بورس

گام هایی برای شروع فعالیت در بورس

شروع فعالیت در بورس و خرید آنلاین اولین سهام تجربه جالب و نویی در زندگی هر شخصی است. این روزها با وجود آنلاین شدن تدریجی همه چیز خرید و فروش سهام هم تبدیل به کاری عادی شده اما هنوز هم هستند افرادی که برای شروع تجارت در بورس دچار ترس می شوند و به شکلی اعتمادی به سیستم های کامپیوتری ندارند و حاضر نیستند تا پولشان را برای خرید چیزی که لمسش نمی کنند خرج کنند!

در این پست به هیچ وجه قصد ندارم شما را برای ورود به بورس ترغیب کنم زیرا به نظرم شخصی که پولش زیادی کرده و توان خرج کردن آن را ندارد باید به بورس کشورمان بیاید که پر است از افراد بی دانش در این زمینه ، مهمترین نکته در زمان ورود به بازار سهام داشتن تجربه و دانش کافیست. این طور فکر نکنید که به محض وارد شدن به بورس تمام پولتان هدر می رود، بورس به علت پویایی بیشتر که دارد رُکود در آن از سایر بازارهای موازی نمود بیشتری دارد اگر با دانش قبلی یا لااقل شخصی خبره در این زمینه به انجام معامله بپردازید مطمئن باشید که بورس می تواند به شغل دائمی شما تبدیل شود فقط باید خودتان بخواهید و دنبال یادگیری روندهای معاملاتی و ترفندهای فعالیت در این بازار باشید، پس نیازی به ترسیدن نیست.

بنده زمانی وارد بورس شدم که اوایل آنلاین شدن سیستم های معاملاتی بورس بود و از آنجایی که حوصله در صف ماندن ان هم با برگه های خرید یا فروش سهام را نداشتم باعث خوشحالی ام بود که دچار کاغذبازی های روزمره آن زمان نمی شدم و با خیال راحت در اتاقم به معامله کردن می پرداختم. آن هم چه معاملاتی!!

سعی می کنم در اولین پست از دسته بورسی وبلاگم در رابطه با نکات شروع به کار و اینکه از کجا شروع کنید را توضیح می دهم.

برای شروع فعالیت بورسی و خرید اولین سهم تان از سیستم معاملاتی شرکت بورس و اوراق بهادار نیاز به عقد قرارداد با یک کارگزار بورس دارید شاید در همین روزها یا حتی قبل از رونق بورس در سال 92 و سقوط وحشتناک آن در سال 93 بود که شما هم به فکر ورود به بورس افتاده بودید و در به در دنبال خرید یک سهم از شرکت مورد علاقه تان بودید، ورود به بورس و خرید یا فروش اولین سهم تان کاری دارای ریسک است زیرا ممکن است شما سهم تان را امروز بفروشید و فردای آن قیمتش به شکل تصاعدی بالا برود از این رو انتخاب کارگزاری که دارای سیستم مشاوره و تحلیلی مناسب باشد اینجا مشخص می شود پس در انتخاب کارگزار خود تحقیق بیشتری بکنید تا بعدا پشیمان نشوید.

کارگزار خبره خیلی به کارتان می آید مثلا در دوره آموزشی خدمت سربازی ام با دوستی آشنا شدم که می گفت کارگزار شخصا به من زنگ می زد و می گفت که فلان سهم را بخر یا فلان موقع آن را بفروش. این کار را هر کارگزاری انجام نمی دهد با این کار مطمئنا مشتریان بیشتری برای شعبه خود جمع می کرد و به طبع درآمد خودش بالاتر می رفت

در مرحله اول از انتخاب کارگزاری مناسب به این نکته توجه کنید که حداقل یک شعبه فعال از کارگزار مد نظرتان در نزدیکی یا همجوار محل سکونت تان در حال فعالیت باشد تا اگر خدای نکرده به مشکل خوردید امکان دسترسی به کارگزاری را داشته باشید البته این را هم می گویم که به جرئت در طی این چند سالی که در بورس فعالیت می کنم حتی یک بار هم نشده که بعد از عقد قرارداد و دریافت نام کاربری و پسورد، برای حل مشکلاتم به صورت حضوری به دفتر کارگزاری مراجعه کرده باشم. از این رو ممکن است که شما فقط یک بار آن هم زمان افتتاح حساب دفتر کارگزارتان را ببینید و دیگر با آنها سروکاری نداشته باشید، البته این قضیه تا چند سال پیش که سیستم آنلاین وجود نداشت و همه کارها به صورت دستی و کاغذی بود نیاز به حضور مداوم هر روز در شروع ساعات معاملات تا پایان ساعات معاملاتی داشت اما امروزه کاغذ بازی برای خرید یا فروش سهام تبدیل به خطره نوستالژیک خیلی از فعالان بازار بورس شده است.

