بررسی جامع

بررسی اَپ میکرهای آفلاین و آنلاین اندروید و وضعیت انتشار اپ در مارکت های ایرانی

از آنجایی که مدتیست بنا بر یک پروژه کوچک اندروید وارد حیطه برنامه نویسی اندرویدی شده ام و به طبع این اتفاق باید اپ مورد نظر را در مارکت های مطرح کشورمان منتشر می کردم تجربیاتی در این زمینه به دست آوردم که به نظرم دانستن شان خالی از لطف نیست با بنده همراه باشید.

اما چه شد که وارد این حیطه شدم؟؟

دو سال پیش درست قبل از خدمت سربازی ام بود که درگیر یک پروژه شخصی شده بودم و از انجایی که هنوز از برنامه نویسی اندروید چیزی نمی دانستم و تا حدودی حوصله یادگیری این زبان را نداشتم ترجیح دادم که از سرویس آنلاین پازلی استفاده کنم که البته اشتباه بزرگ بنده همین بود چرا که نتوانستم درک درستی از نقشه عملکرد یک اپ اندرویدی در ذهنم بسازم.

تا اینکه چندی پیش مجددا تصمیم گرفتم که همان اپ را بازطراحی کنم تا لااقل این پروژه باعث شود که وارد این حوزه شوم که در نهایت نسخه جدید اپ آماده شد که البته در پایان دو اپ را آماده کردم یکی از اپ با نام “تجربیات خدمت سربازی” است که فایل های موجود در دسته تجربیات خدمت سربازی فروشگاه فایل های دیجیتال را به صورت اپ اندرویدی آماده و منتشر کردم و دیگری سایت سفرنامه ها را با همکاری تعدادی از دوستان برای درج خاطرات و تجربیات مسافرت های داخل و خارج از کشور ایرانیان پایه گذاری نمودیم و به طبع همین سایت، اپ اندرویدی را هم منتشر نمودیم که در صورت علاقه می توانید این دو اپ را از مارکت های زیر دانلود کنید.

برای دانلود اپ سفرنامه ها به کافه بازار مراجعه کنید.

برای دانلود اپ تجربیات خدمت سربازی به کافه بازار مراجعه کنید.

برای دانلود اپ سفرنامه ها به مایکت مراجعه کنید.

برای دانلود اپ تجربیات خدمت سربازی به مایکت مراجعه کنید.

برای دانلود اپ سفرنامه ها به پارس هاب مراجعه کنید.

برای دانلود اپ تجربیات خدمت سربازی به پارس هاب مراجعه کنید.

در این نوشته کمی هم به اپ میکرهای مطرح آنلاین و آفلاینی که برای بررسی ساختار اندرویدی از آنها استفاده کردم می پردازم.

پازلی: این سرویس دقیقا مشابه نسخه خارجی یکی از سرویس های انگلیسی زبان است که متاسفانه آدرسش را فراموش کردم اما دارای امکانات خوبیست ولی مشکلی که وجود دارد در نسخه رایگان و تستی امکان استفاده از لیست های تودرتو امکان پذیر نیست و امکاناتی که در اختیار شما می گذارد بسیار محدود است البته بسیاری از مارکت ها امکان انتشار اپ های منتشر شده توسط پازلی را به توسعه دهنده نمی دهند زیرا نام بسته ای که بر روی خروجی اپ ثبت می شود واترمارک پازلی بر روی آن درج می شود.

یکی از امکاناتی که سایر اپ میکرهای آنلاین از داشتن آن محروم هستند امکان درج مستقیم لینک تصاویر از روی سرور سایت هست که در پازلی با دادن یک لینک امکان درج و نمایش تصاویر در گوشی کاربران مهیا می شود و نیازی نیست که حتما فایل تصویر را به اپ تان الحاق کنید تا حجم خروجی افزایش یابد.

اپ تو : به نظر می رسد که مشابه پازلی طراحی شده اما کمی کاملتر و منسجم تر از پازلی و متاسفانه گران تر! کاربری که اپلیکیشن خود را در اپ تو آماده کرده برای دریافت آن باید 99 هزار تومان پرداخت کند تا فایل خود را با نام بسته و نسخه انتخابی خود دریافت کند در غیر این صورت امکان دریافت فایل خود را ندارد . امکان دیدن پیش نمایش از خروجی فایل را هم بر روی سایت دارید ولی حتما گوشی شما دارای اپ بارکدخوان باشد تا با اسکن کد مربوطه صفحه مرورگر روی گوشی تان باز شود و امکان کار با فایل پیش نمایش را داشته باشید.

