زندگی

راهنمای کامل و جامع خانه دار شدن جوانان بعد از خدمت سربازی و ازدواج

در ابتدا به شما تبریک می گویم از اینکه توانسته اید بالاخره ترس از ازدواج و مسئولیت تشکیل زندگی را از خود دور کنید و قدم در مراحل پیشرفته تر زندگی بگذارید.

اجازه دهید در ابتدای مطلب خیالتان را از این موضوع راحت کنم که در این نوشته همانند سایت های زرد انتظار راه حل های معجزه آسا از بنده نداشته باشید، تا در اسرع وقت خانه دار شوید! تمام مطالبی که در این خصوص مطرح میکنم تجربیات واقعی است که در طی شش ماه گذشته تا به امروز با آن ها دست و پنجه نرم کردم.

شاید در این خصوص می توانستم بهتر عمل کنم اما با توجه به وضعیت معیشتی اکثر جوانان ما که در اوایل زندگی تقریبا دست شان خالی می باشد سعی کردم بهترین تصمیم را با توجه به شرایط مالی خودم در آینده بگیرم تا دچار مشکلی نشوم.بر کسی پوشیده نیست که ازدواج و تشکیل زندگی این روزها با گرفتن وام و قسط و …. عجین شده و با این سطح توقعاتی که در جامعه به وجود آمده متاسفانه عرصه بر جوانان روزبه روز تنگ تر از قبل می گردد لذا بنده در این نوشته شرایط مختلف برای شخصی که هنوز خانه ای برای خود و خانواده خویش مهیا نکرده را فرض می کنم و برای هر کدام تا جایی که تجربه آن شرایط را داشته ام راه حل هایی ارائه می کنم از این رو شرایط بنده بسیار معمولی و حتی پایین تر از سطح مالی بسیاری از جوانان دیگر بوده است اما خداروشکر با تلاش و پیگیری هایی که تا به امروز انجام داده ام به مرور زمان در شرف خانه دار شدن هستم.

در خصوص ازدواج و متاهل شدن به نظرم هر چه زودتر جوانان بعد از خدمت سربازی دنبال تشکیل زندگی بروند بهتر است چون اینکار باعث می شود اولا به عنوان یک مرد یا حتی خانم از گناهان زیادی دور  شوید و پایبند زندگی می شوید و در زندگی، دارای هدف و انگیزه باشید و روزتان را با انگیزه مثبت آغاز کنید.از طرفی خرج های عقد و عروسی و خانه و …. بالاخره باید انجام شود حالا چه امسال چه ده سال دیگر. با توجه به تورم و میزان درآمد قشر جوان هر چه زودتر این خرج ها انجام شود بهتر است از طرفی تجربه نشان داده که هر چه سن تان بالاتر برود ترسیدن از شروع زندگی در شما بیشتر می شود و میل به اجتماعی شدن و زندگی خانوادگی کمتر می شود.

زمانی که خدمت سربازی بودم اکثر همخدمتی هایم در صحبت هایی که در جمع مان داشتیم می گفتند که بعد از خدمت یک مدت می روم سفر و تفریح می کنم بعد از گرفتن خانه و ماشین و کار مناسب دنبال تشکیل زندگی و ازدواج می روم. در جواب این دسته از دوستان باید بگویم که دور از جان شما آدم دیوانه نیست که بعد از به دست آوردن همه این چیزها دنبال ازدواج و تعهد به شخص دیگر و دردسرهای بعدی اش برود. در اکثر موارد اشخاص هوا برشان می دارد و دنبال هوا و هوس و کارهای بی بند و باری می روند و کمتر پیش می آید که سرش به زندگی گرم شود چون لذت های دیگری را دیده و درک کرده آن هم بدون هیچ نوع مسولیت و تعهد قانونی به شخص دیگر توانسته به نیازهایش برسد از این رو دنبال تعهد به زندگی نمی رود.

درکتان می کنم این روزها اگر جوانی بخواهد به زندگی اش بعد از خدمت سربازی سروسامان بدهد باید استرس و تنش های زیادی را تحمل کند که مهمترینش مربوط به تهیه خانه و کاشانه می باشد . اگر جوان زرنگی بوده باشید و قبل از خدمت یا در حین خدمت سرتان را به انجام کار یا فراگرفتن تخصصی گرم کرده باشید و توانسته باشید کمی هم پس انداز جمع کرده باشید در این مرحله کمی آسوده خاطر هستید در غیر این صورت صفر تا صد زندگی با خودتان است.

خوب من فرض را بر این می گذارم که شما جوانی هستید که تخصصی هر چند کوچک در حد مهارت های icdl و خدمت سربازی را هم به سلامتی تمام کردید و در حال حاضر درآمدی در حدود یک میلیون و پانصد هزار تومان ماهیانه دارید و در حال حاضر ازدواج کرده اید یا در شرف متاهل شدن هستید و حساب بانکی تان هم از هر گونه پول خالیست!

اولین نکته ای که باید خدمت شما عرض کنم این است که ازدواج تان را به هیچ وجه به امید کمک اطرافیان و خانواده خانم تان در آینده، انجام ندهید و به هیچ کدام از حرف هایی که در جلسات خواستگاری زده می شود اعتنایی نکنید چرا؟؟ چون ماهیت این طور جلسه ها تمام شدن همه چیز به خوبی و خوشی است و مثلا کسی نمی آید نمی گوید که هیچ کمکی به شما در آینده نمی کنیم اما زمانی که پای عمل وسط می آید اکثر خانواده ها به دلایل مختلف عقب نشینی می کنند.

