کنید به صورت گروهی مثلا دونفره سوار ماشین های شخصی شوید تا در راه با چاقو تهدیدتان نکنند باور کنید که این اتفاق بارها افتاده، برای نمونه زمانی که در دفتر پیشخوان قبل از خدمت مشغول به کار بودم یکی از مشترکان به علت آنکه در راه برگشت از پادگان به منزل، در یک خودروی شخصی دو نفر با چاقو به جانش افتاده بودند و بدون پول و هیچ وسیله دیگری وی را رها کرده بودند و متاسفانه تمام وسایل وی را زده بودند بعد از بازگشت به منزل آن هم با چه دردسری اقدام به سوزاندن و تعویض نمودن سیم کارت خود کرده بود،حالا وضعیت روحی وی به کنار که این حادثه ضربه بسیار بدی برای یک پسر جوان است. پس احتیاط کنید و بی جهت خطر نکنید.

نکته سیزدهم:سربازی فرصت خوبی برای شناخت خود واقعی تان است،تعارف را کنار بگذارید و ببینید که با خود چندچند هستید و در آینده می خواهید چه کار کنید؟ اگر دوره خدمت را فقط در ساعت اداری می گذرانید سعی کنید که بعدازظهرها یا حتی شیفت شب جایی مشغول به کار شوید مخصوصا اگر در شهر خودتان افتادید که راحت تر هستید و مشکل جا هم ندارید.بی جهت نگذارید که این دو سال الاف و بدون هیچ نتیجه ای فقط بگذرد.انسان زرنگ کسی است که از فرصت هایی مانند خدمت سربازی نهایت استفاده را بکند زیرا زمانی که خدمت تان تمام شد باز هم دچار روزمرگی قبل از خدمت تان می شوید و فکرش را هم نمی کنید که اوقات بیکاری مانند دوران خدمت تا آخر عمر دیگر نصیبتان شما نمی شود.

نکته چهاردهم: اگر سحرخیز باشید و حوصله در صف دستشویی ماندن را هم ندارید پیشنهاد می کنم صبح ها زودتر از بقیه بیدار شوید و دست و صورت خود را بشویید تا در زمان زدن بیداری با ازدحام جمعیت سربازانی که برای سرویس بهداشتی هجوم می آورند روبرو نشوید، برای زمان ناهار هم بعد از میل کردن غذایتان بهترین زمان برای دستشویی رفتن است زیرا در این زمان اکثرا در حال شستن یغلاوی خود هستند، برای شب هم نیم ساعت قبل از خاموشی و قُرُق دستشویی زمان خوبی برای مسواک زدن و دستشویی رفتن است چون ممکن است که بعد از صرف شام میوه ای یا چیز دیگری با دوستان میل کنید از این رو مسواک زدن زودتر از موعد ممکن است اذیت تان کند. شب ها هم زودتر بخوابید تا برای صبح انرژی کافی داشته باشید.

نکته پانزدهم: اگر جزو افرادی هستید که شرایط دار هستید تمام مدارک مورد نیاز را همان روز اول آموزشی یا یگان تان همراه خود ببرید زیرا زمان مرخصی ها اصلا مشخص نیست تا مشکلی برای استفاده از شرایط داری خود نداشته باشید.

