خرید اینترنتی

تجربه خرید اینترنتی وبلاگ نویسان در فضای مجازی

​یکی از علاقمندی هایی که به شخصه در اینترنت طی سال ها استفاده از اینترنت همیشه به دنبالش بودم مطالعه تجربه خرید اینترنتی کاربران از فروشگاه های آنلاین می باشد البته ترجیح می دهم این دسته از مطالب توسط کاربران حرفه ای وب فارسی همانند وبلاگ نویسان و مدیران وب سایت ها نوشته شده باشد زیرا نوشتن یک وبلاگ نویس کجا و نوشتن یک کاربر که فقط می خواهد داد و هَوارش را سر یکی خالی کند کجا!

زمانی که برای اولین بار از فروشگاه اینترنتی p30world یک بسته حاوی ویندوز اکس پی سرویس پک ۳ خریداری کردم ذوق و شوق زیادی داشتم چون فکرش را نمی کردم پستچی بسته را مخصوص من از یک نقطه کشور تا نقطه دیگر بیارود! البته منظورم از آن زمان سال ۱۳۸۳ است .

یادش بخیر آن زمان که فروشگاه p30world و امثال شان که حرفه ای های این حوزه بودند مجموعا شاید تعدادشان به انگشتان دست نمی رسید برای خودشان دورانی داشتند خبری از این همه دردسر و کلاهبرداری با عناوین مختلف نبود،خبری از این همه فروشگاه آنلاین که هر روز به تعدادشان افزوده می شود نبود و هزاران یادش بخیر دیگر…

هیچ وقت یادم نمی رود در اولین خرید اینترنتی ام استرس زیادی بابت سالم بودن بسته از نظر محتوا داشتم و اینکه آیا اصلا ویندوزی که خریداری کرده بودم قبلا توسط کاربران دیگر نصب شده بود یا در حین نصب خطایی داده .

به هر حال قضیه اولین خرید اینترنتی بنده به خیر گذشت چون خوشبختانه آن ویندوز سالم بود و به این ترتیب خاطره خوبی از اولین خرید اینترنتی برایم به یادگار ماند اما در طی استفاده مداوم از اینترنت تجربه بد از خرید اینترنتی کم ندارم که اگر این وبلاگ را مطالعه کرده باشید می توانید به انواع و اقسام این تجربه ها دست پیدا کنید.

اما چه چیزی مسبب انتشار این پست شد؟؟

اواخر مهرماه سال 1396 در مطلبی که یکی از وبلاگ نویسان در توییتر در خصوص تجربه خریدش از یک فروشگاه اینترنتی منتشر کرده بود که در حال مطالعه آن مطلب بودم جرقه ای در ذهنم ایجاد شد که چه می شد ما در وب فارسی یک سایت یا صفحه ای داشته باشیم تا کاربران حرفه ای مثل وبلاگ نویسان و دیگر گروههای علاقمند به نوشتن اقدام به انتشار مطالبی در این خصوص و لینک دهی مستقیم به آن مطلب وجود داشته باشد تا دیگر کاربران در سریعتر زمان ممکن به تجربیات یکدیگر دسترسی داشته باشند. بعد از مطالعه آن مطلب در مورد این موضوع اقدام به جستجوی کلید واژه های زیادی کردم اما متاسفانه مطالب جامعی که از زبان یک وبلاگ نویس در خصوص تجربه خرید اینترنتی اش نوشته شده باشد پیدا نکردم.

بنده در این پروژه ای که مد نظرم هست هیچ یک از مطالب را از وبلاگ یا انجمن یا هر جای دیگری کپی نمی کنم فقط لینک مستقیم به آن مطلب می دهم تا کاربر مستقیما به آدرس مورد نظر راهنمایی شود و در صورتی که نیاز به پرسش و پاسخ بیشتر با نویسنده  آن مطلب دارد می تواند به صورت مستقیم اقدام به طرح پرسش در وبلاگ یا وب سایت نویسنده کند.