در این مورد متاسفانه یکی از همسایگان ما هم دچار مشکلاتی شد، به این صورت که زمان خواستگاری پدر عروس خانم به آقای داماد گفتند که برایتان خانه ای در فلان قسمت شهر میخرم اما متاسفانه بعد از ازدواج نتوانست به حرف خود عمل کند و آقای داماد که عرصه را بر خود تنگ دید فرار را بر قرار ترجیح داد در نتیجه بدون اینکه طلاقی به صورت رسمی ثبت شود و آقای داماد حق و حقوق دختر خانم را بدهد خیلی راحت گذاشت و رفت!

البته این دسته از افراد از نظر روان شناسان دارای مشکل هستند که از حوصله این مطلب خارج است و بنده هم تمایلی به باز کردن این موضوع ندارم اما دقت کنید فقط با همین یک جمله در ظاهر ساده یک زندگی خراب شد.یک توصیه برای آقایانی که قصد خواستگاری رفتن دارند جلسه خواستگاری وضعیت دقیق و واقعی خودت را شرح بده نه اینکه من فلانم و بهمان،چون هر حرف خلاف واقعیت بعدا شما را دچار دردسر می کند. در ضمن اگر خانه و ماشین و پول ندارید لااقل یک شغل آبرومند داشته باشید که برای پول توجیبی پیش خانم تان از پدر گرامی خواهش نکنید. باور کنید صورت خوشی ندارد اینکار.

برای شروع زندگی هم تا می توانید رعایت حال هر دو خانواده را بکنید هدف تان شروع زندگی ساده و بی آلایش باشد نه تلافی کردن حرف هایی که سر جلسه خواستگاری بین دو خانواده ردوبدل شد. دنبال حاشیه نباشید اصل زندگی را بچسبید.

خوب به سلامتی ازدواج انجام شد بعد از دریافت سند ازدواج که معمولا دو تا سه روز بعد از عقد آماده می شود دنبال ثبت نام وام ازدواج ۱۰ میلیون تومانی بروید تا زودتر نوبت تان شود که مراحل بعدی خانه دار شدن تان دقیقا به همین مرحله اول وابسته است.اینکه در کدام بانک ثبت نام تان را انجام دهید فرقی نمی کند ولی ترجیحا خود و خانم تان در یک بانک ثبت نام کنید تا ضامن راحت تر پیدا کنید و پول هم در یک زمان برایتان واریز شود. در ضمن زمان ثبت نام بانکی را انتخاب کنید که صف وام ازدواج آن خلوت تر باشد چون مبلغ وام از 3 میلیون به 10 میلیون تومان افزایش پیدا کرده بانک ها تمایلی به دادن این نوع از وام ندارند چرا؟ چون شما هیچ نوع پولی با عنوان سپرده به بانک نمی برید تا درآمد بیشتر عاید بانک شود در عوض از بانک بدون اینکه مشتری شان باشید پول می گیرید پس از این نظر بانک ها ضرر می کنند و در دادن وام ازدواج عجله ای نمی کنند.

اگر هم جز خانواده جانباز و ایثارگر و شهدا هستید می توانید از بنیاد شهید و ایثارگران شهرتان با دریافت معرفی نامه مبلغ وام 10 میلیونی خود را به 20 میلیون تومان افزایش دهید که با سود 4 درصدی باید 4 سال کامل برای برگشت وام برنامه ریزی کنید.
در این مرحله پدر و پدرخانم بنده هر دو نفر ایثارگری جبهه داشتند ولی از آنجایی که در ارتش خدمت کرده بودند و پرونده در بنیاد شهید و ایثارگران شهرستان نداشتند و بنده هم تا زمانی که وارد این مراحل نشده بودم نمی دانستم که می شود با یک نامه 10 میلیون را کرد 20 میلیون، متاسفانه 20 میلیون تومان وام از دستمان پرید.

شاید بعضی ها بگویند که این همان استفاده از سهمیه است اما اشتباه نکنید اکثر مردان ایرانی که در زمان جنگ به خدمت سربازی رفته اند در حال حاضر فرزندانی دارند که سن شان بین 18 تا 30 می باشد و خودشان هم نمی دانند که می توانند از امتیازات دوره خدمت شان استفاده کنند. این امتیاز برای تمام افراد جامعه است و هر شخص می تواند استفاده کند. اگر حوصله داشتید می توانید حداقل کارت ایثارگری را برایشان از یگان دوران خدمت سربازی بگیرید شاید بعدا به دردشان خورد. بله درست حدس زدید: شاید شرایط پدر شما هم شامل این قانون شود.