مرحله دوم از انتخاب کارگزار توجه به داشتن امکانات غیرحضوری یعنی همان امکان دسترسی به سیستم هسته معاملات بورس تهران از طریق وب سایت، نرم افزار مخصوص تلفن همراه یا همان همراه تریدر و ابزاری تحت ویندوز یا سایر سیستم عامل ها برای رصد کردن نمادها و ترسیم نمودارهای مختلف طبق روند حرکت سهام می باشد. امروزه اکثر کارگزاران دارای سیستم معاملات آنلاین هستند که نرم افزار آنلاین تحت وب مورد استفاده کارگزاران معمولا از شرکت های صحرا،رایان هم افزا، تدبیرپرداز و سامانه جدید شرکت ویستا سامانه آسا می باشد. نرم افزار طراحی شده توسط هر کدام از این شرکت ها دارای مزایا و معایبی می باشد که در ادامه ذکرشان می کنم اما کار اصلی همه اینها یعنی خرید و فروش سهام است که با رابط های کاربری مختلف این کار را انجام می دهند.

مورد دوم در این قسمت استفاده از سیستم همراه تریدر است که بیشتر در کارگزاری بانک های خصوصی مشاهده می شود و کمتر پیش می آید که کارگزاران دولتی این ابزار را برای مشتریان خود تهیه کرده باشند. با استفاده ازا ین برنامه روی تلفن همراهتان می توانید با نام کاربری و پسورد مخصوصتان به هسته معاملات وصل شوید و همانند نسخه کامپیوتری به کار خرید و فروش بپردازید.

گزینه بعدی در این قسمت استفاده از سیستم آفلاین جهت ثبت سفارش خرید یا فروش است اساس کار این سیستم به این شکل است که اگر شما وقت بررسی روزانه نمادهای مورد نظرتان را نداشته باشید می توانید در سیستمی جداگانه دستور خرید یا فروش سهم موردنظرتان را برای تاریخی در آینده با قیمتی که مد نظرتان است وارد کنید و سیستم هم در روز کاری بعد آن را وارد هسته معاملات می کند در صورتیکه قیمت پیشنهادی شما در بازه قیمتی آن روز بود سیستم دستور شما را انجام می دهد در غیر اینصورت وابسته به تنظیمی است که در سیستم انجام داده اید ممکن است دستورتان حذف شود یا به روز بعد منتقل شود تا بالاخره دستورتان صورت گیرد.

نکته: در ضمن به این فکر نکنید که کدامیک از نرم افزارهای بالا که اسمشان را بردم سریعتر از بقیه هستند و می توانند دستورات شما را سریعتر در هسته معاملات بورس ثبت کنند تا سهام تان را زودتر بخرند یا بفروشند، سرعت کارکرد تمام این نرم افزارها یکسان است و میزان سرعت اینها رابطه مستقیمی با سیستم های شرکت بورس و اوراق بهادار تهران دارد، حتی گاهی پیش می آید که سیستم معاملات در زمان عرضه اولیه برای معامله گران حقیقی به طور کامل قطع می شود!!به نظر می سد که این قطعی ها از قصد روی مشتریان حقیقی اعمال می شود تا عرضه اولیه کمتری به مشترکان حقیقی بورس برسد.(باید خودتان یک بار در این شرایط قرار بگیرید تا بفهمید که منظورم ازا ین مشکلات به اصطلاح سیستمی چیست!!)

فرض کنید که مدتی بعد در استفاده و خرید و فروش حرفه ای تر شدید در صورتیکه سامانه کارگزاری اولتان در یک روز قطع باشد تکلیف معاملات شما در آن روز چه می شود؟؟ اینجاست که باید به فکر کارگزار دومی هم باشید ترجیحا سعی کنید کارگزارهایتان از نوع خصوصی و دولتی باشند خصوصی ها که معمولا کارگزاری های مرتبط با بانک ها هستند که با بانک خود قرارداد دارند یعنی اینکه شما در بانک شان حتما باید حساب بانکی داشته باشید،کارگزاری وابسته به بانک ها شامل: پاسارگاد،اقتصاد نوین، ملت،سامان و خصوصی های دیگر هم شامل: کارگزاری مفید،آگاه،حافظ،آتیه،آبان و….

