بررسی جامعسرویس های اینترنتی

تجربه کار با هاستینگ های ایرانی

اوایل وارد شدنم به اینترنت، همیشه دنبال جستجوی مطالب آموزشی در وبلاگ های بلاگفا بودم ، که در همان وب گردی ها با نحوه ساختن وبلاگ در سرویس بلاگفا که معتبرترین سرویس وبلاگ نویسی آن زمان بود آشنا شدم تا اینکه کم کم با پیدا شدن سروکله وردپرس، وبلاگی با موضوع آموزش این سیستم مدیریت محتوا پیدا کردم که ان اشالله خدا همیشه باعث و بانی آن را هرجا که هست حفظش کند، واقعا از دل و جان آموزش ها را به ریزترین شکل ممکن در اختیار افرادی مثل بنده که کاملا مبتدی و بیخبر از همه جا بودیم بدون هیچ چشم داشتی با آن اینترنت لاک پشتی قرار می داد، این موضوع آنقدر ادامه داشت که فیلترینگ کل وبلاگ های دامنه وردپرس بلای جان آن وبلاگ دوست داشتنی و پر بار شد و این چنین شد که دست ما باز از همه جا کوتاه شد.شروع کار طراحی وب سایت بنده همزمان شده بود با شروع به کار وردپرس، که اوایل دست و پا شکسته کارهایی انجام می دادیم که با کمبود آموزش های آن زمان و سرعت پایین اینترنت بالا آوردن یک سایت،با مشقات زیادی همراه بود. این موضوع در حال حاضر برای عمده کاربران اینترنتی ما که اکثرا حتی زیرسن قانونی هستند کمتر به چشم می آید چون به شخصه وبلاگ هایی دیده ام که توسط یک نوجوان در حال اداره شدن و حتی کسب درآمد از اینترنت بوده.

یادش بخیر،وقتی به آن روزها فکر می کنم که برای بالا آوردن یک سایت چه دردسرهایی داشتیم در حالی که این روزها در کمتر از 5 دقیقه می توان یک سایت کامل با بهترین امکانات و کمترین دانش فنی سایت را طراحی و مدیریت کرد غبطه می خورم.

خوب به اندازه کافی حاشیه رفتم بپردازیم به اصل موضوع . البته کل داستان بالا را خدمتتان تعریف کردم تا برسیم به این موضوع که حتی در حال حاضر با همه این پیشرفت ها شروع به کار کردن در این حوزه همچنان مشکلات و مصائب خاص خود را حتی برای حرفه ای ها داراست.

اول از همه خدمتتان عرض کنم که همانند مطلبی که در خصوص نحوه به دست آوردن دامنه یک جوان.کام در اینجا در خصوص نحوه درست تلفظ کلمه Domain توضیحاتی داده بودم در خصوص تلفظ درست کلمه Hosting هم عرض کنم که ما ایرانی ها باز هم تلفظ یک کلمه را برای ادای راحت ترش تغییر دادیم! تلفظ درست کلمه Hosting هوستینگ می باشد نه هاستینگ،که در لهجه های مختلف به اشکال مختلف با کمی تغییر ادا می شود،به هر حال کاری به تلفظ این کلمه ندارم چون این کلمه با این شکل تلفظ در فرهنگ عامه ما بین فروشندگان و مشتریان جا افتاده و به نظر می رسد که کسی با آن مشکلی ندارد پس ما هم هاستینگ رو به کار می بریم.!!

در این مطلب هیچ نوع تعریفی از اینکه هاستینگ چی هست و نحوه کارش چطوری است نمی کنم چون به نظرم نیازی به باز کردن این مبحث نمی بینم کافیست جستجو کنید تا بفهمید این کلمه یعنی چی!

در کشورمان اغلب شرکت های به قول خودشان هاستینگ را که می بینیم در واقع نمایندگان یا Reseller یک شرکت خارجی هستند یعنی از یک دیتاسنتر واقعی در خارج از کشور فضایی را خریداری کرده و بوسیلهٔ سیستم های مدیریت هاستینگ آن را بین مشتریان خود تقسیم کرده اند و این تقسیم آن قدر ادامه دارد که تا بالاخره یک بخش از هارد آن سرور به ما در قالب یک سرویس ماهیانه یا سالیانه می رسد. پس تا اینجا فهمیدیم که اکثر افرادی که در حال حاضر کار میزبانی وب را انجام می دهند در واقع یک نماینده هستند و خودشان نه سرور را از نزدیک دیده اند و نه آشنایی کاملی با مدیریت یک سرور دارند و نه حتی می دانند که سرور چگونه روشن و خاموش می شود! بیشترین مشکلات ما با همین دسته از شرکت هاست که هزاران گواهی،مدرک،ایزو و…. را در سایت قرار می دهند تا مثلا ما را متقاعد کنند که سرویس شان را بخریم اما مشکلات و قطعی های پی درپی بعد از خرید کم کم شروع می شود.