نکته شانزدهم:چند ماه قبل از ارسال مدارک تان، پیشنهاد میکنم حتما دنبال امریه در دستگاههای دولتی باشید ، زیرا اولا شغل شما بعد پایان این دوره معمولا تضمین شده است، در ثانی سختی که در یک پادگان دور از شهر در میان سربازان صفر می گذرانید را در یک اداره به هیچ وجه نمی توانید متوجه شوید، نگویید می روم خدمت و مرد می شوم و برمی گردم باور کنید این حرفها همه برای دلخوش کردن من و شماست، با قانون جدیدی که از ابتدای سال 94 به بعد اجرایی می شود در هر ارگان دولتی و پادگانی که بیفتید باز هم 24 ماه کامل خدمت دارید ، این موضوع برای افرادی که امریه ادارات را گرفته اند نکته مثبتی است یعنی شمایی که در یگان رزمی در سوز و سرمای شدید در حال گذران خدمت هستید باید 24 ماه بگذرانید، آن شخصی که پشت صندلی در اداره در حال گذراندن خدمتش است هم باید 24 ماه بگذراند نکته جالب اینجاست که کاری از دستتان برنمی آید و باید تحمل کنید!! اگر مدرک کارشناسی به بالا دارید که حتما دنبال این مورد باشید زیرا در یگان با افرادی مواجه می شوید که همان روز اول گریه تان را در می آورند.

نکته هفدهم:چند ماه قبل از شروع خدمت حتما روی چند تخصصی که در ادامه می گویم کار کنید تا در زمان تقسیم شدن در یگان در بخش راحت تری بیفتید که خدمت سربازی زیاد به شما سخت نگذرد، در تایپ کامپیوتری و بسته مایکروسافت آفیس و مخصوصا فتوشاپ حرفه ای شوید طوری که یک برگه A4 را لااقل بتوانید زیر 10 تایپ کنید یا از پس طراحی یک بنر ساده مرتبط با مناسبت های نظامی بربیایید، تخصص دیگری که می توانید روی آن کار کنید فیلمبرداری و عکاسی است که بهتر است با زوایای مختلف فیلمبرداری آشنایی نسبی داشته باشید، کار با نرم افزارهای ویرایشگر فیلم مانند Adob Premiere – Corel video studio را بدانید به نفعتان است چون با این ها هم سروکار دارید، اگر الان طراح وب هستید بدانید که در خدمت هیچ به دردتان نمیخورد اما گاهی پیش می آید که نیاز به برنامه نویس کامپیوتر جهت طراحی و تولید برخی از نرم افزارهای نظامی دارند. اگر تخصص ساز و آواز دارید هم بیشتر روی خودتان کار کنید تا در یگان موزیک بیفتید.
نگران مطابقت رشته درسی خود با تخصص هایتان نباشید زیرا اینها هیچ کدام مهم نیست، اگر بی تخصص باشید بعد از ورود به یگان و در زمان تقسیمات داخل یگانی ،هر جایی که دلشان بخواهد شما را تقسیم می کنند اما اگر کاربلد باشید جذب می شوید.

نکته هجدهم: دنبال گرفتن گواهینامه رانندگی باشید البته بهتر است راننده حرفه ای هم باشید زیرا ماشین های یگانی ارتش معمولا ترمز درست و حسابی ندارند، به قول یکی از فرماندهان ما که اگر شما بتوانید از پس راندن یکی از ماشین های ارتشی بربیایید می توانید در آینده هواپیما هم برانید!! پس حساب کار دستتان آمده که اوضاع ماشین هایشان چگونه است. تعمیرات موتوری با یگان تعمیرات و پشتیبانیست پس از این نظر نگران نباشید، نگرانی شما فقط برای تصادفات احتمالی باشد و تمام.

در مورد دوره آموزشی می توانید به این لینک ها + و +و+ و + بروید بااینکه مطالبشان کمی قدیمی شده اما در خلال آنها می توانید نکات جالبی پیدا کنید.

نحوه گذراندن دوره آموزشی برای هر شخصی فرق می کند همینکه شما اطلاعات کلی از پادگان آموزشی تان داشته باشید کافیست بقیه چیزها را باید بروید و تجربه کنید. این دوره را زیاد به خود سخت نگیرید فقط به خدا توکل کنید و تمام.

آخرین پستی که تا مدتی دیگر در مورد خدمت سربازی ام منتشر می کنم مربوط به تجربیاتم در گذراندن دوره یگان خدمتی ام در پادگان شهید پژوهنده شاهرود یا همان چهل دختر قدیم است که بعد از اولین مرخصی ام آن را هم منتشر می کنم تا پرونده این سری از پست ها هم بسته شود.