برای دریافت لیست کامل شرکت های کارگزاری به همراه شماره تلفن و آدرس شعب مرکزی و آدرس وب سایتشان به اینجا بروید.

برای دریافت مشخصات و مجوزهای شرکت های کارگزاری فعال به اینجا مراجعه کنید که در قالب فایل pdf به مقایسه تک تک کارگزاری های فعال کشورمان از نظر امکانات و مجوزهای مختلف تا تاریخ 93/12/15 می پردازد. در این فایل گزینه های که عبارت “دارد” درج شده یعنی اینکه کارگزار دارای آن ویژگی است و در انتخابتان دارای اولویت بیشتری است در غیراین صورت از انتخاب آن صرف نظر کنید.

مرحله چهارم از انتخاب کارگزار مناسب پشتیبانی آنلاین کارگزار در زمان معاملات یعنی ساعت 8/30 تا 13 هر روز غیر از پنجشنبه ها و روزهای تعطیل است، زمانی این حرفم را درک می کنید که به علل مختلف مانند مشکلات شبکه ای یا شلوغی سیستم بانکی، مبلغی که با آن سفارشی را وارد سیستم کرده اید بلوکه شده و امکان دسترسی به آن را ندارید اینجاست که پشتیبانی آنلاین کارگزاریتان می تواند گِره مشکل شما را باز کند، نمونه این مشکل مدتی پیش برای خودم پیش آمد زمانی بود که دو سفارش با یک مبلغ مشابه برای دو سهم متفاوت را وارد سیستم کارگزاری آگاه کرده بودم که به ناگهان به علت قطع شدن ناگهانی اینترنتم ارتباطم با سیستم معاملات کارگزاری آگاه و بانک سامان قطع شد و بعد از وصل شدن مجدد اتصال خبری از پول نبود و خرید سهمی که دستور خرید آن را گذاشته بودم نبود، فقط مبلغ مربوطه در حساب کارگزاری ام به عنوان بستانکاری درج شده بود اما اجازه براشت نداشتم و از ظرفی از حساب بنده هم کسر شده بود متاسفانه در کارگزاری آگاه خبری از پشتیبانی آنلاین جهت برطرف کردن این نوع مشکلات نیست و به ناچار بعد از تماس های مکرر با شعبه مرکزی و ارسال تصویری از ریز صورتحساب بانکی ام و توضیحات فراوان و هزینه های زیاد تماس با تهران، معطل ماندن نزدیک به یک هفته در نهایت توسط امور شعب بانک سامان متوجه شدم که پول در نرم افزار رایان هم افزا بلوکه شده و از طرف آنها باید آزاد شود که بالاخره تا یک هفته بعد از این مشکل توانستم به مبلغ ذکر شده دسترسی پیدا کنم.

تقریبا تا اواسط سال 93 بود که اکثر کارگزاری ها امکان ثبت نام غیرحضوری روی وب سایتشان را داشتند اما به علت کلاهبرداری های متعددی که در این زمینه صورت گرفت طی بخشنامه ای از طرف سازمان بورس و اوراق بهادار این امکان ممنوع اعلام شد.

اگر  بار اولتان است که برای بورس و این چیزها اقدام می کنید بار اول یک کپی کارت ملی به همراه شناسنامه تان را به کارگزار بدهید و بگویید که کد بورسی می خواهید بعد از تحویل مدارک شما را می فرستند دنبال نخود سیاه تا سه روز کاری بعد که برایتان کد بورسی بیاید، فکر نمی کنم که دادن یک کد که ترکیبی از نام خانوادگی و تعدادی عدد است این همه طول بکشد آن هم زمانی که همه چیز کامپیوتریست!!

بعد از گرفتن کد بورسی که در تمام کارگزاری می توانید به شکل رایگان آن را دریافت کنید نوبت به ثبت نام در سیستم آنلاین کارگزار منتخب تان می رسد که در حال حاضر باید به صورت حضوری جهت افتتاح حساب نزد کارگزاری بروید تا نمونه امضا و اثر بدهید.یادتان نرود که در کارگزاری از شما امتحانی می گیرند تا میزان تسلط شما را به مهارت های کامپیوتری و بورسی بسنجند این امتحان هم جنبه فرمالیته دارد اگر هم جواب سوالی را نمی دانستید می توانید از مسئولی که در حال ثبت اطلاعات شماست بپرسید، معمولا به شما کمک می کنند فقط یادتان نرود که آرام تر بپرسید ناسلامتی شما در حال دادن امتحان هستید.این امتحان هم تستی است و در حد 10-15 سوال دارد سوالاتی مانند زمان شروع معاملات چه موقعی است و تفاوت EPS با DPS چیست و سوالاتی این چنینی.