اگر تا بحال وارد این وادی نشده اید پیشنهاد می کنم در صورت نداشتن تخصص،پول،زمان اصلا واردش نشوید،شاید باورتان نشود که مدیریت یک هاستینگ سخت تر از آن است که مثلا با تعدادی از دوست و همکلاسی ها در بیکاری تابستان بنشینید و یک شرکت هاستینگ راه بیندازید و در نتیجه هم خودتان و هم مشتریان را بیچاره کنید، چند سالیست که در فضای وب ما رشد سرسام آور هاستینگ های مختلف را با اسامی و عناوین مختلف می بینیم، هاستینگ هایی دیده ام که حنی سایت اصلی شان در مواقعی از روز بالا نمی آید آن وقت ادعا آپ تایم بودن 100 درصدی می کنند .دوست عزیزی که قصد راه اندازی چنین خدماتی دارید از شما خواهش میکنم لطفا با وقت و پول مشتریان خود برای چِندِرغاز درآمد بازی نکنید.

نمی دانم تابحال با یکی از سرویس های ارائه کننده هاستینگ ایرانی کار کرده اید یا نه چون اگر با یکی از این شرکت ها کار کرده باشید متوجه وضعیت بی در و پیکرشان می شوید که حتی ممکن است یک سیستم تیکتینگ ساده نداشته باشند یا حتی ممکن است امروز تیکت بزنید و یک هفته بعد پاسخ خود را آن هم با هزار منت بگیرید یا حتی ممکن است تیکت و ایمیل بزنید نتیجه نگیرید و در نتیجه به یکی از شماره های همراه اعلام شده در سایت شان تماس بگیرید و با پیام خاموشی خط پشتیبانی مواجه شوید از آن طرف هر کاری می کنید سایت تان بالا نمی آید و مشتریتان هم حسابی شاکی شده.

یا ممکن است که سایت تان به هر دلیلی بالا نیاید و شما هم با جستجو در گوگل و انجمن های مربوطه متوجه شده اید که مشکل از هاستینگ و اعمال تنظیمات و قوانین من درآوردی آنهاست که آن هم با تیکت و پیگیریکردن مشکل حل نشده، چرا؟ چون آقای مدیر بلد نیست چطوری مشکل به وجود آمده را حل کند.

ما چنین وضعیتی را بیشتر در هاستیگ هایی می بینیم که به صورت فصلی و مقطعی ایجاد شده اند و بعد از تمام شدن فصل بیکاری مدیرشان هم می روند پی کارشان.بدون هیچ برنامه و طرح شروع می کنند و به همین شکل از رده خارج می شوند.

خوب برای فرار از چنین وضعیتی تعدادی راهکار به همراه تعدادی نماینده بهتر که وضعیت آپ تایم بودن سرورها و پاسخگو بودن پشتیبانی بهتر از سایرین می باشد معرفی میکنم.

اول از همه از تجربه خودم در خصوص کار با تعدادی از شرکت های ارائه کننده فضای میزبانی خدمت تان عرض می کنم سپس از بین بد و بدتر تعدادی را معرفی میکنم.

1-برخی از شرکت ها پشتیبانی بسیار ضعیفی دارند (در واقع اصلا واحد پشتیبانی ندارند چرا؟ چون از رختخواب توسط یک نوجوان در حال اداره شدن می باشد) این وضعیت برای هیچ مدیر سایتی که هزینه و زمان خود را پای سایتش گذاشته به هیچ وجه راضی کننده نیست. در تصویر زیر نمونه تیکتی که بنده برای پشتیبانی یکی از هاستیگ های فعال کشورمان ارسال کرده بودم را می بینید، ساعت اولین تیکت  10:25 صبح بوده و اولین پاسخ از جانب پشتیبان ساعت 21:41 شب بوده یعنی نزدیک به 12 ساعت بعد و سایت بنده هم روی زمین و هوا بوده و هیچ نوع دسترسی نداشتم در نهایت پاسخ نهایی و قانع کننده ای هم ندادند.

2-مواردی بوده که در نهایت کاربر مقصر شناخته می شود و از طرفی ممکن هست هیچ پاسخ قانع کننده ای به مشتری ندهند.

3-روزی حداقل یک قطعی سرور در حد چند دقیقه ای در اکثر سرویس ها خواهید داشت شرکت هایی که در سایت شان تضمیم 99/99% یا 100 درصد آپ تایم بودن سرور می دهند باید بدانید که کنترل سخت افزاری سرور دستشان نیست و این حرف بنظرم بیشتر شبیه بلوف است تا تضمین.

