بررسی جامعتکنولوژینرم افزار

چگونه تبلیغات اینترنتی را از مرورگرهای تحت ویندوز و اندروید و آیفون حذف کنیم؟ قسمت دوم

اگر جز آن دسته از کاربرانی باشید که در گذر زمان زندگی و شغل تان وابسته اینترنت شده حتما متوجه تبلیغات چشمک زنی شده اید که به صورت تصاعدی در وب سایت ها و گوشی های همراه تان در حال اضافه شدن می باشند، خوب حتما با خود فکر کرده اید که آیا امکان جلوگیری از نمایش این تبلیغات وجود دارد یا خیر؟

در اواخر سال 1393 مطلبی در خصوص نحوه حذف تبلیغات و نوشتن لیست قواعد برای افزونه AdBlock Plus منتشر کرده بودم که در این لینک می توانید آن پست را مطالعه نمایید.

از آن زمان تاکنون سایت های فارسی زبان دارای پیشرفت قابل توجهی در نحوه نمایش تبلیغات شده اند از طرفی افزایش روزافزون استفاده از گوشی های هوشمند باعث شده تا این گجت ها بستر مناسبی برای نمایش تبلیغات به کاربران باشد که در ادامه همین پیشرفت ها پلتفرم های سفارش و نمایش تبلیغات متعددی در وب فارسی شروع به کار کرده اند.

مدیران وب سایت ها برای پوشش هزینه های سایت و کسب و کارشان اقدام به دریافت و نمایش تبلیغات متنوعی از طریق پلتفرم های تبلیغاتی کرده اند که در مواردی باعث اذیت و آزار کاربران می شود، لیستی که 4 سال پیش تهیه کرده بودم با توجه به موارد فوق که عرض شد در حال حاضر نیازمند به روزرسانی و تغییرات بنیادی می باشد از این رو از ابتدای زمستان سال 96 شروع به بررسی مجدد لیست قبلی و لیست های موجود در وب فارسی که آن موقع فقط یک لیست وجود داشت اما در حال حاضر غیر از لیست بنده سه لیست دیگر هم برای افزونه های مختلف جهت مسدود نمودن تبلیغات وجود دارند اما با بررسی هایی که روی هر کدام انجام دادم به این موضوع پی بردم که در موارد زیادی دستورات موجود در این فیلترها اثر همپوشانی روی هم دارند و نتیجه معکوس در حذف تبلیغات دارند که منجر به حذف یا غیرفعال شدن قابلیتهایی مانند باکس های جستجو،بخش کاربری،غیرفعال شدن کلیک روی لینک های داخلی و …. شده که در لیست جدید تمام این موارد جز به جز بررسی و برطرف شده است.

با فیلتر مسدودکننده تبلیغات بدون هیچ هزینه اضافی 2 برابر در روز بیشتر به گشت و گذار در اینترنت بپردازید و چند برابر بیشتر از هر کس دیگر در مصرف ترافیک اینترنت خود صرفه جویی کنید.

اگر مطلب قبلی در همین زمینه را مطالعه کرده باشید متوجه شده اید که لیست قبلی بر اساس نسخه قدیمی نرم افزار فایرفاکس و افزونه Adblock نوشته شده که با توجه به تغییرات زیرساختی نرم افزار فایرفاکس در اواخر سال ۲۰۱۷ و بازنویسی مجدد افزونه فوق الذکر که منجر به حذف بسیاری از قابلیت های کاربردی آن شده تصمیم به استفاده از افزونه دیگری گرفتم و به طبع این تغییرات، کل لیست قبلی از ابتدا بازنویسی شده و کلیه سایت های موجود در لیست قبلی مجدد بررسی و هر کدام که از دسترس خارج شده بودند حذف شدند.

لازم به ذکر است که لیست تهیه شده برای افزونه Adblock Plus هم کاربرد دارد و با توجه به اینکه با هر کدام راحت هستید می توانید از بین دو افزونه فوق یکی را انتخاب کنید.

از طرفی کاربرانی که در حال استفاده از گوگل کروم یا سایر مرورگرهای مبتنی بر ویندوز و اندروید هستند می توانند از لیست جدید استفاده کنند چرا که طبق بررسی هایی که از یک سال پیش تاکنون روی بازدیدکنندگان وب سایت یک جوان انجام دادم نیمی از بازدیدکنندگان از طریق گوشی های هوشمند به سایت مراجعه می کنند از این رو اقدام به سازگاری فایل جدید با این دسته از گجت های هوشمند نمودم.