ابزارک هایی که اپ تو دارد تعدادشان بیشتر از پازلی است و پرداخت های درون برنامه ای مختصر به کافه بازار می شوند و بقیه مارکت ها از پرداخت درون برنامه ای در اپ میکرهای آنلاین محروم اند این موضوع در زمان انتشار اپ هایی که با سرویس های آنلاین منتشر شده اند مشاهده می شود که در ادامه مطلب خدمت تان عرض خواهم کرد.

اپ آسان :این سرویس در شروع کارتان نوع اپ را می پرسد که در دسته بندی های محتوایی،شخصی،گالری یا سایت هست سپس با توجه به دسته ای که انتخاب کردید می توانید محتوای موردنظرتان را وارد سایت کنید کار پردازش به صورت آنلاین انجام می شود و در نهایت پیش نمایشی از آنچه طراحی کردید را در مرورگرتان نمایش می دهد تا ایرادات احتمالی را برطرف کنید.

دی اپ و زود اپ و اپ کارا: این سرویس ها فقط نسخه وب ویویی از سایت مورد نظرتان را به شما تحویل می دهند که به کار بسیاری از کاربران اندرویدی نمی آید در واقع یک نسخه زنده از سایت در مرورگر را نمایش می دهد نه نسخه اندرویدی سایت تان را.

برنامه ساز اندروید وبلاگ : به نظرم می شد در نام گذاری این سرویس کمی بهتر عمل کرد اما با این حال سرویس خوب و کاملی است ترکیبی از پازلی و اپ تو هست که قابلیت ساخت مجلات آفلاین و آنلاین و کپی پیست کردن شعر و طنز و پیام کوتاه و انتشار در قالب اپ را داراست.

جو اپ: این سرویس نرم افزاری تحت ویندوز دارد که امکانات خوبی هم دارد و در نسخه رایگان با تبلیغات خروجی اپ تان را تحویل می دهد امکان درج نام بسته انتخابی و نسخه دلخواه وجود دارد و کار طراحی گرافیک اپ را هم دست خودتان گذاشته و قالب آماده آنچنانی ندارد. به علت اینکه در زمان درج نام بسته واترمارکی از خود در فایل خروجی قرار نمی دهد مارکت ها کمتر حساسیت دارند ولی ظاهر اپ های تولید شده در این برنامه شبیه هم هستند و چندان جالب نیستند نکته مثبت دیگری که در این اپ وجود دارد استفاده از افزونه های آماده است که کارآیی این نرم افزار را دوچندان می کند در حال حاضر می توانید پرداخت درون برنامه ای مارکت های بازار،مایکت،ایران اپس،کندو و سامانه تبلیغاتی عدد و مگنت و آنالیزگر چشمک و پوش را به افزونه خود اضافه کنید البته در استفاده از سامانه های پوش و چشمک احتیاط به خرج دهید زیرا مارکت ها با این دو سرویس کمی مشکل دارند.

نکته جالب دیگر در مورد جواپ استفاده از فونت های لایسنس دار ایران سن سریف است که اگر بخواهید جداگانه این بسته 90تایی از فونتها را از سایت فونت ایران تهیه نمایید باید مبلغی معادل 38 هزار تومان بپردازید.

خوب این از بررسی اولیه سرویس های اپ میکر داخل کشور بود که اکثرشان از نمونه های خارجی ایده گرفته بودند. به نظر خودم کاملترین شان با توجه به وضعیت سرعت اینترنت و هزینه مربوط به ترافیک جواپ می باشد که تیم نرم افزاری قوی هم دارد.

اپ هایی که با این سرویس ها آماده می شوند عموما دارای شکل و ساختار یکسانی هستند و یکی از دلایلی که مارکت های ایرانی حساسیت زیادی روی این اپ ها دارند همین است اما بنده در اولین تجربه ای که در استفاده از این اپ میکرها داشتم داستان انتشار این دسته از اپ ها را در مارکت های بازار،ایران اپس،مایکت،کندو،اپنیک و … بازگو می کنم.

