خدمت سربازی

چند نکته درباره خدمت سربازی

در دو مطلبی (+ و +) که تا به حال از تجربیاتم در مورد خدمت سربازی و آمادگی پیش از اعزام به خدمت نوشته بودم تا حدودی کلی گویی کرده بودم اما در این پست قصد دارم نکات ریز ولی مهمی را به شما بگویم تا این دوره از زندگی را بدون مشکلی به بهترین شکل ممکن بگذرانید.

خوب خیلی سریع می روم سر اصل مطلب. در ابتدا باید بگویم که برای رفتن به خدمت سربازی باید آمادگی فکری کامل داشته باشید یعنی ترسی از دور شدن از خانه و موقعیت اجتماعی حال حاضر نداشته باشید،البته قبول دارم که در شرایط حال حاضر جامعه مدت خدمت سربازی کمی بیشتر از حد معمول است طوری که باعث عقب ماندن از پیشرفت ها می شود اما باور کنید که شخص خودم شاید بیش از 3 سال قبل از اعزام خود را برای این مرحله از زندگی آماده کرده بودم تا بعد از وارد شدن به آن توان تحملش را داشته باشم.

از تاثیرات منفی این دوره که به نظرم مهمترینش عدم کسب درآمد و وابسته بودن به خانوادتان است، متاسفانه نمی توانید روی حقوقی که از طرف سازمان نیروهای مسلح به سربازان پرداخت می شود حسابی باز کنید زیرا هزینه های خدمت و کرایه ها آنقدر بالاست که مطمنا از جیب هم باید روی آن بگذارید، متاسفانه چند سالی می شود که مردم ما در کشورمان برای دو قشر هیچ ارزشی قایل نمی شود قشر اول دانشجویان هستند که نیاز به شرح عملکردهایشان نیست،قشر دوم سربازان وظیفه ای هستند که با وضعیت اقتصادی بسیار اسفناکی به سختی در حال گذراندن خدمتشان در بدترین نقاط کشور هستند و در این بین رانندگان عزیزی که در جاده ها در حال امرارمعاش هستند با دیدن سرباز، گاهاً کرایه بیشتر از حق خود را طلب می کنند علت این امر هم مشخص است چون روی سربازان اجباری وجود دارد که همه به خود اجازه می دهند تا به نوعی باج خواهی کنند، سرباز هم به ناچار برای رسیدن به پادگان باید تن به هر چیزی بدهد.

نکته اول: یک هفته یا بیشتر مانده به روز اعزام تان شروع کنید به انجام ورزش های بدنی تا از نظر جسمانی آمادگی بهتری داشته باشید مخصوصا ورزش دو که احتیاج به هیچ نوع تجهیزات خاصی ندارد بسیار هم مفید است. در کل با هر تمرین بدنی که خودتان راحت تر هستید کار کنید.
نکته دوم: مورد بعدی که بعد از اولین حضورم در پادگان برایم خیلی عجیب بود آزار و اذیت هاییست که خود سربازان در حق یکدیگر انجام می دهند،این آزارها از شکل کلامی و صدا زدن یکدیگر با عناوین مختلف و زشت گرفته تا زد و خوردهای فیزیکی که چیزی جز دردسر برای خود سربازان ندارد البته گاهی اوقات برخوردهای زشتی که واقعا از یک سربازی که مدرک کارشناسی ارشد دارد می دیدم که به همه چیز وی شک می کردم که چگونه توانسته با این وضعیت اخلاقی توانسته به این درجه از تحصیلات برسد!! همیشه یادتان باشد که سرتان به کار خودتان باشد و با افراد بی تربیت و بددهن همنشین و همکلام نشوید، در خدمت افرادی که مشکلات روانی  دارند و به اصطلاح ناپایدار هستند بسیار زیادند که در همان نگاه اول از روی رفتار و نوع برخوردهایشان می توانید اینها را شناسایی کنید به هیچ وجه سمت اینها نروید چون به هیچ وجه اعمال این چنین افرادی قابل پیش بینی نیست.
به هیچ وجه با یکدیگر درگیر نشوید در دوره آموزشی یک روز که برای توجیه نگهبانی رفته بودیم ناگهان در حضور افسرسر همان روز (مسئول کل نگهبانان در آن شیفت) دو سرباز شروع به فحاشی و کتک کاری کردند و نتیجه این شد که با مشت و لگد افسران حاضر، به بازداشتگاه پادگان فرستاده شدند جالب اینجا بود که هفته آخر آموزشی شان بود!! هفته های آخر دوره آموزشی بعد از دوماه کم کم به بسیاری اخلاقیات دوستانتان پی می برید چون خصوصیات واقعی خودشان را نشان می دهند که همین موضوع باعث به وجود آمدن درگیری های بسیار زیادی بین تان می شود سعی کنید کاری به کار کسی نداشته باشید، اگر به کسی کاری نداشته باشید کسی هم معمولا کاری با شما ندارد، به نظرم سرباز زرنگ کسی است که در پایان دوره خدمتش فرمانده یا افسر وی نام و نام خانوادگی وی را نداند چون همیشه سرش به کار خودش گرم است و بی چون و چرا دستورات را رعایت می کند. در خدمت سربازی چون از استان ها و طایفه های مختلف دور هم جمع می شوید احتمال درگیری های قومی و قبیله ای وجود دارد پس مواظب حرف زدنتان باشید که به کسی توهین نکنید حتی ناخودآگاه.

