امنیت

چگونه از کپی شدن غیرمجاز فایل های دیجیتال فروشگاه مان جلوگیری کنیم؟(بررسی روش های ویرایش فایل های PDF+آموزش یک روش تضمینی)

ساخت و مدیریت فروشگاه اینترنتی از آن دسته تجربیاتیست که با گسترش روزافزون اینترنت و سیستم های آماده مدیریت محتوا همانند وردپرس به تعداد کاربران کم سن و سالی که هنوز به سن بلوغ نرسیده اند و برای خود کسب و کاری دست و پا کرده اند افزوده می شود و راستش را بخواهید ایستادن جلوی این موج از کاربران واقعا کار سختیست و اگر فروشگاه شما از نوع فایل های دیجیتالی باشد که موضوع بغرنج تر از قبل می شود، با یک جوان همراه باشید تا تجربیاتی که در این زمینه پیدا کرده ام را با شما به اشتراک بگذارم.

اجازه بدهید داستانی را برایتان بازگو کنم که در یکی دو هفته پیش برای بنده پیش آمد و منجر به نوشتن این پست شد! سپس با این پیش زمینه به موضوع اصلی پست می پردازم، تقریبا سه سالی می شود که در این دامنه یک فروشگاه فایل راه اندازی کردم هسته اصلی فروشگاه در ابتدا روی ووکامرس بود که بعد از اتمام خدمت سربازی تصمیم به گسترش فروشگاه و دامنه فعالیت فروشگاه گرفتم از این رو کل فروشگاه را حذف و مجددا با وردپرس و افزونه Easy Digital Download با قالب به روز و به مراتب زیباتر از قبلی و کاربردی تر شروع به کار کردم. البته منظور بنده از گرافیک همین پوسته دانش فایل می باشد که خود داستانی جدا دارد!

زمانی که در جستجوی پوسته فروشگاهی متناسب با افزونه EDD بودم به سایت های زیادی برخوردم که پوسته فعلی فروشگاه را به فروش می رساندند، بازه قیمتی هم از 8000 تومان شروع می شد تا 50000 تومان. به تبع خصلت ما ایرانی ها سراغ ارزان ترینشان رفتم که ای کاش نمی رفتم! بله قالب فروشی که در یکی از سایت های معروف خریداری کرده بودم متعلق به شخص دیگری بود که توسط افراد دیگری که قبلا فایل را خریداری کرده بودند دستکاری شده بود تا حدی که نام مترجم این پوسته را تغییر دادند و به نام خود زده بودند اما یکجای کارشان ایراد داشت آدرس سایت منتشر کننده را پاک نکرده بودند!!!

زمانی که در تنظیمات این پوسته می چرخیدم با آدرس اصلی صاحب فایل روبرو شدم و زمانی که وارد سایت آن بنده خدا شدم همین قالب با قیمت 45 هزار تومان توسط مترجم اصلی در حال فروش بود.اما متاسفانه دریغ از یک پشتیبانی درست و حسابی. البته به ایشان حق می دهم فایلی که با این همه زحمت از سایت های خارجی خریداری و سپس به فارسی ترجمه کرده بودند به راحتی و با کمترین قیمت در بین کاربران به صورت غیرمجاز در حال منتشر شدن است و ایشان هم نتوانستند پیگیر موضوع باشند حتی در یکی از نظراتی که ایشان در پاسخ به یکی از کاربران در این خصوص داده بودند عنوان کرده بودند که پیگیری کردم اما فایده ای نداشت!!

با حرف ایشان باز هم کاری ندارم اما از آنجایی که آدرس سایت ایشان در فایل موجود بود و مطمئن هستم در کدنویسی مهارت بالایی داشتند به نظرم به راحتی می توانستند با یک سیستم آمارگیری به راحتی پیگیر نصب این قالب روی سایت ها باشند و آمار دقیق دستشان باشد و پشتیبانی بهتری به عمل آورند تا خشک و تر نسوزند.

قالبی که بنده تهیه کرده بودم متاسفانه هنوز هم مشکلاتی دارد که بنظر می آید باید در آپدیت های بعدی حل شوند اما با این وضعیت فکر نمی کنم آپدیتی جهت برطرف شدن مشکلات منتشر شود.

بگذریم، کل این داستان را خدمتتان عرض کردم تا به این نتیجه برسم که اگر فروشگا فایل دارید برای حفظ امنیت فایل خود چه اقداماتی انجام داده اید؟ آیا قفل شان کرده اید تا کپی نشوند؟ آیا یک سیستم فعالسازی پیاده کرده اید؟ آیا به این فکر کرده اید که همین الان ممکن است یکی از فایل های شما توسط یکی از همان به ظاهر خریداران گرامی بدون اجازه شما در حال فروش غیرقانونی است؟

بله کمی ترسناک به نظر می رسد، متاسفانه نکته جالب اینجاست که در اکثر موارد، این دسته از کاربران که عمدتا کم سن و سال هستند از تگ هایی استفاده می کنند که در گوگل نتایج بالاتر و بهتری نسبت به تگ های ثبت شده توسط شما دارد، در واقع این دسته از کاربران حرف دل هم سن و سال های خودشان را بهتر از ما می دانند!! خوب با این وضعیت طبعا فروشگاه شما هیچ وقت در گوگل نمایان نمی شود و درآمدی هم ندارید.

در داستان بالا برای قالب چون در اکثر موارد مالکیت با یک فرد خارجی است یک ایرانی دلسوز پیدا می شود و آن را از سایت های آن طرفی خریداری می کند و بعد هم ترجمه و تا دلش می خواهد با همان یک لایسنس منتشرش می کند در صورتی که برای هر کاربر باید یک لایسنس جداگانه تهیه شود،کاربرانی هم که این قالب ها را خریداری و سپس جداگانه برای خود به فروش می رسانند با این استنباط که شما یک فایل را به دهها نفر می فروشید دست به انتشار بدون اجازه قالب های این چنینی می زنند.

