بررسی جامعنرم افزار

چگونه پروژه های ترجمه را با SDL Trados Studio مدیریت کنیم؟

اگر از آن دسته کاربرانی باشید که علاقمند به حرفه ای تر کردن روند کارها  پروژه هایتان داشته باشید با اطمینان صددرصدی می توانم خدمت تان عرض کنم که در کلیه زمینه ها می توان با استفاده از ابزارهایی این روند را طی نمود.در این مطلب نحوه استفاده از یک نرم افزار مدیریت پروژه های ترجمه را در جهت پیشبرد سریعتر پروژه های ترجمه خدمت تان توضیح خواهم داد.ابزارهای هوش مصنوعی چه در قالب نرم افزار و چه در قالب سخت افزار چند سالیست که تعدادشان روبه فزونی عجیبی گذاشته،نمونه این ابزارها که می توانند در مقیاس بین المللی از آنها استفاده کنید مربوط به حوزه زبان و ترجمه یک زبان به دیگر زبان های موجود می باشد که یکی از مهم ترین و بزرگترین این پروژه ها، ابزار google translate می باشد فکر نمی کنم کاربری وجود داشته باشد که برای یکبار هم شده به صورت مستقیم یا غیر مستقیم با استفاده از سایت یا API این سرویس در قالب اپلیکیشن ها و سرویس های مختلف با آن برخورد نکرده باشد.

در این نوشته قصد تعریف و تمجید از ابزار مترجم گوگل را ندارم اما نام نرم افزاری که در عنوان این مطلب مشاهده می کنید پا را فراتر از گوگل گذاشته و با کمک هوش انسانی توانسته بر مشکلاتی که ابزارهایی مانند google translate  دارند غلبه کند که یکی از عمده ترین مشکلات ترجمه ماشینی تکه تکه بودن ترجمه ها و رعایت نکردن نگارش زبان فارسی روان و سلیس نبودن متن های ترجمه شده توسط الگوریتم هوش مصنوعی گوگل می باشد که در اکثر موارد نتیجه خوبی ارائه نخواهد اما نرم افزار حرفه ای SDL TRADOS STUDIO با استفاده از حافظه ترجمه کامپیوتری این مشکل را حل کرده است.

چگونه با نرم افزار SDL TRADOS STUDIO کار کنیم؟

از مهم ترین استفاده های ترادوس می توان به مدیریت پروژه های ترجمه نام برد این ابزار کاری به بزرگ یا کوچک بودن ،انگلیسی یا آلمانی بودن زبان فایل مبدا یا حتی مقصد شما ندارد فقط کافیست فایل مبدا را در فرمت های PDF-DOCX-DOX-HTMLو…. دیگر فرمت های رایج سیستم کامپیوتری به آن بدهید و پس از پردازش اولیه در نهایت کل فایل را به واحدهای کوچکتری به نام سِگمنت تقسیم کرده و برایتان همه چیز را آماده می کند،در این مرحله تنها کاری که باید انجام دهید این است که ترجمه فایل را مثل هر مترجم دیگری شروع کنید اما در نرم افزار ترادوس!

ترادوس از همان اولین لحظه تایپ شروع به ضبط نمودن کلمات تایپ شده توسط شما در حافظه ماشینی خود می کند و به همین شکل که به جلو می روید در هر سگمنتی که به جملات شبیه بخش های بالاتر برخورد کند ترجمه قبلی شما را به خودتان پیشنهاد می کند میزان شباهت ساختار جمله قبلی  را با هوش مصنوعی خود می سنجد و عبارت ترجمه شده را نمایش می دهد اگر دوست داشتید می توانید از همان ترجمه قبلی خود با یک دکمه استفاده کنید اگر هم دوست نداشتید می توانید ترجمه جدید را وارد نمایید.

در این روش شما نیازی به ترجمه تکراری بخش هایی که مشابه هم هستند ندارید،علاوه بر این متن شما از ترجمه یکدست تری برخوردار خواهد بود و به علل مختلف از یک بخش شبیه هم چند ترجمه متفاوت در پروژه خود نخواهید داشت.با این شیوه از اتلاف زمان،انرژی،هزینه خود جلوگیری به عمل آوردید.

