بررسی جامع

نکات مهمی که باید قبل از خرید سرویس TD LTE ایرانسل بدانید – بخش دوم

این مطلب دارای دو بخش می باشد که اولین پست را با عنوان (نکات مهمی که باید قبل از خرید سرویس TD LTE ایرانسل بدانید – بخش اول) می توانید مطالعه کنید. در بخش اول توضیحاتی در خصوص وضعیت سرویس دهی اپراتورهای فعال اینترنت ثابت به همراه مودم های رومیزی این سرویس مطالعه خواهید کرد اگر به این موضوع علاقمند هستید پیشنهاد در این بخش هم تا پایان مطلب بنده را همراهی کنید.

تا اینجا متوجه شدید که پس از بررسی های زیاد تصمیم گرفتم که سرویس اینترنت ثابت ایرانسل به همراه مودم هواوی مدل TF-i60 H1 که در بازار به نام B612 هم شناخته می شود را تهیه کنم.

اقلامی که در پکیج مودم TF–i60 H1موجود می باشند عبارتند از:

یک عدد مودم TF – i60 H1

– یک عدد کابل شبکه 1 متری cat5

– دو عد سیم کارت ایرانسل که یکی اعتباری از نوع 4G و دیگری هم اعتباری از نوع TD LTE می باشد.

سیم کارت TD LTE در حال حاضر فقط در مناطق خاصی که غالبا شهری و حاشیه شهر می باشد قادر به سرویس دهی می باشد ولی اگر در روستا و مناطق کوهپایه ای و جنگلی بخواهید از این سرویس استفاده کنید امکان دارد که آنتن ندهد.

برای اینکه مطمئن شوید که منطقه مسکونی شما تحت پوشش این شبکه قرار دارد می توانید از کد #20* را از سیم کارت اعتباری خود استعلام کنید اگر پاسخ شبکه ایرانسل این بود که تحت پوشش 4G-TD LTE هستید می توانید سرویس را خریداری نمایید راه دیگر برای فهمیدن این موضوع این است که به سایت ایرانسل مراجعه کنید و از بخش مناطق تحت پوشش به جستجوی منطقه مورد نظر خود بپردازید، فقط دقت داشته باشید که اگر منطقه شما تحت پوشش اینترنت ثابت یا TD LTE نبود تحت پوشش 4G خواهد بود و این موضوع را هم می توانید از نوع آنتن تلفن همراه خود متوجه شوید.

در صورتی که آنتن گوشی شما 3G یا کمتر بود به دنبال خرید این سرویس به هیچ عنوان نباشید زیرا برای دریافت هزینه خود راه پردردسری در پیش خواهید داشت.

تفاوت سرویس اینترنت همراه با اینترنت ثابت ایرانسل:

در این بخش باید به این نکته دقت داشته باشید که بین سرویس اینترنت دو سیم کارت 4G و TD LTE که اولی را اینترنت همراه و دومی را اینترنت ثابت می نامند تفاوتی وجود دارد به این صورت که استفاده از اینترنت سیم کارت 4G در طولانی مدت موجب افزایش هزینه هایتان خواهد شد، به این صورت که بسته هایی که روی سیم کارت TD LTE  کار می کنند و دارای قیمت پایین تری هستند اما روی سیم کارت اینترنت همراه کار نمی کنند و حتما باید از سیم کارتی که اینترنت ثابت را پشتیبانی می کند استفاده کنید پس اگر برای دریافت اینترنت از سیم کارت 4G استفاده کنید دقیقا شرایطی که روی گوشی هوشمند خود دارید روی مودم و این سیم کارت هم خواهید داشت و با یک تفاوت جزئی تر دیگر که ممکن است سرعت دانلود این مودم از گوشی شما پایین تر باشد که دلیل آن برمی گردد به مشخصات فنی این مودم و چیپست به کار رفته در آن که از کلاس شبکه ای پایین تری نسبت به گوشی های هوشمند پشتیبانی می کند.

گوشی های هوشمند امروزی عمدتا از کلاس شبکه ای CAT12 به بالا استفاده می کنند اما مودم های این چنینی در حال حاضر نهایتا از CAT6 ، به همین دلیل است که سرعت دانلود در گوشی ها گاهی اوقات به بیش از از چند مگابایت می رسد اما در مودم های همراه و رومیزی به این دلیل و ضعیف تر بودن آنتن های داخلی در دریافت سیگنال آنتن، سرعت اینترنت پایین تری به شما خواهد رسید.