در وب گردی هایم که گهگاه ارتباط بین لینک ها در نهایت به شبکه های مجازی می رسد متاسفانه نظراتی از کاربران فارسی زبان در پایین پست ها می بینم که شک دارم کسی جرئت به زبان راندن حتی یک درصد از این نظرات را داشته باشد و در اکثر مواقع به نظراتی که این روزها در شبکه های اجتماعی پیرامون خریدهای اینترنتی و فروشگاه های آنلاین می بینم چندان اعتماد نمی کنم یکی از دلایل اصلی عدم اعتماد بنده غرض ورزی برخی از کاربران با یک گروه یا فروشگاه اینترنتی می باشد که سعی در تخریب و نقد نامنصفانه می کنند غیر از دسته اول دسته دیگری از کاربران هستند که نقد و بررسی شان را به هیچ عنوان قبول ندارم کاربرانی که در حد یک کلمه یا یک جمله کوتاه مثلا می گویند «خوب بود»«عالی است» این دسته از نظرات هیچ کمکی به نویسنده مطلبی که کلی زمان و انرژی پای نوشتن آن مطلب گذاشته نمی کند، ای کاش فروشگاه های آنلاین قابلیتی جهت ضبط صدای کاربران در بخش نظرات سایت شان طراحی می کردند تا کاربرانی که حوصله و زمان کافی جهت تایپ نظرشان ندارند از این قابلیت استفاده کنند.

به نظرم درج نظر باید حاوی نکات ارزشمند در خصوص ویژگی های ممتاز هر محصول باشد برای مثال در خرید اینترنتی گوشی هوشمند اینکه یک گوشی دارای چراغ اعلام هشدار یا همان نوتیفیکیشن باشد یا نباشد ممکن است برای درصد زیادی از کاربران مهم نباشد اما برای بنده خیلی مهم است که این قابلیت در گوشی ام موجود باشد و این نکته ایست که اکثر فروشگاه های اینترنتی از درج آن در صفحه مشخصات فنی محصول امتناع می کنند اما یک کاربر می تواند پس از خرید این محصول با جزئیات کامل این موارد را در قالب یک نظر تخصصی منتشر کند و مثلا بگوید که چراغ هشدار در چه زمان هایی به چه رنگ هایی درمی آید، فروشگاه هم برای این دسته از کاربران در جهت تشویق کردن کاربران امتیازاتی را قائل شود مثلا در صورت درج یک نظر تخصصی فلان کلمه ای فلان مبلغ به اعتبار کاربر در فروشگاه افزوده شود تا هم این کاربر از این امتیاز استفاده کند و هم افراد دیگر که مایل به خرید آن محصول هستند از نظر منتشر شده توسط این کاربر استفاده کند.

اما چرا نقد و بررسی وبلاگ نویسان را بیشتر از کاربران عادی قبول دارم: نوشتن یک مطلب نقد و بررسی از محصول یا کالایی که در اینترنت خریداری شده است نیاز به تخصص و دور از هر گونه کینه و غرض ورزی دارد که به نظرم وبلاگ نویسان می توانند این مهم را به ثمر برسانند.

نکته دیگری که در نوشتن پست های نقد  وبررسی مهم است، نحوه به کارگیری شخص نویسنده از عبارات و کلمه هایی است که می تواند اعتبار یک برند را خدشه دار کند و یا باعث عدم اعتماد کاربران به آن برند شود و در نتیجه برند را به مرور زمان محکوم به مرگ می کنیم.وبلاگ نویس می تواند با استفاده از اسناد و مدارک مربوط به خرید انجام شده موضوع را به خوبی شرح دهد و از بروز هر گونه سوء تفاهم و ایجاد مشکلات قانونی برای خود پرهیز کند.

وبلاگ نویسی که در یک مکان ثابت می نویسد همیشه فرصت آپدیت کردن پست خود را دارد و می تواند نظری که در مطلب خود در مورد فروشگاه یا کالا داده را به روزرسانی کند یا اینکه از مراحل رویه های برگشت کالا که با آن در صورت ایراد داشتن کالا درگیر می شود هم بنویسد و در نتیجه یک مطلب پربار را تحویل کاربران دهد.

