خرید اینترنتیگوناگون

تجربه خرید اینترنتی از فروشگاه آفتابگردان

خرید از اینترنت و فروشگاههای مجازی همیشه مصائب خاص خود را داشته و اگر فروشگاهی در ارائه اطلاعات لازم در خصوص کالای در حال فروش خود اطلاعات لازم را به کاربر ارائه نکند وضع برای اعتماد کاربران سخت تر می شود.

مدتیست که با سرویس جالب و کاربردی شکایت یار آشنا شده ام که در حال حاضر به علت نامشخصی به طور کامل از عرصه اینترنت حذف شده، این سرویس با شعار “صدای رسای مشتری” کار خود را در زمینه اعلام اعتراضات مشتریان در خریدهای اینترنتی و حضوری و نحوه پاسخگویی پشتیبانی شروع کرده و تا به این لحظه با جستجو در تعدادی از پست های ارسال شده از طرف کاربران به راحتی می شود حدس زد که بیشترین مشکل کاربران در زمینه خرید اینترنتی، پشتییبانی نامناسب و عدم تطبیق کالای دریافتی با مشخصات اظهار شده توسط فروشگاه داران است و به طبع مرجوع کردن این دسته از کالاها گذر از هفت خوان رستم است!

زمانی که این سایت فعال بود یکی از اولین سایت هایی که همیشه از آن شکایت جدیدی می دیدم فروشگاه دیجی کالا بود که به علت دست دوم بودن کالا کاربر زبان به اعتراض گشوده بود و مورد بعدی مربوط به شرکت های هواپیمایی ایرانی مانند شرکت زاگرس بود که در اکثر موارد شاکی داشت.

بنظرم همانطوری که ما بعد از خرید لوازم الکترونیکی یا هر نوع گجت دیگری نظرات مثبت یا منفی مان را در انجمن های مربوطه یا بخش نظرات فروشگاه های اینترنتی هر چند خلاصه بازگو می کنیم چه قدر خوب می شد اگر در مورد خود فروشگاه و کیفیت و برخورد بخش پشتیبانی نیز به شکلی کاملتر و با جزئیات بیشتر چنین کاری می کردیم تا خریداران بعدی با چشمانی بازتر تصمیم به خرید می گرفتند.

چنین کاری لااقل توسط وبلاگ نویسان ما می تواند به راحتی انجام شود هر کدام از ما در عمر اینترنتی خود حداقل یکبار خرید اینترنتی داشته ایم می توانستیم بعد از خرید به دور از هر گونه کینه و غرض ورزی نتیجه بررسی و میزان رضایت مندی خود را از کالا و خدمات دریافتی شان در قالب پستی منتشر کنیم.

بنده هم یک سال پیش تجربه ای در زمینه خرید اینترنتی پکیج آموزشی طراحی وب از فروشگاه آفتابگردان داشتم که متاسفانه بخاطر خدمت سربازی فرصت ارسال تجربیات این خرید را تاکنون نداشتم البته در همان روزهایی که پکیج طراحی وب مقدماتی و پیشرفته مهندس برومند را از پادگان سفارش دادم سریع ایمیلی برایم ارسال شد که مراحل پیشرفت سفارش بنده را نشان می داد که به نظرم گام مهمی در کم کردن استرس کاربران است و جای تشکر دارد.

بعد از رسیدن بسته قسمت اول این آموزش ها را که دیدم فهمیدم فیلم های گرفته شده دقیقا همان ویدئوهایی است که ایشان از دسکتاپ سیستم خود در جریان یک کلاس آنلاین اقدام به فیلمبرداری کرده اند و به این شکل همان ویدئوها را به کاربران می فروشند، حتی از حضور غیاب های داخل کلاس هم فیلم گرفته اند و کیفیت محتوا را به شدت پایین آورده اند و عملا کاربر متوجه آموزش نمی شود و حواسش به هر چیزی غیر از آموزش و فرمایشات آقای نیرومند پرت می شود. به نظرم مسئولین این فروشگاه فراموش کرده اند کاربری که پشت سیستم نشسته و باید به توضیحات یک معلم گوش دهد فرصت و حوصله گوش دادن به مطالبی غیر از موضوع اصلی را ندارد و می خواهد در کمترین زمان ممکن بیشترین استفاده را ببرد.