همه اینها برمی گردد به یک قانون، آن هم قانون کپی رایت معروف خودمان که هیچی اثری غیر از اسم آن تابحال نشنیده ایم،از آنجایی که کپی رایت در ایران عزیز رعایت نمی شود این دسته از مترجمین ما نیازی به تهیه این لایسنس ها نمی بینید البته اگر مترجمین ما هم قصد چنین کاری داشته باشند چون دسترسی به سرورهای شرکت تولید کننده این پوسته ندارند امکان تهیه لایسنس وجود ندارد و به اصطلاح قالب را نال می کنند.

برای هر نوع فایل دیجیتالی ما داستان متفاوتی داریم اما اکثر فایل هایی که در فروشگاه های ایرانی به فروش می رسند شامل ورد،پی دی اف و فایل های لایه باز فتوشاپ و …مشمول این وضعیت هستند.

راه و روش قفل کردن یا بالا بردن امنیت این دسته از فایل ها جهت جلوگیری از کپی و انتشار غیرمجاز متفاوت می باشد، بنده به تازگی با یکی از این موارد در خصوص فایل های تجربیات خدمت سربازی مواجه شدم، به صورت اتفاقی در یک جستجوی گوگلی متوجه شدیم یکی از سایت هایی که حتی در مرکز توسعه تجارت الکترونیک، ستاد ساماندهی و شورای انفورماتیک کشور و سه درگاه بانکی معتبر کشور ثبت شده، به صورت غیرمجاز در حال فروش فایل های ماست آن هم با کلیه توضیحات و تگ های ما، بدون کوچکترین تغییری، حتی به ویرگول های ما هم رحم نکرده بود!!

تصمیم گرفته بودم هر طور شده موضوع به صورت مسالمت آمیز حل شود و از آنجایی که صاحب اصلی اثر ما بودیم اگر کار به شکایت در پلیس فتا می کشید هم مشکلی نداشتیم، در اولین اقدام متوجه شدم که ایشان از درگاهی غیر از درگاه اصلی که برای مجوزش اقدام کرده بود در حال کسب درآمد است و نکته جالب اینجا بود که حتی بانکی مانند بانک ملت متوجه این نوع از کلاهبرداری نشده بودند، یعنی شما خیلی راحت می توانید برای سایتی با آدرس X درخواست درگاه کنید و بعد از تایید شدن درگاه، روی دامنه ای با آدرس Y فعالیت کنید.هیچ نوع نظارتی هم نمی شود فقط زمانی گندش درمی آید که یک نفر اعتراض و موضوع را گزارش کند.

بعد از گرفتن هوئیز از دامنه متوجه شدم آدرسی که برای دامنه ir ثبت کرده بودند جعلی بود و با آدرسی که در صفحه مجوز مرکز توسعه تجارت الکترونیک ثبت شده بود کاملا متفاوت بود!! بنده هم فقط از روی مشخصات مجوز درگاه بانکی و پیدا نمودن شماره پذیرنده وی با یک تراکنش غیرواقعی توانستم به سایت اصلی ایشان برسم که در آن شماره تماس و اینکه چه کسی است مشخص شد.

خوب به اطلاعات اولیه جهت برقراری تماس دست پیدا کرده بودم نوبت مرحله بعدی بود به ایشان ایمیلی زدم با این مضمون که بدون اجازه در حال فروش فایل های ما هستید لطفا حذف کنید واگرنه مجبور به پیگیری و شکایت قضایی می شویم. پاسخ ایشان واقعا جالب بود خیلی راحت توپ را در زمین ما انداختند و خود را به آن راه زدند که نه شما از ما گرفتید و چند بار با امثال شما برخورد داشتیم که موضوع را با وکیل و شکایت حل کردیم!!

به ناچار تصاویری از فایل ورد که نسخه PDF اش را در فروشگاه گذاشته بودیم را برایشان فرستادم قانع نشدند و عنوان کردند که تاریخ پست مطالب شما در سایت جدید است و سایت من مطلبش قدیمی تر از شماست و تعداد بک لینک و این طور چیزها بیشتر از شماست!، بله بنده خدا این یکی را درست می گفت دلیلش را توضیح دادم که از ووکامرس به EDD منتقل کردیم و کلیه آدرس و بک لینک های قبلی حذف شد و از اول شروع کردیم به همین جهت تاریخ پست ها جدید است که باز هم قانع نشدند، مجبور شدم از خود فایل Properties بگیرم و از سربرگ Details اطلاعات مربوط به تاریخ ایجاد فایل و تعداد تغییرات را برایشان بفرستم که مجدد قانع نشدند و عنوان کردند که ممکن است دستکاری کرده باشید.

از ایشان خواستم که تصویری از یک قسمت از فایل را برای ما بفرستند چون در آن قسمت روی یکی از کلماتی که رنگش با بقیه متن متفاوت بود به یکی از مطالب همین وبلاگ لینک داده بودیم که فقط برای خریداران آن فایل باز می شد (یعنی نوشته از نوع رمزدار بود) در تصویری که فرستاده بودند دقیقا همان قسمت پاک شده بود و فضای خالی بین خطوط کاملا مشخص بود که دستکاری شده بود، دیدم ایشان قانع شدنی نیستند البته خودشان را به آن راه زده بودند ، در نهایت تصمیم گرفتم همان چیزی را که می خواهند با یک ترفند کوچک نشان شان دهم.