آپدیت 1395/12/13:

تعدادی فایل که شامل تجربیاتی در خصوص نحوه گذراندن خدمت سربازی و مدارک مورد نیاز جهت گرفتن کسری خدمت،مدارک شرایط داری می باشد که به صورت مفصل در این فایل ها توضیح داده ام می توانید از طریق لینک های زیر یکی از آنها را تهیه کنید.

محتوای این فایل ها به دو بخش عمومی و مخصوص همان پادگانی که در عنوانش درج شده تهیه و تکمیل شده اند لذا می توانید هر کدام را که خواستید انتخاب کنید.

فایل حاوی تجربیات سربازان در پادگان چهلدختر (تبعیدگاه سربازان و دارای شرایط بد آب و هوایی)

فایل حاوی تجربیات سربازان در پادگان 03 عجب شیر تبریز

فایل حاوی تجربیات سربازان در دوره آموزشی مرکز 02 شهید عبدالحمید انشائی

فایل حاوی تجربیات خدمت سربازی در پادگان 04 امام رضا (ع) بیرجند

فایل حاوی تجربیات دوره آموزشی در پادگان 06 مالک اشتر ناجا اراک

فایل حاوی تجربیات دوره کد مركز آموزش 33 تكاور شهيد سرلشگر ابوالفضل شبان نزاجا

فایل حاوی تجربیات خدمت سربازی در مرکز 87 سپاه خاتمي يزد

فایل حاوی تجربیات خدمت سربازی در پادگان شهید باهنر کرمان (ناجا)

تجربیات خدمت سربازی در پادگان نیروی انتظامی شهید درویش اهواز

موفق باشید.

برچسب ها
نمایش بیشتر

محمد علیپور

موسس وب سایت یک جوان،مدرس دانشگاه علوم پزشکی و .... طرفدار فناوری اطلاعات و هر آن چیزی که مرتبط به کامپیوتر باشد!

نوشته های مشابه

‫611 نظرها

 1. سلام یه سوال من 19/12/96اعزام بودم نرفتم برای یه سری مشکلاتی
  دوباره رفتم برگه سبز گرفتم 19/1/97
  میشه بگین چقدر اضافه خوردم
  عایا بخشیده میشن ؟

 2. سلام خسته نباشید
  من محمدرسول الله بیرجند افتادم (مرزبانی نیرو انتظامی)میگن خیلی سخته…
  خدا بخیر کنه
  من گواهینامه پایه 3دارم وگواهینامه کامپیوتر از فنی حرفه ای ایا بدرد میخوره؟
  19فرودین1397اعزامم
  کسی هست هماهنگ کنیم باهم بریم کسی بود بیاد تلگرام
  @seyedsajadh7

 3. سلام پویا فرامرزی هستم.اع 19برج ۹سال ۹۵الان ۱۶ماه خدمتم وزارت دفاع خدمت میکنم بخش هوابرد موشک.راضی راضی ام از جام نه پز میدم ن کفر میگم.ولی خسته شدم خسته دیگه مغزم نمیکشه دلمم واسه موهام تنگ شده ای بابا چی بگم یادت باشه اینو همیشه که زندگی کوتاه مثل دور مو.

 4. سلام عزیز
  آموزشیم یک اردیبهشت افتادم ، نیرو انتظامی پذیرش گذاشته واسه اون تاریخ ، به نظرت ارزش داره تو شهر خودم تو نیروی انتظامی باشم ؟
  خیلی سردرگمم از اون طرفم نامه نوشتم تو جهاد کشاورزی واسه امریه اما اونجا گفتن احتمال پذیرشم خیلی کمه

 5. سلام من دخترم ولی دوست دارم برم سربازی چیکار کنم عشقم رضا الان سربازیه دلم براش تنگولیده …هعییییی