4-بخش آموزش اکثر هاستینگ ها پر از اطلاعات قدیمی و به روز نشده و ناقص می باشد به جای آموزش و بالا بردن آگاهی باعث سردرگم شدن کاربران ناآگاه و مبتدی می شود.

نمونه پرسش و پاسخ در تیکتینگ یکی از وب هاستینگ های ایرانی

خوب با تعدادی از مشکلاتی که از زمان راه اندازی اولین سایتم که در حال حاضر از دسترس خارج شده آشنا شدید مطمئنا مشکلات بیشتری در زمینه هاست و مدیریت هاستینگ وجود داشته و دارد که اکثرا شبیه هم هستند.اما تعدادی راه حل ارائه می دهم تا درصدی از این مشکلات قابل پیش بینی و حل شدنی باشند.

1-به هیچ وجه به هاستینگ های بی نام و نشان که که اکثر در انجمن های اینترنتی تبلیغ می کنند اعتماد نکنید، ابتدا تعداد پست های مطرح شده کاربر تبلیغ کننده را ببینید سپس به سراغ تاریخ عضویت وی در انجمن مربوطه بروید تا سابقه عضویت و فعالیت وی در انجمن مشخص شود و در نهایت با کلیک روی یوزر مورد نظر منویی برای شما باز می شود و گزینه “مشاهده ارسال های انجمن” وی را کلیک کنید تا پست های ارسالی شخص تبلیغ کننده مشخص شود که در چه مواردی تخصص دارد یا چه مطالبی در آن انجمن پست کرده، ممکن است با شخصی برخورد کنید که کارش فقط کپی پیست اخبار از سایت های دیگر در انجمن می باشد لذا این شخص و تخصص وی شاید چندان مناسب مدیریت هاستینگ نخورد.یکی از بهترین انجمن های مربوط به بررسی هاستینگ انجمن تخصصی وب هاستینگ ایران می باشد در این انجمن می توانید انواع آفرهای پیشنهادی در خصوص پنل های سی پنل و دایرکت ادمین را مشاهده و استفاده کنید.

مشخصات یوزر تبلیغ کننده در انجمن ها

در انجمن ها بیشتر دنبال افرادی باشید که به نام شرکت با شماره ثبت و شماره تلفن ثابت و داشتن محل مشخص شرکت در حال تبلیغ کردن هستند دنبال افرادی که ادعای داشتن نماد الکترونیکی از فلان بانک و فلان مرکز می باشند نباشید چون داشتن نماد دلیل بر داشتن تخصص و دانش در زمینه هاستینگ نمی باشد.

2-شرایطی جهت استرداد مبلغ پرداختی در صورت نارضایتی در سایت اعلام کرده باشند تا بتوانید پولتان را در صورت عدم رضایت پس بگیرید.

3-امکان ارتقا سرویس در بین پکیج های موجود در هر لحظه امکان پذیر باشد.بگذارید با ذکر مثالی این مورد را برای دوستانی که احتمالا شرایط تغییر سرویس برایشان پیش نیامده باز کنم،مدتی پیش در یکی از همان هاستینگ وصف شده در ابتدای پست، بعد از مدتی استفاده از سرویس ناچار به اضافه کردن فضای خریداری شده از 500 مگ به 1 گیگ شدم که در قالب یک تیکت به پشتیبانی این موضوع رو اطلاع دادم که پشتیبانی اعلام کرد که چنین کاری نمی توانیم انجام دهیم اما درع وض می توانید کل سرویس خود را تغییر دهید و به پلن های بالاتر بروید در صورتی که بنده فقط خواستار اضافه شدن فضای هارد بودم نه چیز دیگر، همین!

پاسخی که پشتیبانی این هاستینگ به بنده داد از نظر من فقط یک معنی داشت: ما برای شما هیچ ارزشی قائل نیستیم و می خواهیم هزینه بیشتری از شما بگیریم آن هم به هر قیمتی شده ولاغیر.

سیستم نرم افزاری هاستیگ باید آنقدر انعطاف پذیر باشد که در صورت اراده مشتری در هر زمان، بدون تحمیل هزینه های نابجا درخواست شما را در سریع ترین زمان ممکن اجرا کنند.

4-بخش اموزش هاستینگ باید خیلی فعال تر از بخش های دیگر باشد و صرفا کپی کاری از سایت های همکار یا پست های کاربران دیگر در سایت های دیگر نکرده باشد،بارها شده که بنده در خصوص تنظیمات بخش های مختلف موضوعی را در وب فارسی جستجو کرده ام و مطالبی که در سایت رسمی هاستینگ های معتبر ایرانی پیدا می کردم دقیقا کپی کاری از یکدیگر بوده حتی به تصاویر یکدیگر رحم نکرده اند و زحمت پاک کردن تبلیغات رقیب را به خود نداده اند.