نکته سوم: نیازی نیست که با کل گروهانتان دوست شوید باور کنید همه دوستان تان یک هفته بعد آموزشی شما را فراموش می کنند زیرا همه به نوعی می خواهند که این دوره را فقط بگذرانند، از طرفی شما که همه را نمی توانید بشناسید، افراد سوءاستفاده گر هم بسیار زیادند که این دیگر بستگی به میزان شناخت و تجربه شما از آدم ها دارد،باور کنید در کل این دوماه بنده اسم نیمی از همخدمتی های خودم را یاد نگرفتم چون نیازی به هیچ کدامشان نداشتم فقط چند دوست خوب و با مرام پیدا کنید، به نظرم کافیست با آن هایی که در اطراف تخت شما هستند دوست شوید زیرا ممکن است به آن ها نیاز پیدا کنید.

دوست ندارم کلمه دزد را به کار ببرم اما دزدیدن وسایل شخصی و سازمانی ارتش در این دوره بسیار زیاد است مخصوصا وسایل سازمانی ارتش، مثلا فرض کنید که یکی از دوستان شما وسیله ای را گم کرده و از طرفی اجباری که از سمت ارشدهای شما جهت برگرداندن این وسایل وجود دارد بسیار زیاد است از این رو وی خیلی راحت و بدون هیچ عذاب وجدانی فقط در جهت فرار از عواقب بعدی آن خیلی راحت از وسایل شما می گیرد که در نهایت دردسر گم شدنش فقط برای شماست، شما هیچ وقت هم متوجه نمی شوید که کار چه کسی است پس از همین الان حواستان را جمع کنید.

نکته چهارم: سعی کنید در خدمت یک هنر یا فن را یاد بگیرید مطمئن باشید آنقدر بچه های بااستعداد و هنرمند می توانید پیدا کنید که فکرش را هم نمی توانید بکنید،مثلا بنده قبل از اعزام به دوره آموزشی قصد داشتم تا در این دوره با دست چپ نوشتن را تمرین کنم که به علت خواندن کتاب های مختلف متاسفانه نتوانستم این ایده را اجرایی کنم اما در یگان خدمتی ام حتما انجامش می دهم در عوض معکوس نویسی را از دوست عزیز خوزستانی ام یاد گرفتم که با یاد دادن این هنر واقعا کمک زیادی به بنده کرد، ایشان ابتدا تعدادی سرمشق برای بنده گرفت و من هم روزهای بعد از روی سرمشق های ایشان می نوشتم البته روزهای اول کمی بد مینوشتم که در تصویر زیر می بینید اما کم کم بهتر می شود.

معکوس نویسی
نمونه ای از تمرینات معکوس نویسی من در دوران آموزشی خدمت

نکته پنجم: در سربازی از شما فقط نظم و اطلاعت دستورات را می خواهند اگر به شما گفتند که سینه خیز برو بدون سوالی بروید یادتان باشد تمام عناوینی که قبل خدمت داشید را قبل از ورود به پادگان فراموش کنید و بدون سوال پرسیدن فقط دستورات را انجام دهید تا دچار تنبیهات سخت تری نشوید باور کنید که اذیت کردن سربازان تحت آموزش برای فرماندهان مثل آب خوردن است و به قول خودشان تو مُخی رفتن برایشان کاری ندارد، اگر به دستورات شان گوش نکنید مطمئن باشید که بدترین دوران عمر خود را سپری خواهید کرد سعی نکنید برخلاف جریان رود شنا کنید که غرق می شوید اگر همیشه به خاطر عملکردتان در دید فرمانده یا دیگران باشید سختی خدمت برایتان دوچندان می شود کاملا ساکت باشید و فقط به فکر گذراندن این دوره باشید.

نکته ششم: در دوره آموزشی هر چقدر هم تنبیه شوید چند دقیقه بعد آن را فراموشش می کنید باور کنید اصلا یادم نمی آید که بخاطر شلوغ کاری بچه های گروهان خودمان چند بار تنبیه شدیم آن هم نصفه شب زمانی که همه خواب بودند ما در حال بشین پاشو و سینه خیز رفتن در سرمای پادگان پرندک بودیم!! در ضمن نیازی نیست که کل اتفاقات این دوره را به خانواده خود مخصوصا مادرتان اطلاع دهید معمولا مادرتان نمی تواند دلیل انجام برخی از اتفاقات این دوره را درک کند و با حرفهایتان فقط ناراحتش می کنید به نظرم نیاز است که برخی از اتفاقات را در ذهن خود برای همیشه داشته باشید همه اینها قابل گفتن نیست. نکته جالب در مورد این سختی ها اینجاست که بعد از دو هفته اول کمتر می شود مخصوصا بعد از میدان تیر اولتان دیگری کاری با شما ندارند و فرماندهان و افسران آموزشی تان کم کم با لحن دوستانه تری با شما صحبت می کنند و دیگر خبری از آن سخت گیری ها شروع دوره نیست.

نکته هفتم:کلاس هایی که در این دوره می گذرانید هم متنوع است از کلاس های صف نظام جمع گرفته،آموزش خواندن قران،کار با اسلحه تا عقیدتی،سیاسی و حتی کلاس آموزش های ازدواج که فقط جهت خندیدن و گذراندن اوقات برایتان برنامه ریزی می کنند اما اگر زرنگ باشید می توانید نکات بسیار خوبی را در همین کلاس ها یاد بگیرید.در بین تمام کلاس ها فقط حوصله یک کلاس را نداشتم آن هم تربیت بدنی بود که برای افرادی مثل بنده که شبانه روز پشت سیستم بودیم واقعا عذاب آور است که مثلا چند بار به صورت دویدن دور میدان بگردیم که مثلا ورزش کنیم! البته این کلاس اجباری نیست و اگر مشکلی دارید می توانید شرکت نکنید اما حتما باید در میدان کنار بقیه حاضر باشید تا حاضری شما را بزنند این کلاس ها هم معمولا دو بار در هفته اول صبح ها تشکیل می شود که فقط دویدن خالی است که برای من که مشکل کلیه دارم اتفاقا هم بسیار مناسب اما در سربازی بخاطر عرق کردن و سرماخوردگی و نداشتن امکانات نظافت مناسب در دوره آموزش معمولا علاقه ای به شرکت در این کلاس نداشتم.