متاسفانه اقلام جانبی زیادی همراه مودم TF-i60 H1 عرضه نمی شود یکی از اقلامی که بسیار کاربردیست آنتن های تقویتی مودم است که باید جداگانه با سوکت TS9 خریداری کنید.فقط دقت داشته باشید که اگر تصمیم به خرید آنتن جداگانه دارید کارآیی این دو آنتن فقط برای تقویت دریافت سیگنال معمولی سیم کارت می باشد نه تقویت سرعت اینترنت یا افزایش برد شبکه WI-FI منزل.

یعنی این دو آنتن نمی توانند کار دستگاه های پخش کننده امواج بی سیم را انجام دهند.پس در صورت استفاده از آنتن های تقویتی انتظار افزایش سرعت اینترنت تان را نداشته باشید دلیل دیگری که نباید چنین انتظاری داشته باشید این است که این آنتن ها به صورت جهانی عرضه می شوند و دیگر اپراتورهای مطرح در دنیا سرویس اینترنت ثابت خود را روی فرکانس 2600 – 2700 مگاهرتز ارائه کرده اند اما ایرانسل سرویس خود را روی فرکانس 3500-3700!! پس می بینید که حتی در صورت خرید این آنتن تاثیر چندانی را نباید انتظار داشته باشید زیرا این آنتن ها قادر به دریافت سیگنال شبکه در این فرکانس نیستند.

در اولین راه اندازی، مودم را با استفاده از کابل شبکه به سیستم وصل کردم که بدون مشکل و تنظیم خاصی شبکه به صورت خودکار شناسایی شد و در اولین وب گردی به سایت ایرانسل مراجعه کردم تا ببینم در پنل “ایرانسل من” چه می گذرد.با یک نگاه چشمی می توان فهمید که در پنل ایرانسل اطلاعات خاصی نخواهید یافت و قابلیت خاصی در منوهای سایت وجود ندارد که شگفت زده تان کند.

در ادامه اقدام به خریداری یک بسته 50 گیگابایتی مختص دانلود شبانه از ساعت 1 تا 7 صبح کردم تا مشکلی از نظر دانلودهای حجیم نداشته باشم، اگر یادتان باشد در بخش اول این مطلب عرض کرده بودم که یک بسته 33 گیگابایتی 3 ماهه همان ابتدا  فعال کرده بودم تا برای مصرف اینترنت در ساعات روزانه مشکلی نداشته باشم . در اولین استفاده حرفه ای اقدام به تست سرعت دانلود یک فایل در حدود 1 گیگابایتی کردم تا وضعیت پایداری شبکه و سرعت دانلود سرویس دقیقا دستم بیاید سرعت دانلود بنده روی 1 مگابایت محدود می باشد که حتی با دستکاری در پنل مودم هیچ تغییری حاصل نشد، این سرعت هم با توجه به فعالسازی بسته 3 ماهه 33 گیگ بود و با فعالسازی طرح نامحدود که طبق قانون خط مشی مصرف منصفانه سرعت سرویس تان از این مقدار هم پایین تر خواهد آمد.

ارتباط مودم در برخی از ساعات ممکن است کاملا قطع شود که نیاز به یکبار خاموش و روشن شدن مجدد دارد که این مورد بیشتر بستگی به قدرت آنتن منطقه شما دارد. میزان گیرندگی مودم آن طور که چراغ های موجود روی مودم نمایش می دهند و با توجه به آخرین آپدیتی که ایرانسل روی این مودم ها اعمال کرده معمولا روی 4 چراغ ثابت می ماند اما اگر کمترهم شد تعجب نکنید!

نکته ای که در همان ساعات ابتدایی شروع سرویس متوجه شدم این بود که در برخی از ساعات یکی از چراغ های مودم با اینکه هیچ دستگاهی به آن متصل نبود به صورت چشمک زن نمایش داده می شد که روی آن چراغ حساسیت شدیدی پیدا کردم اما چون نمی توانستم ببینم که مودم در حال دریافت یا ارسال چه چیزیست هیچ کاری از دستم برنمی آمد. فکر نمی کنم که در این خصوص هیچ نرم افزاری وجود داشته باشد تا در حالت خاموش بودن سیستم بتواند ترافیک شبکه را مانیتور کند البته اگر پیدا کردید خوشحال می شوم که به بنده هم معرفی کنید.

