زندگیکسب و کار

پس از دریافت دانشنامه دانشگاهی،از کدام سازمان ها می توانیم گواهینامه مهارتی دریافت کنیم؟

دسترسی به مدارک تحصیلی متداول ترین کاریست که عموم جامعه به دنبالش هستند.بعد از اتمام تحصیلات دانشگاهی و با توجه به حوزه های کاری جدید نیاز به دریافت مدرک و گواهینامه های جدید بیشتر از قبل احساس می شود، با جستجو در بین انبوه وب سایت های فارسی زبان نکته خاصی در این خصوص به دست نیاوردم، از این رو اقدام به تالیف این مطلب کردم.

مدارک سازمان بورس و اوراق بهادار: بعد از ورود به حوزه سرمایه گذاری در بورس متوجه شدم که این سازمان برای فعالیت های حرفه ای تر در خصوص سبدگردانی و یا فعالیت شغلی در کارگزاری های بورس نیاز به ارائه مدرک رسمی سازمان بورس و اوراق بهادار می باشد که خود کمتر از کنکور سراسری کشورمان ندارد. این مدرک دارای چندین سطح و شاخه می باشد که پایه ای ترین سطح آن با عنوان اصول بازارسرمايه می باشد و در سطوح بالاتر پس از کسب این مدرک می توانید نسبت به اخذ دیگر مدارک اقدام کنید.

تعداد کل آزمون های سازمان بورس کشور 7 عدد می باشد که عبارتنداز:اصول بازارسرمايه،کارشناسي عرضه وپذيرش،مديريت نهادهاي بازارسرمايه،تحليل گري بازارسرمايه،مديريت سبداوراق بهادار،ارزشيابي اوراق بهادار،معامله گري بازارسرمايه.

دقت لازم را داشته باشید که هر یک از آزمون های فوق دارای پیش نیاز هستند و با گذراندن موفقیت آمیز اولین آزمون امکان ورود به دیگر آزمون ها را خواهید داشت.برای مطالعه شرایط و ضوابط صدور گواهینامه های سازمان بورس و اوراق بهادار کشور کلیک کنید.

مدرک نظام مهندسی: این مدرک مختص برخی از رشته های دانشگاهی می باشد که پس از اتمام تحصیلات دانشگاهی می توان برای اخذ آن اقدام نمود که شامل رشته های : معماری طراحی-عمران-تاسیسات مکانیکی-تاسیسات برقی-نقشه برداری-معماری-شهرسازی-ترافیک.

در صورتی که در یکی از رشته های فوق مدرک دانشگاهی خود را اخذ کرده اید می توانید برای رسمیت بخشیدن بیشتر به کسب و کار خود و استفاده از حق امضا جهت نظارت بر پروژه ها به عنوان مهندس ناظر پروژه در این آزمون شرکت کنید.زمان ثبت نام این آزمون در سایت سازمان سنجش معمولا بین آبان و آذرماه هر سال می باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص این آزمون سایت وزارت راه و شهرسازی-معاونت مسکن و ساختمان مراجعه کنید.

آزمون وکالت :این آزمون مختص ادنشجویان رشته های حقوق می باشد که هر گرایش از این رشته اجازه حضور در آن را ندارد.

آزمون وکالت در بین دانشجویان رشته حقوق اصلی ترین مرحله موفقیت در این حوزه می باشد زیرا حتی در صورت داشتن مدرک دکتری حقوق، اجازه فعالیت در دادگستری را نخواهید داشت.

لازم به ذکر است که اگر در این آزمون قبول شوید تازه ابتدای راه رسیدید زیرا باید دو سال به عنوان کارآموز در دادگستری و شعب مختلف به کار بپردازید تا کسب تجربه کنید و در نهایت پس از اتمام این دوره امکان دریافت پروانه مذکور را خواهید داشت.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص آزمون وکالت می توانید به وب سایت اسکودا که مرجع و اتحادیه سراسری کانون وکلای ایران می باشد مراجعه کنید.