نکته هشتم:هیچ چیز در خدمت قابل پیش بینی نیست و روی تعطیلات میان دوره و پایان دوره به هیچ وجه حسابی باز نکنید پادگان به پادگان فرق می کند مخصوصا دوره آموزشی که هر لحظه ممکن است دستور جدید از سمت ستاد کل به پادگان برسد مثلا در دوره قبل از ما که افسر آموزش مان تعریف می کرد همه بچه ها برای میان دوره لباس شخصی پوشیده و وسایل شان را هم جمع کرده بودند که به مرخصی بروند اما در لحظه آخر میان دوره حذف شد!! با خود فکر کنید که چه ضربه بزرگی به سربازان وارد شد، پس روی هیچ چیز خدمت حساب باز نکنید حتی حرفها و تجربیات من!!!!

نکته نهم: در دوره آموزشی هر روز تمرین رژه دارید از این رو نیازی نیست که پاهاهی خود را از قسمت پاشنه پا (کف پا) به زمین بکوبید بهترین کار کوبیدن از قسمت انگشتان است علت این حرفم این است که بعد از تمام شدن دوره آموزشی همانند بنده مطمناً کمردرد می گیرید از مشکلات دیگری که خدای نکرده ممکن است برایتان اتفاق بیفتد مشکلات ناشی از عقیمی است چون ضرباتی که با پاهایتان به زمین میزنید باعث وارد آمدن فشار زیادی به بیضه هایتان می شود از این رو نیازی نیست که جو گیر شوید چون یکی دو روز نیست و هر روز صبح یا بعدازظهر کارتان تمرین رژه است. در یگان خبری از رژه های زیاد مثل دوره آموزشی نیست، معمولا فقط در مراسمات خاص رژه می روید.

نکته دهم: کتاب هایی که همراه خود می برید سعی کنید از نوعی باشند که فهمیدن و درک کردنشان ساده باشد طوری که نیاز به فکر کردن زیاد نداشته باشید چون معمولا حوصله این کار را ندارید اگر رمان یا داستان خوب دارید حتما همراه خود ببرید یا اگر اهل خواندن مجله هستد بایگانی های قدیمی خود را ببرید و یکبار دیگر آنها را بخوانید نکات خوبی می توانید در آن ها پیدا کنید.همیشه کتاب یا مجله یا هر چیزی که با آن سرگرم می شوید را با خود ببرید تا در روزهای تعطیلی که در پادگان هستید دلگیر نشوید و فکرتان به خانه و راحتی های آنجا نیفتد. مثلا من در دوره آموزشی کل داستان های سایت Linux story را روی برگه های A4 به شکل چهار صفحه پشت و روی هم پرینت گرفتم که نزدیک به 50 برگه A4 شده بود و کل دوره در حال خواندشان بودم،اتفاقا دو بار هم خواندم و حسابی از داستان به وجود آمدن لینوکس و فلسفه آن لذت بردم. کتاب های دیگری که در این دوره از دوستانم قرض گرفتم که خواندم شان شامل: عایشه بعد از پیامبر با ترجمه ذبیح الله منصوری،زندگی نامه چنگیزخان مغول به نویسندگی هانری ماسه و کتاب تاریخ ایران به نویسندگی هانری مانسه و کتاب زندگی نامه کوروش که متاسفانه نام نویسنده آن را فراموش کرده ام. شاید باورتان نشود اما در کل دوره آموزشی روزی نبود که خود را با کتاب یا مجله ای مشغول نکرده باشم، اتفاقا با خواندن کتب مختلف متوجه گذر زمان هم نمیشدم زیرا همیشه غرق در داستان و موضوع کتاب می شدم.

نکته یازدهم: دوستان؛ خود را برای خدمت در بدترین نقاط کشورمان آماده کنید تا آمادگی آن را داشته باشید که اگر جای بدی افتادید شوکه نشوید، به خدا توکل داشته باشد زیرا تنها کسی که با شما در دوران خدمت می ماند فقط خداست، خدمت سربازی بهترین فرصت برای خواندن نمازهای قضایتان است، در خدمت می توانید قرآن را با معنای فارسی آن بخوانید، زمانی که در منزل هستید بخاطر وجود وسایل ارتباط جمعی شاید هیچ وقت سراغ اینها نمی رفتید اما به نظرم خدمت شروع خوبی برای آشتی کردن با دین و خدایتان است. باور کنید که در حسینیه مرکز 02 افرادی را می‌دیدم که به قیافه‌شان نمی‌خورد که اهل نماز و قرآن خواندن باشند، اما عصرها بعد از کلاس ها در حال خواندن قرآن در خلوت خودشان بودند که آرام شوند پس فقط توکل شما باید به خدا باشد تا خدمت بگذرد، اگر این دوره را سخت بگیرید به شما سخت می گذرد چون در هر ارگانی که بیفتید و هر طوری که باشد بالاخره می گذرد زیاد فکرش را نکنید.

