معرفی سایتوبلاگستان فارسی

لیستی از سایت ها و وبلاگ هایی که دنبال شان می کنم (قسمت اول)

بیشتر از یک سال می گذرد که مطلبی در رابطه با معرفی چند وبلاگ و وبسایتی که از قدیم الایام تاکنون دنبالشان می کردم منتشر کرده ام آن پست قدیمی اینجاست. این پست هم نوعی ادامه همان است ولی ترجیح دادم به عنوان قسمت اول نام گذاری کنم تا کمی متفاوت باشد زیرا در آن پست به بررسی وبلاگ های قدیمی هم پرداخته بودم در حالی که این پست فقط معرفی و بررسی مختصر وبلاگ یا وب سایت هاهی جدیدی است که دنبالشان می کنم.

قبلا به صورت هفتگی در اقدامی به معرفی وب سایت های در زمینه های مختلف می پرداختم که بعد از شروع خدمت سربازی متاسفانه آن بخش هم معلق شد و نتوانستم اپدیتش کنم اما ان شالله این بخش هم به زودی آپدیت می شود.

در وب گردی های شبانه ام گهگاه وبلاگ های جالبی پیدا می کنم که واقعا حیف هستند معرفی نشوند و مطلب شان نخوانده بماند.

 • مَنیک مَن، اگر اسمش را درست تلفظ کرده باشم یکی از جدیدترین وبلاگ هایست که پیدا کردم اسم واقعی اش را نگفته و فعلا دانشجوی رشته مهندسی کشتی است و در حال اتمام تحصیلات دانشگاهی اش است، منیک من خیلی راحت می نویسه حتما مطالب اش رو بخونید مخصوصا مطلبی که در رابطه با اینکه چرا نمی خواد ارشد بخونه!
 • وبلاگ بعدی مربوط به یک خانم مهندس جوان هست که اسم خودشان رو گذاشتن مهندس جان! اطلاعات بیشتری از مهندس جان در دسترس نیست صرفا روزمرگی ها و دغدغه های خودشان را می نویسند.
 • یادداشت های یک مهندس دیوانه هم وبلاگی مرتبط با یک مهندس است که هر چه از ذهنش برون آید لاجرم بر دل نشیند!! وبلاگ ایشون بسیار خوش آب و رنگه و فونت و نمای ظاهری بسیار زیبا داره و یکی از معدود وبلاگ هایی بود که آدم با خوندنش تو وب فارسی چشم درد نمی گیره.(از وبلاگ خودم خیلی بهتره!)
 • وب سایت از نردها چه می دانید هم از دسته وب سایت های پرسش و پاسخ به سبک صندلی داغ خودمان است که از افراد مطرح کشورمان در زمینه های مختلف مصاحبه می کند. خیلی وقت بود که دنبال آدرس این سایت بودم تا اینکه با کلید واژه نَرد دوباره آن را پیدا کردم. تعریف کلمه نرد را می توانید در این سایت پیدا کنید.
 • اکثر ما، از وبلاگ نویسان تصور شخصی سالم و بدون مشکل لااقل جسمی در ذهن داریم اما وبلاگ آیدا با تمام وبلاگ هایی که دیدید و گذشتید فرق می کند، این وبلاگ مربوط به خانمی با همین اسم است که متاسفانه به دلیل سانحه دچار ضایعه نخاعی هستند که خوشبختانه توانسته بر مشکلش غلبه کند و با همین شرایط در حال نوشتن و به اشتراک گذاشتن تجربیات خودشان با افرادی که دچار این چنین مشکلاتی هستند. کار جالبی که این خانم کردند این است که تمام مطالب مرتبط با مشکل خودشان رو به صورت نرم افزار اندرویدی و فایل pdf درآوردند تا دسترسی راحت تری به مطالب شان فراهم شود. شرح حال ایشان اینجاست. این مطلب روهم بخونید بد نیست
 • دانشمند شو وبلاگ یا بهتر بگویم سایتی در زمینه فناوری و اخبار است که بیشتر بررسی های شخصی اقای علی رستایی معروف به آمیرزا است. جدیدترین بررسی ایشون در زمینه مرگ php هست که آیا واقعا می میره یا نه. دانشمند شو جزو وبلاگ های تازه شروع به کار کرده هست.
 • ذرات دیجیتال زندگی وبلاگی در زمینه بررسی شخصی از تکنولوژی و آموزشی است مطالبی که می نویسد طولانی و بلند و البته با بررسی موشکافانه به هدف خود می رسد چیزی شبیه به یک پزشک.چون اقای احمد شریف‌پور جزو یکی از نویسندگان وبلاگ یک پزشک هستند.
 • زمانا شاید وبلاگ نباشد اما با اینکه ادرسی مشابه وبلاگ ها دارد ولی در زمینه لینکدونی در حال فعالیت هست و انصافا اکثر لینک هایش جالب هستند.
 • گاه نوشت های یک دانشجوی حقوق وبلاگ مناسبی برای دوستانی هست که می خواهند اطلاعات حقوقی خودشان را افزایش دهند.با اینکه برخی از نوشته های وبلاگ کار خود نویسنده نیست اما لینک منبع داده از طرفی وضعیت وبلاگ های شرکت بیان نسبت به بقیه سرویس دهنده ها بهتر است با اینکه چند روز اخیر کمی ناپایداری داشتند. این مطلب را هم بخوانید که در مورد سختی های یک روزکاری وکلا است.
 • وبلاگ های مرتبط با کارمندان دولتی پر از نکات مفیدی است که به نظرم گاهی اوقات خیلی کاربردی است. یکی از این وبلاگ ها به نام بانک ملتی ها است که مدتی است دنبالش می کنم مطالب جالبی در زمنیه برخورد مشتری ها،خدمات بانک  و برخوردهای میان همکارانش را منتشر کرده اند .
 • وبلاگ آقای حسین کمیلی از کارمندان بانک مسکن هستند که مطالب بسیار خوب و نکات ریزی در زمینه وام های مسکن ارائه می دهند ایشان با راه اندازی بخش و پاسخ به سوالات همه با حوصله بسیار زیادی پاسخ می دهند.
 • وبلاگ شخصی آقای علیرضا خدادادی هم از آن دسته وبلاگ های با دید منتقدانه است که به همه چیز را با دید منطقی خودشان مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار می دهند.
 • نوشته ها و درددل های یک سرباز معلم جنوبی هم واقعا در نوع خود جالب است. در وبلاگ این معلم سخت کوش عکس های مرتبط با فعالیت ها، امکانات بسیار ضعیف و اهالی منطقه ثبت شده. این مدرسه به عنوان کوچکترین مدرسه دنیا نام گرفته و در حال حاضر 6 دانش اموز دارد.
 • نوشته های یک جراح هم دست نوشته های اقای احمدی می باشد که از روزمرگی ها شغل خودشان می نویسند و برخوردهای بین بیماران و تجربیاتی که در حین کار به دست می اورند. ایشان جزو وبلاگ نویسانی است که اهل کتاب خوانی هم هستند.
 • قصد مسافرت به منطقه گردشگری کیش را دارید؟؟ با راهنمای جزیره کیش که حاوی انواع تجربیات مسافران قدیمی در مورد هتل ها،مراکز خرید،بیمارستان ها و خلاصه هر چیزیکه شما در سفر به کیش به آن ها نیاز دارید در این سایت از زبان همه هموطنان ما می توانید در انجمن گفتگو این سایت پیدا کنید.
 • امیر حبیب زاده برنامه نویس وب و موبایل تجربیات و دانسته های خودش رو در قالب وبلاگی به اشتراک گذاشته. هیچ معرفی از ایشان پیدا نکردم اما به عقیده آقا امیر هرچی ریش بیشتر باشه شما برنامه نویس موفق تر و خفن‌تری هستید . ?
 • خیلی دنبال سایتی بودم که دوستانی که اهل مسافرت زیاد هستند مخصوصا از نوع خارجیش تجربیات خودشان را به اشتراک گذاشته باشند که خوشبختانه با وبلاگ خاطرات سفر آشنا شدم که در مورد مسافرت های یک زوج در کنار یکدیگر به کشورهای مختلف است. تمام تجربیات و نوشته های ایشان دارای تصویر و راهنمای کامل است. این دو نفر از سال 91 شروع به نوشتن کردند خودتان تصور کنید که چه آرشیو غنی از اطلاعات هستند.پیشنهاد می کنم حتما مطالب شان را بخوانید.
 • دوستانی که در زمینه دفتر پیشخوان و مشاغل مربوطه فعالیت می کنند می توانند از وبلاگ عطارد اطلاعات و بخش نامه های مربوط به ادارات مختلف را پیگیری کنند. نکات جالب دیگری هم می توانید پیدا کنید که این ادارات چه داستان هایی سر همکاران خود درمی آورند! این وبلاگ هر روز توسط مدیریت دفتر آپدیت می شود.