آزمون قضات: این آزمون هم مختص دانشجویان رشته های حقوق،الهیات،معارف اسلامی در مقاطع کارشناسی ،کارشناسی ارشد و دکتری و داوطلبانی که دروس حوزوی را تا سطح 3 و 4 گذرانده اند با ارائه دانشنامه علمی می توانند در این آزمون شرکت نمایند. دانشجویانی که از دانشگاه های امام صادق،علامه طباطبایی،دانشگاه فردوسی مشهد،دانشگاه علوم قضایی،دانشگاه علوم رضوی اسلامی و تعدادی از دیگر دانشگاه های کشور مدرک خود را اخذ نموده باشند اجازه ثبت نام در این آزمون را دارند . لازم به ذکر است که این آزمون علاوه بر بخش کتبی دارای بخش مصاحبه حضوری دارای مصاحبه علمی و تشخیصی می باشد که برای مطالعه شرایط کامل این آزمون می توانید به وب سایت معاونت منابع انسانی قوه قضاییه منوی سمت چپ مراجعه کنید.

گواهینامه های مهارت سازمان فنی و حرفه ای: سازمان فنی و حرفه ای کشور با شعب متعدد در کلیه شهرهای کشورمان از سالیان گذشته اقدام به ارائه آموزش های متنوع به کارجویان و افزایش سطح مهارت کاروران می نمود. شما با داشتن مدرک فنی حرفه ای علاوه بر دریافت وام به عنوان هزینه راه اندازی کسب و کار شخصی می توانید از افراد دیگر جهت مشارکت در کار دعوت به عمل آورید.

برای دریافت اطلاعات از آزمون هایی که این سازمان به صورت ماهانه و سالانه از کارجویان اخذ می کند به سایت رسمی سازمان فنی و حرفه ای کشور مراجعه کنید.در این سایت می توانید لیست رشته ها،مراکز و شهرهایی که در کلاس های آموزش به صورت حضوری برگزار می گردد را مشاهده کنید. لازم به ذکر است که این سازمان علاوه بر آموزش های حضوری برای استادکاران و افراد با تجربه ای که نیازی به دریافت آموزش ها ندارند و صرفا نیاز به مدرک مهارتی دارند آزمون هایی به صورت ادواری برگزار می کند که مطالعه شرایط هر یک خالی از لطف نخواهد بود.

قبل از ورود به رشته ICT قصد ثبت نام در یکی از دوره های کامپیوتر این سازمان را داشتم که پس از مشاهده سرفصل دروس و کتب متوجه شدم که در حد ICDL می باشد که بیشتر برای کارمندان اداری کاربردیست اما اگر قصد یاد گرفتن دوره های جدید در فنی حرفه ای را دارید باید بیشتر هزینه کنید و از طریق آموزشگاه های آزاد طرف قرارداد با فنی حرفه ای در دوره های موجود ثبت نام کنید.

این سازمان در اکثر کلاس ها و دوره های آموزشی که خود سال ها قبل در مراکز خود دایر می نمود را به بخش خصوصی و آموزشگاه های آزاد واگذار کرده لذا می توانید به دلخواه در دوره های این سازمان ثبت نام کنید.

بنده در این دوره ها ثبت نام نکردم زیرا در آن دوره زمان هزینه و زمان زیادی با ید صرف می نمودم که به راحتی می توانستم در دانشگاه مدرک معتبرتری بگیرم که در نهایت تصمیم به اخذ مدرک دانشگاهی نمودم.

پیشنهاد می کنم برای شروع اولین کسب و کار حرفه ای خود پس از دریافت مدرک فنی و حرفه ای مطلبی با عنوان چگونه اولین کسب و کار خود را اصولی راه اندازی کنیم؟(تجربه راه اندازی اولین کسب و کار شخصی) را مطالعه کنید.