پس از دو روز استفاده از سرویس بابت نسخه جدید فریمور مودم ایمیلی از شرکت ایرانسل دریافت کردم با این مضمون که مودم خود را در ساعات شبانه روشن نگه دارید تا آپدیت جدید به صورت خودکار دریافت گردد.

در ادامه که حدود 2 هفته از فعالسازی سرویس می گذشت طی روزهایی که دانلود شبانه داشتم به موضوع مهم دیگری پی بردم که ترافیک مصرفی در ساعات شبانه به جای اینکه از بسته 50 گیگابایتی شبانه ام کسر شود از بسته 3 ماهه که 11 گیگ آن از 33 گیگ مربوط به ساعات روزانه بود کم می شود!!

در نهایت بعد از دو هفته استفاده معمولی در ساعات روزانه که عمدتا فقط بعدازظهرها بود متوجه شدم که کل ترافیک روزانه سرویسم به پایان رسیده و امکان دسترسی به هیچ سایتی را ندارم حتی پنل “ایرانسل من” و بخش پرداخت بانکی برای شارژ مجدد سرویس!

بعد از بررسی اولیه دستگاه های متصل به مودم در پنل تنظیمات مودم که با آی پی 192.168.1.1 می توانید به آن دسترسی داشته باشید به جستجوی دستگاههای غیرمجاز متصل به مودم پرداختم اما هیچ دستگاه غیرمجازی در بخش اتصال بی سیم مودم و مک آدرس های غیرمجاز پیدا نکردم، در مورد بخش تنظیمات مودم TF–i60 H1مطلب کامل و جدیدی خواهم نوشت.

پس از پایان ترافیک بسته روزانه متوجه شدم که حتی اگر کل ترافیک شما در یک روز به هر دلیلی به پایان برسد به هیچ عنوان امکان مشاهده ریز مصرف ترافیک اینترنت خود را به تفکیک بسته های خریداری شده نخواهید داشت!! موضوعی که حتی در سرویس ADSL به سادگی می توانستم از طریق سایت خود سرویس دهنده به آن دست پیدا کنم اما در ایرانسل خیر! این موضوع زمانی بغرنج تر می شود که همانند بنده همزمان چند بسته روی سرویس خود فعال کرده باشید چون اینطور که مشخص است شرکت ایرانسل علاوه بر اینکه امکانات بسیار ضعیفی در سایت خود برای مشترکین اینترنت ثابت فراهم کرده در همان مقدار کم هم اجازه دریافت ریز گزارشات سرویس را به کاربر نمی دهد و بالاجبار باید به مرکز مشترکین ایرانسل مراجعه کنید.

در سایت ایرانسل بخشی با عنوان تاریخچه وجود دارد که گزارشی از جزئیات کارکرد 2 روز آخر را به شما خواهد داد اما عملا هیچ فایده ای نخواهد داشت چون اگر بخواهید این بخش را به صورت لحظه ای بررسی کنید امکانش وجود ندارد زیرا گزارش دهی ایرانسل با 30 دقیقه تاخیر انجام می گیرد و حداکثر 15 کارکرد آخر را نمایش می دهد و عملا ترافیک لحظه ای مصرف شده را نمی توانید مانیتور کنید. تعریف کلمه کارکرد را هر چه در سایت ایرانسل گشتم پیدا نکردم و متوجه نشدم که منظورشان از کارکرد دقیقا چیست اما به نظر می آید که با توجه هر اتصالی که مودم با آنتن های ایرانسل برقرار می کند به عنوان یک کارکرد (رکورد) حتی در حد چند بیت هم ثبت خواهد شد.

خوب با توجه به نوع محاسبه ایرانسل از کارکرد عملا موضوع نمایش گزارش دو روز گذشته و 15 کارکرد آخر کاملا منتفی خواهد شد.

بخش تاریخچه کارکرد اینترنت ثابت ایرانسل

متاسفانه به دلیل عدم ارائه گزارش تاریخچه مصرف مربوط به روزهای گذشته امکان تهیه تصویر از تاریخچه مصرف های گذشته نبود و صرفا به جدیدترین گزارش موجود بسنده کردم تا با بخش گزارش دهی ایرانسل آشنا شوبد.