متاسفانه سهل گیری این چنینی در زمان عقد قرارداد، به ضرر اکثر سهامداران مبتدی تمام می شود زیرا برای کارگزاری ها فرقی نمی کند که طرف از بورس چیزی سرش می شود یا نه، پول خودش است هر طور دوست دارد می تواند آن را از دست بدهد. فعلا هم اشخاص احقیقی با مدرک دیپلم می توانند کد بورسی بگیرند این مدرک پایین ترین مدرکی است که فعلا به آن کد بورسی می دهند البته شاید افرادی که کمتر از این مدرک را دارند هم دارای کد بورسی هستند که بنده اطلاعی از آن ندارم، اینجاست که صف های طویلی که به صورت بی دلیل برای خرید یا فروش در هسته معاملات تشکیل می شود را درک می کنید، باور کنید اکثر افرادی که دارای کد بورسی هستند هیچ درکی از سهام و بورس ندارند و صرفا دنباله رو بازار هستند و هر جا که صف خرید یا فروشی تشکیل شود اینها را می بینید که در صف می روند زیرا فکر می کنند که در فلان سهم خبری شده.

سایر شرایطی که یک کارگزار بورس باید داشته باشد داشتن سالنی جهت بحث و تبادل نظر معامله در ساعات معاملاتی است یعنی دفتر کارگزارتان باید دارای اتاقی جداگانه برای معامله گران به همراه اینترنت پرسرعت یا ترجیحا یک سیستم برای پیگیری معاملات باشد،پیشنهاد می کنم قبل از شروع کار با بورس اگر به تالار بورس منطقه ای خود دسترسی دارید به علت شلوغی و جمعیت بیشتر می توانید نکات بهتری از بورس را فرا بگیرید یا به یکی از همین اتاق های معاملات کارگزاران بورس در سطح شهرتان در ساعات معاملاتی بروید تا با جو بورس کمی آشنا شوید، نگران نباشید کسی جلویتان را نمی گیرد.

حساب بانکی که برای بورس مورد نیاز است باید دارای اجازه برداشت از سمت کارگزاری را داشته باشد، از بین تمامی بانک های کشورمان تنها دو بانک سامان و ملت از نظر فعال بودن در زمینه بورس و داشتن قرارداد با کارگزاری های مختلف،فعال تر از بقیه هستند، یادتان باشد در هر کارگزاری که سامانه معاملاتی خود را فعال کردید باید در یکی از این دو بانک حساب داشته باشید ترجیحا به همراه اینترنت بانک فعال باشد بهتر است. بعد ازا فتتاح حساب نزد کارگزاری با توجه به بانک انتخابی تان برگه ای به شما می دهند که در آن باید مشخصات حساب بانکی خود را پر کنید سپس ان را به بانک تحویل می دهید تا برایتان اجازه برداشت پول از سمت سیستم کارگزار را فعال کنند. بانک ملت در سیستم اینترنت بانک خود فعلا چنین امکانی ندارد اما بانک سامان به شما اجازه می دهد که به صورت دستی در اینترنت بانکشان کارگزار مربوطه و میزان حق برداشت را خودتان تعیین کنید.
برای مقایسه امکانات اینترنت بانک به پست های زیر بروید، در این دو پست بانک ها را از همه نظر بررسی و مقایسه کردم.

خدمات کدام اینترنت بانک بهتر است؟ – قسمت اول
خدمات کدام اینترنت بانک بهتر است؟ – قسمت دوم