بنده قبل از خرید به پشتیبانی پیامی با این مضمون دادم که چند نمونه لینک از آموزش ها برای کاربران در سایت بگذارید تا لااقل چشم بسته خرید نکنیم و بعدا مشکلی پیش نیاید، پاسخشان این بود که حجم فایل ها زیاد است و امکان قرار دادن لینک نمونه وجود ندارد با این حال بنده با توجه به شناخت قبلی از مدیریت فروشگاه آفتابگردان و مطالبی که در وبلاگ آفتابگردان از ایشان خوانده بودم اعتماد کردم و هر دو پکیج را خریداری کردم و مدت زمان رسیدن بسته مثل همیشه با تاخیرهای اداره پست همراه بود البته با توجه به اینکه بنده در پادگان حضور داشتم مدت زمان رسیدن بسته برایم چندان مهم نبود. کیفیت بسته هم معمولی بود و نکته خاص یا قابل ذکری نداشت که عرض کنم.

تعدادی فایل و نرم افزار ویرایشگر که عمدتا به راحتی با چند دقیقه سرچ در اینترنت به همه اینها می شود دست پیدا کرد هم داخل دیسک ها ریخته بودند تا بگویند دیسک کامل و غنی از اطلاعاتی که هیچ کجا نمی توانید پیدایش کنید تحویل تان دادیم. نمونه یکی از فایل هایی که در این دیسک ها موجود بود نسخه آفلاین سایت نئوپرشیا است که با توجه به اپدیت های زیادی که برای html , css امده عملا اموزش های این سایت هیچ دردی از کسی دوا نمی کند و بی جهت در دیسک ها قرار گرفته اند. البته این حق را هم به مسئولین این فروشگاه می دهم که در پاسخ به این سوال بنده این موضوع را متذکر شوند که همه کاربران به یک اندازه دسترسی به اینترنت پرسرعت ندارند و هدف از ارائه ابزارهای اضافی در پکیج بی نیاز کردن کاربر برای جستجوی نرم افزارهای مربوطه بوده است.

بنده به شخصه تا قبل از این خرید اعتماد کاملی به این فروشگاه داشتم، بعد از خرید در مورد نحوه آموزش دادن و کیفیت ویدئوها از نظر محتوا با پشتیبانی فروشگاه صحبت کردم که این بار مشخص بود شخص دیگری غیر از مدیریت پاسخ دادن (از روی ادرس ایمیلی که در پاسخ به این سوال بنده که چرا لینک پیش نمایش یا نمونه در سایت نگذاشتید که مربوط به آدرس شخصی مدیریت فروشگاه در جیمیل بود و ایمیل دوم پشتیبانی که تحت دامنه سایت و از سیستم تیکتینگ ارسال شده بود و ) پاسخ قانع کننده ای نگرفتم از طرفی قصد برگشت کالا را هم نداشتم چون نه حوصله و زمان پیگیری بیشتر را داشتم و نه این مبلغ ارزش هزینه پست مجدد و صرف زمان و بحث با پشتیبانی و قانع کردنشان را داشت و این چنین شد که عطای این پکیج آموزشی را به لقایش بخشیدم و حلال شان کردم.

اما بعد از این خرید نافرجام مجددا به دنبال بسته ویدئویی مناسب آموزش طراحی وب گشتم و خوشبختانه این پکیج جامع آموزش ویدئویی طراحی صفحات وب با HTML5 و CSS3 را پیدا کردم که در ابتدا مدرس تعدادی دروس از کل پکیج را جهت اعتماد سازی در اختیار کاربران قرار داده، در ادامه تصاویری از پیش نمایش قسمت های مختلف آزمایش با کیفیت بالا در سایت قرار گرفته و در نهایت با استفاده از نظرات کاربرانی که قبلا اقدام به خرید پکیج کرده اند با خیالی آسوده اقدام به خرید کل پکیج کنید.

هزینه ای که بابت این آموزش جامع و واقعا کاربردی می پردازید نصف هزینه ای است که برای پکیج فروشگاه آفتابگردان پرداخت کرده بودم .مدرس دارای زبانی شیواست که به راحتی هر کاربر با هر سطح از دانش کامپیوتری در طراحی وب را جذب شنیدن صحبت های خود می کند. خبری از رفت و برگشت های اعصاب خورد کن در طی آموزش و ویدئوها نیست و تمام تمرکز شما و مدرس به موضوع تدریس جمع است و مهمتر از همه کیفیت آموزش قبلا امتحانش را پس داده است.