راستش را بخواهید از لیستی که دادم خودم راضی نیستم چون مدتی است که دسترسی به اینترنت نداشتم و از طرفی زمان کافی هم در اختیار نداشتم، اما این لیست را علی الحساب داشته باشید تا قسمت دوم را با دست پر برگردم.

ارادتمند شما یک جوان

موفق باشید

نمایش بیشتر

محمد علیپور

موسس وب سایت یک جوان،مدرس دانشگاه علوم پزشکی و .... طرفدار فناوری اطلاعات و هر آن چیزی که مرتبط به کامپیوتر باشد!

نوشته های مشابه

‫22 نظرها

 1. سلام
  ممنونم از معرفی وبلاگم. با اینکه خیلی تفاوت داره موضوع نوشته هام با بقیه وبلاگ‌های لیستتون، برام خیلی باارزشه که توی لیست معرفی وبلاگهاتون قرار گرفتم 🙂

 2. سلام محمد جان. من رو باید ببخشی که الان دیدم این معرفی رو. خیلی لطف کردی واقن. امیدوارم این لطف و مهربونی‌ت رو یک‌جوری جبران کنم. بی‌نهایت ازت ممنونم و باز هم ازت عذرخواهی می‌کنم اگه الان برای عرض ادب و احترام خدمت رسیدم.

 3. ممنون از اینکه وبلاگ نوپای ما رو هم معرفی کردید.
  “دانشمند شو” همونطور که اشاره کردید تازه راه افتاده، با کمک دو تا از دوستای خوبم، رضا و محسن. هدف ما اینه که خیلی خودمونی با علم و فناوری برخورد کنیم.
  باز هم تشکر.

 4. سلام. خیلی ممنون که معرفی کردی من رو. فقط دوتا چیز هست که با عرض معذرت باید بگم:
  تلفظ درست اسم وبلاگ “مَنیک مَن” هستش.
  در مورد رشته هم بگم که “مهندسی کشتی” میخونم نه “کشتی سازی”.
  ببخشید بازم ولی گفتم بهتره پست به این خوبی کامل باشه. من اولین سابقه آشنایی با وبلاگت از همون پست معرفی وبلاگ قبلیت بودش. خیلی این پستا به درد میخورن چون دوستای بیشتری پیدا میکنیم.

 5. درود بر شما!
  بابت این لیست سپاس‌گزارم. هر چند برخی با سلیقه‌ی من سازگار نبودند، ولی بسیاری‌شون خوب بودند و دو سه ساعتی از وقتم رو پر کردند 🙂

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا
بستن