کافه بازار: اولین و پرکاربرترین مارکت اندرویدی در ایران کافه بازار می باشد که اگر شما یک اپ با اپ میکرهایی که بالاتر ذکرشان کردم تهیه کنید بیشترین حساسیت کافه بازار روی منبع محتوای استفاده شده،ظاهر مناسب و قابل قبول، دسترسی های متعارف می باشد. برای ارسال اولین اپ در کافه بازار باید پنل خود را 5 هزار تومان شارژ کنید تا به عنوان توسعه دهنده واقعی و نه تفننی ثبت نام کنید.

زمان ارسال اپ تجربیات خدمت سربازی در کافه بازار با این پیام مواجه شدم:

توسعه‌دهنده‌ٔ محترم از ارسال این برنامه به کافه‌بازار بسیار متشکریم.
در برنامهٔ شما مواردی مشاهده کردیم که نیازمند توجه و کمک شماست، شرح این موارد در ادامه می‌آید. می‌توانید بسته به موارد مذکور با ما مکاتبه کنید یا نسخهٔ جدیدی از برنامه را برای رفع مشکلات از طریق پنل‌تان بارگذاری نمایید.

– ذکر منابع استفاده شده در برنامه‌ها اجباری‌ست. لطفاً منابع برنامه را به صورت کامل در بخش توضیحات و درون برنامه اضافه کنید؛ مثلاً برای سایت‌ها باید آدرس اینترنتی و برای کتاب‌ها نام نویسنده و در صورت نیاز مترجم ذکر شود.

لطفاً به این ایمیل پاسخ ندهید؛ شما می‌توانید سوالات و توضیحات مربوط به برنامه را از طریق صفحهٔ برنامه در پنل توسعه‌دهندگی خود، پیگیری و به ما ارسال کنید.

با اینکه منابع استفاده شده در این اپ از خودم و دوستان همخدمتی ام بود اما باز هم آدرس سایت یک جوان را در برنامه قرار دادم تا حساسیت شان کمتر شود.

مایکت: همان اول آب پاکی را روی دستتان می ریزد و به شما می گوید که امکان انتشار اپ هایی که با اپ میکر ساخته شده اند را ندارید مخصوصا اینکه اگر پولی باشند و همان اول از کاربر دریافت وجه انجام دهند که اصلا اجازه انتشار به شما داده نمی شود اما اگر بتوانید پرداخت درون برنامه ای مایکت را در اپ های تولیدی خود بگنجانید مشکلی ندارند. مشکل دیگر در مایکت دسترسی سرویس هایی مانند چشمک و پوش است که سختگیری زیادی دارند شاید یکی از دلایل سختگیری این باشد که کنترل اطلاعات ارسالی از توسعه دهنده به کاربر نهایی امکان پذیر نباشد و مشخص نباشد که چه اطلاعات و پیام هایی برای کاربر ارسال خواهد شد.

نکته جالب دیگری که در این مارکت به چشم می خورد اجباری بودن استفاده از سامانه تبلیغاتی مخصوص مایکت با نام مگنت است که سیاست های انحصارطلبانه این چنینی اکثر مارکت دارند.

پیام مایکت را ببینید:

با سلام ضمن تشکر از حسن همکاری شما، به اطلاع می‌رساند برنامه شما با نام تجربیات خدمت سربازی ها توسط تیم پشتیبانی مایکت رد شد.

نظر مدیریت درباره نسخه : همکار گرامی به اطلاع مي رساند برنامه شما بررسی شد.
نظر مدیریت در مورد بررسی برنامه شما بدین شرح است: در دسترسی های برنامه دسترسی پوش نوتیف وجود دارد که بنا به سیاست های مایکت امکان درج این نوع دسترسی در برنامه ی شما امکان پذیر نیست. لطفا این دسترسی را حذف و نسخه جدید را مجددا برای بررسی ارسال نمایید.

نظر مدیریت درباره اطلاعات برنامه : همکار گرامی به اطلاع مي رساند برنامه شما بررسی شد.
نظر مدیریت در مورد بررسی برنامه شما بدین شرح است: طبق آمار بدست امده و تجربه ی مایکت در فضای برنامه های اندرویدی و سلایق کاربران ؛ مایکت در خصوص برنامه سازها پیشنهاد میدهد برنامه بصورت رایگان عرضه شود. برای کسب درامد برنامه های رایگان نیز سیستم تبلیغات درون برنامه ای مگنت در اختیار توسعه دهندگان قرار گرفته است. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه میتوانید به magnet.ir مراجعه نمایید. و یا در صورت اصرار به کسب درآمد مستقیم از این برنامه آن را با استفاده از افزونه درون پرداخت مایکت به صورت رایگان درون پرداخت دار ارائه نمایید.