در تصویر فوق ملاحظه می کنید که در ستون حجم مصرفی جمع کل مصرف ترافیک بنده را نمایش داده اما این مقدار از کدام بسته فعال بنده مصرف شده؟؟؟ در ستون نوع فقط به همین عبارت که از ترافیک اینترنت بین الملل استفاده کردم بسنده کرده اند و با ذکر ساعت مصرف که در ساعت شبانه انجام گرفته بنده باید از کجا مطمئن باشم که از ترافیک روزانه ام کسر نشده باشد؟

با این وضعیت به ناچار در پنل ایرانسل اقدام به برقراری ارتباط با کارشناسان پشتیبانی کردم تا موضوع روشن شود ،نکته ای که در خصوص کارشناسان ایرانسل متوجه شدم این است که کوچکترین اطلاعات فنی در خصوص سرویس ندارند و یا اگر دارند فقط لینک به بخش های مختلف وب سایت ایرانسل می دهند و زحمت ارائه پاسخ دقیق به کاربر را به خود نمی دهند، در نهایت اعلام کردند که باید برای دریافت ریزگزارش مصرف خودم به دفتر مشترکین مراجعه کنم، این مورد دقیقا همان تجربه کاربری بسیار بدیست که حدود 7 سال قبل در تماس تلفنی با ایرانسل برایم یادآوری شد و دید بسیار بدی نسبت به این شرکت و واحد پشتیبانی آن پیدا کردم.

در مورد پشتیبانی ایرانسل فقط این نکته را در ذهن داشته باشید که تا زمانیکه به آنها نیاز پیدا نکردید آسوده خاطر هستید اما اگر به هر دلیلی به پشتیبانی ایرانسل نیاز داشته باشید انتظار هیچ نوع کمک دقیق و گره گشایی را از این بخش نداشته باشید، جالب تر اینجاست که در حین صحبت کردن با پشتیبانی دقیقا این موضوع به شما القا می شود که با یک ربات نرم افزاری در حال صحبت هستید و بر اساس یکسری کلمات کلیدی که در پیام شما وجود دارد پاسخ هایی را به صورت آماده شده از قبل ارسال می کنند.

ازآنجایی که از پشتیبانی ایرانسل چیزی دستگیرم نشد به ناچار مجدد به همان دفتر خدمات مشترکین ایرانسل مراجعه کردم که باز همان باجه ای که وصفش در پست قبل ارائه شد خالی بود و ریاست دفتر همچنان در حال ثبت نام سرویس td lte.

درخواست خود را مبنی بر دریافت ریز کارکرد مصرف اینترنت به کارمند ارائه دادم و چند ثانیه ای با چشمان گرد و متعجب نگریست و در نهایت هم گفت که چنین چیزی نداریم و اطلاعی ندارم! شاید بنده منظورم را بد به ایشان فهمانده بودم اما به ناچار موضوع را به مسئول دفتر که کنارشان نشسته بودند گفتم و به زبان خودشان به کارمند مذکور گفتند که پرینت تلفنش را می خواهد!!

تاریخ شروع و پایان کارکرد مد نظرم را به کارمند باجه گفتم که از 1397/09/03 تا 1397/09/22ریز کل مصرف اینترنت را می خواهم که ایشان گفتند که تاریخ خرید سرویس شما 1397/09/01 می باشد که شرح تفاوت تاریخ فعالسازی در سیستم ایرانسل و سازمان تنظیم مقررات را در پست قبل داده بودم که به نظر می آید باگ سیستمی ایرانسل می باشد که این مورد را از همین کارمند متوجه شدم . در ادامه از ایشان خواستم که اگر امکانش وجود دارد گزارش مربوطه را با فرمت اکسل یا pdf به ایمیل بنده که در زمان ثبت نام به همین دفتر داده بودم و حتی رمز عبور سرویس “ایرانسل من” هم به ایمیل بنده ارسال شده بود بفرستند یا اینکه نهایتا در فلش یا سی دی برایم بریزند و پرینت نگیرند که گفتند امکان هیچ یک نیست.

