کتاب

چند کتاب در یک سال گذشته خواندید؟

کتاب خوان شدن من با مجموعه کتاب های هری پاتر شروع شد،بله به همین سادگی!در آن زمان هری پاتر تبدیل به همه چیز و همه کس من شده بود ! یادش بخیر چه روزهایی بود.

با همان هری پاتر کم کم تبدیل به شخصی شدم که هر مجله،تکه کاغذ،نوشته،کتاب و خلاصه هر چیز نوشتاری که دم دستم می آمد را رد نمی کردم و با اشتهای سیری ناپذیر آن را می خواندم مخصوصا اگر مطلبی در زمینه کامپیوتر و تکنولوژی بود آنقدر آن را می خواندم از بر شوم. یادم نمی رود زمانی که اولین کتاب کامپیوتری ام را خریدم مربوط به آموزش ویندوز 98 بود!! آن هم زمانی بود که اصلا کامپیوتر نداشتم و نمی دانستم که کامپیوتر چیست!!

البته اصلا در زمینه کتابخوانی ادعایی ندارم اما در یک سال اخیر توانستم بیش از ۳۰ کتاب در زمینه های مختلف را بخوانم، اگر بخواهم میانگین بگیرم تقریبا ماهی دو کتاب می شود که با توجه سرعت زیادی که به لطف خواندن مطالب گوناگون پیدا کرده ام می توانم بگویم که در صورت بیکاری می توانم یک کتاب کامل را در یک هفته بخوانم.
البته خواندن این تعداد چیزی نیست که در بوق و کرنا بکنم اما همین تعداد هم به لطف حضورم در پادگان انجام شد واگرنه جذابیت اینترنت به هیچ وجه اجازه برداشتن چنین قدم بزرگی را به من نمی داد!!

خوب کتاب هایی که در این سال توانستم به صورت قانونی و قاچاقی بخوانم (با مسول کتابخانه رفیق شدم و کتاب ها را ثبت نشده و گاهی خارج از نوبت به امانت می گرفتم!!) در روزهای آخر خدمتم با مراجعه به دفتر کتابخانه اسم تعدادی از کتب ثبت شده را یادداشت کردم که لااقل بتوانم در نمایشگاه کتاب تهران که احتمالا سال بعد می روم خریداریشان کنم.
کتبی که در کتابخانه ما موجود بود اکثرا رمان های عاشقانه ایرانی و تعدادی هم رمان معروف خارجی که بهترین شان کتابهای خانم جین آستین و داستایوفسکی بود.
البته کتب سیاسی و مذهبی و تاریخی هم موجود بود اما برای درک مفاهیم این چنین کتاب هایی نیاز به پردازش مغزی دارید که در پادگان حوصله چنین کاری را نداشتم از این رو بیشتر داستان و رمان می خواندم.
به قول یکی از دوستانم که همیشه می گفت: رمان چیزی به اطلاعات و دانسته های شخص اضافه نمی کند ، بهتر است کتب روانشناسی یا تربیتی و… بخوانی، حرف آن بنده خدا را تا حدودی قبول دارم اما به نظرم می شود از لای این کتاب ها هم نکات خوبی هم درآورد. در ضمن گاهی اوقات به تغییر ذایقه هم نیاز داریم.
اما لیست کتاب هایی که در پادگان توانستم بخوانم شان، در صورتی که قصد خرید کتابی را دارید می توانید با کلیک کردن روی نام ان به فروشگاه آنلاین مربوطه بروید وکتاب مورد نظرتان را تهیه کنید.
خانه روبرو
داستان بی پایان
از این همه جا
دالان بهشت
جین ایر
شوایک
در گرگ و میش راه
سه تفنگدار
بگشای لب داستانی اجتماعی دارد که از آخر قضایا به ابتدا شروع می شود و تمام دلایل خودکشی یک مادر را برملا می کند.مادری که 4 فرزند دختر دارد و برای بار پنجم باید باردار شود تا فرزند پسری به دنیا بیاورد اما خودکشی می کند و سرنوشت 4 دختر زیبای خود را به مخاطره می اندازد… برای دانلود نسخه الکترونیکی بگشای لب  اینجا را کلیک کنید.
قمارباز در فیدیبو
جنگجوی صلح جو
تراژدی
تاریخ ایران
زندگی من
مهارت های اجتماعی
شالیزه
شب های انتظار
قدرت ایمان
روباه مزرعه داستانی است مربوط به کودکان اما از طرح روی جلدش خوشم آمد و نیم ساعته آن را خواندم.
زمانی برای زن بودن
جنگ و صلح اثر لئو تولستوی
رقیبان عشق
خانه ای در ساحل
ژان دوفلورت و دختر چشمه
ابله نوشته فیودورداستایوفسکی و نسخه الکترونیک در فیدیبو