نکته دوازدهم: سوءاستفاده از سربازان به همان دلیلی که بالاتر گفتم از گرفتن کرایه های بیشتر از حق راننده ها گرفته تا تعارف خوردنی و سپس دزدیدن پول و وسایل سربازان بسیار زیاد شده،از این رو بسیار حواس خود را جمع کنید و در طول مسیر به هیچ وجه خوردنی از کسی نگیرید و با رعایت ادب و احترام آن را قبول نکنید، اگر از اتوبوس های ترمینال استفاده نمی کنید سعی کنید به صورت گروهی مثلا دونفره سوار ماشین های شخصی شوید تا در راه با چاقو تهدیدتان نکنند باور کنید که این اتفاق بارها افتاده، برای نمونه زمانی که در دفتر پیشخوان قبل از خدمت مشغول به کار بودم یکی از مشترکان به علت آنکه در راه برگشت از پادگان به منزل، در یک خودروی شخصی دو نفر با چاقو به جانش افتاده بودند و بدون پول و هیچ وسیله دیگری وی را رها کرده بودند و متاسفانه تمام وسایل وی را زده بودند بعد از بازگشت به منزل آن هم با چه دردسری اقدام به سوزاندن و تعویض نمودن سیم کارت خود کرده بود،حالا وضعیت روحی وی به کنار که این حادثه ضربه بسیار بدی برای یک پسر جوان است. پس احتیاط کنید و بی جهت خطر نکنید.

نکته سیزدهم:سربازی فرصت خوبی برای شناخت خود واقعی تان است،تعارف را کنار بگذارید و ببینید که با خود چندچند هستید و در آینده می خواهید چه کار کنید؟ اگر دوره خدمت را فقط در ساعت اداری می گذرانید سعی کنید که بعدازظهرها یا حتی شیفت شب جایی مشغول به کار شوید مخصوصا اگر در شهر خودتان افتادید که راحت تر هستید و مشکل جا هم ندارید.بی جهت نگذارید که این دو سال الاف و بدون هیچ نتیجه ای فقط بگذرد.انسان زرنگ کسی است که از فرصت هایی مانند خدمت سربازی نهایت استفاده را بکند زیرا زمانی که خدمت تان تمام شد باز هم دچار روزمرگی قبل از خدمت تان می شوید و فکرش را هم نمی کنید که اوقات بیکاری مانند دوران خدمت تا آخر عمر دیگر نصیبتان شما نمی شود.

نکته چهاردهم: اگر سحرخیز باشید و حوصله در صف دستشویی ماندن را هم ندارید پیشنهاد می کنم صبح ها زودتر از بقیه بیدار شوید و دست و صورت خود را بشویید تا در زمان زدن بیداری با ازدحام جمعیت سربازانی که برای سرویس بهداشتی هجوم می آورند روبرو نشوید، برای زمان ناهار هم بعد از میل کردن غذایتان بهترین زمان برای دستشویی رفتن است زیرا در این زمان اکثرا در حال شستن یغلاوی خود هستند، برای شب هم نیم ساعت قبل از خاموشی و قُرُق دستشویی زمان خوبی برای مسواک زدن و دستشویی رفتن است چون ممکن است که بعد از صرف شام میوه ای یا چیز دیگری با دوستان میل کنید از این رو مسواک زدن زودتر از موعد ممکن است اذیت تان کند. شب ها هم زودتر بخوابید تا برای صبح انرژی کافی داشته باشید.

نکته پانزدهم: اگر جزو افرادی هستید که شرایط دار هستید تمام مدارک مورد نیاز را همان روز اول آموزشی یا یگان تان همراه خود ببرید زیرا زمان مرخصی ها اصلا مشخص نیست تا مشکلی برای استفاده از شرایط داری خود نداشته باشید.

نکته شانزدهم:چند ماه قبل از ارسال مدارک تان، پیشنهاد میکنم حتما دنبال امریه در دستگاههای دولتی باشید ، زیرا اولا شغل شما بعد پایان این دوره معمولا تضمین شده است، در ثانی سختی که در یک پادگان دور از شهر در میان سربازان صفر می گذرانید را در یک اداره به هیچ وجه نمی توانید متوجه شوید، نگویید می روم خدمت و مرد می شوم و برمی گردم باور کنید این حرفها همه برای دلخوش کردن من و شماست، با قانون جدیدی که از ابتدای سال 94 به بعد اجرایی می شود در هر ارگان دولتی و پادگانی که بیفتید باز هم 24 ماه کامل خدمت دارید ، این موضوع برای افرادی که امریه ادارات را گرفته اند نکته مثبتی است یعنی شمایی که در یگان رزمی در سوز و سرمای شدید در حال گذران خدمت هستید باید 24 ماه بگذرانید، آن شخصی که پشت صندلی در اداره در حال گذراندن خدمتش است هم باید 24 ماه بگذراند نکته جالب اینجاست که کاری از دستتان برنمی آید و باید تحمل کنید!! اگر مدرک کارشناسی به بالا دارید که حتما دنبال این مورد باشید زیرا در یگان با افرادی مواجه می شوید که همان روز اول گریه تان را در می آورند.

نکته هفدهم:چند ماه قبل از شروع خدمت حتما روی چند تخصصی که در ادامه می گویم کار کنید تا در زمان تقسیم شدن در یگان در بخش راحت تری بیفتید که خدمت سربازی زیاد به شما سخت نگذرد، در تایپ کامپیوتری و بسته مایکروسافت آفیس و مخصوصا فتوشاپ حرفه ای شوید طوری که یک برگه A4 را لااقل بتوانید زیر 10 تایپ کنید یا از پس طراحی یک بنر ساده مرتبط با مناسبت های نظامی بربیایید، تخصص دیگری که می توانید روی آن کار کنید فیلمبرداری و عکاسی است که بهتر است با زوایای مختلف فیلمبرداری آشنایی نسبی داشته باشید، کار با نرم افزارهای ویرایشگر فیلم مانند Adob Premiere – Corel video studio را بدانید به نفعتان است چون با این ها هم سروکار دارید، اگر الان طراح وب هستید بدانید که در خدمت هیچ به دردتان نمیخورد اما گاهی پیش می آید که نیاز به برنامه نویس کامپیوتر جهت طراحی و تولید برخی از نرم افزارهای نظامی دارند. اگر تخصص ساز و آواز دارید هم بیشتر روی خودتان کار کنید تا در یگان موزیک بیفتید.
نگران مطابقت رشته درسی خود با تخصص هایتان نباشید زیرا اینها هیچ کدام مهم نیست، اگر بی تخصص باشید بعد از ورود به یگان و در زمان تقسیمات داخل یگانی ،هر جایی که دلشان بخواهد شما را تقسیم می کنند اما اگر کاربلد باشید جذب می شوید.