نوشتن پست های نقد و بررسی در شبکه های اجتماعی مثل تلگرام و اینستاگرام و… دردی از شخصی دوا نمی کند چون اولا این مطالب در گوگل و سایر موتورهای جستجوگر ایندکس نمی شوند در نتیجه حجم عظیمی از افرادی که نیاز به آن مطلب دارند امکان دسترسی و مطالعه مطلب مورد نظر برایشان وجود ندارد.

ثانیا این دسته از شبکه های اجتماعی به علت ساختار خاصی که دارند نمی توانند پست های این چنینی را همیشه در معرض دید خوانندگان خود قرار دهند و با انتشار مطالب جدید آن مطلب در زیر کوهی ازا طلاعات مدفون می شود.

از طرف دیگر کاربرانی که با غرض ورزی به یک برند خاص قصد تخریب آن را دارند به راحتی می توانند در شبکه های اجتماعی بدون اینکه هیچ ردی از خود برجای بگذارند اقدام به نشر اکاذیب و مطالب خلاف واقع کنند کاری که هیچ وبلاگ نویس معتبری نیاز به انجام چنین کاری نمی بیند چون در وهله اول باید پاسخگوی مطلب منتشر شده در وبلاگ یا وب سایتش باشد و در وهله دوم با این کار اعتبار خود و وب سایت یا وبلاگش را زیر سوال می برد.

اینکه روابط عمومی فروشگاه های آنلاین چه کار می کند کاری ندارم اما زمانی که یک کاربر از خرید خود ناراضی است می تواند این نارضایتی را به کاربران دیگر منتقل کند و اینجاست که این واحد می تواند وارد عمل شود و با پیگیری موضوع می تواند مطلبی با عنوان جوابیه را منتشر کند تا ذهن دیگر کاربران نسبت به فروشگاه منفی نشود با این شیوه این واحدها می توانند اعتبار برند یا فروشگاه خود را دوچندان کنند.

با همه این تفاسیر به هدف اصلی انتشار این پست برمی گردم به شخصه دوست داشتم که سایت یا مرجعی باشد تا کاربران امکان انتشار تجربیات خود را از خریدهای اینترنتی در آن داشته باشند کاری که سرویس شکایت یار در سال ۹۵ تا حدودی آن را انجام داد اما با شکایت های قضایی برندها به ناچار کسب و کار خود را تعطیل کرد قدم گذاشتن در این راه بسیار سخت است و هر سرویس یا استارت آپی از عهده انجام این کار برنمی آید لذا بنده بنا به فراخور جستجوهایی که در مدت انتشار این پست انجام داده ام تعدادی از پست های مرتبط با تجربیات خرید اینترنتی که وبلاگ نویسان وبلاگستان فارسی اقدام به انتشار آنها در وبلاگ خود یا شبکه های به اشتراک گذاری محتوا مانند ویرگول طی یک یا دوسال اخیر کرده اند را خدمت شما معرفی می کنم تا قبل از خرید از فروشگاه های اینترنتی از تجربیات باارزش این افراد استفاده کنید.

در صورتی که شما هم در وبلاگ یا وب سایت خود چنین تجربه ای را منتشر کرده اید لینک مطلب را در بخش نظرات بفرستید تا این پست به مطلب شما لینک گردد تا یک پست جامع در این خصوص داشته باشیم.

اگر وبلاگ یا وب سایت ندارید و علاقه به نوشتن تجربیات خود از خریدهای اینترنتی یا هر موضوع دیگری دارید می توانید از سرویس ویرگول برای این منظور استفاده کنید. ویرگول کاملا رایگان و حرفه ای طراحی شده است.

رفع مسئولیت: هدف از انتشار چنین پست هایی به هیچ عنوان تخریب یا نشر اکاذیب علیه فروشگاه ها یا برندها نمی باشد و در خصوص صحت و سقم مطالب منتشر شده هیچ گونه مسئولیتی به عهده نمی گیرد، هدف یک جوان از جمع آوری این لینک ها افزایش سطح آگاهی کاربران از سطح کمی و کیفی فروشگاه ها و عملکردشان می باشد. شخصی که این مطالب را منتشر می کند می تواند در بخش هایی از نوشته خود پیشنهاداتی جهت بهبود عملکرد و رفع مشکلات ایجاد شده به فروشگاه ها ارائه کند.