ایران اپس: این مارکت کاملا با اپ میکرهایی غیر از اپ میکرخودشان که به نام اَپیمی است مشکل دارند و به هیچ وجه اپ های تولیدی سایر اپ میکرها را قبول ندارند حتی اگر از نظر محتوا و گرافیک در سطح قابل قبولی باشند باز هم باید از اپ میکر خودشان استفاده کنید اپ میکری که امکانات آنچنانی هم ندارد. نکته جالب در مورد ایران اپس اینجاست که اپ میکرهای دیگر را قبول ندارند اما به کاربر خود پیشنهاد که چه عرض کنم اجبار به استفاده از اپ میکر مورد تایید خودشان را الزامی می دانند. ایران اپس حتی اپ هایی که با جواپ و فونت های استاندارد سایت ایران فونت تهیه شده اند را هم قبول ندارد ،دیگر تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل.

پیام ایران اپس را ببینید:

توسعه دهنده ی محترم متشکریم ابتدا از حسن انتخاب شما

برنامه شما توسط تیم ممیزی ایران اپس تست گردید ولی متاسفانه کیفیت مناسب برای انتشار را ندارد.امیدواریم همین مهم باعث تلاش بیشتر شما برای تولید برنامه های باکیفیت تر میشود   )پیشنهاد میکنیم به شما با مراجعه به وب سایت زیر شروع به ساخت اپلیکیشن نماید و آن را در ایران اپس قرار دهید.appimi.com” ( تنها اپ میکر مورد تایید ایران اپس است)

رابط کاربری بسیار ضعیف است ( زیرا برنامه برنامه سازی نشده است و با اپ میکر ساخته شده است) لطفا رابط کاربری را بهبود بخشید.

فونت و رابط کاربری برای انتشار مناسب نیستند.

ایران اپس منتظر برنامه های جدید شما میباشد. با تشکر

پارس هاب و چارخونه: این دو مارکت که متعلق به شرکت ایده پرداز ژوبین هستند دارای پنل توسعه دهنده یکسانی هستند یعنی شما یک پنل در اختیار دارید و یک اپ را در یک لحظه می توانید برای دو مارکت منتشر کنید. پنل ژویبن اتفاقا دارای امکانات خوب و کاملی است و سرعت پشتیبانی و پاسخگویی خوبی هم دارند تنها اصول مهمی که بعد از استفاده از کافه بازار فهمیدم درج ایمیل و آدرس پشتیبانی و منابع استفاده شده در برنامه است که ژوبین هم روی همین موضوع حساس است که البته کاملا به جاست:

پیام کارشناس ممیزی پارس هاب و چارخونه را ببینید:

سلام متاسفانه محصول شما در فروشگاه محتوای ژوبین با مشخصات زیر مورد تایید قرار نگرفت.

توضیحات کارشناس : قسمت درباره ما در نرم افزار شما فاقد مشخصات لازم جهت احراز هویت ناشر برنامه است، لطفا مشخصات خود (آدرس ایمیل و نام گروه نرم افزاری) را به این بخش اضافه کرده و نرم افزار خود را مجدد بارگذاری نمایید. با سپاس

کندو، پلازا مارکت: اصولا وقتی با سه مارکت سخت گیر ایران کار کنید مارکت های دیگر سخت گیری آنچنانی ندارند و روال کار برای انتشار اپ دستتان آمده است و اگر توانسته اید اپ تان را در مارکت های بالا منتشر کنید مطمنئا در این دو مارکت هم می توانید منتشر کنید.

اپینیک: از این مارکت و کارشناسان ممیزی آن هیچ خبری در دست نیست بنده که از اول آبان منتظر بررسی اپ هستم اگر اپ شما بررسی شد حتما اطلاع دهید.

روال انتشار در مارکت اپینیک
روال انتشار در مارکت اپینیک

موضوع مهمی که در مورد کلیه مارکت ها صدق می کند استفاده از یک نام بسته انتخابی برای اپ تان است ترجیحا از یک نام بسته برای انتشار اپ استفاده کنید و اگر نام بسته انتخابی شما در نسخه بعدی اپ متفاوت با نسخه قبلی آن باشد هیچ کدام از مارکت ها مجوز انتشار آپدیت اپ را نمی دهند.