برمی گردیم به موضوع وام؛ می توانید برای اینکه از پول هر دو وام استفاده کنید با پدرخانم تان صحبت کنید و به ایشان بگویید که برای تهیه مسکن نیاز به این پول دارید و قسط اش را هم خودتان می دهید. در این خصوص اکثر پدرخانم ها خوشحال هم می شوند که دامادشان از همین اول کار به فکر تهیه مسکن برای دخترشان است و قسط را هم خودش می دهد البته اگر بتوانید حسن نیت خود را به خانواده پدرخانم تان اثبات کنید معمولا قبول می کنند اگر هم قبول نکردند با خانم تان صحبت کنید که جهیزیه کمتر بیاورد در عوض پول وام را بگیرید، برای آینده تان از همین الان برنامه ریزی کنید.در هر حال این مرحله بستگی به هنر صحبت کردن و قانع کردن شما دارد اگر خجالت می کشید می توانید از خانواده خود برای صحبت کردن در این خصوص کمک بگیرید.

خوب در حال حاضر شما ۲۰ میلیون تومان پول نقد دارید البته با کم کردن کارمزد وام که می شود تقریبا 19 میلیون تومان. در ادامه هدف مان این است که این مبلغ را به 30 میلیون تومان یا بیشتر برسانیم که این مبلغ با توجه به مبلغ وام مسکن در تهران و شهرستان ها کمی متفاوت است.اگر شاغل باشید که چه بهتر می توانید پس انداز قدیمی یا پس اندازی که بعد از خدمت جمع کرده اید را به مبلغ وام ازدواج تان اضافه کنید تا این مبلغ را به ۳۰ میلیون تومان برسانید البته اگر هم شاغل نیستید ایرادی ندارد اگر قبلا پستی که در خصوص تجربیات یک دانشجو پس از فارغ التحصیلی و تجربیات شاغل شدن در بخش خصوصی دولت را خوانده باشید در حال حاضر باید تخصص نسبی در یک حوزه باید داشته باشید که می توانید با همان تخصص به دنبال شغل مورد علاقه تان باشید به این فکر نکنید که حقوق کم است و نمی صرفد در صورتی که بتوانید مهارت و دانش خود را به کارفرمای خود ثابت کنید می توانید در آینده به جاهای بالاتری برسید.

اگر هم در حال حاضر اصلا شغل و پس اندازی در بساط ندارید کار سختی پیش رو دارید چون تا قبل از این باید از خود می پرسیدید که چرا و چگونه ازدواج کردید؟ خانواده تا چه زمانی می تواند خرج زندگی شما را بدهد؟ بهتر است واقع بین باشید و هر چه زودتر دنبال شغل واقعی بگردید.اگر هم هیچ پس اندازی ندارید و جز آن دسته از دامادهایی هستید که همچنان نیازمند کمک پدر و مادر خود هستید در این مرحله باز هم می توانید فقط از خانواده خود جهت کمک در آماده سازی باقی مانده مبلغ تا رساندن پول نقدتان درخواست کنید، اگر هم از سمت خانواده پدری یا دوستان تان کمکی به شما نشد باید به دنبال گرفتن وام با درصدهای نجومی از بانک های دیگر باشید که با نداشتن شغل کار چندان عاقلانه ای نمی باشد. در حال حاضر فقط به دنبال پیدا کردن شغل باشید تا بتوانید نزد خانواده تان اعتباری برای خود کسب کنید.

خوب فرض را بر این می گذارم که توانستید مبلغ باقی مانده را از دوست،آشنا،خانواده،وام و … قرض کنید و توانستید 30 میلیون نقد آماده داشته باشید در این مرحله با توجه به آخرین بخشنامه ای که بانک مسکن برای خانه دار شدن زوج های جوان در نظر گرفته می توانید به دو شیوه وام با تسهیلات بانک مسکن بگیرید روش اول که به وام اوراق تسهیلات خرید مسکن یا “تسه” معروف است و روش دیگر که به نام وام مسکن یکم معروف است باید مبلغی را به عنوان پس انداز در مدت زمان تعیین شده ای نزد بانک مسکن سپرده بگذارید و سپس زمانی که نوبت تان شد اقدام به دریافت وام کنید البته در ادامه مزایا و معایب هر دو روش را برای شما بازگو می کنم اما در حال حاضر در تهران و شهرستان های بالای 20 هزار نفر جمعیت و زیر 20 هزار نفر جمعیت می توانید وام مسکن به شرح ذیل بگیرید:

1-مقایسه مبلغ وام مسکن یکم با اوراق تسهیلات خرید مسکن:

روش اول:

وام با اوراق تسهیلات خرید مسکن (تسه):

برای متأهلین:

 • در تهران 100 میلیون تومان
 • در شهرهای بزرگ 80 میلیون تومان
 • در سایر شهرها 60 میلیون تومان

برای افراد مجرد:

 • در تهران 60 میلیون تومان
 • در شهرهای بزرگ 50 میلیون تومان
 • در سایر شهرها 40 میلیون تومان

علاوه بر این با خرید اوراق اضافه می‌توان 10 میلیون تومان هم وام جعاله تعمیر مسکن بگیرید.