دوستان عزیزی که مدیریت هاستینگ را دارید باور کنید یکی از دلایلی که می توانید مشتری بیشتری جذب کنید غنی کردن بخش آموزش سایت تان می باشد چرا که کاربران دیگر با جستجو کردن مطالب آموزشی پربار جذب سایت شما می شوند و اگر اطلاعات لازم را تا ریزترین حد ممکن به کاربران ارائه دهید کاربر معتاد بازدید همیشگی از بخش آموزش شما می شود و در نهایت اگر قیمت های معقولی در مقایسه با دیگران درج کرده باشید مشتری کنجکاو می شود که ببیند وضعیت قیمت های شما چگونه است. تا جایی که می توانید سعی کنید در کنار آموزش های حاوی متن و تصاویر از آموزش های ویدئویی هم در بخش اموزش استفاده کنید به این فکر کنید که ممکن است تصاویر شما گویا نباشد پس چاره کار مشتری چیست؟ همیشه خود را جای کاربران مبتدی بگذارید تا زبان و مفهوم صحبت هایشان را متوجه شوید.

هاستینگ هایی را هم دیدم که بخش آموزش را به کاربرانی که مشتریشان نیستند بسته اند و درخواست نام کاربری و رمز عبور می کنند، جذب کاربری که فقط برای چند ثانیه ثبت نام خواهد کرد و بعد از مشاهده آموزش فرار را بر قرار ترجیح می دهد هیچ فایده ای به حال تان ندارد وقتی کاربر به هر دلیل و نگرشی به زحمت بیفتد از شما فراری می شود.

5-سایت هایی هم هستند که ادعای پشتیبانی 24 ساعته را دارند برای اینکه متوجه شوید که واقعا کسی پشت سیستم هاستینگ های ایرانی نشسته یا نه، ساعت 1 یا 2 نیمه شب چند پیام به بخش پشتیبانی بفرستید مدت زمان پاسخ دادن پشتیبانی را دقت کنید هر چه زودتر باشد بهتر است، البته شرکت های بزرگی مانند هاست دی ال و… معمولا پشتیبانی شبانه روزی دارند ، در این خصوص انتظار زیادی از هاستینگ های متفرقه نداشته باشید.حتی سایتی مانند میهن وب هاست هم پشتیبانی 24 ساعته رایگان ندارد.

پشتیبانی سایت های متفرقه را در طی ساعات مختلف روز مثلا زمان ناهار یا اوایل شب تست کنید که چقدر زمان پاسخگویی به سوالات طول می کشد.

6-امکان تغییر نسخه PHP و فعال کردن/غیرفعال کردن بسته یا سرویس های نصب شده بر روی cpanel موجود باشد بدون اینکه نیاز به تماس با اپراتور داشته باشید.تعداد بسیار زیادی از هاستینگ های که به ارائه سرویس های سی پنل می پردازند بسیاری از آپشن های این پنل را به صورت پیشفرض برای کاربران خود غیرفعال کرده اند که یا باید تیکت بزنید تا فعال کنند یا اینکه می گویند فعال نمی کنیم!!

چرا این قابلیت مهم است؟ فرض کنید یک سایت وردپرسی دارید و قصد نصب افزونه ای دارید که نیاز به php نسخه بالاتر دارد و زمان کافی برای تیکت زدن ندارید یا اگر هم بزنید پشتیبانی انجام نمی دهد چه کاری می توانید انجام دهید؟؟ پس به آپشن هایی که برخی از هاستینگ ها می دهند توجه داشته باشند.

7-محدودیت های نابجا در مواردی مانند حجم دیتابیس که اگر از یک مقدار خاصی بالاتر برود سایت تان ساسپند خواهد شد را نپذیرید (یعنی سایت بسته می شود) اگر چنین شرایطی در پلن های هاستینگ بود از آن سایت خارج شوید.

8-اگر هاستینگی خدمات رایگانی مانند نصب رایگان سیستم های مدیریت محتوا مانند جوملا،وردپرس،دروپال،ارائه قالب های پیشفرض رایگان هم در اختیارتان قرار داد گزینه بسیار خوبی هستند البته انتظار قالب های حرفه ای نداشته باشید ولی بهتر از این است که هزینه جداگانه ای برای قالب بدهید.