فردی که زمان و انرژی خود را جهت انتشار این پست ها می گذارد با این دید که برای برند و کسب و کار ایرانی ارزش قائل می شود اقدام به انتشار این پست ها می کند لطفا با درج نظرات تند و توهین آمیز این انرژی را از وبلاگ نویسان خود نگیریم زیرا هدف همه ما ارتقا سطح خدمات فروشگاه های آنلاین و در نهایت ارتقا فرهنگ کسب و کار آنلاین ایرانی می باشد.

فروشگاه آشپزی آسان با ایزی پز:

تجربه آرمان طاهریان عزیز از فروشگاه ایزی پز

فروشگاه آفتابگردان:

تجربه یک جوان از خرید اینترنتی در فروشگاه آفتابگردان

برچسب ها
نمایش بیشتر

محمد علیپور

موسس وب سایت یک جوان،مدرس دانشگاه علوم پزشکی و .... طرفدار فناوری اطلاعات و هر آن چیزی که مرتبط به کامپیوتر باشد!

‫9 نظرها

 1. با درود تجربه خرید من از سایت زیبا مد که یک دیگ زودپز دیجیتالی با اسم فیکه جنرال ژاپن عرضه میشه و در اصل چینی و روی زودپز هم نشانه ای از کشور سازنده نیست با ادعای گارانتی دوساله
  پس از دریافت زودپز بعنوان زود پز قابل استفاده نیست و سوپاپ کار نمیکنه و با اطلاع به فروشنده گفت با هزینه خودت بفرست تا برات تعمیر کنیم.
  درکل عدم رضایت از خرید ۱۲۰۰۰۰۰ تومنی با ترفند های ناسالم خرید از این سایت رو توصیه نمیکنم

 2. این خیلی خوبه که در مورد خرید اینترنتی تجربیات خودمون رو به اشتراک بذاریم و با حرفهای شما هم موافقم. به نظر من سرویس ویرگول خیلی مورد جالبی هست که بتونیم این تجربیات رو به اشتراک بذاریم و من خودم چند مدتی هست که با این سرویس کار می کنم و ازش راضیم

 3. من یکی دو بار از دی جی کالا خرید کردم متاسفانه جنس رو گرون میدن ولی خب نحوه از نحوه ارسالشون راضیم

 4. با سلام.
  می خواستم تجربه شخصی خریدم به واسطه وبسایت کشینه را بیان کنم.
  قبل از ورود به فروشگاه مقصدم وارد کشینه شدم و ثبت نام کردم، بعد وارد لینک فروشگاه مقصدم شدم و خرید خودمو روی وبسایت مقصد انجام دادم. کمتر از 24 ساعت بعد 10% از مبلغ خریدم اومد تو حساب کشینم و منم انتقال دادم به حساب بانکیم.
  چندین تا از دوستامو هم عضو کشینه کردم و 8 هزار تومان بابت هرکدوم از اونا گرفتم.
  شمام می تونین رو این لینک کلیک کنید تا روی خریدهاتون پول پس بگیرین.

  https://cashineh.com/#/r/133

 5. سلام میخواستم تجربه خریدم از maxxiraرو به اشتراک بزارم یه مانتو برای عقدم انتخاب کرده بودم 800 تومان ک بعد از چند روز پیام تخفیف 50 درصد دریافت کردم و خواستم سفارش بزارم ک گفتند مانتو عقد نداریم الان…با ای دی دوستم پیام دادیم و گفتند همون کاری ک میخوامو دارند و 800 تومن هست که من پیام تخفیف رو فرستادم براشون و گفتند ک متاسفن برام!!!!!!دزدی علنی و خر فرض کردن مردم بزرگترین توهین به بشریته به نظر من….خوب کسی مجبورتون نکرده تخفیف بزنید ک بعد بگید نداریم اون محصول رو وباقی داستان ها….مقصر کیه حالا قضاوت با شما و برای چه کسی باید متاسف بود؟!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا
بستن