پرینت ریزمصرف اینترنت td lte ایرانسل

در نهایت با مشاهده تعداد صفحات با اکراه گفتند که تعداد برگه ها زیاد می شود و بالاخره پرینت را شروع کرد اما به خواست خودشان تاریخ شروع گزارش را 1397/09/08 تا 1397/09/22 زدند چیزی که برخلاف درخواستم بود. با مشاهده برگه های پرینت گرفته شده به همان موضوعی که بالاتر اشاره کرده بودم پی بردم که این برگه ها هم هیچ فایده ای ندارد و عملا با این روش هم نمی توانم بفهمم که چه بلایی بر سر ترافیک روزانه در ساعات شبانه آمده است و ریاست دفتر هم به این حرف که باید کل مصرف هایتان را با هم جمع ببندید تا کل مصرف تان مشخص شود بسنده کرد و در پاسخ اینکه من می خواهم بفهمم که در ساعت شبانه از کدام بسته مصرف شده هیچ پاسخی ندادند و مجدد به کارشناسان مراکز تماس ایرانسل ارجاع دادند، در پایان هم مبلغی به عنوان هزینه تهیه گزارش و پرینت دریافت کردند در صورتی که نباید هیچ هزینه ای می گرفتند و در پاسخ این سوال که بنده به تفکیک هر بسته میران مصرف خود را می خواهم گفتند که از کارشناسان خود ایرانسل بپرسید، در حالی که خود کارشناسان ایرانسل کاربران را به دفتر مشترکین راهنمایی می کنند.

در پایان در دست مسئول دفتر یک مودم TF–i60 H1 نو بود که در حین صحبت هایمان در حال راه اندازی اولیه جهت تست سلامت بودند که هر چه تلاش می کردند مودم نو و باز نشده روشن نمی شد!! چند لحظه ای به مشترک که با ذوق و شوق منتظر دریافت پکیج مودم بود نگاهی انداختم فقط امیدوارم که منظور بنده را از نگاهم خوانده باشد!!

اینکه در این قضیه مشکل از کجاست؟ مقصر کیست؟ چرا پاسخ دقیق و قانع کننده ای به مشترکین داده نمی شود و شرکت ها صرفا در حال فروش و جذب منابع مالی بیشتر برای خود هستند و رضایت مشترک کوچکترین اهمیتی، برای شرکت ها ندارد. به نظر شما کدام یک از کاربران خانگی حوصله و انرژی کافی برای جمع بستن کلیه مقادیر مصرف شده اینترنت خود را در بیش از 15 صفحه گزارش دارند که مسئولین دفاتر خدمات ایرانسل چنین پاسخی به مشترکان می دهند؟ یا چند درصد از کاربران فرق اینترنت بین الملل را با داخلی می دانند و می توانند وب گردی هایشان را کنترل کنند تا در شرایط اقتصادی فعلی متضرر نشوند.

در طی مسیر که در حال مطالعه برگه ها بودم شکی که در خصوص چشمک زدن های گاه و بی گاه مودم داشتم تبدیل به یقین شد و آن اینکه چرا در ساعات صبح که کسی در منزل حضور ندارد و طبیعتا هیچ نوع استفاده ای از مودم نمی شود حدود 2 گیگابایت از سرویسم کم شده؟

اگر مسئولین ایرانسل می خواهند بگویند که مودم در حال دریافت آپدیت است پس چرا باید از ترافیک کاربر کم شود؟ مگر خود ایرانسل در این خصوص ایمیل نمی زند که در ساعات شبانه این کار را انجام می دهیم پس چرا در ساعت روز چنین لاگی در سیستم ثبت شده؟ اگر هم به سیستم خود اطمینان دارند و مثل همیشه کاربر مقصر است پس چرا سیستم گزارش گیری دقیق و کامل تری ارائه نمی کنند؟

با دیدن این وضعیت قصد خرید پکیج دیگری نمودم که این مشکل ریشه ای تر حل شود پکیج انتخابی 512 کیلوبایت نامحدود که دارای ترافیک مجاز 10 گیگابایت طبق خط مشی استفاده منصفانه در صورت استفاده بیش از «سقف استفاده منصفانه»، حداکثر سرعت اینترنت شما به ۲۵۶ کیلوبیت بر ثانیه کاهش می‌یابد و در صورت رعایت مصرف منصفانه تا 92 گیگابایت آن هم با سرعت لاک پشتی می توانید از سرویس خود لذت ببرید. در واقع چیزی در حد سرعت اینترنت 15 سال پیش یا همان Dial up قدیمی خودمان.