 6. یه سوال دیگه.من مدرکم کارشناسی مهندسی مکانیک هست. این مدرک برا تقسیم سربازا بعد از آموزشی تاثیری داره؟ یعنی کار خاصی برا این مدرک توی دوران خدمت هس؟

 7. سلام
  اگه راه داره در مورد این موارد هم مطلبی تهیه و منتشر کنید یا همینجا زحمت جوابم دادنو بکشید

  ۱- اگه دوره اموزشی یا خدمت و حتی جفتش تویه شهر محل زندگی باشی میتونی بری خونه و چه شرایطی داره این رفتن .
  ۲- میشه بگید دوره خدمت تو نیرو انتظامی چجوری میگذره ؟ (هم تویه شهر و هم بیرون شهر) از نیرو انتظامی خیلی کم اطلاع دارم
  ۳- امکان استخدام شدن بعد خدمت هست ؟ مثلا سپاه یا ارتش ؟ یا بتونی پلیس بشی ؟
  ۴- من تاریخ اعزامم ۱۹م اخرین ماه ساله ، سربازایی که دیدم بهم گفتن افتادی تو دوران طلایی ولی نمیفهمم منظورشون چیه ، مگه چه فرقی داره روز اعزام ؟
  ۵- من میخوام بدونم از این کارا و چیزایی که بلدم کدوماش بدرد میخوره که بگم و کدومارو فراموش کنم
  ماهی گیری با چوب ، تیر اندازی با کمان ، بازو بستن سلاح های معمولی ، اشپزی ، نونوایی ، کارای برقی ، تایپ متوسط ، زبان انگلیسی ، برنامه های افیس و فتو شاپ متوسط ، گواهینامه ماشین دارم ، بلدم قایق و متور هم برونم ، شنا و دفاع شخصی بلدم ، نقاشی و رنگ ساختمان ، تعمیرات نرم افزاری کامپیوتر و گوشی های اندرویدی ، تعمیر و نگهداری ماشین متوسط …… و از همه مهتر مهارت روشن کردن اتیش و سیخ کردن و کباب ساختن 😀

  اگه لطف کنی و با شماره جواب سوالامو بدی که گیج نشم خیلی سپاسگذارم

 8. سلام
  من 19 اسفند اعزامم افتادم نیروی انتظامی قدر هادی شهر میخواستم بدونم عید مرخصی میدن یا نه اگه میدن چقدر میدن
  ممنونم

 9. سلام خسته نباشید
  میخاستم بدونم اگه غییت بخوریم امکانش هست توی شهر خودمون بیفتیم اصلا امکانش وجود نداره؟؟؟؟

 10. سلام.برای سربازانی که بومی نیستن خوابگاهشون چجوریه؟ چه امکاناتی داره.(منظورم بعد از دوره آموزشیه) آیا محلی برا کتاب خوندن داره یا نه؟ شب ها هم خاموشی میزنن؟

 11. سلام جناب بنده نامزدم در پادگان جوادنبا هستن گروهان و کدشو ندارم زنگ بزنم پادگان اجازه صحبت میدن؟؟؟

 12. آگه تو شهر خودمون باشیم دوران خدمت در یگان چه ساعتی باید تو پادگان باشیم؟

 13. سلام ببخشید تاریخ اعزامم ۱۹.۱۲ اگه نرم چه اتفاقی میوفته? میتونم دوباره از اول برگه اعزاممو بگیرم? مثلا دوماه بعد برم

  1. سلام دادا من ۰۴ بیرجندم
   اگه شما هم همون جایی تلگرام پی ام بده آشنا بشیم
   Mohraz_051@

 14. سلام من 19/12/1396اعزامم بنظر شما من مدرک تاسیسات برودتی دارم یعنی تعمیر یخچال خانگی و صنعتی.و دوساله گواهینامه پایه سه دارم کدومشو بگم راحت ترم یا اصلا بدرد میخوره آقای علیپور.ممنون راهنمایی کنید…