مدت زمان واریز وجه بعد از فروش سهم تان در هر کارگزاری متفاوت است طبق قانون شرکت سپرده گذاری باید سه روز کاری بعد از انجام معامله پول به حسابتان واریز گردد اما معمولا هیچ شرکتی آن را رعایت نمی کند، کمتر پیش می آید که دقیقا سر 3 روز کاری برایتان واریز انجام گیرد.مدت زمان واریز وجه در کارگزاری آگاه نسبت به کارگزاری مفید وضعیت بهتری دارد، کارگزاری مفید به علت دارا بودن مشترکین آنلاین بیشتر که به عنوان کارگزار برتر هم شناخته می شود کمی دیرتر وجه درخواستی تان را واریز می کنند زیرا تعداد درخواست هایی که در این کارگزاری پردازش می شود معمولا بیشتر از سایر کارگزاری هاست. بقیه کارگزاری ها که پیرو این دو کارگزار هستند مدت زمان واریز وجه شان در حد 4 – 5 روز کاریست.
نکته:سعی کنید زمان درخواست وجه تان ابتدای روز کاری هر هفته باشد تا به تعطیلات پایان هفته نخورید زیرا پنج شنبه ها کارگزاری ها همانند شرکت بورس و اوراق بهادار تعطیل هستند، از طرف دیگر بانک ها هم معمولا یک روز دیگر به آن سه روز اضافه می کنند تا بتوانند از پول شما سود بیشتری بگیرند به این صورت که ممکن است کارگزارتان پول را در انتهای روز سوم برایتان واریز کند اما اجازه برداشت آن از سمت بانک  روز کاری بعد صادر شود.

قبل از شروع فعالیت در سامانه اصلی کارگزاری و هدر دادن پولتان بهتر است با تالار مجازی بورس ایران کمی کار کنید تا با اساس بورس آشنا شوید، این سایت دقیقا همان چیزیست که برای شروع معامله در بورس به آن نیاز دارید، این سایت به صورت مجازی مقداری اعتبار پولی جهت خرید یا فروش به شما می دهد تا سهام مختلف را بخرید و از سود تقسیمی به صورت سالانه یا افزایش قیمت آن در روزهای کاری معاملات بهره مند شوید، اگر هم پولتان در این سایت از دست رفت هیچ نگرانی ندارید زیرا همه چیز برای آزمایش و امتحان شما طراحی شده اما اگر بدون تجربه به یکباره وارد معاملات بورس کشورمان شوید مطمئن باشید نیمی از پول یا حتی همه آن را در همان ماه اول از دست خواهید داد.

بهترین کارگزاری از نظر من:

انتخاب بهترین تقریبا کار سختیست در حال حاضر بنده از با دو کارگزار آگاه و مفید و دو بانک ملت و سامان کار می کنم، سیستم آنلاین کارگزاری آگاه از نوع سامانه آسا شرکت ویستا سامانه است این سامانه جدیدتر و بهینه تر از سایر سامانه هاست، کارگزاری آگاه قبلا از نرم افزار رایان هم افزا استفاده می کرد که به نظرم خوش دست تر از تدبیرپرداز بود اما بعد از کمی استفاده از آسا با آن عادت می کنید زیرا کارکرد خوبی دارد اما در مرورگر فایرفاکس کمی هنگ می کند البته خودشان هم در صفحه اصلی گفته اند که برای کارکرد بهتر از مرورگر کروم استفاده کنید.

کارگزاری مفید در بین تمامی کارگزاری دارای بیش ترین کاربر آنلاین است که دارای سامانه ثبت معاملات آفلاین، همراه تریدر و نرم افزار متاتریدر برای رسم الگوها و نمودار مربوطه است. هر کدام از سه سامانه دارای نام کاربری و پسورد جداگانه هستند که مدیریت این سامانه ها کمی سخت است. از نظر رابط کاربری هم عالی نیست و به پای سامانه آسا نمی رسد اما خوب است!! کارگزاری مفید دارای طرحی به نام پلکان می باشد که با شما خرید یا فروش در سامانه های این شرکت می توانید امتیازهای متفاوتی طبق معاملات خود بگیرید که بعد از دریافت امتیازات مورد نیاز شما را در قرعه کشی های ماهانه شرکت می دهند و جایزه ای به شما می دهند. برای دیدن ویژگی های این سامانه به اینجا بروید.

من کارگزاری آگاه را از نظر پرداخت زودتر درخواست وجه به مفید ترجیح می دهم، سیستم کارگزاری مفید بعد از پایان ساعات معامله به صورت خودکار دو تاریخ با فاصله 3 روز از هم جهت دریافت وجه مورد تقاضایتان برای شما تعیین می کند که فقط در همان تاریخی که خودشان تعیین کردند مبلغ را به شما برمی گردانند که به صورت کاملا واضح در حالت زیر پا گذاشتن قانون T+3 شرکت سپرده گذاری بورس هستند. این قانون می گوید که کارگزار باید در سه روز کاری بعد از معامله پول را به حساب مشتری واریز کند.