بند بالا در واقع مربوط به همان قانون جنجالی است که وزیر جوان فناوری اطلاعات و ارتباطات چندی پیش به کلیه شرکت ها تکلیف کرد تا از آن استفاده کنند که تا زمان تغییر این قانون باید همچنان منتظر باشیم و بسوزیم و بسازیم.

اوج شاهکار واقعی شرکت ایرانسل اینجاست که در صورت تمام شدن بسته تان امکان پرداخت بانکی از طریق سایت ایرانسل که دارای گواهی ssl است را نخواهید داشت! باورتان می شود که اپراتوری اینقدر کاربران خود را در زحمت بیندازد تا فقط بتوانند از یک سرویس با حداقل ترین امکانات استفاده کنند؟ این نکته یادتان باشد که بخش USSD در پنل تنظیمات مودم TF–i60 H1 غیرفعال است و کار نمی کند.

بخش ussd مودم tf i60 h1 ایرانسل

در نهایت بالاجبار سیم کارت اعتباری موجود در گوشی را شارژ و سپس بسته اینترنت یک روزه خریداری کردم تا با HOT SPOT شدن اینترنت گوشی امکان لود شدن صفحه پرداخت بانکی میسر شود.

پس از خریداری بسته مورد نظر در اقدامی عجیب تر در پنل به جای نمایش ترافیک 10 گیگابایتی که ترافیک واقعی بسته مورد نظرم بود عدد 92 گیگابایت نمایش داده شد و این یعنی اگر کاربری قبل از خرید این بسته شرایط استفاده را مطالعه نکرده باشد با توجه به نمایش چنین عددی کاربر به مصرف بیشتر حجم ثبت شده تشویق می شود.

اگر در تصویر فوق دقت کرده باشید در اولین بسته روبروی عبارت حجم باقی مانده (در صورت استفاده از ترافیک ملی)  با توجه به محدودیت 10 گیگابایتی این بسته کدام کاربری می تواند در صورت اتمام بسته اصلی باقی مانده آن را با سرعتی معادل اینترنت زغالی استفاده کند؟؟

فرض را بر این بگذاریم که کاربری پیدا شود و فرضا 180 گیگابایت از حجم خود را در سایت های داخلی بگذراند اما واقعا به هزینه انرژی الکتریکی و استهلاک سیستم های کامپیوتری که با وضع قوانین این چنینی روی دست کشور گذاشته می شود فکر شده است؟ اگر بحث مالی را کنار بگذاریم فکر زمان،انرژی و خستگی جسمی که کاربر باید با سرعت پایین تحمل کند تا لینک های دانلود به دلیل پایین بودن سرعت دانلود خطا ندهد را کرده اید؟

همه اینها به کنار، شما غیر از سایت های دانلود موزیک و فیلم های بی محتوای داخلی که به صورت قارچی بالا آمده اند کدام سرویس آموزشی حرفه ای داخلی را می شناسید که امکان دسترسی به آموزش های تراز اول دنیا را فراهم کرده باشد و مصرف ترافیکش به نرخ اینترانت داخلی محاسبه شود تا کاربران بتوانند از آن استفاده نمایند؟

مجدد موضوع را با بخش پشتیبانی آنلاین مطرح کردم که بنده چطوری باید بفهمم که از 10 گیگابایت ترافیکی که خریداری کردم چقدر باقی مانده؟؟؟ که طبق معمول اظهار بی اطلاعی کردند و که قصد ارسال تصویر از پنل کاربری خود از طریق قابلیت آپلود مدارک داشتم که دکمه مذکور هیچ عکس العملی نشان نداد و در نهایت مجبور شدم از اپلودسنترهای عمومی استفاده کنم و کارشناس مربوطه پس از مشاهده عکس اعلام کردند که طبق همان قانون مصرف منصفانه چنین عملکردی دارد و اگر مشکل دیگری دارم خوشحال می شوند که به بنده کمک کنند!!

