بررسی جامعکتاب

بررسی کتاب کدنویس تمیز و انتظاراتی که از آن داشتم

مطالعه کتب مختلف در هر زمینه ای که باشد لذت بخش است اما بیشترین علاقه ام با اینکه شاید چندان به رسته شغلی ام ارتباط چندانی نداشته باشد کتب مرتبط با برنامه نویسی و کامپیوتر می باشد که سعی می کنم اگر کتاب خوبی در این زمینه دیدم حتما تهیه اش کنم اما با توجه به ایده آل گرا بودن شدیدم متاسفانه در زمینه محتوا و کاربردی بودن کتاب حساسیت زیادی دارم و هر کتابی نمی تواند جوابگوی خواسته هایم باشد.در این نوشتار با بررسی ساده کتاب کدنویس تمیز و توضیحاتی در خصوص محتوای این کتاب که چندی پیش تهیه اش کردم در خدمت تان هستم.
در ابتدا اجازه دهید دلیل خرید و مطالعه این کتاب را خدمت تان عرض کنم،چند وقتیست که درگیر مدیریت دو پروژه نرم افزاری تحت ویندوز و احتمالا در آینده تهیه نسخه آنلاین از این نرم افزارها هستم که طبیعتا باید با برنامه نویس و فریلنسرهای زیادی مصاحبه می کردم و یا در زمان عقد قرارداد مواردی که مهم تر بودند را از همین ابتدا تکلیف شان توسط دو طرف مشخص شده باشد اما طبق معمول همیشه در وب فارسی مطلب جامعی در خصوص نحوه عقد قرارداد بین کارفرما و فریلنسر و نکاتی که در بستن قراردادهای نرم افزاری باید بیشتر مورد توجه طرفین قرار گیرد علی رغم جستجوهای فراوان پیدا نکردم و هر چیزی که بود تکرار مکررات بود.

از این رو تصمیم گرفتم که کتاب کدنویس تمیز را که از در وبگردی های شبانه ام به صورت اتفاقی در وبلاگ پارس کدرز رپورتاژی از آن دیده بودم را خریداری و مطالعه کنم زمانی که برای اولین بار با آن آشنا شدم کتاب در مراحل پیش فروش بود و طبیعتا قیمت مناسب به همراه تخفیف در هزینه اولیه و نداشتن هزینه پستی که همین دو موضوع باعث شد به فکر خریداری کتاب کدنویس تمیز بیفتم.

پس از قیمت و البته عنوان جذاب کتاب، خلاصه سه بخش از کتاب را که در سایت پیش فروش قرار داده بودند را مطالعه کردم بخاطر قرار دادن نمونه مکالمه های بین کارفرما و فریلنسر در خصوص ویژگی های درخواستی طرفین جذب آن شدم و آن دو بخش دقیقا همان چیزی بود که بنده به آن نیاز داشتم چون من هم باید به صورت دورکاری با فریلنسرها ارتباط برقرار می کردم و منظورم را از نظر نحوه طراحی و عملکرد بخش های مختلف نرم افزار به برنامه نویس ها می رساندم،اگر تابحال تجربه انجام پروژه های این چنینی را ندارید باید بدانید که مثلا برای اینکه برنامه نویستان یک ویژگی خاصی را در یک فرم پیاده سازی کند باید حتما منظورتان را دقیقا به وی بگویید که به چه صورتی کار کند و یا اینکه حداقل یک نمونه کار انجام شده را به برنامه نویس تان نشان دهید تا دقیقا متوجه منظورتان شود بارها پیش آمده که بنده یک چیز می خواستم و برنامه نویس چیز دیگری تحویل داده چرا؟ چون ایراد کار در نحوه برقراری ارتباط بین طرفین بود که در پروژه های فریلنسری سنگین این مشکلات بیشتر به چشم می آید.

راستش را بخواهید بعد از مطالعه آن سه بخش احساس خوبی نداشتم و از این موضوع که موارد مورد نظرم را کامل پوشش داده یا نه شک داشتم که در نهایت با پشتیبانی سایت ارتباط برقرار کردم که در سریعترین زمان ممکن پاسخ سوالم را با روراستی و صداقت دادند و اعلام کردند که موارد مورد نیاز بنده به آن شکلی که مدنظرم بود پوشش داده نشده است اما با این وجود با توجه به ناچیز بودن هزینه خرید،اقدام به ثبت سفارش کردم.

اما به نظرم ایراد کارم اینجا بود که با مطالعه سه بخش از یک کتاب که هیچ گونه ترجمه دیگری از آن در بازار وجود ندارد اقدام به تهیه آن کردم و با توجه به اینکه کتاب در مرحله پیش فروشش بود طبیعتا کسی هم از محتوای کتاب و کتاب کیفیت آن اطلاعی نداشت.

در این کتاب مواردی مانند کارکردن بیش از حد توان برنامه نویس و قول دادن های بی مورد،غرق شدن زیاد در کار به همراه مثال هایی از زندگی شخصی نویسنده که خودشان یکی از قدیمی های حوزه برنامه نویسی هستند،نحوه برخورد با اعضای گروه توسط مثال ها و رفتارهایی که کاملا غربی هستند اشاره شده که حداقل برای بنده نکته جدید و جالب توجهی را به همراه نداشت و برای بنده کاملا خواب آورد و کسل کننده بود اما ممکن است برای یک برنامه نویس نکات خوبی بشود از این توضیحات درآورد.(اگر چنین هست در نظرات اطلاع دهید)

انتظار دیگری که از این کتاب داشتم این بود که حداقل دغدغه های برنامه نویسان را بصورت کامل تر پوشش بدهد تا با مطالعه این کتاب راه چاره ای برای مشکلات خود پیدا کنند.