کارگزاری آگاه اپلیکیشن تلفن همراه برای انجام معامله ندارد اینطور که مشخص است فعلا نباید از این شرکت انتظاری در این زمینه داشته باشیم البته به شخصه علاقه چندانی به معامله با تلفن همراه ندارم زیرا از طریق کامپیوتر هر لحظه امکان ایجاد مشکلات گوناگون وجود دارد حالا چه انتظاری از تلفن همراه و وضعیت خراب اینترنت موبایلی داریم!! ترجیح می دهم از طریق تلفن همراه فقط قیمت های روزانه سهام مورد نظرم را چک کنم و دسترسی همیشگی به سبد بورسی یا همان پُرتفوی خود داشته باشم.

سایت کارگزاری مفید دارای تحلیل هایی است که هر روز بعد از پایان ساعات معامله آپدیت می شود اما در سایت کارگزاری آگاه خبری از این تحلیل ها نیست در عوض کارگزاری آگاه با شرکتی به نام همفکران قرارداد بسته که با فروش پکیج هایی به شما تحلیل های مختلف را ارائه کند. قیمت این پکیج ها هم معمولا زیاد است اما برای اولین بار بعد از عقد قرارداد با کارگزاری آگاه می توانید به مدت سه روز به شکل رایگان از سایت همفکران استفاده کنید.

با این حال من استفاده همزمان از این دو کارگزاری را ترجیح می دهم زیرا هیچ کدامشان کامل نیستند، شاید در شهر شما کارگزاری بهتر از این دو هم شعبه ای داشته باشد می توانید به سایت آن مراجعه کنید و از امکاناتش باخبر شوید.

چند نکته مهم:

تا جایی که می توانید فعلا به هیچ وجه پولی وارد بورس نکنید می توانید سیستم آنلاین و اتصال حساب بانکی به حساب کارگزاری خود را فعال کنید اما دست به خرید سهمی نزنید زیرا هنوز تکلیف بازار با خودش مشخص نیست.

قبل از خرید اولین سهام تان از چند خبره بازار بپرسید که نظرش در مورد سهام انتخابی تان چیست، اگر می خواهید به این فکر کنید فردا قیمت سهم چند برابر می شود و شما هم پول دار، کاملا در اشتباهید. به این دید به هیچ وجه وارد بورس و معامله نشوید.چشم بسته چیزی نخرید، اگر شده حتما به چند کلاس تحلیلی سهام بروید نگران هزینه اولیه اش نباشید اگر خوب یاد بگیرید و کار کنید مدتی بعد همه آن پول ها را دوباره به دست می آورید.

اگر انسان ریسک پذیری نیستید می توانید از صندوق سرمایه گذاری که دارای سود سالانه یا ماهیانه مشخصی هستند استفاده کنید، البته این صندوق ها هم هر کدام برای خودشان حساب کتاب جداگانه ای دارند، قبل از خرید هر سهم یا اوراقی بهتر است ابتدا بپرسید تا پولتان به هدر نرود.

با پول قرضی دوست،همسایه،آشنا یا فامیل به هیچ وجه وارد بورس نشوید، شخصی را می شناختم که با پول خرید منزل شخصی که چند سالی در حال جمع آوری و گرفتن وام های متعدد بود به یکباره با وارد کردن تمام پول خود در بورس ان هم در سال 93 که بدترین سال بورس بود به یکباره ارزش پولی در حدود صد میلیون تومانش نصف شده بود، آن هم در زمانی که کل بازار جو فروش گرفته بود فقط نظاره گر آب شدن تدریجی پولش بود که در نهایت با یک سِکته خاطره بدی را برای باقی مانده عمر خویش رقم زد.

اگر دانشجو هستید در حال حاضر به بورس به عنوان یک تفریح نگاه کنید نیازی نیست کل پس انداز خود یا خانواده تان را وارد بورس کنید اگر خودتان کار کردید پولی در حد یک میلیون تومان یا حتی کمتر را وارد بورس کنید و سهام شرکت های بزرگ تر و به اصطلاح با پدر و مادر را بخرید. در مورد کمترین مبلغی که می توانید وارد بورس کنید می توانید با صد هزار تومان وارد بورس شوید البته این محدودیت تا سال قبل وجود نداشت اما از نیمه سال 93 به بعد این محدودیت به وجود آمد که با کارمزدی که کارگزاری ها می گیرند باید کمی بیشتر از صد هزارتومان در حد 101 یا 102 هزار تومان را وارد هسته معاملات کنید تا سفارش شما ثبت شود.

