بررسی جامع

نکات مهمی که باید قبل از خرید سرویس TD LTE ایرانسل بدانید – بخش اول

اگر از کاربران قدیمی اینترنت باشید حتما یاد گذشته های نه چندان دوری خواهید افتاد که برای اتصال به اینترنت باید ابتدا اقدام به خرید کارت اینترنت در ساعات مختلف روزانه و شبانه می کردید تا می توانستید به کارهای روزانه خود بپردازید، این موضوع برای چیزی در حدود 15 سال پیش رواج زیادی داشت اما این روزها با پیشرفت تکنولوژی و شنیدن عناوین مختلف از تکنولوژی های روز انتظار سرویس های جدید و به مراتب بهتر از قبل را داریم.

از چندی پیش به علت جابجایی محل سکونت تصمیم به تهیه اشتراک اینترنت برای منزل جدید گرفتم که تجربه خرید خود از اولین منزل مسکونی بدون استرس را در این بخش به صورت کامل خدمت تان توضیح داده بودم. در منطقه مسکونی جدید مشکل دسترسی به خطوط مخابرات یا کابل مسی جهت تهیه اینترنت ADSL نداشتم و می توانستم از مخابرات سرویس بگیرم اما صرفا از روی تجربه ناموفقی که سال های دور از مخابرات داشتم تصمیم گرفتم که دیگر سمت این شرکت نروم اما در ادامه این مطلب به شما کمک می کنم تا بهترین انتخاب ممکن را انجام دهید.

زمانی که برای اولین بار اقدام به تهیه اینترنت ADSL از شرکت معظم مخابرات نمودم واقعا از کیفیت و عدم اتصال پایدار روزی نبود که مراجعه حضوری به مخابرات منطقه نداشته باشم،(آن موقع ها پشتیبانی آنلاین و تیکتینگ و… وجود نداشت) همینقدر بدانید که برای شارژ کردن سرویس باید ابتدا به مخابرات می رفتیم فیش بانک ملت را از کارمند مربوطه دریافت می کردیم که این کار را هم با اکره تمام انجام می داد و باید به وی توضیح می دادم که چرا آنقدر مصرف اینترنت مان بالاست و ممکن است به تجهیزات شان فشار بیاید!!!

پیشنهاد می کنم مطلبی با عنوان اینترنت موبایل و بی اطلاعی مشترکین از شرایط آن که درسال 1393 که در دفتر مشترکین همراه اول مغشول به فعالیت بودم را مطالعه کنید تا به اوج شاهکاری های این شرکت پی ببرید.

بله با تمام این مشقات حدود یکسالی که از مشترک مخابرات بودن می گذشت توسط همان کارمند سخت کوش متوجه شدم که مرکز مخابراتی شان پس از درگیری با شرکت شاتل بالاخره اجازه نصب تجهیزات را به آنها داده اند! و امکان تغییر سرویس را می دهند. فکر می کنم جزء اولین نفراتی بودم که برای اینترنت شاتل ثبت نام کردم و درخواست رانژه به سرویس جدید را دادم که برای این کار هم داستانی جدا داشتم که از موضوع اصلی این بحث کاملا خارج است.

در 15 سالی که از سرویس شرکت شاتل استفاده می کردم غیر از قطعی های خطوط تلفن ثابت که مسئول آن باز هم مخابرات معظم بود هیچ مشکلی با این شرکت و سرویس هایش نداشتم، حتی با اینکه خیلی از کاربران نگرانی هایی در خصوص کم شدن حجم اینترنت شان عنوان کردند برای بنده حتی یکبار هم چنین چیزی را با اینکه انواع ابزارهای مدیریت سرویس اینترنت روی سیستمم نصب کرده بودم روی نداد.

یکی از خوبی های شرکت شاتل پشتیبانی فوق العاده شان بود با اینکه آن زمان یک کاربر معمولی بودم اما به معنای واقعی کلمه احساس می کردم همانند یک مشتری خاص با بنده برخورد می شود، تا اینکه با این دیدگاه و ذهنیت در چند وقت اخیر با توجه به شرایط پیش آمده مجدد درگیر همان پروسه طاقت فرسا با بازیگران جدیدی شدم. این بار خبری از شاتل نبود چون مرکز مخابراتی اجازه نصب تجهیزات شرکت شاتل را نداده بود، چرا؟ چون بالاخره بعد از 15 سال شرکت مخابرات به این موضوع پی برده که کمیت شان حسابی لنگ سیستم قدیمی شان است و کاربر زیادی را از دست دادند اما انحصارگرایی در این دوره و زمانه جایی نخواهد رسید زیرا مشتریان همیشه جایگزینی برای سرویس های قدیمی پیدا می کنند.

