چند کتاب در یک سال گذشته خواندید؟

کتاب خوان شدن من با مجموعه کتاب های هری پاتر شروع شد،بله به همین سادگی!در آن زمان هری پاتر تبدیل به همه چیز و همه کس من شده بود ! یادش بخیر چه روزهایی بود.

با همان هری پاتر کم کم تبدیل به شخصی شدم که هر مجله،تکه کاغذ،نوشته،کتاب و خلاصه هر چیز نوشتاری که دم دستم می آمد را رد نمی کردم و با اشتهای سیری ناپذیر آن را می خواندم مخصوصا اگر مطلبی در زمینه کامپیوتر و تکنولوژی بود آنقدر آن را می خواندم از بر شوم. یادم نمی رود زمانی که اولین کتاب کامپیوتری ام را خریدم مربوط به آموزش ویندوز 98 بود!! آن هم زمانی بود که اصلا کامپیوتر نداشتم و نمی دانستم که کامپیوتر چیست!!

البته اصلا در زمینه کتابخوانی ادعایی ندارم اما در یک سال اخیر توانستم بیش از ۳۰ کتاب در زمینه های مختلف را بخوانم، اگر بخواهم میانگین بگیرم تقریبا ماهی دو کتاب می شود که با توجه سرعت زیادی که به لطف خواندن مطالب گوناگون پیدا کرده ام می توانم بگویم که در صورت بیکاری می توانم یک کتاب کامل را در یک هفته بخوانم.
البته خواندن این تعداد چیزی نیست که در بوق و کرنا بکنم اما همین تعداد هم به لطف حضورم در پادگان انجام شد واگرنه جذابیت اینترنت به هیچ وجه اجازه برداشتن چنین قدم بزرگی را به من نمی داد!!

خوب کتاب هایی که در این سال توانستم به صورت قانونی و قاچاقی بخوانم (با مسول کتابخانه رفیق شدم و کتاب ها را ثبت نشده و گاهی خارج از نوبت به امانت می گرفتم!!) در روزهای آخر خدمتم با مراجعه به دفتر کتابخانه اسم تعدادی از کتب ثبت شده را یادداشت کردم که لااقل بتوانم در نمایشگاه کتاب تهران که احتمالا سال بعد می روم خریداریشان کنم.
کتبی که در کتابخانه ما موجود بود اکثرا رمان های عاشقانه ایرانی و تعدادی هم رمان معروف خارجی که بهترین شان کتابهای خانم جین آستین و داستایوفسکی بود.
البته کتب سیاسی و مذهبی و تاریخی هم موجود بود اما برای درک مفاهیم این چنین کتاب هایی نیاز به پردازش مغزی دارید که در پادگان حوصله چنین کاری را نداشتم از این رو بیشتر داستان و رمان می خواندم.
به قول یکی از دوستانم که همیشه می گفت: رمان چیزی به اطلاعات و دانسته های شخص اضافه نمی کند ، بهتر است کتب روانشناسی یا تربیتی و… بخوانی، حرف آن بنده خدا را تا حدودی قبول دارم اما به نظرم می شود از لای این کتاب ها هم نکات خوبی هم درآورد. در ضمن گاهی اوقات به تغییر ذایقه هم نیاز داریم.
اما لیست کتاب هایی که در پادگان توانستم بخوانم شان، در صورتی که قصد خرید کتابی را دارید می توانید با کلیک کردن روی نام ان به فروشگاه آنلاین مربوطه بروید وکتاب مورد نظرتان را تهیه کنید.
خانه روبرو
داستان بی پایان
از این همه جا
دالان بهشت
جین ایر
شوایک
در گرگ و میش راه
سه تفنگدار
بگشای لب داستانی اجتماعی دارد که از آخر قضایا به ابتدا شروع می شود و تمام دلایل خودکشی یک مادر را برملا می کند.مادری که 4 فرزند دختر دارد و برای بار پنجم باید باردار شود تا فرزند پسری به دنیا بیاورد اما خودکشی می کند و سرنوشت 4 دختر زیبای خود را به مخاطره می اندازد… برای دانلود نسخه الکترونیکی بگشای لب  اینجا را کلیک کنید.
قمارباز در فیدیبو
جنگجوی صلح جو
تراژدی
تاریخ ایران
زندگی من
مهارت های اجتماعی
شالیزه
شب های انتظار
قدرت ایمان
روباه مزرعه داستانی است مربوط به کودکان اما از طرح روی جلدش خوشم آمد و نیم ساعته آن را خواندم.
زمانی برای زن بودن
جنگ و صلح اثر لئو تولستوی
رقیبان عشق
خانه ای در ساحل
ژان دوفلورت و دختر چشمه
ابله نوشته فیودورداستایوفسکی و نسخه الکترونیک در فیدیبو