9-برخی از هاستینگ ها به تازگی اقدام به ارائه دامنه ir به رایگان کرده اند البته ظاهر این کار با هزینه ناچیزی که برای هاستینگ دارد در ظاهر به نفع کاربر تمام می شود اما دقت داشته باشید که دامنه انتخابی شما به نام چه کسی ثبت می شود؟؟؟ به نام شما یا مدیریت هاستینگ؟ و اگر دامنه به نام شخص دیگری ثبت شود هزینه تمدیدی که شرکت از شما در سال بعد خواهد گرفت چقدر خواهد بود؟؟؟ در اکثر موارد برای اینکه شرکت ها هزینه های تحمیل شده را جبران کنند اقدام به دریافت دوبرابری هزینه تمدید کرده اند، در چنین وضعیتی که شما ناچار به تمدید دامنه مورد علاقه تان هستید کاری از دستتان برنمی آید.

10-هاست داخل کشور یا خارج از کشور: ببینید همه ما از وضعیت اینترنت و وضعیت زیرساخت های اینترنتی و شبکه ای خود مطلعیم پس چرا بیخود و بی جهت خودمان را گول بزنیم؟! با این سرعت اینترنت به نظر شما هاست داخل ایران که در اکثر موارد هزینه بیشتری نسبت به هاست خارج از کشور دارد چه میزان در سریعتر لود شدن یک سایت تاثیر گذار است؟؟ چند صدم میلی ثانیه یا چند ثانیه؟؟ خزنده های گوگل در حدود یک ثانیه برای پایش هر وب سایت زمان صرف می کنند اگر در این زمان سرور پاسخ داد که هیچ اما اگر پاسخ نداد خطای 404 برای وب سایت ثبت می شود که البته قابل برطرف شدن است. البته جدیدا توسط گوگل اعلام شده که هاست داخل کشور برای رتبه سئو تاثیر دارد اما مقدار و کیفیت آن را مشخص نکرده اند.

اینکه هاست داخل داشته باشیم اما از CDN یا شبکه تحویل محتوا استفاده نکنیم بنظرم فایده چندان و محسوسی برای کاربران ما ندارد کاربری که نیاز به مطلب خاصی در وب سایت شما داشته باشد مطمئن باشید چند دقیقه هم شده صبر می کند تا سایت کامل لود شود. نکته دیگر در مورد هاست داخلی این هست که شرکت های ارائه دهنده این هاست ها شامل،نت افراز،تبیان،شاتل،پارس آنلاین و… هستند که خود مجری سرویس های اینترنتی هستند و بیشترین سرعت و بهترین نتیجه را به کاربرانی ارائه می کنند که از سرویس اینترنت مختص خودشان استفاده می کنند چون همیشه یک کپی از سایت های دیگر را در سرورهای خود ذخیره می کنند تا سایت های پربازدید سریعتر بارگذاری شود پس در عمل تفاوت چندانی در هاست داخل و خارج نمی بینیم غیر از هزینه بیشتر.

در حال حاضر دو شرکت به نام های پارس پک و آروان کلود در حال ارائه سرویس CDN در ایران هستند.برای دیدن بهترین هاستینگ های ایرانی که اکثرا شرکت های مرتبط در زمینه ارائه خدمات اینترنت ADSL می باشند می توانید به این لینک مراجعه کنید. در این لینک هاستینگ های معرفی شده بر اساس تعداد دامنه های میزبانی شده لیست شده اند نه کیفیت. برای اینکه تعدادی از مشتریان یک هاستینگ را متوجه شوید به این لینک بروید و آدرس هاست مورد نظر را بدهید تا لیستی از مشتریان هر هاستینگ نمایش داده شود البته انتظار نداشته باشید که لیست کامل مشتریان به شما نمایش داده شود اما با همان تعدادی که بالا آمده اند می توانید تماس بگیرید و قبل از خرید سرویس با مدیریت این سایت ها در خصوص کیفیت سرویس شان سوال بپرسید.

11-تمام قوانین شرکت را قبل از خرید سرویس به طور کامل و با نهایت دقت مطالعه کنید تا بعدا اگر خدای نکرده بعدا سرویس تان دچار مشکل شد سورپرایزتان نکنند!

در ادامه نام تعدادی از شرکت های ایرانی بنده و دوستان دیگر تجربه جالبی از سرویس هایشان نداشته ایم را ذکر می کنم:

شرکت فراکارانت و پارس دیتا:

1- اگر تعداد بازدید کنندگان شما به صورت صعودی بالا برود در سریعترین زمان ممکن از طرف پشتیبانی اخطاری دریافت می کنید مبنی بر اینکه باید مبلغی به عنوان جریمه پرداخت کنید.
2- اگر قصد داشته باشید دامنه خریداری شده از فراکارانت را به شرکت دیگری منتقل کنید باید مبلغ 200000 ریال (بابت امور اداری دامنه) یا اجازه انتقال پرداخت کنید که هیچ شرکت دیگری در ایران چنین چیزی از مشتریان خود نمی گیرد! معمولا گزینه انتقال در پنل همه شرکت ها به صورت رایگان وجود دارد . البته پارس دیتا به علت اینکه در طی روز تعدادی دامنه ir به رایگان برای یک سال به نام خود برای مشتریان ثبت می کند در زمان انتقال مبلغی در حدود 150000 ریال از شما بابت انتقال دامنه طلب خواهد کرد در صورتی که هزینه انتقال این دامنه معمولا 32000 ریال می باشد.
3- فراکارنت دارای یکی از ضعیف ترین سیستم های پشتیبانی های موجود است . بعد از ساعت 6 بعد از ظهر پاسخگویی تلفنی معنایی ندارد و تیکت ها تا ساعت 9 صبح روز بعد هم پاسخ داده نخواهند شد. مگر اینکه خیلی خوش شانس باشید.
4- پشتیبانی هیچ کمکی به شما نمیکنه و فقط با جمله که این مورد به هاست مربوط نیست تیکت را می بندد و در بسیاری از مواقع با پیگیری و مشورت کردن در انجمن های مربوطه معلوم شد که مشکل از هاست بوده.

شرکت شتاب هاست:

1-قطعی های بی دلیل و زیاد طوری که در نهایت پشتیبانی هم کاری از دست شان برنمی آید.متاسفانه به تازگی به دلیل داون شدن زیاد سایت از سمت گوگل نامه ای مبنی بر عدم دسترسی به سایت بنده در زمان مراجعه خزنده های گوگل دریافت کردم که احتمالا جریمه ای هم درنظر گرفته اند ، به تازگی با بررسی نمودارهای مراجعه کنندگان فهمیدم که همین موضوع باعث کاهش بازدید از سایت شده.

2-سرعت پاسخگویی پشتیبانی بسیار پایین.صبح سوال می پرسید و به امان خدا. انتظار پاسخ زودتر از صرف ناهار را نداشته باشید!

3-راهنمایی در خصوص مشکلات به وجود آمده در سایت توسط پشتیبانی نامناسب است.

4-قیمت های بسیار خوب و مناسب شتاب هاست در بخش سرویس های اقتصادی مثال زدنی است و مناسب کاربرانیست که در ابتدای راه هستند.

شرکت هایی که در مرحله بررسی اولیه سرویس هایشان هستم شامل:

بعد از انتخاب چند شرکت و تجربه نه چندان مطلوبی که تابحال در خصوص کار با هاستینگ های ایرانی داشتم به تازگی با شرکتی به نام میزبان فا آشنا شده ام که اتفاقا دلیل اصلی نوشتن این پست همین سایت و سرویس ها و برنامه ریزی های مدون این شرکت جهت حضور کامل و بهتر در این عرصه بوده است. اکثر مواردی که در ابتدای پست خدمت تان عرض کردم در میزبان فا خوشبختانه وجود دارند این بخش ها شامل، بخش آموزشی بسیار غنی از ویدئوها و مطالب به روز به زبان شیرینی پارسی،سیستم تیکتینگ و پشتیبانی با دامنه منحصر بفرد http://poshtiban.online که بسیار حرفه ای طراحی شده،مثلا یکی از مطالبی که در وبلاگ آموزشی میزبان فا از آن واقعا خوشم آمد در خصوص تکنیک های سئو در سال 2017 بود، این مطلب را طی دو روز به صورت کامل و جز به جز مطالعه کردم تعدادی از تکنیک های مطرح شده را می دانستم ولی مواردی هم بود که برایم تازگی داشت، دقیقا از آن دسته مطالب بلند و عمیقی است که یک موضوع را به صورت کامل و با جزئیات کامل بررسی کرده اند.(حتما مطالعه کنید)

دو مطلب در خصوص دیتاسنترهای ایران و شرکت گوگل در میزبان فا پیدا کردم که مطالعه و دیدن تصاویر هیجان انگیز سرورها خالی از لطف نیست.

نکاتی که در میزبان فا ممکن است برای شما ایجاد مشکل کند شامل: برای حجم دیتابیس محدودیت در نظرگرفته اند دلیل این کار هم برمی گردد به سایت هایی که ممکن است دیتای زیادی داشته باشند مانند شبکه های اجتماعی و انجمن ها و … از این رو در خرید این سرویس ها که البته در زمان خرید دقیقا اشاره شده دقت لازم را داشته باشید که تا چه حد مجاز هستید. مورد بعدی در خصوص عدم دسترسی به پنل دامنه بین المللی در میزبان فا است دلیل این کار هم به این شکل بیان شده :