پس از آخرین ارتباط تصمیم گرفتم که مشکلات به وجود آمده مخصوصا عدم امکان پرداخت وجه در سایت ایرانسل در زمان پایان بسته را به گوش مسئولین ایرانسل برسانم که این بار از بخش ارتباط با ما در “ایرانسل من” استفاده کردم .بعد از انتخاب نوع شکایت که در خصوص اینترنت نسل چهارم ثابت بود هیچ کدام از خلاصه شکایت های ثبت شده مد نظر بنده نبود به ناچار مشکل تنظیمات سیستم را انتخاب کردم و اقدام به تایپ متن مورد نظرم کردم و به صورت خلاصه مواردی را توضیح دادم که پس از فشردن دکمه ثبت با خطایی مواجه شدم که به تعداد کاراکترهای ثبت شده پیام بنده ایراد گرفته بود که باید کمتر از 180 کاراکتر ثبت می کردم!!

نکته جالب تر اینجاست که با کمتر کردن مقدار پیام ثبت شده به 170 کاراکتر مجدد همان پیام نمایش داده شد و به این ترتیب خسته و درمانده از این سیستم از ادامه کار صرف نظر کردم و تصمیم گرفتم که مشکلات پیش آمده را عمومی مطرح کنم تا فکری به حال این وضعیت در سرویس های شرکت ایرانسل شود.

به روزرسانی دی ماه 1397: ایرانسل در حرکتی زیرکانه بسته های نامحدود اینترنت ثابت با سرعت 512 و 1 مگابیت را از سایت خود حذف کرده و صرفا به ارائه بسته های 2-4-8 مگابیت با قیمتی بیشتر از قبل می پردازد.فرض کنیم که من نمی خواهم از یک مبلغ مشخص در ماه برای اینترنت هزینه چرا باید هزینه اضافی برای سرویسی بپردازم که هیچ ارزش افزوده ای برای من ندارد؟؟

چندکلامی با مسئولین مربوطه:

مسئولین محترم لطفا به این نکته دقت داشته باشید که اگر قصد تغییری در سرویس های بنیادین و مورد نیاز روزانه عموم مردم دارید ابتدا سرویس و بسترهای موجود را حداقل برای یک مورد هم شده شخصا از دید یک کاربر بررسی کنید، بستر فقط این نیست که با بخشنامه اداری جداولی به شرکت ها ارائه دهید تا در سایت شان بگذارند و بر اساس آن از کاربران پول بگیرند.

اگر آمدید و اینترنت بین الملل را از اینترانت تفکیک کردید واقعا اپراتورها و شرکت های ارائه دهنده اینترنت آماده چنین تغییراتی هستند؟ مشکلی که برای بنده پیش آمده است مطمئنا برای کاربران زیادی هم پیش خواهد آمد و روز به روز به تعداد مشترکین ناراضی اضافه خواهد شد.

اینکه شرکتی روزانه ده ها بار از رسانه ملی در حال تبلیغ سرویس مد نظر این پست می باشد در صورتی که این سرویس دارای اشکالات بنیادی بی شماری است که به علت عدم اطلاع رسانی و شفافیت کاربران زیادی را به سمت خود کشانده اما پاسخ گوی اعتماد خیل عظیمی از کاربران که از روی ناچاری و بهانه های واهی دیگر شرکت ها به سرویس هایی که با بوق و کرنا در حال تبلیغ هستند کوچ می کنند کیست؟

اگر بیاییم در این دو مطلب طولانی باز هم کاربر را مقصر بدانیم و فرض را بر این بگذاریم که کاربر ما هیچ اطلاعی از نحوه کارکرد سرویس های این چنینی نداشته و مصرف اینترنت منصفانه ای نداشته! چرا شرکت مربوطه نباید در سیستم های گزارش دهی خود، شفافیت و دقت را سرلوحه کار خود قرار ندهد و برای دریافت یک گزارش ساده از میزان مصرف خود دچار زحمت و اتلاف زمان شود؟

در پایان هر طور که پیش خود محاسبه کنید متضرر واقعی این جریان، کاربر بی پشتیبان است.

موفق باشید

ارادتمند شما یک جوان

برچسب ها
نمایش بیشتر

محمد علیپور

موسس وب سایت یک جوان،مدرس دانشگاه علوم پزشکی و .... طرفدار فناوری اطلاعات و هر آن چیزی که مرتبط به کامپیوتر باشد!