نکته هجدهم: دنبال گرفتن گواهینامه رانندگی باشید البته بهتر است راننده حرفه ای هم باشید زیرا ماشین های یگانی ارتش معمولا ترمز درست و حسابی ندارند، به قول یکی از فرماندهان ما که اگر شما بتوانید از پس راندن یکی از ماشین های ارتشی بربیایید می توانید در آینده هواپیما هم برانید!! پس حساب کار دستتان آمده که اوضاع ماشین هایشان چگونه است. تعمیرات موتوری با یگان تعمیرات و پشتیبانیست پس از این نظر نگران نباشید، نگرانی شما فقط برای تصادفات احتمالی باشد و تمام.

در مورد دوره آموزشی می توانید به این لینک ها + و +و+ و + بروید بااینکه مطالبشان کمی قدیمی شده اما در خلال آنها می توانید نکات جالبی پیدا کنید.

نحوه گذراندن دوره آموزشی برای هر شخصی فرق می کند همینکه شما اطلاعات کلی از پادگان آموزشی تان داشته باشید کافیست بقیه چیزها را باید بروید و تجربه کنید. این دوره را زیاد به خود سخت نگیرید فقط به خدا توکل کنید و تمام.

آخرین پستی که تا مدتی دیگر در مورد خدمت سربازی ام منتشر می کنم مربوط به تجربیاتم در گذراندن دوره یگان خدمتی ام در پادگان شهید پژوهنده شاهرود یا همان چهل دختر قدیم است که بعد از اولین مرخصی ام آن را هم منتشر می کنم تا پرونده این سری از پست ها هم بسته شود.

آپدیت 1395/12/13:

تعدادی فایل که شامل تجربیاتی در خصوص نحوه گذراندن خدمت سربازی و مدارک مورد نیاز جهت گرفتن کسری خدمت،مدارک شرایط داری می باشد که به صورت مفصل در این فایل ها توضیح داده ام می توانید از طریق لینک های زیر یکی از آنها را تهیه کنید.

محتوای این فایل ها به دو بخش عمومی و مخصوص همان پادگانی که در عنوانش درج شده تهیه و تکمیل شده اند لذا می توانید هر کدام را که خواستید انتخاب کنید.

فایل حاوی تجربیات سربازان در پادگان چهلدختر (تبعیدگاه سربازان و دارای شرایط بد آب و هوایی)

فایل حاوی تجربیات سربازان در پادگان 03 عجب شیر تبریز

فایل حاوی تجربیات سربازان در دوره آموزشی مرکز 02 شهید عبدالحمید انشائی

فایل حاوی تجربیات خدمت سربازی در پادگان 04 امام رضا (ع) بیرجند

فایل حاوی تجربیات دوره آموزشی در پادگان 06 مالک اشتر ناجا اراک

فایل حاوی تجربیات دوره کد مركز آموزش 33 تكاور شهيد سرلشگر ابوالفضل شبان نزاجا

فایل حاوی تجربیات خدمت سربازی در مرکز 87 سپاه خاتمي يزد

فایل حاوی تجربیات خدمت سربازی در پادگان شهید باهنر کرمان (ناجا)

تجربیات خدمت سربازی در پادگان نیروی انتظامی شهید درویش اهواز

موفق باشید.

برچسب ها
نمایش بیشتر

محمد علیپور

موسس وب سایت یک جوان،مدرس دانشگاه علوم پزشکی و .... طرفدار فناوری اطلاعات و هر آن چیزی که مرتبط به کامپیوتر باشد!

نوشته های مشابه

‫611 نظرها

 1. سلام.
  همسر من پادگان محمدرسول اله بیرجند افتاده.میخواستم بدونم بعد از پایان دوره آموزشی تفسیماتشون به چه صورته ؟ داخل شهر خودمون میفته ؟

 2. سلام خیلی ممنون از تجربیات عالیتون میخواستم بپرسیم سیمکشی ماشین به دردم میخوره یا سخت میگیرن اگه برم؟

 3. سلام من يك واليباليستم از كرج
  ١٨سالمه و اذر ماه وارد ١٩ميشم و قدم ١٩٨
  ايا در دوران خدمت سربازي به درد ميخوره؟
  كجا بايد اقدام كنم
  ممنون از زحماتتون

 4. سپاس – مطالبی هم در مورد تقسیم .. و مسائل حقوقی سرباز و اختیاراتش قرار بدبد –

 5. سلام من لیسانس پرستاری دارم..خواستم بدونم کدوم ارگان بیفتم امکانش هست که در کنار سربازی بیمارستان خصوصی،کلینیک یا هرجای دیگه ای برم سر کار؟؟

 6. سلام ببخشید من 19 5 اعزام هستم میخواستم بدونم گوشی لمسی میشه برد و اونجا داد تحویل یا نه ؟؟