پس به صورت خلاصه متوجه شدید که حافظه ترجمه کامیپوتر چیست و چگونه کار می کند و با چه روشی باعث راحتی کار شما در پروژه های ترجمه می گردد.در مورد نحوه کار و مزایای استفاده از نرم افزار SDL Trados Studio در پست های مختلف به اندازه کافی خواهم نوشت چون به تازگی با آن آشنا شده ام حسابی ذوق زده هستم و فعلا در حال تکمیل کردن پروژه های تعریف شده در نرم افزار ترادوس هستم تا دایره واژگان این نرم افزار بیش از پیش گردد.

چندوقتیست که درگیر پروژه های ترجمه مرتبط با رشته مقطع کارشناسی ارشدم شده ام از این رو طبیعتا به جملاتی برخورد می کنم که تکرار در آن زیاد است ، به دنبال راهی بودم تا بتوانم مشکل ترجمه چندگانه از یک جمله یا عبارت را برطرف کنم و به بهترین راه حل ممکن در این زمینه رسیدم، نکته جالب در مورد نرم افزارهای مدیریت پروژه های ترجمه این است که به مرور زمان دیتابیس واژگان و جملات آنها بزرگ می شود و حتی می توان از دیتابیس افراد دیگر که آن را به اشتراک گذاشته اند در نرم افزار ترادوس استفاده کرد آن هم ترجمه کاملا انسانی،با این روش نگرانی در خصوص روان نبودن متن ترجمه شده ندارم از طرفی سرویس ترجمه گوگل در موارد زیادی پیش آمده که در برابر لغات تخصصی یک رشته خاص ناتوان است و هنوز جای زیادی برای پیشرفت دارد البته از حق نگذریم که به نسبت سال های گذشته بسیار پیشرفت قابل توجهی دارد این نکته را هم از یاد نبریم که نرم افزارهایی مانند SDL Trados Studio صرفا مترجم نیستند بلکه کمک مترجم هستند یعنی با استفاده از دانش ذهنی شما دیتابیس شان قوی تر می شود و نباید از آن انتظار داشته باشیم که به صورت خودکار یک فایل بدهیم و چند لحظه بعد فایل ترجمه شده را آماده تحویل مان دهد!!

برای اینکه نرم افزار SDL Trados Studio  قویتر عمل کند باید چه کار کنیم؟؟

پاسخ این سوال خیلی ساده است فقط کافیست که اگر در یک یا چند رشته ای که فعالیت می کنید پروژه هایتان را به آن بسپارید به مرور نرم افزار در همان رشته خاص تخصص پیدا می کند و به سادگی جملات مشابه را تشخیص می دهد و به این ترتیب می توانید پروژه هایتان را حرفه ای تر انجام دهید.

برای مثال بنده در رشته تخصصی خودم یعنی انفورماتیک پزشکی پروژه هایی به نرم افزار ترادوس داده ام و در حال تکمیل سگمنت های تعیین شده می باشم به این صورت در آینده نزدیک می توانم دیتابیس خود را با بقیه دوستان علاقمند به این رشته به اشتراک بگذارم و به همین ترتیب این دیتابیس غنی تر شود.

