چگونه پروژه های ترجمه را با SDL Trados Studio مدیریت کنیم؟

اگر از آن دسته کاربرانی باشید که علاقمند به حرفه ای تر کردن روند کارهایتان داشته باشید با اطمینان صددرصدی می توانم خدمت تان عرض کنم که در کلیه زمینه ها می توان با استفاده از ابزارهایی متفاوت این روند رو سریعتر نمود.در این مطلب نحوه استفاده یک مترجم از ابزارهای کامپیوتری را در جهت پیشبرد سریعتر پروژه های ترجمه خدمت تان توضیح خواهم داد.ابزارهای هوش مصنوعی چه در قالب نرم افزار و چه در قالب سخت افزار چند سالیست که تعدادشان روبه فزونی گذاشته،نمونه این ابزارها که می توانند در مقیاس بین المللی از آنها استفاده کنید مربوط به حوزه زبان و ترجمه یک زبان به دیگر زبان های موجود می باشد که یکی از مهم ترین و بزرگترین این پروژه ها، ابزار google translate می باشد فکر نمی کنم کاربری وجود داشته باشد که به صورت مستقیم یا غیر مستقیم با استفاده از API این سرویس در قالب اپلیکیشن ها و سرویس های مختلف با آن برخورد نکرده باشد.

در این نوشته قصد تعریف و تمجید از ابزار ترجمه گر گوگل را ندارم در ابتدا می خواستم یک نمونه از قویترین ابزارهایی که بر مبنای هوش مصنوعی تا حدودی خوب عمل می کند را معرفی اولیه کرده باشم اما ابزاری که در عنوان این مطلب مشاهده می کنید پا را فراتر از گوگل گذاشته و با کمک هوش انسانی توانسته بر مشکلاتی که ابزارهایی مانند google translate  دارند غلبه کند یکی از عمده ترین مشکلات ترجمه ماشینی تکه تکه بودن ترجمه ها و رعایت نکردن روان و سلیس بودن متن توسط ماشین های گوگل می باشد که در اکثر موارد نتیجه خوبی ارائه نخواهد اما نرم افزار حرفه ای ترادوس با استفاده از حافظه ترجمه کامپیوتری این مشکل را حل کند.

چگونه با نرم افزار SDL TRADOS STUDIO کار کنیم؟

از مهم ترین استفاده های ترادوس می توان به مدیریت پروژه های ترجمه نام برد این ابزار کاری به بزرگ یا کوچک بودن یا انگلیسی آلمانی بودن زبان فایل مبدا یا حتی مقصد شما ندارد فقط کافیست فایل مبدا را در فرمت های PDF-DOCX-DOX-HTMLو…. دیگر فرمت های رایج سیستم کامپیوتری به آن بدهید و پس از پردازش اولیه در نهایت کل فایل را به واحدهای کوچکتری به نام سِگمنت تقسیم کرده و برایتان همه چیز را آماده می کند،در این مرحله تنها کاری که باید انجام دهید این است که ترجمه فایل را مثل هر مترجم دیگری شروع کنید ترادوس از همان اولین لحظه تایپ شروع به ضبط نمودن کلمات تایپ شده توسط شما در حافظه ماشینی خود می کند و به همین شکل که به جلو می روید در هر سگمنتی که به جملات شبیه بخش های بالاتر برخورد کرد ترجمه قبلی شما را به خودتان پیشنهاد می کند تا از اتلاف زمان،انرژی،هزینه و… جلوگیری به عمل آورد.

در این روش شما نیازی به ترجمه تکراری بخش هایی که مشابه هم هستند ندارید،علاوه بر این متن شما از ترجمه یکدست تری برخوردار خواهد بود و به علل مختلف از یک بخش شبیه هم چند ترجمه متفاوت در پروژه خود نخواهید داشت.

پس به صورت خلاصه متوجه شدید که حافظه ترجمه کامیپوتر چیست و چگونه کار می کند و با چه روشی باعث راحتی کار شما در پروژه های ترجمه می گردد.در مورد نحوه کار و مزایای استفاده از نرم افزار SDL Trados Studio در پست های مختلف به اندازه کافی خواهم نوشت چون به تازگی با آن آشنا شده ام و حسابی ذوق زده هستم و فعلا در حال تکمیل کردن پروژه های تعریف شده در نرم افزار ترادوس هستم تا دایره واژگان این نرم افزار بیش از پیش گردد.