اما از حق نگذریم که مواردی مثل بیشتر کردن قدرت نه گفتن در مواقعی که سرتان شلوغ است یا زمان کافی جهت تحویل پروژه ندارید به نظرم کاربردی بودند که البته باز هم با یک جستجوی ساده در وب می توان به همه اینها رسید و نیازی به صرف زمان و هزینه جهت انتظار رسیدن کتاب به دست تان نخواهد بود البته بنده کتاب را در پیش فروش آن تهیه کردم و ایراد خاصی به ترجمه کتاب و مترجمین آن نمی گیرم اما این کتاب به درد بنده و امثال بنده که می خواهند برای مدیریت پروژه ها و ارتباط با فریلنسرها مختلف اطلاعاتی کسب کنند به هیچ عنوان مناسب نیست و همان بهتر که مطالب پراکنده وب سایت ها را در این زمینه مطالعه کنند.

زمانی که کتاب دستم رسید در یک روز کامل مطالعه کتاب را به پایان رساندم و تصمیم به مشاهده پروفایل دو مترجم این کتاب گرفتم نکته عجیبی که در پروفایل اینستاگرام هر دو مترجم این کتاب به چشم می خورد خصوصی بودن پروفایلشان است که با توجه به اینکه این دو عزیز توسط این کتاب به چهره شناخته شده ای تبدیل می شوند بهتر است برای ارتباط متقابل با خوانندگان در این زمینه اقدام به ایجاد یک پروفایل مجازی برای خود کنند.

و نکته عجیب تر در زمینه پروفایل لینکداین آقای مسعودی است که به نظر می رسد اصلا وجود نداشته یا به تازگی حذف شده. به نظرم در این زمینه کمی دقت بیشتر لازم است زیرا با توجه به بسته بودن فیس بوک و توییتر بهتر است پروفایل شبکه هایی که در حال حاضر در کشورمان مشکلی ندارند بیشتر مورد توجه اشخاص قرار بگیرند.

پیشنهاداتی برای مترجمین:

ای کاش بخش های بیشتری از مکالمه بین کارفرما و برنامه نویس را در قالب گفتگوهایی در کتاب ذکر می شد تا کاربردی تر از قبل شود البته با توجه به اینکه این اثر ترجمه یک اثر خارجیست انتظار به جایی نیست احتمالا ساختار نوشتن این کتاب به همین صورت بوده که به این شکل ترجمه شده است.

به نظرم دو مترجم عزیز این کتاب می توانستند به راحتی با اضافه کردن بخشی دیگر به کتاب به صورت اختصاصی تجربیات خود را در قالب بخش پیوست یا ضمیمه ارائه کنند.

حتی این دو عزیز می توانند در آینده با عنوان دیگری، کتابی مختص بازار کشورمان و وضعیت برنامه نویسان ایرانی منتشر کنند که به همراه ارائه راه حل های متفاوت جهت برطرف نمودن یا جلوگیری از وقوع مشکلات احتمالی که ممکن است در حین انجام و مدیریت پروژه های برنامه نویسی طرفین با آن ها مواجه شوند. وجود چنین مرجعی در وب فارسی کاملا احساس می شود.

درخواست از شما:

در صورتی که کتاب یا مقاله ای می شناسید که در زمینه نحوه برقراری ارتباط بین کارفرما و پیمانکار باشد لطفا از معرفی آن دریغ نکنید.

تصویر شاخص این مطلب از سایت zerobook گرفته شده است.

موفق و موید باشید.

ارادتمند شما یک جوان

برچسب ها
نمایش بیشتر

محمد علیپور

موسس وب سایت یک جوان،مدرس دانشگاه علوم پزشکی و .... طرفدار فناوری اطلاعات و هر آن چیزی که مرتبط به کامپیوتر باشد!

نوشته های مشابه

‫4 نظرها

 1. متاسفانه برخی ترجمه ها همینطورن، ما یه سایتی داشتیم که کارمون مثل خیلی های دیگه ترجمه مقاله های خارجی به فارسی بود و چقدر مشکل داشتیم سر اینکه فارغ التحصیلهای دانشگاه حتی با تخصص ترجمه مطلب رو نمیرسوندن و گاهی برعکس متوجه مفهوم میشدن

 2. سلام 🙂

  بنظر من باید از اول به خودتون نه می‌گفتید و نمی‌خریدید :)) این چیزیه که من به خودم می‌گم وقتی که بامیلو و دی‌جی با قیمت‌هاشون من رو برای خرید آماده می‌کنن و من نیاز ندارم.
  این کتاب ترجمس و می‌تونستید نظرات مردم رو در آمازون ببینید یا محتوای انگلیسی رو ببینید.

  و خب خود خوب بینی شما بزرگواران مدیر هم خیلی در شما نماد داره :)‌ ما هم که همیشه کارگر و کودکش :p (ناراحت نشید ها برای بامزگی گفتم)
  پاینده باشید

  1. سلام خدمت شما.
   بیشتر بخاطر سه بخش نمونه خریداری کردم چون اگر کل کتاب به او نصورت بود برای بنده بسیار باارزش بود.
   متاسفانه امازون رو بررسی نکردم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا
بستن