مجبور شدم در بلاگردان مطلب مربوط به یکی از فایل ها که قبلا به صورت کامل در همین وبلاگ منتشر شده بود و الان به صورت فایل درآورده بودم را جستجو کنم خوشبختانه به راحتی پیدایش کردم با اینکه قبلا درخواست حذف آن مطلب را به بلاگردان داده بودم اما همچنان لینکش فعال بود، یکی از خوبی های بلاگردان این است که تاریخ نوشته شدن فایل و منبع اصلی نوشته را در ابتدا و انتهای فایل نمایش می دهد آدرس مطلب را برای ایشان فرستادم جای هیچ انکاری نبود خوشبختانه این دفعه قبول کرد، نوبت به فایل دیگری بود که بنده هیچ نوشته یا توضیحاتی در وبلاگ راجع به آن ذکر نکرده بودم و مستقیما در فروشگاه برای اولین بار منتشرش کرده بودم، اینجا بود که یاد یکی از سرویس های بسیار خوب در اینترنت افتادم که یک نسخه از وب سایت ها را در بازه های زمانی مختلف کپی و روی سرورهای خود نگهداری می کند کاری شبیه به بلاگردان خودمان،می توانید از اینجا پیدایش کنید.

تصویری از سرورهای سرویس https://archive.org
تصویری از سرورهای سرویس https://archive.org

با استفاده از این سرویس واقعا کاربردی توانستم به نسخه اولیه فروشگاه بروم و اسکرین شاتی از آن فایل و توضیحاتی که ایشان بدون اجازه از ما کپی کرده بود را به ایشان نشان دهم تا مثلا قانع شوند که آن فایل هم از آن ماست.خوبی این سرویس در این است که حتی یک کپی از وبلاگ ها هم می گیرد و به راحتی می توانید در لینک های داخلی آن زمان سایت تان بگردید بدون اینکه به لینک شکسته ای برخورد کنید البته برای سایت های فروشگاهی امکان اینکه بخش پرداخت شان کار نکند وجود ندارد.

خوب با نشان دادن این مدرک، ایشان بالاخره قانع شدند که ما فایل ها را از ایشان کپی نکردیم و ایشان بودند که فایل ها را از ما کپی کردند!!! بالاخره موضوع حل شد اما از این دسته کاربر تا دلتان بخواهد ما داریم که اصلا اهل حرف حساب و منطق نیستند، ایشان اگر این مدارک را قبول نمی کردند بنده برای روز بعد مطمئنا نزد پلیس فتا شکایتی تنظیم می کردم و می توانستم از طریق گزارش تراکنش های درگاه بانک حتی خسارت هایی که در طی این مدت به ما زدند را از ایشان بگیرم اما در صورت تکرار این موضوع بدون هیچ اخطار قبلی مطمئنا شکایت می کنم تا حساب کار دست این دسته از افراد بیاید که هر فایلی را در اینترنت به نام خودشان نزنند.

خوب بعد از این قضیه تنها یک کار باقی می ماند و آن بالا بردن امنیت فایل های موجود در فروشگاه بود و از انجایی اکثر فایل های ما PDF بود نهایتا یک واترمارک و آدرس وبلاگ یا فروشگاه در آن درج می کردیم که آن هم به راحتی قابل کپی کردن بود و فایده چندانی نداشت، از این رو برای اینکه جلوی کپی و انتشار غیرمجاز فایل هایمان را بگیرم تصمیم گرفتم روش های مختلف قفل گذاری این دسته از فایل ها را بررسی کنم، در ادامه با یکی از بهترین روش های قفل کردن فایل های دیجیتال مخصوصا PDF آشنا خواهید شد:

بعد از کلی جستجو و خواندن پست های مختلف در انجمن های اینترنتی و نظرات مختلف کاربران در خصوص راههای قفل کردن فایل ها و همینطور روش های دور زدن قفل ها که اکثرا کپی شده از یکدیگر بودند روش خاص و تازه ای در وب فارسی طبق معمول پیدا نکردم تا اینکه در یکی از وبلاگ های خارجی که همانند بنده به کار فروش فایل های دیجیتال مشغول بود یک روش جالب پیدا کردم، این بنده خدا هم دچار مشکلی شبیه ما شده بود که به صورت خلاصه می توان این روش را به این شکل بیان کرد: اضافه کردن یک گواهی دیجیتال مختص فروشگاه شما به فایل های دیجیتال که در علوم کامپیوتر این گواهی ها به Certificate معروف هستند یعنی اینکه شما داخل فایل های خود یک گواهی دیجیتال مختص خود کار بگذارید و هر زمان دست هر کاربر دیگری که رسید مشخصات مالک اصلی فایل در آن درج شده باشد.

تفاوت های گواهی دیجیتال،امضای دیجیتالی و امضای الکترونیکی

البته گواهی دیجیتال،امضای دیجیتالی و امضای الکترونیکی تفاوت هایی دارند که می توانید به این صفحه از مجله پیوست بروید تا تفاوت این سه مبحث رو ببینید.البته تعریفی که در ایران از این سه کلمه ارائه می شود به نظرم طی چندسال اخیر دچار سردرگمی کاربران شده ولی به طور خلاصه می توان این طور برداشت کرد که:

گواهی دیجیتال يك نوع از داده است كه به ساير داده‌ها الصاق می شود و ارتباط امضاء كننده را با داده‌هايي كه به آنها الصاق شده را مشخص مي‌كند.

امضاهای دیجیتال مبتنی بر الگوریتم‌های رمزنگاری بوده و به‌ منظور احراز هویت شخص فرستنده مورداستفاده قرار می‌گیرند. منظور از اعتبار این است که شما می‌دانید چه کسی این سند را ایجاد کرده و اینکه تا رسیدن به دست شما هیچ‌گونه تغییراتی بر آن اعمال نشده است،اما امضای الکترونیکی شکل اسکن شده امضای واقعی یک فرد است که در سیستم‌های اتوماسیون اداری در سازمان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نمونه دیگری ازا مضای الکترونیکی در حال راه اندازیست که با استفاده از اثر انگشت برای خدمات ثبت احوال مورد استفاده قرار می گیرند که به امضای بیومتریک معروف هستند.