برای دانلود کل کتابهای داستایوفسکی به اینجا بروید.
راسپوتین که در این مورد یک پزشک مطلب جالبی نوشته البته مطالب و موضوعاتی که در اینجا و ویکیپدیا مطرح می شود با کتابی که خواندم کمی متناقض بودند!
کتب جین آستین شامل: اما . غرور و تعصب . عقل و احساس
این هم از کتابهایی که در طول مدت خدمت سربازی ام خواندم. البته کتاب هایی که از منزل همراه خودم برده بودم را در لیست نیاوردم اما تعدادی از آنها شامل: عروسک چوبی،اراگون،قلعه حیوانات،سری داستان های چارلز دیکنز،سال های سکوت و برنامه نویسی php و……
اما به نظرم دو کتاب از بقیه کتبی که خواندمشان جالبتر بودند کتاب اول راسپوتین بود که سرگذشت کشیش فاسدی را بازگو می کند که در انقلاب روسیه جز نقش افرینان اصلی آن بوده و در طول مدت حیات خویش همیشه به دنبال اجرایی کردن افکار شیطانی خود بوده است. داستان راسپوتین کاملا واقعیست و در گذشته روسیه چنین شخصی واقعا وجود داشته است.
اما کتاب جالب دیگری که در کتابخانه پادگان به صورت کاملا اتفاقی پیدایش کردم مربوط به یکی از داستان های فرانسوی است به نام ژان دوفلوت و دختر چشمه ، راستش را بخواهید اصلا فکرش را هم نمی کردم که آن کتاب پاره پوره مربوط به یکی از خاطرات نوستالژیک دوران نوجوانی ام باشد، خاطره ای که با این کتاب دارم به این شرح است؛
شاید بیش از ۱۲سال پیش بود که فیلم سینمایی را از شبکه دو صداوسیما می دیدم که داستان خانواده ای بود که از شهر و دیار خود کوچ ‎کرده بودند به سرزمین پدری شان،آن هم پدری که روی پشت خود برآمدگی بزرگی داشت که به اینطور افراد گوژپشت می گفتند، مزرعه ای که این خانواده سه نفره در آن سکنی گزیده بودند دارای چشمه ای بود که خود آن خانواده اطلاعی از وجود چشمه نداشتند اما مردم محلی کم و بیش از وجود ان اطلاع داشتند اما درهمان شب های اول دو همسایه بدذات که قصد خرید آن مزرعه را داشتند شب هنگام با بیل و کلنگ سراغ چشمه رفتند و راه خروج اب را پنهان کردند و به این ترتیب ان خانواده دچار مشکلات زیادی در نبود اب شدند تا اینکه پدر خانواده که قصد حفر کردن چاهی را داشت که نهایتا در همان چاه به خاطر انفجار باروت از دنیا رفت.
این بود خلاصه ای از فیلمی که دیده بودم اما بعد از خواندن کتاب بود که فهمیدم پایان داستان اینجا نبود بلکه داستان باز هم ادامه داشت اینجا بود که فهمیدم در عین باوری کودکانه خاطره ای ناقص را بیش از ۱۲ سال از عمو سانسورچی به ذهن خود سپرده بودم. اما در کتابخانه به محض خواندن صفحه اول فهمیدم که داستانش برایم بسیار آشناست و ناگهان جرقه ای در ذهنم خورد و به شانس خودم افرین گفتم که توانستم چنین کتاب ارزشمندی را آن هم در ناکجاآباد پیدا کنم.
برای پیدا کردن لینک دانلود فیلم خیلی جستجو کردم اما چیزی پیدا نکردم . اگر کسی این فیلم را در آرشییو دارد لطفا به من اطلاع دهد.

سوال: آیا بعد از خدمت سربازی کتابخوانی را ادامه می دهم یا به بهانه های مختلف کنار می گذارم؟

داشتن بهانه که در ذات همه ماست اما تمام سعی خودم را می کنم که بهانه بیخود نداشته باشم لااقل اگر برنامه ریزی بکنم حتما موفق می شوم که مثلا در طی روز نیم ساعت هم شده را به خواندن کتاب اختصاص دهم البته با وجود اینترنت و تلگرام و… کار بسیار سختی است که بتواند حواس خود را متمرکز کتاب کنید، این موضوع در مکانی مثل پادگان به سادگی صورت می پذیرد زیرا چیزی نیست که حواستان را پرت کند اما با تمرین هر چیزی شدنیست.