مدرس برای شما ارزش قائل شده و موضوعات آموزشی HTML 5 , CSS3  را در قالب یک پکیج به شما تحویل می دهد و نیازی نیست برای هر مبحث هزینه جداگانه ای بپردازید. سطح آموزش از توضیحات مقدماتی شروع می شود و در نهایت به موضوعات تخصصی و کاربردی و عملی می رسد و می توانید با این آموزش دید جامع تری نسبت به HTML 5 , CSS3 داشته باشید و نگرانی بابت عقب ماندن از مباحث تکنیکی این دو تکنولوژی نداشته باشید.

اگر قصد یادگیری HTML 5 , CSS3 را دارید پیشنهاد می کنم درس اول این آموزش را ببینید تا متوجه عرایض بنده در خصوص حساسیت نحوه و نوع آموزش های ویدئویی و اینترنتی شوید.

متاسفانه ایمیل هایی که بین بنده و مدیریت فروشگاه و بخش پشتیبانی آفتابگردان ردوبدل شد را همان موقع به خاطر عدم رضایت از محصول دریافتی حذف کردم و اگرنه حتما تصویری از پیام ها را می گذاشتم.

و در نهایت مثل همیشه چند پیشنهاد برای دوستانی که قصد راه اندازی فروشگاه دیجیتال یا فیزیکی دارند را عرض میکنم:

 • همیشه یک نمونه دمو یا پیش نمایش از محصول تان در فروشگاه تان قرار دهید تا اعتماد کاربران جلب شود و در نتیجه درآمدتان بیشتر شود.
 • پشتیبانی را ترجیحا خودتان انجام دهید و به گردن شخص دیگری نیندازید چون ممکن هست کارمند شما به علل مختلف حوصله پاسخگویی دقیق به خریداران را نداشته باشد یا نتواند شخص را با پاسخ هایش راضی کند یادتان باشد پشتیبانی یک محصول فروخته شده مهمتر از فروش اولیه است.
 • اگر دیسک های آموزشی ارسال می کنید لطفا با فایل های بیخود و آشغال فضای دیسک ها را پر نکنید و به نام بسته کامل،پکیج طلایی یا هر نام دیگری به مردم نفروشید. این طوری باعث عدم اعتماد کاربران می شوید و افراد دیگری که منصفانه در حال ارائه خدمات هستند را از نان خوردن می اندازید.
 • قبل از پرداخت هر نوع وجهی در اینترنت به اندازه کافی جستجو کنید و بعد از اینکه مطمئن شدید که آموزش مورد نیازتان به رایگان موجود نبود از فروشگاه هایی خرید کنید که در بخش نظرات خریداران قبلی اعلام رضایت کرده باشند چیزی که ما در فروشگاه آفتابگردان مشاهده نکردیم و بخش نظرات اصلا فعال نیست.
 • پست ها و مطالب جالب یک نفر در محیط اینترنت دلیل بر اعتماد به وی و واریز پولتان به حساب ایشان نمی شود بسیاری از فروشگاه ها در کنار فروشگاه خود اقدام به ایجاد وبلاگ و انتشار مطالبی در باب فعالیت های خود می کنند تا بدین طریق کاربر بیشتری جذب کنند. شگرد کار این فروشگاه ها به این صورت می باشد که با چند مطلب جالب اعتمادتان را جلب می کنند و در نهایت همان مطالب را با کمی دخل و تصرف و کپی از این طرف و آن طرف به بهای گزافی در قالب یک فایل به شما می فروشند.
 • از سرویس هایی مشابه شکایت یار بیشتر استفاده کنید،(البته اگر اجازه فعالیت به این دسته از سرویس ها بدهند) در انجمن هایی مانند پرشین تولز،پی سی ورلد و.. به اندازه کافی در خصوص نظرات کاربران دیگر مطالعه کنید تا به جمع بندی کلی در خصوص عملکرد فروشگاه مورد نظرتان برسید.
 • داشتن نماد الکترونیک و درگاه معتبر بانکی دلیل بر بی عیب بودن فروشگاه مورد نظرتان نیست هیچ وقت انتظار پاسخگویی از این سازمان ها را هم نداشته باشید.
 • نظراتی که برای هر کالا تایید شده اند را چک کنید برخی از فروشگاه ها فقط نظرات مثبت را تایید می کنند! در این خصوص نقدی بر عملکرد دیجی کالا در قالب پستی در آینده خواهم داشت.
 • اگر شده به سمت زبان انگلیسی روی بیاورید چون تمام آموزش هایی که ما در وب فارسی می بینیم ترجمه نسخه انگلیسی شان می باشند که به راحتی و رایگان قابل دانلود هستند.