روش دوم:

وام مسکن یکم:

برای متأهلین:

 • در تهران 160 میلیون تومان
 • در شهرهای بزرگ 120 میلیون تومان
 • در سایر شهرها 80 میلیون تومان

برای افراد مجرد:

 • در تهران 80 میلیون تومان
 • در شهرهای بزرگ 60 میلیون تومان
 • در سایر شهرها 40 میلیون تومان

اجازه بدهید این دو روش را با مثالی خدمت تان توضیح بدهم:

بنده در ادامه فرض می کنم شما در شهرستانی ساکن هستید که بالای 20 هزار نفر جمعیت دارید، پس شما و خانم تان با هم می توانید 120 میلیون تومان وام مسکن بگیرید که بنده در ابتدا روش دریافت وام مسکن یکم را با توجه به اینکه شرایط مالی چندان مناسبی هم ندارید را مثال می زنم:

خوب ما 20 میلیون تومان وام ازدواج داشتیم و قرارمان این شد که 10 میلیون تومان دیگر هم با کمک خانواده و دوستان آماده شود بعد از اینکه آماده شد باید این 30 میلیون را به بانک مسکن ببرید و حسابی از نوع مسکن پس انداز یکم جوانان افتتاح کنید (به کارمند مربوطه حتما بگویید که برای چه کاری می خواهید افتتاح حساب کنید چون تعدد حساب در بانک مسکن زیاد است و اکثرا شبیه هم) تا بتوانید یک سال دیگر وام ۶۰ میلیون تومانی با بازپرداخت 12 سال و سود 9/5 درصد فقط یک نفرتان بگیرد برای اینکه بتوانید کل 120 میلیون را وام بگیرید باید نفر دوم تان هم 30 میلیون تومان دیگر در حساب پس انداز جداگانه ای بگذارد تا کل آن مبلغ به شما تعلق گیرد در غیر این صورت فقط 60 میلیون تومان به شما تعلق می گیرد.

اگر هم 30 میلیون نقد ندارید ایرادی ندارد می توانید همان 10 میلیون وام ازدواج را در یک حساب مسکن یکم به مدت 3 سال بگذارید تا امتیازتان به میزان وام 60 میلیونی بانک مسکن برسد و یک وام مسکن یکم 60 میلیون تومانی بعد از 3 سال بگیرید.

البته غیر از وام مسکن یکم می توانید وام دیگری با عنوان وام اوراق تسهیلات خرید مسکن بگیرید که بالاتر مبالغ آن را ذکر کردم، فرض را بر این می گذارم که شما می‌خواهید 60 میلیون تومان وام اوراق بگیرید. با هر برگ اوراق می‌توانید 500 هزار تومان وام بگیرید. بنابراین برای 60 میلیون تومان وام باید 120 برگ اوراق بخرید. فرض کنیم که قیمت هر برگ اوراق 80 هزار تومان در بورس به قیمت پایان سال 1395 باشد. در این صورت برای تهیه 120 برگ اوراق باید 9 میلیون و 600 هزار تومان بپردازید. اگر این رقم را از مبلغ وام کم کنیم شما عملاً 50 میلیون و 400 هزار تومان دریافت کرده‌اید پس متوجه شده اید که امکان استفاده از این وام کمی سخت است زیرا اولا باید مبلغی را برای خرید اوراق هزینه کنید از طرف دیگر سود دریافتی بانک در این روش 17/5 درصد محاسبه می شود که مطمئنا برایتان خیلی سخت می شود، این روش را به جوانانی که زمان کافی جهت دریافت وام دارند اصلا پیشنهاد نمی کنم چون این وام مختص افرادیست که در خرید خانه عجله دارند و یا می خواهند از اجاره نشینی فرار کنند.

برای خرید اوراق اگر کد بورسی دارید که می توانید با همان کد بورسی خود و از طریق کارگزاری خود اقدام به خرید این اوراق کنید ،برای شروع کار با بورس می توانید مطلبی با عنوان گام هایی برای شروع فعالیت در بورس را در یک جوان مطالعه کنید،اگر کد بورسی ندارید ایرادی ندارد می توانید از خود شعبه بخواهید که برایتان اوراق را خریداری کند . در صورتی که از طریق بورس اوراق را خریداری کردید می توانید از طریق فرم استعلام اوراق بانک مسکن میزان دارایی خود را بررسی کنید.

نکته ای که در خصوص قیمت این اوراق وجود دارد این است که قیمت اوراق برحسب عرضه و تقاضا تعیین می‌شود. یعنی هر قدر نسبت عرضه به تقاضا بیشتر باشد قیمت هم کمتر می‌شود و اگر تقاضا برای خرید اوراق بالا برود قیمت آن‌ هم بالاتر می‌رود. بنابراین قیمت اوراق حتی در روز هم ممکن است چند بار تغییر کند.

آخرین قیمت اوراق را می‌توانید در این لینک از دیدبان بازار بورس بخش “اوراق حق تقدم استفاده از تسهيلات مسكن” ببینید. در خصوص خرید اوراق خیلی دقت داشته باشید که تمامی اوراق تسهیلات مسکن عملاً تاریخ انقضا دارند. یعنی وقتی اوراقی منتشر شد برای استفاده از آن و دریافت وام تا 2 سال مهلت وجود دارد و بعد از آن اوراق باطل می‌شود و بانک دیگر بابت آن وامی نمی‌دهد. بنابراین اگر اوراقی اسفند 95 منتشر شده تا اسفند 97 اعتبار دارد. بنابراین هرقدر اوراق جدیدتر باشد مدت اعتبار آن بیشتر است و ارزش بیشتری دارد.