نوشته های مشابه

‫16 نظرها

 1. سلام
  ببخشید من واقعا گیج شدم، چیز زیادی هم در مورد مودم‌ها نمیدونم و در ضمن تلفن ثابت هم ندارم
  میخواستم چندتا مودم که بسته‌های ارزونی داشته باشن، سرعتشون هم خوب باشه و قطع و وصلی نداشته باشن؛ بهم معرفی کنین
  خیلی ممنون

 2. خیلی مطلب خوبی بود. من قسمت اول رو از ویرگول خوندم و برای ادامه ی اون به اینجا اومدم. میخواستم این سرویس رو بخاطر خرابی های مکرر خط تلفنم و قطعی های زیاد اینترنت Adsl خریداری کنم، ولی الان پشیمون شدم. آسیاتک هم بعید میدونم از این بهتر باشه. شرکت دیگه ای نمیشناسین؟

 3. سلام
  تقریبا شرایطی مشابه شما داشتم
  در نهایت در کمال خوش شانسی به وایرلس شاتل رسیدم (PTP)
  اگر دلتون نخواد ، 180 گیگ ماهیانه با سرعت 8 مگابیت ثابت بدون افت ، ماهی 64 هزارتومن
  فکر کنم بیشتر تهران رو پوشش میدن ، رادیو دست دوم هم 500 تومن هزینه داره
  در کل راحت شدم.

  1. شما درست میگی اما شاتل میگه حتما باید ۴ طبقه به بالا باشید و رادیو ۵۰۰ هزار تومنی واقعا وجود نداره الان. کلا این جمله ای که میگه کسی که دسترسی به adsl نداره باید چند برابر پول خرج کنه درسته. و اینکه انحصار دست مخابراته و برای طرح تانوما معلوم نیست چند سال دیگه میخوان طول بدن واسه اهدا به خانه ها خدا میدونه.

  1. سلام متاسفانه دسترسی به سرویس مبین نت ندارم اما وضعیت بهترین نسبت به ایرانسل دارد و تا قبل از تست و دریافت نتیجه نهایی اصلا قرارداد نمی بندند.

 4. سلام. هنوز از این سرویس ایرانسل استفاده می‌کنید؟ من نزدیک ۲ سال هست دارم استفاده می‌کنم؛ در چند ماه گذشته خرابی‌ها و مشکلاتش کلافه‌ام کرده. پیش از این هم به مشکل سوختن حجم حتا در صورت خرید شارژ جدید برخوردم که بی‌اندازه توهین‌امیز هست. سرعت اینترنت ایرانسل در محله‌ی ما عالی بود ولی الان کمابیش نصف شده یعنی از حدود 40 تا 60 به 20 تا 30 رسیده. در فکر مهاجرت به 4g همراه اول هستم. نظر شما چی هست؟ بحث قیمت مهم نیست چون حجم مصرف اینترنت ثابتم کاهش پیدا کرده.

  1. سلام بله متاسفانه همچنان از این سرویس استفاده میکنم. اما به فکر استفاده از فیبرنوری هستم.
   مشکل ایرانسل مصرف بیش از اندازه و زود حجم اینترنت هست که قبلا روی سرویس adsl با توجه به الگوی مصرف مشابه زمان حال هیچ مشکلی نداشتم اما علاوه بر هزینه بالا مشکلات دیگر هم باید بهش اضافه کرد.

 5. سلام ، با تشکر از مطلب خوبتون ، از سایت ویرگول قسمت اول مقاله شما رو خوندم و برای قسمت دوم به سایت شما اومدم ، متاسفانه چون حجم مطالب زیاده ، فونت چندان مناسبی انتخاب نشده ، مقاله اول شما رو از سایت ویرگول براحتی خوندم ولی این مقاله چشمم رو اذیت می کنه ، گفتم شاید این تجربه کمکتون کنه تا سایت بهتری داشته باشید .

 6. بسیار بسیار عالی و با قلمی شیوا واقعیت ها رو بازگو کردی مخصوصا قسمت اپراتور روبات گونه . سپاس

 7. سلام اینترنت بی سیم اشتراکی ساتیا هم گزینه خوبی است چون تقریبا قیمت اون یکم کمتر از ایرانسل است و تجهیزاتش رو به صورت امانت به شما میده اما هزینه نصبش تقریبا 150 آب می خوره اما قیمت هاش از ایرانسل بهتره ولی تو ایران اگر Adsl نداشته باشی باید چند برابر پول بدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا
بستن