قابلیتی که در این نرم افزار برایم از بقیه قابلیت های آن جالب تر بود پشتیبانی کامل این نرم افزار از زبان فارسی بود که در کمتر نرم افزار بین المللی دیده بودم که به این خوبی از پس این کار بربیاید و خوشحالم که لااقل در این مورد ما را جزء آمار به حساب آورده اند!! و نکته جالب تر این است که به راحتی می توانید پروژه هایی که قبلا در نرم افزار WORD ترجمه کرده اید را وارد این نرم افزار کنید تا دیتابیس تان تکمیل تر از قبل شود برای مثال بنده نسخه انگلیسی کتاب زندگینامه ایلان ماسک را وارد این نرم افزار کردم و سپس نسخه فارسی که در دیجی کالا ترجمه شده بود را هم وارد کردم و به این ترتیب نرم افزار به صورت خودکار واحدها را به یکدیگر چسباند و هر سگمنت از مبدا را جلوی بخش ترجمه شده آن در مقصد گذاشت البته این بخش ممکن است دچار ایراداتی باشد، مثلا ممکن است مترجم بخش هایی از متن اصلی را سانسور کرده باشد یا اصلا ترجمه نکرده باشد یا تحت الفظی ترجمه کرده باشد که البته در این کتاب به وفور با آن برخورد کردم مخصوصا برخی از بخش های میانی کتاب که در زمان ترجمه به صورت کامل حذف شده اند.

البته کاری که بنده در مورد این کتاب انجام دادم فایده چندانی در تکمیل شدن دیتابیسم ندارد چرا؟ چون اولا در یک رشته دیگر فعالیت می کنم و فقط زمانی برایم کاربردی خواهد بود که قصد ترجمه زندگی نامه افراد دیگر را داشته باشم ثانیا در ترجمه رمان و داستان هر مترجم می تواند به شیوه خاصی عمل کند و نمی توان یک فرمول را برای همه پیچید چون ممکن است که از یک متن چندین ترجمه متفاوت را درآورد از این رو در انتخاب حوزه کاری خود دقت بیش تری داشته باشد.البته این دیتابیس برای کلیه رشته ها و زمینه ها کاربردی خواهد زیرا دارای جملات محاوره ای زیادیست که می توان در دیگر پروژه ها از آن استفاده نمود.

فعلا برای اینکه قدرت نرم افزار SDL Trados Studio را در شناسایی لغات مشابه و مدیریت پروژه های سنگین بسنجم یک کتاب مرجع حدود 1000 صفحه ای از دانش انفورماتیک پزشکی را به آن دادم و در حال تکمیلش هستم تا ببینم به کجا خواهم رسید.

بازار کار نرم افزار ترادوس

بدون هیچ شکی برنده این بازی اشخاصی هستند که توانسته اند از شیوه های قدیمی کار دست بکشند و به کامپیوتر و ابزارهای متنوع آن روی آورده باشند یکی از مهمترین دلایلی که باعث می شود نرم افزار ترادوس را برنده بنامیم دریافت پروژه های بیشتر و افزایش سطح درآمد و در نتیجه راضی بودن مترجم از فرآیند پروژه اش می باشد زیرا همانطوری که توضیح دادم مترجم از ترجمه های تکراری بی نیاز می شود و نیازی به تایپ مجدد و صفحه بندی و قالب بندی فایل پایانی خود بر اساس درخواست مشتری مطابق با فایل مبدا ندارد چون این نرم افزار به صورت خودکار قالب بندی متون را هم انجام می دهد پس باز هم در وقت و انرژی شما صرفه جویی زیادی می شود و می توانید به پروژه های دیگرتان بپردازید.

در مورد بازار کار فرض را بر این بگذارید که ترجمه یک کتاب به شما و تعدادی از همکاران تان پیشنهاد شد و قرار بر این است که به صورت گروهی کار ترجمه را پیش ببرید و هر لحظه ببینید که چه بخش های ترجمه شده و اینکه بتوانید از حافظه ترجمه یکدیگر استفاده کنید. تنها راه حل در این موارد استفاده از نرم افزارهای مترجم یار می باشد که با استفاده از قابلیت به اشتراک گذاریشان کمک شایانی در این راه به شما و گروهتان می کنند و از طرف دیگر کارفرمایانی که به استفاده از این ابزارها روی آورده اند با شما همکاری بیشتری می کنند.

اما این موضوع که استفاده از ابزارهای کمک مترجم در چه حد و اندازه ای است هیچ آمار رسمی و دقیقی وجود ندارد  و بیشتر بر پایه حدس و گمان مراکز ترجمه و یا سایت های دانلود می باشد که چه تعداد از کاربران این ابزارها را دانلود کرده اند اما استفاده مستمر در پروژه های نامشخص می باشد.