برای دانلود کل کتابهای داستایوفسکی به اینجا بروید.
راسپوتین که در این مورد یک پزشک مطلب جالبی نوشته البته مطالب و موضوعاتی که در اینجا و ویکیپدیا مطرح می شود با کتابی که خواندم کمی متناقض بودند!
کتب جین آستین شامل: اما . غرور و تعصب . عقل و احساس
این هم از کتابهایی که در طول مدت خدمت سربازی ام خواندم. البته کتاب هایی که از منزل همراه خودم برده بودم را در لیست نیاوردم اما تعدادی از آنها شامل: عروسک چوبی،اراگون،قلعه حیوانات،سری داستان های چارلز دیکنز،سال های سکوت و برنامه نویسی php و……
اما به نظرم دو کتاب از بقیه کتبی که خواندمشان جالبتر بودند کتاب اول راسپوتین بود که سرگذشت کشیش فاسدی را بازگو می کند که در انقلاب روسیه جز نقش افرینان اصلی آن بوده و در طول مدت حیات خویش همیشه به دنبال اجرایی کردن افکار شیطانی خود بوده است. داستان راسپوتین کاملا واقعیست و در گذشته روسیه چنین شخصی واقعا وجود داشته است.
اما کتاب جالب دیگری که در کتابخانه پادگان به صورت کاملا اتفاقی پیدایش کردم مربوط به یکی از داستان های فرانسوی است به نام ژان دوفلوت و دختر چشمه ، راستش را بخواهید اصلا فکرش را هم نمی کردم که آن کتاب پاره پوره مربوط به یکی از خاطرات نوستالژیک دوران نوجوانی ام باشد، خاطره ای که با این کتاب دارم به این شرح است؛
شاید بیش از ۱۲سال پیش بود که فیلم سینمایی را از شبکه دو صداوسیما می دیدم که داستان خانواده ای بود که از شهر و دیار خود کوچ ‎کرده بودند به سرزمین پدری شان،آن هم پدری که روی پشت خود برآمدگی بزرگی داشت که به اینطور افراد گوژپشت می گفتند، مزرعه ای که این خانواده سه نفره در آن سکنی گزیده بودند دارای چشمه ای بود که خود آن خانواده اطلاعی از وجود چشمه نداشتند اما مردم محلی کم و بیش از وجود ان اطلاع داشتند اما درهمان شب های اول دو همسایه بدذات که قصد خرید آن مزرعه را داشتند شب هنگام با بیل و کلنگ سراغ چشمه رفتند و راه خروج اب را پنهان کردند و به این ترتیب ان خانواده دچار مشکلات زیادی در نبود اب شدند تا اینکه پدر خانواده که قصد حفر کردن چاهی را داشت که نهایتا در همان چاه به خاطر انفجار باروت از دنیا رفت.
این بود خلاصه ای از فیلمی که دیده بودم اما بعد از خواندن کتاب بود که فهمیدم پایان داستان اینجا نبود بلکه داستان باز هم ادامه داشت اینجا بود که فهمیدم در عین باوری کودکانه خاطره ای ناقص را بیش از ۱۲ سال از عمو سانسورچی به ذهن خود سپرده بودم. اما در کتابخانه به محض خواندن صفحه اول فهمیدم که داستانش برایم بسیار آشناست و ناگهان جرقه ای در ذهنم خورد و به شانس خودم افرین گفتم که توانستم چنین کتاب ارزشمندی را آن هم در ناکجاآباد پیدا کنم.
برای پیدا کردن لینک دانلود فیلم خیلی جستجو کردم اما چیزی پیدا نکردم . اگر کسی این فیلم را در آرشییو دارد لطفا به من اطلاع دهد.

سوال: آیا بعد از خدمت سربازی کتابخوانی را ادامه می دهم یا به بهانه های مختلف کنار می گذارم؟

داشتن بهانه که در ذات همه ماست اما تمام سعی خودم را می کنم که بهانه بیخود نداشته باشم لااقل اگر برنامه ریزی بکنم حتما موفق می شوم که مثلا در طی روز نیم ساعت هم شده را به خواندن کتاب اختصاص دهم البته با وجود اینترنت و تلگرام و… کار بسیار سختی است که بتواند حواس خود را متمرکز کتاب کنید، این موضوع در مکانی مثل پادگان به سادگی صورت می پذیرد زیرا چیزی نیست که حواستان را پرت کند اما با تمرین هر چیزی شدنیست.

برای شروع هم دو کتاب رمان خارجی از کتابخانه شهرمان امانت گرفتم تا آن ها را بخوانم ، فعلا که تا صفحه 20 هستم دعا می کنم بتوانم تمامش کنم!!

موفق باشید.

برچسب ها
نمایش بیشتر

محمد علیپور

موسس وب سایت یک جوان،مدرس دانشگاه علوم پزشکی و .... طرفدار فناوری اطلاعات و هر آن چیزی که مرتبط به کامپیوتر باشد!

‫58 نظرها

  1. تنها کتابی که هیچ وقت فراموش نمیکنم جنایت و مکافات بود که شب امتحان جبر سال سوم تا خود صبح خوندم تا تموم شد

  2. کتاب فردا بر پایه تحقیقات جامع علمی و بر پایه تجربیات موفق پروژه‌های بزرگ دنیا در این حوزه پیاده سازی شده است.
    این سیستم توسط یک مجموعه تخصصی نشر و پخش کتاب با عنوان انتشارات کتاب دانشگاهی به فعالیت می‌پردازد و از اینرو با مراکز و مؤسساتی که به صورت غیر تخصصی وارد حوزه کتاب شده‌اند تفاوت دارد.
    در کنار خدمات خرید و فروش کتاب، توزیع کتب منتشر شده ناشران و مؤلفان و مترجمان نیز به عنوان یکی از فعالیت‌های تخصصی کتاب فردا مطرح است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا
بستن