چندوقتیست که درگیر پروژه های ترجمه مرتبط با رشته مقطع کارشناسی ارشدم شده ام از این رو طبیعتا به جملاتی برخورد می کنم که تکرار در آن زیاد است و به دنبال راهی بودم تا بتوانم مشکل ترجمه چندگانه از یک جمله یا عبارت را برطرف کنم و به بهترین راه حل ممکن در این زمینه رسیدم، نکته جالب در مورد نرم افزارهای مدیریت پروژه های ترجمه این است که به مرور زمان دیتابیس واژگان و جملات آنها بزرگ می شود و حتی می توان از دیتابیس افراد دیگر که آن را به اشتراک گذاشته اند در نرم افزار ترادوس استفاده کرد آن هم ترجمه کاملا انسانی،با این روش نگرانی در خصوص روان نبودن متن ترجمه شده ندارم از طرفی سرویس ترجمه گوگل در موارد زیادی پیش آمده که در برابر لغات تخصصی یک رشته خاص ناتوان است و هنوز جای زیادی برای پیشرفت دارد البته از حق نگذریم که به نسبت سال های گذشته بسیار پیشرفت قابل توجهی دارد این نکته را هم از یاد نبریم که نرم افزارهای مانند SDL Trados Studio صرفا مترجم نیستند بلکه کمک مترجم هستند یعنی با استفاده از دانش ذهنی شما دیتابیس شان قوی تر می شود و نباید از آن انتظار داشته باشیم که به صورت خودکار یک فایل بدهیم و چند لحظه بعد فایل ترجمه شده را آماده تحویل مان دهد!!

برای اینکه نرم افزار SDL Trados Studio  قویتر عمل کند باید چه کار کنیم؟؟

پاسخ این سوال خیلی ساده است فقط کافیست که در یک حوزه یا یک رشته خاص فعالیت داشته باشید و پروژه هایتان را به آن بسپارید به مرور زمان نرم افزار در همان یک رشته تخصص پیدا می کند و به سادگی جملات مشابه را تشخیص می دهد و به این ترتیب می توانید از هوش کامپیوتری در پروژه هایتان استفاده کنید.

برای مثال بنده در رشته تخصصی خودم یعنی مهندسی پزشکی پروژه هایی به نرم افزار ترادوس داده ام و در حال تکمیل هر یک از واحدهای تعیین شده می باشم به این صورت در آینده نزدیک می توانم دیتابیس خود را با بقیه دوستانم به اشتراک بگذارم و به همین ترتیب این دیتابیس غنی تر شود. قابلیتی که در این نرم افزار برایم از بقیه قابلیت های آن جالب تر بود پشتیبانی کامل این نرم افزار از زبان فارسی بود که کمتر نرم افزار بین المللی را دیده ام که به این خوبی از پس این کار بربیاید و خوشحالم که لااقل در این مورد ما را جزء آمار به حساب آورده اند!! و دیگر نکته این است که به راحتی می توانید پروژه هایی که قبلا در نرم افزار WORD ترجمه کرده اید را وارد این نرم افزار کنید تا دیتابیس تان تکمیل تر از قبل شود برای مثال بنده نسخه انگلیسی کتاب زندگینامه ایلان ماسک را وارد این نرم افزار کردم و سپس نسخه فارسی که در دیجی کالا ترجمه شده بود را هم وارد کردم و به این ترتیب نرم افزار به صورت خودکار واحدها را به یکدیگر چسباند و هر سگمنت از مبدا را جلوی بخش ترجمه شده آن در مقصد گذاشت البته این بخش ممکن است دچار ایراداتی باشد، مثلا ممکن است مترجم بخش هایی از متن اصلی را سانسور کرده باشد یا اصلا ترجمه نکرده باشد یا تحت الفظی ترجمه کرده باشد که البته در این کتاب به وفور با آن برخورد کردم مخصوصا برخی از بخش های میانی کتاب که در زمان ترجمه به صورت کامل حذف شده اند.

البته کاری که بنده در مورد این کتاب انجام دادم فایده چندانی در تکمیل شدن دیتابیسم ندارد چرا؟ چون اولا در یک رشته دیگر فعالیت می کنم ثانیا در ترجمه رمان و داستان هر مترجم می تواند به شیوه خاصی عمل کند و نمی توان یک فرمول را برای همه پیچید چون ممکن است که از یک متن چندین ترجمه متفاوت را درآورد از این رو در انتخاب حوزه کاری خود دقت بیش تری داشته باشد.

فعلا برای اینکه قدرت نرم افزار SDL Trados Studio را در شناسایی لغات مشابه و مدیریت پروژه های سنگین بسنجم یک فایل 1400 صفحه ای از موضوع ارتباط سیگنال های پزشکی در تصویربرداری به آن دادم و در حال تکمیلش هستم تا ببینم به کجا خواهم رسید.