نکته دیگر این است که اگر مثلا اپ خود را با کد 1.0 منتشر کرده باشید و اکنون بخواهیم که بعد از اعمال یک سری تغییرات، شماره نسخه را تغییر داده و آنگاه برنامه اندروید به روز شده را منتشر نماییم. بنابراین ابتدا باید یک شماره انتخاب نموده (مثلا 1.1) و سپس در پروژه اندروید ساخته شده، شماره قبلی را به این شماره، تغییر بدهیم.

اما نکته مهم این است که دو مشخصه برای شماره برنامه تعریف شده است، یکی مشخصه android:versionCode و دیگری، مشخصه android:versionName ، ولی تفاوت این دو در چیست ؟ پاسخ این است که مشخصه android:versionCode باید یک عدد صحیح باشد، مثلا اگر برنامه شما ابتدا دارای شماره 1 بوده و شما کمی کدها را تغییر داده اید و می خواهید دوباره برنامه را منتشر کنید، باید این شماره را یکی افزایش دهید، یعنی آن را به 2 تبدیل می کنید. این شماره را کاربران مشاهده نخواهند کرد. اما مشخصه android:versionName ، تنها یک تعریف نام برای شماره نسخه برنامه اندروید می باشد و شما می توانید نام های دلخواهی مثل 1.1 یا 1.0.1 را برای آن انتخاب نمایید. این مشخصه را کاربران خواهند دید و بر اساس آن، شماره برنامه اندروید را متوجه می شوند.

نحوه تعیین شماره نسخه و کد در joapp
نحوه تعیین شماره نسخه و کد در joapp

خوب این هم از بررسی مختصر چند مارکت مطرح ایرانی که اگر قصد ورود به حوزه اندروید را دارید باید حواس خود را از همین الان جمع کنید که این مارکت ها در کل روی چه چیزهای حساسیت دارند و برای انتشار اپ تان باید قوانین شان را رعایت کنید.

برچسب ها
نمایش بیشتر

محمد علیپور

موسس وب سایت یک جوان،مدرس دانشگاه علوم پزشکی و .... طرفدار فناوری اطلاعات و هر آن چیزی که مرتبط به کامپیوتر باشد!

نوشته های مشابه

‫3 نظرها

 1. سلام.
  بنده منفرد سرپرست کارشناس ممیزی ایران اپس هستم.
  بهتر است در ابتدا نام خروجی App Maker را “فایل” بگذاریم و نه اپلیکیشن اندرویدی.
  قوانین ایران اپس بروز شده و به وضوح در قوانین ممیزی قید کرده ایم که هر نوع برنامه ای که با App Maker ایجاد شده باشد مورد پذیرش نیست، و تقریبا خروجی اکثر تمام App Maker ها برای کارشناسان ما شناخته شده و قابل تشخیص است. (Appimi، Joapp، اپچه،پازلی، AppGeyser و… نمونه ای از این برنامه ها هستند).
  علت این مورد نیز حمایت از بحث برنامه نویسی و زحمات شبانه روزی توسعه دهندگان عزیز می باشد تا حق ایشان زایل نگردد.
  ایجاد برنامه با برنامه ساز به نوعی تفریح و سرگرمی تبدیل شده و تقریبا با دانستن مبانی ابتدایی کار با رایانه و جستجو در اینترنت به راحتی می توان هزاران فایل به این شکل رد موضوعات مختلف ایجاد کرد.
  لذا استور اندرویدی بایستی حقوق توسعه دهندگان دیگر را در نظر داشته و بین کسی که با زحمت و تلاش فراوان و با کدنویسی اپلیکیشن ایجاد می نماید و کسانی که سرگرمی ایشان ایجاد apk با appmaker است تفاوت قائل شود.
  و بهتر است این قبیل فایل ها در معرض عموم قرار نگیرد.
  خوشحال می شویم پست خود را به روز نموده و این پاسخ را در معرض نمایش کاربران خود نیز قرار دهید.

  Mohammad Monfared
  Head of Audit Unit
  Phone: (+98) 21 41547000 ext.:532
  Audit@IranApps.ir | http://www.IranApps.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا
بستن