اگر تابحال مقایسه ای بین این دو وام کرده باشید احتمالا متوجه شده اید که وام مسکن یکم در هر صورت مبلغ بیشتر در کنار سود کمتر را عایدتان می کند که بصرفه تر از وام اوراق تسهیلات است.پس تا اینجا متوجه شده اید که در بهترین حالت، چقدر وام به شما تعلق می گیرد اما در ادامه از جهات مختلف این دو وام را مقایسه می کنم تا دقیقا بدانید که شرایط این دو وام چگونه است.

2-مقایسه سود وام مسکن یکم با اوراق تسهیلات خرید مسکن:

وام با اوراق تسهیلات خرید مسکن(تسه): 17.5 درصد
وام مسکن یکم : 9.5 درصد و در بافت‌های فرسوده و ناکارآمد شهری 8 درصد

3-مقایسه زمان دریافت وام مسکن یکم با اوراق تسهیلات خرید مسکن:

وام با اوراق تسهیلات خرید مسکن(تسه): فوری
وام مسکن یکم: نیاز به خواب یک‌ساله سپرده (برای دریافت حداکثر مبلغ وام)

نکته: وقتی شما از اوراق استفاده می‌کنید می‌توانید همین حالا وام بگیرید و ملک خود را خریداری کنید اما برای دریافت وام مسکن یکم باید یک سال صبر کنید. نکته در این است که قیمت مسکن ثابت نمی‌ماند و ممکن است بالاتر رود. در این صورت افزایش یا کاهش احتمالی قیمت مسکن را نیز باید وارد محاسبات خود کنید و با توجه به شرایط اقتصادی جامعه تصمیم به انتخاب نوع وام کنید.

در این خصوص افرادی که در حال حاضر اجاره نشین هستند یا خانه رهنی در اختیار دارند توجه داشته باشند که با توجه به زمان دریافت وام با اوراق می توانید نسبت به وام مسکن یکم یک سال کمتر اجاره دهید و زودتر صاحب خانه شوید.بنابراین کل مبلغ اجاره تا سال آینده هم عملاً جزو هزینه‌های وام تان می‌شود.

4-مقایسه میزان سپرده گذاری وام مسکن یکم با اوراق تسهیلات خرید مسکن:

وام با اوراق تسهیلات خرید مسکن(تسه): خیر
وام مسکن یکم: بله. به‌اندازه نیمی از مبلغ وام به مدت یک سال

نکته:در نظر داشته باشید که به سپردهٔ شما در طول این یک سال سودی پرداخت نمی‌شود و کل یک سال را باید در بانک مسکن بگذارید اگر مبلغی را بردارید در معدل گیری انتهای یک سالگی آن ماه محاسبه نمی شود پس برای یک سال فرض کنید که این مبلغ را نداشتید.

5-مقایسه مقدار هزینه جهت دریافت وام مسکن یکم یا اوراق تسهیلات خرید مسکن:

وام با اوراق تسهیلات خرید مسکن(تسه): باید برای هر 1 میلیون تومان وام، 2 برگ اوراق تسهیلات مسکن بخرید که به قیمت امروز حدود 150 هزار تومان برایتان تمام می‌شود بعد از خرید اوراق هزینه های متعارف انتقال سند و دفترخانه جهت ثبت رسمی سند که به نرخ سال 1395 حدود 1.5 میلیون تومان دیگر برایتان آب می خورد. نحوه سند زدن در وام به روش اوراق این است که ابتدا باید سندی که به نام فروشنده است باید در رهن بانک قرار گیرد که در اولین گام 500 هزار تومان هزینه نقل و انتقال دارد که از این مبلغ نیمی از مبلغ باید توسط خریدار و نیمی دیگر توسط فروشنده پرداخت می شود. سپس جهت انتقال سند بعد از پرداخت کل مبلغ وام که می شود 12 سال دیگر، از همین الان باید 500 هزار تومان دیگر جهت فک رهن(یعنی خارج کردن سند از نام بانک) و در آخرین مرحله جهت انتقال سند از بانک به خریدار یعنی شما، مجدد باید 500 هزار تومان دیگر را متقبل شوید،البته این مبالغ حدودی است و با توجه به نرخ سالانه دفاتر اسناد رسمی و بانک ها تعیین می شود که متفاوت است.

وام مسکن یکم: هزینه‌ اولیه ای ندارد.

یکی از هزینه هایی که در هر دو روش وجود دارد هزینه ارزیابی ساختمان مورد نظر شما توسط کارشناس بانک مسکن است یعنی زمانی که خانه ای را پسند کردید جهت ارزیابی توسط بانک باید مبلغی به عنوان هزینه ارزیابی کارشناس به حساب بانک واریز کنید که در حال حاضر هزینه ارزیابی هر ساختمان حدودا 30 هزار تومان می باشد.این مرحله بسیار مهم می باشد چون همه چیز بستگی به ارزیاب شما دارد که چه میزان از آن 60 میلیون را تایید کند که ساختمان شما ارزش پرداخت این مبلغ را دارد که مبلغ وام درخواستی شما نباید بیشتر از 80 درصد از کل ارزش ساختمان شما شود.