در ابتدا خدمت تان عرض کنم که این لیست به 8 بخش مختلف تقسیم شده که کدهای نوشته شده در هر بخش کاملا متفاوت از دیگر بخش ها می باشند و هیچ همپوشانی با یکدیگر ندارند تا اختلالی در نمایش عناصر مختلف وب سایت ها ایجاد نکنند.

در لیست جدید تمام سعی ام در ساده سازی و حرفه ای نوشته شدن کدها بود، برای مثال با حذف بیش از 50 سایت از لیست قبلی و استفاده از یک قطعه کد توانستیم کلیه تبلیغات این 50 سایت را حذف کنیم که این کار تاثیر شگرفی در لود سریعتر سایت توسط مرورگرها و کمتر مصرف شدن باطری گوشی های هوشمند می شود،از این رو با قاطعیت کامل می توانیم این ادعا را داشته باشیم که در حال حاضر این لیست کامل ترین لیست فیلتر مسدود کننده تبلیغات در وب فارسی می باشد.

عنوانی که برای این فیلتر در نظر گرفتم Persian Advertisement Filter می باشد.

قبل از اینکه به توضیح هر بخش از فیلترها بروم جهت دانلود آخرین نسخه از افزونه Adguard AdBlocker به لینک های معرفی شده مراجعه کنید.

دانلود نسخه ویندوز

دانلود نسخه مک

دانلود نسخه آیفون و آیپد

دانلود نسخه اندروید

دانلود نسخه مرورگرهای اینترنتی

نسخه اندروید این اپلیکیشن به روت بودن گوشی نیازی ندارد به دلیل اینکه با ساخت تونلی بین گوشی و سرورهای خود اقدام به مسدود نمودن تبلیغات می کند لذا کلیه کاربران می توانند بدون مشکل و دستکاری در گوشی از قابلیت های این نرم افزار استفاده کنند.جهت دانلود نسخه مرورگر در صفحه باز شده با کلیک روی آیکون هر مرورگر به صفحه دانلود همان مرورگر راهنمایی می شوید که امکان دانلود و افزودن Adguard را خواهید داشت.

پس از ورود به لینک مورد نظر روی دکمه سبز رنگ دانلود کلیک تا عملیات دانلود شروع شود.نحوه نصب و راه اندازی همانند سایر نرم افزارهای ویندوزی و اندرویدی می باشد و نکته خاصی ندارد.

مسدودکننده تبلیغات ویندوز
مسدودکننده تبلیغات ویندوز

نکته: کاربرانی که از افزونه های مشابه مانند adblock plus-uBlock Origin-AdBlocker Ultimate  استفاده می کنند امکان استفاده از این لیست را دارند اما پیشنهاد بنده استفاده از افزونه Adguard می باشد چرا که دارای نسخه های متعدد برای پلتفرم های مختلف می باشد از این رو کامل ترین افزونه در این زمینه می باشد.

بخش اول: قوانین مسدود کننده عمومی

در ابتدای این لیست دستوراتی نوشتیم تا امکان استفاده از آن برای حذف آگهی و تبلیغات از کل وب فارسی مهیا باشد. مثالی که در خصوص حذف تبلیغات 50 وب سایت با یک قطعه کد زدم مربوط به همین بخش می باشد و کد مر بوطه در این قسمت قرار دارد، اگر دستی در کدنویسی وب داشته باشید می دانید که اکثر کدهای مربوط به یک سایت یا نرم افزار معمولا تکراری می باشند و از یک اصول همیشگی استفاده می کنند از این رو در بخش فیلترهای عمومی کدهایی نوشته شده که جهت مسدود نمودن تبلیغات عمومی، بیشترین کاربرد را دارند.

بخش دوم: قوانین مسدود کننده قاب های پنهان در وب سایت های عمومی

در این بخش می توانید دستورات عمومی جهت پنهان کردن عناصر پنهان در کلیه وب سایت را مشاهده کنید فرق این بخش با بخش اول این است که بخش اول فقط تبلیغات بنری و چشمک زن در سایزهای مختلف در وب سایت ها را مسدود می کند اما این بخش عناصر پنهان در کلیه وب سایت ها را مسدود می کند.