مدارک مهندسی شبکه : این مدرک که بیشتر برای خوره های کامیپوتر و علاقمندان به حوزه شبکه،امنیت به صورت بین المللی از سمت مایکروسافت طراحی شده شامل تخصص های Network+, MCSA, CCNA می باشد که هر ساله میزبان خیل دانشجویان علاقمند به اکوسیستم شرکت معظم مایکروسافت می باشند.

طبق تجربه ای که دوستان در ادوار گذشته با کسب این مدرک و انجام پروژه ها به صورت عملی داشته اند در صورتی که بتوانید تخصص خود را به رخ پیمانکاران این حوزه بکشید به سادگی آینده شغلی تان در هر سنی که باشید تضمین شده می باشد. در ایران مجتمع فنی تهران و شعبه هایش در کل کشور و تعدادی از آموزشگاه های خصوصی دیگر اقدام به ارائه آموزش های مرتبط با این مدارک می کنند اما دقت داشته باشید که برای آزمون بین المللی باید به کشورهای ترکیه یا امارات متحده عربی سفر کوتاهی داشته باشید زیرا در ایران مایکروسافت هیچ شعبه رسمی ندارد.

گواهینامه کمک بهیاری و نسخه خوانی داروخانه: اگر پزشک یا بهورز یا مراقب سلامت نیستید و علاقمند به کار در حوزه بهداشت و سلامت هستید اما مدرک دانشگاهی غیرمرتبط با این حوزه را دارید پیشنهاد می کنم برای شروع با دوره های کمک بهیاری شروع کنید تا کمی با این فضا و بیماران روبرو شوید که اگر در تصمیم خود پایبند بودید بتوانید دوره های تخصصی تر را بگذارنید. چندی است که جهاد دانشگاهی با همکاری سازمان نظام پرستاری کشور اقدام به ارائه آموزش های کمک بهیاری و نسخه خوانی داروخانه می کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص این گواهینامه به جهاد دانشگاهی شهر خود مراجعه کنید.

گواهینامه کمک های اولیه هلال احمر: داشتن این گواهینامه و تخصص های مرتبط که عموما در مواجه با رخدادهای ناگواری مانند سیل،زلزله و آتش سوزی،غرق شدگی،سوانح رانندگی،آلودگی هوا و ریزگردها مورد نیاز هر شخصی می باشد و به سادگی با فراگرفتن این دوره ها می توان در درمان های سرپایی جان انسانی را نجات داد.به تازگی سازمان هلال احمر کشورمان سایتی با عنوان خادم را طراحی کرده که در آن به معرفی دوره های آموزشی خود می پردازد. هدف اصلی از طراحی این سایت آمادگی خانوارهای ایرانی در برابر وقایع ناگهانی می باشد.برای ثبت نام این دوره ها می توانید به صورت حضوری به یکی از شعب این سازمان در شهر خود مراجعه کنید.

در حال حاضر می توانید غیر از مدارک فوق، از مدرک سازمان های غیرانتفاعی مانند کورسرا (coursera)، ادکس (edex) برای افزایش مهارت خود استفاده کنید. شرکت در دوره های این موسسات گاها پولی بوده و برای آزمون و گرفتن گواهینامه باید به نزدیکترین کشور دارای شعبه مسافرت کنید اما با داشتن مدرک از این موسسات و درج گواهینامه مربوطه در پروفایل LinkedIn به سادگی شانس خود را برای دریافت پیشنهادات شغلی از سایر کشورها افزایش دهید.

در صورتی که سازمان یا ارگانی در کشورمان می شناسید که اقدام به ارائه مدرک مهارتی رسمی و مورد تایید می کند که در این لیست درج نشده حتما در بخش نظرات اعلام کنید.

ارادتمند شما

یک جوان !

برچسب ها
نمایش بیشتر

محمد علیپور

موسس وب سایت یک جوان،مدرس دانشگاه علوم پزشکی و .... طرفدار فناوری اطلاعات و هر آن چیزی که مرتبط به کامپیوتر باشد!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا
بستن