در مرکز مخابراتی جدید متوجه شدم که بعد از ثبت نام تلفن ثابت که مبلغ گزافی هم جدیدا بابت آن می گیرند باید حتما از شرکت مخابرت اینترنت بگیرم، چرا؟ چون خطوط سیم کشی شده نو بود و دلشان نمی آمد که شرکت دیگری بیاید و روی بسترشان سرویس ارائه دهد و پول به جیبش برود که با توجه به تجربه قبلی عطای اینترنت مخابرات را به لقایش بخشیدم.

ناچارا سمت سرویس های جدید و با عناوین قشنگتری مثل اینترنت سیم کارتی و TD LTE یا همان اینترنت ثابت کشیده شدم، چند وقتی از اینترنت همراه سیم کارت ایرانسل استفاده می کردم و همزمان به دنبال انواع مودم ثابت رومیزی بودم که به ناگاه با جهش اقتصادی شگرفی که کل کشور تحت تاثیر آن قرار گرفت و همگان در جریانش هستیم فروشندگان تجهیزات مخابراتی به بهانه های مختلف اقدام به افزایش قیمت تجهیزات خود نمودند که طبعا از عهده خرید بسیاری از کاربران خارج بود از طرف دیگر بسیاری از مود های ثابت امکان کار در شبکه اینترنت ثابت شرکت های خصوصی مانند ایرانسل،شاتل موبایل و… را نداشتند، چرا؟ چون هر کدام از اپراتورهای تلفن همراه ما ساز خود را در ارائه سرویس به مشترکان می زند و تمایلی به ارائه سرویس خود در یک فرکانس خاص نمی کنند تا تجهیزات مخابراتی به روزی که کل دنیا به آن ها دسترسی دارند امکان کار کردن با آنها را داشته باشند از طرف دیگر با قفل کردن سیم کارت های خود با مودم های بی کیفیت دست کاربر را به معنای واقعی کلمه می بندند.

با تمام این شرایط و با توجه به نمودار مصرف اینترنت و پرمصرف بودنم به این نتیجه رسیدم که باید اینترنت TD LTE را تهیه کنم اما از کدام اپراتور؟

-بررسی اپراتورهای ارائه دهنده اینترنت TD LTE

آسیاتک: این شرکت از تجهیزات و آنتن های bts شرکت ایرانسل استفاده می کند حتی مودم هایی که ارائه می دهد همان مودمی است که ایرانسل در حال فروشش می باشد فقط یک برچسب تغییر کرده در نمونه هایی هم مشاهده شده که زحمت تغییر برچسب را هم به خود نداده اند، با مراجعه به وب سایت شان هیچ گونه اطلاعات به دردبخوری به دست نیاوردم، بخش ثبت نام داخل سایت مشکل داشت از این رو به طور کامل از ذهنم حذف شد.

پارس آنلاین: این شرکت در حال حاضر که اواخر سال 1397 می باشد هیچ تصمیمی اینترنت TD LTE ارائه نمی کند پس از گردونه انتخاب حذف خواهد شد.

شاتل موبایل: این شرکت هم در حال حاضر به صورت ترکیبی از آنتن های اپراتورهای همراه اول و ایرانسل در حال استفاده می باشد و تا زمان راه اندازی کامل سایت های مختص به خود کار زیادی در پیش دارد. از طرفی در حال حاضر فقط در تهران و قم به صورت محدود اقدام به ارائه سرویس نموده ،مناسبت ترین مودمی که شاتل موبایل ارائه کرده مدل زایکسل 4506 می باشد که مناسب کاربران خانگی می باشد و دارای قیمت بیش از یک میلیون تومان می باشد، بسته هایی اینترنت شاتل موبایل با قیمت های نجومی خود جای هیچ گونه تست و بررسی باقی نگذاشته ، اما از حق نگذریم که پشتیبانی شاتل در برابر گرانی سرویس هایش واقعا کم نظیر است، با توجه به شرایط فوق شاتل موبایل هم از لیست انتخاب های ما حذف شد.