خوب از تعاریف آکادمیک دور می شویم،بعد از بررسی تعدادی از نرم افزارهای این حوزه و ویژگی هایی که هر کدام داشتند به این نتیجه رسیدم که:

1-نرم افزار مربوطه باید از متون و علائم فارسی به طور کامل پشتیبانی کند و محتوا را ناخوانا نکند.

2-نرم افزار باید در کنار قرار دادن گواهی دیجیتال ، اجازه ثبت واترمارک و رمز عبور را بدهد.

3-حجم فایل خروجی بعد از الصاق شدن فایل گواهی تغییر چندانی نداشته باشد.

4-با سیستم های سخت افزاری و نرم افزاری معمول که کاربران فارسی زبان از آن جهت مطالعه فایل ها استفاده می کنند مشکلی نداشته باشد.

5-امکان حذف شدن گواهی و رمز عبور یا جعل به راحتی توسط عموم کاربران وجود نداشته باشد.

با این اوصاف تصمیم گرفتم در بطن این فایل ها، گواهی دیجیتالی مختص فروشگاه را اضافه کنم که اگر روزی شخصی قصد کپی کردن غیرمجاز را داشته باشد چنین امکانی برایش غیرفعال باشد. نرم افزارهای زیادی در این خصوص را نصب و بررسی کردم اما یکی از بهترین نرم افزارهایی که به همین منظور مدتیست با آن کار می کنم و مختص ساخت گواهی دیجیتال و قفل کردن فایل های PDF می باشد نرم افزار PDF Signer است که جدیدترین نسخه آن را می توانید از لینک زیر دانلود کنید.

لینک دانلود PDF Signer

صفحه اصلی نرم افزار PDF Signer

این نرم افزار محصولی از شرکت معظم Digital Signature Software می باشد که می توانید انواع فایل XML,PDF,Docx را در چند ثانیه به صورت تکی یا دسته ای و پوشه ای رمزنگاری کنید. این نرم افزار نسخه دیگری با نام Remote Signature Server دارد که می توانید فایل های موجود در سرور شخصی تان را هم رمزگذاری نمایید. با استفاده از این نرم افزار و گواهی های ایجاد شده می توانید به راحتی در دادگاه یا هر جای دیگری که نیاز به اثبات حقوق مالکیت فایل تان دارید کمک بگیرید ، به این صورت که شما در زمان ساخت Certificate مختص به خود می توانید هر نوع اطلاعاتی که خواستید را وارد کنید تا بعدا بتوانید از روی آن اطلاعات امکان اثبات مالکیت فایل را داشته باشید.

شما با استفاده از این نرم افزار می توانید تعیین کنید که کاربر نهایی کدام یک از فیلدهای زیر را ببیند یا چه مواردی فقط در گواهی دیجیتال همراه فایل قابل مشاهده باشد، فیلدهایی که می توانید در زمان رمزنگاری در نرم افزار PDF Signer تعیین کنید شامل:

 • نام و نام خانوادگی تولید کننده اثر
 • آدرس ایمیل و سایت تان هر کدام به تفکیک
 • تاریخ و ساعت ایجاد فایل
 • متن آماده و از پیش تعیین شده که به کاربر نشان دهد که مالک اصلی فایل چه کسی است
 • مکان جغرافیایی شما
 • امکان درج لوگو فروشگاه شما در گواهی ساخته شده
 • امکان تعیین دو نوع رمز عبور برای فایل ها،یکی جهت اجرا و خواندن فایل و دیگری رمز عبور دسترسی به ویرایش و تغییرات در فایل است.(رمز عبور جدا از رمزنگاری دیجیتالی است)
 • سطح امنیت رمزنگاری از 40 تا 128 بیت پیشرفته
 • ایجاد الگوریتم رمزنگاری در سه حالت SHA1-SHA256-SHA512
 • امکان ساخت و تعیین اعتبار Certificate از 3 تا 10 سال توسط الگوریتم رمزنگاری 1024 تا 2048 بیت
 • امکان فعال یا غیرفعال کردن کپی،پرینت برای کاربران
 • امکان بررسی اصالت و اعتبار گواهی الصاق شده به فایل نهایی در زمان اجرای فایل در سیستم کاربر نهایی و کلی قابلیت دیگر که باید با این نرم افزار کار کنید تا متوجه عرایض بنده شوید.

در حال حاضر تنها روشی که عمومیت بیشتری جهت رمزنگاری فایل های دیجیتال دارد استفاده از پسوردهای خواندنی است که بعد از خریداری شدن فایل ، باید رمز عبور را در اختیار کاربر قرار دهید این روش تا حدودی خوب است اما راه های دور زدن زیادی برای این روش وجود دارد اکثر این فایل ها دارای پسورد دوم نیستند که به اصطلاح بخش Security این دسته از فایل ها باز و به راحتی قابل تغییر است در این صورت باید احتمال منتشر شدن محتویات فایل تان را بدهید و اینجاست که شخص می تواند ادعای مالکیت فایل شما را داشته باشد اما در صورت داشتن گواهی دیجیتال به راحتی می توانید مالکیت معنوی فایل تان را حتی در صورت منتشر شدن محتویات در اینترنت اثبات کنید.

در حال حاضر امکان حذف این امضا از فایل های دیجیتال لااقل برای کاربران معمولی امکان پذیر نیست،(بنده در وب فارسی تا به حال با چنین مطلبی برخورد نکردم).

زمانی که با پشتیبانی درگاه بانک ملت درخواستی مبنی بر ادعای مالکیت فایل و فروش غیرمجاز فرستادم پاسخی برایم فرستادند که موضوع کل بحث این پست است،چگونه مالکیت فایل خودمان را که در سایت دیگری در حال فروش است اثبات کنیم؟؟

با سلام

پس از چک کردن هر دو سایت ادعای شما قابل تشخیص نیست و فایلی که بر روی هر دو سایت در حال فروش است مشخص نیست که صاحب اصلی این فایل ها کدام سایت میباشد.به همین دلیل شما میبایست از طریق پلیس فتا شکایت خود را مطرح کنید.