6-مقایسه حداکثر زمان پرداخت وام در وام مسکن یکم با اوراق تسهیلات خرید مسکن:

وام با اوراق تسهیلات خرید مسکن(تسه) : حداکثر 12 سال
وام مسکن یکم : حداکثر 12 سال

7-مقایسه نسبت وام به قیمت ملک در وام مسکن یکم با اوراق تسهیلات خرید مسکن:

وام با اوراق تسهیلات خرید مسکن(تسه) : مبلغ وام نباید از 80 درصد ارزش ملک بیشتر باشد.
وام مسکن یکم : مبلغ وام نباید از 80 درصد ارزش ملک بیشتر باشد.

8-مقایسه سن ساختمان در وام مسکن یکم با اوراق تسهیلات خرید مسکن:

وام با اوراق تسهیلات خرید مسکن(تسه) : تاریخ صدور اولین جواز ساختمانی ملک زیر 20 سال باشد. برای ملک‌هایی که تاریخ صدور اولین جواز ساختمانی آن بین 20 تا 25 سال باشد سقف تسهیلات قابل پرداخت 35 میلیون تومان است.
وام مسکن یکم: از تاریخ صدور جواز ساخت نباید بیش از 15 سال گذشته باشد. ملک باید شرایط و مشخصات لازم از جمله رعایت آیین‌نامه 2800 و تأیید استحکام بنا مطابق سایر تسهیلات مشابه را داشته باشد. در این طرح پرداخت تسهیلات در خارج از محدوده خدمات شهری امکان‌پذیر نیست.

9-مقایسه روش پرداخت وام در وام مسکن یکم با اوراق تسهیلات خرید مسکن:

وام با اوراق تسهیلات خرید مسکن(تسه) : روش ساده و پلکانی سالانه و دوره‌ای
وام مسکن یکم : روش ساده و پلکانی سالانه و دوره‌ای

محاسبه مبلغ قسط و سود تسهیلات وام مسکن یکم به روش ساده:

مبلغ قسط با نرخ علی الحساب سود سالانه ۹.۵%:

برای نوع بازپرداخت ساده و مدت زمان بازپرداخت ۱۴۴ ماه (12 سال)

۶,۹۹۸,۲۳۹ ریال و سود کل تسهیلات ۴۰۷,۷۴۶,۴۷۷ ریال خواهد بود.

محاسبه مبلغ قسط و سود وام مسکن یکم 60 میلیون تومانی در روش پلکانی سالانه:

مبلغ قسط دوره اول با نرخ علی الحساب سود سالانه ۹.۵%:

برای نوع بازپرداخت پلکانی سالانه و مدت زمان بازپرداخت ۱۴۴ ماه 6.115.170 ریال خواهد بود.

محاسبه مبلغ قسط و سود وام مسکن یکم 60 میلیون تومانی در روش پلکانی 4 ساله:

مبلغ قسط دوره اول با نرخ علی الحساب سود سالانه ۹.۵%:

برای نوع بازپرداخت پلکانی ۴ ساله و مدت زمان بازپرداخت ۱۴۴ ماه 6.036.022 ریال خواهد بود.

محاسبه مبلغ قسط و سود وام مسکن یکم 60 میلیون تومانی در روش پلکانی 5 ساله:

مبلغ قسط دوره اول با نرخ علی الحساب سود سالانه ۹.۵%:

برای نوع بازپرداخت پلکانی ۵ ساله و مدت زمان بازپرداخت ۱۴۴ ماه 6.215.298 ریال خواهد بود.

برای جلوگیری از شلوغ شدن بیش از حد این پست، جهت محاسبه اقساط و سود تسهیلات خرید مسکن می توانید به این لینک از سایت بانک مسکن بروید.

پس به طور خلاصه می توان گفت که :

قسط بندی ساده :پرداخت سود کمتر-پرداخت قسط بیشتر در سالهای اولیه

قسط بندی پلکانی : پرداخت سود بیشتر-پرداخت قسط کمتر در سالهای اولیه و رشد تدریجی سالیانه متناسب با افزایش درآمد سالیانه.

و این طور می توان نتیجه گرفت که اگر توانایی پرداخت اقساط ساده را دارید این روش بهتر است وگرنه روش پلکانی یک روش قابل تحمل تری خواهد بود.

بگذارید با توجه به این صحبت هایی که شد شرایط خود را در انتهای بحث بازگو کنم: بعد از خدمت سربازی ام که در خصوص آن اینجا مطلبی نوشته ام دقیقا در آخرین روز سال 1394 بود که یک شغل پیدا کردم ولی قبل از این شغلی که در حال حاضر دارم و در پستی دیگر در این خصوص کامل خواهم نوشت مشغول کار به صورت فریلنسری بودم و درآمدی داشتم که اگر میانگین بگیرم ماهیانه دو میلیون تومان می شد هر چند که شغل فعلی ام حقوق به مراتب کمتر از فریلنسری دارد! بعد از شش ماه کار کردن ازدواج کردم و در حدود 5 میلیون تومان از خودم داشتم و 5 میلیون دیگر را از خانواده قرض گرفتم که در نهایت باید برگردانم و تا سه ماه آینده نوبت وام مسکن بنده می رسد البته بنده فقط برای یک نفرمان درخواست دادم تا اگر عمری باقی ماند برای نفر دیگر هم بتوانم از این تسهیلات در سال های بعد استفاده کنم فقط یادتان باشد که تا 5 سال اول امکان استفاده مجدد از تسهیلات دیگر را ندارید و سند هیچ خانه ای که از تسهیلات بانکی استفاده کرده یا در حال تسویه اقساطش هستید به نام شما نباشد چون در استعلامات مشخص می شود که شما خانه دار هستید.