به دلیل این که کنترل پنل دامنه های بین المللی انگلیسی هستند و هر تنظیم ناصحیحی می تواند به قیمت نابودی دامنه مشتری تمام شود به هیچ عنوان امکان دسترسی مشتریان را به آن پنل فراهم نمی نماییم، در گذشته مشتریان میزبان فا هم به این پنل دسترسی داشتند و در طی 5 حادثه بسیار تلخ هکر هایی که آدرس ایمیل مشتریان را هک نموده بودند، توانستند بودند از طریق forgot password کردن رمزعبور پنل وارد تنظیمات دامنه مشتری شوند و دامنه را به نفع خودشان به سرقت ببرند.
به همین دلیل امکان customer can login در پنل ها را بسته ایم و دسترسی کاربران را به آن پنل فراهم نمی کنیم، اما امکان تغییر name server ها از طریق ناحیه کاربری میزبان فا فراهم است و هر عمل دیگری که نیاز بود برای مدیریت دامنه ها انجام دهید و دسترسی نداشتید می توانید از طریق ارسال تیکت درخواست خود را بفرمایید ما در کمتر از 1 ساعت برای شما انجام خواهیم داد.

نظر بنده: در این خصوص اظهار نظر دقیقی نمی توانم بکنم چون هیچ وقت تجربه مدیریت هاستینگ نداشتم اما به این معنی هم نیست که علاقمند نبوده ام! با این حال در این مورد از آخرین باری که به پنل تنظیمات دامنه خودم سرکشی کرده ام فکر می کنم چندسالی می گذرد که معمولا در هر تمدید یک بار تنظیمات مربوطه را از روی کنجکاوی چک می کنم و غیر از این مواقع معمولا با این بخش کاری ندارم، اگر مدیریت و پشتیبانی میزبان فا در خصوص تغییر name server در سریعترین زمان ممکن تضمین لازم را به کاربرانش می دهد به نظرم این مورد قابل چشم پوشیست.

دقت داشته باشید که بستن تنظیمات دامنه برای یک شرکت هیچ نوع سود مالی ندارد همانطوری که توسط خودشان ذکر شد بحث امنیت بیشتر دخیل است البته کار از محکم کاری عیب نمی کند پیشنهاد می کنم هر از چند وقت یکبار اطلاعات دامنه خود را به وسیله هوییز گرفتن چک کنید تا خیالتان از این بابت هم راحت باشد.

در این زمینه در بند 11 خدمت تان عرض کردم که قبل از خرید سرویس،حتما قوانین مربوط به هر شرکت را مطالعه کنید که میزبان فا در این خصوص در سایت خود توضیحات لازم را ذکر کرده بود ، از این به بعدش بستگی به هوشیاری و نیاز مشتری دارد.

مواردی از پاسخ مستقیم مدیریت میزبان فا به کامنت کاربران در زمان تهیه این پست در میزبان فا مشاهده کرده ام که مدیریت سایت شخصا اقدام به پاسخگویی در خصوص مشکلات به وجود آمده برای کاربران و راهنمایی شان کرده که به نظرم حرکت جالبی است، در خصوص اینکه مدیریت هر مجموعه باید در زمان هایی مشخص نشده به بخش پشتیبانی و تیکتینگ سایت خود سرکشی کند و خود شخصا اقدام به حل مشکل کاربران کند مطلبی نوشته ام که در وضعیت پشتیبانی فروشگاه آفتابگردان می توانید مطالعه کنید.

کاری با قیمت سرویس های ارائه شده ندارم اما یک پیشنهاد برای این مجموعه که در کارشان دقت دارند می کنم و اینکه همانند شرکت شتاب هاست سرویس اقتصادی برای کاربرانی که درآمد کمی دارند یا از قشر دانش آموز و دانشجو هستند حتما در برنامه های آینده شان لحاظ کنند تا بتوانند مشتریان بیشتری جذب کنند، در این خصوص پایه ای ترین سرویس هاست اشتراکی خارج از کشور در میزبان فا با هزینه ماهانه حدود 9 هزار تومان می باشد که به نظرم بخش بسیار زیادی از سایت ها هیچ وقت به فضای 10 گیگابایتی و پهنای باند 200 گیگابایتی نیازی ندارند و می شود مقدار فضای اختصاص داده شده به هر کاربر را به زیر 1 گیگابایت برسانند تا قیمت تمام شده برای کاربران کمتر شود.اگر همین مبلغ به پرداخت سالیانه برسد میزبان فا در این زمینه هم می تواند کاربر بیشتری جذب کند.