بخش سوم: قوانین مسدود کننده عناصر پنهان در وب سایت های خاص

در این بخش می توانید حرفه ای ترین دستورات فیلترنویسی جهت مسدود شدن تبلیغات پنهان برخی از وب سایت های فارسی زبان را مشاهده کنید زیرا دقیقا به قلب تعدادی از وب سایت های فارسی زبان نفوذ کردیم و عناصر پنهان هر کدام را به صورت کامل مسدود کردیم برای مثال اگر سافت98 را از طریق این لیست مشاهده کنید مطئنا تعجب خواهید کرد!! مسدود کردن تبلیغات سافت98 سخت ترین بخش کدنویسی ما بود چون آدرس تبلیغات در این وب سایت مخفی شده است،اجازه عملیاتی مانند راست کلیک و کپی پیست آدرس تبلیغات را ندارید. پنهان کردن تبلیغات سایت هایی با این محدودیت ها به شکلی که در عملکرد بخش های مختلف سایت خللی ایجاد نشود کاری طاقت فرساست اما نتیجه خوبی گرفتیم.

بخش چهارم: قوانین مسدود کننده تبلیغات چشمک زن در فرمت های gif-swf

در بخش چهارم لیست 500 وب سایت پربازدید ایران از نظر الکسا را به همراه سایت های آپلود مطرح فارسی زبان آماده کردیم سپس هر کدام که دارای فایل های های چشمک زن gif-swf بودند به طور کامل مسدود شدند برای مثال سایت picofile دارای 9 سرور جداگانه برای آپلود تصاویر در دو فرمت ذکر شده می باشد که به صورت کامل جلوی نمایش این تبلیغات که شامل حجم گسترده ای از تبلیغات بنری در وب فارسی می شود گرفته شد.

همچنین این بخش شامل دیگر وب سایت های خبری ورزشی فارسی زبان،مذهبی،80 مورد از انجمن های اینترنتی مطرح،سایت های دانلود فیلم-آهنگ،نرم افزار و… می شود.

بخش پنجم: قوانین مسدود کننده پلتفرم های تبلیغاتی آنلاین و سیستم های کلیکی و پنجره های Popup

در این لیست از نمایش تبلیغات در کلیه پلتفرم های تبلیغات آنلاین و کلیکی مانند ادپرشیا،ای نتورک،مگنت،وی کلیک،آپانت،ویرلن،ادنگاه،کلیک یاب،فست کلیک،صباویژن،بلاگ اد،کاپریلا،یکتانت،کلیکس،تپسل،مدیااد،adskyo که مختص سایت علی بابا می باشد​ و بسیاری از سرویس های مشابه گرفته شده تا در پایان هر مطلب در وب سایت های فارسی زبان تبلیغات این پلتفرم ها را مشاهده نکنید.

اجازه دهید در این خصوص یکی از وب سایت های مطرح فارسی زبان را مثال بزنم، اگر به سایت یک پزشک مراجعه کنید در انتهای هر مطلب پیشنهاداتی از طریق پلتفرم تبلیغاتی یکتانت مشاهده خواهید کرد که در انتهای کلیه مطالب موجود در این سایت به صورت سطر و ستون های چندتایی با تصاویر جذاب نمایش داده می شود که عمدتا ارتباط چندانی با مطلب اصلی سایت مورد اشاره ندارند، در این بخش توانستیم کلیه سایت هایی که از این روش برای نمایش تبلیغات و کسب درآمد و اذیت و آزار کاربران استفاده می کنند را از پایه مسدود کنیم.

قابلیت دیگر هم مربوط به جلوگیری از باز شدن خودکار پنجره های پاپ آپ می باشد که با توجه به مسدود بودن سایت های کلیکی در این لیست، از نمایش تبلیغات در پنجره های پاپ آپ جلوگیری به عمل آوردیم.