همراه اول: با اینکه بزرگترین اپراتور کشور می باشد و کلیه زیرساخت های کشور را در دست دارند متاسفانه همانند گذشته هیچ گونه پیشرفت و تغییری نکرده در سایت شرکت همراه اول هیچ گونه اطلاعاتی در خصوص مودم TD LTE موجود نیست حتی بخشی با این عنوان هم در سایت شان موجود نیست، فکر می کنم همانند سرویس اینترنت کابلی چند سال دیگر به این نتیجه برسند که مشترکین را از دست داده اند که متاسفانه آن زمان دیگر دیر است.این شرکت در حال حاضر تعدادی مودم دانگل دارای پورت usb با مارک تندا به همراه بسته های 4G را به فروش می رساند که با توجه به بازار کاری از پیش نخواهد برد.

رایتل: این شرکت هم از تجهیزات همراه اول استفاده می کند آنتن دهی خوبی دارد مناسبت ترین قیمت بسته ها را در بین سایر اپراتورها داراست اما مشخص نیست که چه زمانی اقدام به افزایش یا تغییر بسته های خود کند زیرا بستری از خود ندارد و بیشتر وابسته به سایر اپراتورهاست پس بهتر هست که برای نوشیدن آب همیشه دنبال سرچشمه باشیم نه انشعابات آن. رایتل مودم های خوبی ارائه نمی کند همانند همراه اول از مودم های دانلگی استفاده می کند که کمتر کاربری با توجه به تغییر کاربری استفاده از اینترنت به چنین دستگاهی رضایت دهد. اما بنده تجربه استفاده چند ماهه این مودم به همراه بسته های رایتل را داشتم که مودم بنده با مارک DLINK از نوع 3G بود که دلیل اصلی خرید سرویس جدید اینترنت همین بوده است.

ایرانسل: به قول خودشان بزرگترین اپراتور دیتای کشور هستند که به نظرم سهم به سزایی در پیشرفت فناوری اطلاعات کشور داشتند سایت هایی که دارند عمدتا تحت مالکیت خود شرکت ایرانسل می باشد و به سایر اپراتورها اجاره می دهند در مناطقی که آنتن ندارید به اپراتور همراه اول متصل می شوید . مودم هایی که ایرانسل ارائه می کند به نسبت سایر اپراتورها کامل تر هستند اما چندان حرفه ای نیستند اما کار راه انداز هستند، سیاست شرکت ایرانسل از ابتدا به این صورت بود که عموم مردم را هدف بگیرد و مودم هایی که عرضه کرده بر اساس همین سیاست می باشد.مدتی با گوشی روی سیم کارت اعتباری از بسته های اینترنت همراه آن استفاده می کردم سرعت و کیفیت مناسبی دارند.

راستش را بخواهید در زمان خرید این سرویس هیچ نوع اعتمادی به این سرویس نداشتم چون در فروم ها و فروشگاه های مختلف در مورد وابسته بودن زیاد این سرویس به شرایط محیطی بسیار مطالعه کرده بودم از طرف دیگر با توجه به تجربه ای که از همکاران بخش آی تی در محل کارم شنیده بودم تصمیم گرفتم که سرویس اصلی را از ایرانسل و مودم قویتر از برند دیگری انتخاب کنم، در ابتدا قصد داشتم مودم Huawei b618 LTE و در گام بعدی Huawei b525  را تهیه کنم که مودم اول اصلا وارد کشور نشده بود و مودم دوم هم طبق نظرات کاربران امکاناتی را داراست که اپراتورهای ایرانی از آن پشتیبانی نمی کنند!! مانند ایرانسل که پوشش فرکانس برای سرویس اینترنت ثابت خود را روی فرکانس 3500 مگاهرتز تنظیم کرده لذا هیچ کدام از مودم های متفرقه از ارزان ترین تا گران ترین شان امکان دریافت امواج اینترنت ثبات ایرانسل را در این فرکانس ندارد.

خوب با توجه به شرایطی که اپراتورهای کشورمان پیش روی مشترکین خود می گذارند که در واقع اذیت و آزار کاربران به شیوه های جالب و تخصصی است که بررسی هر یک از این موارد از تخصص و حوصله درصد زیادی از جامعه کاربران خارح است به ناچار در نهایت در تاریخ 3 آذر ماه 1397 اقدام به خرید مودم TF-I60 H1 همراه با بسته سه ماهه کردم که آن زمان شامل هیچ نوع تخفیف یا پیشنهاد خاصی نبود.