برای شروع هم دو کتاب رمان خارجی از کتابخانه شهرمان امانت گرفتم تا آن ها را بخوانم ، فعلا که تا صفحه 20 هستم دعا می کنم بتوانم تمامش کنم!!

موفق باشید.

1javan

درباره محمد علیپور

موسس وب سایت یک جوان،مدرس دانشگاه علوم پزشکی و .... طرفدار فناوری اطلاعات و هر آن چیزی که مرتبط به کامپیوتر باشد!

58 دیدگاه در “چند کتاب در یک سال گذشته خواندید؟

 1. بسیار عالی است

 2. گارد جلو

  ممنون از سایت خوبتون

 3. دیواری

  بسیار ممنونم

 4. ممنون از سایت خوب و بروزتون

 5. ال اس اف

  سایت خوبی دارید

 6. ماسک صورت

  با تشکر از سایت خیلی خوبتون

 7. با تشکر فراوان

 8. با تشکر از سایت خوب شما

 9. بسیار ممنون

 10. رادیاتور قرنیزی

  خوب است

 11. خرید دامنه

  ممنون از مطالب مفیدی که به اشتراک میذارید

 12. رژیم دو روزه

  مرسی از سایت خوبی که دارین

 13. خیلی سایت خوبی دارید خیلی استفاده کردیم

 14. متن

  عجب سایت خوبی دارید موفق باشین

 15. ساندویچ پانل

  ممنون جهت یاداوری کتاب خوندن

 16. ساک پارچه ای

  ممنون از سایت خوبتون

 17. طراحی بنر

  خیلی سایت خوبی دارید خیلی استفاده کردیم

 18. تجهیزات آزمایشگاهی

  بسیار متشکرم

 19. بلیط هواپیما

  از مطالب خوبتون ممنونم

 20. حلقه ازدواج

  سلام و تشکر از مطالب کاربردیتون

 21. پنج کتاب بیشتر علمی و تخیلی

 22. خیلی متشکرم از سایتتون

 23. عالی بود سال خوبی داشته باشید

 24. سایت خیلی خوبی دارین

 25. خیلی ممنونم از شما

 26. خیلی ام عالی متشکرم ممنون

 27. خیلی ام عالی

 28. ممنون از سایت خوب و مفیدتون

 29. سال خوبی باشه براتون

 30. سلام و تشکر از مطالب کاربردیتون.

 31. ممنون از سایت خوب و مفیدتون

 32. پشم سنگ

  ممنونم از سایتتون.

 33. گاوصندوق

  خیلی متشکرم از سایت خوبی که دارین

 34. فروشگاه اینترنتی

  سلام و آرزوی موفقیت برای سایت خوب شما.

 35. مفتاح رهنورد

  با سلام و آرزوی موفقیت برای سایت خوبتون.

 36. رفع جای جوش

  تبریک میگم سایت خوبی دارید

 37. خوب بود. ممنون از زحماتتون.

 38. ممنون از سایت خوبی که دارید

 39. ضمن عرض خسته نباشید خدمت مدیریت سایت ,مطلبتون بسیار مفید و کاربردی بود, سپاس گذارم.

 40. ممنون مطلب خوبی بود

 41. سلام خوب بود.

 42. مرسی از سایت خوبی که دارین

 43. فکر میکنم پنج تا …

 44. عجب سایت خوبی دارید موفق باشین

 45. سلام سایت خوبی دارین. سپاس.

 46. melisa

  من هم علاقه زیادی به رمان دارم بعلاوه کتاب های علمی اکتشافی..اما از بین کتاب هایی ک شما گفتین هم سعی میکنم بخونم چنتارو. 💗مرسی بخاطر لینک هایی ک گزاشتین.

 47. بنظرم عضویت در goodreads.com مفید واقع میشه😊

 48. پارسال رو یادم نیست ولی امسال تا الان 4 تا

  چرا کتاب های فنی رو به حساب نمیارید؟

  میتونم به قطعیت بگم تا الان خیلی از مردم یک کتاب رو تموم کردن و دارن مجددا میخوننش و اونهم کتاب قرآن هستش!!!

  موفق باشید

 49. ینی من عاشقتم پسر به خاطر معرفی اون لینک دانلود داستایوفسکی!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url=""> 

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.