بخش ششم: قوانین مسدود کننده ردیاب یا رصدکننده های آنلاین

تغییر دیگری که در لیست جدید دادیم سخت گیری بیشتر جهت جلوگیری از ردیابی کاربران توسط دنبال کننده هایی مانند webgozar و persianstat و Histats و google Analytics می باشد که توانایی ردیابی کاربران را از طریق کوکی موجود در مرورگر و سیستم کاربران را دارند. در لیست قبل به کلیه این ردیابت ها اجازه ردیابی کاربران جهت آمارگیری دقیق را داده بودیم اما متاسفانه پایشان را گلیم شان درازتر کردند در نتیجه اینها را هم از پایه مسدود کردیم.

این سرویس ها با استفاده از کوکی ها و آی پی کاربران و کدهای جاوااسکریپت اقدام به ردیابی کاربر می کنند که در این بخش از این لیست trackerهای معروف وب فارسی را به صورت کامل مسدود کردیم.

بخش هفتم: قوانین مسدود کننده سایت های استخراج ارز دیجیتال

در کنار دیگر بخش ها، بخش جدید دیگری آماده کردیم که مختص مسدود نمودن وب سایت های استخراج ارزهای الکترونیکی مانند بیت کوین و … می باشد . این دسته از سایت ها با استفاده از کدهایی در سایت خود هنگامی که شما در وب‌سایت آن‌ها حضور دارید از سخت‌افزار شما بدون اطلاع برای استخراج یا ماینینگ استفاده می‌کنند، نکته جالب اینجاست که در حین آماده نمودن این لیست به مواردی برخورد کردیم که در سایت های دانلود فارسی زبان معروف هم از چنین روشی برای استخراج ارزهای الکترونیکی استفاده می کردند که خوشبختانه توانستیم مسدودشان کنیم.

این بخش از لیست به علت تازگی همچنان جای کار بیشتری دارد در آپدیت های بعدی سایت های بیشتری مورد پایش و بررسی قرار می گیرند، برای اینکه متوجه شوید که کدام سایت ها در حال استفاده از این روش هستند ساده ترین راه بررسی میزان درگیر بودن CPU سیستم تان در هنگام بازدید از سایت هاست.

بخش هشتم: لیست سفید و مجاز جهت نمایش تبلیغات

بخش آخر این لیست مربوط به نمایش تبلیغات برخی از سایت ها و سرویس های معتبر می باشد که این سایت ها عمدتا شامل سازمان و نهادهای دولتی مانند سازمان سنجش و دانشگاه آزاد،سایت دانشگاه های دولتی و پرتال های رسمی لشکری و کشوری می باشد. سایت های ارسال آگهی مانند باما،دیوار،شیپور و… به علت اینکه جز سایت های نیازمندی عموم کاربران می باشند و دارای اعتبار نزد جامعه هستند جز لیست سفید ما قرار گرفته اند.

سرویس های ایمیل ایرانی و خارجی،بیش از 130 کارگزاری مجاز به فعالیت در سازمان بورس و اوراق بهادار،موتورهای جستجوگر ایرانی،سایت های تماشای آنلاین ویدئو،سایت بانک های دولتی و خصوصی،فروشگاه های اینترنتی معتبر،سایت های خدماتی مانند پلیس راهور،درگاه های واسطه بانکی معتبر مانند pay و zarinpal و nextpay و … از دیگر سایت های بخش لیست سفید تبلیغات ما می باشند.

نحوه عملکرد فیلتر Persian Advertisement Filter روی سایت فیس نما

تصویر اول فیس نما را همراه با تبلیغات متعدد و تصویر دوم فیس نما را بدون هیچ گونه تبلیغی نمایش می دهد.

سایت فیس نما با تبلیغات
سایت فیس نما با تبلیغات
سایت فیس نما بدون تبلیغات

در خصوص زمان به روزرسانی این لیست طبق برنامه ریزی که شده این لیست به صورت ماهانه با توجه به تغییراتی که در سایت ها لحاظ می شود آپدیت خواهد شد، پس از ارائه آپدیت نیاز به دانلود مجدد لیست نیست زیرا با توجه به دسترسی که سمت سرور سایت به هر کدام از کاربران می دهیم لیست جدید به صورت خودکار در افزونه Adguard AdBlocker لحاظ خواهد شد.