 7. من درس نخوندم ولی فتوشاپ عکاسی و کلیه هنرای دیجیتال بلدم و فولم ب کارم میاد؟؟

 8. بچه سوسول ها
  آشنا دارم و میتونم تو شهر خودم خدمت کنم ولی میخوام مثل یه سرباز واقعی و مرد خدمت کنم نه مثل یه منشی زن مثل شما

  تاسف

 9. سلام من مشکلم اینه ۱۹ ماه خدمتم و جدیدا یه جانشین اومده یگانمون کارشم تهدید کردنه. روز برگم ولی ایشون تهدید به نگه داشتن توی پادگان میکنه یا از فرمانده مرخصی گرفتم ۴روز زنگ زده و شروع به تهدید میکنه که اگه نیایی میفرستمت آشغال بار بزنی یا مرخصی بهت نمیدم و … راهی هست ؟؟ در ضمن من مشکل اعصاب دارم و قرص مصرف میکنم و تحت نظر دکتر هستم

 10. سلام خسته نباشی.سرباز وظیفه میتونه بعنوان نیروی کادر همون ارگان خدمت کنه؟ینی بعد خدمتش دیگه بعنوان کادری همونجا بمونه؟

 11. سلام من لیسانس حقوق دارم از دانشگاه تهران
  دوران سربازی به کارم میاد یا نه

 12. سلام.من دان یک جودو دارم و مدرک فوق دیپلم فنی.گواهینامه هم دارم .آیا در خدمت به دردم میخوره؟؟

 13. با سلام و تشکر بابت اطلاعات ارزشمند

  میخواستم بدونم معاف از رزم ها اولا از اول گروهشون جداس یا باید تذکر داد؟ و ثانیا کلا از برنامه دو و رژه و اردو و … معاف هستند؟

 14. انگار همین دیروز بود که منم داشتم این سایت رو میخوندم و به روز اعزام نزدیک میشدم و استرس داشتم

  دوستان روز اول اعزام تون بهتون جیره ی لباس و پوتین و … میدن و بنابر نظر فرمانده گردان به مرخصی میرید
  من که سرباز نیروی هوایی بودم روز اول اعزام بهمون 7 روز مرخصی داده شد تا بریم لباسامون رو سایز کنیم و … ولی رفیقم که افتاد پدافند فرمانده شون 10 روز مرخصی اولیه داد پس یادتون باشه مرخصی اولیه بنابر نظر فرمانده هست
  بعدش برمیگردید پادگان و آموزش شروع میشه آموزش های نظام جمع و رژه کلاس های عقیدتی آخر سر هم میدان تیر
  ما هر روز از ساعت 6 صبح تا 5 عصر آموزش رژه داشتیم به غیر از آموزش شمارو به همکاری میفرستن مثلا جاهایی که احتیاج به سرباز دارن شما میرید و کمک میکنید مثل شهرداری پادگان و انبار مصالح و خالی کردن سیمان و… آموزشی 2 ماهه و واقعا سخت و طاقت فرساست
  بعد از آموزشی میرید به یگان
  افسر وظیفه ها در جاهای اداری و شیفت های دژبانی و پادگان مشغول به کار میشن و سرباز های دیپلم و زیر دیپلم اگر گروه الف باشن میرن پاسداری و اگر گروه ب باشن میرن به خدمات رفاهی و دژبانی و… البته اینم بگم اگه گروه الف معاف از رزم باشید با سرنیزه میرید سر پست هیچ تضمینی نیست تو چه یگانی خدمت کنید اگه پاسدار کم بیاد حتی خود ستوان وظیفه رو هم با اسلحه میفرستن سر پست
  وضعیت غذا در حال حاضر تعریف خوبی نداره چه از نظر کمی و چه کیفی چون بودجه ندارن حتی جیره ی هفت ماهه ی مارو تو سیزدهمین ماه خدمت مون بهمون دادن که البته پوتینش رو یک ماه بعدش دادن چون واقعا میگم تامین جیره هم با مشکلاتی مواجه شده
  اگر مردش نیستید نرید بهتره چون بری یه درده ولی بری و فرار کنی 10 تا مشکل برات پیش میاد اونجا براتون فرش قرمز نینداختن فرماندت باهات نظامی برخورد میکنه سرت داد میزنه ایراد میگیره تو مخی میره بهترین رفیقت زیرآبت رو به خاطر 24 ساعت تشویقی میزنه مشکلات غربت و اینام که به کنار

 15. سلام به من پیشنهاد خدمت در حفاظت اطلاعات داده شده نمیدونم برم یا نه… سخت است یا نه… کسانی که تجربه دارن راهنمایی کنن

 16. سلام…به محض ورود روز اول که هنوز لباس ندارید…میخواستم بدونم همون روز بهت لباس میدن و میفرستنت خونه

  1. سلام
   بستگی به چندتا چیز داره:
   1. انبار ساتر پر کرده باشند یا نه معمولا اخر هر دوره انجام میدن
   2.تعداد سربازا چقدر است باور کنید پادگان اموزشی تا یک هفته اول خالی هستش یا تردد کمی دارند به فرض مثال به کل سربازای یک پادگان تاریخ اعزام یکسان می دهند پادگان حوالی تهرات هستش کسایی که بچه تهران هستند روز اول می رسند پادگان حالا اونایی که از جنوب کشور یا جا های دور تر میان 2 یا سه روز تو راهن تا برسن D:
   بستگی به پادگانش داره اولش بفرستند خونه یا نه بیشتر جا ها اجازه نمیدند و تو همه پادگانا 16 روز اول خدمت ممنوع الخروج هستید مرخصی به هیچ کس نمیدن من بهتون پیشنهاد می کنیم اگر رفتید برای اموزشی دیگه فکر خونه و شهر خودتون نکنید چون بیشتر اذیت می شید من خودم تو کل دو ماه اموزشی اصلا مرخصی نگرفتم مگر میان دوره که همه باید برن
   عادت می کنید باور کنیدکل سختی هفته اول یا دوهفته اول هستش
   حتما قبل امدن ورزش کنید و تمرین بدنی انجام بدید هر چی ورزیده تر باشید راحت تر می تونید کلاش 20 کیلویی با خودتون جا به جا کنید یا باهاش بدویید D:
   کلام اخر سخت نگیرید به خودتون می گذرد چون برق و باد