بازار کار نرم افزار ترادوس

بدون هیچ شکی برنده این بازی اشخاصی هستند که توانسته اند از شیوه های قدیمی کار دست بکشند و به کامپیوتر و ابزارهای متنوع آن روی آورده باشند یکی از مهمترین دلایلی که باعث می شود نرم افزار ترادوس را برنده بنامیم دریافت پروژه های بیشتر و افزایش سطح درآمد و در نتیجه راضی بودن مترجم از فرآیند پروژه اش می باشد زیرا همانطوری که توضیح دادم مترجم از ترجمه های تکراری بی نیاز می شود و نیازی به تایپ مجدد و صفحه بندی و قالب بندی فایل پایانی خود بر اساس درخواست مشتری مطابق با فایل مبدا ندارد چون این نرم افزار به صورت خودکار قالب بندی متون را هم انجام می دهد پس باز هم در وقت و انرژی شما صرفه جویی زیادی می شود و می توانید به پروژه های دیگرتان بپردازید.

در مورد بازار کار فرض را بر این بگذارید که ترجمه یک کتاب به شما و تعدادی از همکاران تان پیشنهاد شد و قرار بر این است که به صورت گروهی کار ترجمه را پیش ببرید و هر لحظه ببینید که چه بخش های ترجمه شده و اینکه بتوانید از حافظه ترجمه یکدیگر استفاده کنید. تنها راه حل در این موارد استفاده از نرم افزارهای مترجم یار می باشد که با استفاده از قابلیت به اشتراک گذاریشان کمک شایانی در این راه به شما و گروهتان می کنند و از طرف دیگر کارفرمایانی که به استفاده از این ابزارها روی آورده اند با شما همکاری بیشتری می کنند.

اما این موضوع که استفاده از ابزارهای کمک مترجم در چه حد و اندازه ای است هیچ آمار رسمی و دقیقی وجود ندارد  و بیشتر بر پایه حدس و گمان مراکز ترجمه و یا سایت های دانلود می باشد که چه تعداد از کاربران این ابزارها را دانلود کرده اند اما استفاده مستمر در پروژه های نامشخص می باشد.

اگر از آن دسته مترجمینی هستید که همچنان پای بند روش های قدیمی و تاریخ گذشته هستید پیشنهاد می کنم تغییر رویه دهید و به سمت استفاده از ابزارهای کمک مترجم بروید تا در گرداب پیشرفت ها غرق نشوید.

آموزش فارسی نرم افزار SDL Trados Studio

طبق معمولی همیشگی با جستجو در وب فارسی به هیچ آموزش فارسی  یا فایل ویدئویی در مورد این نرم افزار برخورد نکردم از طرفی دریغ از یک فایل خروجی نرم افزار SDL که لااقل با ساختار فایل های این نرم افزار آشنا شوم به ناچار دست به اقدام خودجوش زدم و در نهایت در قالب یک پکیج ویدئویی آموزش بخش های مختلف این نرم افزار را به همراه ترفندهایی که یاد گرفته بودم را آماده کردم که دارای کیفیت صدا و تصویر خوبی است در مورد کیفیت محتوایی این پکیج اگر در سلسله پست هایی که در یک جوان منتشر کردم متوجه شده اید که شخص کمال گرایی هستم به همین علت حساسیت زیادی در تهیه این پکیج داشتم طوری که برای تهیه بخش اول این پکیج 5 باز از ابتدا فیلمبرداری را شروع کردم! لازم به ذکر است که با توجه به ماهیت شغلم که تدریس در دانشگاه علوم پزشکی می باشد می دانم که کاربر از یک آموزش ویدئویی چه چیزی می خواهد و حوصله شنیدن داستان ندارد و سعی کردم سریعا سر اصل مطلب بروم.

برای مشاهده پکیج آموزش فارسی نرم افزار SDL Trados Studio می توانید به فروشگاه فایل های دیجیتال که متعلق به بنده می باشد مراجعه کنید.

بعد از گذراندن این دوره آموزشی می توانید برای شروع از 10 پروژه ای که برایتان آماده کردیم به همراه دیتابیس لغات به صورت عملی با نرم افزار حرفه ای ترادوس کار کنید.

دوستانی که نیاز به فایل نصبی نرم افزار ترادوس دارند می توانید از این لینک نسخه جدید دانلود کنند.

1javan

درباره محمد علیپور

موسس وب سایت یک جوان،مدرس دانشگاه علوم پزشکی و .... طرفدار فناوری اطلاعات و هر آن چیزی که مرتبط به کامپیوتر باشد!

1 دیدگاه در “چگونه پروژه های ترجمه را با SDL Trados Studio مدیریت کنیم؟

  1. […] پروژه ترجمه یا مترجم یار کارشان چیست پیشنهاد می کنم این مطلب را در وبلاگ یک جوان مطالعه […]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url=""> 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.