چرا باید فیلتر مسدودکننده تبلیغات اینترنتی در سایت های فارسی زبان را تهیه کنید؟

بنده هم قبل از اینکه با کدنویسی و ساختار سایت ها آشنا شوم مثل همه شما به دنبال روش های مسدود کردن تبلیغات و پنجره های پاپ آپ بودن آن هم 15 سال پیش زمانی که سرویس های وبلاگ نویسی همانند بلاگفا در اوج خود بودند و خبری از این همه شبکه های اجتماعی مختلف و سرویس های تبلیغاتی متعدد نبود.

آن زمان در تمام جستجوهایی که می کردم نرم افزارها و روش هایی توسط وب سایت های فارسی زبان معرفی می شد که عمدتا کارآیی و اثربخشی مناسبی نداشتند که دلیل اصلی آن دلیل تفاوت ساختار زبان فارسی با انگلیسی و عدم وجود استاندارد یکپارچه در وب سایت های فارسی زبان می باشد که لیست های اماده خارجی و انگلیسی زبان راهگشای مشکل بنده در آن زمان نبودند و حتی در عصر حاضر هم نیستند ، از این رو اقدام به یادگیری ساختار کدنویسی و قواعد دستوری فیلترهای مسدودکننده تبلیغات نمودم که می توانید نتیجه آن را در قالب فیلتر مسدودکننده تبلیغات مشاهده کنید.

از طرفی با اعمال روش جدید محاسبه ترافیک اینترنت در کشورمان و افزایش تبلیغات اینترنتی در وب سایت ها نیاز به یک روش جهت مدیریت پکیج اینترنت در بین ایرانیان بیش از پیش احساس می شود که یکی از این راه حل ها استفاده از فیلترهای نرم افزار مسدودکننده های تبلیغات می باشد .

از این رو نسخه اول فیلتر مسدودکننده تبلیغات اینترنتی در سال 1393 توسط وبلاگ یک جوان تهیه و تقدیم شما شد و هم اکنون نسخه دوم آن با کدهایی کاملا تغییر یافته و حرفه ای تر آماده عرضه به شما کاربران گرامی شده است.

چگونه می توانم از عملکرد صحیح فیلتر مسدودکننده تبلیغات سایتهای فارسی زبان اطمینان کامل داشته باشم؟

برای صحت ادعای خود از عملکرد این فیلتر،علاوه بر تصاویر فوق، ویدئویی آماده کردم که می توانید در وب سایت های مطرح فارسی زبان مانند  تابناک،p30download،سافت98،ورزش3 که دارای تبلیغات زیاد هستند عملکرد آن را مشاهده کنید.

 

نحوه تهیه نسخه حرفه ای فیلتر مسدودکننده تبلیغات اینترنتی چگونه است؟

این لیست جهت استفاده کلیه کاربران مبتدی و حرفه ای در اینترنت تهیه و تنظیم شده و امکان استفاده در کامپیوتر،تبلت،لپ تاپ،گوشی های هوشمند و هر وسیله دیگری که قابلیت اتصال به اینترنت را داشته باشد داراست.

برای آماده نمودن این لیست بیشتر از یک ماه زمان شبانه روزی و هزینه خرید ترافیک اینترنتی جهت بررسی بیش از 3000 وب سایت فارسی و انگلیسی زبان در زمینه های مختلف صرف شده است.

متاسفانه در طی این سالها بارها لینک دانلود فیلتر اولیه ای که به رایگان ارائه کرده بودم توسط سایت های آپلودر ایرانی از بین رفته که بعد از گزارش خطا توسط کاربران، مجددا آپلود نمودم .

از این رو در خصوص نسخه دوم این فیلتر تصمیم به خریداری سرور و فضا و پهنای باند اختصاصی جهت ارائه به روزرسانی های بعدی گرفتم که طبعا برای بنده هزینه ای در پی خواهد داشت اما کار حرفه ای تر انجام خواهد شد.

جهت دریافت نسخه حرفه ای فیلتر مسدود کننده تبلیغات مزاحم اینترنتی کلیک کنید.

جهت دریافت آموزش ویدئویی کار با نرم افزار Adgaurd Adblock کلیک کنید.

موفق باشید

ارادتمند شما یک جوان

برچسب ها
نمایش بیشتر

محمد علیپور

موسس وب سایت یک جوان،مدرس دانشگاه علوم پزشکی و .... طرفدار فناوری اطلاعات و هر آن چیزی که مرتبط به کامپیوتر باشد!

نوشته های مشابه

‫3 نظرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا
بستن