  1. سلام فکر میکنم گواهینامه بهتر هست تاسیسات برودتی باید همیشه کارهای فنی درشرایط اب و هوایی سخت انجام بدین که سخت تر هست اما رانندگی اینطوری نیست

 15. سلام خسته نباشید.
  سوالم این بود که اگه قبل از دانشگاه ۱۵ روز آموزشی رفته باشم و بعد در رشته های پیرا پزشکی لیسانس گرفته باشم آیا امکانش هست که پیام اور بهداشت(وزارت بهداشت) بشم یا فقط در همون یگان خدمتی ۴ سال پیش باید خدمت کنم؟؟اگه راه داره راهنماییم کنین

 16. اقا من اعزامم ۱ اسفند هستم اما ۱ اسفند تعطیله ایا اعزام هست تو روز تعطیل؟

 17. سلام
  پدر من شصتویک سال سنشون هست،بیکار هستن،بیمه ندارن،از کار افتاده هستن،دستاشون رعشه دارن،مدارک پزکیشون رو با خودم ببرم اموزشی؟شرایط کفالت یا اینکه بیوفتم تو شهر خودمون رو دارم؟
  لطفا کمک کنید،مالک اشتر اراک افتادم اموزشی،1/12/96اعزام هستم.

 18. اقا این حرفارو نداریم دیگه قیف بگیرین برین خدمت برگردین ااااهههه
  مگه شماها مرد نیستین

 19. سلام الان فنی حرفه ای داره سرباز مربی میگیره اما چه فایده ادم باید تازه یک چیزی هم ازجیبش بذاره برای تامین مخارجش حتی خوابگاه هم نمیدن بنظرم همون پادگان باشیم بهتره تا امریه بگیریم…….

 20. سلام. من متاهلم با مدرک فوق لیسانس عمران از سراسری تبریز
  خودم و همسرم ساکن اردبیل هستیم و اعزامم اول برج ۱۲ ۹۶ هست. میخواستم بدونم بعد آموزشی ساعت رفت و آمدم چطوری میشه؟ یعنی ممکنه فقط تا ظهر باشه
  هنوز یگان و مشخص نکردن. پست دادن یگان ها چجوریه
  ممنون

 21. سلام خسته نباشین ! اگه یکی از سربازی خوشش بیاد ، میتونه بیشتر تو پادگان بمونه ؟ میتونه استخدام بشه ؟ در کل با چه کارایی میشه بیشتر اونجا موند ؟

  1. سلام بیشتر خیر. اما استخدام الان آزمونی شده ولی داخل پادگان شاید کمی راحت تر بتونید جذب بشین.
   زمانیکه مدت زمان خدمت قانونی فردی به پایان برسد در هر صورت میفرستن بیرون. اگر درگیری و دعوا ایجاد کنید اضافه خدمت میخورید و میتونید بیشتر داخل پادگان بمونید

 22. سلام خدا به خیر کنه 19برج 1 باید برم😂
  فوق دیپلمم متاهلم هستم ساعات اداری میخام فقط باشم راهی داره؟چطوریه

 23. سلام ببخشید من قراره فردا یا پس فردا پست کنم میخواستم بپرسم اگه الان پست کنم کی اعزام می شم. ممنون می شم بگید

 24. سلام خسته نباشید
  من آموزشی افتادم سازمان زندانهای کچویی کرج میخواستم ببینم جای خوبیه؟ و کلا خدمت تو زندان چطوره؟؟
  ممنونم

 25. سلام و خسته نباشید دوست عزیز
  من پدر و مادرم سنشون زیاده پدرم بالای هفتاد مادرمم بالای شصت برادر دیگه دارم اونا سربازی رفتن و الان زنو بچه دارن خواستم بدونم کفالت میشه گرفت یا با گذراندن دوره اموزشی میتونم دوره خدمتو شهر خودم باشم یا نه ممنون میشم جوابمو بدید