بنده در شروع زندگی متاهلی نمی خواهم زیاد خود را درگیر قسط و وام و اینها بکنم چون با توجه به اینکه شغل بنده رسمی دولتی نیست و امکان تغییر در آن وجود دارد،نمی خواهم زمان بازپرداخت وام ریسک زیادی بکنم و از طرفی با 60 میلیون مبلغ وام و آن 30 میلیونی که از وام ازدواج و پس انداز اولیه ام داشتم و نهایتا یک 30 میلیون دیگر که به آن اضافه خواهم کرد ان شالله می توانم جایی پیدا کنم که بتوان به آن مسکن گفت.مطمئنا با این مبلغ در شهرهای بزرگی مثل تهران یا بخش های بالای شهر نمی توان مسکن مناسبی با این وام تهیه کرد و به ناچار باید چند برابر این مبالغ پول در اختیار داشته باشید تا جای مانور بیشتری در زمان انتخاب مسکن داشته باشید.

در پستی دیگر نحوه انتخاب خانه مناسب و در ادامه آن پست نحوه پرداخت پول به فروشنده و جزئیاتی از نحوه بستن قرارداد و دفترخانه اسناد رسمی و سایر شرایطی که پیش روی شماست را به طور کامل شرح خواهم داد.

نتیجه پایانی:

امیدوارم با دیدن اعداد و ارقام نترسیده باشید و جا نزده باشید مطمئنا با داشتن یک شغل کارمندی ساده و درآمدی در حدود یک میلیون و پانصد هزار تومانی در ماه می توانید از پس اقساط تسهیلات خود بربیایید ، بله قبول دارم با این حقوق باید قید خوشی های دیگر زندگی تان بزنید و تحمل بالایی داشته باشید اما مهم همدلی و  همکاری شما و همسرتان در این راه است.شاید خیلی هایتان بگویید که همه این مطالب شعار است و واقعیت زمین تا آسمان فرق می کند، با این حساب کتاب ساده و قیمت های نجومی مسکن امیدی به خانه دار شدن در تهران یا شهرهای بزرگ ندارید ولی مطمئن باشید این راه امتحان خود را پس داده و بنده همانند شما تا زمانی که وارد این بخش از زندگی ام نشده بودم هیچ وقت باورم نمی شد که روزی خانه ای داشته باشم که متعلق به خودم باشد.

قبول دارم که با این مبلغ امکان تهیه مسکن بزرگ و جادار و مناسب در اوایل شروع زندگی مشکل به نظر می رسد ولی برای شروع زندگی و فرار از اجاره نشینی می توانید از این وام استفاده کنید تا به مرور زمان دست تان که بیشتر باز شد خانه مناسب تری که باب میل تان باشد را تهیه کنید.

فقط ناامید نباشید قبل از انجام هر کاری از افراد آگاه در این زمینه پرس و جو کنید و به دنبال کسب تجربیات جدید باشید.

با این حال اگر شما راه حل بهتری سراغ دارید تا به درد من و امثال بنده بخورد بخش نظرات به روی شما باز است خوشحال می شوم بازخورد نوشته ام را از شما خواننده گرامی که زمان و حوصله کافی را در اختیار بنده گذاشتید دریافت کنم.

برای خرید خانه راه های زیادی وجود دارد که بنده یکی از بهترین شرایط حال حاضر را توضیح دادم ،ممکن است روش دریافت وام برای شخصی با توجه به وضعیت معیشتی و محل سکونت فعلی اصلا پاسخگو نباشد لذا باید منتظر روش های دیگری مانند تشکیل موسسات پس‌انداز و تسهیلات برای تامین مسکن خانوارها که هنوز از تابستان امسال خبری از آنها نشده را در نظر داشته باشید.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی بین دوستان و آشنایان خود به اشتراک بگذارید شاید به امید خدا گره ای از مشکل یک جوان را باز کند.

در اینترنت تجربه خاصی در خصوص خرید خانه از زبان کاربران ندیدم غیر از یک سایت که می توانید اینجا ببینید، بخش نظرات رو پیشنهاد می کنم بخوانید، پربارتر از خود مطلب اصلی است.

بنده به هیچ وجه پیشنهاد دریافت وام و مستقرض شدن شما به بانک را تا 12 سال آینده نمی کنم با توجه به شرایط خود و بسیاری از جوانان دیگر این مطلب را تهیه کرده ام که حاوی تجربیات یک ساله بنده در این زمینه می باشد با این حال اگر پیشنهادات دیگری دارید تا مطلب بنده تکمیل تر شود لطفا دریغ نکنید.

مسئولیت خانه دار شدن یا نشدن شما را با این مطلب به عهده نمی گیرم این مطلب صرفا یک راهنمای تجربی بوده و هیچ ارزش دیگری ندارد لطفا در برابر آن گارد نگیرید.