اگر از آن دسته مترجمینی هستید که همچنان پای بند روش های قدیمی و تاریخ گذشته هستید پیشنهاد می کنم تغییر رویه دهید و به سمت استفاده از ابزارهای کمک مترجم بروید تا در گرداب پیشرفت ها غرق نشوید.

آموزش فارسی نرم افزار SDL Trados Studio

طبق معمولی همیشگی با جستجو در وب فارسی به هیچ آموزش فارسی  یا فایل ویدئویی در مورد این نرم افزار برخورد نکردم از طرفی دریغ از یک فایل خروجی نرم افزار SDL که لااقل با ساختار فایل های این نرم افزار آشنا شوم به ناچار دست به اقدام خودجوش زدم و در نهایت در قالب یک پکیج ویدئویی آموزش بخش های مختلف این نرم افزار را به همراه ترفندهایی که یاد گرفته بودم را آماده کردم که دارای کیفیت صدا و تصویر HD است در مورد کیفیت محتوایی این پکیج اگر در سلسله پست هایی که در یک جوان منتشر کردم متوجه شده اید که شخص کمال گرایی هستم به همین علت حساسیت زیادی در تهیه این پکیج داشتم طوری که برای تهیه بخش اول این پکیج 5 بار از ابتدا فیلمبرداری را شروع کردم! لازم به ذکر است که با توجه به ماهیت شغلی ام که تدریس در دانشگاه علوم پزشکی می باشد، می دانم که کاربر از یک آموزش ویدئویی چه چیزی می خواهد حوصله شنیدن داستان سرایی استاد را ندارد از این رو تمام سعی ام را کردم تا آموزشی روان و به دور از اصطلاحات پیچیده این نرم افزار تهیه کنم لذا در دقیقه اول سریعا سر اصل مطلب رفتم.

دوستانی که نیاز به فایل نصبی نرم افزار ترادوس دارند می توانند از این لینک آخرین نسخه این نرم افزار را دانلود کنند.

در صورتی که مترجم هستید و نمی دانید که مترجم یار SDL Trados Studio در انجام پروژه هایتان می تواند چه میزان تاثیرگذار باشد پیشنهاد می کنم علاوه بر این مقاله، مقاله دیگری با عنوان چرا باید از ابزارهای مدیریت پروژه ترجمه (مترجم یار) استفاده کنیم؟ را مطالعه کنید.

در صورتی که تا حدودی با ابزارهای مترجم یار آشنا هستید اما تصمیم جدی جهت یادگیری استفاده از ابزارهای نوین و انتقال پروژه های ترجمه قدیمی به قدرتمندترین نرم افزار مدیریت پروژه های ترجمه را دارید، بنده پکیج آموزش فارسی نرم افزار SDL Trados Studio را پیشنهاد می کنم.

و در صورتی که در کار کردن با نرم افزار ترادوس استودیو مشکلی ندارید اما برای به پایان رساندن سریعتر پروژه هایتان نیاز به ابزارهای تکمیلی مانند حافظه های ترجمه و دیکشنری خودپیشنهاد دهنده انگلیسی به فارسی ترادوس استودیو دارید می توانید از این محصول استفاده نمایید.

برچسب ها
نمایش بیشتر

محمد علیپور

موسس وب سایت یک جوان،مدرس دانشگاه علوم پزشکی و .... طرفدار فناوری اطلاعات و هر آن چیزی که مرتبط به کامپیوتر باشد!