اگر معاملات خود را شروع کردید حتما از یک نرم افزار مدیریت پرتفو استفاده کنید نرم افزارهای زیادی در این زمینه وجود دارند که کار سبدگردانی را برای شما انجام می دهند با این نرم افزارها می توانید میزان سود و ضررخود را دقیق تحت نظر داشته باشید. نیازی نیست نرم افزارهای حرفه ای تهیه کنید فقط یک چیزی باشد که بتوانید حد سود و ضرر خود را مشخص کنید و بدانید چقدر کامزد کارگزاری دادید. اگر اکسل بلد هستید که خودتان هم می توانید آن را تهیه کنید.

اگر در یک سهم به صورت اتفاقی کمی سود کردید اشتباه نکنید و پول بیشتری وارد آن نکنید شاید زمان فروش شما قیمت آن سهم در اوج قیمتش بود و بعد از خرید دوباره شما به یکباره سقوط کند از این رو کمی نظاره گر رفتار سهام باشید و فقط به اطلاعات خود بیفزایید. نیازی نیست که همزمان ده نماد را تحت نظر بگرید یکی یا نهایتا دو تا برای شروع کار کافیست تا کمی تجربه تان بیشتر شود. بورس بسیار زیبا و اغواکننده است گول سودهای کم و ناچیز آن را نخورید و چهار چشمی مراقب بازار و پول خود باشید.

در این لینک به پرسش متداول افراد مبتدی در زمینه بورس پاسخ داده شده می توانید پاسخ برخی از سوالات احتمالی خود را بیابید.

 اگر در مورد انتخاب کارگزاری مناسب و فعالیت در بورس تجربه ای دارید خوشحال می شوم با من و سایرین به اشتراک بگذارید.

نظرتان در مورد کارگزاری آگاه و مفید چیست؟؟

برچسب ها
نمایش بیشتر

محمد علیپور

موسس وب سایت یک جوان،مدرس دانشگاه علوم پزشکی و .... طرفدار فناوری اطلاعات و هر آن چیزی که مرتبط به کامپیوتر باشد!

‫15 نظرها

 1. سلام ممنون از مقاله و سایت خوبتون بسیار عالی بود
  بنده هم آموزش بورس را مدتی هست که شروع کردم. در زمینه بورس خیلی زمین خوردم بعد از مدتی از یکی از دوستانم با شرکت مهد سرمایه آشنا شدم و بعد از تحقیق درباره این شرکت از طریق دوستم و اطرافیان آموزش حرفه ای بورس را از با این شرکت شروع کردم و الان مدت 2 سال هست فعالیت دارم. سود کردم زیان کردم اما در کل سود داشتم و دوران خیلی سختی را گذراندم. کسانی که چیزی از بورس نمیدانند و قصد دارن تازه شروع کنن برای اینکه فکرشون در این زمینه یه مقدار باز بشه این مقاله را واسشون پیشنهاد میکنم.
  موفق و موید باشید.

 2. سلام من مطلب زيادي راجب بازار بورس نميدونم ولي ميخوام شروع كنم ،كمترين مبلغ چقدر ميتونه باشه ؟

  1. جواب سوالمو گرفتم ،ولي تا اونجايي فهميدم مطالب مال سه سال پيشه ،توي سال ٩٦ كمترين مبلغ صدهزارتومن كافيه ؟

 3. سلام کلیت مطلب جالب بود اما قدیمی بود کاشکی میشود یکبار دیگه زحمت بکشید به روزش کنید مثلا من الان با نرم افزار اندروید آگاه کار میکنم و فکر می کنم با بقیه کلی فرق دارد.

  1. سلام زمانی که این مطلب رواماده می کردم نرم افزار اندروید یا تحت وب و دکتاپ آنچنانی وجود نداشت ولی دراینده سعی در بررسی این نرم افزار می کنم

 4. ممنون از مطلب مفیدتون
  کارگراری های توی ایران واقعا هیچ تعریفی ندارن
  من لیست کارگزاریها رو از سایت کانون کارگزاران بررسی کردم و سایتشون رو دیدم.
  میشه گفت بیش از 90 درصدشون هیچ خدما قابل توجهی ارائه نمیدن (حداقل من ندیدم بصورت آنلاین) و خیلی که هنر کرده باشن فقط قالب سایتشون رو عوض کردن.
  تازگی ها از مفید رفتم به سمت آگاه، البته یه سری نواقص هم دارن که امیدوارم سریعتر رفع کنن
  دلیل اصلی رفتنم به سمت آگاه، استفاده از تخفیف کارمزد در باشگاه شون بود که توی این سایت به خوبی توضیح داده
  http://www.bourseiness.com/bashgah-agah-brokerage
  نکته ای هم بگم برای کسانی که قصد دارن شروع کنن، به یادگیری خیلی اهمیت بدید. شاید بگید خیلی حرف کلیشه ای هست ولی باور کنید اگه یادگیری رو مرتب ادامه بدید طوری پیشرفت میکنید که خودتون متعجب میشید