 26. سلام.من کارشناسی رو تموم کردم ولی نمره ی ۲درسم رو ندادن،میخواستم بدونم بعد از اینکه مدرکم رو تحویل گرفتم برم به پلیس+۱۰ یا از الان یا چجوریه کلن؟ سوال بعدی اینکه میشه هر روز دوش گرفت یا نه؟، خواهش میکنم جواب بدین، ممنون

  1. سلام باید نمره کامل رو بگیرید تا فارغ التحصیل بشین.
   هر روز خیر چون برنامه زمانبدی برای حمام دارن اما هر صبح قبل از اذان میتونید حمام برید که بستگی به یگان داره

 27. سلام برادر دستت درد نکنه لطف دارین بابت اطلاعات داداش ی سوالی دارم من بدنسازم بدنم رو فرمه ایا تو پادگان باشگاه هم هست بدنسازی یا اذیتم میشم ازم کارهای سخت بکشن ۱۱/۱۹اعزام میشم

 28. سلام من 19 اسفند اعزام میشم خاستم بپرسم چقد مرخصی ميدن برج طلایی و اینکه چهار سالو سه ماهه کارت فعال دارم دوره برگه سبز 30 روزه هم دارم کلا چقد کسری شمالم ميشه من دوره مرزبانی هم ميرم آموزشی ام کلا چقد طول ميشه خیلی ممنون ميشم جواب منو بدین

  1. سلام اگر نگهبان نشین کل عید یا نصفشو تعطیل هستید
   کسری هم در حدود 4 ماه میدن
   مرزیابی هم اگر خودش کسری داشته باشه بیشتر میدن بهتون که معمولا بین دو تا سه ماه هست

   1. پذیرش کردم واسه منطقه عملیاتی صد درصد ميفتم اونجا پس با این حساب 7 ماه کسری دارم راستی گواهینامه و توانایی کار کردن با کامپیوتر تو آموزشی ب درد میخوره قربانت ک منو راهنمایی میکنی

    1. 7ماه کسری در صورتی بهتون میدن که برای کسری بسیج ثبت سابقه کرده باشن در غیراینصورت تعلق نمی گیره بهتر هست قبل ازا عزام به پایگاه بسیج برید و بررسی کنید که چه میزان سابقه براتون ثبت کردن.
     بله کار کامپیوتر بهتر هست ت گواهینامه چون در صورت تصادف و اشکالات احتمالی در ماشین دچار مشکل میشین اما از روی ناچاری گواهینامه در اولویت بعدی هست

 29. سلام من جنوبی هستم و نامزدم اهل تبریز اموزشی افتاده عجب شیر الان یک هفته س رفته؛ ما عقد نکردیم فقط محرمیت خوندیم ایا راهی هس که بشه یگانش رو شیراز یا کازرون بگیره؟ مثلا با استشهاد یا چیزی

 30. سلام، می خواستم یه خسته نباشید بگم از بابت نگارش این مقاله، خیلی خوب بود، خدا خیرت بده.

 31. سلام من اموزشی افتادم نیرو دریایی حسنرودم ومحل زندگیمم گیلانه یگان خدمتیم ممکنه کجا بیفته ?مرسی

 32. سلام
  تاریخ اعزام من 96/12/19 هست
  میخواستم ببینم واسه تعطیلات عید مرخصی میدن ؟
  موهارو با شماره چند باید کوتاه کنیم نمره کوتاه کردن تو سپاه و ارتش و نیروی انتظامی یکیه یا فرق داره؟
  چند سال پیش دستم شکست ولی وقتی رفتم واسه معاینه به دکتر گفتم دستم شکسته ولی گفت چون پلاتین نداره هیچ کاریش نمیشه کرد میخواستم ببینم بعد از اعزام میشه کاریش کرد که سخت نگیرن؟
  و اینکه بعد از دویدن چپ و راست شکمم درد میگیره ولی یادم رفت به دکتر بگم .
  لطفا راهنماییم کنین ممنون استرس شدید دارم…