-در همان ابتدا شخص مسئول مرکز خدمات مشترکین! اقدام به ثبت اطلاعات بنده در CRM ایرانسل نمود بعد از ثبت نام سیم کارت اعتباری که همراه با پکیج مودم ارائه می شد پیامکی با مضمون زیر برای بنده ارسال شد که با دیدن تاریخ ثبت شده در آن حسابی شگفت زده شدم:

و تصویری که در سیستم CRM ایرانسل ثبت شده:

خوب حتما متوجه شدید که بنده سرویس را در 3 آذرماه 97 خریداری و فعال کرده بودم که در پیامک سازمان تنظیم مقررات هم به درستی ثبت شده اما در سیستم ایرانسل خیر! نکته جالب اینجاست که چند وقت پیش که برای دریافت ریز مصرف اینترنتم به مرکز مشترکین ایرانسل که مراجعه کردم اپراتور مربوطه هم اصرار داشت که از اول آذرماه سرویس را فعال کرده بودم!!!

اتفاق بعدی که در همان دفتر خدمات مشترکین افتاد مربوط به کارمند مربوطه بود که از وی درخواست نمودم تا بسته 3 ماهه 33 گیگابایتی را برایم فعال کند تا از چند و چون این سرویس مطلع شوم که ایشان هر چه در سیستم خود گشتند نتوانستند بسته مورد نظرم را در سیستم ایرانسل پیدا کنند جالب اینجاست که بسته مورد نظر را از روی برگه ای که خود مرکز پرینت گرفته بود و روی دیوار مرکز نصب کرده بودند پیدا کردم و به کارمند مربوطه اعلام کردم در نهایت با بی حوصلگی کامل گفتند که نداریم و یکی دیگر را انتخاب کنید که گفتم نیازی نیست خودم بعدا بسته دیگری انتخاب می کنم، جالب تر اینجاست که همه این اتفاقات در حضور آقای رئیس دفتر روی می داد و ایشان که بغل دست این خانم نشسته بودند و درگیر روشن کردن مودم بنده بودند گفتند که اگر می خواهید من برای شما فعال می کنم که پاسخ مثبت دادم و فعال هم کردند اما چطور و چگونه کارمند وی بسته مورد نظرم را ندیده بود ولی ایشان به سادگی بسته مورد نظرم را فعال نمود؟

بنده دلیل چنین برخوردهایی که کارمندان این دفاتر با مشترکین دارند را فقط در عدم پرداختی مناسب و عدم راضی نگهداشتن کارمندان از طرف مدیریت دفاتر می بینم اینگونه دفاتر معمولا خصوصی اداره می شوند و با کمترین حقوق کارمندانی صرفا خانم را برای جذب مشتری بیشتر به استخدام خود درمی آورند تا به امورات روزانه دفترشان رسیدگی کنند، با توجه به تجربیاتی که در بخش خصوصی دولت داشتم نمونه برخوردهایی این چنینی را در بین همکاران آن زمان و حتی همکاران فعلی بخش دولتی به کرات می بینم که راه حلی جزء افزایش رضایت کارمندان از شرایط مالی و کاری شان نمی بینم.

خوب پس از اتمام کار ثبت نام و تست اولیه مودم توسط مسئول دفتر مربوطه که فقط در حد یک بار خاموش و روشن کردن بود با کمی ذوق و استرس زیاد از کیفیت سرویس چند ساعتی منتظر فعال شدن سرویس ماندم. در قسمت بعدی در خصوص کیفیت و پایداری سرویس ، سرعت دانلود و آپلود، نحوه کار با پنل تنظیمات مودم TF-i60 H1 ، گزارش گیری از مصرف روزانه و …. مطالبی را عرض خواهم کرد.

موفق باشید

ارادتمند شما یک جوان

برچسب ها
نمایش بیشتر

محمد علیپور

موسس وب سایت یک جوان،مدرس دانشگاه علوم پزشکی و .... طرفدار فناوری اطلاعات و هر آن چیزی که مرتبط به کامپیوتر باشد!

نوشته های مشابه

یک نظر

  1. برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با اینترنت TD-LTE شرکت ایرانسل و مبین نت حتما این مقاله به این آدرس را بخوانید.
    https://network.tosinso.com/fa/articles/37944/%D8%B1%D8%A7%D9%87%D9%86%D9%85%D8%A7%DB%8C-%D8%AE%D8%B1%DB%8C%D8%AF-%D9%88-%D8%A7%D9%86%D8%AA%D8%AE%D8%A7%D8%A8-%D9%85%D9%88%D8%AF%D9%85-td-lte-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86%D8%B3%D9%84-%D9%88-%D9%85%D8%A8%DB%8C%D9%86-%D9%86%D8%AA

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا
بستن