نوشته های مشابه

‫15 نظرها

 1. سلام خسته نباشید. چطور میشه API نصب کردید روی نرم افزار؟ مثلا API ترگمان…

 2. سلام
  خیلی ممنون از راهنمایی هاتون
  نرم افزار واقعا عالیهو فقط چندتا سوال و اشکال واسه من پیش اومده
  1: با توجه به اینکه نرم افزار من کرک شده است، بهم اجازه دانلود پلاگین نمیده، چطور پلاگین نصب کنم؟
  2: چطور ترجمه ماشینی مثل YANDEX Translator رو بهش اضافه کنم؟

 3. سلام جناب علیپور
  من شغلم ترجمه هست ولی تا بحال با این نرم افزارها کار نکردم و همیشه به روش سنتی کار کردم. من بیشتر ترجمه هام تو حوزه ی پزشکی و سلامت هست. امکان اینکه این ترجمه هارو توی نرم افزار وارد کنم هست؟ و اینکه من هنوز پک آموزشی رو خریداری نکردم. نرم افزار من ورژن ۲۰۱۹ هست. این آموزش ها برای این ورژن قابل استفاده است؟ همینطور واژه نامه خودکار انگلیسی به فارسی اون هم برای این ورژن میشه استفاده کرد؟

  1. سلام بله امکانش هست باید با استفاده از قابلیت ترازبندی این کارو انجام بدین.
   بله کلیه اموزش ها و فایل های جانبی برای نسخه 2019 قابلا ستفاده هستن چون تغییری نکردن. واژه نامه و حافظه های ترجمه از ورژن 2014 به بالا قابل استفاده هستن.
   نگران نحوه کار با نرم افزار نباشید چون به طور کامل اموزش داده خواهد شد.

 4. سلام جناب علیپور
  از آموزش های خوب شما سپاسگزارم.
  من قبلا یکی دو فایل به صورت دستی ترجمه کردم، چطور میتونم به حافظه ترجمه نرم افزار اضافه اش کنم؟

  1. سلام ابتدا سند مبدا و مقصد رو در فایل ورد بذارید سپس با استفاده از alignment tools در ترادوس میتونید ترازبندی کنید وبه حافظه نرم افزار منتقل کنید

 5. من یه مشکل کوچیک دارم
  روی یک سیستم 2017 رو دارم
  میخوام ادامه اش رو در یک سیستم دیگه ولی با 2019 انجام بدم

  چطوری این کار رو انجام بدم که فایل هام کامل ارسال بشه

  1. سلام مشکلی نداره پروژه رو یکبار با 2019 باز کنید ادرس حافظه ترجمه و دیکشنری رو مجدد بهش معرفی کنید و انالیز کنید میتونید پروزه رو ادامه بدین

 6. سلام
  من 2019 رو دانلود کردم ولی خطای نصب میده
  چیکارش باید بکنم ؟؟؟

  یکی فایل که در پروگرام دیتا ، اکستراک میشه ، بعدش دیگه نمیتونه ادامه بده و خطا میزنه
  سه نسخه متفاوت هم از ایت های دیگه گرفتم
  همین وضعیت رو دارد

  1. سلام احتمالا فایل های ویندوز دچار مشکل شدن .پیشنهاد میکنم با نرم افزار unistaller کل ویندوز رو اسکن کنید تا فایل های مرتبط رو حذف کنه و از ابتدا شروع کنه.
   در صورتی که حل نشد فروم های ترادوس رو بچرخید.

 7. با سلام جناب علیپور من هر دو محصول خریداری کردم خیلی عالی بودن متشکر ولی متاسفانه 1. من مترجم نیستم و قصدم ترجمه مقالات و پایان نامه هایی که باس برای نوشتن پایان نامه خودم مطالعه و ترجمه کنم اما برای سریعتر شدن کارم به حافظه ترجمه هم نیاز دارم که تو این پک ها نیست و هنگام باز کردن پروژه ها ارور translation memeory farsi.mohammad رو میده اگه میشه حافظه ترجمه رو هم به اشتراک بزارین

  1. سلام برای شروع کار با پروژه ها باید ابتدا یک حافظه شخصی تعریف کنید تا امکان لود شدن داشته باشید.
   در صورتی که نیاز به حافظه ترجمه بنده دارید همچنان در حال کار روی اون هستم تا حرفه ای تر بشه که به زودی در سایت قرار میدم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا
بستن