 17. سلام ببخشید من ۱۰/۱۹ اعزامم همین روز حرکت کنم برم دوره اموزشی چون ۴۰۰ کیلومتر دوره یا یک روز قبل برم میشه راهنمایی کنید با تشکر

  1. برای شما هتله
   هیچ کار بدنی مثل رژه ندارید مثل بچه محصل ها فقط می رید سر کلاس

 18. سلام می خواستم ببینم گوشی لمسی ببرم استفاده نکنم اشکال نداره مرخصی در دوره آموزش

 19. سلام من پدرم 30 ساله تو ارتش نظامی و در پسوه و عجبشیر خدمت کرده چه تاثیری رو خدمت من داره؟؟

  1. سلام هیچی اگه جبهه داشته باشن برا هر ماهش ۱۲روز کسری داری و ابنکه پدز نظامی شهره خودش میدن یگانشو

 20. سلام من مدرک کاردانی معماری دارم آیا در سربازی به کارم میآید بعدشم درجه ام چیه ممنونم

 21. با عرض سلام
  من ١٩ سالمه و ديپلمم تا الان غيبت نداشتم و يك ترم هم دانشگاه رفتم ولي اصلا به رشتم علاقه ندارم از طرفي هم هزينه شهريه دانشگاه برام كمر شكنه ميخواستم بدونم سربازي با ديپلم خيلي سخته و فرق من ديپلمه با افرادي كه ديپلم ندارن و افرادي كه درجه بيشتري دارن چيه
  و اصل سوال به ديپلم سخت ميگذره

 22. با سلام وتشکر از راهنمایی ها
  آیا برای کسی که به دلایلی(بسته بودن پایگاه بسیج یا نیافتن پایگاه دیگری) اصلا عضو بسیج نبوده و در 97.10.01 اعزام میشود.مشکلی پیش میاید یا نفع مهمی را از دست می دهد؟
  ایا در این یک ماه باقی مانده اگر بتوانم عضو شوم فایده ای دارد؟

  1. نه دادش ولکن تو یه ماه هیچ کاری نمی تونی انجام بدی مگر اینکه آشنا پارتی رفیق یاکسی که تونیروی انسانی حوزه باشه
   درکل شول کن حال کن

 23. سلام. اگ در دوران اموزشي غيبت كنيم چ اتفاقي ميفته.؟
  مثلا ٣/٤روز يا كمتر

 24. سلام ببخشید حین آموزشی همون روز های اول میشه اشتغال به خدمت گرفت برای اقدام به کفالت پدر؟

   1. سلام من کف پام صافه برای این مورد چگونه باید اقدام کنم تا مدرکی رو بدم معاف از رزم بشم
    همچنین پدرم ۲۱ ماه ایثارگری منطقه داره چجوری باید اقدام کنه کارتشو بگیره که من بتونم کسری خدمت بگیرم ؟ ممنون میشم اگه راهنماییم کنین

    1. سلام برای کف پا باید به پزشک مورد تایید نظام وظیفه مراجعه کنید
     ایثارگری هم باید بعد الان تشریف ببرن منطقه خودشون واونجا کسری رو بگیرن البته قبلا باید یک نامه از یگان خدمتی تون یم اوردید ولی الان کمی تغییر داشته

 25. سلام خسته نباشید من رشته ام تربیت بدنیه میخوام فوق دیپلم بگیرم بعد برم سربازی آیا رشته ام تاثیری در نوع خدمتم داره؟

  1. بله یگان ورزشی باید کارت یا مدرک داشه باشی مثل کارت بازی فوتبال یا کارت غریق نجات

 26. سلام کسی ک لیسانس کامپوتر دارع تو پادگان چه تاثیری دارع چه کارهایی بهش میدن ایا مث بقیه سربازاس یا فرق داره

 27. سلام میخواستم ببینم نصاب کفپوش پارکت هم اونجا به درد میخوره واینکه روز اول سربازی چطوریه

 28. سلام بخشید تاریخ اعزام من مشخص شده ولی چیزی به عنوان جایی که برم نیست.روز اعزام باید کجا برم؟؟؟

 29. سلام وقت بخير
  ٩٧/٨/١٩من اعزام ميشم
  بخاطر چشمامعاف از رزم ام فوق ديپلم برق قدرت دارم
  ميخوام مرتبط با رشته ام خدمت كنم امكان داره ؟؟

 30. سلام بنده دیپلم کامپیوتر دارم میخواستم بدونم بدرد میخوره اصلا؟ یا نباید روش حساب کنم؟ منی که دیپلم دارم مشکلات زیادی برام پیش میاد باید چیکار کنم

 31. سلام.بنده مدرک فوق دیپلم حسابداری و مدرک ایلتس۷ دارم.ایا در سربازی به کمکم میان این مدارک یا خیر؟

 32. سلام، میخواستم بپرسم آیا اگه چند تا دوست باهم دفترچه پست کنن امکانش هس آموزشی و یگان یک جا بیفتن؟؟؟

 33. سلام من دیپلم تجربی دارم ولی برق ساختمان رو هم به صورت شاگردی زیردست یه استاد کارکرداردام به نظرشمامن دربرگه سبزبنویسم یانه؟