یک مورد جالب دیگر که در هیچ یک از شرکت هایی که تجربه کار با آنها را داشته ام وجود نداشت این بود که زمان تمدید سالیانه در قالب پیام کوتاه برای مشتریان ارسال نمی شد و اگر ایمیل خود را چک نکنید یا دسترسی به اینترنت نداشته باشید فاتحه سرویس تان خوانده است چون به راحتی تمام دیتاها پاک خواهند شد که در این خصوص میزبان فا اقدام جالبی کرده که به روش های مختلف جهت تمدید سرویس تان به شما یادآوری می کند که تا 5 بار اقدام به ارسال پیامک می کند البته در خصوص اینکه پیامک ها رایگان هستند یا نه چیزی ذکر نشده اما به نظرم هزینه ناچیز تعدادی پیامک بهتر از این است که کل سایت تان به دلیل عدم اطلاع از زمان تمدید سرویس پاک شود.

در این مورد زمانی که در پادگان جهت انجام خدمت سربازی حضور داشتم اگر یک روز دیرتر به مرخصی نمی آمدم و ایمیلم را چک نمی کردم مطمئنا این سایت تابحال وجود نداشت چون هیچ یک ازا فراد خانواده دسترسی به ایمیل بنده نداشتند تا در این خصوص به بنده اطلاع دهند که زمان تمدید سایت رسیده ولی اگر پیامکی در این مورد برای بنده ارسال می شد به گوشی دسترسی داشتند و می توانستند در اولین تماس بنده را از موضوع آگاه کنند.پس به سرویس های ارزش افزوده ای که برخی از شرکت ها می دهند اهمیت زیادی دهند. همیشه همه چیز بر وفق مرادتان نیست فکر همه چیز را از همین ابتدا بکنید تا دچار مشکلات احتمالی و پیش بینی نشده نشوید.

اگر از آن دسته کاربرانی هستید که به راحتی در وب به هر سایتی اعتماد نمی کنید یا خاطره بد از سرویس دهندگان ایرانی داشتید در خصوص میزبان فا می توانید یک سرویس 30 روزه رایگان به همراه تمامی امکانات در سرورهای اروپا به رایگان دریافت کنید که اگر در پایان 30 روز راضی بودید می توانید پنل خود را خریداری کنید و جزو مشتریان ثابت شان شوید و اگر هم ناراضی بودید که هیچ. البته به نظرم وقتی مجموعه ای مدت زمان تست طولانی در حد 1 ماه را به کاربرانش سرویس رایگان می دهد مطمئنا آنقدر به خود و سرویس هایش اعتماد دارد که چنین ریسک بزرگی می کند.

توجه: هدف از ذکر نام سایت ها و شرکت های وصف شده در این پست به هیچ وجه تخریب یا تشویق یا اعتماد 100 درصدی اینجانب به این شرکت ها نمی باشد لذا مواردی با عنوان پیشنهاد که از طرف اینجانب مطرح شده جنبه دلسوزی داشته چرا که هدف بنده ارتقا فرهنگ فروش درست به همراه پشتیبانی و پاسخگویی همیشگی به مشکلات کاربران است.

به هیچ وجه به شما پیشنهاد خرید یا عدم استفاده از سرویس های مذکور را نمی کنم تصمیم نهایی با شماست این مطلب فقط جهت راهنمایی منتشر شده تا از تجربیات کاربران دیگر نکاتی هر چند کوچک را بیاموزید که در مواجه با مشکلات مشابه بدانید که با چه چیزهایی روبرو هستید.مشکلاتی که ذکر شد کاملا واقعی است و از کاربران انجمن های مربوطه نقل قول شده و مطمئنا ممکن است شما نیز با مشکلات حادتری برخورد کرده باشید اگر در خصوص استفاده از سرویس هاستینگ های ایرانی تجربه ای دارید خوشحال می شوم با بنده و دیگران در میان بگذارید.

در این خصوص پیشنهاد می کنم مطالب زیر را از وبلاک دوستان دیگر مطالعه کنید:

داستان من و شركت هاي هاست ايراني!

 مقایسه و بهترین شرکت های هاستینگ ایران

متاسفانه مطلب خوب در این زمینه کم داریم از دوستان وبلاگ نویس خواهشمندم تجربیات خودشون رو در این خصوص با بقیه به اشتراک بگذارن تا با دیدگان بازتری تصمیم بگیریم.

برچسب ها
نمایش بیشتر

محمد علیپور

موسس وب سایت یک جوان،مدرس دانشگاه علوم پزشکی و .... طرفدار فناوری اطلاعات و هر آن چیزی که مرتبط به کامپیوتر باشد!

نوشته های مشابه

‫5 نظرها

  1. سلام
    میزبان فا هاستینگ خوبی هست و توی این چند سال اخیر نشون داده جزو بهترین هاست.

  2. طبق تجربه من که قبلا دامنه هم داشتم و چون هر سرویسی انتخاب کردم به فنا رفت آخرش به این نتیجه رسیدم به وبلاگم روی وردپرس دات کام قانع باشم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا
بستن