  1. سلام بله مرخصی میدن شماره 4 معمولا.
   باید با فرمانده صحبت کنید ولی معمولا باید ثابت کنید
   بعد از اعزام پیگیری این موارد سخت هست چون اجازه خارج شدن از دوره اموزشی رو به شما نمیدن مگر اینکه قبل از اعزام پیگیر این موارد بوده باشید

 33. سلام ..ببخشید اگر کارت سلاح تو دوره اموزشی گم بشه چ میشه؟؟
  میشه کاریش کرد؟؟

 34. سلام دوست عزیز خسته نباشی وممنونم بخاطر تمومه اطلاعاتی که به ما دادی.من یه سوال دارم اونم اینه که .من تو رشته تراشکاری فعالیت دارم و گواهینامه هم دارم بنظرتون من اونجا بگم که این کارا رو بلدم یا نه .کدومش بهتره .ممنونم بخاطر تمومه راهنمایی هاتون

 35. سلام من بینی ام ضربه خورد شکسته گواهی ببرم دیگه اموزش نمی بینم چون دکترگفت اصلا نباید فعالیت سنگین کنی نمیخوام عقب بیفتم اموزشی میگن فقط کلاسها میرم راست میگن یانه،درضمن کارت سبز دارم بسیجی فعال هم دارم فوق لیسانس میتونم مدارک پژشکی ببرم اذیت وسینه خیز ورژه ندارم ،ممنونم جواب بدین

  1. سلام گذراندن دوره اموزشی با فرمانده یگان هست و اینکه شما رو معاف کنه یا کار دفتری بده دست خودتون هست باهاشون صحبت کنید تا مثلا منشی بشین که راحت تر بگذره از طرفی باتوجه به مدرک درسی احتمال هست که کمتر سخت گیری کنن از طرفی نمیتونید تا زمان اومدن نتیجه کمیسیون پزشکی منتظر باشیدد مستقیم با فرمانده صحبت کنید ومدارک هم همراهتون باشه

 36. سلام خسته نباشید. اگه از سرباز تو کلانتری گوشی بگیرن چی میشه؟ گوشی دوربین دار بوده. اگه اطلاعی دارید ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. سلام بستگی بهسرباز وفرمانده تون دارد معمولا اضافه خدمت و سختگیری زیاد می شود اما دادگاه و… نمی گیرند ویطوری بین خودشون داخل یگان حل میکنن

 37. سلام آقای علیپور من برج ۱۱اعزامم شنیدم بعد از پایان خدمت میشه تو همون پادگان موند و جزو کادر ثابت شد درسته یا نه؟؟..ممنون..

 38. یه یرگه سفید گرفتم که تاریخ اعزامم خورده 11/19
  بعدازطرق اینترنت اطلاعات اعزام نگا کردم نوشته صدور دفترچه اعزام به خدمت؟
  یعنی چی؟

 39. سربازی افتضاح هستش لطفا جوگیر نشوید و نرید من 02هستم افتضاحه لطفا عجله نکنید دو سال نمیشه دوام آورد.

 40. سلام اقای علیپور
  ممنون بابت راهنمایی هاتون
  پدر من بازنشسته نیروی انتظامیه
  چند تا سوال داشتم?
  من برای پذیرش در سپاه اقدام کردم برگه سبز رو گرفتن پذیرش من بستگی به چه چیزهایی داره?
  در صورت عدم پذیرش بدون برگ سبز مشکلی در پادگان اموزشی ندارم?
  برای اینکه از شرایط پدر نظامی برای حظور در شهر خودم استفاده کنم چه مدارکی همراه خودم ببرم?
  ضمنا من موقع ارسال مدارک برای گرفتن برگ سبز به اشتباه تیک مربوط به دوره اموزشی بسیج رو زدم مشکلی به وجود میاد برام? چطور میشه حلش کرد?
  ممنون میشم جواب بدید