هدف بنده از تهیه این پست، کم کردن اعتبار فروشگاه ذکر شده نبود و نیست، هدف بنده فقط ذکر نواقص و ایرادات احتمالی است که از دید بنده هنوز هم وجود دارد تا با رفع آنها فروشگاه های این چنینی بتوانند عملکرد بهتری در خصوص خدمات به مشتریان داشته باشند، نکاتی که عنوان شد برداشت های شخصی بوده و قابل تعمیم به کلیه کاربران نمی باشد.

و سه مطلب در تکمیل این پست پیدا کردم با اینکه قدیمی هستند ولی پیشنهاد میکنم مطالعه کنید.

تجربه خرید اینترنتی از دیجی کالا

و این دو لینک: + و +

موفق باشید.

برچسب ها
نمایش بیشتر

محمد علیپور

موسس وب سایت یک جوان،مدرس دانشگاه علوم پزشکی و .... طرفدار فناوری اطلاعات و هر آن چیزی که مرتبط به کامپیوتر باشد!

نوشته های مشابه

‫4 نظرها

 1. من از سایت دیجی کالا گوشی سامسونگ s8 plus رو حدود 3 میلیون تومن و نیز حدود 400 تومن بالاتر از قیمت بازار به امید کیفیت و تضمین خریدم به محض باز کردن بسته پستی متوجه ایراد کالا شدم و بر خلاف تعهد یک هفته تعویض و برگشت کالا ایراد را نپذیرفتند در صورتی که شرکت سامسونگ ایراد را پذیرفت اما گوشی مرا گرفتند و گفتند یک ماه طول می کشد تا تکلیف تعویض آن توسط گارانتی مشخص شود به e-namad.ir شکایت کردم پس از زمانی طولانی از دیجی کالا با من تماس گرفتند که برای شما می خواهیم یک هدیه بفرستیم بله یک لیوان 5 تومنی فرستاده بودند و به مرکز توسعه تجارت الکترونیکی گفته بودند که رضایت مشتری جلب شد!!!!!
  کالای معیوب را اینترنتی می فروشند و جوابگو نیستند امیدوارم شما بتوانید کمک کنید

 2. سلام
  در خصوص فروشگاه های اینترنتی متاسفانه برخی از کسب و کار اینترنتی در اینترنت را به این چشم میبیننند که چون دسترسی فیزیکی به اشخاص ندارند میشه براحتی و با عناوین غیر واقعی به مشتری دروغ گفت تجربه خود من در شش ماه گذشته 5 مورد خرید که هر پنج مورد نیز کلک بود از 5 مورد با کمی بررسی تونستم بین ان سایت با سایت دیگری ارتباطی کشف کنم و از ان طریق به انها ایمیل زدم ان هم نرم افزاری که مدعی شده بود به مبلغ 10 هزار تومان را نفرستاد در عوض 30-40 نرم افزار هک اینستاگرام و هک وای فای اینها رو فرستاده بود من که تجربه 4 فروشگاه قبلی رو داشتم حسابی عصبانی شدم و کمی تند حرف زدم تو ایمیلم جواب طرف خیلی جالب بود که گفته بود واقعن خیلی بیشعوری من اگه کلاه بردار بودم این همه نرم افزار برات ارسال نمیکردم ولیکن اینها رو من 25 هزار تومان خودم خریدم باید مثل دیگران که پول میگیرن و چیزی نمیدن باشم مثل فلان سایت و فلان سایت (دو تا از همون 5 سایت ) گفتم ای بابا مرد ناحسابی شما اونی رو که گفتی تو تبلیفاتت بفرست من نرم افزار هک وای فای میخوام چکار من اصلن نمیدونم اینستاگرام چی هست به چه دردم میخورند اینها بجای اینکه من عصبانی باشم دری وری بگم اون طرف فحش بارون میکرد منو که نمیفهمی و چه و چه و چه ……

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا
بستن