با سپاس

به پرداخت ملت

البته این پیام را زمانی فرستادند که بنده از طریق مدیریت درگاه دیگر به حق خود رسیده بودم و فایل حذف شده بود اما توضیحات هنوز در سایت کپی کننده وجود داشت از این رو امکان اینکه چه کسی مالک اصلی است امکان پذیر نبود اما اگر کار به شکایت رسمی می کشید از بنده و آن بنده خدا درخواست می کردند که هر دو نفر فایل خود را جهت بررسی بفرستید آنجا بود که به راحتی بعد از باز کردن فایل ها می توانستند به وسیله گواهی دیجیتال متوجه شوند که فایل اصلی توسط چه کسی در چه زمان و تاریخی،در چه جایی،با چه آدرس ایمیل و وب سایتی نوشته شده است.

از کجا بتوانیم مشخصات گواهی دیجیتال در فایل pdf را ببینم؟

اگر به یک نمونه از فایل هایی که دارای امضای دیجیتال هستند برخورد کرده باشید حتما دیده اید که به محض باز شدن فایل مثلا در Adobe Reader یک نوار ریبون آبی رنگ بالای نوشته نمایان می شود که اگر روی آن کلیک کنید در پنل سمت چپ Adobe Reader مشخصات امضای دیجیتال شما پیدا می شود. همین عبارت به ظاهر کوچک و نامعلوم می تواند به عنوان یک مدرک محکمه پسند در دعاوی این چنینی مورد استفاده قرار گیرد.

بررسی روش های کپی و ویرایش کردن فایل های PDF

خوب معمولا در دنیای کامپیوتر هر روشی که برای امنیت معرفی می شود یک ضدروشی هم برای خود دارد و مبحث امروز ما از این امر مستثنی نیست.در ادامه با یکدیگر به معرفی و بررسی تعدادی از روش های دور زدن پسورد فایل ها PDF می پردازیم:

روش اول: تایپ مجدد کل فایل

برای کسی که بخواهد این نوع امضا را دور بزند مطمنا راههای زیادی است که یکی از این راه حل ها از ابتدا نوشتن کل فایل در ورد می باشد! مثلا اگر فایل شما 50 صفحه ای بود آن شخص کپی کننده باید بنشیند و 50 صفحه را مجدد تایپ کند تا بتواند ادعای مالکیت فایل شما را داشته باشد که معمولا کمتر کسی پیدا می شود چنین کاری بکند، این دسته از افراد می خواهند با کمترین زحمت و هزینه، بیشترین منفعت را ببرند.

اصلا فرض را بر این می گذاریم که کاربری پیدا شد و اینکار را کرد آن زمان چه کار کنیم و به چه شکل ثابت کنیم که متن اصلی توسط شما نگاشته شده؟

خوب در اینکه اصل فایل مالکیتش مربوط به شماست شکی نیست اما یکی از راههای اثبات این مالکیت در صورتی که فایل تان فاقد امضای دیجیتال و واترمارک باشد و آن کاربر هم این ادعا را داشته باشد که تاریخ نوشته اش قدیمی تر است تنها راه استفاده از توضیحات مربوط به فایل شماست که روی سایت تان درج کرده اید اگر به اولین نسخه از توضیحات تان دسترسی دارید که مشکلی نیست و می توانید به راحتی اثبات کنید اما اگر همانند بنده سایت تان دچار مشکل شد و دسترسی به مطالب و توضیحات چند سال پیش نداشتید پاسخ بنده استفاده از همان سرویس آرشیو اینترنت است، پیشنهاد می کنم هر از چند وقت یکبار به این آدرس بروید و در کادر پایین سایت در بخش Save Page Now آدرس اصلی سایت یا فروشگاه تان را بدهید تا خزنده های این سرویس یک اسکرین شات از کل صفحات سایت تان بگیرند که برای روز مبادا به درد بخور است.اسکرین شاتی که از سایت شما گرفته می شود از روز بعد در نتیجه جستجوی سایت تان قابل مشاهده است. دقت کنید که بنده با همین روش توانستم مالکیت یکی از فایل های خودم را اثبات کنم ، از آن به راحتی نگذرید.

روش دوم: استفاده از نرم افزارهای پردازشگر OCR جهت حذف قفل فایل PDF

خوب این روش در حال حاضر با استفاده از قویترین نرم افزار OCR که مربوط به شرکت گوگل می باشد توسط بنده (یک جوان) تست شده اما فایلی که تحویل مان داد فقط عباراتی نامفهوم و نامشخص در خود داشت، با فرض اینکه شما پسورد فایل را داشته باشید و فایل هم دارای گواهی دیجیتالی باشد اما Watermark فایل را چه کار می کنید؟ گوگل و کلیه نرم افزارهای OCR امکان اسکن متن و کپی کردن این دسته از فایل ها را ندارند.

در ضمن به این نکته دقت داشته باشید که گوگل درایو فقط فایل هایی که از فونت استاندارد فارسی و دارای فاصله خطوط مناسبی هستند و صد البته بدون واترمارک هستند و کل نوشته در قالب یک ستون باشد را کپی می کند که باز هم به دردسرهای انتظار تبدیل صفحه به صفحه و مصرف ترافیک اینترنت نمی ارزد.