  1. سلام
   به اینکه شورای بسیج هستید یا نه میران فعالیت تون و…
   نه مشکلی ندارید همانند بقیه سربازان اموزشی رو میگذرونید
   داخل اموزشی مدارک لازم رومیگن اما بهتر هست پیشاپیش بدونید که چه چیزهایی باید ببرید
   نه مشکلی نداره اون تیک رو زدید

   1. سلام
    ممنون از جوابتون
    من سابقه بسیج ندارم یعنی پذیرشم نمیکنن? یا بازم بستگی به معرف و اینجور چیزا داره?
    دقیقا کی و چطوری مشخص میشه که پذیرش شدم یا نه?
    ممنون میشم جواب بدید

 41. سلام خسته نباشید. من آموزشیمو تو عجب شیر گذروندم و الان دوره کد عملیات زرهی شیراز (مرکز آموزش علوم و فنون مکانیزه شهیدان سرلشکر ایرج رستمی و اکبر کرمی) خوردم. ممنون میشم بفرمایید چجور جاییه . و آیا بعد دوره کد امکان داره که رسته(رسته من زرهیه) عوض بشه؟ چون اونجور که شنیدم تنها جاهایی که لشکر زرهی داره قزوین و کرمانشاه و اهواز و سیستان و بلوچستانه که خیییییلی دور هستن.

 42. سلام دوستان خسته نباشید. دو ماه پیش اومدم همین جا و در مورد مرکز آموزش 03( عجب شیر) پرسیدم. امروز آموزشی ما تموم شد و ترخیص شدیم. میخوام به دوستانی که افتادن عجب شیر بگم اصلا نترسید. خدا شاهده اصلا اونجوری نیست که در موردش حرف میزنن. در مورد گردان زیر دیپلم ها زیاد اطلاع ندارم ولی گردان های 2 و 6 که لیسانس و فوق لیسانس بودیم خیلی به ما خوش گذشت. یه هفنه اولش سخت گذشت ولی بقیه ش خیلی راحت بود. الان هم دلم واسه پادگان و دوستهام تنگ شده میخوام بازم برگردم اونجا! فرمانده های خیلی خوب و محترمی داره و به شخصیت ادم ها زیاد احترام میذارن. خداییش عجب شیر هتل شده و مث قبلنا که در موردش حرف میزدن نیست. از همینجا از فرمانده مون جناب سروان قدیمی(فرمانده گروهان دوم گردان دوم) بابت زحماتشون تشکر میکنم.
  آقا تقسیم شدیم و دوره کد خوردم افتادم رسته زرهی شیراز. مرکز آموزش علوم و فنون مکانیزه شهیدان سرلشکر ایرج رستمی و اک. کسی خبرداره چجور جایی هستش؟رشته من کامپیوتر بود.
  و آیا امکان داره بعد دوره کد رسته عوض بشه و مثلا من رسته زرهی نباشم؟؟؟ بعد دوره کد امکان داره کجا بیوفتیم؟ ممنون میشم جواب بدین. با تشکر

 43. سلام.من با مدرک فوق لیسانس افتادم نیروی انتظامی ثامن مشهد .پدر فوت شده .به نظر شما احتمالش هست که به از آموزشی شهر خودم بیفتم.(اصفهان )
  و اینکه چطور جایی هست .با توجه به اینکه ۸.۱ اعزمم به نظر شما چی با خودم ببرم

 44. با سلام خدمت آقای علیپور ببخشید یک سوال داشتم پدر بنده دوماه پیش به رحمت خدا رفت ،آیا سرباز پدر فوتی جز افراد شرایط داری حساب میشه مدارک فوت پدرم با خودم ببرم مرکز آموزش؟؟ ممنونم

  1. سلام خدارحمتشون کنه.
   بله جز شرایط دارها فکرمیکنم بشین از نظام وظیفه هم بپرسید که نمیتونید با تحت تکفل قراردادن مادر یا خواهر درصورت داشتن معاف بگیرید یا نه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا
بستن