موفق باشید

ارادتمند شما یک جوان

پی نوشت 1: برای انتخاب تگ های این موضوع زمانی که کلید واژه “تجربه خانه دار شدن” را جستجو می کردم با عناوین پیشنهادی جالبی از سوی گوگل برخوردم که بسی جای تفکر دارد: عناوینی مانند طلسم خانه دارشدن!دعا برای زود خانه دار شدن!دعا برای خرید خانه بزرگ!دعایی سریع الاجابه برای خرید خانه! و….

به روزرسانی 1396/01/17: به تازگی با پیگیری هایی که انجام دادم متوجه شدم که با یک روش می توان سریعتر وام مسکن را دریافت کرد به این صورت که اگر شما یک حساب جوانان به تاریخ قبل از 16-3-1393 با هر میزان موجودی در بانک مسکن داشته باشید می توانید با هماهنگی بانک مبلغ 30 میلیون تومانی که در حساب وام مسکن یکم گذاشته اید را به آن حساب منتقل کرده و نیازی به سپری کردن زمان انتظار یک ساله جهت دریافت وام ندارید و می توانید سریعتر مراحل دریافت وام را بگذرانید.

اگر هم خودتان حساب مسکن جوانان ندارید ایرادی ندارد می توانید از فامیل درجه 1 خود کمک بگیرید و مبلغ وام را به حساب پدر،مادر،برادر یا خواهر خود منتقل کرده و با نام آن فرد وام را دریافت کنید، فقط دقت داشته باشید که در این روش خانه خریداری شده شما به مدت 12 سال به نام همان فردی خواهد بود که پول را به حساب وی منتقل کرده اید و طرف حساب بانک وی خواهد بود و در صورت عدم پرداخت مبلغ وام توسط شما بانک با وی سروکار خواهد داشت، از این رو پیش بینی مشکلات احتمالی را بکنید.

برچسب ها
نمایش بیشتر

محمد علیپور

موسس وب سایت یک جوان،مدرس دانشگاه علوم پزشکی و .... طرفدار فناوری اطلاعات و هر آن چیزی که مرتبط به کامپیوتر باشد!

‫13 نظرها

 1. ممنون از راهنمایتون.
  همه جوانها اول باید چندسال بگردن دنبال کار، اونم آیا کار ادامه دار باشه یا نه، بعد به فکر چنین کارایی باشن.
  بعد با حقوق ماهیانه 1میلیون کی میتونه وام پرداخت کنه،به زندگیش هم برسه. بعد از اونم که مشکل بچه دار شدنه که اون هم مشکل بعدی جوانها هست.
  مشکلات جوانها یکی دوتا نیست.
  کل جوانها بجز اونایی که پدر پولدار دارن، بیچاره شدن.

 2. سود در اصل 18 درصده
  کسانی که دو برابر قسط درامد ندارن وارد چنین بازیهای نشن

 3. این وام ها به درد نمیخوره
  قسطاش خیلی زیاده واقعا. وام 9 درصد که در اصل 18 درصده. یا پول میزاری یا اوراق میخری یا هر چی سودش واقعا زیاده

 4. باسلام خیلی خیلی احسنت و باریکلا به شما که با این مطالب مفید جوانهارو آگاه میکنید . مرسی از شما دوست خوب

 5. فوق العاده و بسیار کاربردی،ازتون سپاسگذارم
  اون دوستانی هم که حرف از ربا و … میزنن باید بدونن که بانک یک سازمانه که به هر حال باید برای پرداختی هایی که به شما میده سود بگیره و اگه خود شما هم باشی راضی نیستی 60 میلیون بدی به کسی بعد 12 سال خود شصت میلیون رو بگیری ،وظیفه اصلی گردنه حکومته که باید نظارت کنه که اگه بخاد یک ساعته حلش میکنه،شما هم خواهشا انقدر ساده نباش و برای حرف و حدیث زندگیتو به باد فنا نده،ادمین مجددا سپاس،یک نکته دیگه من متنو کامل خوندم و اون دوستانی که حاضر نیستن این تجربه ی نگارش شده رو بخونن چجوری میخوان موفق بشن خدا میدونه…که صد در صد به جایی هم نمیرسن.تمام

 6. شت! مغزم کشش نداشت تا آخرشو بخونم مفصل بود
  یه نمونه از تجربیات خودمونو بگم: یه وام ۱.۵ میلیونی برای خونه بهمون دادن چندین سال قبل و حالا هنوز مونده. خلاصه رسما زندگی رو حروم کردنه روی وام حساب کردن

 7. سلام
  واقعا آفرین به این همه هوش!!!!!!!!!!!
  خسته نباشید میگم بهتون
  این همه وام؟!؟!!!! کی قسطاشو بده؟!!!
  اونم همه با اخذ سود!!! که همون رباست
  خلاصه باریکلا…………….

  لطفا آیه 39 سوره روم و آیه 279 سوره بقره رو بخونید
  همچنین برو مستندهای “مایک ملونی” آمریکایی رو ببین که اونم داره میگه این ربا داره پدر اقتصاد جهان رو در میاره. نمونش بدهی های خود آمریکا که تو سایت اقتصاد جهانی هم ثبت شده

 8. جالب و عالی بود مخصوصا مقایسه میزان سودها
  .لی واقعا اول زندگی خیلی این اقساط فشار میارن به زوج ها
  از همه چیز زده میشن با این قسط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا
بستن