راستی به تازگی متوجه شده ام که کاربرانی که از شرکت شاتل سرویس می گیرند گوگل درایو برایشان بالا نمی آید یا حداقل برای بنده اینطور است،معمولا هم خطای ssl مرورگر می دهد راههای مختلفی برای حل مشکل تست کردم ولی نتیجه ای نگرفتم از این رو مشکل را با پشتیبانی سرویس دهنده اینترنتم درمیان گذاشتم پاسخ پشتیبانی شرکت شاتل در خصوص سوال بنده را ببینید:

مشترک گرامی،با سلام و احترام

سرویس اینترنتی شما بررسی شد مشکلی وجود ندارد.سایت اعلام شده با سرویس شاتل و سرویس اینترنتی شرکتی غیر از شاتل بررسی شد با هیچ کدام از دو isp سایت باز نمی شود.گویا سایت فیلتر شده است.

اگر موضوع فیلتر یا عدم دسترسی موقت به گوگل درایو جدی باشد و پیام خطای SSL که می دهد غیرقابل برطرف شدن باشد به حال کپی کاران بیش فعال وب فارسی باید گریست که باید کل فایل را مجدد تایپ کنند تا به اهداف خود برسند.

به نظرم اینکه شخصی پیدا شود و یک فایل را مجدد برای خود تایپ کند یکی از احمقانه ترین کارهای ممکن است، فکر هم نمی کنم کسی اراده تایپ بیشتر از یک فایل را داشته باشد با این وضعیت گوگل درایو در برخی از ISPها،حتی برای فایل هایی که واترمارک ندارند چینش و تنظیم مجدد زمان زیادی می طلبد که از حوصله هر شخصی خارج است.

یک راه سومی هم وجود دارد آن هم عکس گرفتن از صفحه نمایش در حالی که فایل شما در سیستم باز شده، خوب این روش فقط برای پرینت آن هم با وضوح کم جواب می دهد، اینجا می توانید آموزش پرینت گرفتن از فایلهای PDF قفل شده را مطالعه کنید.این روش هم نمی تواند صاحب اثر بودن شما را کتمان کند پس نگران نباشید.

روش سوم: پیدا کردن محدودیت های فایل و حذف امنیت فایل با استفاده از رمزهای عبور

از آنجایی که برای فایل های PDF می توان دو نوع رمز عبور تعریف کرد(که بالاتر این دو نوع رمز عبور را توضیح دادم) فقط در صورت داشتن پسورد دسترسی امکان تغییر بخش امنیتی و در نتیجه کل فایل را خواهید داشت. البته اگر با نرم افزاری که بالاتر معرفی کردم فایل های خود را قفل گذاری کنید امکان دور زدن بخش security فایل PDF امکان پذیر نمی باشد. در برخی از سایت ها روشی جهت دور زدن این بخش معرفی شده که با کمک آخرین نسخه نرم افزار Adobe Acrobat DC امکان پذیر است.

این روش را بر روی فایل های قفل گذاری شده خودم تست کردم که عمل نکرد.شیوه این شیوه به این صورت است که باید تنظیمات قفل فایل یا بخش Security فایل را تغییر دهید ابتدا باید فایل مورد نظر را باز کنید برای باز کردن فایل باید رمز عبور داشته باشید یا سازنده این فایل باشید. بعد از اجرا کردن فایل در پنل سمت که شکل قفل زرد رنگ دارد روی کلید قفل کلیک کنید. ابتدا برای باز کردن قفل گزینه «Permission detail » را انتخاب کنید.سپس در منوی کرکره ای Security Method یکی از گزینه های موجود را انتخاب کنید مثلا برای حذف کامل رمز عبور می توانید گزینه «No Security » را انتخاب کنید.البته بالاتر هم عرض کردم فایل های که با PDF Signer قفل گذاری می شوند امکان دور زدن امنیت شان وجود ندارد و با انتخاب هر گزینه در Security Method با پیام خطا مواجه می شوید.

نکته جالب: در نرم افزار Adobe Acrobat DC که برای مشاهده فایل های PDF به کار می رود حتی اگر رمز عبور دسترسی به ویرایش و تغییر فایل را داشته باشید همچنان به شما اجازه دسترسی تغییر یا ویرایش فایل را نمی دهد و با پیام خطایی شبیه متن زیر روبرو می شوید یعنی فقط کافیست فایل شما Sign یا امضا شده باشد راه دیگری برای ویرایش فایل توسط هیچ شخصی وجود ندارد.

متن خطا در صورتی که قصد تغییر بخش امنیتی فایل را داشته باشید طبق تصویر زیر می باشد:

روش چهارم: استفاده از نرم افزارهای حذف کننده رمز عبور فایل‌های PDF

غیر از سه روش فوق نرم افزارهای مشابه زیادی هستند که ادعای حذف محدودیت فایل PDF را یدک می کشند ولی دوستان خیالتان را از این بابت راحت کنم اگر کسی رمز عبور اصلی فایل، همانی که به منظور تعیین دسترسی به کار می رود را نداشته باشد به هیچ وجه کاری از دست این نرم افزارها برنمی آید.

اگر رمز عبور شما ترکیبی از حروف و اعداد و کاراکترهای خاص باشد دوستان بیش فعال ما باید سال های سال منتظر کرک شدن پسورد باشد زیرا این نرم افزارها با استفاده از یکسری رمز عبور پیشفرض در دیتابیس شان آنقدر تست می کنند تا بالاخره یکی جواب دهد!!

APDF.Res.Remover: این نرم افزار نتوانست کاری از پیش ببرد زیرا زمانی که مسیر فایل پی دی اف را می دهید همان اول کار از شما پسورد فایل می خواهد!!

PDF Password Remover :نرم افزار بسیار معروفی که جهت حذف رمزهای عبور فایل های پی دی اف به کار می رود اما فقط اگر دو پسوردی که در ابتدا برای فایل تعریف کرده اید را داشته باشید به کارتان می آید در غیر این صورت دور این یکی را هم باید خط بکشید.با داشتن رمز عبور اول، فایلی که بعد از پردازش فایل اصلی تان به شما تحویل می دهد بدون رمز عبور است اما فایل خروجی همچنان دارای واترمارک و گواهی دیجیتال شماست و با داشتن رمز عبور اول امکان حذف این دو مورد امکان پذیر نیست.