  1. سلام نوشتن در برگه هیچ فایده ای ندارد مهم یگان هست پیشنهاد میکنم در پادگان هم این کار رو نکنید چون شرایط کار در اونجا با شرایط بازار بسیار متفاوت هست و سخت گیری زیادی دارند و ساعت کار مشخصی هم ندارند

 34. سلام من فوق دیپلم حسابداری دارم ولی مکانیکی بلدم، خدمت میتونم به عنوانِ مکانیک کار انجام بدم

 35. سلام ..
  من سالهای زیاد تربیت حنجره انجام دادم و صدای خوبی دارم هر آموزشگاهی هم رفتم استادش تایید کرده
  مدرک ندارم ولی کارم خوبه..
  تو سربازی به درد میخوره ؟
  میترسم اعلام کنم مسخرم کنن ؟ اصلا یگان موزیکی وجود داره؟ تو هر پادگانی حالا

 36. سلام و عرض ادب تشکر میکنم بابت راهنمایی هایی که کردین .یه سوال داشتم .. اقا من نوارنده ساز های بادی هستم که تو نیروهای مسلح زیاد استفاده میشن مثل ترومپت. کلارینت.ساکسفون .طبل ریز و طبل بزرگ و سینچ هم بلدمو 60 ماه تجربه نوازندگی دارم که 20 ماه ان مبتدی هست و 40 ماه به صورت حرفه ای و اهنگ های حماسی مثل سرود جمهوری و ای ایران و ای شهید … رو حفظ کردم و تمرین کردم
  میخوام استخدام نیروهای مسلح شم . ایا من در اولویت هستم؟خودشون کمکم میکنن تو استخدامی؟ یا باید مثل همه منتظر استخدامی بمونم و برم ثبت نام

 37. سلام
  بنده در زمینه آهنگسازی تنظیم و میکس و مسترینگ موزیک صدا برداری موزیک تخصص دارم
  و همچنین گواهی نامه رانندگی ک یه سالو خورده ای میشه گرفتم
  و تخصص تو تایپ و کمی فتوشاپ
  میخواستم بدونم با این این تخصصات کارم من راحت تر میشه
  اگه میشه لطف کنین برام توضیح بدین چون خیلی دلشوره دارم

 38. سلام، من اعزامي پايگاه وليعصر زابل هستم، كسي ميره اونجا؟ اطلاعاتي كسي داره؟ من مهارت خوبي تو كامپيوتر دارم، مدرك ICDL و مدرك آزمون 680-70 از دانشگاه شريف، و مقداري مجازي سازي و طراحي وب، من مدركم پيش دانشگاهيه و از دانشگاه اميركبير تهران انصراف دادم، كنكور باعث شد يكمي از عمق مطالب ذهني ام كم بشه ولي هنوز اطلاعات بالايي دارم، فتوشاپ بلد نيستم ولي آفيس تقريبي خوب بلدم، به تمام قلق هاي سخت افزار و ويندوز مسلطم، كار خوبي گير مياد؟

  1. سلام من 19/8ک فردا. باشه میرم …انقد استرس دارم خوابن نمیاد ولیعطر زابل افتادم

 39. سلام جای سربازی میتونم اونجا برق کاری خانه های سپاه راانجام بدم اخه مدرک منم در این رشته است و میدونین پدرم ۲۰ درصد جانبازی داره به نظرتون چقد از خدمت کم میکند

 40. با سلام آیا مدارک فنی وحرفه ای که درزمینه بازرسی جوش هست هم در دوران خدمت موثر است واینکه میگن برید دوره ی پیرایشگری را با مدرک بگذرانیدچون پیرایشگران کارهای سختی دردوره ی آموزشی انجام نمی دهند می خواستم بدانم که درسته یاخیر باتشکر؟

 41. با سلام و تقدیر و تشکر بابت توضیحاتی که دادید
  بنده هم اعزامی 19 فروردین هستم پایگاه دوم شکاری تبریز آموزش میبینم مدرکم پیش دانشگاهی هست بهمون 6 روز مرخصی دادن و طبق فرمایشات تون با افرادی قراره خدمت کنیم که یک عده شون خام هستند خام عمل می کنند

  من معاف از رزم هستم و محل آموزشم تا شهر خودم 60 کیلومتر(یک ساعت) فاصله داره
  من سوالاتی از شما دارم اول این که بعد ازآموزشی که رفتیم یگان چه کارهایی باید انجام بدیم؟منظور کلی من اینه که در یگان کار ما چی هست؟
  دومین سوال بنده این هست که در یگان هم مثل آموزشی باید موی سر رو با نمره 2 اصلاح کنیم یا اجازه داریم موهامونو بلند کنیم؟
  واین که من جزو افراد شرایط دار هستم که قصد دارم بعد از مرخصی مدرکم رو به پایگاه آموزشیم تحویل بدم ، آیا بعد از آموزشی میتونن من رو به نیروی زمینی شهر خودم انتقال بدن؟(با این که در نیروهای هوایی ارتش آموزش می بینم)

  1. سلام طبق تخصص بهتون کارمیدن و البته بیگاری.
   فکرمینم یگان نمره 4 ر وقبول میکنن اما همیشه باید مرتب باشید
   انتقال رو از پادگان بپرسید

 42. با سلام.
  من۹۷/۱/۱۹اعزامم و از لحاظ جثه بزرگ نیستم و قدم هم زیادبلند نیست ،ینی متوسط میخواستم بدونم ایا مشکلی هست.

 43. سلام.ببخشید بنده علاوه بر مدرک تحصیلی چندتا مدرک مهارتی هم دارم تو سربازی تاثیر داره؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا
بستن