  چندتا کتاب خوب که پیشنهاد میدم بخونید:

  – زندگی از راه دادوستد در بازارهای مالی (الکساندر الدر)
  – تحلیل تکنیکال در بازارهای مالی (جان مورفی)
  – تحلیل تکنیکی نوین (محمد مساح)
  – تحلیل بنیادی، تکنیکال یا ذهنی (مارک داگلاس)
  – چگونه سهام سودآور را انتخاب کنیم (مورنینگ استار)
  – الگوهای شمعی ژاپنی (استیو نیسون)

  موفق باشید

  1. سلام بله درسته سیستم کارگزاری اگاه متفاوت تر از بقیه کارگزاری هاست جیدا هم که سیستم آسا رو راه اندازی کردن که بهتر از مفید هم شده و مختص خودشونه.بابت معرفی کتب هم ممنون.

  2. سلام
   من هم با اجازه تون یک کتاب بسیار مفید که برای تازه واردها خیلی خیلی مفیده

   کتاب “جادوی بورس” نوشته شهاب سهرابی که از سایت کتابراه قابل تهیه است

   در اون جا هفت باتلاقی که از نگاه نویسنده در بورس وجود دارد را شرح می دهد

   و این که تازه وارد ها اگر ناخواسته وارد آن شوند مانند آن فردی که در بالا توصیف شده یکباره

   زندگی اش بلعیده می شود.

   چون نویسنده خاطرات و تجربیات واقعی خود را نوشته به شدت توصیه میشه بخصوص برای

   تازه واردین

 5. سلام و عرض ادب
  خیلی ممنونم بابت مطلب آموزنده ی شما
  حدود 10 سالی میشه که با اینترنت سروکار دارم.و ده سال زندگیم شده کامپیوتر و اینترنت.از نرم افزار بگیرید تا سخت افزار و شبکه و اینترنت.
  و دنبال کسب درامد هم بودم.به تازگی تصمیم گرفتم وارد بازار بورس بشم.اول از همه شروع به جمع کردن اطلاعات کردم
  الان میخوام کارگزاری موردنظرم رو انتخاب کنم تا شروع به کار بکنم.
  دو تا سوال برام مطرحه که ممنون میشم اگه بسته به تجربه تون راهنماییم کنید
  اول اینکه آیا در وهله ی فعلی شما توصیه میکنید وارد بورس بشم(اینترنت رو مثل کف دستم میشناسم.یعنی مسلط هستم.زبان انگلیسیم هم بد نیست)
  دوم اینکه کدوم کارگزاری رو پیشنهاد میدید؟(من میخوام فقط اینترنتی با بورس کار کنم)
  و در آخر باز اگر توصیه ای دارید ممنون میشم
  اگر اینجا هم نگفتید برام پاسخ رو ایمیل کنید ممنون میشم
  سپاسگزارم از شما

  1. سلام درشرایط فعلی نه بورس مناسب نیست لااقل بدون اموزش کامل ویادگیری واردش نشید که ضررمیکنید گول تبلیغات قشنگ وخوش اب ورونگ اینترنتی وسایت ها رونخورید که توی فلان روز بافلان قیمت تموم دوره ها روبه شما یاد میدیم اونا اگه خودشون بلدبودن میرفتن توبورس بهترین درامد روبدست می اوردن نه اینکه تو نت گدایی بکنن. نهیاتا بامبلغ کم که هیچ نیازی به اون ندارید شروع کنید تاتجربه بیشتری بدست بیارین .درصورت بدست اوردن کمی سود وسوه نشین که پول بیشتری بذارید داخل بورس.ازکسی هم قرض یاوام نگیرید که پولشونو تو بورس بذارید
   ببینیدکدوم کارگزاری درمنطقه سکونتتون فعالیت میکنه همونجابرید بهترهس چون گاهی اوقات نیازبه مراجعه حضوری شایدپیش بیاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا
بستن