فایل خروجی که این نرم افزار تحویل تان می دهد فقط رمز عبور ندارد و بقیه ویژگی هایی که خودتان در آن تعریف کردید را به ارث برده و دوستان بیش فعال ما همچنان باید به دنبال راهی جهت حذف لینک های مخفی شما،واترمارک و گواهی دیجیتال باشند.

بقیه نرم افزارهای مطرح در این زمینه از روشی مشابه نرم افزارهای فوق استفاده می کنند لذا نیازی به توضیح عملکردشان ندیدم.

پس تا اینجای این پست به این نتیجه رسیده ایم که هیچ کدام از روش ها و نرم افزارهای مربوطه امکان حذف گواهی دیجیتال شما را ندارند اما اجازه دهید این جمله را قبول دارید که: در عالم کامپیوتر کار نشد نداریم.

با همه این صحبتها، بنده یک روش پیشرفته تر برای حذف گواهی دیجیتال از فایل های گواهی دار بدون پسورد یا فایل های PDF که که دارای گواهی دیجیتال هستند و پسورد ورودی شان را هم می دانید پیدا کرده ام که اتفاقا جواب هم داده. از این روش می توانید برای حذف واترمارک و سایر تبلیغاتی که در فایل های دیجیتال فارسی وجود دارد استفاده کنید.

به رسم تمام نوشته های قبلی یک جوان در انتها تعدادی توصیه برای شما دارم تا فایل های فروشگاه تان از دست دزدان اینترنتی در امان باشد:

 • به هیچ وجه فایل های خود را بدون رمز عبور در اینترنت منتشر نکنید.
 • به هیچ وجه فایلی را بدون واترمارک و درج نام و آدرس سایت تان منتشر نکنید.واترمارک را دقیقا در وسط نوشته بگذارید البته طوری که جلوی خوانایی متون را نگیرد.
 • در هر صفحه چند بار نام یا آادرس فروشگاه تان را به شکل نامحسوس و همرنگ با متن اصلی بین پاراگراف ها قرار دهید. معمولا کسی که قصد سوء استفاده دارد کل محتوا را چک نمی کند.اگر هم کسی چک کند چون رنگ محتوای اصلی و لینک دار یکیست نمی تواند متوجه کلمه لینک دار شود.
 • در فایل خود به یک یا چند مطلب در وب سایت یا فروشگاه خود به صورت مخفی لینک مستقیم دهید و به کسی نگویید که فلان جا فلان لینک وجود دارد تا اگر شخصی قصد سوء استفاده از فایل را داشت نتواند لینک های مربوط به شما را حذف کند و در نتیجه کاربری که فایل را خریداری کرده با کلیک شانسی روی آن کلمه مجدد به سمت شما برمی گردد. در اکثر موارد ممکن است کاربر سوالی از فروشنده فایل داشته باشد که با این ترفند می توانید بفهمید که آیا غیر از شما شخص دیگری در حال فروش غیرمجاز فایل تان است یا نه.(مورد فروش غیرمجاز از فروشگاه بنده دقیقا به همین شکل بود آن بنده خدا اصلا متوجه لینک دار بودن یکی از کلمه های داخل فایل نشده بود همانطوری که بالاتر ذکر کردم ایشان بعد از اینکه از طرف بنده عنوان شد که در فلان جا یک لینک به وبلاگ اصلی وجود دارد اقدام به پاک کردن آن خط کردند!)
 • یادتان باشد در فروشگاه فقط پسورد اول که فقط جهت اجرا و مطالعه فایل به کار می رود را به کاربر نهایی بدهید.
 • حتما و حتما با استفاده از نرم افزاری که بالاتر معرفی کرده ام امضای دیجیتال مختص به خود یا فروشگاه تان را طراحی کنید و در تمامی صفحات فایل های فروشگاه تان جای گذاری کنید.(اگر نحوه استفاده از نرم افزار PDF Signer را نمی دانید بنده در انتهای این پست، آموزش کامل ویدئویی به زبان ساده را قرار داده ام)
 • قبل از آپلود مجدد فایل های قفل شده در هاست تان،حتما در چند سیستم جداگانه که تنظیمات و مشخصات متفاوتی دارند فایل نهایی را باز و تست کنید تا ببینید نتیجه کارتان به چه شکل درآمده است.

خوب به نظرم ادامه بیشتر این مطلب فقط باعث خستگی شما می شود لذا بقیه مطلب را در قالب دو فایل آموزش ویدئویی با قیمت ناچیزی در فروشگاه فایل های دیجیتال قرار می دهم تا فقط دوستانی که نیاز به بالا بردن امنیت فایل های دیجیتال شان دارند از آن استفاده کنند.

در این دو ویدئو می توانید سرفصل های زیر را مطالعه کنید:

فایل اول:

آموزش کامل و جامع ویدئویی تضمین امنیت فایلهای PDF با استفاده از امضای دیجیتال در برابر کپی و ویرایش شدن غیرمجاز

 • در ابتدا بنده آموزش ساخت اصولی فایل PDF بر اساس واترمارک و تبلیغات مربوط به فروشگاه را با ذکر یک مثال واقعی و کاربردی خدمت تان شرح می دهم.
 • سپس آموزش کامل کار با نرم افزار PDF Signer و بخش های مختلف این نرم افزار
 • آموزش کامل و جز به جز ساخت یک گواهی دیجیتال استاندارد که حاوی چه اطلاعاتی باشد
 • اضافه کردن امنیت چند لایه ای در نرم افزار PDF Signer به فایل های PDF
 • آموزش یک ترفند در زمان ساخت فایل اولیه،تا بتوانید یک فایل pdf غیرقابل نفوذ بسازید (با این روش و ترکیب گواهی دیجیتال نرم افزار PDF Signer فایلی در اختیار دارید که غیرقابل کپی است)
 • آموزش بک آپ گرفتن و بازگرداندن فایل گواهی دیجیتال در زمان هایی که مجبور به تعویض ویندوز می شوید (این بخش از آموزش در وب فارسی اصلا وجود ندارد و مختص وبلاگ یک جوان و فروشگاه فایل های دیجیتال است)

در فایل ویدئویی زیر می توانید پیش نمایش بخش اول آموزش قفل کردن فایل PDF را مشاهده کنید:

این روش در برابر قویترین نرم افزار OCR ،انواع نرم افزار دور زدن امنیت فایلهای PDF و روش های دیگر تست شده و پاسخ 100% گرفتیم.در واقع ما در این فایل راه حلی برای جلوگیری صد درصدی از کپی شدن متن فایل های PDF فارسی را ارائه کردیم.

فایل دوم:

چگونه فایل های PDF قفل دار را کپی و ویرایش کنیم؟(شامل فایل های دارای رمزعبور دوگانه،واترمارک و فایل های حاوی گواهی دیجیتال)

ابتدا به یک نکته اشاره می کنم تا فقط به واسطه آن امکان حذف گواهی دیجیتال و رمزعبور در فایل های قفل شده توسط نرم افزار PDF Signer امکان پذیر شود.

و در ادامه این آموزش خواهید آموخت که:

چگونه بتوانید فایل هایی که فقط دارای رمزعبور هستند را قابل ویرایش کنید؟

چگونه بتوانید فایل هایی که همزمان دارای رمزعبور و واترمارک هستند را قابل ویرایش کنید؟

چگونه بتوانید فایل هایی که همزمان دارای رمزعبور و واترمارک و گواهی دیجیتال هستند را قابل ویرایش کنید؟

در صورتی که نیاز به قفل کردن فایل های دیجیتالی فروشگاهتان در فرمت های Word,Pdf دارید می توانید از طریق این صفحه با ما ارتباط برقرار کنید.

ارادتمند شما یک جوان

موفق باشید

برچسب ها
نمایش بیشتر

محمد علیپور

موسس وب سایت یک جوان،مدرس دانشگاه علوم پزشکی و .... طرفدار فناوری اطلاعات و هر آن چیزی که مرتبط به کامپیوتر باشد!

‫25 نظرها

 1. سلام من یه فایل pdfدارم و میخام اونو رو سی دی بزنم و بفرستم برای چن نفر که اون فایل رو پرینت کنن اما میخام فقط بتونن یک بار پرینت کنن. چه کار باید کنم

 2. سلام ممنون بابت مطالب خوب..سوالی که دارم اینه که آیا میتوان از کپی و پیست فایل هم به نحوی جلوگیری کرد؟ یعنی فایل صرفا قابل استفادع توسط یک نفر باشد؟

 3. سلام
  ببینم راهی هست که بشه امکان اسکرین شات گرفتن از فایل پی دی اف رو بست؟؟؟ قفل گذاری روش خوبیه، ولی یه عده با عکس گرفتن از صفحه فایل های ما اونا رو منتشر میکنن!

 4. با سلام
  ممنون بابت مطالب مفیدی که انتشار دادید.
  بنده می خوام فایل آموزش رو تهیه کنم ولی لینک دانلود خود نرم افزار که در بالا گذاشتید خراب است.
  لطفا لینک دانلود نسخه جدید نرم افزار را قرار دهید.
  با تشکر

 5. سلام
  فایل های رمز گذاری شده آیا توسط اپلیکیشن “متن یار” یا ابزار های مشابه کپی میشه؟

 6. سلام خسته نباشید
  من اصلا نمیتونم با pdf signer کار کنم میشه لطفا راهنماییم کنید

 7. سلام. همونطور که تو سوال قبلیم مطرح کردم تازه یادگیری طراحی سایت با ورد پرس رو شروع کردم. ولی سوال های ابتدایی زیادی دارم. مثلا اینکه فایل های تولیدیم کجا قرار میگیرن ینی مکانشون کامپیوتر خودم خواهد بود یا جایی باید اپلود کنم؟ و اگر جایی باید اپلود کنم، امنیت این فیل ها چطور تامین خواهد شد که لینکش در دسترس همه نباشه؟؟چطور میشه از امنیت فایل ها اطمینان پیدا کرد؟؟
  ممنون میشم منو از سردرگمی نجات بدین

   1. سلام. خیلی مطلب عالی بود . من تصمیم دارم فروشگاه اینترنتی راه بندازم یک جوان دانشجو هستم و تازه در ابتدای راه برای ایجاد فروشگاه هستم یعنی هیچ چیزی در این باره نمیدونم . فقط توی چندتا فروشگاه ساز عضو شدم که تاکید داشتن فایلها نباید پسورد یا اطلاعات تماس و غیره داشته باشن!!! ممکنه رفرنس یا لینکی در اختیار بنده بذارین.احتمالا باید از همین طراحی وبلاگ شروع کنم. ممنون میشم راهنمایی کنید.

 8. سلام. خسته نباشید. در مورد امنیت فایل های صوتی و تصویری هم ممکنه مطلبی بذارید؟
  راستش من تو فکر تولید فایل ویدئویی و فروشگاه اینترنتی هستم. ولی میترسم عده کمی پس از خرید توسایت های دیگه یا دست به دست منتشر کنن. آیا راهی برای جلوگیری هست؟

  1. سلام میتونید لوگو یا واترمارک خودتون رو بذارید سرتاسر ویدئو. فایل صوتی هم در زمان های خاصی پیام تبلیغاتی خودتون رو بذارید اما باز هم میتوان این روش ها رو دور زد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا
بستن